DER BAMM" Ondanks ergernis toe geloof in de toekom* Kom er ACHT-er Gevarieerde oefening in ogengymnasiek DOCUMENTA III Zaterdag 15 augustus 1964 PETRA VLABG KRISTL ■fr Een filmbeeld van het mooie tragische meisje in de rolstoel MÜNCHEN In het aan originele talenten bloedarme Duitsland heeft onlangs in München de jonge Joegoslaaf Vlado Kristl voor vrien den en vakbroeders zijn lang verwachte nieuweling Der Damm" ten doop gehouden. Het is de eerste avondvullende speelfilm, die Kristl maakte en de faam die Der Damm" aan deze onofficiële première vooruit uxis gesneld dankte de regisseur 'aan de keus van zijn vrouwe lijke hoofdrolspeelster: de Hamburgse tëlevisie-omroepster Petra Krause, na een zelfmoordpoging in 1961 vanaf het middel verlamd. De geïllustreerde massa-pers roijdt de laatste maanden grote aandacht aan Petra Krause en haar huwelijk met de Hamburgse filmcriticus Uwe Nettelbeck. Toch komen de kijkers, die om Petra Krause „Der Damm gaan zien van een luidruchtige kermis thuis. Net als Petra zijn de beide andere „hoofdrolspelers" niet meer dan de bouwstenen in een spel met origineel aangewende filmtechnische middelen dat tot een 3 avant-garde in de Duitse film zou kunnen leiden. Sensatiezucht Vele regisseurs vóór Kristl had den Petra Krause gevraagd een film met haar te mogen maken, maar dan een film van haar leven. Petra wees al deze verzoeken van de hand. omdat ze sensatiezucht vermoedde. Natuurlijk was dit ook sensatie zucht en winzucht met bovendien de publiciteit van de boulevard pers op de achtergrond. Toch is het opmerkelijk, dat ook Kristl (welbewust) ondanks het „mate riaal". dat hem ter beschikking stond een onderwerp grotendeels heeft laten rusten, dat kennelijk nog tot de heel weinige taboes in de cinema moet worden gerekend. De filmbezoeker is de laatste jaren door de wol geverfd geraakt. Drama's rond „geestelijk gestoor den" zijn aan de orde van de dag. maar de perversiteit van het ver minkte lichaam is zelden of nooit 't onderwerp van 'n filmstudie. Het opmerkelijke feit doet zich daarbij nog voor, dat in het dagelijks leven een geestelijk tekort zo mo gelijk met de mantel der liefde wordt bedekt (over een gang naai de psychiater spreekt men niet graag), maar dat een lichamelijk tekort in de publieke opinie „geen schande is". Realistisch Ter Illustratie van dit verschijn sel zou men niet zozeer moeten wijzen op een realistische film als het vlak na de oorlog in Amerika geproduceerde „The best years of our lives" het verhaal van een uit de strijd zonder handen in de burgersamenleving terugkerende soldaat, dan wel op scènes in films van de Spanjaard Luis Bunuel. die Nieuws vormen Vlado Kristl behoorde enige jaren tot de „groupe de recherche" in Parijs, nadat hij in zijn geboorte land Zagreb de academie had af gelopen. De modernste uitdruk kingsmiddelen in de schilderkunst (die in de ogen van de verbaasde buitenstaander nauwelijks nog iets met schilderen te maken heeft) wendde Kristl aan bij het zoeken naar nieuwe vormen in de film. „Der Damm" werd dan ook een op een klassiek gegeven gevarieer de oefening in ogengymnastiek. De schuchtere jongeman, die verliefd wordt en de strijd tegen de dom me, maar sterke medeminnaar verliest en daarnaast wordt afge beeld in zijn wanhopige strijd tegen de overweldigende kakofonie Charlie Chaplin terugvinden in „Der Damm", en hij zal aan Jacques Tati moeten denken en daarbij tot de slotsom komen, hoe veel absoluter de botsing is gewor den tussen het individu en de har de wereld om hem heen. Chaplin vond nog troost bij een (desnoods geknakte) bloem, Tati's „Mon On- cle" bij een hoog in de zon opge hangen kanariepiet. Kristls natuur is, wanneer ze al een vluchtoord zou kunnen betekenen, hard en be vroren en met sneeuw bedekt. Geluid Deze actueelste visie op het „menselijk tekort" wordt door Kristl behalve met beelden voor een belangrijk deel aangeduid met