WAARDERING VOOR HET U WERK VAN WERNINK Dekenfabriek opgenomen in Wolfederatie „De Vliet" verwelkomt 50.000ste bezoeker drukbezochte receptie "•tl vele verrassingen Aandelen van 100.- voor Wernink-werkers _sriclit 1 maart 1860 Zaterdag 15 augustus 1964 Tweede blad no. 31359 Advertentie W1IVO V KREEFT Hiermede nodigen wij alle belangstellenden uit tot het in ogenschouw nemen onzer gehéél nieuw ingerichte en gerestaureerde DAMES- EN HERENKAPSALONS, waar van de HEROPENING zal plaats vinden op DONDER DAG 20 AUGUSTUS 19G4. RECEPTIE van 34.30 uur. WILHELMINAPARK no. 1, OEGSTGEEST. Kostbare kaart Onder de vele geschenken die tij dens Wernink's jubileum werden aangeboden, was een zeer fraaie koperfravure van Nic. Visser uit de zeventiende eeuw. Deze kost bare kaart kreeg „Wernink" van het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond. Het lag gistermiddag op de geschenkentafel in Avi fauna te pronk. Jubileum stijlvol herdacht naam Wernink heeft in heel ons land een goede klank". Lit; deze woorden van lof richtte de Commissaris der Koningin beekje provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, zich gistermiddag Kee^ommissarissen en directie van Wernink's Industrie- en Han- ïimeonderneming N.V. en van Wernink's Industrie- en Han- '^^tschappij N.V., die in de Parkzaal van Avifauna te Alphen •05 Iden Rijn een grote ontvangst hielden. Het was gisteren na- 'L 3ljk precies honderdvijftig jaar geleden, dat de naam Wernink UGlJ| de Nederlandse bouwnijverheid werd verbonden. Mede plaatselijke overheden Wernink is met een groot ichUal gemeenten gelieerd wenste mr. Klaasesz het bedrijf, zVn vleugels zo wijd heeft uitgeslagen", geluk met het Ir. .G. van Hoek (rechts) overhandigt de heer P. A. Wer nink (links) namens de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland de gouden medaille. (Foto L.D./Holvast) heid er thans meer op gericht is om vroegtijdig de toezeggingen voor de verlening van Rijksgoedkeuringen te verstrekken. „Daar dit in verband met de „planning" van ons werk en dus ook voor de productiviteit van „de bouw" van groot belang is, zijn wij over dit streven zeer ver heugd maar natuurlijk nog long niet tevreden. gelukwensen >S1 geschenken Tmgoud llkli nstftan gelukwensen heeft het op gsojse middag overigens niet ontbro- ,a5ïi, evenmin aan bloemen en ge- g^aenken. Bij elkaar vormden zij m ft symbool van hartelijk medele- n met een weinig voorkomend ju- leum. Vele honderden vooral de jrBiuwwereld was rijkelijk vertegen- lordigd kwamen op de receptie dat het jubilerende bedrijf kan fugzien op een gedenkwaardige 'öpjrdenking. mr. J. Klaasesz gaf ook directeur-generaal van de Volks- Dlijiisvesting en van de Bouwnijver bid, ir. H. M. Buskens, van zijn [langstelling voor dit jubileum blijk. e heer P. A. Wernink, commis- van Wernink's Beton- en Aan- °°|mings Maatschappij N.V. en van pjernink's Industrie- en Handels N.V. Leiden, mocht ook autoriteiten uit Leiden, Alphen an den Rijn, Koudekerk aan den lijn, Katwijk, Oegstgeest en Wasse- aar begroeten. /ij Hij heette de gemeente Alphen ufelkom, omdat de oude vestigings- laats Oudshoorn al jaren hier in eze gemeente is opgegaan, de ge- ïeente Oegsgeest omdat het oor spronkelijk de gemeente van vesti- jing was van de bedrijven gelegen jan de Hoge Morsweg, de gemeente geiden, omdat dit gedeelte van pegstgeest thans onder Leiden res- (dorteert, de gemeente Koukekerk „onze laatste aanwinst" daar CTij— De burgemeesters