»C-« KOST MILJOEN Laos: economisch een in leven gehouden kunstmatig patient maar er zit (nog) geen kleerborstel in DE RODE MIEREN (V) Al jaren op rand van faillissement Zaterdag 22 augustus 1964 EIGEN FILOSOFIE Dan zijn er nog de speciale wensen van de gebruiker zelf. Douglas weet hoe ze een instru mentenpaneel moeten inrichten, maar de KLM heeft ten aanzien van de plaatsing van de meters en de klokjes op het dashbord Uit het dikke pak werkorders, dat de aan te brengen modificaties voor zfjn mensen omschrijft, somt de heer De Jong er nog en paar op. De klei ne standaard-boordkeuken moet er uit. Een helemaal door de K.L.M. ontworpen en gebouwde pantry komt er voor in de plaats. Laden en Douglas aan de buitenkant van de romp inbouwt, naar het bagageruim aan de onderkant. Dat is verwarmd en je hebt geen centje last meer". Het ei van Columbus. Nog ietsvliegers staan be kend als grote koffiedrinkers. Tijdens de lange, inspirerende tocht hoog over de oceaan ple gen ze hun bloeddruk, hun hu meur en hun opmerkingsvermo gen op peil te houden met on meetbare plassen bruin dam pend vocht. Gedienstig reikt de stewardess telkens als de cap tains-bel in de kombuis gerin keld heeft, de gloeiendhete be kertjes aan door het cockpit deurtje. „Zet daar maar neer" zegt de vlieger. Maar waar is „daar"? In heel die 25-miljoens- machine kon er geen voorzie- ninkje af voor het koffiebeker- tje van de bemanning. „Dan zetten ze het maar op het gas kastje", vertelt de heer De Jong, „Dat is die zwarte standaard waar de vier bedieningshandles van de motoren uitsteken. Maar als het bekertje omvalt heb ik al die koffie over mijn electri- sche bedrading. Ik ben daar vierkant op tegen. Dus maak ik naast de stuurstoelen heel een voudig een mooi houdertje waar het bekertje precies in past". Technisch belangrijker is het hy draulische remdrukmetertje, dat de K.L.M. in de cockpit aanbrengt. Het vertelt de vlieger hoe groot de maxi male druk van de remmen op het neuswiel is. „Staat het wijzertje op nul dan hoeft hij ook nergens op te rekenen", zegt Henk de Jong laco niek. Hier een verbetering, daar een vereenvoudiging. Als de K.L.M. al haar wensen door Douglas laat ver vullen kost dat tweehonderdduizend gulden méér, dan dat zij het zelf doet. HEEL BELANGRIJK Is dat belangrijk op een prijs van vijfentwintig miljoen? Misschien niet eens. Met 10.5 zuivere vlieguren per etmaal, haalt de KJj.M. meer uit een DC-8 dan welke andere ge bruiker. Dat prachtige exploitatie- cijfer, dat óók aan de technt dienst te danken is, zet i aan de dijk dan een éénmalige! sparing van twee ton. Maaiï K.L.M. wil service geven. Alsfc passagier bezweet en bestoft bin komt, en hij wil zich opknaJ voor hij aan zijn duurbetaalde v| reis begint, dan moet de functioneren en een kleerbc voor het grijpen hangen. Doil levert die kleerborstel niet, I hangt de K.L.M. hem erin. En[ er nu maar één keer per dagr passagier die zegt: verdraait, K.L.M. denkt ook aan alles, die kleerborstel ineens heel belij' rijk geworden. \T IJFENTWINTIG MILJOEN GULDEN kost één DC-8 V cn het duurt een jaar voor hij klaar is. Maar als hij wordt afgeleverd, is hij nog lang niet zoals je hem hebben wilt. Er zit geen kleerborstel in. de stoelen staan nog in hun „ondergoed" en er is voor de captain geen mogelijkheid om zijn bekertje koffie neer te zetten, als het vocht hem wat te heet is. Om in deze leemtes en nog een paar andere, die technisch van iets meer belang zijn, te voorzien, moet de technische dienst van de K.L.M. in hangar 8 op Schiphol nog vier weken ijverig aan zo'n gloednieuwe