Verbetering van stedeschoon ;n verkeerssituatie in Leiden Leiden bij avond (ii) PROF. FISCHER OVERLEDEN - Steenschuurbrug in maart gereed pgericht 1 maart 1860 Woensdag 12 augustus 1964 Tweede blad no. 31338 Er wordt hard gewerkt in de binnenstad Een overzicht van de werk zaamheden aan de Steenschur. Eén kademuur is nagenoeg vol tooid en men is bezig met heien voor de fundering van de brug. (Foto L.D./Holvast) De sloopwerkzaamheden op de hoek van het Levendaal en de Geregracht zijn bijna vol tooid en het zal niet lang meer duren voordat met de bouw van een moderne garage zal worden begonnen. (Foto L.D./Holvast) deze wasserij was niet mogelijk, r bij de bouw van de nieuwe ga rage wordt wel rekening gehouden met de mogelijkheid, dat in de toe komst de wasserij alsnog zal verdwij- Aan de zijde van het Levenidaal wordt verder nog een benzinestation- gevestigd. Het gebouw zal niet hoger ten dan de omliggende gebouwen, .n december zal het pand glas- ,t zijn en in april van het volgend jaar zal het gereed zijn. St.-Jorissteeg In de verbreding van de St.-Joris steeg verbinding tussen Levendaal en Hogewoerd begint ook tekening te komen. Een groot aantal huizen is al onder de slopershamer gevallen en n is bezig met de doorbraak aan zijde van de Hogewoerd. Als deze De afdeling Leiden en Omstreken van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde gaat zaterdagmorgen 29 augustus op excursie. Er zal een bezoek worden gebracht aan het Proefstation voor de Boomkwekerij in Boskoop. Het gezelschap vertrekt om negen uur van het busstation. Op dinsdagavond 13 oktober ma ken de Leidse leden van Tuinbouw en Plantkunde een excursie naar de Sterrenwacht. OEFENING VAN ASTRONAUTEN Veertien Amerikaanse ruimtevaar ders onder wie twee burgers, zijn vanochtend na een opleiding aan de „operatie overleving" in de woestijn van Nevada begonnen. De mannen begaven zich in groepen van twee naar de woestijn. Alles wat ze bij zich hebben is twee liter water, twee messen, lucifers, hengels, seintoestel- len, een EHBO-doos en zonnebrand olie. Tot vrijdag moeten zij voor hun voeding gebruik maken van de schaarse plantengroei in de woestijn en proberen te leven van de konij nen, slangen en hagedissen die er ronddartelen. Ze moeten zelf een on derkomen maken, hun koers door de woestijn bepalen en hun kennis van hei seinen in toepassing brengen. Begaafd jurist met grote verdiensten voor gehele universitaire gemeenschap Op slechts 55-jarige leeftijd is vanmorgen na een langdurig ziekbed, waarvan reeds maanden geen herstel meer mogelijk bleek, overleden prof. mr. H. F. W. D. Fischer, gewoon hoog leraar in het oud-vaderlands recht aan de Leidse Universiteit en buitengewoon hoogleraar met een gelijknamige leeropdracht aan de Universiteit van Amsterdam. Met prof. Fischer, die zich een zeer ruime kring van vrienden in de Leidse gemeenschap heeft verworven sinds zijn komst naar de Sleutelstad in 1946, gaat niet alleen een helder denkend en begaafd jurist heen, maar tevens iemand die grote organisato rische en bestuurlijke gaven jaren lang in dienst heeft gesteld van de universitaire gemeenschap in het algemeen en van de juri dische factulteit in het bijzonder. In '46 naar Leiden Prof. Fischer ving zijn Leidse car rière als hoogleraar een jaar na de bevrijding op 4 mei 1946 aan als op volger van prof. mr. W. van Itersora, Hij was op 2 maart 1909 te Goor ge boren, doorliep in de jaren na 1920 het gymnasium te Hengelo en Wet zich in 1927 inschrijven als student in de rechtsgeleerdheid aan de Am sterdamss Universiteit. Hier legde hij reeds vier jaar later, in 1931, het doc toraal examen af. Drie jaar later pro moveerde hij in Amsterdam cum laude tot doctor in de rechtsgeleerd heid op een proefschrift getiteld „De geschiedenis van de reële executie bij koop". Na deze promotie oefende hij de advocatuur uit in de hoofd stad tot hij zijn wetenschappelijke loopbaan in Leiden aanving. In 1946, toen hij reeds enige tijd belast was geweest met het geven van onderwijs in het oud-vaderlands recht, werd hij met deze leeropdracht benoemd tot gewoon Leads hoogle raar, welke functie hij op 28 Juni van dat jaar openlijk aanvaardde met een oratie over „Oude en nieuwe opvat tingen omtrent de studie van het oud-vaderlands recht". Uit deze ora tie bleek reeds de dynamiek van zijn wetenschappelijk denken en didac tische instelling, die het hem moge- ijk maakten, moderne inzichten op run waarde te toetsen en bij een unsbig resultaat tot de zijne te ma- Gravensteen Wijlen prof. mr. H. F. Fischer Publikaties Ondanks zijn activiteiten op veler lei terrein, zoals