LEIDSCH DAGBLAD REGERING CONTRA E.M.S. Verwijt van Athene: Makarios brak belofte Zwolsman verlaagt pierprijs niet Nieuwe versneller van Philips in het Amsterdamse I.K.O. ENTREE VOLWASSENEN f t KINDERENw12 JAAR..0.50 Turkije zet vluchten boven Cyprus voort Gesprek over pasjes vordert maar niet JVDRIESSEN: Gevangenisstraf iOGAERS Huizen op t spel CRISIS IN AZIË NIET VOORBIJ, ZEGT PEKING JpgerlcKl T maart I860 WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1964 No. 31336 Irecteur: KA.E, van Dishoeck ofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Dlreotie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 DINER-DANSANT \H HET P1ERRESTAURANÏ OAGEIUKS «wwaw^mKiw ELKE ZATERDAG EN Z0NDASMH3OAG THÉ DANSANT tN BE KÜRZAAL-T0YER Voorts is van de zijde van de E.M.S een overzicht gegeven van de besprekingen, die met de minister zijn gevoerd. Daaruit blijkt dat de E.M.S. genegen was de toegangsprijs voor kinderen van f. 0.50 tot f. 0.25 te verlagen. In een later stadium heeft de E.M.S. een prijsdifferentia tie voorgesteld: Kinderen f. 0,25, volwassenen voor twaalf uur f. 0,50 en na twaalf uur f. 1.Volgens de E.M.S. is tijdens de besprekingen W oningen Minister Bogaers heeft verklaard, dat hij de toezegging aan de E.M.S. van een extra-contingent van 2000 woningen voor de jaren 1963, 1964 en 1965 slechts zal nakomen als bij de vooir verhuur bestemde woningen niet in strijd wordt gehandeld met de voorwaarden en de bepalingen. Hij zei dit in antwoord op schrifte lijke vragen naar aanleiding van een E.M.S.-advertentie. Hierin worden woningen te huur aangeboden op voorwaarde, dat de gegadigde voor tenminste f. 10.000 E.M.S. woning- spaarbrieven neemt. En als deze voorwaarde ook geldt voor het Jaar lij lcse extra-contingent, acht minis ter Bogaers dat in strijd met de bepalingen. Nóg prijkt boven de ingang van de Scheveningse pier 't bord waarop zéér duidelijk de door minister Andriessen gelaakte toegangsprijs is te lezen. Het is de grote vraag, wanneer Zwol man de bordjes zal verbannen en de door Economische Zaken vastgestelde entreeprijs van 55 cent invoert. In samenwerking met de NV Phi lips' fabrieken laat het Instituut voor Kernfysisch Onderzoek (IKO) in Am sterdam een tot op heden voor Neder land nieuw type versneller bouwen. Het IKO is bezig aan uitbreidingen en vernieuwingen, waartoe ook de bedoelde versneller behoort. Dr. R. van Lieshout, uitvoerend directeur van het Instituut, deelde mee, dat op het terrein van het IKO een gebouw van drie verdiepingen wordt opge richt. In het nieuwe gebouw komen, naast laboratoriumruimten, „denkkamers" en naast de hal, waarin zich het cy clotron bevindt, zal een tweede, z.g. „bundelkamer" verrijzen. Bij onder zoekingen met het cyclotron kent men namelijk twee soorten van expe rimenten. Bij de eerste blijven de bundels geladen deeltjes, zoals pro tonen, neutronen en alfa-deeltjes, met zeer grote snelheden in de ver sneller ronddraaien en bij de tweede worden zij er, via een magneetopstel ling, uitgeleid naar een bundelkamer. In dit vertrek worden met de bewuste deeltjes allerlei kernreacties opgewekt en bestudeerd. De nieuwe versneller van Philips is een lineaire electronenversneller, waarin de bundels lichte electronen rechtuit lopen. Bedoelde bundels zul len dan geleid worden naar een grote hal, die reeds onder de kap is en waar experimentele opstellingen zul len komen. Op 21 juli zijn de technici, onder leiding van ir. R. A. Koolhof (Philips) erin geslaagd electronen te versnellen in de eerste helft van de zes meter lange versneller. Dit eerste succes wettigt de verwachting, dat de gehele versneller tegen het eind van dit jaar gereed zal kunnen zijn. Het Instituut voor Kernfysisch On derzoek werd in 1946 opgericht door de Stichting voor fundamenteel on derzoek der materie (FOM), de ge meente Amsterdam en de NV Philips* Gloeilampenfabrieken. Premier Papandreoe van Griekenland heeft president Makarios van Cyprus verweten zich niet aan een afspraak te