Geen verrassingen op de eerste dag KRANTENBEZORGERS Vergeten ex-koningin in armoede gestorven Rumoer over gestolen examenopgaven blijft in Frankrijk duren icht 1 maart 1860 Dinsdag 11 augustus 1964 Derde blad no. 31335 STRIJD OM TENNISTITELS OP DE METS-BANEN ELERPLOEG SELECTEERD r(commissie van de Konink- erlandse Wielren Unie heeft de volgende renners aange- n Nederland te vertegen- n op de ivereldkampioen - i, die in Sallanches (weg) en aan) worden gehouden: sprint: Joop Captain achtervolging: Henk Stayers: Henny (Amsterdam) achter Koch. de Roo (Kruiningen)Jan (Ossendrecht)Peter Post een)Arie den Hartog d), Jo de Haan (Huijbergen), .verberg (Goirle), Bas Malie- Villemstad) en Ab Gelder- leverwyk), reserves zijn Rik (Baarle-Hertog), Cees Lute un), Cees Haast (Rijsbergen) van Amsterdam (Breda), die wel was geselec- de wegploeg, heeft zelf daarin niet te worden opge- hij zich geheel wil i op de achtervolging, urs: sprintPiet van der en Haag)Ad de Graaf (Rot en Bram Breur Nieuwe - AchtervolgingTiemen en K. Oele (Lisser- Jaap Oudkerk (Am- achter De Graaf en Bert Haag) achter van Roey. voor de titelstrijd op de oor de ploegentijdrit over 100 n nog worden aangewezen, d'équipe is mr J. P. A. van en de Jong, coaches zijn Joop k voor de wegploeg en Jan voor de baanploeg. ZWEMMEN „individueel" laar Tokio n ftrief aan Avery Brundage, Jent van het internationale Comité, heeft de beken- Bob Kiphuth voor- Australische wereldrecord- Rose als individueel in Tokio te laten starten. door de Australische Zwem- ït voor de Olympische Spe- ïgewezen. De Australische It zich op het standpunt dat adat hij niet aan de Olym- slectiewedstrijden heeft deel- i, ook in Tokio niet voor kan uitkomen, in 1956 tijdens de Melbourne drie gouden s (op de 400 en 1500 meter en als lid van de 4x200 m In Rome prolongeerde de ir zijn titel op de 400 meter g en werd tweede op de 1500 ichter Konrads. Tijdens de anse zwemkampioenschap- onlangs in Los Altos wer- ouden won Rose de 1500 me- slag in de nieuwe wereld- d van 17.01.8. sedert 1959 als televisie- in Califomië. De Austra- die wegens drukke mheden in maart niet naar kon gaan voor de kwalifica- trijden, heeft overigens nog ïinig contact met zijn vader- Philips, de voorzitter van de Zwembond, wil Rose in de Olympische ploeg omdat hij zich niet gekwa- heeft. abee...45.4 sec ,er meter Mike Larrabee zorg- op de eerste dag van tonale atletiekwedstrijden in or een sensatie. Als een ge- ïachine liep hij de 400 meter ntastische tjjd van 45,4 sec, de tyd van "iet jaar. sterke tegenstanders Andrez Badenski en zijn Olan Cassel, die 46.1 sec fdrukken. Met deze prestatie slechts een halve se- erwijderd van het wereldre- op naam staat van zijn land- 3tis Davis en de Duitser Carl nn Voor nog een Amerikaan- zorgde polsstokhoogspringer unsen met 5 meter precies, de tweede maal in een week d de Noorse wereldrecordhou- Terje Pedersen, ver loor de Poolse routinier Janus won met 80.24 meter en werd tweede met 80.17 Bij de dames zorgde Berit Jen—1Toien voo' eau in het ende prestatie bij het ver- i met 6.42 meter. Met een voor de tweede week van augustus welhaast ongekend mooi zomerweer zijn gisteren op de Metsbanen in Scheveningen de nationale tenniskampioenschappen 1964 begonnen. Stralende zonneschijn en toch niet warm. Het was voor de aan wind en regen gewende tennistop nauwelijks te geloven. Schuchter be gonnen ze aan hun partijen de ballen ver binnen