Warmondse kinderen op t.v. eel jong zijn is een Pernederende toestand JEEGDCIRCUS Toetje van ananas ■dag 15 augustus 1964 Pagina 3 In Warmond zullen op 22 augustus heel wat ouders, tantes en ooms, oma's en opa's in een donker gemaakte huis kamer zitten kijken hoe de kinderen van het Warmondsc jeugdcircus „Atleta" het op de televisie doen. Tweeënveer tig minuten jeugdig enthou siasme en (televisie)zenuwen opgenomen in Treslong te Hillegom. Vier Jaar geleden is Atleta gebo ren uit een initiatief van de heer C. M. Wltsenburg uit Warmond, 43 jaar en belastingambtenaar in Lei den. Behalve naar de belastingen gaat het hart van de heer Van Wit- senburg namelijk uit naar het jeugdwerk: vroeger was het de pad vinderij. sinds mei 1960 is het At leta dat z"n vrije tijd in beslag neemt. Het jeugdcircus is begonnen jongensolubje. Er werden 'en van 't het duur- ste voorstelling kon worden gege ven. Dat gebeurde op uitnodiging van de Commissie tot Viering van Warmohds Feesten en er werkten veertien jongens en zes meisjes aan mee. Die eerste voorstellingen in Warmond en Roelofarendsrveen werden een succes, de toenmalige burgemeester, jhr. mr. L. M. E. von Fisenme was enthousiast, vertelt de heer Van Witsenburg. Dat eerste jaar kwamen er niet meer dan twee voorstellingen, het afgelopen jaar waren het er 26. Er z\)n nu 32 jongens (één uit Sassenheimen meisjes, ver deeld in vijf groepjes, die elk één keer per week oefenen. De jongste artiest is 9, de oudste 17 en met elkaar brengen ze een programma, dat een hele zaal met kinderen anderhalf uur zoet kan houden. Rudm een week geleden heeft At leta een voorstelling gegeven In het Sint-Antoniusclubhuls te Leiden. Na een fors meegezongen „van je hoempa, hoempa, hoempa tetterèèè" ging het doek op en rees het jeug dig publiek zwijgend en voor een deel met de duim in de mond over eind, maar werd onmiddellijk weer neergesdst door de leidstere. De akrobaten kregen 'n krachtig applaus, vooal toen ze door een brandende hoepel sprongen, waarbij zich een petroleumgeur verspreidde. Er was een kracht patser. die echt rood werd en er was een Chinese show, maar mooier nog vonden de kinderen een jeugdige fakir, die een dutje deed op een spijkerbed, bevoeld en echt bevonden door de eerste rijen. Twee toeschouwertjes mochten bovendien nog bovenop hem gaan staan tot grote vreug de van alle kinderen, die daarna gretig 's fakiers rug bekeken. Twee meisjes dansten koord en rolden op een houten bal, jongens deden allerlei toeren op een rollend plankje, één. en tweewielige fiets jes, er was een spreeksfalmeester in een keurig donkerblauw pak, er werd een „militaire dans" gedemon streerd, drie meisjes deden een gie chelig rolschaatsnummertje en de .levende have", hond Toto, (be kend uit de Brokkenshow) deed kunstjes en nam daarbij de tijd om zich uitgebreid te krabben (mis schien zenuwen). Ook assisteerde hij vakkundig de twee clowns. De kinderen vonden alles prach tig en zullen op 22 augustus na tuurlijk dubbel genieten, trots dat zij alles al „echt" hebben gezien. L ader en ik waren - bil V Je I Moederlijke 1 I plaats i: ader en ik waren bij uitzondering samen egaan. Het feest begon 's dags om een uur of vier, atte een receptie, een uit leid diner, 'n „gezellig sa- zijn" en alles bijeen duurde c^| tot middernacht. Toen we veilig en bijzonder Jjjjk thuis. ne waren niet zomaar vertrok- "do ik had gezorgd, dat het kroost harende onze afwezigheid vei lde voedsel, limonade en wat ,_JSrnijen ter beschikking had. was niet mogelijk te constate er, of ze keurig op tijd naar bed vaïn gegaan, maar ze sliepen als _p toen we thuis kwamen. Alle Pipadeflesjes, borden en schalen igjn leeg. Gerustgesteld gingen ~aplapen. O boy, wat sliepen we! volgende ochtend verzamel- we