A ZWOLSMAN POOGT GOEDKOPER GELD VRIJ TE Janssens Kunstgrepen met niveau altijd Belgische rijkswacht zoekt „de houthakker van Houdemonl".. MET EEN ENKEL WOORD LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 24 AUGUSTUS 1964 MSTERDAM AN DE LIJN (Van onze A'damee correspondent) Zwolsman is gekomen en Zwols- man is gegaan, maar het Lido aan het Amsterdamse Leidseplein is onveranderd gebleven. De juf frouw van de vestiaire is al jaren dezelfde. En aan de voortreffelijke rijsttafelof de gezellige stemming in de bar is nooit te merken ge weest, dat het bedrijf in korte tijd tweemaal in andere handen is overgegaan. Het Lido bestaat nog, op mooie zomeravonden is zijn terras aan het water stampvol en de honder den lampjes aan de gevel, die in de Singelgracht weerspiegelen, geven een feestelijk karakter aan het Leidseplein. Het Lido is niet meer weg te denken uit Amster dam. Toch zou het ons niet verba zen als er eens een tijd komt dat het Lido niet meer bestaat in zijn huidige vorm. Het gerucht dat het paviljoen te zijner tijd zal worden opgenomen in het hotel, dat op de plaats van het Huis van Bewaring is ontworpen, komt alleszins aannemelijk voor. Dan wordt het Lido een vleugel van het moderne hotel, met strakke gevellijnen en glazen deuren. Maar als het gerucht waar is, zal toch eerst het hotel moeten wor den gebouwd en dat kan niet eer der of er moet eerst een nieuwe gevangenis aan de rand van de stad zijn verrezen. En zo zullen wij waarschijnlijk nog lang door het Lido kunnen worden bekoord, Amsterdammers en niet-Amster- dammers, iedereen die van tijd tot tijd recreatie zoekt op en om het Leidseplein. Er zijn tienduizenden Amsterdam se gezinnen voor wie de vakantie gewoon thuisblijven betekent. Als het weer meewerkt, worden er dagtripjes gemaakt, naar Artis, naar Schiphol, naar bos en heide in Het Gooi, naar het Zandvoortse strand en on veranderlijk ook naar het Amster damse Bos. Het bos heelt zo langza merhand internationale vermaard heid gekregen, want van heinde er ver komen deskundigen naar Neder land om te zien hoo Amsterdam uit een moerassig polderland een prach tig recreatiegebied van 900 hectaren natuurschoon heeft gebouwd. Op mooie zondagen kan men hier een kleine 100.000 verpozing zoekende Amsterdammers vindeni. Zulke dagen zijn een feest de heer Breman. Hij woont i) bungalowtje aan de rand vai. bos en op drukke dagen wandelt hy naar buiten om te zien, hoe het publiek zich amuseert. Want het is zyn bos. In 1936 werd hU als jong beplantingsexpert aangesteld bij de aanleg van het bos, dat toen in werk- verschaffingsverband plaatshad. Hij heeft zijn bos naar de volwassenheid zien groeien en is er tenslotte ook de baas geworden, want sinds enkele laren is hij directeur van de afdeling beplantingen van de gemeente Am sterdam. Hy heeft het bos verrijkt met diverse attracties: men kan er paard- en ponyrijden, vissen, zeilen, zwemmen en sinds kort ook kano's huren. Misschien is minister Toxopeus die de Bijlmermeer niet aan Amster dam wil geven omdat de stad nog zoveel ruimte zou hebben om er te- bouwen het er helemaal niet mee eens, maar Amsterdam wil naast zijn 900 ha bos ook zijn 600 ha openbaar plantsoen handhaven en zelfs nog uitbreiden. Men heeft er tien miljoen gulden per jaar voor over. Directeur Breman vecht dag en nacht voor eer groen Amsterdam. Hij heeft al aar dige resultaten geboekt, want in 15 jaar tijd is de groenoppervlakte van de plantsoenen verdrievoudigd. En terwijl er voor de oorlog 30.000 bo men in Amsterdam stonden, s nu 80.000. Elk jaar bloei ener hoofdstad een miljoen bloembollen, waarvan honderdduizend op het Mu seumplein. Het publiek waardeert het werk van Breman en zijn 500 tuin lieden, want hoewel de afgelopen jaren vrijwel alle hekken van de plantsoenen zijn verwijderd, zijn de baldadigheid en vernieling niet toe genomen. Rotterdammers