PA Koppelbazen banden aan Gesprek met V.A.R.A.- voorzitter mr. Burger Makarios: Cyprus blijft onafhankelijk Goldwater sprak over tactische kernwapens MET EEN ENKEL WOORD Togliatti LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1964 Het is niet moeilyk Chroesjtsjows belofte van militaire hulp aan Cyprus te bagatelliseren. De Sowjetrussische premier heeft im- mers al vaker gedreigd en zich daar na booh rustig gedragen. Men denke verder aan de crisis om Cuba en toen kon Chroesjtsjow over méér dan al leen maar grote woorden beschikken! Er is nóg een reden om Chroesjts jows dreigement niet al te zwaar op te nemen: de Russische premier sprak op een ogenblik, dat de ooste lijke vleugel van de NAVO, gevormd door Griekenland en Turkije, in een verzwakte positie leek te verkeren. Maar sinds enkele dagen is daarin c?n radloale verandering gekomen, nu zowel Ankara als Athene hun strijd krachten weer onder het bevel van de NAVO hebben geplaatst. Toch is er, naar het ons voorkomt, geen reden voor overdreven optimisme. Moskou houdt Immers al heel lang een bege rig oog op „het warme water van de Middellandse Zee" gericht en het ligt dus In de lijn van zijn politiek daar naar een aantrekkelijk steun punt te zoeken. Voorts heeft de af faire-Cuba bewezen, dat een klein eiland in dat opzicht een even on opvallende als waardevolle basis kan betekenen, van waaruit verder ge opereerd kan worden. De communis tische belangstelling voor Cuba, Zanzibar en Cyprus hebben wij enige tijd geleden te dezer plaatse samen gevat ondier de naam „nesocratie": eilandbeheersing. Ook om die reden is het niet verstandig Chroesjtsjow te onderschatten. Tegelijkertijd dient men met Argusogen de gedragingen te volgen van president Makarios. die er kennelijk van geniet halsbrekend op de politieke evenwichtsbalk te waggelen inplaats van zich. zoals in alle redelijkheid van een aartsbis schop verwacht mag worden, met hart en ziel te wijden aan de voor uitgang van alle Cyprioten, dus ook van de Turken. Deze zeer gevaarlijke man diende zich eindelijk eens de eerste beginselen van het door hem beleden geloof eigen te maken en te beseffen, dat leven en laten leven" een populaire vertaling is van de grote levenswet, die Jezus zijn volge lingen voorhield, toen hij hun gebood de naaste, óók de Turkse naaste, lief te hebben als zichzelf. Het is met Makarios nu al zover gekomen, dat de Griekse minister van Defensie zich naar Nicosia heeft begeven om de president-aartsbisschop te bezwe ren geen Russische hulp te aanvaar den L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. Een maand gedwongen afwezigheid door vakantie doet be seffen dat het leven zonder televisie even zouteloos is als een zoutloos dieet. Programma's die men gaarne had gezien, of waar over men zijn mening gaarne kenbaar had gemaakt, moet meri vanuit het buitenland tandenknarsend voorbij laten gaan, zich behelpend met bijv. de Noorse televisie, die, de charmante en na- ieve boerenvolkskunst uit die streken in charme en naïviteit nog de loef afsteekt. Het was een beproefd bouwsel dat we te zien kregen. Eerst een aller aardigst filmpje over de fuut (zon der ironie gezegd), van het soort dat geschapen schijnt te zijn om om half acht te worden vertoond. Daarna een griezelige misser van de Oosten rijkse televisie om te bewijzen dat het in het buitenland ook niet alles is (het betrof een oer-komische monoloog van een voetbalsupporter, opmerkelijk ondeskundig vertaald), het journaal met kruimelnieuws en „Achter het nieuws". Is het geen verontrustend verschijn sel, dat een in wezen zeer onbe duidende figuur als de president van Cyprus in staat is de spanning in een vitaal gebied als het oostelijk deel van de Middellandse Zee zo hoog op te voeren als in de afgelopen we ken het geval is geweest? En dan te bedenken, dat het hier gaat om een eiland met een half miljoen inwo ners, wier in toog gehulde leider al het mogelijke doet het toch al moei lijke evenwicht tussen de grote mo gendheden te benadelen op een wijze, die in een tijd van bewapening met atoombommen de allergrootste geva ren inhoudt. Voor het vertrek van de Griekse minister van Defensie naar Cyprus gaf zijn collega van Buiten landse Zaken in een gesprek met een Turkse journalist toe, dat Grieken land zich inderdaad ongerust maakt over eventuele Russische hulp aan Makarios. „Wij willen beslist niet", aldus minister