de lijnen hou dend. Het was niet nodig, want de wind die boven het Mets complex zulke verraderlijke capriolen kan maken, liet geheel verstek gaan. Helaas, de overschakeling op een forser speltype, mislukte bij de meesten. Geen van de geplaatste spelers kwam op de eerste dag overigens op de baan. Baseline-spel In het meestal nogal afwachtende baseline-spel dolven vaak de jonge spelers het onderspit. Carel Thijsse, winnaar van de Knickerbockerwed strijden, verloor van Peter Scholtz, Peter Soeters, de kampioen bij de jongere jeugd, werd uitgeschakeld door de Eindhovenaar Jaap Arends. Alleen de kampioen van de oudere jeugd, Niek Fleury wist zich te hand haven 7—5, 6—4 tegen Ko Korteweg. Twee spelers ontworstelden zich aan de druk, die het spelen in de „nationale" met zich mee schijnt te brengen: Han Haks en Peter Blaas. Beiden speelden fris op de aanval met oplopen na de eerste service. Peter Blaas vergat echter de bal bin nen de lijnen te houden en verloor in drie sets van Bokdam, maar Haks, vierde speler van Leimonias, kwam op eigen terrein prima voor de dag en klopte de nog altijd vaste Wim Breukink met 64, 61. Even spelen Bij de dames kwamen alle geplaat ste speelsters op de baan. Vaak wa? het inslaan, even spelen en zich laten feliciteren. Tegenstand ont moetten zij in de meeste gevallen nauwelijks. Titelhoudsler mevr. Ridderhof zette de Haagse Ellen Reidt met tweemaal 60 langs de kant, Anja Lepoutre gunde Ietje van der Zee één game en Betty Stöve liet Madsy Rollin Conquerque, langzamerhand veterane in het kwadraat, evenmin verder komen. Het verschil in tempo was hier ongeveer gelyk aan het ver schil in leeftyd, d.w.z.; Betty liep en sloeg driemaal zo hard. Trudy Groenman, door velen ge doodverfd als de aanstaande kam pioene, overtuigde minder. Zij had tegen Rietje Duyn-Tervoort een long set nodig (6—2, 7—5). In de derde Advertentie gevraagd. Leeftijd 1550 jaar. lelden Bureau Leidsch Dagblad Witte Singel 1, Betty Stöve won gisteren in de eerste ronde van de vete rane in het kwadraat", mej. Rol lin Couquerque. ronde komt het Groningse meisje tegen Ria van der Haghe, die dit seizoen al van mevrouw Ridderhof heeft gewonnen en ook op de eerste dag van de nationale titelstrijd een goede indruk maakte. Uitslagen Heren enkelspel, eerste ronde: Stradmeyer (A'dam) Van Slooten (R'dam) 6—1, 5—7, 6—0; Haks (Den Haag)Breukink (Spankeren) 64, 61Tervoort (Beverwijk) Kem- merling (Den Haag) 60, 63. Kort (Breda) mr. Crijns (België) 3—6, 7—5, 6—4; Kasten (Den Haag) Van Baarle (Den Haag) 61, 62; Koster (A'dam)Van Lidt de Jeude (Eindhoven) 6—2, 63; Huizinga (A'dam)Van Blerk (Amersfoort) 6—1, 63; Niek Fleury (A'dam) Korteweg (Den Haag) 75, 64 Nijeboer (Leiden)Pijnenburg (Bre- Stevige nederlaag voor Maria Bueno Voor de tweede maal sedert Wim bledon heeft de Australische Marga ret Smith haar Braziliaanse rivale Maria Esther Bueno een nederlaag toegebracht. De eerste maal gebeurde dit in Hilversum tijdens de internationale kampioenschappen van Nederland. Margaret had toen drie sets nodig. Gisteren in de finale damesenkelspel van de internationale Duitse kam pioenschappen in Hamburg, behaal de zij een meer afgetekende zege. Het werd in 39 minuten 61 64 en La Bueno wa3 eenvoudig machteloos. De Spanjaarden Jose Arilla en Manuel Santana eisten de titel in het herendubbelspel voor zich op door een zege met 64 16 75 63 op de Duitser Wilhelm Bungert en diens Australische