hebben ge houden. Enige tijd geleden waren Papandreoe, Makarios en ex- Eoka-leider generaal Grivas namelijk overeengekomen, dat geen enkele militaire actie op Cyprus zou worden ondernomen zonder toestemming van de Griekse regering; en dit is vorige week donderdag toch gebeurd. WESTBERLIJNERS PESSIMISTISCH: (Van onze correspondent in Bonn) Er is nog steeds hoop, dat de huidige onderhandelingen over een nieuwe pasjesregeling bin nenkort praktische resultaten opleveren. Dit vertelde burge meester Willy Brandt de West- berlijners over de radio. Hij deed dit ter gelegenheid van de komende herdenkingsplechtighe den rond de bouw van de Berlijnse Muur op 13 augustus 1961. Willy Brandt stelde in zijn toespraak de eis, dat de onderhandelaars van de pasjesregeling tot enige menselijke verplichtingen dienden te komen, zonder dat daarmee werd geraakt aan het principiële Westduitse standpunt ten aanzien van de status in West-Berlijn. Een tweede serie onderhandelin gen tussen de Westberljjnse Se- naatsraad Korber en de Oostduitse staatssecretaris Wendt begon in de eerste helft van juli. De besprekin gen raakten steeds verder in het moeras en ondanks de optimistische woorden van Willy Brandt is er op het ogenblik weinig hoop op een redelijk compromis. De moeilijkheden gaan over in het oog van buitenstaanders onnozele kleinigheden, maar in feite probe ren de Oostduitsers door de pasjes regeling een belangrijke stap verder te komen op de weg van een feite lijke erkenning door de „kapitalis ten en revanchisten" in Bonn. De zen van hun kant doen alles om niet de indruk te wekken dat zij het regime van Walter Ulbricht heb ben erkend. Naarmate resultaten in Berlijn tussen Korber en Wendt uitblijven, wordt in de Bondsrepubliek en na tuurlijk vooral in West-Berlijn de vraag brandender in hoeverre haar kloverijen voorgaan boven het be lang van de Westberlijners, die in tegenstelling tot de andere bur gers van de Bondsrepubliek geen toestemming kunnen krijgen fami lie in de DDR op te zoeken. Herhaaldelijk werd er ook kritiek over gehoord dat de kwestie van de pasjes niet werd gekoppeld aan een voortdurend gesprek tussen Oost en West via de zogenaamde Treu- handstelle für Interzonenhandel. De Bondsregering is er nu op uit dit instituut drastisch te herzien. Na het ontslag van de huidige leider, dr. Leopold, is het de bedoeling van de regering in Bonn dat alle aangrij pingspunten die er tussen de beide delen van Duitsland bestaan, worden gecoördineerd. Over vi'agen als het onderling verkeer langs de weg en over het water en over de toch nog aanzienlijke handel tussen de beide zones zal dan één politieke lijn wor den getrokken. Deze coördinatie geldt echter niet voor de pasjes. Intussen bereiden Willy Brandt i zijn Westberlijners zich op de verjaardag van de muur voor, dit maal herdacht met een „uur van zwijgen". Vanaf de 13de augustus 1961 tot heden verloren 52 vluchte lingen uit Oost-Berlijn bij een po ging over de Muur te komen het leven. In het Oosten noemt men het uur van zwijgen alleen provocatie. Brandt antwoordt daarop, dat met het zwijgen van de Westberlijners „zij die aan de andere kant zijn werkelijk niets te maken hebben". In feite is het zwijgen natuurlijk wel degelijk tegen het oosten gericht. Het zal de sfeer rond de pasjes kwestie in elk geval niet verbeteren. Morgen zal het drie jaar ge leden zijndat in Berlijn de „muur" werd opgericht, die het communistische deel van de stad van het westelijke gebied scheidt. Ter herinnering aan de genen, die bij een poging om naar het Westen te vluchten om het leven kwamen, worden vijf plaquettes in de muur gemetseld op de plaatsen, waar de slacht offers omkwamen. Op de steen op de voorgrond staat: opgedra gen aan Rolf Urbad, slachtoffer van de muur der schande. Een en ander werd gisteravond meegedeeld in een officiële Griekse verklaring met betrekking tot de ge beurtenissen, welke voorafgingen aan de Turkse bombardementen in het weekeinde. Donderdag hadden de