Laotiaanse rijstboer kijkt niet verder dan zijn sawah lang is j BUNDESMARINE BEWAAKT: „POORT" DER OOSTZEE j Niet tegen Russische raketten opgewassen DE RODE MIEREN (IV) kelt dte bo-phen-jang mentaliteit zich als een natuurlijke afweerhou ding. Het is ook een verklaring van de geringe loyaliteit die de Laotiaan voor zijn regering voelt: hij heeft geleerd dat alles kan verkeren. De Laotiaan heeft een afschuw van geweld (er is zo goed als geen misdaad in Laos), hij ontwijkt on plezierige ervaringen en moeilijke problemen en stelt vooral prijs op harmonie in eigen kring. Het past geheel in deze sfeer, dat het Laoti- aans geen woord heeft dat „nee" betekent en de Europeaan die op een antwoord aandringt, krijgt ten slotte een „ja" dat .nee" betekent. Maar daar komt hij pas achter (Van onze reisredacteur, H. L. Leffelaar) VIENTIANE Onder de als een baldakijn opgehangen oranje-witte parachute zit een gezelschap waarvan de gebroeders Grimm gewatertand zouden hebben. Men ziet: een man die een khen bespeelt (een blaasinstrument van gevlamd bamboe met zestien rechtop staande orgelachtige pijpen), een groepje half naakte kleine jongens en meisjes die met twee latjes de maat slaan, zes oude vrouwen uitgedost in blauw-en-rood-gebloemd feestgewaad, compleet met zilveren ceintuurs, een menigte dor pelingen: vrouwen met zogende kinderen, venters die komkom mers en vruchten aan de man brengen, sirih-pruimende groot moeders. kleine meisjes die stil op hun hurken zitten. Het is juli in Laos. De jonge, mosgroene rijst is net in de natte velden geplant en nu is het tijd een „boen" te houden om de geesten gunstig te stemmen. Het zal van hen af hangen of de komende oogst goed zal zijn. Dat er in Laos nooit een oogst mislukt, omdat men in de natte moesson even zeker kan zijn van de regen als van de zon bij het krieken van de dag, doet aan de noodzaak van een „boen" niets af. Wy zijn vijf kilometer buiten Vientiane, in het dorpje Hoeakhoea. De gastvrouw op wier erf het feest wondt gehouden, heeft ons uitge nodigd aan de ceremonie "deel te nemen en laat bij wijze van aanloop een glas uit rijst gebrouwen alcohol brengen. De beleefdheid vereist het in een teug leeg te drinken, on danks het feit dat de drank als een «tok in de keel staat. Maar by het derde glas is de stok een rietje ge worden. De zes oude vrouwen dansen om de mast van de parachute-tent, de schemer is vol met het geluid van de khen monotoon als een doe delzak, maar voller van toon. Het is oorlog in Laos, maar hier in Hoeak. hoea weet men niet wat de Pathet Lao is, van de Vlakte der Kruiken heeft men nog nooit gehoord, en de Nederlands pioniers- Onder de als een tent uitge hangen parachute wordt een „boen" gehouden, een ceremo nieel feest om de kwade gees ten gunstig te stemmen en de goede een overvloedige rijst oogst af te smeken. Laotianen zijn geboren feestvierders en hun gastvrijheid is spreekwoor delijk. een stopwoord in de mond ligt en zoiets als „het doet er niet toe," „het maakt niets uit" betekent. Het Laotiaanse flegma is een his torisch bepaalde karaktertrek. De nationale geschiedenis begint in de dertiende eeuw met een voor de na derende troepen van Kublai Khan uit China zuidwaarts vluchtende bevolking. In de daarop volgende eeuwen wordt het gebied bevochten Nederlanders Een Europeaan die daarover mee :an praten is drs. J. H. Versteeg uit Hengelo, de enige blijvend in Laos gevestigde Nederlander. (Re levante bijzonderheidde eerste Europeaan die Laos bezocht, in 1642. was ook een Nederlander Gerard van Wuysthof, een verte genwoordiger van de Verenigde Oost-Indische Compagnie). Drs. Versteeg, uitgezonden door het mi nisterie van