aanwinst werken. Zesduizend manuren gaan erin zitten, opgebracht door vijftig hoog-gekwalificeerde arbei ders, die in een tweeploegendienst als mieren op en in het lijf van de grote vogel rondkrioelen. Maar als ook het laatste vlekje op de glanzende vlerken is weggepoetst en de werkmeester het sein geeft om de hangardeuren nu maar open te gooien, dan is de DC-8 „op standaard", zoals dat heet. En heeft de K.L.M. twee ton verdiend. HENK DE JONG Is de chef mn de Dougl as - onderhoudsaf deling op Schiphol. Hij heeft de staalblauwe ogen van iemand die gewend is ver weg be kijken, zoals je dat ook bij zeelui ziet. Hij beheerst in zijn her sens en zijn handen een niet in geld uit te drukken kapitaal aan ervaring, maar hij mist elke vorm van wat een Amsterdammer zou noemen „kouwe drukte. "Onophou delijk zwaait de deur van zijn werk kamer open. Vaak is het „Hi Hank" dat zegt de rondborstige Ameri kaan, die deze weken op Schiphol rondloopt om de technische over dracht van de Dougglasmachine aan de KLM te voltooien. Nog vaker is 5t de e enaf andere KLM - technicus dit *n klein probleempje heeft, maar allemaal worden ze met dezelfde jo vialiteit te woord gestaan. Geen schroef wordt er gedraaid In de DC-8 of Henk de Jong weet ervan. Helder en zelfs voor een leek begrij pelijk kan hij alleen uitleggen waarom de KLM nog zoveel werk heeft aan een vliegtuig, dat splin ternieuw uit de fabriek komt. We hebben het over de DC-8 F „Jet Trader", de speciaal voor vrachtvervoer gebouwde machine, die precies de honderdste is die Douglas in de dertigjarige zaken relatie met de Nederlandse lucht vaartmaatschappij aan de KLM heeft geleverd. Maar het verhaal jraat op voor elke andere machine, oók voor de zestiende DC-8, die de KLM half augustus in Los Angeles gaat halen. VOL JAAR daarom voordeliger het toestel maar in de standraad-uitvoering te bestellen en er de wijzigingen in eigen beheer in aan te brengen. een eigen filosofie. Niet beter en niet slechter dan die van Dou glas misschien, maar het is nu eenmaal zo, dat een KLM-cock- pit een eigen „gezicht" heeft. Belangrijk voordeel van deze Hollandse eigen-wijsheid: dat gezicht is in elk type vliegtuig dat voor de KLM vliegt hetzelf de. Om het even of hij dienst doet in de stuurhut van een Vis count, een Electra of een DC-8. Steeds vindt de vlieger de hoog temeter, de horizonaanduider en de toerenteller op dezelfde plaats. Het is duidelijk dat dit de kans op vergissingen sterk ver kleint. „Uitsluit, zelfs", vindt Henk de Jong. „Daarin vergist hij zich nooit". Die eigen-wijs heid (die trouwens langzamer hand veld wint bij andere lucht vaartmaatschappijen, want de KLM doet het nog zo slecht niet) kost ook weer geld, maar rekken in deze keuken zijn precies even breed en hoog als die van de Electra, de Viscount, de DC-7 of welke K.L.M.-machine ook. Wat in de een past, past in de ander. Ge makkelijk voor de koks op Schiphol, die de karbonaadjes allemaal op de zelfde breedte kunnen afsnijden, gemakkelijk ook voor de stewardes sen die, in welke kombuis ze ook dienst doen, zich steeds vertrouwd als bij moeders thuis voelen. HET EI De waterleiding moet drastisch worden omgelegd. Douglas-ingeni- eurs leven in „sunny Califomië" en ze kunnen zich maar slecht voor stellen, wat het is om twee maan den achtereen in de vrieskou te leven. „Niets echter", zegt de K.L.M. „is zo vervelend voor passagiers die hun handen willen wassen, te moe ten constateren dat de waterleiding het niet doet. Heel moeilijk aan vaarden ze de verontschuldiging dat De DC-8 „Daniël Bernouilli" in het dok in hangar 