geluid. Behalve de beangstigende dimensies van de grotendeels met telelenzen vastgelegde omhoogto- rende flatblokken en balkonreek sen, bumper-aan-bum per voort- schuivende autofiles, samengebalde en daardoor koortsig uitziende ge velrijen van stegen en sloppen, is er een muur van geluid, die iedere ontmoeting in deze krankzinnige Kristl-wereld onmogelijk maakt. Het geluid van Kristl overschrijdt na een kwartier al de grenzen van het fysiek draagbare en is dan niet meer dan een te hardhandig in feite onartistiek overtuigings middel Een volgende stap is, dat de bioscoopbezoekers dankzij een ingenieus systeem de rotsblokken op het hoofd krijgen, die de onge lukkige minnaar (als een steeds terugkerend thema) van de vijan dige hoge steengroeve in een hysterische dans losrukt in een poging zich met de onwrikbare ma terie te meten. De toonband van „Der Damm" als zelfstandigheid is daarmee evenwel niet veroordeeld. In een wat bescheidener volume zou ze het als „symphonie te" wellicht goed doen. Fenomeen Petra Toch is met dit alles het feno meen Petra Krause in deze film nog niet voldoende recht ge daan. Kristl ontmoette het om- roepstertje na afloop van een filmfestival in Baden-Baden en bedacht in een flits een draai boek om het beeld van het meisje in de rolstoel, dat hij toen nog niet kende, en wier ge zicht hem bijzonder fascineerde. Petra Krause stamde uit een ge zin van gefortuneerde, geschei den ouders. Ze ivas intelligent, onrustig en ivilde toneelspeelster worden. Maar ze zakte voor alle toelatingsexamens. Ze leerde in München het boekverkopersvak toen ze om redenen die zij niet wil onthullen („geen liefdesver driet") besloot een eind aan haar leven te maken. Op 17 fe bruari 1961 stortte ze zich uit het raam van haar vierde etage in de Adelbertstrasse 74 om zes uur in de morgen op straat. Toen de benedenbuurman haar zag liggen zei deze verbouwe reerd: „Maar juffrouw Krause, wat hebt u nu toch gedaan?" Daarop verloor Petra het be wustzijn. In het ziekenhuis er voer ze, dat ze nooit meer zou kunnen lopen. Ze maakte de vergeefse reis langs de dure kli nieken, die de gefortuneerde on gélukkig en zich kunnen veroor loven, en met het klassieke re sultaat: geen hoop, geen verbe tering. Toen Kristl Petra Krau se voor het eerst in Baden-Ba den zag lag hij op haar gezicht de worsteling rond een beslis sende keuze: een gelaten bur germeisje worden in een glim mende rolstoel dan wel vanuit de onvermijdelijke situatie iets anders opbouwen, dat een bevre digender rechtvaardiging van het voortbestaan zou verschaf fen. Deze strijd komt bij Petra Krause in „Der Damm" aan de oppervlakte en ze strijdt hem tot een voorlopig eind. De bio scoopbezoeker zal hier weinig van merken. Petra is terecht ge zakt voor haar toneelexamens, al is dat in Kristls film geen be zwaar het is nauwelijks een film, veel meer een originele beeldmontagewaarbij het „ge zicht" van Petra een grote rol als „die bepaalde voorliefde voor het afschuwelijke, die nostalgie naar de smart en het kwaad die dit kwaad en die smart zoekt om zichzelf bot te vieren". Bunuel „verlustigt" zich inder daad (onder de afkeurende kreten van bepaalde filmcritici) in het bewegingsprobleem van de licha melijk verminkte. In een van zijn films hijst een nozembende een beenloze man uit zijn wagentje en laat hem hulpeloos op een een zame weg achter. Dezelfde film critici slaan niet op de trom der moraliteit als het om bijvoorbeeld „The snake pit" of .Suddenly last summer" gaat tot in details uitge sponnen histories van geestelijk gestoorde vrouwen. Het voortbewegingsprobleem is het enige aspect, dat de lezer van de geïllustreerde bladen aan het geval Petra Krause interesseert. Het speelt in „Der Damm" welis waar een kardinale rol, maar niet op de manier, waarop men het behandeld had willen zien. Daar om wilden de sensatie-regisseurs Petra ook tot een verfilming van haar leven overhalen. Het