partner Ken Flet cher. Roy Emerson en Fred Stolle heb ben dit weekeinde elkaar voor de derde maal in de finale van een ten nistoernooi ontmoet. Evenals bij de kampioenschappen van Australië en die van Wimbledon zegevierde Emer son, maar het kostte hem ditmaal meer moeite. In definale van de Canadese kampioenschappen in Montreal versloeg hij de langbenige Stolle met 26 46 64 63 64. da) 6—3, 63; Van der Broek (Rot terdam)Ter Meulen (Baam) 63, 63; Herok (R'dam) Weyerman (A'dam) 61, 63; Van de Weg (Den Haag)Boelens (Den Haag) 1311, 75; Arends (Eindhoven)— Soeters (Den Haag) 64, 75; Wit- tekamp (Nijmegen) Copper (Den Haag) 62, 61; Dodeizen (Den Haag) Rademaker (A'dam) 64, 6—0; Beukers (Tilburg)—Vogelzang (Haarlem) 63, 6—1; De Zoete (Driebergen) Geurts (Nijmegen) 6—2, 36, 7—5; Mc Donald (Bergen) -Boerma (A'dam) 63, 61; Scholtz (Hilversum) Thijsse (Breda) 61, 6—4; Landwehr (Arnhem) Baard (Den Haag) 6—3, 6—3; Nieland (Haarlem)Hermsen (A'dam) 46, 62, 60; Veentjer (Den Haag) Mar re (A'dam) 61, 63; Bokdam A'dam) Blaas (Den Haag) 6—3, 3—6, 8—6. Bij de dames werden oa. gespeeld: Judith Salome (A'dam)Ria Houps (Den Haag) 2—6, 6—3, 6—2; mevr. Ridderhof (Eindhoven)Ellen Reidt (Den Haag) 6—0, 6—0; Liesbeth Rinkel (Eindhoven) Fredy Marin- kelle (Den Haag) 9—7, 6—4; Koosje de Jongh (Bilthoven)Fenneke Rin kel (R'dam) 6—1, 6—4; Anja Lepou tre (Groningen)Ietje van der Zee (Hilversum) 6—0, 6—1; Lidy Jansen Venneboer (Doetinchem)—Henny v. Rjjn (A'dam) 5—7, 7—4, 6—4; Elly Krocke (R'dam) Hetty Baas (A'dam) 63, 6—1; Trudy Groenman (Groningen) mevr. Duyn-Tervoort (Beverwijk) 6—2, 7—5; Betty Stöve (R'dam)—Madsy Rollin Couquerque (Den Haag) 6—0, 6—1; Marijke Jan sen (Den Haag) mej. M. Romson (A'dam) 6—3, 61. Gemengd dubbel: Fredy Marin- kelle/Karamoy mevr. Duyn/Ter- voort 36, 75, 61. Herendubbel: Nijeboer/v. d. Weg Pijnenburg/Thijsse 6—2, 64. J. J. H.MERTENS OVERLEDEN Qp 53-jarige leeftijd is gisteren overleden de heer J. J. H. Mertens, speler van de Leidsche Dam Vereniging. De heer Mertens, die voor zijn overgang naar LDV lid was van de Damclub Leiden, genoot grote be kendheid als propagandist en als kenner van de historie van het dam spel. Als eindspelredacteur was hü vele jaren verbonden aan „Het Dam spel", het officeel orgaan van de Nederlandse Dambond; tot zijn dood was hij tevens dammedewerker van het Leidsch Dagblad. Ook als wed strijdspeler deed de heer Mertens van zich spreken. Op zijn erelijst prijkt o.a. een kampioenschap van Noord- Holland. WIELRENNEN Ronde van Canada voor Dhaens De 23-jarige André Dhaens heeft de Ronde van Canada voor amateurs ge wonnen. De Belg, die in de laatste dagen de leiding nam, behield deze ook in de slotétappe, die de renners over een gesloten circuit van 48 kilo meter voerde. De race in Quebec le verde voor 30.000 toeschouwers een zege op voor de Pool Gadza, die de afstand reed in 1 uur 2 min 16 sec. Jan Boog was met een zesde plaats de beste Nederlander in de laatste etappe. Het eindklassement ziet er als volgt uit: 1. Dhaens (Belg) 65.18.47; 2. Palka <IPo) 65.19i.45; 3. Deiccht (Bels) 65.20.05; 6. Beugels (Ned) 65.23.33; 10. v. d. Vleuten (Ned) 65.26.09; 18. v. Kemenade (Ned1) 65.38.17; 36. Boog (Ned) 66.44.26; Ploegenklassement: 1. België 195.54.24; 4. Nederland 196.24.51. Voor de eerste maal zal dit jaar (op zaterdag 29 en zondag 30 augus tus) een internationale omloop van Zeeuws-Vlaanderen voor amateurs worden gehouden. België