LEIDSCH DAGBLAD Ï.M.S. DOOR DE KNIEEN St Watertoevoer hersteld naar Turks dorp Ktima Tierprijs (eindelijk) 55 cent na 6 uur beraadslagen WERD WILSON DOOR BENDE GEKIDNAPT? President Segni I is stervende Lufthansa niet tegen K.L.M. opgewassen Ook Zecli-Nenntwichs vriendin meldt zich bij de Duitse politie MAN MAAKT VAL VAN 15 METER VAKANTIE ^gericht 1 maart 1860 ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1964 No. 31339 jcteur: E. A. E. van Dishoeck fdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Wandelhoofcl gisteravond in donker gehuld itv; V ff (Van onze Haagse correspondent) Ie EMS, oftewel de heer R. Zwolsman, is gisteravond door de e4ën gegaan: omstreeks negen uur viel na langdurig beraad het luit de toegangsprijs voor de Scheveningse pier op 55 cent te [en. Dit overeenkomstig de eis, die de officier van Justitie gis- niddag in een bevelschrift had gesteld. leertig minuten later flitsten de reclame-lichten op het wan- ïn loofd, dat een groot deel van de avond in een triest donker ;enuld was geweest, weer aan en de hekken gingen open. Ook al tst op de kaartjes van de weinigen, die zich op dat tijdstip de loketten meldden, de prijs nog met inkt van 50 tot 55 cent in|rcn bijgewerkt. et deze beslissinq kwam een zamelden zich bij de entree de eer- ste morrende exploitanten uit de veelsoortige kramen, die van het pierleven soms zo'n merkwaardige kermis maken. Hun argumenten waren meer tref zeker, dan die van de heer Zwols man. Want zij merkten op, dat met het weren van de klanten, zonder overleg ook over hun broodwinning werd beslist. Het duurde dan ook niet lang of er werden plannen ge smeed voor een protestactie. Maar omdat de sluiting maar zes uur duurde, heeft het daarmee zo'n vaart niet gelopen. Ook al is tegen over een pachtprijs van duizend gulden per vierkante meter elk ver loren uur op een zonnige dag, dui delijk merkbaar in de kassa. Terwijl perschef Will Gilbert In het Kurhaus de volijverig tegen het kapitalisme strijdende redactie van „De Waarheid" negen keer achter een op straffe toon meedeelde, dat hij nog steeds geen nieuws kon geven, verstreek uur na uur van de gespannen bijeenkomst in de Paleis straat. Gordijnen dicht, deur op slot en een berustend wachtende chauf feur bij de bruine Bentley van 83.000 gulden op de parkeerplaats. Op de pier waren de lichten gedoofd. Alleen de lichtcourant meldde wentelend dat het wandelhoofd was gesloten.. Ie aan een dag vol rumoer, Ie strijd die onroerend-goed •^naat Zwolsman met de ■■heid heeft aangebonden. Ijr met 't einde van deze eer- tonde, die de EMS verlies ht, is het gevecht nog niet rbij. Zoals het bestuur per imuniqué bekend maakte: de IS ziet zich gedwongen over- ;omstig het bevel van de of- r jhr. mr. T. W. van den jih te handelen, uiteraard ;r voorbehoud van al haar ten, óók die op schadever- ding. o\ f I Niet gewacht bij de rechtbank een oek ingediend het bevel van de .sier ongedaan te maken. De Hts. betreurt het, dat de officier e'Justitie met het nemen van Itregelen niet heeft gewacht op Ifloop van het beroep tegen de iisteriële beschikking, en het op grond van het proces- dat de Economische Con- dienst donderdagmorgen heeft .aakt. heer Zwolsman, die omgeven z\jn directeuren achter zorg- j dichtgeschoven gordijnen ir het genot van bier en cro- .ten zes uur aan één stuk heeft ladslaagd, in de kantoren aan LiSPaleisstraat, was niet tot het 8n van een persoonlijk com- itaar bereid. De pier werd gis- ■liiddag om twaalf minuten over f vier gesloten. Piermeester ils stapte dwars door een lange Owachtenden naar de loketten en deze sluiten, precies drie kwar- nadat de E.M.S. het bevelschrift 1 ontvangen. 