„EIDSCH DAGBLAD Uito vloog na botsing in brand: vier doden Blokkade tegen Turken op Cyprus verzacht REVOLUTIE IN DE DOM. REPUBLIEK lachtoffers moeilijk te identificeren Moelele gedood Drie mensen vermist op Westerschelde Spinelli vervangt tijdelijk Tuomioja NA BOTSING IN HAZERSWOUDE OVERLEDEN Sigarettenverbruik in V.S. lioger dan ooit 'erlchl 1 maart 1860 WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1964 No. 31342 cteur: E. A. E. van Dishoeck (redacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 7SCHUWELIJK ONGELUK IN MAASTUNNEL (Van onze Rotterdamse correspondent) >n afschuwelijk verkeersongeluk in de Rotterdamse Maastun- Jeeft vannacht om kwart over twee aan vier personen het leven St. Door nog onbekende oorzaak reed een personenauto in flauwe bocht over de dubbele witte streep en botste vrijwel laai tegen een tegemoetkomende taxi. De benzinetank vóór in jito vloog in brand. Het vuur was direct zo hevig, dat het on- ilijk was de vier inzittenden te redden. Wel slaagde men erin, de half uit de auto hangende bestuurder, de 27- jarige R. E. Gravenbergch uit de Maasstad uit de wagen te halen, maar ook hij overleed even later aan brandwonden. De overige slachtof fers waren zo deerlijk verminkt, dat de politie lange tijd nodig zal hebben hen te identificeren. Een inzittende van de taxi, een 55- jarige Philippijnse zeeman, werd ern stig gewond. De taxi-chauffeur had slechts enkele schrammen. jjre Moelele, een van de op- ilingenleiders in Kongo, is ge- fzo is officieel in Leopoldstad bngolese hoofdstad, bekendge- tre Moelele, minister van On to in de regering-Loemoemba, |e organisator van de opstand l| oostelijke provincie Kwiloe, 'destijds Loemoemba werd 1 -d, had hij zitting genomen irtstondige regering van An- rizenga in Stanleystad. Na de an Loemoemba verliet hij om er pas twee jaar later te- keren. Over de activiteit van j in die twee jaar is maar bekend. Na korte tijd in Cairo ;ens in Europa" te hebben ,r_, is hij naar men denkt in geweest waar hy een oplei- Cou hebben gekregen in revo- ire tactiek en guerrillevoering, later in Kwiloe en andere [friese gebieden in praktijk D. Hele dook ongeveer een jaar Êin Kwiloe op, nadat de re- Adoela de Kongolese ballin- d opgeroepen, naar hun land te keren. Enkele maanden I in november 1963, begonnen provincie de moeilijkheden. De ingers van Moelele zaaiden ter- onder de bevolking, niet al door gewelddaden m^r ook izij hun reputatie van „onover- llijkheid". Langzaam maar zeker !e de opstand zich uit. Op som- ^plaatsen, zoals in de Oostpro- kwam samenwerking tot tussen de „Moelelisten" en de en van Gaston Soemialot. Moe- anaakte evenals Soemialot deel jan het nationale bevrijdings- jé, gezeteld in Brazzaville. 'eveel chloor in xdhovens water (Van onze Eindhovense correspondent) van Eindhovense huisvrouwen n maandag van hun mannen bierking te horen, dat de thee, frffie en het eten niet smaakten, ït een chloor smaak aan. euvel werd veroorzaakt door [emeentelijk waterleidingbedrijf, pnieuw de strijd tegen de algen i drinkwaterleiding had ingezet, i toevoeging van chloor tracht deze algen te vernietigen, de warmere zomermaanden, h veel water wordt gebruikt, !n de algen door het steeds lende water meegesleurd. De e slierten komen dan in potten urnen terecht. Dan komen de ten van de Eindhovense huis- ren. De Eindhovense deskundi- pestrijden de kwaal, door aan Perigens uitstekende drinkwater ikje chloor toe te voegen, tindag heeft men kenneliik de verloren, waardoor het middel werd dan de kwaal. ÏERBERICHT KOEL WEER KNMI verwacht van- heden- lorgenavond baringen, maar plaatselijk ook Matige tot krachtige, aan de au en dan harde wind ruimend ïuidwest naar noordwest. Iets (Opgemaakt om 11.15 uur). 