zullen er wel om glimlachen, maar de Amster damse haven is door de uitbrei dingen van de laatste jaren zó groot geworden, dat binnenschip pers er dreigen te verdwalen. Het gemeentebestuur heeft nu beslo ten naamborden te plaatsen bij de toegangen van de verschillende havenbekkens. Het worden grote borden, die 's nachts en tijdens mist door TL-buizen zullen wor den verlicht. Ook de toegang tot het Amsterdam-Rijnkanaal zal duidelijk worden aangegeven, op dat geen schipper het IJsselmeer opvaart, als hij naar de Rijn wil. Vervolg van pag. 1 Democratische Conventie Onder het hoofdstuk A11 a n - ische Gemeen schap memo reert het overzicht de toetreding door de Ver. Staten tot de OESO, de Or ganisatie voor economische samen werking en ontwikkeling. Er is voor uitgang geboekt in het verstevigen het vertrouwen, de eenheid en de kracht van de NAVO, die een in strument van internationaal overleg is geworden. Een standvastige Atlan tische eenheid kwam tot uiting in de crises rondom Berlijn en Cuba. De Ver. Staten steunen het plan tot het in het leven roepen van een multila terale kernmacht van de NAVO, die de leden van deze verdragsor ganisatie een rechtstreeks aandeel zal geven in het gebruik van tactische wapens zonder aanmoediging van het ontstaan van nationale kernstrijd machten. Het communisme is er niet in geslaagd Afrika te overheersen, aldus een volgend hoofdstuk. Premier Chroesjtsjow is teruggekomen van zijn idee om een afzonderlijk vredes verdrag met Oost-Duitsland af te sluiten. De „Alliantie voor de voor uitgang" heeft de armoede op het Amerikaanse contingent doen afne- De betrekkingen tussen de Ver. Staten en Japan hebben sinds de anti-Amerikaanse betogingen 1960 verbetering ondergaan. De Cu baanse crisis bracht, dank zij de Amerikaanse vastberadenheid, ommekeer in de geschiedenis vai koude oorlog, door de terugtrekking de Russische raketten. Alle po gingen tot belemmering van de vrije toegang tot West-Berlijn zijn afge slagen. De besprekingen met Panama hebben geleid tot hervatting der di plomatieke betrekkingen en een eer volle oplossing der ontstane crisis. In Vietnam bleven de Ver. Staten niet passief tegenover de agressie, terwijl, wat Cuba betreft, Fidel Castro op het westelijk halfrond vrijwel ge ïsoleerd is. Op economisch gebied zegt het overzicht, dat de Verenigde Sta ten op het ogenblik de langdurigste, ononderbroken periode van econo mische expansie meemaken uit de geschiedenis, met uitzondering var de oorlogsjaren. De volgende saillante punten wor den aangehaald: De economische expansie heeft eer peil van 5.5 procent bereikt, of twee maal zo hoog als in de periode-Eisen- hower: het bruto nationaal produkt is sinds het aan het bewind komen van de Democraten met 120 miljard dollar toegenomen: het aantal werk lozen is in een jaar tijds met een half miljoen gedaald. De werkloosheid be droeg in juli minder dan 5,5 procent van het aantal arbeidskrachten, het laagste cijfer sinds 1959: het gemid delde weekinkomen van de arbeiders is in vier jaar tijds met 15.5 procent gestegen, terwijl de kosten var vensonderhoud stabiel bleven: de be drijfswinsten stegen met 62.5 pro cent en de particuliere investeringen in dezelfde periode van 43,5 procent. Geheimzinnige moord in Engelse gevangenis (Van onze Londense correspondent) Een moord achter de muren va,. eeuwenoude Wakefield-gevangenis Yorkshire houdt Engeland bezig. De 20-jarige Terence Buckingham, die een straf van vier Jaar uitzat wegens beroving van een 80-jarige tabaks winkelier, werd zaterdagochtend in zijn cel overvallen door ©en nog bekende collega-gevangene en o leed korte tijd later aan zijn verv.„..