is in verband hiermee vreemd, dat in de literatuur noch in de film tot nu toe een artistiek geslaagde poging is ondernomen de problematiek van de in zijn bewegingen gehin derde mens 'na twee wereldoor logen bovendien van grote actua liteit) zonder schaamte en „kei hard" (zoals het in de eeuw van Kristl en de zijnen nu eenmaal hoort) aan de orde te stellen. Ook het revalidatiecentrum is een „snake pit". Zonder dat dit een strafpunt van Der Damm betekent, duidt deze film toch op een verschijnsel, wellicht een omissie, die in dit verband niet verzwegen kan wor- Kunt U de acht afwijkingen in de beide bovenstaande tekeningqen vinden? De juiste oplossing vindt U elders in dit Bijvoegsel. I Het gezicht van Petra Klause speelt een groterol in Der Damm". Speciale berichtgeving) dc DE beeldhouwkunst op de Documenta III in Kassei heefi*1! opgesteld op een verschrikkelijke dillettanterige wijïj® vóór de ruïne van Karlsaue, een barok zomerpaleisje, da|cl al werd gebombardeerd en dat niet meer hersteld kon wees Maar het prachtige park is gebleven. Het trekt steeds wcjjjt, aandacht en goed moet de sculptuur zijn, die het er tegeiwi houdt. lï Met ziet hoe de overschatte ba len/ten zoals Norbert Kricke met zijn Spoetnikverbeeldingen of Lip- chitz, die wel heel erg op zijn re tour is, David Smith, Erich Hauser enz. het niet uithouden. En ook hoe Aschibacher, de Zwitser, met zijn marmeren figuur de blik tot zich trekt, hoe Bemhard Heiliger's „Pan- ta Rei", een drie meter hoog reliëf van cement en ijzer en gips ook in het felste zonlicht van een monu mentale bewogenheid blijft, zo groot als de gevel van een Toscaanse kerk, hoe Henry Moore zijn talent voor de zoveelste keer bevestigt., hoe totdat men thans bemerkt d2 bij hem het „grapje", de „vtf ons heeft geamuseerd en ovf peld. Misschien zeggen we dar over enige jaren ook van htf van George Rickey, een in 1? boren Amerikaan, die stalen', den van zet tot elf meter bekroning van pomodore is geweest, hoe wei nig eigenlijk de „stabiles" van Cal- der te betekenen hebben. Ook weer zo'n talent, Calder wiens „Mobiles" een jaar of tien geleden zo boèiden, gladde uiterlijk schuilt RU 'iKkclde apparatuur, H slinger van een precisie- langzaam laat heen en weer op wind en temperatuurversdr Er zijn horizontale en vertier3 tegen het park zijn ze een „v kulluk" speeltuig. Bepaald ir~ wekkend is Hajek's „Frani Frühling", een soort Japans met betonnen sculpturen, hu, heel een kijkkast van 19 bij sA ter, bij elkaar gehouden door^ je en lichtblauwe verfstrepen Wie ontbrekei i moeten vertellen doch van de veell Rauschenberg pere Konrad Klapheck, een i>2: geboren schilder uit Dussfy over James Mcgarrell, die eei kelijke schilder is, over de ie mydelijke Appel (die in éénly een schilderij heeft gemaakt l, het zijne ergens was gestre', het nieuwe is er dan ook nr over vele Duitse schilders vai*> delijk tweede en derde rant door vriendjespolitiek zijn sc genwoordigd, tot en met hett) kelijke talent van Mark (men ziet dan weer tegelijk,, veel zwakke navolgers er 2?, eigenlijk praktisch iedereen 1 genwoordigd. neljj ■jür Petra Klause werd bij haar huwelijk door de bruidegc filmcriticus Uwe Nettelbeck naar het stadhuis gereden. het aan voortvarendheid van de landse museumdirecteuren, di de leiding van de Document] raad worden gevraagd maa" blijkbaar de .reisjes of oveiT kosten" prefereren boven hu, doen voor de Nederlandse kuiT guren als Bogart, Henkes Bohemen. Zij lopen na Nederlandse ambtenaren noeg achterna. Het zij zo Documenta III zal geen vert' talent aan de openbaarheid L gen, wel overschattingen wat terugdringen in de pue' waardering. Ondanks romn»ê erger geeft ze toch een beefy hetgeen er heden ten dage t? geschilderd en gebeeldhouwd de hoogtepunten nog steeds om te geloven in de toekoms, de beeldende kunst. De Documenta III duurt toS tober.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 10