en Zwitser land hebben reeds toegezegd een ploeg te zullen sturen naar dit evene ment. Het Franse jeugdgolfteam is in Parijs Europees kampioen geworden. In de finale versloeg Frankrijk West- Duitsland met 54. Italië werd vierde gevolgd door Noorwegen, Spanje en Oostenrijk. Nederland eindigde op de laatste plaats. Advertentie Geef uw lievelingsvogel het beste: •Sluis verpakte vogelvoeders! Waterpolo-competitie Een met niet minder dan vijf inval sters uitkomend waterpolozevental van de LZC-dames heeft gisteravond in Poelmeer de laatste competitie wedstrijd van Haarlem verloren. Na een bijzonder eenzijdige wedstrijd, waarin de zeer jeugdige Leidse ploeg zioh tot het uiterste verweerde, kwam het einde met 06. Met die rust had den d'e Haarlem-dames reeds drie maal het doel achter Adrie Parrel ge troffen. Nel Goedhart was met vijf doelpunten het succesvolst, terwijl Theo Holster voor het resterende doelpunt zorgde. WIELRENNEN Anquetil niet in Tour van 1965 Jacques Auquetil, viervoudig win naar van de Ronde van Frankrijk, heeft, gisteravond na een criterium ha Chateaugiron verklaard in overleg met zijn toekomstige bazen besloten te hebben volgend jaar niet aan de Ronde van Frankrijk deel te nemen. Daarentegen zou hij, met Raphael Géminiani als co-equipler, debuteren in die Rally© van Monite-Carlo. (Van onze correspondent in Parijs). In alle stilte is gistermorgen in de Haute Saóne een vrouw begra ven, die in haar jeugd koningin is geweest van Moheli, het klein ste eiland van de Comorengroep Advertentie RADIO TELEVISIE GANGETJE - TEL.23005 Cricketzege van Free Foresters Het Engelse touringteam Free Foresters is zijn zevendaagse tournee door Nederland, waarvan het hoogte punt de tweedaagse interland is die zaterdag en zondag op het VRA- terrein te Amstelveen wordt gespeeld, begonnen met een overwinning. De ontmoeting op het terrein van Quick Den Haag tegen een KNCB-elftal le verde een moeizame zege voor de En gelsen op, die onder anderen de thans in Engeland woonachtige oud HCC-er Cees Bakker in hun gelederen heb ben. Dat het KNCB-team een „on beslist" miste werd voornamelijk ver oorzaakt door een tweetal geheel on nodige run outs. De Free Foresters scoorden in ruim drie uur 170 voor 9, een totaal dat de KNCB-ploeg in 2Vi uur moest zien te passeren. Negen minuten voordat de speeltijd versttreken was viel echter het laatste Nederlandse wicket. De KNCB kwam tot 116 runs. De blessures van de nieuwe doel man van ADO, de jonge Ton Thie, die vorig seizoen het doel van Her mes DVS verdedigde, blijken erg mee te vallen. Thie kwam zondag in een vriendschappelijke wedstrijd tegen Borrusia Dortmund in aanraking met een Duitser en men vreesde voor een hersenschudding tussen de Afrikaanse kust en Ma dagascar. Zij is op negentigjarige leeftijd gestorven in bijzonder ar moedige omstandigheden. Op haar twaalfde jaar werd Ursula Salima Machamba koningin van het eiland. Zij werd door de gouverneur gekroond en voltooide haar eerste studie bij de nonnen van Saint- Joseph-de-Cluny. Op haar eiland werd zij verhefd op een Franse gen darme met een enorme snor. Toen zij vijfentwintig jaar was, be sloot zij de gendarme te trouwen. Maar korte tyd later kreeg zy een ultimatum van de Franse regering met het verzoek te abdiceren of haar gendarme te laten lopen. De Franse regering wilde namelyk geen gen darme als prins-gemaal. Zy weigerde en besloot In Frank rijk te gaan wonen, waar