Veluwse rust voor vermoeide vrouwelijke bedrijfslioofdeii Talent voor liefde Fruit is geen luxe laterdag 22 augustus 1964 Dit is iets dat men in onze eigen „Efteling" nog niet heeft: een modern duveltje-in-een-doosje, maar dan zonder doosje. Deze vreemde figuur „Heimo" genaamd staat in een sprookjestuin in het Westduitse Jagsthausen en wordt van heel klein ineens heel groot (2 meter) als hij op de neus wordt getikt. Van de weg af gezien is het witte huis, dat met de rieten puntdaken als een chalet hoog boven de dennen en sparren uitsteekt voor de voorbijgan ger zo'n droomkasteel, waar van men jaloers zegt: ,,als ik daar een dag mocht wonen, dan zou ik een ander mens zijn". Eigenlijk kan men die wens wel in vervulling laten gaan, want al sedert 1947 is dat witte huis, dat ,,de Wipselberg" heet, ingericht als hotel. De mensen, die sedertdien in het gastenboek hebben geschre ven, zijn dan ook inderdaad lange gedichten en lyrische prozastukken op het paradijse lijke huis, midden in de onge kend rustieke uitgesterktheid van de Veluwe, gaan schrij- Die positieve uitlatingen over haar huis en de dreigende waarschuwen de woorden, welke de afgelopen weken over de managerziekte ge zegd zijn, hebben de eigenaresse, mevrouw J. H. KielVan Haaf doen besluiten de Wipselberg als ontspan ningsoord voor vrouwelijke bedrijfs- hoofden in te richten. „Op tijd rust nemen is het enige wapen tegen managerziekte", heeft ook de medica dr. P. G. M. Schra- ma, in Den Haag gezegd. Mevrouw KielVan Haaf is lid van de Nederlandse Unie van Vrou welijke Bedrijfshoofden. Daardoor kwam zij in mei in München te recht, waar toen het grote jaarlijkse congres van de acht aangesloten den. In München bracht men ditmaal als studie-onderwerp de manager ziekte ter tafel. Elk land, Frankrijk, België, Nederland, Engeland, Duits land, Canada, Italië en Oosten ijk heeft er rapport uitgebracht over de managerziekte. De presidente van Nederland, mevrouw B. Kiel Wolffers, eigenaresse van een hor logerie te Amsterdam, had de ver schijnselen van de managerziekte in ons land uitgebreid bestudeerd. Managerziekte, een uitAme rika overgevlogen begrip, is het verzamelwoord voor vele ziekte verschijnselen (lusteloosheid, hart- en vaatziekten, longkan ker), die zich voordoen bij te lang te gespannen werkende bedrijfshoofden. Bij al hun enthousiasme voor de zaak ver waarlozen topfunctionarissen vaak hun eigen gezondheid. We wandelen over een bos- en spraken over de liefde. Altijd als we over bospaden andelen spreken we over de fde. Nééén .niet vader ik; wij zijn dat stadium wel te boven. De kinderen en ik. De zoons nieuwsgierig en misschien eds lichtelijk aangebrand; larover laten ze zich niet uit. 'aar het onderwerp interes- ert hen in hoge mate en ze nooit een gelegenheid bij gaan om het aan te in stukjes te hakken, at te walsen en te ontleden. 5e vragen, vragen, vragen. En ira ze de minste aarzeling in antwoorden opmerken, vliegen daar op af als een kat op de je wel", roepen ze dan wild. durft er niet over te praten, doet al even geheimzinnig als rest.jij met je zogenaamde enhartigheid. Je bent niet éérlijk zovoort, zeer onrechtvaardig en redelijk, want ik zie het nut van ten verbloemen niet in. Het ige is: het ontbreekt me soms de juiste woordenschat. Hoe je de techniek van de zonder persoonlijk te worden? ben bereid openhartig en zon- reserves over die seksualiteit van te wisselen, maar dan neutraal terrein, zonder mede- lingen te moeten doen over per- inlijke intimiteiten. De zoons echter zijn niet tevre- n met dorre feiten en statistie- n, met biologische verklaringen anatomische bijzonderheden. Ze iets anders te horen krijgen, subtielers. Ze willen dat ik de fde zelf onder woorden bx-eng, n duidelijk maak wat dat is, hoe t isalsof niet ieder mens de fde op zijn eigen wijze aanvaart verwerkt. En hier is het dat haper in mijn antwooi-den. Die agen kun je niet zeggen. Elke teur worstelt met deze moeilijk- id, zelfs de grootsten. Leed, ver- Moederlijke schrikking, chaos, wanhoop zijn onder woorden te brengen, over te dragen op lezer of toehoorder. Maar geluk, liefde, hartstocht, bevredi ging dat zijn begrippen, vast staande uitdrukkingen en elk mens verstaat er iets anders onder, al naar zijn temperament, geaard heid of