Retails in gevel itadsgehoorzaal fhans zichtbaar Leiden bij avond (ÏY) alles kan met CEta! Zes maanden celstraf voor koopzieke vrouw OLVAST _jericht 1 maart 1860 Donderdag 20 augustus 1964 Tweede blad no. 31343 pi Na grote schoonmaakbeurt: )e Stadsgehoorzaal heeft een nieuw bovenaanzicht gekregen. Sier een dikke laag roet en andere aanslag (o.a. van het weer) de blanke zandsteen te voorschijn gekomen. Hoewel de werk- jmheden aan de gevel nog niet helemaal voltooid zijn, kan men, jjj de steiger voor het middenstuk wordt afgebroken, duidelijk sp, hoe de Stadsgehoorzaal is opgeknapt. Onder de zwarte laag i bovendien détails in het beeldhouwwerk tevoorschijn ge- ^en, die niemand ooit gezien heeft. S Bijna gereed >ie heer P. B. K. Versteeg, directeur de Stadsgehoorzaal, vertelde ons tochtend: „We hebben er naar ge liefd om de hele zaak vóór de ope- g van de Leidato klaar te hebben, •fr ik denk niet, dat dat nog zal 4en. Wel is het voornaamste ge- !1te van de .werkzaamheden vol- '|d. Alleen de zijgevels en de ba- jrade moeten nog onder handen «den genomen. De grote steiger. wekenlang voor de gevel in de jestraat heeft gestaan, gaat in Jjr geval verdwijnen. Dat moet wel. J&t als de Leidato haar poorten Deze viool is een var de tot i toe onbekende details, die bij ff wassen van de gevel te voor rijn zijn gekomen (Foto L.D./Holvast) 500 liter per minuut Velen zullen zich hebben afge vraagd hoe ze dat nu toch voor el kaar kregen: van roetzwarte gevel tot blanke zandsteen. Hoe dat in zijn werk gaat vertelde de heer Teunis- sen, de man die het werk uitvoert. „We smeren de gevel in met een be paalde chemische stof welke, kan ik U niet zeggen, dat is een procédé alleen van onze firma en daarna spuiten we water over de gevel. Het ergste vuil is hier niet tegen be stand. Een voordeel is, dat de gevel van de Stadsgehoorzaal van ren bij zonder mooie kwaliteit zandsteen is. Lang niet altijd lukt het om de zaak mooi wit te krijgen". Per minuut bo- grote compressor, die in de Bree- straat staat opgesteld. Het water wordt onder een druk van 25 atmos feer naar boven geperst. Door middel van ramen die tegen de gevel ge- plaats worden, wordt het water met een druk van nog ongeveer 4 atmos feer tegen het zandsteen geperst. Dit moet vrij lange tijd geschieden om n goed resultaat te bereiken. Nieuwe details Hoe goed dat resultaat wel is blijkt niet alleen uit de mooie witte gevel waarop de Stadsgehoorzaal nu prat U kunt 'n Amerikaan roken U kunt ook Maar u kunt ook 'n Virginia rokende onvergelijkbare Golden Fiction melange kiezen Voor rokers met een eigen stijl LEIDSE WINKELIERS BENADEELD Een 19-jarige gehuwde vrouw pleegde flessentrekkerij in het groot. De jonge vrouw gaf voor de Haagse Rechtbank grif toe, dat zij voor f 20.000 a f 25.000 goederen had gekocht, zon der die te betalen. Zij maakte zich nergens zor gen over. Wanneer de vrouw Er gens een huis leeg zag staan en de kans kreeg dat te huren, liet r allerlei goederen door le veranciers brengen. Een winke lier in Delft kreeg voor f 1000 een baby-uitzet te leveren, ter- ijl een meubelhandelaar meu bels moest brengen. Iets dergelijks presteerde de vrouw ook in Leiden. Er was een winkelier, die voor f 4000 aan goederen had ge leverd. In verband met het rapport van de psychiater eiste de officier van Jus titie bij de Haagse rechtbank tegen de vrouw zes maanden gevangenis straf met aftrek van het voorarrest, benevens ter beschikking stelling van de regering. De rechtbank heeft uitspraak ge daan en verdachte veroordeeld tot 6 Het bovengedeelte van de ge vel van de uit de steigers gekomen duidelijk te zien hoe wit de gevel geworden is. Ook zijn nieuwe details in het beeldhouwwerk te voorschijn gekomen. (Foto L.D./Holvast) kan gaan, maar ook uit het feit dat details in het beeldhouwwerk aan het licht zijn gekomen, waarvan men het bestaan niet had vermoed. Zo zijn er boven het timpaan (het driehoekig gevelveld in de top van de gevel) harpjes