zijn voorzitterschap van het college van curatoren van het Leids Gymnasium, heeft prof. Fi scher veel gepubliceerd in boekvorm en in tijdschriftartikelen. Van die pu blikaties noemen wij, behalve de reeds vermelde disertatie en inaugu rele oratie, zijn bewerking van De Brécourts „Kort begrip van het oud vaderlands burgerlijk recht" (1950), een nieuwe uitgave (in samenwerking met Dovring en Meijens) van Hugo de Groots „Inleidinge tot de Hol- landsche Rechtsgeleerdheid" (1952), zijn bewerking van talloze oude ge- In zijn Leidse tijd heeft prof Fi- Door zijn beminnelijk, fijngevoelig, scher naast zijn wetenschappelijke zeer scherp oordelend maar nimmer arbeid een belangrijk aandeel bij- hard veroordelend tegemoet treden gedragen, tezamen met thans wijlen van zijn medemens heeft hij zich in prof. Van Eysinga, wijlen prof. Mejj- brede, ook niet-wetenschappelijke eis en wijlen prof. Van Oven, bij het kring een groot aantal vrienden ver bot stand komen van het Gravensteen worven, In welke kring van dit ver als Leids Juridisch studiecentrum, wachte, maar niettemin als een schok Dank zij de inrichting van een juri- aangevoelde overlijden met diepe disch centrum kon de interdependen- droefenis kennis zal worden geno- tie van die uiteenlopende juridische men. Prof. Fischers verdiensten wer- wetenschappen beter tot haar recht den erkend door zijn benoeming tot komen, waarmee zowel de wetenschap Ridder in de Orde van de Neder- als de vorming van nieuwe generaties J landse Leeuw, juristen in hoge mate gediienid geweest zijn. de opening trum mee te maken. Het Gravensteen heeft, met al zijn groei problemen, be hoefte aan uitbreiding en organisato. rische problemen sindsdien steeds zijn volle belangstelling behouden. Pro secretariaat Daarnaast heeft prof. Fischer in veel breder universitair verband on schatbare diensten aan webenschaps- orttplooiingen studie bewezen door zijn actief, nimmer verslappend, in spirerend pro-secretariaat van de se. r.aat. Deze functie, die alleen zij met vrucht kunnen bekleden die brede wetenschappelijke belangstelling pa ren aan objectief oordeel, organisato rische gaven en enorme werkkracht, heeft hij op 8 februari 1957 aanvaard en in naam tot de dag van zijn dood bekleed, ondanks de offers die hij daardoor brengen moest op het terrein van het eigen wetenschappe lijke werk. Prof. Fischer Is een lange reeks van jaren redacteur geweest van het Ne derlands Judistenblad, van het Tijd schrift voor Rechtsgeschiedenis en van het Tijdskrif vir Hedend. Rom. HoE. Reg. Welke Leidenaar kent niet het schilder achtige monument, dat als molen „De Valk" kan bogen op een rijke historie? De grote molen, die in 1743, na afbraak van twee oudere mo lens, door Adrianus van Deventer en Maarten van Royen werd gesticht vormt al vele jaren een belangrijke toeristische attractie. Ontelbare foto- en filmcamera's zijn er al op gericht ge weest en een oneindig groot aantal bewonde rende blikken op gevestigd* De laatste molenaar, Willem van Rhijn, is vorig jaar overleden. Het ligt in de bedoeling van het gemeentebestuur om „De Valk" tot molenmuseum in te richten. Een toeristische trekpleister als „De Valk" mag 's avonds niet onverlicht blijven. Vandaar de felle lichtbundels, die er ook deze zomer wanneer de duisternis is gevallen op zijn ge richt» (Foto L.D./Halvaat) KIND VALT VAN GLIJBAAN De driejarige Leisbeth Baljèt, dochtertje van een ondrwijzer uit Wassenaar, is gistermiddag in de speeltuin van Avifauna van een hoogte van zeven meter uit de goot goot van de glijbaan gevallen. liep de klei ne verwondingen op, die doör dokter Platteschor werden verbonden. Het ongeluk gebeurde op het moment, dat het colbertjasje van de vader, die het kind op zijn schoot had. b(j het naar beneden glijden bleef vast zitten Het kind viel toen van de schoot van de heer Baljèt over de rand van de goot naar geneden. Leids paar viert gouden bruiloft „Ik wil het niet onder stoelen of banken steken: ik vind de tegenwoor dige tijd veel beter dan zoals ze wel eens zeggen de goeie oude tijd. Neem nu alleen al de verbeterde so ciale toestanden. Ook hebben de mensen een ruimere kijk op veel din. gen gekregen". Dit zegt de heer A. Henzen, die binnenkort 50 jaar ge trouwd is. Hij kreeg op 26 augustus 1914 één dag verlof om te trouwen. Het was mobilisatietijd en de heer Henzen diende bij de mariniers als vrijwilli ger. Hij bleef daar negen jaar en ging toen naar de PTT. Als besteller eer ste klas ging hij na ruim 36 jaar trouwe dienst in 1954 met pensioen. De heer Henzen is geboren en geto gen Leidenaar en mevrouw M. Hen zen—Hoegen