EIDSCI DAGBLAD arry Goldwater spreekt ineens gematigde taal \Rockefeller houdt dch nog afzijdig Barts0n's 1 Miljoenen Indiërs staken Bomen in Leiden uit grond gerukt door een windhoos Verwarring rond pierprijs van I.- „Een smaad voor ons allen", zegt Golo Mann Wel toespraken over muur in Berlijnmaar geen oplossing ©ücf Wifënws AMERIKA ZENDT 4 VLIEGTUIGEN EN PERSONEEL NAAR KONGO Vicht 1 maart 1860 DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1964 No. 31337 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 VerzoeningsbijeenkomstRepublikeinse partij (Van onze correspondent in Washington) Barry Goldwater toonde zich gisteren van zijn gematigdste jde op de „verzoeningsbijeenkomst" van de Republikeinse partij Hersey in Pennsylvania. Daar confereerden veertien gouver- I urs, veertien kandidaten voor het gouverneurschap plus Eisen- ||>wer en Nixon met Goldwater. zijn vice-presidentiële kandidaat ifill Miller en partijvoorzitter Bruch over de komende verkie- |P ïgscampagne. Goldwater sprak zich plotseling uit vóór de erenigde Naties, sociale voorzieningen, versterking van de AVO en tenuitvoerlegging van de wet tegen rassendiscrimi- ttie. Onlangs stemde hij in de Senaat tegen deze wet op de irgerrechten. Eveneens keerde hy zich tegen ex- •mistische groepen. En hü noemde dit verband communisten en Ku Klan met name. Bovendien, zo rklaarde hü, zou hij als president beleidslyn van het bewind-Eisen- ?er volgen, waarop Goldwater tot toe geregeld kritiek heeft uitge- fend wegens zijn slapte en een te ote vooruitstrevendheid. Maar degenen die geloofden een Bowe Barry te horen, kregen de bedeling dat deze uitspraken enszins een verzoeningstaai, wa- de regenjas mef cochef K LAAiS) SENS REGEN WAS WELKOM wan onze weerkundige medewerker) (Kreeg de westelijke helft van ons ind de laatste weken nu en dan uien met regen van betekenis, de Sostelijke helft is totnutoe in deze zo. per zeer droog gebleven. De situatie 'de land- en tuinbouw begon van Limburg tot Groningen, al idelijk te worden. In het a"_ >en etmaal is daar een streep door aid. I Een intensieve regendepressie boven ^litsland, met in Bremen 78 milli- neerslag, heeft ook veel regen i ons land gebracht. In Zuid-Lim- urg en in Ter Apel 45, in Nieuwe- chans 42 millimeter. De regengrens fas gisteren sterk begrensd, want in >en Helder en op de Waddeneilanden leef het met droog weer en opkla- ingen een goede stranddag. In het westen viel 10 tot 18 milli- ïeter regen, zodat ook daar de augustusmaand al weer vrij nat gaat forden. Tegen het weekeinde"'is ge leidelijk aan stabieler weer te ver- Wachten, met een stijging van tem peratuur. ren, maar dat het hier ging om „al- tüd ingenomen of onlangs aanvaar de standpunten". De oude Goldwater kwam trou wens onloochenbaar naar voren in zijn opinies over Vietnam waarin hij grotere oorlogsinspanning be pleitte en het bombarderen van de communistische aanvoerwegen van uit China naar Noord-Vietnam. Zyn gematigde taal leverde Barry in Her sey alom steun op. Niet alleen kreeg hij bijval van zijn officiële gastheer. Bill Scranton, maar vooral van Eisenhower die op een persconferen tie uiteenzette dat al zijn twüfel over Goldwaters denkbeelden is verdwe nen. De oud-president steunt senator Goldwater van harte en hij loofde de moed, bekwaamheid, kracht en integriteit van Goldwater en Miller, die „mannen van eer" werden ge noemd. Enige terughoudendheid was er slechts bij de Newyorkse gou verneur, Rockefeller, die weliswaar aankondigde de Republikeinse kan didaten voor het Witte Huis offi cieel te steunen, maar die weigerde zich persoonlijk voor Goldwater uit te spreken. Afwijzing Rockefeller zal voorts uitsluitend in zijn eigen staat