EIDSCH DAGBLAD proepen aan navo China dreigt weer Johnson schrijft Papandreoe en Inönü lTHENE onttrekt ussische hulp „nu liet meer nodig" KWESTIE- VIETNAM Onrust in Saigon DRIE TIJGERTJES IN ARTIS Vernietigende kritiek van Jnanita Castro op bewind van broers Spaanse pers boos op Bossche bisschop ©He/ richt 1 maart 1860 DINSDAG 18 AUGUSTUS 1964 No. 31341 jeur: E. A. B. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041Redactie: 21607 edacteuri J. Brouwer 1.10.05 per kwartaal, f3.35 per maand, f. 0.78 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no, 570B5 %kenland heeft besloten land-, zee- en luchtstrijdkrachten onder de NAVO zijn geplaatst, terug te trekken „om zijn chtingen tegenover Cyprus na te komen", zo is gisteravond «1 in Athene meegedeeld. Voorts zal de Griekse militaire (enwoordiging bij het NAVO-hoofdkwartier in Izmir, Tur- vorden overgeplaatst naar Saloniki in Griekenland. Premier Papandireoe heeft tegen La- bouisse gezegd, dat de vrede door Turkije bedreigd wordt en dat ver zoeken en aanbevelingen dus aan Ankara gericht moeten worden. Mocht Turkije een nieuwe aanval op Cyprus doen, dan zou het Grieken land tegenover zich vinden. jtiatieke waarnemers in [ene menen, dat Grieken met zijn jongste besluit dingen beoogt: wil Makarios geruststel dat ingeval van nieuwe y rkse aanvallen Grieken- el in staat is aan de kant i Cyprus te vechten, jandreoe wil de Cyprische ering ervan weerhouden [taire steun aan de Sowjet- ie te vragen omdat die dan t meer nodig is. t besluit is bedoeld als re- Ie tegen de NAVO-lei- g, die Turkije heeft toe- (taan luchtmachteenheden tig te trekken voor „agres- ire plannen tegen'Cyprus". )FFA KRIJGT VIJF JAAR ts Hof fa, de voorzitter van de caanse vakbond van transport- srs, is gisteren wegens verduis- tot vijf jaar gevangenisstraf i boete van 10.000 dollar ver- Id. 9. en zijn medebeklaagden zou- i miljoen dollar uit het pen- mds van de vakbond hebben sterd. Op elk van de vier tegen uitgebrachte beschuldigingen lof fa tot vijf jaar veroordeeld. I de straffen echter tegelijker- nnen uitzitten. Hij werd vorige reeds veroordeeld. Zijn advo- trachtten toen een nieuwe be ing van de zaak te bewerkstel maar hun argumenten werden n verworpen. naart werd Hoffa schuldig be- n aan een poging tot omkoping en jury in Chattenooge (Ten- 5 en tot acht jaar gevangenis- veroordeeld. Hij is tegen deze n beroep gegaan, rakbond van transportarbeiders 1.720.000 leden de grootste in renigde Staten. Dmmenwerpers voor Kongo V.S. zullen drie vliegtuigen van type B-26K ter beschikking i van de Kongolese regering, «ft 't State Department giste- ekendgemaakt. De B-26K's zijn rerbeterde versie van de B-26, de tweede wereldoorlog werd ikt, en hebben een actieradius maximaal 2.000 kilometer, [ingelichte kringen in Leopold- verklaarden gisteren, dat d< ölese regering om- troepen gevraagd aan Nigerië, Ethio- Senegal, Liberië en Malagasië i helpen bij het bestrijden van >stand. Er zijn geen aanwijzin- om hoeveel troepen aan elk landen is gevraagd. Het aantal irvan afhangen hoeveel landen zijn hulp te verstrekken. Generaal Lemnitzet, opperbevel hebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa, heeft zich tot de Griekse regering gewend met het verzoek te rug te komen van haar besluit om een detachement officieren van het hoofdkwartier van de NAVO in Izmir naar Griekenland terug te halen. Lemnitzer zou erop gewezen hebben dat de wefensie van de NAVO hier rechtstreeks door getroffen wordt. In, tussen is er vanmorgen een schip uit Athene vertrokken om rond honderd Griekse officieren uit Izmir te halen. De Griekse minister van Buiten landse Zaken, Kostopoelos, verklaar de gisteravond, dat de Turkse rege ring op 8 augustus strijdkrachten uit de NAVO had teruggetrokken „zich beroepend op de noodzaak om deze eenheden te gebruiken om redenen, voortvloeiend uit door Turkije geslo ten