en andere muziek instrumenten te voorschijn gekomen. i, zijn de muziekinstrumenten links en rechtsboven de drie bogen onder het timpaan. Ook deze details de schoonmaak zichtbaar VN-commandant heeft hersenbloeding De Braziliaanse generaal-majoor Carlos Plores Paiva Chaves, die be velhebber is van de strijdmacht var de volkerenorganisatie in het Mid den-Oosten, is gisteren met een her senbloeding naar een ziekenhuis Beiroet gebracht. Generaal Paiva Chavas, die 62 jaar is, werd op 30 de cember van het vorig jaar tot bevel hebber van de VN-troepen in he' Midden-Oosten benoemd. Maarten Lutherhuis wordt vervangen Het uit 1771 stammende Maarten Lutherhuis in Amsterdam zal door nieuw worden vervangen. Het beantwoordt, hoewel het regelmatig aan de eisen van de tijd werd aan gepast, toch niet meer aan zijn doel. Volgende maand wordt de eerste paal geslagen voor het nieuwe huis, dat twee vleugels zal krijgen en een capaciteit zal hebben van de ver zorging van 259 bejaarden. Bouw en inrichting komen in totaal op f 5.650.000-. Advertentie SIOHLIIKE lENINGEH idragen van 100 2.000, te lossen in maximaal twee iar; per week, maand of wartaal, voor aanschaffing in duurzame gebruiksgoede- >n, worden desgewenst van smeentewege verstrekt, vragen telefonisch, mondeling, tchriftelijk. Vertrouwelijke be deling. EMEENTELIJKE :ISI VOOR KASBEHEER EN REDIETWEZEN Drankdiefstal opgehelderd? De politie heeft een 24-jarige met selaar uit Leiden aangehouden, die verdacht, wordt ran diefstal van en kele tientallen flessen bier en limo nade bij een drankhandel aan de Oude Vest. De diefstal weid de vo rige week gepleegd. De Jongeman heeft nog geeni bekentenis afgelegd. lis, 10, IEL Onregelmatigheden bij werf Fijenoord In die afgelopen week zijn bij Wil ton Fijenoord in Schiedam onregel matigheden aan het l'icht gekomen, waarbij ongeveer tien personen be trokken zouden zijn. Reeds enkele jaren zouden zij fraude hebben ge pleegd bij het berekenen van tarieven. Hun fouten zijn tijdens de vakantie aan het licht gekomen. De verantwoordelijke personen zijn Hier is duidelijk de harp zicht baar, die bij het schoonmaken de Stadsgehoorzaal is ont daan van een dikke laag vuil. (Foto L.D./Holvaat) Deelnemers aan Taptoe Delft in LEIDEN In de Doelenikazerne in Leiden zijn de tamboerkorpseni van de Konimk- undimacht gehuisvest die deel- aan de Taptoe Delft. Het zijn boerkorpsen van de Konink lijke Marechaussee, van de School Technische Dienst, het Regiment van Heutsz en Johan Willem Friso. De korpsen zullen oefenen in Den Haag en Delft en het is niet waarschijnlijk da* Leiden zal kunnen genieten van deze korpsen. maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, en voorwaardelijk ter beschikkingstelling van de regering met een proeftijd van 3 jaar. Leids bedrijf exposeert op Leipziger Messe De Leipziger Herfst Messe zal op 5 september officieel worden geopend Aan deze najaarsbeurs, die een totaal vloeroppervlak beslaat van 120.000 vierkante meter, nemen 6500 exnosan- ten deel uit 57 landen. Nederland neemt op deze beurs met meer dan 100 exposanten, op 1800 vierkante meter, na Frankrijk, de tweede plaats in onder de exposerende Westeuropese landen. In de 14 branches, waarin ons land is vertegenwoordigd, domine ren de textielgoederen. Belangrijk zijn ook de voedings- en genotmid delenbranche, schoenen, chemische produkten en boeken. Tot de deelnemende Nederlandse bedrijven en instellingen behoren AKU, Organon. Wessanen, Van Hou ten, Bols, het Centraal Bureau voor de Tuinbouw, het Grafisch Export centrum, de Leidsche Wolspinnerij en Meulenhoff. Verwacht wordt, dat 800 tot 900 Nederlandse zakenlieden een bezoek aan de Leipziger Herfst- Messe zul len brengen. Prof. Hardy over „wetenschap en godsdienst" In het driejaarlijkse congres van het „Internationaal Verbond voor vrijzinnig christendom en geloofs vrijheid", dat in Den Haag wordt ge houden heeft prof. Sir Aleister Har dy van de universiteit van Oxford