verkiezingscam pagnes voeren, vooral ten gunste van de Republikeinse kandidaten voor twee senaatszetels, Javits en Keating. Maar deze senatoren staan onafhankelijk van Goldwater, zodat Rockey's steun aan hen opnieuw een duidelijke afwijzing betekent van het conservatisme dat de Republikeinse partij nu beheerst. De conferentie van gisteren werd namelijk geheel gedomineerd door Goldwater. Het was opvallend, hoe zeer de conservatieve politieke tech nici de party beheersen. In de af gelopen weken manoeuvreerde Gold water zyn aanhangers in sleutelpo sities, zoals de nieuwe partijvoorzit ter, Burch, of de leider van het cam pagnecomité, White. Het apparaat is daardoor geheel onder controle ge bracht op een even drastische en handige wijze als de aanhangers van Kennedy in 1960 de Democratische partij overnamen. Maar de gematigde uitlatingen van Goldwater tonen aan, dat de senator met de beheersing van het partijapparaat alleen niet klaar is. Hij moet de verkiezingen winnen, waarvoor de hartelijke steun van de gematigden noodzakelijk is. Weer eenheid Vandaar zijn nieuwe taal, van daar zijn eerbetuiging aan Eisenho wer, die gisteren nauw betrokken werd bij de voorbereiding van Gold waters speech. Vandaar tenslotte de poging van de senator om overeen stemming met Rockefeller te be reiken, met wie hij anderhalf uur lang heeft gepraat op deze conferen tie. Behalve het laatste oogmerk lijkt alles bereikt en de eenheid van de Republikeinen achter Goldwater was in Hersey vrijwel volkomen. De reden waarom Goldwater plot seling streeft naar steun van de Republikeinse middengroeperingen, is wellicht het resultaat van zijn privé opiniepeilingen, die onmogelijk anders konden uitvallen dan de al gemeen bekende van opiniepeilings instituten. Daaruit kan men opma ken dat Goldwater in de zuidelijke staten op Johnson voor ligt met 51 procent tegen 42, maar overal elders ernstig achter staat. Nationaal be zien heeft Goldwater slechts 36 pro cent van de kiezers tegen Johnson 64 procent. Hiermee is zonneklaar, dat de se nator kansloos is, indien hij geen kans ziet naast conservatieve ook gematigde stemmen aan te trekken. De „flirtation" met de laatstgenoem de is gisteren officieel begonnen. Maar het staat vast, dat de eigen- lyke liefde van Goldwater blijft toe behoren aan de ultra-conservatieve zaak, waarvan hij sinds jaren de kampioen is. Naar schatting drie miljoen mensen hebben gisteren in de Indiase staat Maharasjtra het werk neergelegd uit protest tegen het nijpend voedseltekort en de stijgende prij zen. Het openbare leven in de staat is vrijwel geheel tot stilstand gekomen. In Bombay was 85 procent van de fabrieken, banken, handelsonder nemingen, winkels, hotels en res taurants gesloten. De elfhonderd autobussen en zevenduizend taxi's bleven in de garages en in de ha ven lagen zevenendertig schepen te wachten. De enige schepen die behandeld werden waren die met levensmiddelen aan boord. De treindiensten van het centrum van Bombay naar de voorsteden werden echter normaal uitgevoerd, terwijl ook de onontbeerlijke dien sten als ziekenhuizen, ambu lances en brandweer van de staking waren uitgezonderd. Nu ook toegang tot vierde eiland SCHEVENINGSE PIER GISTERMIDDAG: een man sloeg met een zware koevoet een gelast takeloog los van de vloer van het vierde piereiland. „Zo", stelde hij vergenoegd vast, „daar over zullen ze hun benen niet meer breken". Met „ze" bedoelde hij de mensen het waren er nogal wat die gehoorzaam een gulden hadden betaald voor een bezoek aan de pier èn het vierde eiland. Mensen, die waar voor htm geld wensten en zich daarom door een smalle opening in een schutting over een tamelyk provisorisch houten bruggetje en een door de regen ta melijk glad geworden oplopend pad I van staal begaven in de richting van klinkende hamerslagen en volksdèuntjes zingende werklieden, j Zy zagen niet meer dan een ont redderde ponton op stalen poten, I waarop een centimeter regenwater j het wandelen bepaald ongenoeglijk maakte. Koppelverkoop Er heerste gisteren nogal verwar ring rond de toegangsprijs van de pier. 