verdragen". De Griekse regering, aldus de verklaring verder, had daar op generaal Lemnitzer verzocht van Turkije de terugkeer van deze troe pen onder het NAVO-opperbevel te eisen. „Helaas is dit verzoek van de Griekse regering onbeantwoord bleven". Henri Labouisse, de Amerikaanse ambassadeur in Athene, heeft gister avond premier Papandreoe een brief van president Johnson overhandigd. In deze brief verzoekt Johnson de Griekse premier al het mogelijke te doen om tot een vreedzame regeling van de kwestie-Cyprus te komen. JE R BERICHT isselende bewolking K.NM.I. verwacht van heden - torgenavond: Wisselende bewol- en plaatselijk enkele buien. Ma- lot krachtige wind tussen zuid- lidwest. Weinig verandering in eratuur. (Opgemaakt om 11.15 uur) 19 AUGUSTUS op: 05.30 uur; onder: 19.56 uur. op: 18.20 uur; onder: 01.08 uur. water: 0 24 uur en 13.07 uur, ?ater: 8.22 en 20.53 uur. STRAND VERWACHTING depressie die van Engeland de Noorazee trekt, brengt ook ,Qs een lage barometerstand van 51(tm. Morgen hier en daar nog een m krachtige zuidwestelijke wind. koeler, overdag 18 tot 19 graden. eifater 18 graden. ii'oruitzichten: Door een sterke westelijke luchtstroom voorlopig Ibiel. Geopereerd De VN-bemiddelaar voor Cyprus, de Fin Tuomioja, is gistermorgen in Genève aan .de luchtpijp geopereerd om de ademhaling te vergemakkelij ken, zo is officieel meegedeeld. Daar bij zou een abces in de keel zijn ont dekt, hetgeen de taak van de chirur gen bemoeilijkte. Rusland De lijfarts van president Maka rios, het linkse lid van het Cy- phisohe Huis van Afgevaardigden dr. Vassos Lyssarides, heeft gister avond op een persconferentie in Nicosia verklaard, dat de Russi sche hulp aan de Grieks-Cyprio ten, in geval van verdere buiten landse inmenging op Cyprus, „doeltreffend en beslist" zal zijn. Hij zei dat de Russische regering geen enkele agressie tegen Cyprus zal toestaan. Dr. Lyssarides keerde gisteren uit Moskou terug na een bezoek van tien dagen aan de Sowjet-Unie te hebben gebracht op uitnodiging van de Rus sische commissie van het „congres voor Afrikaans-Aziatische solidari teit". Hij weigerde bijzonderheden te onthullen over de mogelijke vorm van de Russische hulp „uit veilig heidsoverwegingen", zoals hij zei. Wel verklaarde hij door president Maka rios gemachtigd te zijn in zijn be sprekingen met de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromiko, de militaire hulp en alle facetten van de kwestie-Cyprus te betrekken. Blokkade Turkije heeft bij de Verenigde Na ties geprotesteerd tegen de economi sche blokkade van Turks-Cyprioten door de Grieks - Cyprische regering en De woordvoerder van het ministe rie, Ismail Soysal, zei op een perscon ferentie, dat de Turken op het eiland slechts voor één week tot tien dagen voedsel hebben. Hoewel er thans op Cyprus niet wordt gevochten, worden er methoden toegepast die de volle dige overgave van de Turks-Cyprio ten tot doel hebben, zo zei hij. In de Turkse sector van Nicosia werden waterputten onbruikbaar gemaakt. Eén put was gevuld met stenen en een andere had men onbruikbaar ge maakt door er benzine in te gooien. Soysal zei dat de Grieks-Cyprioten ook de hulp van de VN-vredesmacht en van het Rode Kruis aan de Tur ken trachten te voorkomen. De woordvoerder zei, dat de ziekte van VN-bemiddelaar Tuomioja droef heid had veroorzaakt, maar dat de besprekingen over Cyprus in Genève zouden worden voortgezet. Maarschalk Tsjen-ji, minister van Buitenlandse Zaken en vice- premier van Rood-China, heeft gisteren verklaard, dat de kwes tie van de Amerikaanse .aanval' op Noord-Vietnam nog lang niet van de baan is. De „Ameri kaanse agressors" hebben wel gezegd dat deze zaak nu is ge sloten, maar dit is een misvat ting, aldus de Chinese bewinds manHet initiatief ligt geheel in onze handen", zo zei hij op een receptie in de Indone sische ambasade te Peking. handelen. Om zijn verkiezing aan