Kostopoelos, Sow jet-Unie zich op Cyprus nestelt". Daaraan voegde hij, mogelijk voor binnenlands gebruik, toe dat het na de jongste gebeurtenissen zeer moei lyk was geworden Cyprus, te weer houden Moskou om steun te vragen. Ook de Turkse pers heeft zich scherp uitgelaten over het Russische aanbod, dat geen andere bedoeling heeft dan verzwakking van de zuidoostelijke flank van de NAVO. En verder maakten de Turkse bladen gewag van het transport per Russische vracht boot van vier 'ontmantelde vliegtui gen, zware artillerie en een aantal militairen in de richting van Cyprus. Wel verklaarde de Turkse minister van Buitenlandse Zaken, Erkin, niet over „officiële inlichtingen" te be schikken, maar hij vond het toch no dig op te merken, dat, als het Krem lin militaire hulp naar Cyprus zou sturen, zijn land „dienovereenkom stig zal handelen", „Als er oorlogsge vaar is, sluiten we misschien de Bos porus", aldus Erkin. Ook als men ge neigd is de berichten in de Turkse pers slechts als oncontroleerbare ge ruchten op te vatten die niettemin minister Erkin aanleiding gaven een waarschuwend woord te laten horen dan kan toch niet ontkend wor den, dat er een bedenkelijke ontwik- linf aan de gang is. De toestand op Cyprus zelf moge enigzins opgeklaard zijn en de spanning tussen Ankara »n Athene gelukkig wat afgenomen, anderzijds doemen nieuwe wolken aan de horizon op, die meer reden tót bezorgdheid geven dan zelfs het Turkse bombardement. Want het conflict-Cyprus dreigt uit de Cypri sche-nationale en de Turks-Griekse regionale sfeer in die van de grote internationale politiek terecht te ko men. Moge de zelfbeheersing van Chroestjsjow het erbarmelijke onver stand van de politieke beunhaas Ma karios in de komende tijd vele malen overtreffen! Dit jaar nog 2000 Turken verwacht (Van onze Haagse correspondent) Naar verwachting zullen dit jaar nog circa 2000 Turkse arbeiders naar Nederland komen. Er werken hier thans reeds ruim 3000 Turken. Dezer dagen is tussen Turkije en Nederland een wervings- en tewerk stellingsverdrag gesloten. De bedrij ven plegen de Turken voor een jaar te contracteren. Deze jaarcontracten kunnen worden verlengd. In principe bestaat ook de mogelijkheid dat de Turkse arbeiders hun gezinnen laten overkomen, hoewel daarbij uiteraard legio problemen zijn, met als eerste huisvesting. In Turkjje heerst grote werkloosheid, die de regering daar o.m. door aanmoediging van tijdelijke emigratie van werkkrachten be strijdt. Alleen al in West-Duitsland werken meer dan 60.000 Turken Vervolgens (iedere geregelde kijker had het kunnen voorspellen) was het die beurt aan een muziekpro gramma. Shiriey, het idool van onze Knokke-ploeg, was het middelpunt van een kwalitatief behoorlijk tee nager-programma, waarby overigens opviel dat haar Knokke-liedje waar bij zij zichzelf op de piano begeleidt, nog steeds haar sterkste punt is. Na deze lichte kost moest er admi nistratief, weer wat zwaarders en degeiykers volgen, een Dick Powell dais In het griezelgenre, waarna de avond plechtig besloten kon worden met een interessant gesprek met de 60 Jaar geworden VARA-voorztter mr. Burger, die zoveel functies heeft vervuld en nog vervult, dat het op sommen ervan hem de neus deed krullen van plezier. Helemaal bevredigend was gesprek overigens niet. Men tussen „onder vier ogen" (het hoofd van de geïnterviewde doorlopend in het beeld) en „Omer Grawel" door. Teveel werd daarby in vogelvlucht behandeld. Maar goed, we hebben er mr. Burger weer wat nader door leren kennen, al werd er met geen woord gerept over het beruchte, of ten onrechte berucht gemaakte, ..strandingsincident" met zyn zeil boot. Vragen over stijging koffie- en suikerprijs Het Tweede-Kamerlid Bakker (C.PN.) heeft de minister van Economische Zaken schriftelyke vragen gesteld over de styging van de koffie- en suikerpryzen. Hij vraagt om een over zicht van de ontwikkeling van de koffieprijs voor de consument in het afgelopen jaar en van de prysverho- gingen voor suiker sedert het voor jaar 1963, alsmede van de argumen ten welke voor deze verhoging heb ben gegolden. Hij wil verder o.m. weten, welk deel van de prysverhogingen voor rekening komt van bewegingen op de inter nationale koffiemarkt. In dit verband maakt hy gewag van berichten, dat van verdere prijsverhoging op de wereldmarkt al enige tyd geen sprake meer zou zyn. Tenslotte verzoekt hy de bewindsman de laatste