EIDSCH DAGBLAD bemiddelaar 51 ziekenhuis T uomioja opgenomen met kinderen in Bus ravijn: zeventien doden rj Sowjet-Unie zegt Makarios hulp toe feer ten goede in Katanga r Amerika en Vietnam werken nauwer samen SUIKER DRIE I CENT DUURDER Chroesjtsjow wil topconferentie met Westelijke leiders d.iïcf erlcht 1 maart 1860 MAANDAG 17 AUGUSTUS 1964 No. 31340 £ur: E. A. E. van Dishoeck jfdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 VOOR BELANGRIJKE REIS 1W5 1 "1 ;1 a J- 'wee gebeurtenissen hebben dit weekeinde het Cyprische deern nog gecompliceerder gemaakt: Be VN-bemiddelaar voor Cyprus, de 52-jarige Finse diplo mat Sakari Tuomiaja, is gisterochtend met spoed in een kli- iek te Genève opgenomen. Hij zou een hartaanval of een ïrsenbloeding hebben gehad. Hoewel zijn toestand zich aan- mkelijk niet ernstig liet aanzien, werd vanmorgen officieel jeegedeeld dat daarin een keer ten kwade was gekomen. ......ladio-Moskou maakte zaterdag bekend, dat Rusland bespre kingen wil voeren over de hulp die het eventueel aan Cyprus ou kunnen verlenen. Ingeval van een invasie zou de Sowjet- bedlnie niet afzijdig blijven. t bericht over de ziekte vai en»tiioja is in Londen, Athene ei ira met leedwezen ontvangen vraagt zich af, wat er moet ge de bemiddelaar niet PC inetrokken hoofdsteden kan gaan. >esfel er °P Cyprus een bestand is, »t er nog steeds grote spanning i e gemakkelijk tot een nieuwe 3a§rsting kan leiden. De Britten, lohken en Turken hechtten veel 3e aan de reis die de Fin deze - z! zou gaan maken. Men achtte Srkpiet onwaarschijnlijk, dat Tuo- deze drie partijen zou weten promis. sluitend op de Russische j van zaterdag, waarin ,-Unie belooft Cyprus te zul- bij een invasie van bui troepen, heeft premier ijtsjow zondag in de hoofdstad Kirgizië, Froenze, „agressie1 gewaarschuwd, dat in- Cyprus' binnenlandse legenheden en pogingen door middel van bombar - .ten te regelen niet tot iets zullen leiden. Hij zei ook nog, Cyprisch grondgebied „onder invloed van van het imperia- Sowjet-Unie had al eerder "ent Makarios laten weten, Cyprisch grondgebied militair buitenlandse zijde plaatshebben, de Sowjet-Unie nis zou helpen „bij de verdedi- van zijn vrijheid en onafhan- kheid", aldus Radio-Moskou. Russische regering zal zich en inspannen voor het vinden 1 een vreedzame oplossing Pyprische vraagstuk, doch als (ikkeling der gebeurtenissen zal zij zich niet afzijdig jen". Bereid hat Ex-min, de vertegenwoordi van Turkije bij de besprekingen ienève over Cyprus, heeft zater- verklaard, dat Turkije bereid is nieuwe status van Cyprus in stad Kabalo, 450 km. ten noord- van Kamina, is door de Kon- regeringstroepen op de rebel- ïeroverd. Het is een belangrijk ipunt van trein- en wegverkeer, i de rivier de Kongo. De :en maand geleden door ichappen van de opstandelin- lider Soumialot bezet, larnemers zijn van mening, dat iord-Katanga het moreel van de 'ingstroepen veel beter is gewor- ;n dat binnenkort een gunstige in de militaire toestand kan en verwacht. EERBERICHT t VEEL WIND '^'et KNMI verwacht van heden- papiorgenavondwisselende bewol- e\l met plaatselijk enkele buien, krachtig of hard toenemende [westelijke wind. Belangrijk koe- 11.15 uur). 118 AUGUSTUS 1964 op: 05.28; onder: 19.58 uur. n op: 17.29; onder: 00.25 uur. fewater te Katwijk: 11.49 z 'j laagwater: 7.08 en 19.40 uur. STRANDVERWACHTING fcpressietrekt van Ierland naar ptland. De warme lucht wordt F verdreven met een enkele regen- Inweersbui. Morgen wisselend be ft en in de middag op de meeste droog. Nog een vrij krach- •Jp graden. TPoruitzi TlfcttagK t nummer bestaat alt 14 pagina's) overweging te nemen, onder voor waarde evenwel dat de veiligheid van de Turkse minderheid op het eiland en ook de veiligheid van Turkije zelf behoorlijk zijn gewaar borgd. Uit New York wordt gemeld, dat een nadere beschouwing van de militaire situatie op Cyprus tot de conclusie heeft geleid, dat de V.N.