Grieks-Cyprische leiders, zonder de regering in Athene in te lichten, het besluit genomen Mansoera te bezet ten. Zaterdagmorgen liet Papandreoe Makarios telegrafisch weten, dat hü het betreurde „dat u anders hebt ge handeld dan wij hadden afgespro ken". Korte tijd later richtte de Griekse premier in het openbaar een boodschap tot Makarios de vijande lijkheden te staken. Deze houding van Makarios was de reden waarom Griekenland in het weekeinde niet direct en krachtig had gereageerd op de Turkse luchtaan vallen op Cyprus. De bekendmaking werd uitgegeven, nadat de Cyprische minister van Buitenlandse Zaken, Kyprianoe, gisteren in Athene was gearriveerd om zijn „verbittering" uit te spreken over 't gebrek aan Griek se steun. Het resultaat van zijn be zoek is overigens, dat in de toekomst Griekenland en Cyprus „gezamenlijk het hoofd zullen bieden aan elke Turkse agressie". Verkenningen Turkije gaat Intussen door met ver kenningsvluchten boven Cyprus, hoe wel de Veiligheidsraad gisteren aan „alle betrokken regeringen" heeft ver zocht de vluchten boven Cyprus te staken. Volgens een VN-woordvoerder vloog vanochtend een Turks toestel tweemaal over Kokina, het laatste dorp in noordwest-Cyprus dat nog in Turks-Cyprische handen is, en drie Grieks-Cyprische plaatsjes in de om geving. Gisterochtend vlogen twee Turkse straaljagers boven Lefka en Xeros, ten noordwesten van Cyprus. Volgens de VN op Cyprus zijn bij de Turkse luchtaanval van maandag in Polis tien mensen gewond. De Griekse regering heeft gister avond een boodschap ontvangen van Ian Fleming - 56 - overleden De bekende Engelse schrijver Ian Fleming, o.a. de schepper van de geheim egent James Bond, is vanmorgen na een hartaanval plotseling overleden. Hij was 56 jaar. Nieuwe raffinaderij in Europoortgebied De Britse Petroleum Company Ltd is van plan in het Europoortgebied by Rotterdam een raffinaderij te bouwen met een verwerkingscapaci teit van vier miljoen ton ruwe aard olie per jaar. In een eenvoudige op zet zal de bouw daarvan naar schat ting 200 miljoen gulden vergen. Thans zijn met de Rotterdamse autoriteiten nog onderhandelingen gaande over het huren van grond en de voorziening van diep water voor de accommodatie van tankers. Ver wacht wordt dat de raffinaderij in 1968 in vol bedrijf zal zijn. De nieuwe raffinaderij zal de vijf de zijn, die in de buurt van Rotter dam is gevestigd. Naar omvang zal zij onder de huidige omstandigheden daar de derde plaats innemen» de Turkse premier, Inönü, waarin deze oproept tot samenwerking tussen beide landen ten behoeve van een re geling van de kwestle-Cyprus. In Athene beschouwt men de inhoud van de boodschap als „constructief". Ex-president Lasso Plaza van Ecuador is vandaag als persoonlijk vertegenwoordiger van Oe Thanfc naar Cyprus vertrokken. De VN-be- middelaar Tuomioja zal aanstaande zondag naar achtereenvolgens Athe ne, Ankara en Nicosia vertrekken. De Griekse regering heeft Oe Thant laten weten, dat zij een half miljoen dollar zal bijdragen in de kosten van het VN-leger op Cyprus. Zij zegt in de betrokken brief, dat dit een be wijs is van het belang dat Grieken land hecht aan het werk van dit le ger en aan de pogingen van de VN- bemiddelaar om een billijke oplossing van de Cyprische kwestie te vinden. Steun van Nasser Makarios heeft gisteren achtereen volgens de ambassadeurs van Egypte en de Sowjet-Unie ontvangen, die om een onderhoud hadden verzocht ten einde boodschappen van resp. presi dent Nasser en premier ChroesjtsjoW te overhandigen. In de boodschap van het Egyptische staatshoofd werd ge zegd, dat Egypte bereid is Cyprus hulp te verlenen voor „het bescher men van de onafhankelijkheid en eenheid van zijn volk". Nasser ver- OGTdeelde de „Turkse agressie" tegen het eiland. De boodschap wordt be schouwd als een antwoord op het ver zoek van Makarios om militaire steun. De inhoud van de Russische bood schap op een dergelijk verzoek van de Cyprische president werd niet be kendgemaakt. Minder Amerikaanse