verhoging van de koffieprijs geheel of althans voor een groot deel ongedaan te ma ken. Syncom - 3 nog niet helemaal op de juiste plaats Het Amerikaanse Bureau voor lucht- en ruimtevaart heeft medege deeld, dat de „Olympische satelliet", de „Syncom 3" zich nog niet geheel op zyn plaats boven de evenaar be vindt, ondanks een donderdag onder nomen poging daartoe door het door een signaal van de grond af doen ontsteken van een kleine raket in de kunstmaan. In de komende tien da gen zullen nogmaals van de grond af pogingen worden ondernomen om de nodige correcties aan te brengen. Intussen is men in ruimtevaart kringen in de Amerikaanse hoofd stad „buitengewoon voldaan" over de verrichtingen van de „Syncom 3". In de derde week van sept. hoopt men te kunnen beginnen met de proef-televisie-uitzendingen van de Olympische Spelen in Tokio, via de ze satelliet. Anderhalf jaar geëist tegen penningmeester Eén jaar en zes maanden gevan genisstraf met aftrek heeft de offi- ir.ei*A Va? jUstitie bij de rechtbank .terdam geëist tegen een 33- jarige Amsterdamse boekhouder voormalig penningmeester van Amsterdamse voetbalvereniging DEC Hem werd verduistering van f. 9.000 uit de kas van DEC ten laste gelegd. Van 1957 af heeft de pennin°r- de accountants van de KNVB en van de vereniging om de tuin kunnen leiden en de vereni gingsinkomsten ten eigen bate kun nen aanwenden. De verdachte bleef by zyn vroegere verklaring, dat er ook regelmatig fraude was gepleegd met medeweten van de overige be stuursleden n.l. ten einde zwarte lonen aan de spelers te kunnen uit keren. De fraude werd ontdekt, nadat de argwaan van de KNVB was opge wekt door het uitblijven van een accountantsverklaringVerdach te had een accountantsonderzoek ge weigerd. W ethouderssalarissen niet goedgekeurd By Kon. Besluit is goedkeuring onthouden aan een besluit van Ged Staten van Overyssel, waarby de sa larissen van de wethouders in de provincie Overyssel worden vastge steld. De minister van Binnenlandse Za ken, a.i., mr. V. G. M. Marynen, heeft bezwaar tegen de verhoging van de jaarwedden van de wethouders van de gemeenten Enschede en Hengelo. Ged. Staten hadden voor hen met ingang van 1 januari 1963 een salaris vastgesteld van resp. f 23.450 en f 18.400,-. In 1962 werd voor wethou ders in gemeenten van de grootte van Enschede en Hengelo een jaarwedde van ten hoogste f 20.217,- en resp. f 16.497,- aanvaardbaar geacht. Toe passing van een procentuele verho ging, die in overeenstemming is met veranderingen van op dezelfde hoog te liggende ambtelyke salarissen, zou ten hoogste hebben kunnen leiden tot een jaarwedde van resp. f21.616,- en f 17.323 aldus de bewindsman. Prof. Schippers rector Vrije Universiteit Prof. dr. F. de Roos zal het recto raat van de Vrye Universiteit te Am sterdam op woensdag 16 september in een openbare zitting van de senaat in het Woestduincentrum te Am sterdam overdragen aan prof. dr. R. Schippers. Burgemeester Wagner steunt Robert Kennedy Burgemeester Robert Wagner van New York heeft gisteren bekenge- maakt, dat hy de kandidatuur van Robert Kennedy als senator voor de staat New York zal steunen. De huidige minister van Jusititie, die voor de Democratische party optreedt, zal de strijd aanbinden te gen de liberale Republikeinse se nator Kenneth Keating, die op het ogenblik de staat New York in de Senaat vertegenwoordigt. Kennedy's kandidatuur zal nog of ficieel moeten worden bevestigd dooi de conventie van de Democratische party van New York, doe op 1 sep tember zal worden gehouden. „Wy zfjn tot volledige overeen stemming met de Griekse regering gekomen over het beginsel, dat Cyprus volledige onafhankelijkheid moet genieten en dat het het recht tot zelfbeschikking moet kunnen uitoefenen", aldus heeft de Cypri sche president, aartsbisschop Maka rios, gisteravond ln Nicosia verklaard na een nieuw en langdurig onder houd met de Griekse minister van Defensie, Garoefalias. Hy voegde hieraan toe: „Garoefa lias heeft geen enkel plan aan mij voorgelegd, doch daar hy naar Cyprus is gekomen in zijn functie van minister van Defensie, is het slechts natuurlyk dat hy zyn aan dacht richt op de militaire verde diging van Cyprus". Makarios ontkende de juistheid! van geruchten, volgens welke de Griekse minister druk op zijn rege- ririg zou hebben uitgeoefend om haar een plan te doen aanvaarden, dat zou voorzien in een oplossing van het