20 AUGUSTUS i op: 05.32 uur; onder: 19.54 u. ui op: 19.02 u.; onder: 02.00 u. rgwater in Katwijk: 1.30 uur 13.58 uur. gwater: 9.26 uur en 21.49 uur. STRAND VERWACHTING tmdepressie trekt van de Izee naar Zuid-Noorwegen. Ook !n nog slecht strandweer met selend buien en opklaringen, harde, later krachtige noord- n wind. Te koel, in de middag 17 graden. Zeewater 17 graden. lommer bestaat uit 12 pagina's Schoonmaak Om half twaalf was de westelijke tunnelbuis voor schoonmaakwerk- zaamheden afgesloten, zoals enkele malen per maand gebeurt. Het ver keer reed nu in beide richtingen door de oostelijke buis. Tussen twee en vier uur is het stil in de tunnel. Het verkeer wordt zo goed gewaarschuwd dat één tunnelbuis is afgesloten, dat daardoor nog nimmer moeilijkheden zijn ontstaan. Het is ook nauwelijks aan te ne men dat de bestuurder van de perso nenauto Is misleid. Sporen wyien uit, dat htf enkele meters langs de linker tunnelwand heeft geschuurd, voor hjj op de tegenligger botste. Aan oog getuigen was de merkwaardige ma nier van rijden by de ingang van de tunnel al opgevallen. Uur gestremd Het tunnelverkeer werd een half uur geheel gestremd. Het is het ern stigste ongeluk dat in de 23 jaren KONINGIN JULIANA BIJ OPENING VAN DE T.II. TWENTE Koningin Juliana en Prins Bern- hard zullen op 14 september aan wezig zijn bij de opening van de Technische Hogeschool Twente, die gevestigd is op het landgoed Drie- nerlo te Enschede. Koningin Juliana zal 's ochtends een bezoek brengen aan de campus, in de namiddag zal zij aanwezig zyn bij de plechtige senaatszitting in de Twentse Schouwburg. Op 1 september a.s. zullen de eerste studenten aankomen. Daar na volgt voor hen een introductie periode welke zal duren tot de dog van de opening. Het Twentse publiek krijgt op 29 augustus ge legenheid om de terreinen van de Technische Hogeschool Twente in ogenschouw te nemen. Op 5 novem ber wordt de campusraad. van de T.H.T. geïnstalleerd, waarna op 1 december de dies-viering volgt. Op 28 augustus vindt een zogenaamd „pannebier" plaats, waarbij circa 500 personen de gast zullen zijn van het bestuur van de T.H.T. Deze bijeenkomst zal worden bijgewoond door delegaties van de bij de bouw betrokken architecten, aannemers en adviseurs, alsmede personeel dat aan de bouw heeft meegewerkt. BOOTJE LEEG AANGETROFFEN Drie mensen die gistermiddag bij slecht weer in een klein boot je uit Rilland Bath de Wester schelde zijn opgevaren, zijn tot dusver niet teruggekeerd. Men neemt aan, dat zij zijn verdron ken. Het bootje is vanmorgen onbemand aangetroffen. Lucy Baines Johnson (17), de jongste dochter van de Ameri kaanse president, was op de stand van de dierenbescherming op de Jaarbeurs van Wisconsin de beste vriendjes met Julius, een prairiewolf. In het tnidden: Alice, die speciaal uit Wonder land was overgekomen otn Lucy over de jaarbeurs te begeleiden. (vader van vier kinderen) en de 49- jarige onderwijzer J. Blok uit Den Haag, met zijn twaalfjarig dochtertje Connie. Rond twee uur gistermiddag ver trokken de drie mensen "in een sloep uit de zogenaamde Rattenkaai en kele kilometers van Rilland Bath. De sloep, vermoedelijk eigendom van bakker Koster, had geen zeil en geen motor. Er waren geen zwemvesten aan boord. Toen de drie om vijf uur 's mid dags nog niet terug waren, heeft een zoon van de heer Koster met een aantal vrienden een speurtocht inge zet in een motorbootje. Spoedig daar op ging ook de R.P. 18 van de Rijks politie uit Wemeldinge de Wester schelde op om naar de vermisten te speuren. Met zoeklichten heeft de rijks politie het woelige water gedurende de nacht afgezocht. Pas vanmorgen vond zij de boot langs de kust op een half uur gaans van. de Rattenkaai. De boot was leeg. van het bestaan van de tunnel is voorgekomen. Kort voor de fatale botsing heeft een tunnelwachter gezien, dat de personenauto nagenoeg geheel links reed. Dit gaf hem aanleiding ernstig bezorgd te zijn over eventuele gevol gen. De taxichauffeur heeft kort voor de botsing nog getracht met het knipperlicht de aandacht te trekken van de tegenligger. Deze reed al op de witte streep toen de taxichauffeur de auto uit tegenovergestelde rich ting zag naderen. Het knipperen met de lichten sorteerde geen effect, in tegendeel naarmate de wagens elkaar naderden ging de personenauto seeds verder links rijden. De Cyprische regering heeft ingestemd met een belangrijke verzachting van de .economische blokkade" tegen de Turkse ge meenschap op het eiland. Dit werd gisteren bekendgemaakt, na dat de speciale VN-vertegenwoordiger op Cyprus, Galo Plaza, ruim twee uur met president Makarios had gesproken. Het akkoord behelst de volgende