9 Morrend Jleen houders van knipkaarten —degenen, die met een N.S.-kaartje r een dagtrip ook een toegangs- rijs voor de pier hadden verwor- i, mochten nog naar binnen. Voor i anderen was het een teleurstel- _j. Nog voordat de werklieden, vijf luten na het consigne „loketten itfct", het bord met de gesmade lefsaanduiding (óók op bevel van officier) hadden verwijderd, -ver- «'EER BERICHT :3 Wolkenvelden Ji zwak front veroorzaakt tijdelijk Ikenvelden en slechts op enkele iatsen, voornamelijk in het noor- l, zal een buitje kunnen vallen, n de temperatuur komt weinig jandering en de wind blijft vrij (Opgemaakt om 10 uur). 16 AUGUSTUS 1964 .|l op: 05.25, onder: 20.02. an op: 15.27, onder: 23.51. pgwater in Katwijk: 9.22 en 21.51; Jkagwater: 4.54 en 17.10. - 17 AUGUSTUS 1964 D op: 05.27, onder: 20.00. lan op: 16.31, onder: qOgwater in Katwijk: 10.27 en 23.05; l&agwater: 5.54 en 18.21. STRANDVERWACHTING Uitloper van het hogedrukgebied IJsland brengt ook zondag rustig overwegend droog strandweer. Ik enkele wolkenvelden van de lordzee. Zwakke wind tussen noord noordoost. In de middag 18 19 ^den, temperatuur zeewater 18 (Vooruitzichten: rustig strandweer Jar iets te fris door noordelijke ptstroming. nummer bestaat oh 12 pagina's en een bijvoegsel i (Van onze Londense correspondent) Engeland was gisteren getuige van een merkwaardige en dramatische verhuizing: in enkele delen van het land zag het publiek namelijk zwaar door politie bewaakte, geblindeerde taxi's naar en van diverse gevange nissen rijden. Daarin werden, na de ontsnapping van Charles Wilson, zo goed als zeker de elf andere veroor deelden, die deel hebben genomen aan de treinroof naar andere gevan genissen overgebracht. De reden voor de verhuizing is de vrees, dat in en kele gevangenissen, waar de rovers opgesloten zaten, soortgelijke ont snappingspogingen als die van Wil son zouden worden voorbereid. Een geheel nieuwe theorie over de ontsnapping is, dat Wilson in wer kelijkheid niet vrijwillig zou zijn ont snapt maar gekidnapt! Volgens een gevangene, die de afgelopen dagen uit Winson Green ontslagen werd, zouden de indringers tijdens hun zo genaamde bevrijding van Wilson hun revolvers op hem gericht hebben ge houden, hem hebben gedwongen zijn cel te verlaten en over de muur te klimmen. De bende zou van Wilson te weten willen komen waar de 2 De Italiaanse president Segnt, die vorige week doer een hersenbloeding werd getroffen, was hedenochtend stervende. Zijn toestand ging gisteren, na aan vankelijk iets gunstiger berichten, snel achteruit en werd vanochtend zeer ernstig genoemd. De bloeddruk baarde reeds gisteravond grote zorg en de temperatuur was tot 39.5 gra den opglopen. miljoen pond, het onopgespoorde deel van de buit, verborgen Is. De man onthulde tegenover een journa list, dat het helemaal geen geheim was dat zekere lieden in de gevan- daarom Volgens hem niet als een verrassing. Een leidende figuur van Scotland Yard gelooft, dat de overgebleven leden van de bende binnenkort bij elkaar zullen komen voor overleg. De politie hoopt een aanwijzing te krij gen waar en wanneer die bijeen komst zal worden gehouden. Men houdt reeds