Maatschappelijk Werk, is als „associatie expert" verbonden aan het commissariaat voor plat telandsontwikkeling, een afdeling van de missie van de Verenigde Naties die op verzoek van de Lao tiaanse regering ruim 35 experts op verschillend gebied leverde. In oktober 1962, twee dagen na zijn huwelijk met mr. Jacqueline Lindeman uit Leiden, vertrok drs Versteeg met zijn vrouw naar Vientiane. „Wij zijn dus nog steeds op huwelijksreis", zegt hy, „maar over een paar maanden gaan wij voor het eerst met verlof naar Ne derland". De Versteegs wonen met hun dochtertje van vijf maanden enkele kilometers buiten Vientiane aan de rand van een uitgesterkt rüstveld, in een. zelf-ontworpen en gedeelte lijk zelf-gebouwde Laotiaanse paal woning. Het heeft zijn nadelen: ge durende de regentyd is het huis al leen te bereiken met de witte VN- Landirover vier-wielaandry ving), waarin drs. Versteeg de dorpen in zyn rayon afrydt. Vaak neemt hU Laotianen mee die familieleden willen bezoeken, of dorpsnotabelen om hen een model-project te laten zien dat in hun eigen dorp toege past zou kunnen worden. „Ik ben eerst begonnen met een soort campagne om de dorpshoof den algemene principes by te bren gen van gemeenschaps-organisatie en taakverdeling", zegt drs. Ver steeg. „Toen ik hier kwam. was er niemand die zei wat ik moest doen en ik vond dat een logisch begin. Daarna heb ik een demografisch onderzoek ingesteld met behulp van hier en daar van collega's weg gegriste tolken, want die had ik ook niet. Tydens dit onderzoek, dat meer dan vyftig dorpen besloeg, zag ik dat de dorpshoofden weinig van hun dorpen afwisten en er ook geen idee van hadden hoe ze bepaalde verbeteringen konden aanbrengen". Obstakels Maar een reeks conferenties met districtshoofden en dorpsfunctio- leverde weinig concrete maar in de meeste niet. Het groot ste obstakel is de Laotiaanse men taliteit. Lichameiyke arbeid staat hier by zonder laag aangeschreven. Als je hier iemand vraagt wat hy doet, dan kryg je vaak te horen: niets. Want als je hier niets doet, sta je hoger dan iemand die wel werkt. Wy hebben meer dan eens zelf staan graven en spitten, in de hoop dat we daarmee konden aan tonen dat lichameiyke arbeid niet inferieur is. Maar de Laotiaanse deskundigen die wy zelf opleiden om het werk uiteindelyk van ons over te nemen, raken de schop niet „Waar het uiteindelyk op neer komt, is dat de Laotiaan onze ma nier van denken by gebracht moet worden, anders komt er niets terecht, van welk programma dan ook. Het is een heel geleidelyk pro ces en soms vraag ik me wel eens af of zy met onze Westerse ideeën en begrippen inderdaad wel zoveel beter af zyn". Het door drs. Versteeg aangedui de probleem, het enten van wes terse begrippen en methoden op de Aziatische „way of life", vormt de kern van de frustraties van de Amerikaanse politiek in Zuidoost- Azië. Het produceert ook bizarre contrasten: fietstaxi's met een transistorradio bungelend aan het stuur, een bamboe hut met neon verlichting, een offerande-altaar met wierookstokken onder schreeu wende reclame voor een Ameri kaanse film. Boen Mi die volslanke blanke vrouwen en Amerikanen in zwembroek in zyn klassieke wa jangspelen laat optreden. „Laos", zegt een Vietnamees die er acht jaar woonde, „Laos was een paradys. Die tijd is nu voorgoed voorbij". Kom er ACHT-< 1. deur brandend huis verder o; 2. meer stenen in tuin brand huis 3. raampje deur buurhuis 4. hek buurhuis 5. plas linksvoor anders 6. meer rook links 7. brandslang ligt anders 8. linkse raam brandend huis c donker. Het enige Nederlandse ea paar in Laos: drs. en mr. J. Versteeg-Lindeman. Zij won enkele kilometers buiten Vii tiane in een door