hulp aan buitenland De Amerikaanse senaat heeft het door president Johnson voor het be grotingsjaar 1964/'65 gevraagde be drag van 3.466.700.000 dollar voor hulp aan het buitenalnd, verminderd tot 3.250 miljoen. Het voorstel tot deze vermindering was gedaan door de Democratische senator Wayne Morse. Een eerder door dit senaatslid ondernomen po ging om de buitenlandse hulp tot drie miljard dollar te verminderen, was door de senaat afgewezen. Voorts heeft de Senaat een amen dement aangenomen, waarbij het rentetarief op leningen aan het bui tenland voor ontwikkelingsdoeleinden wordt verhoogd. De definitieve stem ming over het geamendeerde wets ontwerp zal deze week plaats hebben. Sikkens autolokken Uit het Leidsch Dagblad van 12 Aug. 1864: ïj In de nacht van Woensdag op Donderdag heejt het zoo gevroren, dat de geheele boekweitoogst in Noort-Bra- bant verloren is, iets hetgeen bij menschen geheugen nim- mer heeft plaats gehad. AdvertentieMagazijn. V Voornemens zijnde op Zater- i' dag 13 dezer mijn magazijn van heeren- en dames-hand schoenen te openen, zoo neem ik de vrijheid mij min zaam aan te bevelen. H. A. J. Krüger, Breestr. 336 Tussen onroerend-goed-magnaat R. Zwolsman en de regering erst oorlog. „Dreigbrieven" vliegen over en weer. De E.M.S. heeft te kennen gegeven, dat zij de pierprijs niet 1 verlagen. Daarop reageerde minister Andriessen in niet mis te ver- Ine bewoordingen, dat zij hiermee een economisch delict pleegt, larop o.m. een forse gevangenisstraf staat. t Minister Bogaers heeft voorts aangekondigd, dat de E.M.S. t resterende deel van het toegewezen bouwvolume voor 6.000 jningen verspeelt, als die woningen bij voorrang worden ver- prd aan mensen die voor f. 10.000 woningspaarbrieven nemen. De heer R. Zwolsman legt :h niet neer bij de prijzenbe- jiikking van de minister van jonomische Zaken, waarbij de rreeprijs van de Scheveningse |r werd bepaald op 55 cent. I heeft aangekondigd beroep jzullen aantekenen bij het col- S: van Beroep voor het Be- fsleven. Ook zo werd be- fodgemaakt is de E.M.S. fct van plan de toegangsprijs Indaag te verlagen. Öp deze verklaring volgde een ÈUe reactie van het ministerie van pnomische Zaken: het beroep «11 geen opschortende werking. E.M.S. op de bon (Van onze Haagse correspondent) De Economische Controle 1 heeft vanmorgen proces- ierbaai opgemaakt tegen de i BMS wegens overtreding van de i prijzenwet. De heer Th. A. A. j»an der Voort, ambtenaar dienst, nam vanmorgen om voor half tien een toe voor de Scheve Pier (prijs één gulden) in en kreeg even later een gegevens van piermeester Ubles. Dit is de laatste ontwikkeling |n de strijd over de verhoogde i pierprijs tussen minister An- driessen en de heer Zwolsman, i die langzamerhand het karakter hijgt van een prestige slag. Onder het licht van televisie- lampen kwam de ambtenaar, die eerst een tijdje had staan 1 tijken, om even voor half tien 1 ian het loket bij de ingang van ie pier, waar mevrouw T. Die ben hem in eerste instantie te i woord stond. De ambtenaar woeg haar o.a. of zij opdracht .iad gekregen kaartjes van één te verkopen. Mevrouw 1 antwoordde hem, dat er 1 speciale opdracht was ge de zaken werden op de i voet voortgezet. Vervolgens nam de heer v. d. een toegangskaartje in i als bewijsmateriaal, waar door hij een getekende verkla afgaf. a Van de zijde van de EMS was enigszins verrast door de komst van de ambtenaar, naar de mening van EMS beschikking van de minister om twaalf uur vanmiddag in werking zou treden. Van de zijde dan het ministerie van Econo mische Zaken vernamen wij svenwel dat de beschikking van fracht is geworden met ingang dan vandaag, dus bij de open stelling van de pier, vanmorgen Dm negen uur. rEER BERICHT VERBETERING Iet KNMI verwacht van heden- tot rgenavond nog op vele plaatsen en. Morgen overdag geleidelijk kende bewolking. Matige, later vrij noordoostelijke wind. Ho- e middagtemperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur) 13 AUGUSTUS i op; 5.20 