Cyprische vraagstuk. De Cyprische president besloot met de mededeling dat hij zijn zieniswyze met betrekking tot het verlenen van Russische militaire hulp aan Cyprus niet had gewyzigd. In doorgaans welingelichte krin gen in Londen verklaarde men gis teravond, dat overeenstemming tussen Griekenland en Turkije op handen schijnt te zijn en mogelijk nog voor het einde van deze maand haar beslag zal kunnen krijgen. Basis van deze overeenstemmine zou zijn aansluiting va.n Cyprus by Griekenland, waartegenover Turkije een basis op Cyprus zou moeten krijgen. Geschilpunten vormen nog de status van deze basis, alsmede de plaats en de grootte daarvan. Intussenheeft, naar uit Nicosia wordt gemeld, de Cyprische minister van Buitenlandse Zaken, Kyprianoe, die gisteren naar Moskou zou ver trekken. zyn vertrek voorlopig uit gesteld in verband met het bezoek dat de Griekse minister van Defensie aan Nicosia bracht. Al eerder was uit Athene gemeld, diat de Griekse minister zou willen trachten presi dent Makarios ervan terug te hou den een defensieverdrag met de Sowj et-Unie aan te gaan. RADIO EN TV VANAVOND De opvolger van Ivanhoe Sir Lancelot opent het KRO televisie programma van vanavond. De eer ste aflevering draagt de titel „De ridder met de rode pluim". Om 21.00 uur begint het vierde deel van „In de rommelpot". Dit deel is getiteld „Die aardige meneer Etienne". De NTS presenteert om half tien „Mas- ke in blau", een revue-operette op muziek van Fred Raymond. Op het tweede net kan men van avond om 20.30 uur kyken naar een NCRV- uitzending met de titel „Breakthrough" (Nederlandse titel „Luchtvervuiling en evolutie"). Na een tekenfilm van Mr. Magoo volgt om 21.000 uur een programma met muziek van Mantovani. Om 21.25 uur een aflevering van „Herry om Harry" met als titel „Hulp in de huishouding". De avond wordt be sloten met een film over het werk van de Londense politie in de serie „Drie x negen". In het VARA-radioprogramma via Hilversum 1 speelt om 21.25 Ma- lando met zyn orkest dit is een sterio-uitzending Het is trouwens een en al muziek wat de klok slaat vanavond, want na het trio Frans van Bergen (22.00 uur), Cor Steyn en zijn kwartet, (22.15 uur), het Grand Gala orkest (22.55 uur) wordt de avond besloten met een populair grammofoonplatenprogramma. (23.25 uur) WETSONTWERP INGEDIEND Senator Goldwater heeft tijdens een besloten zitting van een Repu blikeinse politieke commissie gezegd, dat de kleine, tactische kernwapens waarover naar zfjn mening de opper bevelhebber van de NAVO zou moe ten kunnen beschikken, de grootte van een mortier moeten hebben. „Zij moeten niet krachtiger zyn dan veel van onze conventionele wapens", zo zou hij hebben gezegd. Goldwater had eerder de mening verkondigd dat de NAVO-bevelheb- ber het rechtstreeks commando zou moeten hebben over een NAVO-kern macht, die moest worden opgeleid, gereedgehouden en uitgerust op Eu ropese bodem. De Amerikaanse mi nister van Defensie, McNamara, had eerder deze week gezegd dat de Ame rikaanse president volledige zeggen schap over de kernwapens moet be houden. Senator Goldwater heeft voorts in een rede tot de Senaat verklaard, dat hy het Amerikaanse stelsel van so ciale verzekeringen verbeterd wil zien en zal stemmen voor een wetsont werp om de uitkeringen met vyf pro cent te verhogen. In dit stelsel past echter volgens hem niet de medische zorg voor bejaarden, als door de regering-Johnson voorgesteld. Dit zou een te zware last betekenen voor het sociale-verzekeringsprogramma, aldus Goldwater. De financiële commissie van de Se naat heeft maandag j.l. het wetsont werp waarby de uitkeringen met vyf procent worden verhoogd goedge keurd. Het wetsontwerp zal echter naar verwachting pas in september door de voltallige Senaat in behan deling worden genomen. Goldwater is dan met vakantie, reden waarom hy nu al zyn rede aan de Senaat heeft doen toekomen. (Van onze parlementsredactie) Minister Veldkamp (Sociale Zaken) heeft een wetsontwerp in gediend, dat de regering de mogelijkheid verschaft controle uit te oefenen op de praktijken van de zogenaamde koppelbazen. Het wetsontwerp bepaalt, dat het uitlenen van arbeidskrachten bij al gemene maatregel van bestuur in nader aan te wijzen sectoren kan worden onderworpen aan een vergunning. gerd, indien gegronde vrees bestaat dat door de aanvrager het belang van de goede verhoudingen op de arbeidsmarkt zal worden