- dingen. Een grote groep rechercheurs van de Britse politie houdt zich bezig met het onderzoek. De moordenaar moet zich onder de 700 inwoners van de gevangenis be vinden, maar hun zwijgzaamheid te genover de dienaren van Hermandad is groot. Gisteravond verklaarde een rechercheur echter, dat er „goede vorderingen" werden gemaakt. Buckingham werd bloedend uit drie wonden in zijn rug. liggend op de vloer van zijn cel, door een bewaker gevonden. Hij was ook met een Ijze ren staaf op het hoofd geslagen. De jongeman, die in januari ,toen hij al veroordeeld was, met speciale toe stemming en onder bewaking in Lon den was getrouwd, en een zoontje van twee maanden had, werd in al lerijl naar het ziekenhuis overge bracht, maar zijn leven was niet meer te redden. Een theorie van de politie is, dat Buckingham zich in de gevangenis bezig hield met het verhandelen van sigaretten, dat hij onenigheid kreeg met andere leden van zijn „sigaret- tentrust" en dat hU daarom uit de weg werd geruimd. Hij was niet erg populair onder zijn collega-gevange nen in Wakefield. Advertentie 27 augustus t/m 5 september (behalve zondag 30 augustus) Aanvang 21 uur Kaartverkoop bij de V.V.V.'ste Den Haag (Parkstraat), Rotterdam (Stadhuisplein) en Delft. Bestelkaarten bij alle V.V.V.'s. Prijzen: f. 2.-, f. 2.50, f. 3.-, f. 4.-, f. 5.-, f. 7.50 en f. 10.-. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. „MASKE IN BLAU": NIET DAN GOEDS VOOR WIE ERVAN HOUDT Van wezenlijk belang was dit weekeinde alleen het programma kunstgrepen van Pierre Janssen waarin deze heel geïnspireerd de tijdgenoten Rembrandt en Saenredan tegen elkaar afwoog, beiden in hun eigen kwaliteit het volle pond gevend, uitgaande van de tekeningen en de schilderijen zelf en romantisering rondom het onderwerp zoveel mogelijk vermijdend. Niet naar het „wat", maar naar het „hoe" van de schilderijen en tekeningen werd verzocht te vragen, waarbij wij niet zouden mogen aflaten te kijken, kijken, kijken. Een uitstekende raad. Pierre Janssen ging, zonder bit terheid, ook nog even in op het hem gedane verwijt dat hij de zijn. Maar de oude kunst, hij, moet men bekijken alsof het moderne kunst Is. Het aantal men sen dat Rembrandt een „waardeloze schilder" vindt is opmerkelijk ge ring. Pierre Janssens kracht is niet dat hij in staat is de mensen te leren Rembrandt mooi te vinden (zij vinden hem al mooi), maar waarom zij hem mooi (moeten) vin den. Zeer veel mensen vinden Appel echter niet mooi, of onbegrijpelijk, of flauwekul. Het moet voor Pierre Janssen een uitdaging om te water tanden zijn. om deze mensen het werk van Karei Appel te doen waarderen of hen er begrip voor bij te brengen. De soms gerezen bezwaren tegen dit programma verhinderen niet dat het altijd een programma van niveau is geweest, dat in hoge mate „be paald werd1" door Pierre Janssen De zaterdagavond bracht de pre mière van Sir Lancelot, die de moe gestreden krijger Ivanhoe moet ver vangen. In Lancelot wordt stunteli- ger gevochten dan in Ivanhoe, ook leek koning Arthur geen kracht figuur, maar voor de rest is het „een-pot-nat". De vierde aflevering „In de rom melpot" bevestigde in grote lijnen de negatieve indrukken van de voor gaande drie afleveringen. De auteur Jack de Merode had af en toe wel een losheid van tekst bereikt die door zijn ongegeneerdheid even aan sloeg, maar het bleef toch bij man netjes- en vrouwtjesmakerij in het gemakkelijke revuegenre. Voortdu rend zag men de ganse familie om een denkbeeldige microfoon ge schaard. Over de revueoperette „Maske in Blau" niets dan goeds voor wie ervan houdt, en niets dan slecht voor wie het genre verfoeit. In zekere zin geldt dit ook voor „De Metronoom" op zondagavond, een non-stop muziekprogramma van wisselende kwaliteit. Tenslotte mag Brandpunt de ge bruikelijke waardering niet onthou den worden voor de wijze waarop Jules Huf de door Praag beweerde vrijlating van aartsbisschop Beran ontmaskerde: voor het kleine kwar tiertje interview met Zwolsman. die zich tegenover drs. Van der Pluym mocht verdedigen tegen de