punten: De watervoorziening van de Turk se wyk van Ktima in zuidwest - Cyprus wordt onverwyld hersteld. In de Turkse wijk van Nicosia zullen voedsel en brandstof, met name petroleum, „in redelyke hoeveelheden" mogen worden in gevoerd. Als gevolg van het tekort aan petroleum waren diverse bak kerijen al gesloten. Vrouwen en kinderen van Turks- Cyprioten mogen het gebied van Kokina verlaten, waar vorige week hevig werd gevochten. Er zal voorts een „voldoende hoeveel heid" voedsel en brandstof mogen worden ingevoerd. Strategisch be langrijke materialen zullen echter niet worden toegelaten. Een vertegenwoordiger van het Rode Kruis en een hoge VN-ambte- zouden vandaag met Makarios de overeenkomsten in bijzonderheden uitwerken. De humanitaire kant van de zaak zal in handen worden gelegd van het internationale comité van het Rode Kruis „met volledige steun van de vredesmacht van de VN". Pierre Spinelli, het hoofd van het Europese bureau van de VN in Ge- nève, is tijdelijk belast met de leiding van het bureau van Tuomioja, de VN-bemiddelaar in de kwestie-Cy- prus. Dit is een zuiver administra tieve maatregel. Spinelli zal namelijk niet bemiddelen en geen besprekin gen met de betrokken partijen voeren. De toestand van de Finse VN-be middelaar, Tuomioja, is de afgelopen nacht verslechterd als gevolg van longcomplicaties, zo staat in een vanmorgen uitgegeven medische bulletin. Naar bekend werd Tuomioja zondag, enkele uren voor zijn voor genomen vertrek uit Genève naar Griekenland, getroffen door een her- sentrombose. Turks voorstel Turkije heeft een voorstel inzake Cyprus ingediend, waarbij bijna een derde van het eiland naar Turkije zou gaan, zo hebben functionarissen in Ankara gisteravond meegedeeld. Volgens doorgaans betrouwbare kringen zou het Turkse gebied in noordwest-Cyprus liggen, terwijl de hoofdstad Nicosia tussen Grieks- en Turks-Cyprioten zou worden ver deeld. In dezelfde kringen zei men dat een nieuw Grieks plan door Turkije was afgewezen. Volgens dit plan zou Turkije een basis krijgen te Greco, een kaal stuk van de Cyprische oost kust. Dit stuk, ter grootte van een achttiende deel van het eiland, zou voor 25 jaar worden verpacht aan de Turken. De Turkse regering heeft de lucht machteenheden die zjj tijdens de luchtaanvallen op Cyprus aan het NAVO-bevel onttrok weer ter be schikking van het Noordatlantisch verbond gesteld, zo is in Ankara van bevoegde zijde vernomen. Hiermee getuigt Turkije, zo wordt gezegd, van de wil om bij te dragen tot vermin dering van de spanning. Het NAVO- hoofdkwartier in Parys is officieel van het besluit in kennis gesteld. Minder Britten Groot-Brittannië heeft gisteren een detachement van 198 man aan de troepenmacht van de „Blauwhel men" op Cyprus onttrokken ,zo is vandaag in Londen vernomen. Het ter beschikking van de Verenigde Naties staande Britse contingent op het eiland omvat nu nog maar 1034 man, terwijl Canada met 1130 man op de in totaal 5971 VN-militairen het sterkst is vertegenwoordigd. Dominicaanse politieke ban nelingen zijn er twee dagen ge leden in geslaagd een troepen macht van aanzienlijke sterkte in de Dominicaanse provincie Ba- harona aan wal te zetten. Deze militairen zouden sindsdien zon der tegenstand te ontmoeten zijn opgerukt. Dit is gisteravond in de hoofdstad van Haïti, Port- au-Prince, van gewoonlijk wel ingelichte zijde vernomen. De opstandelingen zouden voorne mens zyn om, wanneer zy zich een maal hebben meester gemaakt van de provincie Independencia, aldaar een voorlopige regering te vestigen om vervolgens op te rukken naar de hoofdstad, Santo Domingo, waar zy de aldaar zetelende regering van Reid Cabral omver willen werpen. De eerste berichten over hetgeen er gaande was, werden maandag nacht in Port-au-Prince ontvangen. Haitiaanse grensposten meldden toen namelijk, dat er hevig gevoch ten werd in een Dominicaans gebied nabij de grens met Haiti. Deze pos ten meenden aanvankelijk, dat hier sprake was van een muiterij onder de bezetting van Dominicaanse grens posten. Er werden maatregelen geno men om elk overslaan van de strijd naar Haitiaans grondgebied te voor komen. Pas nadien werd het bericht Togliatti's toestand verslechterd De toestand