- macht aldaar waarschijnlijk met haar huidige sterkte van ongeveer 6.300 man doeltreffend kan werken. Welingelichte kringen verklaarden, dat dit kan betekenen dat het ver zoek van secretaris-generaal Oe Thant van vorige week om aanvul ling met nog ongeveer een bataljon, rustig zal worden weggeborgen. Het was reeds bekend dat geen der landen, die reeds een bijdrage voor de V.N.-macht op Cyprus hebben geleverd, ook maar enig enthousias me aan de dag hebben gelegd om deze bijdrage uit te breiden, en dat sommige landen liever een vermin dering zouden zien. „Vals" De Britse hoge commissaris op Cyprus, Sir Alec Bishop, heeft zon dag een schei-p protest tót de Cypri sche minister van Buitenlandse Zaken gei-icht over een verklaring in het Cyprische Huis van Afgevaar digden, waarin werd gezegd dat Groot-Brittannië en de Verenigde Staten de schuld moeten aanvaar den voor de jongste Turkse lucht aanvallen op het eiland. De Britse hoge commissaris betitelde deze be schuldiging als „volkomen vals". Toen de Tui'kse aanvallen begonnen, heeft de Blitse regering, en met haar andere regeringen, haar best gedaan de Turkse regering te be wegen haar vliegtuigen terug te roepen, aldus Sir Bishop. Segni's toestand onveranderd In een medisch bulletin van giste ren over de Italiaanse president An tonio Segni, die door een beroerte is getroffen, wordt gezegd dat er ge durende de nacht geen belangrijke Paus Paulus heeft aan de regerin- I verklaart te bidden vo gen van Cyprus, Griekenland en zame oplossing, aldus Turkije telegrammen gezonden, avond in Rome medegedeeld, waarin hij gewaagd van het „angst en beven" waarmee hij de gebeurte nissen op Cyprus heeft gevolgd en I Slot pag. 2 Vietnamezen en niet alleen adviserende stem zullen hebben zo als tot nu toe het geval is geweest. Maar het zal niet zo worden dat de Amerikanen bevelen kunnen geven aan de Vietnamese strijdkrachten. Het hoofdkwax-tier van het ge meenschappelijke commando zal ge vestigd worden te Cap St.-Jacques, een badplaats op 60 km ten zuid oosten van Saigon. Men zou deze plaats gekozen hebben omdat de af stand tot de hoofdstad bepaalde vei ligheidsproblemen vereenvoudigt. Het opperbevel van de strijdkrachten van Zuid-Vietnam blijft gevestigd in Saigon. De besluiten op tactisch ge bied zullen echter voor het grootste deel in Cap St.-Jacques genomen worden. Intussen is generaal Nguyen Khanh president van Zuid-Vietnam gewor den in de plaats van generaal Duong Van Minh. Binnen een maand zal een nieuwe regering worden ge- vormd. De militaire revolutionaire raad, die de nieuwe president heeft gekozen, heeft een voorlopige grond wet afgekondigd, volgens welke voorlopige assemblee van 150 leden zal worden gekozen door deze raad. Generaal Duong Van Minh blijft adviseur van de revolutionaire raad. De nieuwe president heeft meege deeld, dat de nieuwe regering „oorlogskabinet" zal worden. Waarnemers verwachten niet, dat de benoeming van generaal Nguyen Khanh grote veranderingen in de politiek van Zuid-Vietnam zal bren gen. De verwijdering van generaal Duong Van Minh heeft in Saigon geen verrassing gewekt. Hij kon niet opschieten met generaal Nguyen Khanh, die eind januari tot premier werd gekozen. Aan de rivaliteit tus sen de beide mannen, die schadelijk voor het landsbelang werd geacht, is nu een eind gekomen. De verkiezing van generaal Nguyen Khanh tot president betekent het einde van de ontwikkeling, die in januari begon, toen het bewind van generaal Duong Van Minh door generaal Nguyen Khanh werd om vergeworpen. Deze liet Duong Van Minh toen „staatshoofd", doch zon der feitelijke macht. In zijn medede ling dat generaal Duong Van Minh „adviseur van de militaire raad" veranderingen zijn opgetreden In del blijft, sprak de nieuwe president ook l met nadruk van „tot nader order". I Volgens de nieuwe grondwet ligt de uitvoerende macht in handen van Khanh president in Saigon Amerikanen en Zuidvietnamezen de president, maar heeft de revolu- bereiden de instelling voor van een tionaix*e raad het laatste wooxd soort gemeenschappelijk Ameri-1 