verstoord, of dat het belang van de betrokken arbeiders onvoldoende wordt ge waarborgd. Bij afwijzende beschik king staat beroep op de Kroon open. Ook de bedrijven, die van de arbeidskrachten gebruik maken, kunnen verplicht worden gesteld, zich bü de minister te melden. Zij gaan dus ook verantwoordelijkheid dragen voor het economisch delict, dat by overtreding van de voor schriften ontstaat. De minister wil met zyn wetsont werp de betrokken werknemers be schermen, maar tevens voorkomen dat de goede verhoudingen op de arbeidsmarkt worden verstoord. Hij schrijft in zyn memorie van toe lichting, dat het uitleensysteem vaak leidt tot overtreding van de loon- bepalingen, de sociale verzekerings wetten, de arbeidswet en de veilig heidswet. Met andere woorden: de betrok ken arbeiders werken langer dan is toegestaan, zyn niet verzekerd tegen de gevolgen van ziekte, ongeval of ontslag en werken vaak onder ge vaarlijke omstandigheden, zy ver dienen meestal zoveel, dat er ln de bedryven spanningen ontstaan, die tot betogingen en werkstakingen leiden. Vergunning Volgens minister Veldkamp heeft de indeling van de koppelbazen bij een bedrijfsvereniging, noch de toe passing van een speciale loonrege ling het gewenste effect gehad. In de metaalindustrie heeft men na de stakingen van vorig jaar, het uit lenen van arbeidskrachten aan een vergunningstelsel onderworpen. De minister heeft in aansluiting daarop een wettelijke regeling ge troffen, die voor eens en altijd de activiteiten van de koppelbazen moet beteugelen. Het is geenszins zijn bedoeling de bonafide uitzend bureaus van administratieve krach ten onder het vergunningstelsel te brengen. Volgens het wetsontwerp kan de minister, als de omstandigheden daartoe aanleiding geven, het uit lenen van arbeidskrachten in het algemeen of voor bepaalde catego rieën van gevallen verbieden, tenzy hij op aanvraag vergunning ver strekt. De vergunning wordt gewei- BINNENLAND Schip overgedragen Een uur voordat het schip zee koos, is gister avond de 31.000 ton deadweight me tende bulkcarrier „William V. S. Tub man" overgedragen aan de Liberian National Shipping Lines Incorporated, waarmee Liberia zijn eerste eigen koopvaardijschip heeft. De grote car rier ls gebouwd op de scheepswerf van Verolme op Rozenburg en werd en kele maanden geleden gedoopt door mevrouw Tubman, die speciaal hier voor uit Afrika was gekomen. In Zwitserland verdronken De 17- Jarige scholier A. H. M. van Dalen uit Naarden is in het strandbad van Spiez, In Zwitserlandaan het meer van Thun in Zwitserland, verdronken als gevolg van kramp. Winkeldiefstal Twee Nederlandse toeristen zijn gisteren in Nico in staat beschuldiging gesteld wegens win keldiefstal. De mannen, 30 en 28 jaar, beiden uit Utrecht, kampeerden aan de Franse Rivièra op een camping by Cagnes-sur-Mer. Zy zouden de diefstal in het departement Nice hebben ge pleegd. Auto-ongeluk De dertigjarige te kenaar Th. Verspagen uit Weert is gis teravond met zijn auto ln botsing ge komen met een van links naderende auto. De heer Verspagen werd zo ern stig gewond, dat hij later in het zie kenhuis overleed. Twee inzittenden liepen verwondingen op en werden in het ziekenhuis opgenomen. Eén schoolverzorgingsdlenst Een studiecommissie van de Nederlandse Onderwyzers Vereniging acht één BchoolverzorglngsUlenst voor het open baar en bijzonder onderwys het meest efficient en wenselijk, mede doordat dan kan beschikken over een ge differentieerd team van medewerkers. In het rapport, dat op de ln december te houden algemene vergadering van de N.O.V. zal worden behandeld, wordt geconcludeerd, dat de bestuurlijke or ganisatie van de schoolverzorgings- dients in handen moet worden ge geven van de overheid, omdat het om eer gemeenschapszaak gaat. Terwijl de centrale overheid het grootste deel van de financiële lasten moet dragen, zijn de gemeenten volgens de commissie de aangewezen instanties voor het inrich ten en beheren van de schoolverzor gingsdlenst. Consulaire dienst Het consulaat der Nederlanden In St. George's, muda, is opgeheven. Het vlce-consulaat der Nederlanden In Hamilton, Bermu da, is nu verheven tot consulaat. Sir Hohn Cox, vice-consul der Nederlanden aldaar, ls benoemd tot consul der Ne derlanden In Hamilton. Burgemeester naar Moskou Bur gemeester J. J, G. Boot van Hilversum heeft een uitnodiging aanvaard om op 2 september de Nederlandse dag bij te