tegen hem ineebrachte bezwaren van de laatste tijd: voor de pittige reportage over Brazilië's problemen: voor het „weerwoord" dat de Surinamer Mar te gegund werd aangaande rassendiscriminatie in ons land (Brandpunt nam duidelijk stelling tegen de wijze waarop Memo clit onderwerp enige dagen tevoren had gebracht). En voor de aardige ver gelijking die getrokken werd tussen de op straat geïnterviewde Engelse minister van Buitenlandse Zaken Butler, en minister Andriessen, die ,echt niet op straat" antwoordde toen hem commentaar werd Enorme schade door orkaan op Guadeloupe De orkaan „Cleo" heeft, volgens voorlopige cijfers, op het Franse eiland Quadeloupe in de Caraibische Zee zaterdag aan dertien mensen het leven gekost, terwijl er veertig ver wondingen opliepen. Met windsnel heden van 200 km per uur over het eiland trekkend richtte de orkaan aanzienlijke schade aan, welke ge schat wordt op 250 miljoen franken (ongeveer 175 miljoen gulden). In Matoeba verloren tien mensen het leven en in Capesterre drie. Men vreest dat het totale dodencijfer hoger zal blijken te zijn. Ruim duizend zinnen zijn dakloos geworden, bananenaanplant is vrijwel geheel vernield. De orkaan trok met vermin derende snelheid maar toenemende kracht In noordwestelijke richting. De bewoners van de zuidkust van Porto- rico zijn gewaarschuwd voor storm achtig weer. Dergelijke waarschuwin gen voor de noordkust van dit eiland de zuidelijke kustgebieden Dominicaanse republiek en het zuid westelijke schiereiland van Haiti aan geraden met spoed ma nemen ter bescherming tegen wind vlagen van orkaankracht, vloedgolven en zware regenval. (Van onze Brusselse correspondent) Honderd man van de Belgische rijkswacht en soldaten van het leger zoeken in de provincie Luxemburg een zekere Champenois die „de houthakker van Houdemont" wordt genoemd en die de laatste tijd nog as in het nieuws is geweest. Deze keer staat zijn misdrijf wel vast. Hij heeft zaterdag in zijn woonplaats winkelierster en haar 9-jarig dochtertje, die beiden boven de win kel sliepen, met een bijl zeer ernstig verwond en een ander 13-jarig doch tertje in zijn jeep ontvoerd naar de nabije bossen. Laatstgenoemd meisje is zondag ongedeerd teruggevonden. Champenois blijft echter onvindbaar. Men veronderstelt dat hjj in de grotten van de streek een schuil plaats heeft gezocht. In een ervan heeft men tenminste een hoeveelheid dekens en levensmiddelen gevonden voor enige maanden voldoende zouden zijn geweest. In juni van dit jaar was Champe nois uit voor an-est ontslagen. Hij werd er namelijk van verdacht zijn aanzienlijk oudere vrouw die sedert Juli 1963 werd vermist te hebben ge dood. Ondanks alle nasporingen, o.a. binnenland vrouw die* reeds maanden ziek bewusteloos ln haar woning aangetrof fen De vrouw, die volkomen vervuild was ls ln het ziekenhuis Zuid wal op genomen. De 69-Jarlge echtgenoot van de zieke had de buren gevraagd hem te willen helpen. Zijn vrouw was uit bed gevallen en lag voor een deur Alleen kon de man. die een apatische Indruk maakte, haar niet tillen. De buren waarschuwden de politie. Nederlander ln arrest Een 35-Ja- rlge Nederlandse vrachtautochauneur ls ln Malmö (Zweden) gearresteerd wegens het veroorzaken van een dode lijk ongeluk. Volgens de Zweedse poli tie heeft hij de maximum snelheid overschreden. De Nederlandse vracht autochauffeur en zijn broer waren op weg naar Nederland, toen het ongeluk gebeurde. De wagen raakte een fletser, de chef-choreograaf van het stedelijk middellijk, doch de wagen kwam pas na dertig meter tot stilstand. Jeugdbende ln Venlo De Venlose politie heeft een Jeugdbende opgerold, die gedurende het laatste halfjaar op zeker tien plaatsen ln Venlo heeft In gebroken. Het zijn twaalf Jongens ln de leeftijd van 13 tot 17 jaar. allen uit Venlo. De ouders waren van de gedra gingen van hun kinderen niet op de