Jan van Ees: vrijwel iedereen kent hem Nieuwe doorwerkactie voor bouwers in winter VIJFTIG JAAR BIJ HET TONEEL a t JAARVERSLAG STICUSA kunst kAleiöoscoQp CHARLES DE WOLFF DIRIGENT VAN HET GRONINGS ORKEST? K.L.M. en ministerie terughoudend over cliartervluchtverbod Zweedse expositie in Madurodam was groot succes Congres akkoord met strijd tegen armoede Bevolkingswinst van ruim 8.000 personen STRAATROVERS GEGREPEN Acht gewonden bij botsing Hoofdredacteur Sunday Mirror vervangen LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1964 [JVT HIJ IS PAUL VLAANDEREN de dag af viel het begin van Jan van Ees' toneelcarrière samen et uitbreken van de eerste wereldoorlog. Een tumultueuze sfart, die ilisch is gebleven voor de zeer wisselende carrière van de man, 5 Paul Vlaanderen vrijwel geen Nederlander onbekend is. 52 augustus, als Jan van Ees Dremière van „Clérambard" ïaagsche Comedie optreedt, ®jj dus aan de tweede halve n zijn toneelloopbaan. ,tste jaren speelt Van Ees bij Lfsche Comedie. Hij trad on- op in „Aime Bitos" en zonder bagage Hij is r voor die kans, want in de liggen zijn mooiste her ben. Al in 1915 verbond hy a de Haghe Spelers van Edu- 'Icade, daarna kwam hij bij Sper Cor van der Lugt Mel- he 1 n'eekt met grote bewondering toneelleider, „die in één zet- I intenties waar wist te ma- generale vertoonde dan ook 10 beeld als de eerste repeti- klinkt er spijt in de stem van Ees als hij ophaalt hoe h32 om een artistiek conflict „Ik ben heel stom geweest te gaan. Dat had niet ge- jaren voor de oorlog maak- rnrnees naar Indië en zijn ^verbonden aan talrijke films Éaren als „De Jantjes", „Op zegen" en „De big van het De 68-jarige acteur is nthousiast voor film en te- Iet spelen is voor hem de n de illusie. Hij moet er unnen opgaan. Bij film en lukt dat niet. In de tijd p close-up wordt gemaakt, een technicus voor je voe- Wen snoertje tussen je schoe lje halen etc. Klieving kan er zo natuur- ontstaan. Op de planken miet aan het publiek, je gaat Jop in je rol. De kunstenaar •lan zijn eigen persoonlijk- /i uit de kosmos neemt be- I je. Alle pijn waarmee je \j verdwijnt onder de span- fj het optreden en keert pas Wig als je in de kleedkamer is een ervaring, die veel van Van Ees opdeden. RD ttneelspeler met zyn rijke toont het wyzé oog voor t dat men lang niet altyd eaterwereld treft. „Acteren tte maar een herscheppen- vindt hy. De nu weer acteur zal ook niet tot hy grijs is blyven spelen, hij nog wel zo gebonden gifeer van het theater, dat aster Annie een beetje be- H van de ene dag op de aar toneelcarrière afsloot. Iste ervaring in de eer- eeuw van zijn loop- ude keer dat hij in Haar- agmiddag en zondagavond iuwde vrouw" speelde, het a een echtpaar, dat besluit iheiden. Toen hij met zijn ■■ster tussen de twee voor zat te dineren, kwamen en een vrouw bedanken spel. Zij waren gaan kij- soort afscheid om daar- te gaan. Dat ging niet gepakte koffer werd weer itation gehaald, 's Avonds stuk nog geinspireerder As Jan van Ees de allereerste I Toon Hermans als artiest nabij had meegemaakt, I bij de radio in vaste dat hij in 1923 al in een ,Ik heb een mens gedood" ice Rostand had gedebu- r£eIir van de Engelse detective ndsnderen verschafte hem een populariteit. Nog steeds 1.30 nen ernaar, hoewel de *1 een anderhalf jaar ter B£mdat de schrijver Francis door televisiewerk teveel M^nen wordt om nog JAN VAN EES hoorspelseries te kunnen schryven, „Een knap vakman", vindt Jan van Ees van de auteur. Vooral door zijn originele geluidseffecten wist Durbridge zijn Vlaanderen-avontu- ren tot fascinerende stukjes luister spel te maken. Toen Jan van Ees jaren geleden in het gezelschap van Toon Hermans optrad op Soestdijk ter gelegenheid van Koninginnedag, kwam één van de Prinsessen