schoonheidsgevoel. Probeer geluk te beschrijven en je bent met één regeltje klaar. Probeer een liefdesverklaring te formuleren en je komt niet verder dan, ik houd van je wat op zichzelf niets zegt. Sommige maninen drukken hun liefde uit door middel van een pa relsnoer of een wasmachine, door zeventig uren in de week te zwoe gen, door jaloers te worden of aan de drank te gaan het aantal uit drukkingsmogelijkheden is onbe- pei-kc. Vrouwen kunnen hun liefde verklaren in de wijze waarop zij een kop koffie inschenken, of een biefstuk bakken of hun haar op maken of een jurk kiezen. Op nieuw een onbeperkt aantal moge- lij kheden, voor ieder mens verschil lend. Doch hoe maak je zoiets dui delijk aan een tiener, die labo reert aan zijn eerste kalverliefde maai- niet precies weet op wie hij nu eigenlijk verliefd is, op dat blond je of dat zwartje of misschien toch op die roodharige spring-in-'t-veld Want dat is (nog) geen liefde, dat is een vaag rondtasten in een don kere ruimte, dat is de worsteling met de ontluikende seksualiteit en onbegrepen reacties, dat is niets anders dan onrust, die een rust punt zoekt. Dus verviel ik tijdens ons ge sprek over de liefde op dat bos paadje telkens in dezelfde fout. Ik wilde praten over de feiten, de zoons over de ondergrondse stroming die in woorden niet te vangen is. Marian liep er zwijgend en een beetje verloren bij. De hele dialoog ging haar kennelijk te hoog, al wist ze evengoed als de zoons, waar de kindertjes van daan komen" en waarom men sen trouwen als ze elkaar lief hebben. Tot nu toe had zij aan de „droge feiten" genoeg gehad, ze bevredigden haar weetgierig heid en omdat ze de vage ver langens en de onrust, die de pu bers teisteren nog niet kende, boorde ze ook niet verder en liet ons diepzinnige gesprek langs zich heenglijden, als water langs een boterpapiertje. Tot Tot Henk uitriep: „Ik ga car rière maken, dan kan ik een mooie vrouw trouwen. Ik zou nooit 'n le lijke vrouw willen hebben. Is het waar dat alle mooie vrouwen duur zijn en alleen lets van je wille .1 weten als je een slee van een wa- Toen zei Marian zacht, bijna verlegen: „Als je verliefd bent, dan danZe bloosde, durfde niet verder, vatte toch weer moed: ,Als je heb je. ee: dan. dan i imen bent. heb je brommer niet nodig, de liefde genoeg". Ze kon het niet anders zeggen, ook haar ontbraken de woorden. Maar ik keek verbijsterd neer op het negenjarige meisje en moest erkennen dat ze wistintuïtief en trekzeker wist waar het op aan kwam. Terwijl de grote broers zoch ten en tastten en zotte vragen stel den, bestond er üi haar geest niet de minste twijfel. Deze vrouw-in de-dop. Zou het dan toch waar zijn dat vrouwen van nature een zeker ta lent voor de liefde hebben? THEA BECKMAN. vrouw om hier te genieten van dit huis en van de omgeving. Toch wil ik een vrij streng weekprogramma opstellen, omdat men in een week veel meer kan, dan tekort aan rust bijspijkeren. Het begint 's maandagsmorgens met een onderzoek door een arts. Verder zullen de ochtenduren wor den besteed aan mensendiecklessen en aan lichaams- en gezichtsmas sage. Ik wil ook nog sauna-baden aan laten leggen. Voor die dingen heeft een zakenvrouw gewoonlijk geen tijd en je wordt er zo'n ander mens van. Het is belangrijk, dat zij zich fris, gezond en tevreden met haar uiterlijk voelt, 's Middags moet avonden en misschien modeshows arrangeren. Op voorwaarde natuur lijk, dat het niet te laat wordt, want men moet op tijd naar bed. Ik neem een diëtiste, die een licht en smakelijk dieet bereidt, zodat men kan afvallen. Gedurende die week zal men van een schoon heidsspecialiste een volledige schoonheidskuur kunnen onder gaan. Ik heb zelfs nog gedacht aan een inrichting voor facelif ting en voor verwijdering van kleine schoonheidsfoutjes. Iedere vrouw moet hier werkelijk als herboren vandaan komen". „Ik kan in mijn huis 20 tot 25 per sonen herbergen", gaat mevrouw Kiel verder, „maar ik zou de groep per week niet groter willen zien, dan tien twaalf dames. Zi' krij gen ieder een tweepers<"onskamer, zodat de echtgenoten in het week einde over kunnen komen. Nee, kin deren moeten zij die week niet mee brengen. Men moet eens helemaal alleen zijn met de andere Contact met andere van hetzelfde niveau is zo be langrijk voor