Verdachte vrijgelaten Op last de officier van Justitie - - 28-jarige n gesteld, die hij ervan werd verdacht donderdag nacht de 47-Jarige landbouwer J. Bro- tens ln Zundert n hebben beschoten. gearresteerd, omdat Jachtgeweer de man nog langer ln hechtenis houden. De heer Broeens had ln de jvuste nacht omstreeks half één ont dekt, dat stropers met een lamp op zyn land aan het werk BUITENLAND 90-dagenwet In Johannesburg gevan gen werd gezet, ls al 45 dagen ln hon gerstaking. Haar man John deelde dit ln een gisteren gepubliceerd interview mee. HIJ zei achter het besluit van zijn vrouw te staan om niet te eten tot rij zal zijn berecht of vrijgelaten, ondanks het feit dat hij weet dat me dici voor haar leven vrezen Indien zij niet spoedig voedsel tot zich neemt. Een Jongeman van twintig, die dinsdag na zijn terugkeer van vakantie ln Spanje naar het ziekenhuis van Burn ley werd gebracht, ls zondag overleden Warme Poolcirkel De temperatuur ln de Poolcirkel la zondag opgelopen tot 21 graden Celclua. als gevolg van „wonderbaarlijke augustusmaand", meldt Radio Moskou. Een zevenllng Een vrouw v 30 Jaar ls kortgeleden ln de kliniek v de universiteit van Uppsala ln Zv den bevallen van zeven doodgebor kinderen, zo heeft een woordvoerder van de kliniek meegedeeld. De vj die al enkele Jaren getrouwd ls en geen kinderen kon krijgen, had hormonen- Injecties gehad. Zy werd toen spoedig zwanger. De zwangerschap had een normaal verloop tot de vijfde maand toen zij een miskraam kreeg. De zeven doodgeboren baby's, die elk 350 gram wogen .vertoonden geen enkel teken van misvorming. Speciale babysitters In Newark (New Jersey) is een babysitdienst op gericht ten behoeve van ouders var geestelijk gestoorde kinderen. De baby sitters (veel studenten tonen er be langstelling voor) volgen eerst eer korte cursus o.l.v. een kinderpsychia ter. ZIJ verdienen een dollar per Ondergrondse kemproef De rikanen hebben zaterdag In Nevada opnieuw een ondergrondse kernproef genomen. Het was er een van middel grote omvang, met een explosie die overeenkomst met die van 20.000 tot 200.000 t.n.t., zo deelde de Amerikaan se Commissie voor Atoomenergie Feest ln Parijs Meer dan honderd duizend mensen hebben zaterdagavond bij het licht van schijnwerpers op de Place de la Concorde ln Parijs openluchtuitvoering van muziek, let. toneel, acrobatie en koorddansen gadegeslagen, die werd gegeven ter viering van het feit. dat twintig Jaar geleden de Franse hoofdstad, werd bevryd. het omploegen van het land van zijn boerderij, heeft men nergens het lichaam kunnen vinden. Champenois wegens gebrek aan bewijs vrij ge laten. Thans is echter het vermoeden gerezen, dat hij het stoffelijk over schot van zijn vrouw in een van de vele grotten heeft verstopt. De re cherche heeft de medewerking ge kregen van een aantal leden van de voormalig verzet, die tijdens de Duitse bezetting vaak een schuilplaats in de grotten vonden en deze goed kennen. RADIO EN TV VANAVOND Hound om 19.30. Om 20.20 uur vol&t ,Walt Disney op de wereldtentoon stelling". Reeds jaren van te voren ontwerpers bezig de verschil- gedeelten van de wereldtentoon- gestalte te geven. De film laat die gedeelten van de wereldtentton- stelling zien waarin werk van Dis ney verwerkt is. Hoogtepunt van het programma is een rondgang door het Unesco-paviljoen met Disney- poppen in alle klederdrachten ter wereld. De hoofdfilm van vanavond ■aagt de titel „Meneer Pastoor zet ;n kraak" en begint om 21.05 uur. De AVRO presenteert in haar radioprogramma over Hilversum 1 20.05 uur „kleurrijke klanken", muziek-revue waaraan ditmaal meewerken Corry Brokken, het trio Louis van Dijk en de Zaaiers. Om 21.00 uur volgt een hoorspel met de titel „El Grego genaamd". In het ka der van het festival van Straatsburg speelt John Williams om 22.10 uur gitaarmuziek. De avond wordt be sloten met werken