Generaal Nguyen Khanh heeft op kaansVietnamees opperbevel, dat een persconferentie meegedeeld, dat de strjjd tegen de communistische i de fundamentele individuele vrijhe- Vietcongrebellen zou moeten leiden, den en democratische instellingen De Amerikanen zouden bjj het ne- nog niet dadelijk ten volle verwezen- men van technische beslissingen lijkt kunnen worden, gezien de toe- evenveel te zeggen hebben als de stand waarin het land verkeert. Een en ander zal geleidelijk geschieden. Zodra de ontwikkeling het toelaat, zal de leiding van het land weer aan democratisch gekozen burgers wor den toevertrouwd. De president zal een vice-president benoemen. Waar nemers verwachten dat dit generaal Tran Thien Khiem zal worden, minister van Defensie en opper be- het leger De prjjs van suiker is met ingang an vandaag met drie cent per kilo gram verhoogd. Deze prijsverhoging is nodig om de door de minister van Landbouw en Visserij voor de oogst-1964 vastgestel de garantieprijs van f 65.per ton suikerbieten voor de telers te verwe zenlijken en de marge voor de tus senhandel te verbeteren. In verband met de verwezenlijking an de garantieprijs voor de bieten heeft minister Biesheuvel de af-fa- briekprijs van suiker van f 96.05 tot 60 per 100 kg verhoogd. Hierbij zijn accijns en omzetbelasting inbe grepen. De bekende Amerikaanse ne- gerpredikant ds. Martin Luther Kingstrijder voor de rechten van de zwarte bevolking, heeft gisteren in het R.A.I.-gebouw een toespraak gehouden op de internationale Baptistenbij een- komst. Deze toespraak werd door radio en t.v. uitgezonden. Wegberm brokkelde af hard, dat jaarlijks duizenden toeris ten trekt. De chauffeur van de bus moest op 1.800 meter hoogte voor een tegen ligger uitwjjken. Hij reed zoveel (Van onze correspondent in Parijs) Een bus met kinderen van een vakantiekolonie nabij Bourg Saint-Maurice in de Franse Alpen, is gisteravond in een ravijn gestort van tachtig meter diepte. Veertien jongens van tien tot vijftien jaar en drie jeugdleiders kwamen om het leven. Dertig kinderen werden ernstig gewond. Zeven van de 75 inzittenden werden vannacht nog vermist. De gewonde kinderen zijn in drie ziekenhuizen opgenomen, waar de gehele staf, bijgestaan door militaire artsen, voor hun levens strijdt. Er is een oproep uitgegaan tot alle bloeddonors in Bourg Saint-Maurice. Dit in korte tijd de tweede ramp met een autobus. Vorige maand ongelukte bij Perpignan een bus met vakantiegangers, waarbij negentien doden vielen. De ramp in de Franse Alpen deed zich gisteravond om zes uur voor. De autobus kwam van de top van de Kleine St. Bernhard en reed met ma tige snelheid het dal in. Het was druk op de weg. De kinderen hadden deelgenomen aan een folkloristisch herdersfeest op de Kleine St. Bern- Vele tienduizenden hebben terdagmiddag en -avond het bloemencorso Flora's kleuren pracht aan zee" door Katwijk zien trekken. Vooral op de bou levard was het zeer druk. Vol bewondering hebben de toe schouwers gekeken naar de kleurenpracht op de wagens. Het weer werkte in alle op zichten mee: een feestelijk schij nend zonnetje en een strak blau- lucht. (Foto LD/Jaap v. Duyn, Katwijk/Zee) mogelijk aan de rechterkant van de weg langs een ravijn, dat niet was aangeduid door de bekende witte palen. Op dat moment brok kelde de berm onder het zware ge wicht van de bus af. De wielen draaiden enkele ogenblikken in de lucht, waarna het voertuig in de diepte stortte. Viermaal sloeg de bus over de kop. De directeur van de vakantiekolo nie reed in zijn eigen auto achter de bus. Hij zag de ramp voor zijn ogen gebeuren. Door het grote aantal toe risten op de weg kon het reddings- werk onmiddellijk ter hand wordenkunnen worden gehesen. IN SLAAPPAUZE AANGEREDEN (Van onze Arnhemse correspondent). De 21-jarige mejuffrouw Coope en de 22-jarige mejuffxxmw Graham, beiden afkomstig 'lit Engeland, heb ben de slaappauzv die zij in hun auto langs de Rijksweg Arnhem ter hoogte van Veenendaal hielden, bijna met de dood