wonen, die ln het kader van een In ternationale handelstentoonstelling ln Moskou wordt gehouden. Aan deze tv/ee weken durende expositie nemen 49 landen deel. Nederland ls er verte genwoordigd door achttien onderne- Utrechtse pleinen Afbuigend mo- torverkeer zal ln de toekomst op zes belangrijke Utrechtse verkeerspleinen zonder verkeerslichten geen voorrang meer behoeven te geven aan (brom)- fletsers, die gebruik maken van de langs het plein lopende VTyilggende rijwielpaden. Voor één verkeersplein (het „24-oktoberpleln", vlakbij het Croe8elaanterreih van de Jaarbeurs) geldt deze van de nationale verkeers- wetgevlng afwykende maatregel al. Voor vijf andere pleinen liggen de po- litievoorstellen op goedkeuring van B. t W. te wachten. „Examenfraude" Het schoolbe stuur van het Haags lyceum heeft op aandringen van het ministerie van O., K. en W. besloten een waarnemend rector te benoemen. In Juni hebben tien leerlingen het schriftelijk examen Duits moeten overdoen. Er bestond bij de examencommissie twijfel over de Juistheid, dan wel rechtmatigheid by dit onderdeel van het examen. Dit gaf toen de examencommissie het recht om zonder opgaaf van redenen deze tien leerlingen het schriftelijke gedeelte Duits opnieuw af te nemen. Dat ge beurde nadat de mondelinge examens Duits reeds waren afgenomen. Schipperschool opgeheven D< schippersschool „De schoener", verbon den aan een openbare lagere school in Stadskanaal, is wegens gebrek aan leerlingen opgeheven. De school, die in 1947 was opgericht, liep aanvanke lijk heel goed. De laatste jaren echter sturen de schippers hun kinderen lie ver naar meer centraal gelegen schip - persscholen. In zee verdronken Tijdens het baden in zee is gistermiddag de 52-Ja- rige H. Middel uit Groningen op Vlie land verdronken. De heer Middel was met zijn 14-Jarig dochtertje ln zee ge gaan en raakte ln de zware branding in moeilijkheden. Het meisje, dat even eens dreigde te verdrinken, werd door een Duitse badgast gered. Toen men de heer Middel uit het water had gehaald, bleek hij reeds te zyn overleden. Nieuwsblad Journalisten De sectie nieuwsbladjournalisten van de Federa tie van Nederlandse Journalisten heeft op een in Utrecht gehouden vergade ring met algemene stemmen een motie aangenomen, waarin wordt gesteld dat de 8alarisvoorstellen van de Nederland se Nieuwsblad Pers blijk geven van een ernstige onderwaardering van de nieuwsbladjournalisten. De salaris- voorstellen zijn onder protest aanvaard, om geen volslagen rechtsonzekerheid te doen ontstaan en op voorwaarde dat de onderhandelingen over de c.a.o. 1965 op zo kort mogelijke termijn beginnen, waarby met kracht dient te worden gestreefd naar het wegnemen van de onderwaardering. BUITENLAND Dictatuur Vierhonderd studenten hebben ln Saigon gedemonstreerd te gen wat zij noemden „de militaire dic tatuur die erger ls dan onder de re- gerlng-DJem". Invitatie tot gesprek Op Initiatief n de wethoudster van Sociale Zaken zullen ln Wenen de komende week rode briefjes worden bevestigd aan huizen waar eenzamen mensen wonen die aanspraak nodig hebben. Gestikt. In een steenkolenmijn nabij Herbede, in het Roergebied, zijn gisteren vier mijnwerkers door ver stikking omgekomen tijdens een brand in de mijn. Peron gaat terug Oud-president Juan Domingo Peron van Argentinië heeft zijn beslissing om dit Jaar naar Argentinië terug te keren bevestigd, aldus een gisteren in Madrid uitgege ven communiqué. In het communiqué heet het dat Peron zijn terugkeer be schouwt als een beslissend element voor het herstel van de nationale een heid en van de vrede ln Argentinië. Het communiqué was ondertekend door negen peronistenleiders, die de afgelopen week o.l.v. Peron besprekin gen ln de Spaanse hoofdstad hebben gevoerd. Eeuwfeest In Genève wordt van daag het feit herdacht dat het eerste Rode-Kruisverdrag was opgesteld om de gewonden op het slagveld en hun medische verzoreers en verzorgsters te beschermen. Het verdrag, dat op 22 augustus 1864 in het Geneefse stad huis door vertegenwoordigers van twaalf landen plechtig werd onderte kend, ls een mijlpaal gebleken op de weg naar de vervolmaking van het humanitaire Internationale recht. Men kan zeggen, dat alle pogingen om de oorlog uit te bannen tot op zekere hoogte beïnvloed zijn door dit verdrag. Spoorwegongeluk - De Canadese expressetrein van Ottawa naar Mon treal is gisteren in Leonard in de provincie