van Frederick De- lius (23.00 uur) uitgevoerd door het Philadelfia symfonieorkest. Het Radio Filharmonisch orkest speelt om 20.50 in het programma van de NCRV over Hilversum 2 wer ken van Badings en Franck. Om 23.05 uur volgt het programma „Or- kestengala", waarin weer een keur van beroemde orkesten optreedt. Snelle groei van wereldbevolking Elk Jaar groeit de wereldbevolking met ongeveer 63 miljoen zielen. De bevolkingsaanwas bedraagt hierdoor 2,1 procent, het hoogste uit de ge schiedenis der mensheid. Uit het zojuist verschenen jaar boek van de Ver. Naties blijkt voorts dat de bevolking in midden-Amerika het snelst groeit, nl. 2.9 procent per jaar, gevolgd door oost-Azië. Daar woonden in 1962 74 miljoen mensen meer dan in 1958. In dezelfde perio de van vier jaar nam de bevolking van Afrika met 2 procent toe, die van noord-Amerika met 1,7 pro cent, de Sow jet- Unie met 1,7 en Europa met 0,9 procent. Hiermee neemt Europa een bescheiden plaats in. De 10 volkrijkste landen waren, vol gens vergelijkende cijfers in 1962: China met 670 a 680 miljoen zielen, India 449 miljoen, Sowjet-Unie 221 miljoen, Verenigde Staten 187 mil joen, Indonesië 98 miljoen, Pakistan 97 miljoen, Japan 95 miljoen, Bra zilië 75 miljoen, West-Duitsland 55 miljoen, Groot-Brittannië 53 mil joen. Naar de grootte van grondgebied zou deze volgorde zyn: Sowjet- U- nie, Canada, het Chinese vasteland, Verenigde Staten, Brazilië, Australië, India, Argentinië, Soedan en Algerije. VOOR DINSDAG 25 AUGUSTt 9.00 Ochtendgym, 9.10 1 groenteman, 9.15 Klass. gr muz., Waterstanden, 9.40 MorgenwM 10.00 Arbeidsvitaminen, 10.50 Voo| de landbouw, en tuinbouw. Instrumentaal ensemble tueel actueel of berichten, 13.30 1 13.15 Med. 13.25 1 le-orkest, Pianorecital: muziek. 16.30 Lichte orkestmij 16.55 Voor de jeugd. 17.25 New 1 calling, praatje, 17.30 Lichte gr«- foonmuzlek voor de Jeugd, AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Event) actueel, 18.20 Licht Instrumentaal opera Tlefland, 21.05 Adelbrieven de sport, klankbeeld, uitzend Li muziek. uitzending: Promenade-orkest Hilversum II 298 m KRO: 7.00 Nws.. 7.10 7.15 Lichte gr.muz., 7.55 8.00 Nws, 8.15 Lichte grmu: voor de vrouw, toeristische i programma voor de Jeugd. 10.00*1 baken, lezing (herhaling), 10.10 muziek, volksliedjes, kinderkoor] harpspel, 11.50 Volaan. 12.00 Angelus. 12.30 Med. t 12.33 Voor de boeren, i 12.04 lezing. Katholiek nieuws. 13.00 Nws, Lichte gr.muz.. 14.00 Voor de landsvrouwen, 14.10 Raaien muzikaal spelletje, (herhaling zaterdag 22 augustus 1964). Klassieke grammofoonmuzlek en te grammofoonmuzlek, 16.00 V< zieken, 16.30 U hebt voorrang, dienstig programma, 17.00 Vo kinderen. 1750 Muziek voor de J« 17.50 Regeringsuitzending: Overfu voorlichting ln de Nederlandse len. door Henk Dennert. 18.00 Lichte gr.muzlek, 18.50 Vooa kleuters. 19.00 Nieuws 19.10 Act] telten, 19.25 Dansmuziek, 20.00 Kj pianomuziek, 20.15 Omroeporkest] solist: klass. muziek, 21.05 De I meeuw, hoorspel, (herhaling vari oktober 1963), 22.20 Actualiteiten gr.muz., 22.25 Boekbespreking. 2 Nieuws ,22.40 Liedjes, 23.10 Lichte] muziek, 23.55-24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'» VARA: 19.30 Les van Pablo Ce< muzikale fllmdoc urnen talre. n 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Ac! 21.55 Shakespeare, Gevaarlijk spel MAN GETROFFEN D00RK0GEL UIT EIGEN PISTOOL (Van onze R'damse correspondent) Een spelletje met een pistool heeft gistermiddag in een woon huis aan de Van Maanenstraat in Rotterdam een tragische af loop gekregen. In de veronderstelling, dat het pistool ongeladen was, richtte een 18-jarig meisje het wapen voor de grap op haar vriend, de 26-Jarige J. P. Meerburg. Maar, toen zU de trek ker overhaalde, bleek er nog een pa troon in het pistool te zitten. De kogel uit het nege millimeter F.N.