van de ernstig zieke leider van de Italiaanse communis tische partij, Togliatti, is gister avond achteruitgegaan als het gevolg van longcomplicaties, aldus is door het hoofdkwartier van de Italiaan se communistische partij bekendge maakt. ontvangen over de landing van Do minicaanse rebellen in de provincie Baharona. De Friese vierling Lautenbach uit Deinum, die 5 setpember 6 jaar wordt, is gisteren voor het eerst naar school gegaan. Een grote dag in elk kinderleven. Voor mej. Pentinga wordt het nu zaak te ontdekken wie wie is* In de voorste banken zitten Dirkje en Meint en daarachter Willem en Iet je. De 26-jarige ongehuwde Utrechter H. J. Davids is gisteravond in het Diaconessenhuis in Leiden over leden. Hij had ernstige verwondin gen opgelopen by een ongeluk, dat vrijdagavond plaats had op de Hoge Rijndyk in Hazerswoude. De heer Davids bestuurde een kleine personenauto, waarin ook zijn vriend en hun verloofden zaten. Zij waren op weg naar een camping in Katwijk. De heer Davids wilde een voor hem rijdende auto inhalen, maar merkte te laat een tegenligger op, waardoor een frontale botsing ontstond. In totaal werden hierbij zeven personen gewond. Nog steeds stijgende lijn in luchtvervoer Blijkens de halfjaarlijkse cijfers van Schiphol bevindt het luchtver voer zich nog steeds in stijgende lijn. Deze tekent zich vooral duidelijk af in het ongeregelde (charter) pas sagiersvervoer, dat onder invloed van de nog steeds in populariteit toene mende inclusieve tours (it-vluchten) vergeleken bij het eerste halfjaar van 1963, met niet minder dan 46 procent steeg. Het vervoer in het geregelde verkeer, dus per lijnvlucht, nam toe met 12 procent. In totaal werd in het eerste half jaar 1964 van, naar en via Schiphol het record-aantal van 943.921 pas sagiers vervoerd, tegen 820.412 in de eerste helft van het vorige jaar. Een stijging derhalve van 15 procent. In 1957 telde Schiphol in 12 maan den 9.23.258 passagiers, dus ruim 20.000 minder dan thans in een half jaar. Scherpe kritiek van dr. Scott De voorzitter van het Amerikaan- juni 1963. Na de abrupte daling in se Genootschap voor de kankerbe strijding, dr. Wendell Scott, heeft scherpe kritiek geleverd op een rap port van een commissie van onder zoek van de Amerikaanse tabaksin dustrie, waarin staat dat er geen aanwijsbaar rechtstreeks verband bestaat tussen roken en longkanker. In het rapport zegt de wetenschap pelijk directeur van de Raad voor tabaksonderzoek, dr. Clarence Cook Little, dat zelfs uit meer dan vijftien door de raad gesteunde onderzoekin gen dit verband niet is gebleken. Volgens dr. Wendell Scott is het rapport ten eigen bate opgesteld en houdt het geen rekening met het algemeen welzyn. „Het ongelukkige, ja tragische aspect van 't publiceren van een dergelijk rapport is, dat tal van mensen die sigaretten roken en er moeilijk mee op kunnen houden zich daaraan zullen vastklampen als rechtvaardiging voor het doorgaan met roken", aldus dr. Scott. Het sigarettenverbruik in de Ver enigde Staten, dat, na de verschij ning in januari j.l. van een rege ringsrapport over het verband tus sen roken en longkanker en hart kwalen, aanmerkelijk was terugge lopen, lag in juni op een peil dat hoger was dan ooit, zo staat in een zojuist verschenen rapport van de Amerikaanse belastingdienst. In die maand leverden de sigarettenfabrie- ken voor bijna 45,2 miljard dollar, ongeveer 8,5 procent meer dan in het verbruik, die onmiddellijk op het regeringsrapport volgde, was in april reeds een licht herstel opgetreden. De verkoop van sigaren daarente gen, die na het medische rapport aanzienlijk was gestegen, is afgeno men vooral bij de kleine sigaren komt dat sterk tot uiting. tvs Uit het Leidsch Dagblad van 19 Aug. 1864: Heden Donderdag kwamen 4 echtparen, die hun 50-j. huwelijksfeest vieren op het Raadhuis, om zich te vertoo- nen voor de vergadering van H.H. Burgem. en Weth. Zij vertrokken met een geluk- wensch en met de gewone 9ift. Als een bewijs van den i over het geheel kouden zomer i dezes jaars kan men melden, i dat l.l. Dingsdag de bergen i nabij Inverness in Engeland i met een laag versche sneeuw i waren bedekt.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1