vragen of de detec tive niet wat eerder 's avonds op pad kon gaan daar ook voor Prin sessen het klokje van gehoorzaam heid slaat. Jan van Ees is begonnen als to neelspeler en hij is er nog steeds blij om dat Paul Steenbergen hem de kans bood tot het toneel terug te keren. De grens der ij delheid ge passeerd speelt hij nu grotere en kleinere rollen, waarbij hij slechts wat gehinderd wordt door de cru heid vaak van modern toneel. Vele nieuwlichterij heeft dan ook niet de instemming van grootvader Van Ees. Hy heeft in de eerstkomende we ken twee belangryke taken: zyn rol in „Clérambard" instuderen en met zyn kleinzoon onmiddellijk naar de kapper gaan als die een weekje in Den Haag komt logeren. Zyn doch ter Annemarie vertelde haar vader dat de 15-jarige zich een Beatle- hoofd heeft aangemeten. „Zo ga ik niet met hem de straat op", zegt Jan van Ees beslist en met enige afkeei Naar de kapper zal het toch moeten. Het cultureel tweerichtingsverkeer, dat leidt tot een groter wederzijds begrip in de drie landen van het Koninkrijk en tot grotere belangstel ling voor eikaars cultuur is toege nomen, aldus het jaarverslag over 1963 van de Ned. Stichting voor cul turele samenwerking met Suriname en de Ned. Antillen. De voorlichting over Suriname en de Ned. Antillen in Nederland is ver der op gang gekomen. In dit ver band wordt vooral de toegenomen intensiteit van de voorlichting op scholen genoemd. Er werden grote boekenzendingen naar Suriname en de Ned. Antillen verzonden, terwyl in Nederland al lerlei werken op wetenschappelijk en cultureel terrein betreffende Surina me en de Ned. Antillen werd ver spreid. Bert Haanstra's „Alleman" werd tegeljjk met de eerste vertoning in Nederland in première gebracht in Paramaribo en Willemstad. In Ne derland werd Peter Creutzberg's „Oke Aki Antillas" uitgebracht. Veelzijdig musicus (Van onze correspondent) Behoudens goedkeuring voor de gemeenteraad van Gronin gen wordt met ingang van het seizoen 1965/'66 tot vast diri gent van het Noordelijk Phil- harmonisch Orkest benoemd Charles de Wolff uit Enschede. In verband met nog lopende verbintenissen gaat de benoe ming pas in 1965 in, doch reeds in het nieuwe seizoen zal Char les de Wolff een groot aantal concerten voor zijn rekening nemen. Charles de Wolff (geboren in 1932) kreeg zijn orgelopleiding bij Anton van der Horst in Amsterdam en Jeanne Demessieux in Parijs. Aan het conservatorium in Am sterdam behaalde hij de piano- en orgeldiploma's en het diploma hoofd vak theorie. Tevens kreeg hij de prix d'Excellence voor orgel. Door het ge hele land geeft Charles de Wolff orgelconcerten. Tevens bekwaamde hij zich in orkestdirectie en kreeg daartoe les op de dirigentencursus van de Ned. Radio Unie waar Fran co Ferrara zijn leermeester was. Na het vertrek van Yvon Baarspul bij het Overijssels Philharmonisch Or kest leidde Charles de Wolff meer dere concerten van dit orkest het geen weer tot een contract met het Gelders Orkest (naast Karl Gara- guly) leidde. Toen Jan van Epenhuysen het Groningse orkest verliet heeft men Begrafenis Mathias Kemp De schrijver Mathias Kemp is gis termorgen te Maastricht begraven. De uitvaartdienst vond plaats in de St. Martinuskerk en werd bijge woond door tal van schrijvers uit Nederlands en Belgisch Limburg. Hierna was de begrafenis op de be graafplaats aan de Tongerseweg, waar velen de laatste eer bewezen. Aan het graf spraken dr. Jef Notermans, een oude vriend van de overledene, en Jef Droogman, voor zitter van de Vereniging van Lim burgse schrijvers uit Hasselt in België, die de verdiensten van de schrijver Kemp memoreerden. Namens de familie dankte de heer r_, Dassen, burgemeester van Sittard. belast zal worden met de leiding van Charles de Wolff als