- pistool trof de man in de lever.. Ern- tig gewond is hij naar het Dtjkzigt- transfusie zyn toegediend. Zijn toe stand is ernstig. De heer Meerburg, auto-plaatwer ker van beroep, is sedert oktober lid van de schietvereniging „Kralingen' Tegen de voorschriften in had hij het 9-mm pistool mee naar zijn woning genomen. Toen hij gistermiddag met het meisje alleen thuis was, demon streerde hij haar het wapen. Hij haalde er de patronen uit en zette het lege magazijn aan hel pistool. Daar bij heeft hij over het hoofd gezien, dat er ook nog een kogel in de kamer van het wapen zat. Denkend, dat zy een lege revolver in de hand had, richtte het meisje bij wijze van grap het wapen op haar vriend, en deed alsof zij hem be dreigde, met bovengenoemd resultaat. De kogel ging door het lichaam van de man heen en ketste tegen de muur De heer Meerburg zakte in elkaar, raakte even buiten bewustzijn en kwam daarna weer by kennis en ver liet het huis naar de stoep. Het meisje rende in paniek naar de bu ren, die de politie waarschuwden. Het wapen is in beslag genomen. De politie beschouwt het gebeurde als een ongeluk. „Geld ls nu eenmaal nog niet aan prijsmaatregelen onderhevig. Een ac tieve ondernemer heeft altjjd geld nodig voor investeringen. Nu geld aantrekken moeilijk en duur is, pro beren wij goedkoper geld vrij ie krij gen". In ongeveer deze woorden maakte de heer R. Zwolsman, presi dent van de raad van beheer van de N.V. E.M.S., iets van zijn moeilijkhe den duidelijk tydens een televisie- interview in K.R.O.-Brandpunt met drs. J. van der Pluym. De heer Zwolsman vertelde, dat de E.M.S. recentelijk acht miljoen gul den in de horecasector heeft geïnves teerd. Daarnaast is vier miljoen door verkopen vrijgekomen. Op een vraag of hij het geld nodig had voor de woningbouw zei de heer Zwolsman o.m., dat daarvoor geld op de voordeligste manier moet worden aangetrokken, ook in het belang van de koper. „Alle bijkomende kosten mogen we doorberekenen aan huur ders of kopers", zo verklaarde hij. Daarom is goedkoop geld in het be lang van deze deelhouders. Tot nu toe is niemand ontslagen. Men probeert personeel uit verkochte zaken op andere plaatsen het werk te zetten, it zou volgens de heer Zwolsman wel weer lukken, mits goedkeuring voor de bouw van nieu- bedrijven af komt. Hij mopperde over de „halve goedkeuring voor een motel in Westkapelle, dat op deze manier niet rendabel te krijgen is". Naar zijn mening zijn de „stromen verontwaardiging" en de verwij ten op de voorpagina's der kranten gevolgen van de „komkommertijd". De heer Van der Pluym sprak in dit verband van kortsluiting en over het ng van een duidelijk toegelicht beleid. Niet nieuiv De heer Zwolsman ontkende t.a.v. de horecafsector een nieuw beleid te en. Dit beleid is reeds in het jaar verslag 1963 aangekondigd, namelijk, dat onrendabele horecafbedrijven ver kocht of gesloten zouden worden. In verband met de situatie op de geld markt. mede door de restricties de Nederlandse Bank, verloopt het proces in deze sector sneller, dan De heer Zwolsman verklaarde met stelligheid, dat lang niet alle horecaf- bedryven zullen worden afgestoten, maar drs. Van der Pluym meende, dat door „kappen aan de onderkant" het sluiten van Rutecksbedryven nadeel berokkend wordt aan sociaal toerisme, aan de gewone „Wat is de gewone man"?, zo vroeg de heer Zwolsman zich af. Deze rijdt rjaar zijn mening eerst in een „eendje" later in een grotere wagen aan de Rutecks voorbij. Hij zei wel een taak te hebben op het punt van de ac commodatie voor deze toeristen, die de overheid, behoudens haar eigen verantwoordelijkheid, aan de parti culier moet overlaten. Verbaasd de de heer Zwolsman verbaasd te zyn geweest over de reacties op de ver kopen van een aantal horecabedrü- De daaruit voortvloeiende ver plichtingen voor het personeel zullen worden nagekomen. Volgens de heer Zwolsman was in het merendeel der