sinds enkele dagen een villa in de gaten in het Londense Als gevolg van het pierprij- tijdlang voor het publiek geslo-1soneel kon er op zijn gemak bij zenconflict was het Schevening- \ten. De pier lag verlaten\gaan zitten zonnebaden. se wandelhoofd gisteren een \Het restaurant- en keukenper-1 Verweerschrift Inmiddels berust bij het College van Beroep voor het Bedrijfsleven een verweerschrift tegen de ministe riële beschikking, dat ongetwijfeld een snelle behandeling zal krijgen. Bij de rechtbank is een verzoek ingediend om de maatregel ongedaan te ma ken: binnen vijf dagen, nadat het bij de griffie werd gedeponeerd, moet daarover worden beslist. Dan volgt nog de gerechtelijke procedure als nasleep van het proces-verbaal op donderdagmorgen. Voorlopig is er aan deze pier- affaire dus nog geen eind te zien. Ook al moet het publiek dan nu. zoals het ministerie ons gisteren liet weten, voor een prijs van 55 cent op de pier worden toegelaten. Met of zonder vierde eiland. Aandelen gedaald De EJVÏ.S.-aandelen zijn tussen donderdag 6 augustus tot vrijdag 14 augustus nabeurs, van 287 tot 270 gedaald. (Begin juni lag de koers nog rond 350). Deze terug gang wijkt aanmerkelijk af van de algemene tendens, zoals die voor binnenlandse industriële aandelen over deze periode valt af te leiden. Verlies aan goodwill en vertrou wen zijn, naar financiële experts menen, vermoedelijk niet vreemd aan deze rerhouu^ngsrewiis zeer sterke daling van de E.M.S.-aan- Belofte aan Thimaya: geen gevechten Generaal Thimaya, de India se bevelhebber van de VN- strijdmacht op Cyprus, heeft van beide partijen de verzeke ring gekregen, dat er niet meer gevochten zal worden. Er is nu een bestand en zowel de Griekse als de Turkse Cyprioten hebben beloofd dit te zullen naleven. Voorts deelde de generaal mee, dat de Grieks-Cyprische autori teiten van Ktima hebben beslo ten de Turkse gemeenschap van de stad weer water te leveren. De watertoevoer was tien da gen geleden afgesneden. De Turken besloten toen het water te rantsoeneren. In Ktima wo nen ongeveer drieduizend Tur ken. Berichten, dat de Griekse Cyprio ten misschien in de komende dagen hun blokkade zouden opheffen, zijn niet juist, aldus deelde de Indiase VN-bevelhebber gisteren op een pers conferentie mede. De Cyprische re gering is er namelijk niet van over tuigd, dat de Turkse gemeenschap in de bedreigde gebieden er zo slecht aan toe is als zijzelf beweer- Makarios kon aantonen, dat de Tur- guren als Dean Acheson, Tuomioja, ken er werkelijk zo erg aan toe zijn, „dan kon er misschien iets gedaan worden". Het eerste resultaat geldt dus het hierboven genoemde Ktima. Thimaya, die donderdag gezegd had dat generaal Grivas, de nieuwe opperbevelhebber van de Grieks- Cyprische nationale garde, de vol kerenorganisatie maar als een „ver velende lastpost" beschouwde, liei gisteren een ander geluid horen. Ge neraal Grivas had zich „zeer mee gaand" getoond en alles gedaan wat de VN wilden, aldus Thimaya. De Griekse minister van Buiten landse Zaken, Kostopoulos, zei gis teren in Athene, dat Griekenland de „goede dienst" van Frankrijk wel wil aanvaarden. Zolang de kwestie-Cy prus echter behandeld wordt door de bemiddelaar van de VN lijkt het Franse aanbod echter prematuur. De Franse regeringswoordvoerder Pey- refitte had verklaard, dat Frankrijk bereid is de totstandkoming van eei akkoord tussen Griekenland en Tur kye te