komt uit Amsterdam. Het echtpaar heeft 5 kinderen en 11 kleinkinderen. Nagenoeg zonder on derbreking heeft het echtpaar in Lei den gewoond, het laatst in de Coorn- hertstraat 51 al ruim 26 jaar. De heer Henzen is ook al ruim vijftig Officiële publikatie VERKEER Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, dat. In verband met de uitvoering van herstelwerkzaamheden, de Zljlpoorts- brug (verbinding Haven-Lage Rijndijk) ln de nacht van donderdag 13 augus tus op vrijdag 14 augustus a s. van 22 uur tot 06.00 uur, zal worden af gesloten voor alle ryverkeer en voor voetgangers. De door het verkeer te volgen route jHet Leidse stadsbeeld wordt op het ogenblik op vele plaatsen rijpend gewijzigd. Overal in de binnenstad worden werken gevoerd, die stuk voor stuk van belang zijn niet alleen uit het gpunt van stedeschoon, maar vooral ook voor de oplossing van verkeersprobleem Steenschuur de meest spectaculaire 'ken is op het ogenblik wel de w van een brug over de Steen- ïur. Een metershoge hei-installa- trekt iedere dag weer tientallen ingstellenden. De installatie is lijdbaar aangebracht over het wa- van de Steenschuur, of liever: tr de bouwput, want veel water is op die plaats niet meer te beken- >p het werkschema staan ook de nieuwlng van de kademuur en het jen van een hoofdriolering. De jut aan de zijde van de Koge ls nagenoeg gereed, aan de van de Breestraat kan men bin- :ort beginnen met metselen, r de bouw van de brug is het van 142 heipalen vereist. Iédere s 17 meter lang en is gemaakt voorgespannen beton. Voor de «voer van die zware palen is een ooatuurspoorbaantje aangelegd op g noordelijke kade van de Steen- uur. Tot nu toe hebben zich bij de voering van deze werkzaamheden n vertragingen voorgedaan. Als enslagen uitblijven zal het project streeks maart van het volgend r gereed zijn. De aannemer, de na Hillen en Roosen uit Amsfcer- n, is van plan om in de winter P werken als het tenminste te bar wordt. Mede daardoor Hogelijk deze vrij ingrijpende m'heden in ongeveer één jaar )ien. Glas en staal Een belangrijke verbetering in het odse stedeschoon is de voorgenomen iuw van een nieuw pand van de ana Devilee Reizevoort op de »ek van het Levendaal en de Gere- acht. De sloopwerkzaamheden aan 8 panden, die hier gestaan hebben »on opslagplaats h»™sfa_ briek zijn bijna voltooid en onmid dellijk daarna zal met de bouw wor den begonnen. De rijksgoedkeuring hiervoor is onlangs verkregen, zodat nog deze maand de eerste steen ge legd kan worden. Dat steen leggen moet men ove rigens niet te letterlijk opvatben: het nieuwe pand zal op zeer moderne wijze gebouwd worden, veel staal en veel glas. De gevel wordt geheel van glas en aEuminium. In het gebouw zullen de garage, showroom en ma gazijnen van de firma ondergebracht worden, terwijl aan de Geregracht een doorsmeersüation gevestigd zal worden. Hierdoor is de chemische wasserij die daar staat, geheel door nieuwbouw ingesloten. Verplaatsing Lezers schrijven... Ossencultus Het Leidatobestuur vraagt zijn actie slagzinnen. Graag beveel ik buiten mededinging onder staande zin ter overdenking aan: De os, reeds WTeed verlaagd in zijn natuur, wordt mikpunt thans van Leidato-wancultuur. Leiden, H. Hazelhoff. Zoekt U een gouden armband of collier voor l 70.- en f 100.- of f 300.- en f 800,-. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstr. 207, heeft ze. Grote keuze in alle prijzen. Dronken gebroeders Dat hij dronken was geweest, gaf een 28-jarige kapper uit Leiden wel toe, doch zijn broer, een inwoner van Zoeterwoude was „verder weg" ge weest, zoals de kapper duidelijk om schreef. Hij ontkende in een café te Zoeterwoude een andere cafébezoe ker te hebben mishandeld en even min zou hij een glas tonic in het ge zicht van die bezoeker hebben ge gooid. Dat zou allemaal eigenlijk per ongeluk zijn gebeurd, toen hij bij het verlaten van het café viel. Maar wel stond vast, dat de broers samen over de Noordbuurtseweg hadden gezwalkt en daar de veiligheid van het verkeer in gevaar hadden gebracht. „We wilden een taxi besteUen," luidde de informatie van verdachte. De mis handeling werd niet bewezen geacht, doch wel het dronken over de weg lopen, waarvoor vier dagen hechtenis werd geëist. De rechter veroordeelde beide verdachten tot f50 boete. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Dit pand aan de Hogewoerd '&l er niet lang meer staan. Vrachtauo's rijden al door de Jevel om het puin van de ach- pdiggende gesloopte panden in U St.-Jorissteeg af te voeren. (Foto L.D./Holvast) Excursies T en P

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3