de zakenvrouw. Ik zou mijn vereniging van vrou welijke bedrijfshoofden bijvoor beeld niet meer willen missen. Eenmaal per maand beleggen wij een bijeenkomst met een le zing of een excursie. Belangrij ker is dan bijna nog het gesprek met de ander, waardoor je je horizon verwijdt. Ik zal ook geen enkel interna tionaal congres meer overslaan. Nu in München heb ik weer contacten gelegd, waar ik an ders niet van zou hebben durven dromen. Je ontmoet er vrouwen, die aan het hoofd van een mil joenenbedrijf staan en je reali seert je hoe die hun mannetje staan in de maatschappij. Door het gesprek trek je je aan elkaar op en je komt er met de groot ste bewondering voor vrouwen vandaan. De mannen ook. Ik weet dat zij er heen gaan met het idee: dat zal wel een be paald soort vrouwen zijn, maar die minachting is gauw wegge vaagd". Dezelfde zorgen „Van de Wipselberg wil ik iets maken voor die vrouwen. De vrou wen, die met dezelfde zorgen zitten, die zich helemaal niet op haar ge mak voelen als zij gaan logeren bij een vriendin of een zuster, die het zakenleven niet kent. Ik ben er van overtuigd, dat ik in een behoefte voorzie". Wy zitten in de diepe stoelen in de lounge van chalet De Wipselberg. Mevrouw Kiel heeft thee geschon ken uit een pot, welke onder een gezellige theemuts met roesjes en roosjes vandaan kwam. Door het ronde raam kan ik ver naar be neden zien, over de groene toppexx van de bomen heen. Op dat moment kan ik me zo voorstellen hoe een vrouw, die daar alleen maar even zit en de stilte van buiten tot zich laat doordringen, of haar ogen bin nen in verrukking laat gaan over de prachtige antieke meubelen, welke mevrouw Kiel er smaakvol heeft geplaatst, zichzelf verliest in de pi-ettige sfeer. Voor de vrouw, die aan ontspanning toe is precies de sfeer om zich op haar gemak te voelen. Om de balans van inspan ning en ontspanning weer in even wicht te brengen. Het evenwicht, waardoor men de managerziekte zo gemakkelijk kan voorkomen. Mevrouw Kiel van de Wipselberg. ziekte", bewees mevrouw Kiel met haar rapport, eerst te München en drie weken later tijdens een pers conferentie te Amsterdam. Zij be pleitte daarbij de oprichting van een medisch-psychologisch instituut in Nederland, waar de manager zich geregeld kan laten onderzoeken. „Zoals men jaarlijks de balans van de zaak opmaakt, zo moet men ook jaarlijks de balans van zijn ge zondheid opmaken", aldus Kiel. In die drie weken tussen München en Amsterdam heeft mevrouw Kiel haar plan uitgewerkt. Op de pers conferentie in Amsterdam bracht zij het weliswaar schooxwoetend naar voi-en: Zij zou haar hotel op de Veluwe in willen richten voor vrou wen, die aan ontspanning toe zijn. Zij zouden er een paar dagen of een week helemaal moeten relaxen, als preventieve maatregel tegen de managei-ziekte. Ontspanning Mevrouw Kiel is het type za kenvrouw, dat steeds de prik kel van het pionieren nodig heeft om zich voor de volle honderd procent achter haar bedrijf te zetten en er energiek te blijven werken. Toen zij in München de managerziekte voorgeschoteld kreeg, vond zij daarin een nieuw thema voor haar bedrijfscarriëre. Haar kinderen zijn op hun plaats, vertelt zij en haar man heeft zijn eigen restaurant. Zij telde snel de troeven, welke zij in handen had: haar prachtige, smaakvol ingerichte Wipselberg, de uitgestrekte bossen er omheen, de contacten met schoonheidshuizen („want ik had al eerder met een dergelijk plan gespeeld") met een diëtiste, met een psychologie- en. massage-instituut, met een arts en met modehuizen, welke zij alle aan een ontspanningsoord voor vrouwen verbonden zou willen zien. De mooi ste troef, de dosis energie, welke nodig is om zo'n plan te verwerke lijken en te blijven begeleiden, had zij ook in handen. Zij speelde in enkele weken met zichzelf een kaart spel dat, toen de managerziekte in Nederland ter tafel kwam, door haarzelf glorieus gewonnen was. „Ik weet dat iedere zakenvrouw (en evenzeer de zakenman) het aan zichzelf verplicht is zich op gezette tijden te ontspannen. Men zegt dan wel, die mensen hebben zelf grote voorbeeld, een goed geleide ont spanning zouden kunnen genie ten, waar zij een licht dieet zou den volgen, waar misschien zelfs een arts en een psycholoog een oogje in het zeil zouden hou