moeten bekopen. De beide dames, die op weg naar huis waren, haddexx hun auto vrij dagavond laat op de parkeerstrook geplaatst en waren ingeslapen. Door onbekende oorzaak is zaterdagmor gen omstreeks zes uur een trekker met oplegger in volle vaart op de stilstaande auto gereden. De beide slapende dames werden uit de auto geslingerd. Mejuffrouw Graham liep een nekwervelfractuur, een gebroken been, een shock en snijwonden op. Zij is naar het Julianaziekenhuis in Veenendaal overgebracht. Mejuffrouw Coope liep wonderlijk genoeg alleen wat schaafwonden en een neusbloeding op. genomen. Tot de eerste redders be hoorde een Italiaanse medicus, die met sprongen de steile helling af rende. „Ik zag", vertelde hjj later, „maar drie personen in de bus zitten. Twee waren kinderen en reeds dood. De derde, een jeugdleider, schreeuwde om hulp. Het dak van de bus moest worden opengebroken om het be knelde slachtoffer te bevrijden. Overal op de rotsen van het ravijn lagen dode en zwaar gewonde kin- Joie et Jeunesse ixit Atrecbt in noord- Frankrijk. De chauffeur van de bus is lichtgewond. Het wrak van het voertuig zou pas vanochtend omhoog Premier Chroesjtsjow wil begin volgend jaar een topconferentie met de leiders van de Westelijke wereld beleggen, zo blijkt uit een vraagge sprek, dat Lord Thomson, de eige- i „Thomson Newspapers Kazachstan met de Rus sische premier heeft gehad Wat de ontwapening betreft had Chroesjtsjow gezegd, dat de Russen akkoord zouden gaan met een vrije nauwkeurige inspectie als onder deel van een duidelijk ontwape ningsprogram, als er een ontwape ningsovereenkomst was gesloten en en daadwerkelijk begin was ge maakt met de ontwapening zelf. De Russische premier was het er lee eens, dat de betx-ekkingen tus- >n het Westen en het Oosten nu beter zijn dan een jaar geleden. Hij xxk nu weer, dat Rusland zich g zou willen losmaken van zijn vex-plichtingen in Laos en Zuidoost- Azië. De basis, waarop de Sowjet- Unie met Engeland het voorzitter schap van de Geneefse conferentie yan 1954 op zich had genomen was „afgebrokkeld". Op de vraag hoe hij de oplossing wn de kwestie-Cyprus zag, ant woordde Chroesjtsjow, dat de Britse troepen zijns inziens van het eiland weg moeten. De Russische premier zei geen commentaar te willen geven op de positie van en de komende strijd tussen president Johnson en senator Barx7 Goldwater. „Ik wil mij niet in hun verkiezingen mengen", aldus Chroesjtsjow. Hij vond echter wel, dat Johnson „dom" was opgetreden tegen Noord-Vietnam en beschreef dit optreden als een „voortzetting de politiek van wijlen Dulles". landen en de kapitalistische pers moest daar geen publiciteit aan geven". Inzake de toenadex*ing van Roeme nië tot het Westen merkte Chroesj tsjow op, dat Roemenië een „hecht en trouw communistisch land is en dat het dit ongetwijfeld zou blijven. Als een communistisch land vriend schap wil sluiten met de kapitalis tische wereld, dan heeft hij er geen bezwaar tegen. Toen Lord Thompson het denk beeld van een lening op lange ter mijn voor de Sowjet-Unie opperde, ging Chroesjtsjow daar enthousiast op in. „Dat lijkt me een uitstekend idee, zowel voor u als voor ons", al dus de Russische leider. Op de vraag voor welk bedrag die lening zou kunnen worden uitgeschreven ant woordde de premier: „Onze verlan gens zijn zeer groot. Misschien gaan we wel tot een miljard pond". Chroesjtsjow voegde eraan toe, dat deze kredieten uitsluitend besteed zouden worden voor de aankoop van Britse apparatuur, in het bijzonder voor de Russische chemische en tex tielindustrieën, en van schepen. muvs Uit het Leidsch Dagblad van 17 Aug. 1864: Prof. Prins van Leiden heeft bij de le godsdienst oefening in het kamp hij Milligen l.l. Zondag gepreekt. Z.M. de Koning was niet f het kamp aanwezig. Uit Harlingen schrijft 1 men: ofschoon men voort- gaat met het houwen der R.C. kerk te Franeker, v neemt men dat de muren zakken naarmate de toren hoger wordt.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1