zij zich vestigde in Cléry aan de Cóte d'Or. De Franse staat gaf haar een pen sioen van 15.000 franken per jaar, maar dat was in 1902 en sedertdien heeft de frank zeer veel van zyn waarde verloren. By de dood van haar man, die tachtig jaar is gewor den, was zij genoodzaakt haar huis te verkopen. Zij wijdde zich daarna aan bloementeelt en fokken van vo gels. Uit het huwelijk waren drie kinderen geboren, die nooit hebben geweten dat hun moeder van ko- ninkiyke bloede was. In het tuintje van haar dochter was het stille verlangen naar het eilandje in de Indische Oceaan zo groot, dat zij er een weinig suiker riet en vanille verbouwde. Toen twee jaar geleden generaal De Gaulle bij een bezoek aan de Haute Saóne langs kwam, maakte zy zich los uit de menigte en smeekte het staats hoofd om een geringe verhoging van haar pensioen, zy is gestorven zon der ooit antwoord te hebben gekre gen. De begrafenisplechtigheid in de kerk van Pesmes droeg een sober ka rakter. Sigaretten en tabak in Engeland duurder (Van onze Londense correspondent) Sigaretten en tabak, in Engeland toch al schreeuwend duur, zijn op nieuw in prijs verhoogd. Twintig sigaretten kosten thans 4 shilling en 11 pence (ongeveer f 2,50) en een Engels ons (28 gram) tabak komt op 6 shilling en 3 pence (ongeveer f 3,15). Advertentie k rMÊ U kunt 'n Amerikaan roken U kunt ook 'n Virginia roken Maar u kunt ook de onvergelijkbare Golden Fiction melange kiezen Voor rokers met een eigen stijl (Van onze Parijse correspondent) Nog altijd staan de Franse kranten vol over het schandaal van het lek bij de eindexamens voor de gymnasia eind juni jl. Ongeveer tien personen zitten in arrest, onder andere de vader en de moeder van een meisje, dat in hun tegenwoordigheid examenopgaven heeft doorge geven en verkocht. Er was echter ook nog een andere zaak gaande, die niet minder de aandacht van de openbare mening gespannen hield. Na de examens werden uit de wagen van een leraar 58 proefwerken gestolen. Alle 58 gymnasiasten moesten andermaal examen doen in Frans, hetgeen pro testen van de ouders uitlokte. Een vader nam voor zyn dochter een advocaat in de arm en diende een aanklacht in by de justitie we gens diefstal. In verband met de minderjarigheid van zijn dochter meende hy eigenaar te zijn van het gemaakte proefwerk. Merkwaar dig genoeg deed de leraar pas een week na de diefstal aangifte by de politie. Begin augustus ontdekte men bij toeval in de bewaarplaats van de bagage op een station een half ge sloten tas. Een afgestudeerde student die daar tydeiyk werkte om in de vakantie wat by te verdienen, keek in de tas, zag het proefwerk en be greep onmiddellijk, dat de inhoud verband moest houden met de dief stal Hij waarschuwde niet de stati onchef, maar de politie, die hem op dracht gaf goed uit te kyken of de tas door de eigenaar zou worden op gevraagd. Inderdaad meldde zich na enkele dagen een vrouw, die met haar ont- vangstbewys in de hand om de tas vroeg. De student hield haar zo lang mogelyk aan de praat. De politie verscheen maar kon niets doen, want de vrouw was in het bezit van het ontvangstbewys. Haar naam en adres werden genoteerd, zy mocht ongehinderd vertrekken maar kreeg de inhoud niet mee. Pas later bemerkte de politie, dat de naam ran de vrouw overeen kwam met de naam van de vrouw van de leraar. Men trachtte haar op te sporen in Noord- Frankrijk, doch zy bleek met onbekende be stemming te zijn