van Leiden (links) en Koudekerk (rechts) in een geanimeerd gesprek op de receptie van Wernink. (Foto L.D./Holvast) gevestigd is, de gemeente Katwijk omdat gedurende tal van jaren een zeer belangrijke grondstof voor de kalkfabrikatie, namelijk de schelpen uit deze gemeente werden aange voerd en de gemeente Wassenaar, omdat „mijn broer en ik al bijna veertig jaar het voorrecht hebben in deze fraaie gemeente te mogen wonen". Een „meervoudig" welkom richtte de heer P. A. Wernink tot zijn oud collega, ir. J. J. G. van Hoek, die aanwezig was als voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland, als wethouder van de gemeente Leiden en als oud directeur van Wernink's Beton en Aanneming Maatschappij N.V. Zoekt U een GERO-CASSETTE van f40.— of f400.—. I V. d. WATER, Haarl-straat 207 heeft het. De Gero-specialist. Nadat de commissaris in zijn ju bileumtoespraak uitvoerig was inge gaan op de geschiedenis van het be drijf, wijdde hij enige aandacht aan de rol, die Wernink (nog steeds) ver vult bij de ontwikkeling van de sport. Juist omdat Wernink's bedrij ven zowel met de aanleg van sport terreinen als met de constructie van bouwwerken te maken hebben vestigde de commissaris de aandacht op het verschijnsel, dat in een aan tal gemeenten sportvelden en atle tiek- en tenniscomplexen niet in ge bruik genomen kunnen worden, om dat voor het bouwen van de nood zakelijke kleedgelegenheden de ver eiste Rijksgoedkeuringen niet tijdig verleend worden. „Waar het hier niet om een groot bouwvolume gaat meen ik te mogen stellen dat er blijkbaar iets aan een goede coör dinatie ontbreekt". Zeesluis Aan het slot van zfjn herdenkings rede hield de heer Wernink een plei dooi voor een zeesluis in Katwiik Hjj zei hierover letterlijk het vol gende: Er wordt de laatste tijd nogal veel gesproken over de Zeehaven Katwijk. Deze haven is van groot belang voor de visserij en wij ho pen van harte voor Katwijk, dat zij er binnen zeer afzienbare tijd ko men moge. Maar deze haven kan veel groter belang worden, in dien een sluis de directe verbinding met het achterland zou mogelijk maken voor de talloze kustvaarders, die tegenwoordig de zeeën bevaren. Voor ons zou het betekenen, dat jaarlijks duizende tonnen natuur steen onze bedrijven zonder extra overslagkosten met minder kans op breuk zonden kunnen bereiken en tevens dat van uit deze aan het water gelegen fabrieken onze groeiende export naar de Noordzee havens in het Kanaalgebied en naar de havens van Noord-Duitsland di rect per kustvaarder mogelijk zou worden. De sluis bij de Zeehaven Katwijk, zou niet alleen voor onze bedrijven van groot belang zijn, maar óók voor andere Leidse indu strieën en niet te vergeten ook voor het belangrijke achterland: Rjjn- Mr. Klaasesz antwoordde hierop in zijn woord van gelukwens door op te merken, dat én de kwestie van de haven en die van de zeesluis voor de overheid „bronnen van aanhou dende zorg" zijn. Hij gaf toe, dat een dergelijk ontwikkelingsproject én voor de gemeenten Katwijk en Leiden én voor het gehele achter land van het grootste belang is. Als het studierapport over deze kwestie onder meer moet worden nage gaan wat voor gevolgen een derge lijk ontwikkelingsproject heeft met betrekking tot de verzilting van het achterland en voor het strandleven gunstig uitvalt, dan zal de pro vincie geen ogenblik aarzelen om haar medewerking aan het zo zeer gewenste project te verlenen. Problematiek Sprekende over de