trekkelijker te maken voor het pu bliek heeft president Khan de titel „tsjoe tic" (voorzitter) aangenomen. In het Engels en Frans zal hij echter gewoon president worden genoemd. Vermoedens dat generaal Khan onder druk van Amerikaanse zijde zou handelen, zijn niet in overeen stemming met de verrassing onder hoge Amerikaanse functionarissen na de bijeenkomst van de junta op zondag. Veel bijzonderheden in de Waarnemers zien in deze verkla- nieuwe grondwet zoals het soort ring een nieuwe bedreiging met een communistische tegenactie in het vormalige Indo-China (Vietnam o.a.) hoewel ook nu weer China zich niet verbond tot openlijk vijandelijkheden in dit gebied. De Chinese minister zei verder nog de „gerechtvaardigde strijd" van Indonesië tegen Maleisië te steunen. Noord-Vietnam heeft gisteren Amerika beschuldigd van nieuwe schendingen van het luchtruim en de territoriale wateren van Noord-Viet nam op 12 en 13 augustus. Henry Cabot Lodge, de speciale af gezant die president Johnson naar Europa heeft gestuurd om het Ame rikaanse standpunt inzake Zuidoost- Azië uiteen te zetten, heeft gister ochtend in Parijs een onderhoud ge had met Louis Joxe, de plaatsver vangende minister van Buitenlandse Zaken. Volgens Amerikaanse kringen zou de Amerikaanse diplomaat geen onderhoud hebben met president De Gaulle. Voor vandaag stond een ge sprek met de permanente NAVO- raad op het programma. Morgen reist hij door naar Brussel. De publieke reactie op de verkie zing door de militaire junta van ge neraal Nguoejen Khan tot president van Zuid-Vietnam schijnt in het al gemeen Ongunstig. Gemeld wordt dat studenten in Saigon en Hoe, (in het noorden van het land) voornemens zijn grootscheepse demonstraties te houden tegen de verkiezing van Khan en tegen andere maatregelen die onlangs zijn genomen, waaronder de instelling van de noodtoestand 10 dagen geleden. Ex-president generaal-majoor Doe- ong ong Van Minh, „grote minh", die vorig jaar de staatsgreep tegen presi dent Ngo Dinh Djem leidde en nu in feite geen positie bekleedt, heeft nog veel aanhang. Generaal Khan is gisteren per vliegtuig naar D'Alat, ten noordoos ten van Saigon, vertrokken om te werken aan de samenstelling van een oorlogskabinet. Het zondag afgetre den kabinet zal de lopende zaken af- regring dat zal worden gevormd komen niet overeen met hetgeen ge neraal Khan hen had gezegd. De Spaanse provincie Catalo- niè is getroffen door een over stroming, die o.ain het plaatsje Villanueva y Geltra bij Barce lona een enorm gat in de bestra ting veroorzaakte Koffieprijs met 8 a 12 et omhoog Aangezien by de laatste prijswij ziging voor koffie de consumenten prijzen de stijging van de prijzen voor ruwe koffie slechts ten dele hebben gevolgd, is thans een verdere aan passing van de consumentenprijs on vermijdelijk geworden. Met ingang van vandaag zijn de koffieprijzen in het algemeen met acht a twaalf cent per pakje van 250 gram verhoogd. De prijzen zijn hiermede aangepast aan de thans blijkbaar enigszins tot rust gekomen prijzen voor ruwe koffie. „Fidel Castro leidt Cuba naar een politieke, economische en morele on dergang. De mislukking van zijn bewind is totaal. De Cubanen lijden honger, zij zijn ziek, zij zijn van hun vrijheid beroofd en zij leven in slech te economische omstandigheden. Slechts zij die deel hebben aan de regering zijn in de gelegenheid zich te verrijken", aldus verklaarde Cas tro's thans in Brazilië verblijvende zuster Juanita gisteravond op een perconferentie in Rio de Janeiro. Zij' vervolgde: „De Europese lan den, die handelsbetrekkingen met Cuba onderhouden, zouden niet be ter kunnen doen dan levensmidde len en geneesmiddelen naar het ei land te zenden om de noden van zijn bewoners te verlichten. En wat de Russische hulp betreft: die is alleen op militair terrein verleend." Juanita Castro verklaarde nadruk kelijk, dat haar broers Fidel en