gastdirigent tal van concerten in Groningen laten dirigeren naast de radiodirigent Roe lof Krol. Als koordirigent heeft Charles de Wolff met het Toon kunstkoor Enschede, het Mozartkoor Hengelo en het Toonkunstkoor Bek- ker Groningen meerdere grote en ook moderne koorwerken uitgevoerd o.m. „Das Buch mit sieben Siegeln" van Franz Schmitt en „Interra Pax" van Frank Martin. Ook bracht hy jaarlijks de Mat- thaus Passion en de Johannes Pas sion van Bach. Toen dr. Anton van der Horst dit jaar ziek werd moest Charles de Wolff hem vervangen als dirigent bij de Ned. Bachverentging waarmee hy in Naarden en Gouda reeds uitvoeringen gaf. De afdeling Nederland-zaken or ganiseerde in het verslagjaar in to taal 150 manifestaties ten behoeve van de voorlichting over Suriname en de Ned. Antillen. Het teruglo pen van het aantal manifestaties en het aantal bezoekers in vergelijk met voorgaande jaren wordt toege schreven aan de opmars van de T.V. en aan de omstandigheid dat Otto Sterman slechts weinig beschikbaar was voor zyn Sticusavoordrachten. Sticusa verleende verder medewer king en subsidies bij activiteiten op het gebied van muziek, toneel, dans, beeldende kunsten, tentoonstellingen, pers, radio en TV. 26 personen ont vingen in 1963 van de Sticusa finan ciële steun bij hun studie. De K.L.M. heeft bevestigd, dat voor vijf chartervluchten, die onze luchtvaartmaatschappij tussen de Verenigde Staten en West-Duitsland zou uitvoeren geen vergunning is verleend. De Bondsrepubliek geeft blijk het verbod rigoureus te willen hand haven. Zelfs een rondvlucht boven München werd de K.L.M. niet toegestaan. Overigens toonde de woordvoerder van de KLM zich zeer terughoudend. Dat ligt ook enigszins voor de hand, want de aanvrage voor vergunningen voor bepaalde vluchten en voor lan dingsrechten is een zaak van de over heid. Het lis de Rijksluchtvaartdienst, ressorterend onder het ministerie van Verkeer en Waterstaat, die deze ver gunning aanvraagt bij de zusterin- stantie in het land van bestemming. In dit geval dus bij het Westduitse directoraat voor luchtvaart in Bonn. Contact Ook het ministerie van Verkeer en Waterstaat bleek in dit stadium of ficieel niet verder te willen gaan dan de mededeling: „Tussen de regerings instanties beslaat reeds contact over deze zaak". Het ziet er naar uit, dat dit contact vooral betrekking heeft op de vraag of de KLM zich niet aan een afspraak met Westduitse autori teiten inzake een beperking van het aantal chartervluchten zou hebben gehouden. Dit wordt nl. in lucht vaartkringen in Bonn gesteld. Voor de eerste maal in de ge schiedenis heeft een paus een vlucht per helikopter gemaakt: Paus Paulus vloog gisteren in een wentelwiek van zijn buiten in Castel Gandolfo naar Or- vietto in midden Italië. DEELNEMING WELLICHT TWEE OF DRIEMAAL ZO GROOT ALS VORIG JAAR De Stichting Verletbestrijding Bouwnijverheid heeft voor het komende winterseizoen een nieuwe doorwerkactie aangekondigd, die grotendeels zal zijn afgestemd op de verletbestrijdingsrege- ling, waarmee de stichting in het afgelopen seizoen zo'n succesvol (experimenteel) begin heeft gemaakt. Verwacht wordt dat de deelneming aan de doorwerkactie 1964 twee tot drie maal zo groot zal zijn, dan die aan de actie 1963. Als deze prognose juist blijkt, zullen in de komende winter 60.000 tot 70.000 woningen bij het doorwerkprogramma betrokken zijn geweest. Van 16 november 1964 tot 28 maart 1965, de periode waarin het meeste „onwerkbare" weer wordt verwacht, gaat de stichting opnieuw de mogelijkheid scheppen om aan bouwondernemers en aannemers een financiële bijdrage te verschaffen in de aan het doorwerken verbonden extrakosten. Er wordt een onder scheid gemaakt tussen verplichte en vrijwillige doorwerkdagen. De ver