ons op de gewone tijd om r fiitbijttafel, vader en ik nog na- op de fuif. „Was het ge- vroeg Marian nonchalant. n mikte geestdriftig en begon te Ik somde het menu op herhaalde een paar grapjes die voor kinderoren wel geschikt in. De kinderen bleven onaange- >u ro lronden jullie dèt leuk!" vroeg uk ijzig. c had grote nadorst en schonk Belf nog een kop thee in. Vader, niet helemaal wakker, lette niet de afwerende houding van het ast en haalde krinnikend even- s e enpaar anekdotes op. „Had- ze hem om?" vroeg Adriaan tseling op een toon, alsof hij rzitter van de vereniging tot ckbestrijding was. Och, dat niet," zei ik argeloos, werden wel allemaal vrolijk en aakzaam en we hadden natuur - overal schik om maar daar ef het by. Niemand was echt «nken. als je dat bedoelt." En jullie?" vroeg Henk vol af- jzen. .Zeg eens, waar zie je ons voor tl?" prevelde ik hautain en nam 1 derde kop thee, hopend daar- ïde de leren smaak op mijn tong verdrijven. „Na half tien hebben alleen maar limonade gedron- a." „En vóór hall tien?" infor- ®röe Adriaan ironisch. „Om acht r gingen we dineren en daar was tunrlijk een verrukkelijke wijn Int je! Maar ze oognac was nóg JntjeMaar de cognac was nóg ter, en ouder ook als je het mij aagt". „Heeft papa wijn gedronken?" oeg-Marian boos. „Denk je soms i*t hij bier drinkt bij het wild. oi •uitwater?" lachte ik. ïe.t kruisverhoor was echter nog vêt maken) een uitgebalanceerde i wereld waarin spijs en spitse gesprekken de innemen van sleur en ge zwoeg, van degelijkheid en tamme eens heel klein, onervaren, onvol- kopjes koffie. Ze voelden zich op- groeid. En dat hinderde hen onuit sprekelijk. Want ze beseften dat zij, met al hun branie en grootdoenerij aan dit soort feesten nog lang niet toe waren, dat ze het zelf niet zou den kunnen waarderen. Henk deed een laatste poging om onze napret te torpederen. „Hebben jullie nog getwist?" vroeg hij hooghartig. Vader begreep liet te laat. „Ben je mal, knul. We hebben ons krom gelachen. Je kunt je niet voorstellen hoezeer een pittige ape ritief de mensen verbroedert." „Om acht uur begon het diner, maar jullie moesten er om vier uur al zijn. Wat werd er gedaan tussen vier en acht? Henk, je mag drie maal raden!" „Toen werd er geborrelden goed ook," bromde Henk woedend. Drie paar ogen vestigden zich op mij en op mijn vierde kop thee. „Nou?" vroegen ze eenparig. Ik zweeg. Maar ik herinnerde mij de port, die brokjes kaas, de bitter ballen, de worstjes, de radijsjes en nog meer brokjes oude kaas, die zo bijzonder goed met de port harmo nieerden en bedacht dat elk leven zijn prettige momenten heeft. De theepot was leeg. „Jullie eten niets," constateerde Henk bitter. Hij nam nog een sneetje brood, strooide er uitbundig hagelslag over en ik vroeg me ril lend af hoe iemand 's morgens om half acht zoveel zoetigheid kon ver werken. Vader, die evenals ik slechts met thee had ontbeten staarde in zijn lege kopje. Het was hem aan te zien dat hij hoofdpijn had. Toen pas drong het met een schok tot mij door, dat de kinderen zioh kwaad maakten. Ze ergerden zich aan onze nadorst, aan de half. volwassen kater waarmede we aan de ontbijttafel waren verschenen. Toen gaf de zoon het op. Hij schopte zijn stoel naai" achteren, greep zijn tas en ging naar school, diep lijdend onder zijn prille jeugd. THEA BECKMAN vierd hadden Zij, die zo graag voor „groot" doorgaan, die him ouders beschou wen als niet helemaal volwaardige wezens, waarmede je als puber maar moet rondtobben, waren plot seling geconfronteerd geworden met een andere wereld, waarin die zich kennelijk goed thuis voelen. Een wereld waarin een Beaujolais van zeven Jaar oud en een nóg bejaar- dere tawny-port een grote rol kun nen spelen, waarin het ontleden (W)ETENS WAARD Het heerlijke toetje waarvan dit zeemeermin netje en haar visje genieten kunt u heel eenvou dig zelf maken. We geven u het recept voor vier personen. U hebt nodig: 125 gr (15 eetl.) havermout: 1 liter yoghurt; 1 klein blikje ananas met 4 schij ven; het sap uit dit blikje; 25 gr. geraspte kokos (4 eetl.); het sap van een halve citroen (ong. 3 theel.). Rijstschotel speciaal 3 kopjes rijst, 5 kopjes water, bouillonblokje. 