hen ontwï pen Laotiaanse woning (aL tergrond). Drs. Versteeg verbonden aan een spei missie van de Verenigde ties. Poppenspel Neem Boen Mi, 37 jaar eud, ge boren in Thailand. Boen Mi kwam op 16 Jarige leeftyd naar Laos om dat hy gehoord had dat er veel geld was te verdienen. Hij had toen al in het leger van Thailand gediend, was vier jaar op school geweest, en kende twee volledige schimmenspel- verhalen (tien uur gezongen en ge sproken tekst) uit zijn hoofd. Uit de huiden van vier koeden sneed hy zich veertig klassieke Thai-wajang, poppen, kleurde ze met de hand, en begon vooretellingen te geven. Toen kwamen de films uit Holly wood. Boen Mi dacht er tegen op te kannen concurreren en sneed nieu we poppen deze keer reusachtig blanke vrouwen met disproportio neel grote boezems en dikbuikige mannen met Amerikaanse zwem- broeken, en liet hen op een manier die alleen hein duidelijk Is, een rol in de Thai-rerhalen spelen. Maar tegen Gary Cooper en Jayne Mansfield was niet te wajangen, en nu is Boen Ml een klusjesman ln het dorp om aan de kost te komen voor zijn Laotiaanse vrouw en vier kinderen. Toen hy in 1954 trouwde, betaalde hij 3000 kip (toen by na 400 gulden) voor zyn bruid maar met de ge stage devaluatie van de kip is het tarief nu 20.000 kip. Hij helpt wat in de rijstvelden, verkoopt mangos en papajas, en een tydje werkte hij als timmerman voor het ministerie van Onderwys in Vientiane tegen een vergoeding van 300 kip per dag ongeveer drie gulden. Hoewel China, Viet Cong, communisme of democratie voor hem geen beteke nis. Men begint iets van de pro blematiek van Laos te begrijpen, wanneer men weet dat 85 pet van de bevolking analfabeet ls, en dat 95 pot van de tweeëneenhalf mil joen Laotianen rijstboeren zyn die er geen behoefte aan hebben meer te verbouwen dan voor eigen con sumptie noodzakeiyk is. Anekdote Men wordt herinnerd aan de anecdote van de Amerikaan, die een Laotiaanse boer uitlegt dat hij door wat extra rijst te ver bouwen zich met de winst een groter huis zal kunnen veroorlo ven. De Laotiaan zegt: „Waarom zou ik? Ik heb nu alles wat ik nodig heb." „Maar je begrijpt het niet", zegt de Amerikaan, „als je dan nóg meer rijst gaat planten, kan je er twee karbouwen bij ko pen". „Maar die heb ik niet nodig", zegt de Laotiaan. Het gaat er niet om of je het nodig hebt", zegt de Amerikaan het niet opgevend, „want de vol gende stap is dat je een paar koelies het werk laat doen en dan kan je zelf gaan jagen en „En wat denk je dan dat ik nu doe?" vraagt de Laotiaan ver baasd. De anekdote illustreert een natio nale mentaliteit die Westersge- oriënteerden eerst charmeert, dan tot wanhoopt dry ft en tenslotte doet berusten. Het is een van de redenen dat de Fransen, na aan vankelijke pogingen het land eco nomisch te ontwikkelen, Laos links lieten liggen en zich vooral concen treerden op Vietnam en Cambodja. Bo-phen-jang Het resultaat is een land waar een revolutionaire eeuw aan is voorbygegaan. Terwijl de rest van de wereld zich van het industriële in het atoom-tydperk stortte, bleef Laos het land van bo-phen-jang een uitdrukking die de Laotiaan als (Hen slot) (Van een speciale verslaggever) Flensburg Op een heuvel even buiten Flensburg in het uiterste noorden van Sleeswijk-Holstein, is in een kloosterachtig gebouwencomplex de Westduitse marineschool gevestigd. In 1945 heeft de rijksregering van grootadmiraal Dönitz er gedu rende de kort etijd van haar bestaan geresideerd, maar daar praat men vandaag niet meer over. Sinds 1910 zijn in deze kille gebouwen achtereenvolgens de aspirant-officieren van de keizer lijke, de republikeinse en de Kriegs-marine opgeleid en toen de Bondsrepubliek