Raul, bijgestaan door Tsje Guevara en andere vooraanstaande Cubaanse communisten, de volstrekte alleen heerschappij over Cuba uitoefenen. Zij deelde ook mee, dat op Cuba tachtigduizend personen onder bekla genswaardige omstandigheden gevan gen zitten. „HALLO, hier zijn we dan!" schijnt een tijgertje uit te brullen. Hij heeft meer gevoel voor show dan zijn beide makkertjes, die de belangstelling van de fotograaf tis zijn geboren. Oppasser Luc maar matig vinden. Het zijn de van Walbeek voedt de drieling drie tygertjes die onlangs in Ar- op met melk en goede woordjes, Na scherpe kritiek van mgr. Bekkers Juanita Castro sprak zich opnieuw uit tegen „de politiek van mijn broer Castro, die zich door vervolgingen en terechtstellingen handhaaft". Zij verklaarde niet in verbinding te staan met Cubaanse verzetsgroepen „en nog minder met de Amerikaan se geheime dienst". Zij gaf wel toe op eigen initiatief vluchtelingen te hebben geholpen om zich te verber gen en uit Cuba te ontvluchten. Ook had zij wel geholpen bij het ver zenden van wapens naar opstande lingen. „Pas in de laatste maanden voor het tijdstip waarop ik definitief be sloot met mijn broer te breken heeft Fidel de verdenking gekoesterd dat ik zijn zaak niet (meer) toegedaan was. Maar hij heeft nooit een be wijs hiervoor in handen gekregen", verklaarde Juanita Castro. Zij voegde hieraan toe: „Ik kon my vrij over Cuba bewegen en ik was ook vrijelijk in staat mij naar het buitenland te begeven. Meestal reisde ik dan naar Mexico, waar een zuster van mij woont. Bij mijn jongste bezoek aan mijn zuster be sloot ik niet meer naar Cuba terug te keren. Ik nam toen tevens het besluit in het openbaar uiting te geven aan mijn verzet tegen het bewind dat mijn broer uitoefent", aldus Juanita. Fidels zuster verklaarde ten slotte dat zij voornemens is drie weken in Brazilië te verblijven om vandaar door te reizen naar Venezuela, (Van onze Bossche correspondent) Het secretariaat van het bisdom Den Bosch heeft geweigerd zich op het ogenblik uit te laten over de ver ontwaardiging in een aantal Spaanse kranten naar aanleiding van uitspra ken van mgr. Bekkers. De bisschop van Den Bosch heeft in een interview met het weekblad „Haagse Post" gezegd het te betreuren dat Prinses Irene is overgegaan naar het Spaanse rooms- katholicisme, dat hij vaak bekrom pen en verouderd acht. Het interview van de Haagse Post is in het Spaans Volgens een medewerker van 't Alge meen Handelsblad ln Madrid heeft het maandblad "Illustratie van de olerus" het interview van de Haagse Post letterlijk overgenomen met een afkeurend commentaar. Ook he: weekblad Es Espagnol heeft het in terview afgedrukt. De "Illustratie" heeft verder een open brief aan mgr. Bekkers gepu bliceerd waarin het blad zegt: „Wij kunnen niet geloven dat U.E. zoveel durf heeft, dat U onze kerkelijke hiërarchie een lesje geeft". Verder weigert het blad te geloven dat mgr. Bekkers een en ander gezegd zou hebben en het hoopt een ontkenning van de bisschop van Den Bosch te kunnen publiceren. Mgr. Bekkers heeft hierop niet on middellijk gereageerd, maar om een Franse vertaling van de Spaanse open brief verzocht. Het secretariaat van de Bossche bisschop heeft deze kwestie nu in be handeling, maar acht de tijd nog niet rijp voor een reactie of een direct antwoord op de open brief van de "Illustratie van de clerus", UW3 i Uit het Leidsch Dagblad van 18 Aug. 1864: Zondag l.l. werd in het 1 Cristal Palace te Londen een s feest gegeven dat door meer 1 dan 6000 personen werd bij- gewoond. Met het oog op de 1 zoo strenge Zondagviering wekte dit feest de ergernis van vélen op. i ln een bosch bij Leersum i vond men tegen een boom in i zittende houding het lijk van i een welgekleed manspersoon I met pistool bij zich. Enkele papieren doen gissen dat hij voorheen zijn woonplaats in i Leiden had.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1