1 zakje diepvrie.i soepgroente. 1 grote uit, 300 gram magere varkenslappen. 100 gram boter, zout. kerry, peper, 4 grote tomaten, 200 gram jong belegen kaas. Bestrooi het vlees met peper en zout en snijd het in dobbelsteentjes Smelt de boter, voeg een theelepel kerry toe en bak het vlees hierin bruin. Haal het vlees uit de pan en bak nu in de boter de gesnipperde ui bruin. Voeg het vlees en de groente to en laat dit even meefruiten, gie het water erbij en laat dit ongevee 5 minuten sudderen. Voeg de on gewassen (wel verpakte) rijst tot en laat de rijst in 20 minuten goed gaar worden. Maak het geheel met kruiden op smaak af en doe de massa over in een beboterde vuur vaste schaal. Maak op het laatste moment de schotel af met plakjes kaas. plak ken tomaat en laat de kaas in een vrij warme oven in ongeveer 90 mi nuten uitsmelten. Zet de havermout een halve dag van tevoren in de yoghurt in de week. Doe er ongeveer 1 uur voor het gebruik de helft van de in stukjes gesneden ananas, het ananassap, de ge raspte kokos en het citroensap bij. Meng alle ingrediënten goed door elkaar, eventueel in een elektrische mengbeker. Dien dit dessert op in hoge glazen. Garneren met de ach tergehouden stukjes ananas en slagroom. Goed koud serveren bijvoorbeeld uit de koelkast. Voor eert warme dag Als het erg warm is en u hebt geen zin om de volgende dag te ko ken, kunt u de avond tevoren een koude schotel in gelei maken die de volgende dag zó uit de koelkast, kan worden gegeten. Zoals bij alle koude gerechten, dlient vet vermeden te worden. Zeer goed voor een geleischotel lenen zich: zalm, magere ham en vooral kip. Neem een braadkip of stukken braadpoelet en kook deze op een zacht vuur goed gaar in ruim water met zout en foelie of een groemten- boeket. Bak intussen in blokjes gesneden groene paprika in olie gaar, ook al weer op een zacht vuur, zodat de paprika groen blijft. Een paar to maten ontvellen en fijnsnijden. De kip wat laten afkoelen, het vlees van het been nemen en in stukken snijden. De kippebouillon ontvetten, desgewenst aanlengen met witte wijn of madeira en hierin wat ge latine oplossen. Nu een schaal flink koud om spoelen, hierin een dun laagje ge lei gieten en de schotel even draai en, zodat zich overal een laagje ge lei tegen de wand afzet. Ongeveer een derde van de inmiddels afge koelde paprika en de tomaten hier op leggen, dan volgt de kip en ten slotte weer paprika en tomaat. Nu die vorm opvullen met resterende gelei. Er vooral op letten, dat de wanden van de vorm met gelei be dekt zijn. De vorm zou koud moge lijk wegzetten in ijskast of koeltas. In plaats van paprika zijn er ook andere groentencombinaties moge lijk: een blik gemengde groenten, of goudgele maïs met tomaat. Om de gelei moei uit de vorm te krijgen, wrijft U even met een warme doek over de vorm, bij voor keur als U de vorm al op een met sla bedekte schotel hebt gezet. Toost of stockbrood erbij serveren. Hamhoorntjes met kaas-notenmengsel Bedek niet te dunne plakken ham met een mengsel van kleine dob belsteentjes kaas, klein gesneden vruchten uit blik, gehakte noten en aangemaakt met wat kwark of mon chou. Dit mengsel kan enkele uren van te voren worden klaargemaakt. Rol de ham op tot hoorntjes, die gegarneerd worden met enkele no ten.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 9