vergemakkelijken. Onze correspondent in Athene te legrafeerde vanochtend: De Finse VN-bemiddelaar Tuomio ja zal in de komende dagen de drie hoofdsteden langs gaan. Men za" voorlopig weer even het woord moe ten laten aan de diplomaten. Wat ons nu te wachten staat, is geen mi litaire worsteling, maar een worste ling van de diplomatie tegen de. Maar als men de regering van openbare mening. Daarin staan fi de Griekse premier Papandreou en zjjn Turkse collega Inönü aan de ene kant en de Griekse en Turkse oppositie, haar pers en politieke krachtpatsers benevens Makarios aan de andere. Wat aartsbisschop Makarios be treft is het zelfs zeer de vraag of men hem wel tot diplomatiek con tact zal toelaten. In elk geval zal er in eerste instantie over en zonder Cyprus worden onderhandeld en op Cyprus zal de verbittering daarover zeker groot zyn. (Van onze correspondent in Bonn) De Lufthansa is in vrije concurrentie niet tegen de KLM opge wassen. Daarom moet de luchtvaartafdeling van het Westduitse ministerie van Verkeer het Nederlands-Duitse luchtvaartverdrag gaan interpreteren en de Nederlanders de toegang tot het Duitse luchtruim gedeeltelijk ontzeggen. Dit is de conclusie die men on vermijdelijk moet trekken uit de Duitse argumentatie, die tot bet voorlopige stopzetten van alle chartervluchten van de KLM heb ben geleid. „Laten we ons vooral niet opwin den en er geen rel van maken. Alles wordt straks vriendschappeiyk gere geld", verklaart men in Bonn op het ministerie van Verkeer en men ver wijst dan naar de besprekingen, die hier 25 en 26 augustus tussen ver tegenwoordigers van de Rijkslucht vaartdienst in Scheveningen en ge noemd ministerie zullen worden ge voerd. Grieven Het grote argument van Duitse zijde is, dat het luchtvaartverdrag naar hun mening is gebaseerd op zogenaamd „nabuurschapsverkeer", en dat van dit standpunt uit toe stemming tot charters „naar be hoefte wordt verleend". Lufthansa's grote grief is dan ook, dat 90 pro cent van alle K.L.M.-vervoer uit Duitsland niet Amsterdam als eind doel heeft, maar dat het van daar uit eveneens in K.L.M.-toestellen verder reist vla de transatlantische lijnen, waarop de Lufthansa ook zo graag zou willen meeverdienen. De Lufthansa illustreerde haar (Van onze correspondent in Bonn) Nadat eind vorige week de voortvluchtige S.S.-Obersturmfüh- rer Hans-Walter Zech-Nenntwich zich geheel onverwacht by de politie in Brunswyk had gemeld, heeft nu ook z(jn vroegere vriendin Margit Steinheuer zich in Bronswijk aan gegeven. De 25-jarige brunette, die ook wel „Engeltje" wordt genoemd, is waarschijnlijk de hoofdpersoon in het opzienbarende ontvluchtingsdra ma, waarbü Zech-Nenntwich, die tot vier jaar gevangenisstraf was veroordeeld wegens medeplichtig heid aan de moord op joden in de Sowjet-Unie. op 23 april j.l. de vrij heid kon kiezen. Hij vloog toen naar Egypte. Het Britse weekblad „The Obser- ;r" beschreef Margit Steinheuer bij die gelegenheid als „een van de knapste en roemrijkste vriendinnen, die een bandiet van middelbare leeftijd maar kon hopen te vinden". Margit bepraatte de bewaker van Zech-Nenntwich's gevangeniscel., die met hem m de vooroorlogse Ar beidsdienst had gewerkt. Na de ge slaagde ontsnapping zorgde Margit voor een blauwe Mercedes, die hen beiden naar het vliegveld bracht, waar een privé-vliegtuig wachtte. Tijdens Zech-Nenntwich's verblijf Cairo, waar de vluchteling door een reporter van