bouwnijverheid en meer speciaal het aannemen en uitvoeren van utiliteitsbouwwerken, zei de heer Wernink begrepen te hebben, dat het streven van de over- Na dit „provinciale" antwoord werd het woord verleend aan de di recteur-generaal van de Volkshuis vesting en de Bouwnijverheid, ir. H. M. Buskens. Deze vestigde onder meer de aandacht op de drie struc tuurveranderingen in de maatschap pij, die duidelijk invloed hebben ge had op het bedrijf, namelijk de op komst va.n de stedebouw, de behoef teontwikkeling en het samenspel in de bouwzeggenschap. „Er is", aldus de directeur-gene raal, in deze tijd een enorme bouw- behoefte te constateren, ontstaan door bevolkingsgroei, welvaart, ver andering van sociale structuur en technische ontwikkeling. De achter stand op bouwgebied is groot; be perking van bouwopdrachten doet deze aanzienlijk toenemen, omdat nog steeds de bouwproduktie de be hoefte-ontwikkeling niet dekt en zij zal een onevenredige zware terug slag geven in de ontwikkeling en vernieuwing van het gehele bouw procédé". De directeur-generaal waarschuwde daarom dat de huidige moeilijkheden in de kapitaalsvoor ziening niet alleen of niet in de eer ste plaats verhaald mogen worden op de bouwopdrachten. Wat betreft de verhoudingen in het bouwbedrijf merkte ir. Buskens op, dat bij de bouwproduktie een spreiding van verantwoordelijkheden over en een beslissingsrecht door vele categorieën bestaat. Talrijke organen delen sa men de verantwoording voor één en kel bouwobject. Door deze veelheid wordt een moderne ontplooiing van het bouwbedrijf ongetwijfeld belem merd: initiatieven blijven uit door gebrek aan samenwerking en door regelrechte tegenwerking. „Te nauw begrensde en afgezonderde verant- Op de receptie in Avifaua: v.l.n.r. de heren C. C. J. Wer nink, mr. J. Klaasesz, ir. H. M. Buskens, ir. A. Sitsen en de heer P. A. Wernink. (Foto Lt)/Holvast) f Iedere werknemer, die meer dan een kwart eeuw bij k Wernink in dienst is krijgt een aandeel met een nominale waarde van honderd gulden. Dit maakte de heer P. A. Wernink, commissaris van Wernink s Beton- en Aan- J neming Maatschappij N.V. en van Wernink's Industrie en Handelsonderneming N.V., Leiden, gisteren tijdens de i receptie van het jubilerende bedrijf bekend. Hij deelde mee, dat de commissarissen hiertoe in hun laatst gehouden vergadering hebben besloten. Ook de „oude getrouwen", t mits zij vijfentwintig jaar of langer bij Wernink in dienst 4 zijn geweest, worden nu mede-aandeelhouders. woordelijkheidszin staan een ver nieuwing in de weg", zei ir. Buskens. „Een nieuwe uitvoeringsorganisatie en een nieuwe bouwtechniek zijn slechts mogeliik bij een nieuwe in deling van de totale verantwoorde lijkheid in het bouwproces". De di recteur-generaal wees er in dit ver band op, dat Wernink's bedrijven mede trachten bij te dragen in de op lossing van deze bouwproblematiek. „Ik ben geboeid door een bedrijf als Wenink, dat binnen en buiten eigen veste kan en wil bijdragen aan de bouw van vernieuwing," zo besloot hij zijn toespraak. Medaille Vervolgens trad ir. J. J. G. van Hoek als voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland naar voren om namens deze Kamer aan het „grote huisge zin van vennootschappen" de grote gouden medaille toe te kennen. Hij stelde deze medaille aan de heer P. A. Wernink ter hand. Er waren nog meer verrassingen: de heer C. C. J. Wernink, directeur van Wernink's Industrie en Han delsonderneming