plichte doorwerkdagen worden op daaraan voorafgaande dagen na 16 uur door een telefonisch bouwweer- bericht als zodanig bekend gemaakt. Op deze dagen doen zich ongunstige weersomstandigheden voor, die aan leiding zouden kunnen zyn, tot het staken van het werk. Op de door de S.V.B. gekwalifi ceerde vrijwillige doorwerkdagen, kunnen zich weersomstandigheden voordoen, die nog ongunstiger zijn als op de verplichte doorwerkdagen. Toeslagen Voor het doorwerken worden toe slagen berekend. De hoogte van de toeslag wordt verkregen door een basisbijdrage per werknemer uit te De Zweedse tentoonstelling klein- beeldhouwwerk, welke in Maduro dam te Den Haag te bezichtigen was, werd een groot succes. Het ligt in het v-oornemen om het volgend jaar een internationale ten toonstelling te houden van werken van leerlingen en oud-leerlingen van de academies Amsterdam, Helsinki, Kopenhagen, Milaan, Warschau en West-Berlyn. Persoonlijk succes voor Johnson Na het Huis van Afgevaardigden heeft nu ook de Amerikaanse Senaat het wetsontwerp inzake de stryd te gen de armoede goedgekeurd. Dit ge beurde by handopsteken. Alleen pre sident Johnson moet nu het ontwerp nog met zyn handtekening bekrach tigen. Het wetsontwerp voorziet in toe- wüzlng van een bedrag van 947.500.000 dollar voor programma's ter bestrijding van de werkloosheid onder de jeugd, verlening van kre dieten aan kleine ondernemers en landbouwers en vergemakkelijking van het verkrijgen van een tijde lijke werkkring door studenten. Ver wacht wordt, dat Sargent Shriver, zwager van wijlen president Kenne dy en directeur van het her programma. Volgens Shriver zul len in het eerste jaar van uitvoering 600.000 mensen direct en zeven mil joen anderen indirect van dit pro gramma profiteren. De goedkeuring van het wetsont werp door het Congres betekent voor president Johnson de grootste per- sooniyke overwinning op het bin nenlands-politieke vlak tot dusver. Alle andere belangrijke wetsont werpen die door het Congres in deze zitting zijn aanvaard, maakten deel uit van het door wijlen president keren. Deze basisbijdrage per werk nemer bedraagt voor woningbouw projecten f. 250 en voor andere bouwwerken f. 230. Voorts wordt een bijdrage (ongeveer vier gulden) per verplichte en vrijwillige doorwerk dag verleend. Dit bedrag wordt ver menigvuldigd door de factor die de stand van het werk aangeeft: voor open werk een hoge, voor werken in het afbouwstadium een lagere factor. De doorwerkactie van de vorige winter heeft een produktiewinst van circa 80 miljoen gulden of 4800 woningen opgeleverd. By de regeling 1963 waren ongeveer 64.000 werk nemers betrokken, die 4 miljoen gul den meer loon ontvingen. Tydens de afgelopen winter lew amen 2500 woningen meer gereed, dan zonder doorwerkactie het geval zou zyn geweest. Emigratie en immigratie in 1963 In 1963 hebben zich ruim 55.000 personen in Nederland gevestigd. Ruim 47.000 vertokken uit ons land. De buitenlandse migratie heeft dus in het afgelopen jaar een bevol kingswinst opgeleverd van ruim 8.000 mensen. Ook de eerste vijf maanden van 1964 heeft de migratie een vesti gingsoverschot vertoond (gevestigd ruim 23.000, vertrokken ruim 21.000). Ongeveer 50 procent van de bui tenlandse migratie speelde zich af tussen Nederland en de overige Europese landen. Het migratie ver- keer met de E.E.G.