8. De bouw van een viermotorige verkeersmachine duurt een vol jaar. Tijdens dat jaar krijgt Douglas van alle klanten over de gehele wereld (er zijn op het ogenblik 27 maat schappijen die met de DC-8 vlie gen) informaties op basis van de ervaringen in het gebruik. Sommige van die meldingen leiden tot ver anderingen in de constructie. Een kleinigheidje hier, een handigheid je daar - meestal zaken die het vliegen met de machine veiliger of gemakkelijker maken. Zoveel mo gelijk worden die modificaties aan gebracht in het lopende band-sy steem van de fabriek in Long Beach, Califomië die op het ogen blik twee DC-8en per maand afle vert. Dat gaat echter maar tot aan een zeker punt Ergens op die lange, lange lopende band ligt een grens, waar voorbij het bouwproces te ver gevorderd is om aan die bepaalde machine nog iets te kunnen wijzi gen. Dan gaat de afbouw normaal verder, maar de koper krijgt koste loos van de fabriek de spullen, die nodig zijn om de modificatie zelf te kunnen aanbrengen. IETS ANDERS De besteller van de DC-8 wil vaak iets anders dan het stan- daard-produktieschema voorschrijft Net als bij een auto kan je ook bij een vliegtuig alles krijgen, zoals je het hebben wil. Douglas heeft eer keuze uit verschillende types in strumenten voor de navigatie en voor de verbindingen, zij levert de DC-8 met verschillende types mo toren en zij geeft een vracht machine als de „Jet Trader" een zwaardere cabinevloer en een veel grotere deur, dan die van de pas sagiers-toestellen. Deze afwijkingen van de stan daard -produktie kosten geld. On evenredig veel geld zelfs, omdat in Amerika een technicus die méér presteert dan dag in dag uit de- (Van onze reisredacteur H. L. Leffelaar) VIENTIANE Niet ver van de krioelende ochtendmarkt in Vientiane staat een kolossaal monument, een Are de Triom- phe-achtige poort, waaraan al enkele jaren wordt gebouwd. Officieel staat het bekend als het „monument voor de gesneu velden". Officieus heet het „Phoema's dwaasheid". Laos' pre mier Soevanna Phoema nam het initiatief tot het oprichten van de kolos, volgens sommige cynici het enig initiatief waarop hij zich kan laten voorstaan. liseren, antwoordde premier prins Soevanna Phoema: „Er is geen enkele mogelijkheid een gezonde economie op te bouwen, zolang de huidige militaire en politieke toe stand niet geregeld is. Op dit ogen blik brengt de buitenlandse hulp verlening ons enige verlichting. Wanneer de vrede behaald zal zijn, zullen wij nog enkele jaren deze hulp nodig hebben in de vorm van materiaal en kapitaalsinvesterin gen". van Laos, en centrum zet tegen de Franse kolonialis^ De rest is de geschiedenis twee Geneefse conferenties: de ste (1954) regelde het uiteenvi van het voormalige Frans China, waarbij de Pathet Lao twee noordelijkste Laotiaanse vincies, Samneua en Phoni kreeg toegewezen; de tweede cr de de coalitie-regering van Soevanna Phoema, waarin ook Pathet Lao vertegenwoordigd Corruptie Het monument wordt gebouwd met via het buitenlandse econo mische hulpverleningsprogramma geleverd cement. Het project staat al vier jaar op de nationale be groting en een ingenieur heeft uit gerekend, dat er van het tot nog toe aangevraagde en afgelverde cement ongeveer vier soortgelijke monumenten opgetrokken hadden kunnen worden. Vraag: waarom zoveel cementt Er is geen officiële instantie in Laos die daar het antwoord op kan geven, maar goed ingelichte waar nemers wijnen op de talrijke vil la's die aan de rand van Vientiane als paddestoelen uit de grond springen. Het zijn pastelkleurige twee-verdiepingshuizen met een garage