N.V., Leiden over handigde namelijk aan de voorzitter van de Vereniging van Handelaren in Bouwmaterialen in Nederland, de heer L. A. W. van Zanten, een ge schenk onder couvert aan, ten be hoeve van het steunfonds van de HIBIN. De heer Van Zanten ver- rastte op zün beurt de heer Wer nink met de verguld zilveren me daille met gouden lauwerkrans van de HIBIN. Subsidies Nog was het niet afgelopen, want en Aannemings Maatschappij N.V., de directeur van Wernink's Beton- ir. A. Sitsen, verzocht aan de afge vaardigden van de Delftse studen tengezelschappen „Practische Studie" en „Stylos", resp. de heren T. J. C. Wijnant en P. Jonquirière, als ju bileumgeschenk te willen aanvaar den een jaarlijkse subsidie van f 1000 voor het reisfonds van elk der gezelschappen. Wat betreft het fonds, dat de directies van beide Wernink's aan de Ned. Sport Fede ratie ter beschikking zouden willen stellen in ons artikel van gisteren hebben wij daarover wellicht wat voorbarig geschreven deelde de heer Sitsen mede, dat het overleg in deze nog gaande is. Na al deze toespraken en de uit wisseling van giften was er ruim schoots gelegenheid om handen te schudden en glazen te heffen. Het was een stijlvolle receptie, die op 19 september a.s. zal worden gevolgd door een boottocht met al het per soneel naar de Deltawerken en een diner in het Rjjnhotel. Van Wijk en Heringa N.V. Karin was er beduusd van. Even een middagje zwemmen in het nieuwe zwembad ,,De Vliet" en plotseling staan er een hele boel vreemde heren om je heen, die je van alles vragen. Hoe heet je, hoe oud ben je, waarom kom je hier en nog een heleboel meer. Dan een grote bos bloemen en een gratis abonnement voor het volgend zwemseizoen. Een vreemde zaak. De oplossing is simpel. Karin Bink (8 jaar) was het 50.000ste bezoek- stertje van het op 17 juli geopende zwembad „De Vliet". Het bestuur van de Leidse Sportstichting wilde deze gebeurtenis niet onopgemerkt laten voorbijgaan en daarom waren enkele heren van het bestuur naar het zwembad gekomen om de 50.000ste te verwelkomen. Om twee uur waren er nog hon derd bezoekers nodig om de 50.000 rond te maken. „Nog een klein uur tje" werd er gezegd, maar al om tien voor half drie was het zo ver. „Een kaartje, alstubieft" zei de kleine Karin. En daarmee was zij de gelukkige. Karin woont in Titus Brandsmastraat 27 in Leiden en zij zit in de tweede klas van de Prinses Margrietschool. Zij bezoekt het zwembad vrij regelmatig. Voor haar kocht haar vriendinnetje Annemiek van Heugten een kaartje en na haar kwam Karins zusje Wilma (13). Zij kregen allebei een troostprijs in de vorm van een versnapering. Karin kreeg uit handen van de heer P. Leenheer, bestuurslid van de Sport stichting, een grote bos bloemen en een abonnement voor het volgende zwemseizoen. De heer J. M. Roosen- schoon, de secretaris van het bestuur vertelde: „Dit grote aantal bezoe kers hadden we niet verwacht. Het blijkt nu wel hoe dit zwembad in een behoefte voorziet". Ook de chef van Communiqué van de EMS Na diepgaande studie is de directie van Van Wjjk en Heringa N.V. tot de conclusie gekomen, dat het econo misch niet verantwoord is het bedrijf van de vennootschap in de huidige omvang en samenstelling voort te zetten. Gevreesd moet worden, dat de reeds vele jaren durende slechte gang van zaken onder invloed van stijgen de kosten en toenemende concurren tie in de naaste toekomst tot een voor alle betrokkenen geheel uitzichtloze situatie moet