haar eigen vloot kreeg, kon de traditie worden voortgezet. Vanuit hun school overzien Duitslands toekomstige marine-officieren de baai van Flensburg, waar een klein deel van de uit 2S0 grotendeels lichte schepen bestaande oorlogsvloot gemeerd ligt. Zelfs de „Schnell- boten" varen er twee uur over om van hier de open zee te bereiken, niet omdat de afstand tussen Flensburg en de Oostzee zo groot is, maar omdat de schepen zich moeten inhouden. De Deense vissers aan de linkeroever van de baai mag geen schade worden berokkend. De ..Hamburg'' delgrote reikwydte uitgeruste tor pedojagers. De Oostzee ls een van Ruslands belangrijkste „uitgangs bases" geworden en het ligt voor de hand dat de Russische marine in geval van oorlog onmiddellyk zal trachten de „ingang" en moge- lyk ook de landengte van Slees- wyk-Holstein te bezetten. Zowel in omvang als in bewape ning overtreft de Russische Oost- zeevloot de Westduitse, die pas de laatste jaren bezig is zich ingrij pend te moderniseren. Onlangs is van een Duitse werf de eerste hypermoderne torpedobootjager (de „Hamburg") van stapel gelo pen, een schip met vier elektro nisch bediende tien-centimeter - kanonnen, dat is beschermd tegen radio-actieve, bacteriologische en chemische besmettingen. De be doeling is dat met tussenpozen van een half jaar nog drie van deze zware (3000 ton) torpedojagers ge worden de verouderde Seahawk- en Garinetvliegtuigen vervangen door Starfighters. NAVO-vloot Wanneer men in de marine school van Flensburg met Duitse officieren praat over de taak van de Bundesmarine. komt vrijwel steeds één punt aan de orde. dat in Duitse ogen een ernstige tekort koming inhoudt: in tegenstelling tot de Russische schepen zyn de Duitse nog altyd niet uitgerust met raketten. Raketten, die van atoomkoppen kunnen worden Het gesprek komt hierna onher roepelijk op het plan om een met Polarisraketten uitgeruste NAVO- vloot (een M.L.F.) te vormen. De Duitsers verklaren hun verlangen naar medezeggenschap in de Oostzee als het leger acht het yzeren gordyn met deze v pens is uitgerust. West-DuitslaiW zo verzekert men hier, heeft gejjj enkele nationale ambitie, maj het is onjuist de Bundeswehr de frontlinie uit te rusten wapens, die in kwaliteit onderdon voor die van de linker- of recht^t buurman. jd Gesprekken als deze zjjn InP* ressant, nu de vorming van M.L.F. in NAVO-verband wr* volop aan de orde is. Men ervary onmiddellijk dat de Duitsers nP zo geporteerd zijn voor het pP wegens het interessante expert; ment dat de militaire integral ten goede kan komen, maar w gens het feit dat de mogeiykhi' bestaat atoomwapens dichter de „frontlinie" te brengen. \Vr| dan dus bijkomt, dat de Uui» invloed op het terrein van nucleaire bewapening zal toeP De marineschool bij Flensbufi Beperkte taak De Oostzee ls het operatieterrein van de Bundesmarine, die geen schaduw is van Hitler's Kriegs- marine en geen bezwaren heeft tegen de zeer beperkte taak welke haar in het kader van de NAVO is opgedragen: het in geval van oorlog verdedigen van de „poort" der Oostzee. Dit in samenwerking met Denen en Noren. De tevre denheid over deze opdracht is on- getwyfela een gevolg van het feit dat de Interesse der Westduitse militaire autoriteiten vrywel vol ledig ls gericht op de ontwikkelin gen in Oost-Europa. Van Leningrad in het noord oosten tot dicht by Lübeck is de Oostzeekust in communistische handen. Niet ver van de kust be vinden zich Russische vliegtuig bases en in de Oostzee houdt Rus land er een vloot op na, onder meer bestaande uit vyf kruisers en een aantal met raketten voor mid- Zaterdag 15 augustus 1964

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 8