EEN PRETTIGE DAG VOOR GEHANDICAPTE JEUGD Leiden bij Reacties op crisis-Cyprus avond (I) IN LEIDSE KOKSSCHOOL Polio-patientjes en spastische kinderen vieren vrolijk feest Waarom niet de oude busroutes? Amerika Rusland Engeland Opgericht 1 maart i860 Maandag 10 augustus 1964 Tweede blad no. 31334 Advertentie Zoekt O een GOED ANKER HORLOGE voor f30.- tot f40.- of het allerbeste van f200.- en f 400.— Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 207 heeft het. Eterna - Certina Prisma Junghans -Ewe - Anker. Marianne Cornelia., dr van A. KuJJt en C. de Jong; Catharina Maria, dr van H. van Duijn en C. M. Haasbroek; Reindert, zn van T. Jansma en. G. J. van Schouwenburg; Corinne Ester, dr van B. Lasschuijt en J. A. van Winger den; Arjen Peter, zn van H. de Ruijter en C. de Geus; Johannes Jozephus, zn van H. A. Kooter en C. M. E. v. d. Geest; Johannes Franclscus, zn van J. G. M. van Leek en E. M. T. Verburg; Martlnus Adrianus Jacobus, zn van A. G. Kerkman en B. J. den Hoed; Eg- bertine Marlëtte Danlëlle, dr van Jonkheer J. M. de Beijer en M. F. Weijde; Josephus Hendrik, zn van K. W. van Tilburg en L. Noteboom; Ge- rardus Pleter, zn van P. Hoek en P. van Duijvenbode; Yvonne, dr van J. C. van Dommelen en M. J. Beljersbergen: Astrld Petronella Maria, dr van A. J Goddljn en A. J. Wolvers. Wat hadden Rob de Nijs en ztfn Lords, die met hun muzikale show de muren van de feestzaal lieten dave ren een succes! Trouwens ook Wil- leke Alberti en Ciska Peters, die, aan de piano begeleid door Tony Eyk, een reeks van „top-hits" ten gehore brachten, kregen veel bijval. Nadat deze populaire sterren de meisjes kregen een boeket Rijnsburg- se chrysanten afscheid.' had'den genomen, werden in verband met het feit, dat de lucht wait Plensbui M Ruim 150 -polio-patientjes en spastische kinderen, afkomstig 3 uit de zeehospitiums in Katwijk rj en Kijkduin, het Academisch Zie- kenhuis en van enkele particu- I Here adressen in Leiden en omge- i ving hebben zaterdag in de Doe- lenkazerne een fijne dag gehad. it Het was een feestdag om nooit te vergeten, met o.a. Rob de Nijs en i Willeke Alberti. 1 Het initiatief tot het organiseren van deze dag is destij ds uitgegaan van de wachtmeester der cavalerie W. J. ,i Kuijpers, terwijl de venvezenlijking j ervan in eerste instantie mogelijk werd gemaakt door een comité, ge- vormd uit alle militaire- en burger - i personeelsleden, die bij de Koksschool i in administratie zijn en ook het be- i; langrijkste deel van de kosten voor i hun rekening namen, i Reeds om half elf arriveerde de i eerste feestgangertjes en him ver zorgsters met bussen van leger, en Eén van de gehandicapte kin deren bij het paard met de ge harnaste ridder. (Foto LD/Holvast) luchtmachtonderdelen en enkele par ticuliere auto's op het kazerneterrein, waar ter opluistering van de aan komst het draaiorgel „De Leeuw" uit Tiel voor een vrolijke klankenregen zorgde. Jammer genoeg werkbe het weer niet mee, zodat een groot deel van het feest zich niet op het buiten podium, dat evenals trouwen het bin. nenpodium door Rijnsburgse kwekers met bloemen was versierd, vrijwel geen dienst heeft l de Het feit, dat het feest binnen moest worden gevierd bracht wat ex tra vervoersmoeilykheden met zich mee, zodat pas om half twaalf kapi tein J. Dellwell de feestgangertjes ras bljj, dat Rob de Nijs Het valt moeilijk weer te geven hoe de kinderen zich hebben vermaakt met het feestprogramma, dat him op vlotte wijze werd gepresenteerd door de schijnbaar onvermoeibare Ansje van Brandenberg. De voormalige t.v.