uur; onder: 20.08 uur. an op: 12.00 uur; onder: 22.43 uur. ogwater te Katwijk te 6.58 en 10 uur; laag water te 2.47 en 15.04 STRANDVERWACHTING Varmtefront met wat lichte regen veel bewolking trekt naar de ordzee weg. Morgen drogere lucht t opklaringen en 'n matige noord- itenwind. Langzaam warmer. Over- 20 tot 22 graden, zeewater 18 gra- fooruitzichten: Hoge druk boven mdinavië gaat ook bij ons beter andweer brengen. i nummer bestaat al* 12 pagina's Wanneer de E.M.S. vandaag de prijs niet tot 55 cent verlaagt, overtreedt zij de prijzenwet. Wordt opzet aan genomen (en dat kan haast niet anders), dan is het een misdrijf, waarop volgens de wet op de econo mische delicten een gevangenisstraf staat van maximaal twee jaar en een geldboete van f. 25.000. Geen bevoegdheid In een brief aan de minister heeft de heer Zwolsman om. opgemerkt, dat naar zijn mening de prijzenwet geen bevoegdheid geeft een beschik king te treffen ten aanzien van de pierprijs. De minister kan slechts prijsmaatregelen nemen ten opzich te van roerende goederen. Ook meent de heer Zwolsman dat in het onder havige geval het algemeen sociaal- economisch belang allerminst in het geding is. Ook op deze grond kan derhalve geen prijsmaatregel worden genomen. Een individuele prijsbeschikking zo vervolgt de heer Zwolsman kan slechts genomen worden, indien prijzen in rekening worden gebracht in afwijking van hetgeen gebruikelijk is. Van afwijking van een bestaand gebruik kan evenwel niet worden ge sproken. De heer Zwolsman acht de gronden van het beroep bij het college voor het bedrijfsleven sterk. Hij meent dan ook, dat verwacht moet worden dat het besluit van de minister zal worden vernietigd. Groot belang „Redelijkerwijs kan van ons niet worden verwacht, dat wij hangende dit beroep de toegangsprijs tot de pier zullen verlagen", aldus de heer Zwolsman. „Voor de E.M.S. is het van groot belang dat de prijs wordt gehandhaafd, teneinde een lonende exploitatie te bereiken. Indien wjj thans tot verlaging zouden overgaan en de prijsbeschikking in beroep zou worden vernietigd, lijdt de E.M.S. een schade, die op niemand verhaal baar is. Dat zou anders zijn wan neer de staat zich bereid verklaarde de gederfde bedragen te vergoeden", aldus de brief. Diplomatieke waarnemers in Pe king zijn van oordeel, dat China vastbesloten is de crisissfeer in Zuid oost-Azië, ontstaan door de Ameri kaanse bombardementen op bases in Noord-Vietnam, zo hoog mogelijk te houden. Volgens hen neemt de waar schijnlijkheid van Chinese acties ter ondersteuning van Noord-Vietnam met de dag toe. De Chinese bladen maken met veel ophef melding van massabijeenkomsten van militairen in geheel China, waar zij getuigenis afleggen van hun „bereidheid om elk ogenblik de Amerikaanse imperialis tische provocaties te beantwoorden". sprak vandaag tegen, dat de span ning in Zuidoost-Azië zou zijn afge nomen. Het blad beschuldigt de Ame rikaanse regering ervan „een rook gordijn te leggen om het volk te mis leiden, zodat zij tot een tweede stap kan overgaan om de oorlog in Indo- China uit te breiden". De verdere militaire actie van de Verenigde Sta. ten en de vluchten boven Noord- Vietnam betekenen, dat de veiligheid van Noord-Vietnam „nog steeds door het Amerikaanse imperialisme wordt bedreigd", aldus dit blad. Wat de Russische reactie op het gebeurde in de Golf van Tonkin be treft. beschuldigt de Chinese pers Chroesjtsjow ervan een „handeltje" met Washington te hebben aange gaan ten koste van de belangen van het communistische kamp. Volgens een in Tokio opgevangen uitzending van het Noordvietnamese persbureau, is de Amerikaanse vlie- gerr die tijdens de Amerikaanse luchtaanvallen op Noordvietnamese bases de vorige week werd neerge schoten, kort na zijn gevangenneming „strompelend" door de straten van een nabij Hanoi gelegen stad geleid, ger, die tijdens de Amerikaanse zag er „bleek, vermoeid en beang stigd uit", aldus de uitzending.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1