-landen heeft in 1963 en in het verstreken deel van 1964 een bevolkingsverlies opgele verd (1963 ruim 2.000, januarimei 1964 bijna 1.000). Het verkeer met de andere Europese lander, vertoon de een vestigingsoverschot 1963 ruim 3.000, januarimei ruim 1.500). De emigratie naar de overzeese emlgratiegebieden en de immigratie uit die gebieden waren over 1963 met elkaar in evenwicht (emigratie zo wel als immigratie ruim 11.000). Over de eerste vijf maanden van 1964 was de emigratie naar deze Adzjoebei: Westduitsers worden redelijker Adzjoebei, de schoonzoon van Chroesjtsjow en hoofdredacteur van de Izwestia, is van mening dat bij de Westduitsers „een redelijker kijk op de wereld van thans" bezig is zich te vormen. Een groep Russische journalisten bracht onlangs onder leiding van Adzjoebei een bezoek aan West- Duitsland. De journalisten schreven in de Izwestia van gisteren, dat zij door een groot aantal leidende Westduitse politici waren ontvangen, hetgeen zij een teken van „groot respect" voor de Sowjet-Unie, het Russische volk, de politiek van zijn regering en voor Chroesjtsjow zelf noemden. Izwestia verklaarde, dat de Rus sische journalisten Bondskanselier Erhard op de hoogte hadden gesteld van Ruslands verlangen naar „con tacten, praktische en concrete on derhandelingen en alles wat de vrede in Europa en de gehele wereld kan versterken". ,Wij geloven dat Bonn op een Kennedy aanbevolen programma, tweesprong staat. Onder een volk Senator Barry Goldwater, de Repu- met verschillende politieke, sociale blikeinse kandidaat voor het presi- en economische achtergronden rijpt dentschap, heeft zich tegen het wets- een redelijker kijk op de wereld van ontwerp verzet. I thans", aldus de Izwestia. gebieden wat hoger dan de immi gratie (ruim 5.000 tegen bijna 4.000). Het resultaat was een vertrekover- schot naar deze gebieden van ruim 1.400. Het migratieverkeer met Indone sië leverde in 1963. i.v.m. de nog voortdurende repatriëring uit weste lijk Nieuw-Guinea, een vestigings overschot op van bijna 3.500 per sonen. (Van onze Bossche correspondent) Drie Bossche nozems en een jon gen uit Waardenburg, allen in de leeftijd van 17 en 18 jaar, zijn door de politie gearresteerd, nadat zij zes weken lang de binnenstad van Den Bosch onveilig hebben gemaakt. zy opereerden steeds in drukke winkelstraten, waar ze met hun bromfietsen rakelings langs het trot toir scheerden. De duopassagiers van de nozems trachtten dan een niets vermoeden de wandelaar van zijn of haar tas te beroven. In de meeste gevallen werden winkelende dames in leef tijd variërend van 18 tot 54 jaar het slachtoffer. In één geval bedroeg de buit meer dan f 300,--. In negen andere berovingszaken werden jongelui vaak vele tientjes rijker. Het kwartet zit nu in de cel. De bromfietsen zijn in beslag genomen. Gezocht wordt naar een vijfde jon geman, die ook bij de straatover vallen betrokken is geweest. Bij een ernstige botsing op Rijks weg 12 (Den HaagUtrecht) in de gemeente Harmeien, zijn gisteravond acht personen gewond geraakt. Een busje met twee families uit Utrecht werd door een inhalende personen auto zover opzij gedrukt, dat het in botsing kwam met een trekker, die op de vluchtstrook geparkeerd stond. De rechterzijkant van het busje werd bij de botsing opengereten. Van de tien inzittenden werden er acht gewond. Drie liepen een her senschudding op. Hoewel ons het contact als „vriend schappelijk" werd gekenschetst, lijkt het er op, dat het Nederlandse stand punt in dit opzicht sterk afwijkt van het Westduitse. In Den Haag zijn deskundigen van oordeel, dat er geen sprake is van handelen in strijd met Gedupeerd In Bonn, zo is ons gebleken, is men weinig te spreken over het be kend worden van het verbod op de K.L.M.