-omroepster, Ansje van Brandenburg, helpt een ziek meisje bij het naar bin nengaan van de feestzaal. (Foto LD/Holvast) BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Het middagfeest begon met het op treden van de clown Franklin, die al onmiddellijk voor de vrolijke noot zorgde door in een oud Fordje onder sirene-geloei het kazerneterrein, op te rijden en vervolgens op het buiten podium, geassisteerd door „tante Tilly", de kinderen kostelijk maakte met zijn grollen. Tijdens dit nummer begon er plotseling een vige plensbui te vallen en moesten de kinderen in allerijl en met man en macht weer naar de zaal worden te ruggebracht. Nadat het instrumentaal kwartet van Peter Vink met zang van Ann Lee een muzikale show ten beste had gegeven, oogstte Franklin wederom veel bijval, ditmaal als buikspreker en met medewerking van zijn spre kende aap Charley Chim. die met zijn gevatte antwoorden op slag aller har ten voor zich won. Trompetterskorps Gelukkig was het zonnetje weer doorgebroken, zodat de kinderen bui ten hiervoor was weer veel man kracht nodig konden genieten van een voor hen ongetwijfeld uniek eve nement. Gekleed in ceremonieel tenue marcheerde namelijk het ruim 50 man sterke trompetterkorps der ca valerie uit Amersfoort o.i.v. wacht meester-dirigent J. C. van Kleef het kazerneterrein op en verraste de jeugdige toeschouwers (sters) vervol gens met een schitterend showpro gramma, zoals in Leiden slechts zel den werd gepresenteerd. ieders verrassing als intermezzo het bium te Katwijk. Zij zong, begeleid door het Surinaamse kwarteit „The Web Weavers" onder leiding van Leo Gerla, in het Spaans en Italiaans „Cu, cu, ru, cu Paloma" en „Quando, Quando", Voor Ursula Kana bete kende dit haar eerste optreden in het openbaar. Het feestprogramma werd hierna besloten met het optreden van „The Spotlights", het bekende zangtrio, dat eveneens een aantal „tophits" ten gehore bracht. Oude uniformen Na de voorstelling brachten de kinderen nog een kort bezoek aan de bij zaal, waar het Legermuseum een stand had ingelicht met oude unifor men en wapens en waai* ook een op gezet paard compleet met een gehar naste ridder kon worden gewonderd. Voordat afscheid werd genomen kregen de kinderen een door de Koksschool versteekt zakje „patates frjtes", en ook nog een pakje met di verse verrassingen en een bosje rozen naar huis. Rest nog een woord van hulde aan de ongeveer tachtig militairen on der wie een dokter en enkele zieken verplegers, die slechts voor assistentie aanwezig waren, en de burgerper- soneelsleren van de koksschool, die de gehele dag onvermoeibaar in touw zijn geweest om de kinderen een in elk opzicht plezierige feestdag te be zorgen. Een zaal vol opgetogen polio patiëntjes en spastische kinde ren op de grote feestdag in de Leidse Koksschool. (Foto LD/Holvast) Lezers schrijven Ik moet zeggen, en zeker velen met mij, dat de nieuwe N.Z.H.- tes waardeloos zijn. Waarom blijven de oude routes niet gehandhaafd" Nu kan men wel zeggen, dat met deze uitbreiding vele mensen zijn geholpen, dat geloof ik ook wel, maar hoevelen zijn er niet door gedupeerd? Waar blijft bijvoorbeeld de bus, die via de Mors weg richting vijf Mei- laan naar de Korevaarstraat rijdt? Hoeveel mensen stappen niet in de bus naar deze richting? