iATWIJKSE CORSO OOGST VEER VEEL BEWONDERING Reddiiigsdeiiionstraties zeer spectaculair bloemenstoet was kleurrijk geheel Internationale flater Karstens: Zoet: Katwijk winnaar van roeiwedstrijd ïSricht 1 maart 1860 Maandag 17 augustus 1964 Vierde blad no. 31340 VELE TIENDUIZENDEN IN DE BADPLAATS ^t, bloemenfeest, was het zaterdag in Katwijk. Voor de de maal trok het corso „Flora's kleurenpracht aan zee" door !?aten van deze bad- en vissersplaats. Het werd een ware a||chf. Vele tuinduizenden zagen dit kleurrijke corso voorbij in. Rijen dik stonden de toeschouwers langs de route. Voor de boulevard was het bijzonder druk. Enthousiaste uitroe- aren niet van de lucht. En terecht, want deze bloemenstoet %oier dan voorgaande jaren. Er waren werkelijk juweeltjes pemsierkunst bij. 51 weer zette aan dit bloe- falle luister bij: een stralende zon en een auwe lucht. Daardoor :n de met chrysanten, s, anjers, gladiolen en mdere bloemen versierde s veel beter tot hun recht, j iras het geen wonder, dat ►veral stralende gezichten angs de straten, waardoor rso trok en in de bloemen die vele tienduizenden waren blijk vele, zeer vele buitenlan- )uitsers, Fransen, Noren, Zwe- igelsen en zelfs Italianen. Voor het bijzonder was het voorbij- l van het corso een belevenis eerste orde. toestellen klikten en filmcame- irden, dat het een lust was. duizenden plaatjes „gescho- laatjes, welke in de komende laanden zeker vertoond zui den en daardoor een prach- slame zullen betekenen voor niliebadplaats. üet alleen buitenlanders zagen tso: ook zeer velen uit alle ^an het land, die in Katwijk welverdiende rust genieten uiers van Leiden en omgeving. Glunderend V.-dlrecteur Chris Verplancke jpnverwoestbare organisator van ihner- evenementen in de bad- 5 Jan van Rijn, zaten met glun- De brandweerauto uit 1911 werd uitgeroepen tot de origi neelste wagen van het corso. Natuurlijk ontbrak ook Rijk is de zee" in deze bloemenstoet niet. (Foto LD/Jaap v. Duyn, Katwijk/Zee) derende gezichten In de versierde ge luidsauto, welke aan de stoet vooraf ging. Zij hadden daar alle reden voor, want zij waren de eersten, die zagen hoevelen op de trottoirs stonden om de bloemenstoet te zien voorbij trek ken. De inspanningen, die zij zich ge troost hadden in de afgelopen maan den bleven niet onbeloond. Maar niet alleen aan de organisa toren komt lof toe. Ook aan de deel nemers en aan de arrangeurs en bin ders. Zonder hun enthousiasme en medewerking zou het organiseren van een corso niet mogelijk zijn geweest- Bovendien zetten de drumbands en muziekkorpsen veel luister bij aan deze bloemenstoet. welke ieder jaar meer gestalte krijgt. Voor de bezoekers uit Katwijk en omgeving werd het duidelijk, dat er praalwagens en personenauto's mee reden. welke veertien dagen gele den ook deel uitmaakten van het Rijnsburgse corso. Dat is al jaren het geval. Toch hadden de arran geurs en binders ook van deze wa gens door het gebruik van andere soorten bloemen en andere klem-en. een volkomen afwijkend geheel weten te maken. In de speeltuin Smaken verschillen. Dat was ook duidelijk te merken als men tussen de toeschouwers op de boulevard stond. Ook de Vereniging van Schip pers-Eigenaren deed weer aan het Katwijkse corso mee. Het was een wagen geinspireerd op de visserij met netten, boord- lichten, kabels en dobbers. (Foto LD/Jaap v. Duyn, Katwijk/Zee) De een vond deze wagen de beste en de andere die. Persoonlijk vonden wij zeer geslaagd de creatie „In de speel tuin" van de N.V. Melkinrichting Zuivelfabriek „De Hoop" met in ma trozenpakjes geklede meisjes, zittend op enige wipjes en andere speelattri- buten. Dat deze wagen beloond werd met een ereprijs in de groep praal wagens behoeft geen verwondering te wekken. Leuk was ook de brandweerauto uit 1911 een oude T-Ford welke als origineelste wagen werd aangemerkt. De Rijkspolitie verrichtte nuttig werk door ook in dit corso mee te rijden met de met bloemen versierde wagen „De Zwarte Zee". In de groep personenauto's met en zonder reclame zagen we enkele crea> ties, welke ook in andere corso'; zeker veel bijval zouden hebben ge oogst. De binders hadden door de prachtige zomer wel een ruime keus uit de talrijke bloemsoorten. Mooiste Als mooiste wagen van het corso werd dit jaar uitgeroepen, die van de Katwijkse firma P. Zuyderduyn. Een personenauto zonder reclame getooid met toeven met dahlia's, chrysanten, gladiolen en andere bloemen in spre kende kleuren. Ook 's avonds bestond er voor het corso grote belangstelling. Om half negen werd van de Parklaan vertrok ken voor een tocht door Katwijk aan Zee, waarbij de boulevard natuurlijk niet werd vergeten. Mede dank zij de verlichting op de wagens bood de stoet een sprookjesachtige aanblik. Deze corsodag werd besloten met een groot vuurwerk op het strand voor de Oude Kerk. Een dichte men senmenigte was er getuige van. Uitslagen De jury, bestaande uit de heren G. van der Klaauw, H. Eradus, G. van der Heyden, A. Zandbergen, W. Buur man en N. den Heyer, kende de vol gende prjjzen toe aan de corso-deel- Groep praalwagens: ere-prijs en le prijs van het corso N.V. Melkinrich ting en Zuivelfabriek „De Hoop", Katwijk aan den Rijn; 2e prijs: fa. De Koning, Leiden, Katwijk en Rijns burg; 3e prijs: Oranjeboom N.V. Ver enigde Ned. Brouwerijen; 4e prijs: K.W.V. „Skuytevaert". Katwijk; 5e prijs: Rijkspolitie Veilig Verkeer, Den Groep bedrijfsauto's: le prijs: Schoenhandel v/h Haasnoot Katwijk; 2e prijs: fa. P. Zuyderduyn, De jeugdige tamboermaitre van de drumband D.W.S. uit Rijns burg in de bloemenstoet. (Foto LD/Jaap v. Duyn, Katwijk/Zee) Katwijk; 2e prijs: Ver. Schipper-eige- naren. Katwijk; 3e prijs: Schoenhan del A. Boesaard, Katwijk; 4e prijs: fa. Oudshoom en Arend, Katwijk; 4e prijs: Radio Caspers, Noordwijk. Brandweerauto van Pepsi Cola origineelste wagen van het corso. Groep luxewagens zonder reclame: ere-prijs en mooiste wagen van het corso: fa. P. Zuyderduyn, Katwijk; 2e prijs: Aannemersbedrijf G.van Duijn, Katwijk; 3e prijs: de heer Vos, Kat wijk aan den Rijn. Groep luxewagens met reclame: ere-prijs: Ass.kantoor D. J. C. Ver haar, Rijnsburg; le prijzen werden toegekend aan: Ass.kantoor H. Beek en Zn., Wassenaar, Automobielbedrijf Van der Velde, Wassenaar, fa. Noor- dermeer, Katwijk, 2e prijsKamsteegs Automobielbedrijf, KatwijkOegst- geest; 3e prijzen: Garage „Modern", Katwijk; Korevaargarage, Leiden, kantoorboekhandel en drukkerij Van der Lee, Katwijk; 4e prijs: fa. M. Guijt, Katwijk; 5e prijzen: Garage Dijks man, Katwijk, Kledingmagazijn J. Haasnoot en Zn., Katwijk, Biermans automobielbedrijf, Leiden-Katwijk, fa. L. van Duijn, Katwijk; 6e prijs: ex peditiebedrijf Koelewijn, Katwijk. Onze bridgerubriek Bridgevraag dezer week: Noord) gever, NZ kwetsbaar, parenwedlstrijdi. Zuid heeft: Sch A H, Ha 6 5, Ru V 8 7 5 4, KI 10 9 6 2 Noord één schoppen oost twee harten wat moet zuid dloen?? Antwoord eldiers op deze bladzijde. Bij elk groot bridgetoernooi is na afloop het bieden der spellen vaak een bespreking van ette lijke uren waard. Merkwaardig is het, hoeveel gewicht er wordt gehecht aan de biedproblemen en hoe weinig spelers stilstaan bij de speéltechniek. Beter uit en beter tegenspel kan talrijke malen wedstrijden winnen; meestal beseffen de spelers zelf niet, welke kansen er waren en welke kansen zij gemist hebben. Het volgende spel kwam voor in een wedstrijd tussen Amerika en Australië tij diens de tweede Bridge Olympiade (mei 1964 te New York). Het is moeilijk te zien, waarom de zuidspeler down ging in een con tract, dat van grote invloed was op het eindresultaat van de wedstrijd, die door de Amerikanen werd ge wonnen. Sch H V 4 Ha V B 6 Ru H V 8 3 KI A B 6 Sdh 9 7 2 v Sch B 8 5 3 Ha 10 5 wn HaA98742 Ru B 109 5 4 7 Ru 7 62 KI HV3 KI Sch A 10 6 Ha H 3 Ru A KI 10 987542 Noord had