het geïllustreerde weekblad „der Stern" werd ontdekt, j ontstond een verwijdering tussen I Margit en haar grote liefde. Toen I Zech-Nenntwich zich vorige week bij de politie meldde, werd hy in Een beeld van het treinonge- uk bij het viaduct Bleeklaan 'ondellaan in Utrecht. Doordat •en reizigerstrein tegen een goe derentrein botste, kantelden vier wagons. De schade was aan zienlijk. Bad-Neuenahr ontdekt weer door reporters van „Der Stern" waar hij in gezelschap verkeerde van de 27-jarige Hosemarie Holt-Brügge- mann, met wie hij volgens zijn ver klaring zou willen trouwen. Eerder al, voor zijn proces wegens moord op Russische joden had Zech- Nenntwich samengeleefd met een rijke Amerikaanse vrouw, die hij verliet na eerst al haar geld te heb ben opgemaakt. Begin deze maand beklaagde Mar git zich tegenover een verslaggever van „Der Stern" in Cairo, dat zij zich bedrogen voelde en naar huis terug wilde. Het blad heeft nu we ten te bereiken, dat zij, nadat zij zich bij de politie had aangegeven, niet zal worden vervolgd. Het vonnis tot inhechtenisneming, wegens me deplichtigheid aan ontvluchting, werd ingetrokken. Ondanks uren lange verhoren op het Brunswijkse politiebureau weigerde Margit Stein heuer tot nu toe iets los te laten over haar rol in deze zaak. (Van onze Haagse correspondent). Tijdens werkzaamheden op een zol der van één der gebouwen van het elektriciteitsbedrijf Zuid-Holland in Voorburg is gisteravond een 32-jarige technisch tekenaar uit Leidschendam door een luik gevallen en 15 meter lager terecht gekomen op het bete gelde vloerportaal van het trappen huis. Met een schedelbasisfractuur is hU in de Ursula-kliniek in Wassenaar opgenomen, waar hij in de loop van de avond is overleden grieven met de volgende cijfers: 1) Sinds 1945 streeft de K.L.M. er niet zonder succes naar, de negen Duitse vliegvelden in de meest uit gebreide zin van het woord als haar achterland te ontsluiten, met het doel bij voorkeur buitenlandse pas sagiers voor de lange afstand via Amsterdam naar andere wereldde len te vervoeren. 2) Terwyi de Lufthansa pas deze zomer begonnen is met het vliegen op Nederland en wel met een dage lijkse Viscount-dienst tussen Frank furt en Amsterdam, onderhoudt de K.L.M. op het ogenblik 79 vluchten per week tussen Nederland en Duits land. Een aantal dat de behoefte van het zuiver Nederlands-Duitse verkeer ver te boven gaat. Met deze diensten wordt hoofdzakeiyk tran- sitoverkeer via Amsterdam naar el ders vervoerd. 3) In omgekeerde richting komen hier nog elf transitovluchten van Schiphol vla Duitse vliegvelden naar het verre en nabye Oosten. Midden- Amerika, Afrika en Oost-Europa bij. 4) Aldus bedroeg in 1962 de om zet van het K.L.M.-luchtverkeer op Westduits land 40 miljoen gulden. ZOMERPRIJZEN Onze zaak Is GESLOTEN op de MAANDAGEN EN DINSDAGEN: 17, 18, 24, 25 aug., 31 aug. en 1 sept. In diezelfde weken van woensdag tm. saterdag geopend. Fa. v. ZWIETEN - Breestr.150 (0tic/ tvs Uit het Leidsch Dagblad van 16 Aug. 1864: Z.M. heeft aan Mr. H. Cock, emeritus hoogleraar aan de hoogeschool alhier, een pensioen van f 3500 's jaars verleend. AdvertentieEene juf frouw, uit den fatsoenlijken stand, P.G., verlangt tegen primo Nov. e.k. eene betrek king in een Burgergezin, waartoe geen salaris zal wor den gevorderd, maar alleen een goede behandeling. Br. bur. L.D. letters Z.Z.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1