-chartervluchten naar de Bondsrepubliek. Men heeft zich daar zeer beijverd dit bericht uit de Duit se kranten en daarmee uit de we reldpers te houden. Intussen is als gevolg van deze recente bepaling de K.L.M. sterk ge dupeerd. De laatste tyd was onze luchtvaartmaatschappU zeer actief geweest op het gebied van charter vluchten, met name op de Ameri kaanse markt. Enkele tientallen van die vluchten kunnen thans geen doorgang vinden. Martin's Air Charter, die veel chartervluchten naar en in Duits land uitvoert, ondervindt geen moei lijkheden. Deze onderneming werkt echter nauw samen met de Luft hansa. Verkeer met schokken door Maastunnel (Van onze R'damse correspondent) Sinds maandagmiddag loodst de Rotterdamse politie het spitsuurver- keer schoksgewijs door de Maastun nel. In elke fase van de verkeersre geling worden de files tien secon den opgehouden om daarna op de tunnelbuis te worden losgelaten. Er worden dus met opzet hiaten ge kweekt, maar het verrassende re sultaat is, dat de capaciteit van de tunnel wordt vergroot. Onoplosbaar probleem in het tun- nelverkeer is, dat de auto's nu al 83.000 per dag in gesloten files de tunnel induiken, maar met grote tussenruimten „bovenkomen". Dat geeft een enorm capaciteitsverlies. Het aantal goede tunnelr^ders neemt af. Het is niet meer een kwestie van af en toe een sukkelaar. Er wordt vrijwel constant slecht gereden in de tunnel. (Van onze correspondent in Londen) Reginald Payne is als hoofdredac teur van de Sunday Mirror vervan gen door Michael Christiansen, zoon van wyien Arthur Christiansen, die meer dan 25 jaar hoofdredacteur van de Daily Express is geweest. Er zyn nog andere mutaties in de Mir ror redactie. Deze houden zo goed als zeker verband met de onverantwoor- delyke schending door de Mirror- bladen van de eer en goede naam van het Hogerhuislid Lord Boothby. die inmiddels, zonder dat het tot een rechtszaak kwam, 400.000 gulden schadeloosstelling heeft ontvangen. De Mirror- bladen hadden ver klaard dat zij in het bezit waren van een foto waarop een bekend Hogerhuislid samen met een onder- wereldfiguur in compromitterende houding zou zijn afgebeeld. Namen werden niet genoemd, maar het lekte onmiddellijk uit dat zij daarmee Lord Boothby en de vroegere bokser en nachtclubeigenaar Ronald Kray bedoelden. Boothby liet na zijn va kantie in het buitenland onmiddel lijk de foto in kwestie door de Daily Express publiceren, zodat de hele wereld kon zien dat re niets com- promitterends op voorkwam. De MhTor-bladen hadden gesuggereerd dat Boothby een homoseksueel was en betrokken bij een oplichters - bende. Alles was echter van a tot z gelogen. De foto was gemaakt tij dens een zakengesprek tussen Booth by en Kray. Gisteren heeft Kray zijn advoca ten opdracht gegeven een actie te beginnen tegen de Mirror-bladen die dit concern waarschijnlijk nog meer geld zal kosten. Geen Amerikaanse troepen naar Kongo Op het ogenblik is het wel uitge sloten dat de VS troepen naar Kon go zullen sturen, zo heeft men gis teren op het State Department in Washington te verstaan gegeven. Zoals bekend heeft onderminister van Buitenlandse Zaken Averell Har- riman de vorige week in Brussel met de Belgische regering een akkoord gesloten over de maatregelen die genomen zouden kunnen worden om de Kongolese regering te steunen in haar strijd tegen de rebellen. Het ging hierbij om uitbreiding van de militaire en economische hulp. Men verwacht nu in Washington, dat de VS meer transportmateriaal en andere uitrustingsstukken naar Kongo zullen zenden om het Kongo lese leger in staat te stellen doel treffender dan tot nu toe tegen de rebellen op te treden. Mogelijk zal er ook nog een aantal Amerikaanse technici naar Kongo gaan voor het onderhoud van dit materiaal. Maar troepen zullen niet naar Kongo wor den gestuurd. Op het ogenblik zijn er al een vijftigtal Amerikaanse technici in Kongo om de regerings troepen to helpen bij het onderhoud van het Amerikaanse materiaal dat door hen wordt gebruikt. In de afgelopen drie jaar hebben de VS militaire steun van naar schatting tien miljoen dollar aan Kongo verleend.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7