en een groot terras. Wie navraag doet naar de eigenaars van deze voor Laos ongebruikelijk riante woningen, wordt verwezen naar kolonels, generaals en hogere regeringsambtenaren Feiten Volgens betrouwbare bronnen ligt het salaris van de hogere officieren en ambtenaren in de buurt van 40.000 kip (ongeveer 350 gulden) per maand. Vraag: hoe kan iemand met een inkomen van 350 gulden per maand zich een Mercedes veroor loven en er enkele villa's op na hou den? Antwoord: men verhuurt een villa voor ongeveer 1500 gulden per maand, vraagt zes maanden hum- vooruit en laat met dat bedrag vast een volgend huis bouwen. Wie zijn de huurders? In sommige gevallen buitenlandse ambassades, of kolo nels en generaals die nog geen eigen villa hebben. Men stelt geen vragen meer. Men bestudeert enkele feiten. De Laotiaanse valuta, de kip, is vrijwel ongedekt. De schatkist heeft zo goed als geen goud reserves. Devaluatie wordt sinds oktober 1963 voorkomen door een stabilisatiefonds van ruim 26miljoen gulden, gecreëerd door Amerika (14% miljoen), Engeland (6 miljoen)Frankrijk (6 miljoen) en Australië (3% miljoen) In 1962—'63 bedroeg het natio nale inkomen 819 miljoen kip, de uitgaven 1640 miljoen kip een ongedekt begrotingstekort van 821 miljoen kip. De kosten van levensonderhoud lagen in 1963 ongeveer 400 pro cent hoger dan in 1962. De rijstoogst in 1962—'63 lag 20 procent beneden die van het voorafgaande jaar. De enige industrie van (geringe) betekenis in Laos bestaat uit de door een Franse maatschappij geëxploiteerde Phong Tioe tin mijnen. De produktie in 1962 bleef beneden het gemiddelde van 700 ton, waarvan het groot ste gedeelte naar Maleisië werd geëxporteerd. De feiten wijzen op een onomsto telijke conclusie: ware het niet dat Amerika sinds 1955 ruim een mil jard gulden aan economische hulp in Laos investeerde, dan zou het land al enkele malen failliet zijn ge weest. Laos Is economisch een kunst matig in leven gehouden patiënt. De diagnose is: onderontwikkeling en politieke labiliteit. De prognose: aanhoudend kritiek, onder de gun stige omstandigheden een uiterst langzaam herstel met talrijke in zinkingen. Op mijn (schriftelijke) vraag hoe hij zich voorstelde de nationale economie op lange termijn te stabi- Er is een nevenkwestie: ln hoe verre is Laos' deplorabele economie te scheiden van de politieke labili teit? Kan men verwachten dat een bevolking welke nu al ruim tien jaar een minimum-bestaan leidt, zich met enige overtuiging achter een regering plaatst om een ideologische vijand te verslaan, wanneer deze regering de middelen niet heeft zelfs maar eenvoudige verbeteringen aan te brengen? „Als je ergens tot het communis me overgehaald wilt worden", zegt een waarnemer, „dan moet je niet naar de Pathet Lao gaan, maar naar Vientiane. Daar heb je de hoge functionarissen die 40.000 kip ver dienen, terwijl de soldaten en lagere ambtenaren op z'n hoogst 5000 kip krijgen. Daar heb je ook de „thibas", huishoudsters die voor de Amerika nen werken en evenveel verdienen als een kolonel". Wat daar ook van waar mag zijn, en van de corruptie-verhalen welke in Vientiane even hardnekkig zijn als de vliegen in de lobby van Hotel Constellation, er is geen ontkomen aan de realiteit dat Laos een land per procuratie is. Dit kwam het dui delijkst tot uiting in februari 1962, toen Amerika de dollarkraan even dichtdraaide en daarmee het ge wenste resultaat bereikte: het kabi net van prins Boen Oem en gene raal Phoemi Nosavan accepteerde de formatie van een neutralistische coalitie-regering. Amerikaanse zegslieden In Vien tiane