geopend met één Sans- atout OW pasten zuid had drie klaver geboden en tenslotte waren NZ terecht gekomen in een eindJconüraot van zes klaver. Ruitenboer West speelde ruitenboer voor een normale uitkomst, dae niette min zuid in staat stelde het con tract gemakkelijk te winnen, In slag 1 moet ruitenaas genomen won-den, in slag 2 speelt zuid een kleine schoppen naar noords schoppenvrouw, in de slagen 3 en 4 wordt van tafel (noord.) ruitenheer en ruitenvrouw gespeeld, waarop zuid zijn twee verliezende hartens opruimt. Vervolgens kan noord har ten spelen die zuid aftroeft, waarna klaver volgt als west klein bekent wordt in noord de zes gelegd: on geacht of oost de slag kan nemen of niet, is bet contract nu gewon nen. De speelwijze is eenvoudig en duidelijk genoeg: eerst de hartens opruimen en daarna zo veilig mo gelijk spelen, om niet meer dan éern slag in klaver te verliezen. Waarom ging zuid in de praktijk down? In de eerste slag won zuid ruiten aas en, zonder er verder goed over na te denken speelde hij in slag 2 snel een kleine troef en nam, na dat west een kleine speelde, in noord klaveraas. Natuurlijk .reken de" zuid erop, dat de troeven 2 1 Tijdens de W.K. wegwedstrijd, ploegentijdrit De renners voor de individuele wegwedstrijd en de ploegentijdrit van de wereldkampioenschappen wielren nen op de weg, die op 3 en 6 septem ber resp. in A'bertville en Sailanches worden gehouden, zijn vanmorgen aangewezen. Voor de individuele wegwedstrijd zijn aangewezen: Gerben Karstens (Leiden), Henk Cornelisse (Amster dam), Harry Steevens (Elsloo), Eddy Beugels (Sittard) en Jos van der Vleuten (Mierlo). Als zesde renner zal Coen Visser (Santpoort) of Jan Tummers (Geulle) starten. Reserve: Henny Peters (Heemstede). Voor de ploegentijdrit werden ge kozen: Bart Zoet (Sassenheim,) Evert Dolman (Rotterdam) en Jan Pieterse (Oude Tonge). zouden vallen, maar zijn berekening faalde en een jammerlijke diown was het resultaat. Groot verschil Hst spel is niet alleen leerzaam uit speelt schniseh oogpunt, het geeft ons ook te zien, welk een enorm verschil er bestaat tussen bridge-theorie en -praktijk. Austra lië is namelijk bet land waar regel matig die toernooien worden samen gesteld, die over de gehele wereld worden nagespeeld als test in speel - techniek. Nu komt het mij voor, dat een spel als NZ hier hadden en' dat in het gelukkige contract van zes- klaver gespeeld moest worden tegen die zeer gelukkige uitkomst van rui. tenboer (als west harten speelt is zuid kansloos), in zo'n wereldtoer- nooi niet mee zou mogen doen als zijnde „te gemakkelijk". Dat men met schoppen en niet met troef naar tafel moet gaan. in slag 2 is feitelijk zo voor de hand liggend, dat men zich nauwelijks kan voorstellen dat een speler van het nationale Australische team dat fout zou doen. U ziet het... de na- turr (om snel troef te spelen) is ook hier sterker dan de leer (om eerst even goed te kijken). Zeker kan dit partijtje een troost zijn voor de spelers die op hun tijd ook zulke contracten om zeep brengen: zij zijn in goed (Australisch) gezelschap! H. FILAESKI Antwoord op bridgevraag: Het enigs redelijke bod in deze situatie is twee schop pen. Weliswaar is die schop- penefcsun kort, doch zuid hesf't teveel om te passen. Bovendien zullen noord schoppens voldoende lang en/of sterk zijn; het openen op beer of vrouw vierde in een hoge kleur is een alge meen als verwerpelijk aan vaarde theorie. Drie ruiten is overboden; het is een sterk bod dat dwingend tot verder bieden is en NZ in moeilijk heden kan brengen, bijv. als noord vervolgt met drie schoppen of drie SA. Veel belangstelling trok de praalwagen „In de speeltuin (Foto LD/Jaap v. Duyn, Katwijk/Zee) Visserij Varia Vangst in Zuid-Afrika In de eerste 4 maanden van dit jaar bedroeg de totale vangst in Zuid-Afrika 252.327 ton. Hiervan was 189.561 ton pilchards, 17.397 horsma kreel en 41.733 ton makreel. In de overeenkomstige periode vam 1963 was de totale vangst 260.456 ton, waarvan de hoofdmoot bestond uit pilchards en wel 328.239 ton. Visconservenfabriek Wij lazen in Fishing News dat een firma uit Mexico plannen heeft voor de bouw van een viseonservenfabrlek in Ecuador. Behalve dat de Mexi caanse firma hier bij geïnteresseerd is, bestaat hiervoor ook veel belang stelling in Ecuador voor dit plan en voorts werd deze ook vermeld van Nederlandse zijde KUSTBRIGADES OP NOORDWIJKSE STRAND Het strand van Noordwijk stond zaterdag geheel in het te ken van het reddingswezen. Kustbrigades van de KNBRD hielden er roeiwedstrijden met de vletten, de Noordwijkse Red dingsbrigade gaf een zeer in structieve demonstratie en de Koninklijke Noord-Zuid-Hol- landse Reddingsmaatschappij met een oefentocht van de ,,Kurt Carlsen". Een vrij talrijke schare strandbezoekers heeft de ver schillende activiteiten gadegesla gen. Onder hen bevonden zich de bur- onderwjjs en culturele zaken, de heer P. den Otter, de directeur van de Stichting VVV, de heer R. A. Dek ker, van de Evenementscomm. Noord- wijk, de voorzitter van de K.N.B.R.D. de heer Weijburg, de voorzitter van de contactcommissie voor de kust brigades, de heer Van der Meije, alsmede vertegenwoordigers van E.H.B.O. Rode Kruis en andere or- Noordwijkse wt heer E. de Groot, lieten de werkers van de N.R.B. zien wat een getraind en gedisciplineerd brigadekorps in geval van nood kan presteren, maar tevens wat de niet geschoolde strand- bezoeker in een dergelijke situatie kan doen, mits hij het hoofd maar koel houdt. De alleszins deskundige instructie en het duidelijke commentaar van de heer M. P. Viool, voorzitter van de technische commissie van de N.R.B. heeft de demonstratie bijzonder leer zaam en aantrekkelijk gemaakt. De brigadeleden voerden diverse grepen uit, zoals de bevrijdingsgreep en de kettinggreep, werkten met de stok met grijptouwen en gaven aan hoe een zwin moet worden afge zocht. Met helikopter Spectaculair was de redding van een drenkeling door een helicopter De piloot van een van de machines van Sehreiner Airways ontdekte de man in minder dan geen tijd, wierp met een verbluffende nauwkeurig heid een lijn met boei uit en bracht de drenkeling behouden op het strand. Zwaaiend en applaudisserend namen brigades en publiek afscheid van de wentelwiekbemanning. Veel bekijks had ook de „Kurt Carl sen", die onder leiding van schipper C. van den Berg door de bran- Velen waren zaterdagmiddag op het Noordwijkse strand ge tuige van de reddingsdemonstra ties. Deze foto brengt het mo ment in beeld, waarop de red dingsboot Kurt Carlssen" werd gelanceerd. ding stak om hulp te gaan ver lenen aan een brandend schip in de omgeving van het REM-eiland. Rookwolken stegen in die buurt op. De explicaties van de heer Viool waren blijkbaar zo realistisch dat twee op het strand aanwezige doktoren spontaan hun hulp aan boden, toen de reddingsboot van uit zee meldde, dat men twee ge wonden had overgenomen en dat deze naar de politiepost gebracht zouden worden. Aan de roeiwedstrijden namen ploegen deel van de kustbrigades te Zandvoort, Egmond, Castricum. Wijk aan Zee, Katwijk, Den Haag en Rotterdam. Katwijk won de span nende kamp. Het was een in alle opzichten ge slaagde stranddag, waarbij het con tact tussen de verschillende kustbri gades werd verstevigd en het pu bliek een goed beeld kreeg van het menslievende werk, dat de brigade- leden geheel belangeloos verrichten. In zijn dankwoord roemde de heer De Groot de uitstekende verstand houding tussen de N.R.B. en de strand politie. Hij was brigadier Vink en zijn mannen zeer erkentelijk voor de verleende medewerking. Voorts richtte hij woorden van dank tot schipper C. van den Berg en de bemanning van de „Kurt Carlsen" en aan het adres van de piloot en zijn assistent in de helicopter.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 11