's Middags kregen de bezoekers een tijdje voor de prijs van één gul den twee kaartjes van 50 cent. Op gewonden bezoekers spraken van koppelverkoop. Tussen de middag is de pier een uur dicht geweest. Daarvóór was het soms onrustig bij de ingang van Schevenings wandelhoofd. Er waren mensen die met nadruk een kaartje Aan boord van het jacht Radiantheeft mevr. Jacque line Kennedy een driedaags be zoek gebracht aan Joego-Slavië in gezelschap van haar zuster prinses Radziwlll. Hier ziet men mevrouw Kennedy, hartelijk be groet door de bevolking, met de burgemeester van Dubrovnik tijdens een wandeling door de hoofdstraat van deze stad aan de Adriatische Zee eisten van 55 cent, de prijs die mi nister Andriessen voor het piergenoi heeft vastgesteld. Zelfs buitenlan ders sloten zich by het verlangen naar een lage pierprijs aan. De kaartverkoop verliep, nadat het bordje „Kassa's dicht" weer was weggehaald, een beetje vreemd. Op een gegeven moment werden er kin derkaartjes van 25 cent verkocht, terwijl Zwolsman toch de prijs daar voor op 50 cent had bepaald. De EM.S. gaf nogmaals een ver klaring uit over het verschil van mening met minister Andriessen. Daarin werd om. gezegd, dat de EJM.S. „het niet juist acht om te trachten langs de weg van een listig prijsbeleid aan eventuele rechtsver volging op grond van de beschikking van de minister te ontkomen' 0 Slot pag. 2 (Van onze correspondent in Bonn). Vandaag is de Berlynse muur drie jaar oud. Dit feit is in de vroegere rykshoofdstad gevierd met een uur van zwijgen, ter herdenking van de 52 slachtoffers, die Ulbrichts wan hoopsdaad nu al heeft opgeleverd. Ter inleiding van de dertiende augustus hebben bondskanselier Er- hard, vice-kanselier Erich Mende en de burgemeester van Berlyn, Willy Brandt, verklaringen voorgelezen of uitgegeven, waarin opnieuw heftig tegen de muur wordt geprotesteerd. Geen van de woordvoerders deed ech ter een oplossing aan de hand, die tot het ryk der mogelykheden be hoort. De „Frankfurter Allgemeine Zed- tung" wijst in een hoofdartikel op het gevaar van bewuste of onbewuste aanpassing aan de situatie, omdat het „uitzichtloos" is. Daarom moet elke mogelijkheid worden aangegre pen om het gesprek met de Oostzone voort te zetten. Het blad voegt er evenwel aan toe dat dit gesprek met Oost-Berlijn moeilijker geworden is. Het Hamburgse blad „Die Welt" merkt in een hoofdartikel op: „Zou 1 deze muur drie jaar blijven staan als hij bijvoorbeeld in Londen, Ney York of Rome was opgericht? Dat kunnen we ons niet voorstellen. Maar daar uit blijkt de innerlijke zwakte van het Duitse volk, dat nog steeds verlamd is door eigen schuld en waarop de zware erfenis van het verleden rust". Gisteravond sprak in een televisie commentaar de historicus Gole Mann over de Berlijnse muur. Wat hü te zeggen heeft is veelal een bron van ergernis voor de met de officiële ge- dachtemgang meegegroeide Duitsers. Mann noemde de muur een smaad voor ons allen: voor de Duitsers van 33 tot 45, die er de basis voor legden, voor de Westelijke geallieerden, die die bouw niet verhinderden, voor de communistische wereld, die geen be tere methode kon bedeniken om haar ideeën uit te voeren en voor de neu tralen, die zo verschrikkelijk hord schreeuwen om alle mogelijke vrij heden maar geen vinger uitsteken voor de