Ontario op een overweg te- cen een zware vrachtauto gereden. Zeven mensen kwamen om het leven tien werden gewond. De omgeko- OnafliankelIJk - De Britse rege ring heeft het voorstel van de pre mier van Malta, dr. Borg Olivier, aan vaard om het eiland op 21 september onafhankelijkheid te verlenen, aldus een mededeling van het Britse minis terie van Koloniën. De hertog van Edinburgh zal koningin Elizabeth vertegenwoordigen bij de onafhanke- lilksfeesten, die naar verwachting van 16 tot 23 september zullen duren. Vervolg van pag. 1 In 1935 werd hy secretaris van de Comintern. En even later vinden wy hem in Spanje aan het hoofd van de Italianen die tegen Franco stry- den. Op 27 maart 1944 kwam hy in Napels aan en ijverde voor samen werking van alle anti-fascistische partyen. Hy werd toen vice voor zitter van de ministerraad en tot juli 1946 was hy minister van Jus titie. By de verkiezingen van 18 april 1948 kregen de christen-democraten de absolute meerderheid en nadien hebben nooit meer communisten in de Italiaanse regering zitting ge had. Als journalist, als schryver en al: redenaar heeft hy in Italië slechts één evenknie, nameiyk Nenni. Maar er bestaat een groot verschil tussen die twee. Nenni is de man die de massa meesleept en betovert, Togli atti daarentegen was op zyn best wanneer hy in het parlement sprak, sarcastisch en honend. Ook zyn ge- scliriften getuigen daarvan. Terwyl de artikelen van Nenni boeien door de inhoud met een retorische zwier, was Togliatti veel zakelyker, korter en nuchterder. Maar zyn styl was volmaakt, op het pedante af. Hy mengde zich graag in allerlei filo sofische discussies. Hy beheerste de Italiaanse taal als weinigen. Naar Jalta Chroesjtsjow, die hem byzonder waardeerde, is onmiddellyk naar Jalta vertrokken. Gisteren heeft Chroesjt sjow een zeer uitvoerig telegram ge zonden aan prof. Frugoni om deze dank te zeggen voor het feit dat hy niettegenstaande zyn hoge leeftyd onmiddellyk naar de Krim was ge vlogen om daar zyn bystand en hulp te geven aan de groep van vooraanstaande Russische medici die Togliatti onder behandeling hadden. Frugoni heeft verklaard dat de ziekte buitengewoon ernstig was, niet zo zeer door de gevolgen van de aderverkalking, dan wel omdat de bloeduitstorting in de hersenen, die Togliatti heeft getroffen, een vrucht bare bodem vond in de schedel van een man die in 1949 by een auto-on geluk een dubbele schedelfractuur had opgelopen en by wie in 1950 de schedel werd gelicht om de gevolgen van het ongeluk weg te nemen. Don derdag heeft men op vier plaatsen zyn schedel doorboord om nauwr keurig te kunnen nagaan welke de len van de hersenen waren bescha digd. Deze operatie heeft de patiënt goed doorstaan, maar gistermiddag begon het hart onregelmatig te klop pen en een half uur later trad de dood in. Massage van het hart heeft geen effect gehad. Begrafenis Het stoffelijk overschot zou door een Russisch vliegtuig vandaag naar Rome worden overgebracht. Daar wordt het opgebaard in de zetel van de communistische party. Togliatti zal dinsdag worden begraven op het protestantse kerkhof, dat ook wel het Engelse kerkhof wordt genoemd, naast de tombe van zyn jeugdvriend Gramsci en heel dicht by de plaats waar de urn staat die het hart be vat van de Engelse dichter Shelley. De KRO-uitzending via Hih 2 begint om 19.30 uur met „Po re Klassieken. „Om 22.15 uui een nieuwe aflevering in de set cumentaires over de eerste w oorlog. Om 22.55 uur concertee Radiokamerorkest en de avond besloten door het I lindens Synj orkest o.l.v. Benjamin Brittei Serenade opus 31 van Britten uur). VOOR ZOND AA AUGUST! Hilversum I, 402 m. VARA: 8.00 Nws., eportmeded. duivenber. en soc. strijdlied. 8.11 of geen weer, gevar. progr. 9.45i telijk leven, toespraak. IKORi'i Gram. 10.05 Boekbespr. 10.20 I 10.30 Herv. kerkdienst. 11.30 Vrj antwoord. 11.40 Gram. 11.45 Res| hedendaags doen en denken. J 12.30 Licht ens. met zangsollate, Nws. 13.07 De toestand ln de ij lezing. 13.17 Meded. of gram,; Carrousel, een progr. dat alle l! opgaat. 14.30 Festival van Straal 1964: Planorecital: klass. muz.i Toneelbeschouwing. 15.25 Edlij Festival 1964: Cello en lnstr. ens$ 3. kamernj 6.30 Spore 17.00 Lichte- en Jazzmuz. VARA jeugd. 17.50 Nws., sportultsl. en Journaal. 18.30 Ballroom-ork. 19 kleine vossen... gesprek over gj lijkheden ln het dagelijks leveni Holland Festival 1964: klass. h muz. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 1^ rapluies de Cherbourg, klankb., Kijk nou es even?, licht progr. Schwetzinger Festspiele 1964: Sq en plano: klass. en moderne 11e! 22.00 Lichte ork.muz. 22.30 Nwsl Act. 22.55 lnstrtrio: jazzmuz. Lichte muziek, ln Europa. 23.56 ws. Hilversum II, 298 m. IKOR: 8.00 Nws. 8.15 Goede w! zondagochtendprogr. 8.45 Muziek de zondag. 9.00 Vroegdienst. 9.48 en waterst. KRO: 10.00 Inl. hoii 10.05 Hoogmis. 11.15 Klass. gramf Lichte gram. 12.00 In het land Vj dichter, literaire lezing. 12.20 1 ork., dansork. en zangsollsten.;, Lichte gram. 13.00 Nws. 13.10 1 gram. 13.30 Metropole-ork. en f kwartet. 14.00 Moderne gram. Kamerork.: klass. en moderne mfe 14.45 Klein koor: gewijde muz.r Lichte gram., sportreportages en slagen. 16.30 Gewijde muz. Co van kerken: 17.00 Geref. kerkd NCRV: 18.00 Negro spirituals. Orgelconc.: klass. muz. 18.30 G<: ln de pastorie. 18.50 Gewyde muz)' Het werk van de Heilige Geest, 1» 19.30 Kinderkoor: zondagschoolllek 20.00 Nws. 20.08 Reflex: een wekti bespiegeling over leven en samen' KRO: 20.15 Klass. gram. 21,05 oogst: zwerftochten door gedroom, werkelijke werelden. 21.25 My falï1 musical 22.25 Boekbespr. 22.30 NI 22.40 Avondgebed. 22.50' Cha® 23.10 Lichte gram. 23.55-24.00 Nfo Radio Bloemendaal 9.30 u\B G. Toornvliet; 11 uur ds. G. Toorll - ultz. van dienst voor belangsttf den, gehouden op zondag 16 aug.e 4 uur drs. G. N. Lammens te Rj TELEVISIEPROGRAMMA P IKOR: 17.00-18.00 Openlucht-L dienst. NTS: Weekjournaal. 19.55 1 naai. 20.00 Sport ln beeld. A 20.30 Kunstgrepen. 21.00 Gevar. programma. 21.35 Naked City: Ho nerva, film. NTS: 22.25-22.30 Jouf. VARA: 20.30 Op het Jagerspad cumentaire film. 21.00 Première ter, TV-film. 21.50-22.25 Freedom^ suite: Jazzmuz. ri VOOR MAANDAG 24 AUGUST6 Hilversum i, 402 m. L AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtend 7.20 Kinderkoor. 7.35 Lichte gram11 Nws. 8.15 Amus.muz. 9.00 Ochtend 9.10 De groenteman. 9.15 Moderne! mermuz. 9.35 Waterst. 9.40 Mod wijding. 10.00 Arbeidsvitaminen. |e Nws. 11.02 Gastenmlddag: gevar, b gramma (herh. van 22-12-1963). Pianospel: lichte muz. 12.30 M' v. land- en tuinbouw. 12.33 11 platteland. 12.40 Licht instrft zangsolisten. 13.00 Nws. 131.6ri; dedelingen, event, act. of gram. |0 Beursber. 13.30 Thaïs, opera. li. pauze: voordr. 16.00 Nws. 16.02 boek 1945. 16.50 Lichte gram. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Event®1 18.20 Orkestenparade. 19.00 Klas* gram. 19.40 Lichte Lichte ork.mi)! 20.00 Nws. 20.05 Muziekrevue. 2l|o Greco genaamd, hoorspel. 22.10 |e tlval van Straatsburg 1964: Gitaar» tal. 22.30 Nws. 22.40 Act. 23.00 Moét ork.werken. Intermezzo: voordr. 2,, 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. a, NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Dagopeu 7.20 Lichte gram. 7.45 Radlokrant;T Nws. 8.15 Gewijde muz. gram. 9.00 Verzoekprogr. 9.40 V. d, vrouw, 10.10 1 muz. 10.30 Rondom het Woord, etherleergang. 11.05 Lichte gram. ei Touring-Clubtoeristische tips. ;el Voor boer en tuinder. 12.30 Mi t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 L ens. 12.53 Gram., event, act. 13.00i 13.15 Licht ens. 13.45 Moderne g 14.05 Licht ork. 14.35 De korporaa^' Java, hoorspel (herh.). 15.00 Klasf8 gTairi. 15,35 Vocaal ens.: Franse Radlokrant" uz. 8.30 Lff ;r. v. d. zie? 0 Klass. piU. ters. 17.15 Lichte gram. 17.50 Rü( ringsuitz.Opleiding tot onderwijze, hoger onderwys ln Suriname, dooru. G. K. Lub. le NCRV: 18.00 Kerkorgelconcert. I Amus.muz. 19.00 Nws. en weerpra1 19.10 Licht lnstr. kwartet. 19.30 Ri krant. 19.50 Meteoren: muzikale hj tepunten uit de Steravondprograre! van het afgelopen seizoen. 20.20 Wilkinsons, hoorspel (V). 20.50 Ri' t fllharm. ork.: moderne en klass. L ziek. 21.45 Vocaal ens.: moderne r 22.05 WereldDanorama. 22.15 I#* Ned. gram. 22.30 Nws. en herh. #a: ber. 22.40 Avondoverd. 22.55 Boffer snreking. 23.05 Lichte gram. 23 55-feli Uil TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 19.30 Huckleberry Hound, kenfilm. 19.55 Hairbreath'Harry's fai slapstick 20.00 Journaal en weeroUé 20.20 Walt Disney op de wereld&l toonstelling, filmrep. 21.05-22.35 Ier neer Pastoor zet een krank (Der (ini ner und der liebe Gott), speelj (A.I.). 22.35-22.40 Journaal. L. looi en orkest li T, noderato. Canzot le. Allegro vlvacf' h. viool; SachslL^ len o.l.v. Franz 1^

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 2