leiden. De directie is van oordeel, dat een samensmelting met andere bedrijven uit de desbe treffende branches een oplossing biedt, die voor alle bij de vennoot schap betrokkenen perspectieven geeft. Het wordt niet verantwoord ge acht onder de huidige en de ver wachte omstandigheden in de wol branche en op de geld- en kapitaal markt het bedrijf in Leiden of elders een nieuwe huisvesting en outillage, welke zeer grote investeringen zou vragen, te geven. Dit staat in een communiqué, dat de EMS gisteravond heeft uitgegeven. Ten aanzien van de dekenfabriek ls overeenstemming bereikt over de overgang van de activa en passiva en van het gehele personeel naar de Ne derlandse Wolfederatie. De terreinen met opstallen zullen voor een periode van Maximaal 10 jaar aan deze com binatie worden verhuurd, gedurende welke periode de produktie ter plaat se zal worden voortgezet. Met be trekking tot die garenfabriek zijn on derhandelingen gaande met een an dere groep om op soortgelijke basis een overeenkomst te bereiken. Verwacht mag worden, dat het ef fect van deze regelingen, in het bij- zonder dooa- de mogelijkheden van het in de onderneming aanwezige onroerende goed, de aandeelhouders belangrijk gunstiger perspectieven opent dan de voortzetting van het bedrijf. In een binnenkort bijeen te roepen aandeelhoudersvergadering van de vennootschap zullen nadere bijzonderheden worden verstrekt. In een bespreking met de vertegen woordigers van de drie vakbonden over het voorstel van de directie is uitvoerig van gedachten gewisseld. De directie is erkentelijk voor het begrip dat in dezen dooi- de vakbondsbe stuurders werd getoond en voor die van die zijde ontvangen steun in het bijzonder met betrekking tot de be langen van het personeel. m b Commissarissen nemen ontslag Op de donderdag gehouden g commissarisvergadering van Van m Wijk en Heringa N.V. hebben dr. H. A. Zeven, ir. J. J. G. van hb Hoek en de heer H. A. M. E. van 5 Dooren ontslag genomen als g commissaris van Van Wijk en g 2 Heringa N.V. te Leiden. 2 Zij menen dat hun onvoldoen- g de inzicht gegeven wordt in het door de grootaandeelhouder, de E.M.S., gevoerde beleid en dat 5 zij reeds daarom geen verant- woordelijkheid voor dit beleid kunnen dragen. Door de E.M.S. verrichte studies op grond waar- van van hen belangrijke beslis- O H singen worden gevraagd blijven buiten hun kennisneming. Zij 0 zijn onvoldoende geïnformeerd H 5 omtrent de houding tegenover derden-aandeelhouders en om- trent uitvoering van de beloften aan hen gedaan bij de overna- a me van een aandelenpakket in g december 1963. Dr. H. A. Zeven heeft, in ver- band met zijn bedanken als commissaris van Van Wijk en Heringa N.V., ook bedankt als 5 g commissaris van de E.M.S. en 5 g van de Zwolsmangroepen N.V. g beide in Den Haag en de Ne- g deriandse Grondbriefbank N.V. a te Amsterdam. Zijn aftreden houdt geen verband met de 5 kwestie van de entreeprijzen voor de pier te Scheveningen. In deze aangelegenheden staat hij volkomen achter de tot nu door g de heer Zwolsman en het be- g stuur van de E.M.S. gevolgde ge- g dragslijn. Karin Bink kijkt wat beduusd, maar het overkomt je ook niet iedere dag, zoveel belangstel ling. Links de heer Roosen- het zwembad, de heer J. W. Rompera s1choon en reMsde, heer, Lee had deze grote toeloop niet verwacht, heer, die Karin de bos bloemen i!? en een abonnement overhan- (Foto LD/Holvast)

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3