vryheden van een ander. Golo Mann bracht opnieuw zyn opvatting naar voren, dat de enige oplossing voor het verdwijnen van de muur gelegen is in vergaande toena dering tot de DDR. „Wie dat niet wil moet de muur stormenderhand ver overen", ging hü voort en hij besloot: „Wie beide oplossingen niet wil, wil niets anders dan toespraken hou den". J1 Uit het Leidsch Dagblad van 9 13 Aug. 1864: j Naar men verneemt, "be staat bij eenige industrieelen in Twenthe het voornemen heigrond aan te koopen, om daarop een moerbeziënplan- taadje aanteleggen, ten einde zijde te teelen. i Naar wij vernemen, is het i plan om de Leidsche Schouw- i burg in een betere staat te i brengen, reeds tot zekere i mate van vrijheid gekomen. i Een aanzienlijke som wordt i aan de verfraaiing ten koste l gelegd. WEERBERICHT Enkele opklaringen Het KNMI verwacht van heden- ^tofc morgenavond: Op de meeste plaatsen droog weer ttet enkele opklaringen. Matige, aan de Waddenkust aanvankelyk krach tige, wind tussen oost en noord-oost. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. e. (Opgemaakt om 11.15 uur) te 14 AUGUSTUS Zon op: 5.22 uur; onder: 20.06 uur. Maan op: 13.10 uur; onder: 23.02 uur. Hoogwater te Katwük te 7.37 uur en «.W.58 uur; laagwater te 3.26 uur en 15.39 uur. STRANDVERWACHTING lijDepressie met groot regengebied trekt van Duitsland naar België. Aanvankelük nog veel bewolking met Jat lichte regen. Morgen overwegend droog met noord-oostenwind. Koel, 10 de middag 17 tot 19 graden, zee water 18 graden. Vooruitzichten: Hoge druk hand haaft zich boven Scandinavië met tegen het weekeinde geleidelijk sta tieier strandweer. nummer bestaat uit 14 pagina's) Vier transportvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht zyn naar Kongo onderweg met 550 parachu tisten en 56 man vliegend en on derhoudspersoneel. Naar in welinge lichte kringen wordt vernomen, zul len de Amerikanen niet aan militai re operaties deelnemen. De para chutisten hebben tot taak vliegtui gen en andere goederen te bescher men. Zij staan ter beschikking van de Amerikaanse ambassadeur in Le- opoldstad. De vüf man personeel van het Amerikaanse consulaat in Stanley- stad treffen voorbereidingen om de stad te verlaten. Ze hebben daartoe van de opstandelingen bevel gekre gen. Vele grote handelsmaatschappüen in Kongo hebben al voorbereidingen getroffen om hun personeel in de provincies en ook in Leopoldstad zelf naar veiliger oorden te brengen. De Unilever, die veel dochteronderne mingen in Kongo heeft, zou zijn employés hebben voorgesteld om hun vrouwen en kinderen naar Europa te laten gaan. De oliemaatschappij en zouden hetzelfde willen doen. Tenslotte heeft de volkerenorganisa tie haar personeel in Kongo verzocht geen vrouwen en kinderen te laten overkomen. Ruim vyfhonderd negers uit Zuid- Kasai hebben gisteren nogal luid ruchtig betoogd voor de ambtswo ning van premier Tsjombe in Leo poldstad uit protest tegen „de tiran nie die in Zuid-Kasai wordt uitge oefend door de provinciale president In de Leidse Cobetstraat en omgeving zijn gistermiddag om streeks vier uur ongeveer 20 bomen uit de grond gerukt of afgebroken door een windhoos. Omwonenden zagen een don kere slurf, die door de straat trok. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar er was wel enige materiële schade. De windhoos droeg een zeer plaatselijk karakter. (Voor nadere bijzonderheden zie onder stadsnieuws). (Foto L.D./Holvast) Joseph Ngaloela". Ngaloela, die al 48 uur in Leopolastad is. kwam net bij de ambtswoning van Tsjombe, toen de betoging in volle gang was. De betogers schreeuwden „Ngaloela is een moordenaar" en „leve Tsjom be".

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1