vertrokken. Naar alle waarschijnlijkheid naar Spanje. Vrijdag is deze dame, inderdaad de vrouw van de bestolen leraar, in een hotel van Port Vendres bij de Spaanse grens gevonden. Aanvan kelijk ontkende zy iets met de dief stal uitstaande te hebben, zy had verscheidene dagen geen krant ge lezen en wist niet, dat de politie haar zocht. Dit verhaal klonk zo onge lofelijk, dat de vrouw 24 uur lang verhoord is. Zaterdagmorgen viel zij door de mand en bekende de 58 proefwerken te hebben gestolen om laar man, met wie zij in scheiding is, moeilijkheden te berokkenen. Aangezien er volgens de Franse wet tussen man en vrouw geen dief stal mogeiyk is, kan de justitie wei nig doen. De vrouw is nog niet ge arresteerd, haar man is tot dusver onvindbaar. Hy is met vakantie in Italic. Kleiner verlies bij Sabena Het verlies van de Belgische lucht- vaartmaatschappy Sabena, dat over 1962 bijna 34 miljoen gulden be droeg, is blijkens het thans versche nen financiële jaaroverzicht in 1963 teruggelopen tot nog geen 20 mil joen gulden. Met de goede voor uitzichten voor dit jaar hoopt de Sabena snel een beter financieel evenwicht te bereiken. Chroesjtsjow: weg met geheimzinnigheid Premier Chroesjtsjow heeft ver klaard, dat er een eind moet komen aan de Stalin-achtige geheimhou ding van party vergaderingen en be sprekingen op hoog niveau, zo meld de de Prawda gisteren. In een ge sprak met boeren in de Kaukasus, zaterdag, zei de Russische leider dat de party „alleen sterk is, wanneer zy geleid wordt door het volk". „Waarom zouden wy het geheim houden", zo vroeg hij, „dat het cen trale partijcomité in november by- eenkomt ter bespreking van de in tensivering en specialisering van de landbouw?" T erreurorganisatie in Brits Guyana De politie in Brits Guyana heeft een terreurorganisatie ontdekt, die verantwoordelijk wordt geacht voor het grootste deel van de moorden en vernielingen sinds het begin van de staking in de suikerindustrie. De onlusten in Brits Guyana hebben aan 170 mensen het leven gekost. Er is voor tientallen miljoenen gul dens schade aangericht. Minister stelt pierprijs vast op 55 cent (Van onze Haagse correspondent). Minister Andriessen van Economi sche Zaken heeft gisteren in een spe ciale prijsbeschikking de toegangs prijs voor de Scheveningse pier be paald op 55 cent. Het is de eerste prijsmaatregel tegen een individuele ondernemer, die de minister heeft genomen, sinds hy dit voorjaar daar toe de bevoegdheid kreeg door een wijziging van de prijzenwet. De prijs, maatregel gaat morgen in en blijft maximaal een half jaar van kracht. Eindhoven tempert race-icoede (Van onze Eindhovense correspondent). Door de Eindhovense verkeerspoli tie worden tientallen brommers per dag in beslag genomen, waarvan de snelheid door de bezitters is opge voerd. Ze zyn onder meer van nieuwe kamwielen en grotere sproeiers voor zien. Snelheidsmaniakken krijgen de brommer nu tot hun grote ontstelte nis gesloopt terug. Specialisten van die politiegarage ontdoen de vervoers middelen van de onderdelen, die ver vangen worden. Voor het opvoeren van tie capaci teit bUjken speciale race-pakketten in de handel be zijn, die voor f 150, worden verkocht. De Eindhovense politie wil aldus aan deze gevaariyke handel en aan de toenemende race- woede onder de jongeren een einde maken. Geef nw lieirellnsavogel het beate: IUiS verpakte vogelroederel

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5