gisteren gesproken over „Wetenschap en godsdienst". Prof. Hardy zei o.m., dat onze be schaving steeds sneller naar een tijd perk van wetenschap groeit. Over een jaar of twintig zal de meerderheid van de bevolking een wetenschappe lijke kijk op de gebeurtenissen heb ben. Maar de wetenschap kan geen godsdienst scheppen, want godsdienst is een zaak van de geest. Desondanks zal de theologie een wetenschappelijke benadering moe ten hebben. Onze wetenschappelijke theologie, aldus prof. Hardy moet gebaseerd zijn op het gedrag en de ervaring van de mens, zowel van de primitieve mens als van de ontwikkelde mens. Wij moeten eerst een natuurlijke geschiedenis van de religie vormen. Uit de studie van de vele feiten kun nen wij dan beginnen met de samen stelling van theologische principes. Prof. Hardy meende, dat wij een geloof moeten hebben dat duidelijk toont dat de godsdienst en de gods gedachte fundamentele delen zijn van de geestesgesteldheid van de mens, als deze tenminste zijn hogere kwaliteiten ten volle wil ontwikkelen. Weer in bloei In de Hortus Botanicus van de Leidse Universiteit bloeit vanavond en morgenavond de Victoria-Regia. Het publiek wordt in de gelegenheid Kerkelijk Leven Katwijk GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT. Beroepen te Nijkerk D. Los te Monto MegTe (Brazilië). Aangenomen naar Ten Boer B. de Vos te Bruchterveld. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Yerseke P. Blok te PISTOOL BLEEK FLESJE COGNAC De officier van Justitie bij de rechtbank in Leeuwarden heeft een onvoorwaardelijke terbeschikkingstel ling van de regering geëist tegen een 27-jarige vissersknecht uit Makkum. Hij vroeg bovendien vyf weken ge vangenisstraf. „Ik schiet gaten in jullie. In Ant werpen heb ik een pistool gekocht met dertig patronen. Jullie gaan er aan, alle drie". Met deze dreigende taal wist de Oissersknecht drie poli tiemannen op 24 april in zijn woon plaats angst aan te jagen. Reeds eerder had hij zich die dag dreigend uitgelaten tegenover een wachtmees ter, die hem kwam aanzeggen, dat hij een hem eerder opgelegde gevange nisstraf zou moeten uitzetten. Na vechtpartij slaagden de de rijkspolitie er man te overweldi- vaarmee hij had flesje cognac te in de (zeer sterke gen. Het pistool gedreigd, bleek e< zijn. De zenuwarts J. Knol uit Assen, achtte de knecht ontoerekeningsvat baar. Uitspraak op 2 september. Advertentie (Advertentie) Zoekt U een GOUDEN RING voor een dame of heer. JUWELIER v. d. WATER Haarl^traat 207 heeft hem Ook briljanten ringen. Ruime keuze in alle prijzen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Jannetje, dr. van F. Vlnkestijn en J. Koeman6; Catharina Petronella Ma ria. dr. van M. W. Zandvliet en J. P. Zandbergen: Leendert, zn. van P .J. U. dr. van W. Houwaard A. Flsscher; Edwir W. Duiverman en H ONDERTROUWD. Crama; C. Raaphorst R. Adér en E. E. Just; N. E. J. A. van Ulden; P. A. en M. J. T. Jansen; SJoerds en J. Wessel; A. Boer en J. de Roode; J. J. Koorn en H. P. Lam- booy; M. Barkema en C. Pasma; E. J. O P. M. Baggen en S. Michels; M. A. Monteba en J. I. Betgen; T. van Geest en T .Kapteijn; J. G. GETROUWD. P. L. Polak en M. D. Greve; Hartmann en M. E. Wlerlnga. OVERLEDEN. H. Flandrljn. 80 Jaar, M. Smit. 72 Ja; tot GESPECIALISEERD IN HUWELIJKSREPORTAGES Apothekersdijk 27, Leiden, tel. 20308 In de fotoserie Leiden bij avond mag een plaat van de Waag niet ontbreken. Vooral in het felle licht van de schijnwerpers biedt dit monumen tale gebouw een imposante aanblik. Deze stads waag, die in de jaren 1657-'59 op de hoek van de Aalmarkt en de Mandenmakerssteeg verrees, is gebouwd naar een ontwerp van de Leidse bouwmeester Pieter Post. Het gebouw is geheel symmetrisch en het is voor een belangrijk deel uit natuursteen opgetrokken. Het Waaggebouw, waarvan de voorgevel is versierd met beeld houwwerk van Rombout Verhulst, is in 1956 ge restaureerd. (Foto L.D./Holvaet)

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3