ontkennen zulke interventie in binnenlandse politieke kwesties. Maar wanneer zij geconfronteerd worden met het niet uitstervende gerucht dat de mislukte staatsgreep op 19 april van een uiterst-rechtse vleugel Amerika in feite niet onge legen kwam, zfjn zij er vlug bij om erop te wijzen dat de V.S. „nog steeds hun invloed aanwenden om de regering van premier Soevanna Phoema te steunen tegen bepaalde heethoofdige elementen die ook nu nog tegen de regering ageren". uit Noord-Vietnam spreekt alsof het iets nieuws zou zijn. In werkelijk heid heeft de nu 74-jarige president van Noord-Vietnam, Ho Tsji-minh, zich al sinds het eind van de laat ste wereldoorlog met Laos bemoeid. Onmiddellijk na de capitulatie van Japan werd Vientiane het centrum van de Lao Issara (vrij Laos)-be weging, welke met steun van door Ho Tsji-minh gestuurde soldaten het herstel van het Franse gezag wilde voorkomen. Zowe' prins Soe vanna Phoema als de „rode" prins Soevanoevong maakte deel uit van de Lao Issara. Een van de talrijke paradoxen ln Laos is het feit dat men over de Infiltratie van Viet Minh troepen Toen de Fransen op 25 maart 1946 Vrij LaOS Vientiane veroverden, vluchtten de J twee prinsen naar Bangkok waar zij met een andere Lao Issara-leider, Petsarath, een regering-in-balling- schap vormden. Het Lao Issara- Pathet Lao-soldaten bewaken de villa van hun ministers in Vientiane. leger werd een guerrilla-strijdmacht welke in Laos vanuit de bergen te gen de Fransen bleef ageren. Nadat Laos een grotere mate van zelfstandigheid had gekregen van de Fransen, besloten prins Soevan na Phoema en Pethsarath terug te keren naar Vientiane. Prins Soeva noevong beschouwde hun repatriatie als verraad. Hij was toen tl de zaak van de Viet Minh toegedaan, en in maart 1951 dook hij op in Noord- Vietnam als aanvoerder van de Lao tiaanse rebellen. Niet lang daarna werd de formatie van de Pathet Lao (land van de Lao) aangekon digd als de enige „vrije" regering De rode mieren van prins Soc j noevong hebben zich sinds die in strijd met de Geneefse akk< den, als een plaag over aanziet meer dan de twee provincies uil g spreid. In Vientiane maakt met geen geheim van dat tweederde t Laos in feite in handen is Pathet Lao, maar deze schat! moet gekwalificeerd worden. Ovi waar het voor neutralisten onvffN is, wordt Pathet Lao-gebied bied genoemd d.w.z. dat een ne guerrilla-groep met een verspreide acties een groot gede van een provincie voor zich op eisen. Bovendien is het door de mieren geannexeerde gebied armste en meest onherberg» t handen van de neutralisten c. al zijn de verbindingswegen ln t meeste gevallen Pathet Lao-hincf 1 lagen. De burgeroorlog in Laos, waarnemers, is als politiek probli at ondergeschikt aan de toestand I Vietnam. Het verloop vCn de st ha tegen de Vietcong in Vietnam de toekomst van Laos bepalen, l niet omgekeerd. Dat neemt weg dat ook in Laos een oorlog loren kan worden. Voorlopig i het er echter niet naar uit dat S itj vanoevongs rode mieren zich pj verder zullen wagen zij weten zodra zij zich in de Mekong-VJ en dus aan Thailands grens g ji, nestelen. Amerika de stormbal b JL en de ZOAVO-partners in het^ weer komen. Maar wie zich aan voorsfiju lingen over de toekomst L" Laos waagt, kan zich beter W pen op een onschuldiger vrm stuk: hoe lang zal het dm voordat het „monument voor gesneuvelden" in Vientiane i gewijd zal worden, en hoer cement zal er tegen die tijd v geleverd zijn? Bijkomende l [wi ?:onderheid: het monument i tioee liften bevatten, de eertyiei in Laos.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 10