overgenomen be drijven door de vroegere eigenaren geen aandacht aan pensioenverplich tingen besteed. „Dat hebben wy op ons genomen", zo zei hij. Voor hen, die qua leeftijd niet onder die rege ling konden vallen, is een fonds voor individuele hulp ingesteld. Hy ver klaarde ten aanzien van het perso neel niet op winst uit te zyn, maar een sociaal verantwoord beleid te wil len voeren. Maar dan zullen naar zijn mening nieuwe hotels op daartoe ge- eigende plaatsen moeten worden op gericht om de mensen te kunnen over plaatsen. Anders wordt het onmoge lijk om de gestelde doeleinden te ver wezenlijken. VRIJZINNIG C0NGR1 IN DEN HAAG BESLOTEN Het congres van het „Internv naai Verbond voor vrijzinnig Cl-, tendom en geloofsvrijheid", dat a dinsdag j.I. in Den Haag is gel den, is zaterdag gesloten. Aan]' congres, dat tot onderwerp had geloof voor de wereld van morfi hebben ongeveer 400 personen ui landen deelgenomen. De president van het verbond: H. J. Wytema, dankte ln zijn I toespraak de waarnemers van r.-k. kerk, prof. dr. C. Pauwelsi Nijmegen en dir. Th. F. Strain staflid van het secretariaat ter vordering van de eenheid der Kerk, voor hun belangstelling. Gi was onze verrassing, aldus dr. W) ma, toen de secretaris van dit Btt tariaat, mgr. Willebrandte, vrij tijdens een vakantie in zijn gebi teland, een kort bezoek aan i bracht. De ontwikkeling van de oecuml sche beweging geschiedt met I verbazin wekkende snelheid. Tot! toe hebben wij deze snelle ontil keling kunnen bijhouden, maart zullen in de toekomst hard mo» werken, zei dr. Wytema. Het is droevig te zien, zo veru de spr., welk een groot deel varl jeugd van de religie ia vervree Hier ligt een van de belangrijl taken van ons verbond. In ons 1 gende congres zullen wij bij zond aandacht moeten schenken aaaj hernieuwing van het traditioi geloof. Daaraan moeten wij j stuwende kracht geven. Wij mod in gezamenlijk overleg onderzo# welke slagbomen wy moeten 8 nemen. Dr. Wytema vroeg zichl of „wij niet zelf de grootste d bomen zijn". Het ls niet zo vree zo meende hij, dat het voorbeeldI onze generatie het de jongere gd ratie onmogelijk maakt in God geloven. Het belangrijkste doel I ons allen zal moeten zijn de j(j te leiden naar een werkelijk g| dienstig leven. Dr. Wytema vroed deelnemers aan het congres in| komende Jaren te werken om trouw van de jeugd te winnen de schouders van de Jongere gen< tie zullen over enige jaren o plichten vallen. Wij moeten n helpen onze verantwoordelijkhelc aanvaarden in het belang van vrijzinnig christendom en de loofsvrijheid in de wereld. Paniek Drs. Van der Pluym vond, dat de plotselinge verkopen een paniekerige indruk hebben gemaakt. Het perso neel heeft de indruk, dat deze over de hoofden is heengegaan. Hij sprak van een „harde stellingname". De heer Zwolsman had daarvan niets gemerkt. Hij heeft in allerpret tigste sfeer, met begrip voor de weder- Prof. Ten Doessehate gasthoogleraar Gedurende het academisch jaar 1964/1965 zal prof. dr. J. ten Does sehate, hoogleraar in de oogheelkun de aan de Utrechtse Universiteit, gasthoogleraarschap vervullen de University of Michigan te Ann Arbor, Michigan. Tezamen met dr. Mathew Alpern gaat hij een onderzoek verrichten betreffende het mechanisme lichtreflex van de pupil. Prof. Ten Doessehate zal worden ingeschakeld bij het onderwijs zowel aan medische studenten als aan assistenten. Voorts zal hy in Amerika een aantal WÈF.RRAPPORTEN (Van hedenmorgen v nnr) Amsterdam geh. bew. Den Helder geh. bew. Ypenburg regen Vllssingen zwaar bew. Eelde geh. bew. De Bilt geh. bew. Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Hebt bew. half bew. onbewolkt licht bew. geh. bew. halj t*w. onbewolkt Parys Bordeaux Grenoble Nice BerlUn Frankfort Munchen Zurich Athene onbewolkt Rome zwaar bew. Barcelona onbewolkt

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 2