den". W eekprogramma Zo zien mevrouw Kiels plannen er precies uit. Het beeld van het ontspanningsoord neemt met de dag vastere vormen aan, er zijn al heel wat afspraken gemaakt. In de lounge van de Wipselberg vertelt zij ~k gun het iedere hardwerkende (W)ETENS WAARD Zo langzamerhand zijn we er allemaal wel van doordrongen dat fruit geen luxe is. Maar weet U ook hoe het precies staat met de voe dingswaarde van fruit? uit". Het was alsof dr. P. G. M. Schra- ma, die medisch adviseuse van de Nederlandse Unie van Vrouwelijke Bedrijfshoofden is en mevrouw Kiel met elkaar hadden overlegd. Maar dat kon niet, want zij kenden elkaar nauwelijks. Dr. Schrama zei met betrek king tot de managerziekte: „wij zouden er al mee gebaat zijn, als ieder bedrijfshoofd, de man zo wel als de vromo zich geregeld door de huisarts bijvoorbeeld, liet onderzoeken. Zegt de arts: u bent kerngezond, maar alleen wat oververmoeid, dan zouden zij alle vormer van manager ziekte kunnen voorkomen door een paar dagen te vluchten. Voor alleenstaande vrouwen in de bedrijven, zou ik het een op lossing vinden als zij in een prettig instituut, een hotel bij- Zwarte bessen bijvoorbeeld staan wat vitamine-C gehalte betreft, ver reweg bovenaan en zijn nog waar devoller dan de veelgeprezen sinaas appelen en citroenen. Ook de betrekkelijk weinig ge bruikte en toch zo lekkere kruisbes sen zijn vitaminerijk, evenals rode bessen. Frambozen zijn zo heerlijk, dat menigeen denkt, dat ze daarom wel niet veel voedingswaarde zullen hebben halte valt best ging va gehalte hun vitaminege- lee. Door toevoe- suiker gaat het vltamlne- fruit niet achteruit. Een mantelpakje uit de nieuwe wintercollectie van Coco Chanel, bestaande uit een geplooide rok onder een strak jasje. Het pakje is gemaakt van zalm en groen geruite stof en het wordt gecompleteerd door een zalmkleurige zijden blouse. Gewoonlijk zullen we fruit rauw eten het gezondst, het gemakkelijkst, het goedkoopst, het best voor de lijn. Als we eens wat willen maken met fruit kunnen we onderstaande recep ten proberen. Ook al staat in sommige recepten een bepaalde fruitsoort genoemdwe behoe ven ons niet tot die soort te be perken: de recepten kunnen best ook met andere vruchten worden gemaakt. Bessen-frambozen- pudding 250 g rode bessen, 250 g frambo zen, 2Vi dl water, 12 g (8 blaad jes) rode gelatine, 75 g (7^ eet lepel) suiker (slagroom of vanille saus). De gelatine 5 minuten in ruim koud water weken. De helft van de frambozen en de bessen op een lepel na met 2 dl water aan de kook brengen. De massa even laten door- dan door een zeef wrijven. erin oplossen. Het moes koud enigszins gebonden laten worden en de achtergehouden frambozen voor zichtig erdoor roeren. De massa in een met water omgespoelde vorm overdoen en de pudding stijf laten worden. De pudding storten en gar neren met de achtergehouden bes sen. Half stijf geslagen slagroom of vanillesaus erbij geven. Bessenijs 250 g rode bessen, 1 blaadje (liefst rode) gelatine, 75 g (»i kopje) witte basterdsuiker, desgewenst 1 dl slagroom. De regelknop van de koelkast ten minste een uur, voordat het ijs mengsel in de koelkast wordt ge plaatst, op de koudste stand draaien. De gelatine 5 minuten in ruim koud water weken. De bessen ris sen, wassen en laten uitlekken. Ongeveer 1 eetlepel bessen achter houden, rest door een zeef wreven. Het verkregen moes aanvullen met water tot 2 dl. De gelatine uitknij pen en 1 lepel kokend water oplos sen. De opgeloste gelatine en de basterdsuiker door het bessenmoes roeren. Het mengsel in het ijslaatje overdoen, in het vrieslichaam plaat sen en in 24 uur onder 1 k 2 maal opkloppen laten bevriezen. Voor het opkloppen de massa, wanneer ze stevig begint te worden in een kom overdoen en luchtig kloppen met een vork of garde. Daarna de massa in het ijslaatje terugdoen en opnieuw laten bevriezen. Door het opklop pen wordt het ijs mooier en smake lijker. Wanneer het ijs bevroren is, de regelknop op de normale stand draaien en het ijs tenminste uur laten „narijpen". Het ijs in glazen of coupes overdoen en desgewenst geven met al dan niet stijfgeslagen slagroom (met suiker) en de ach tergehouden bessen, welke met sui ker bestrooid koel weggezet zijn.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 9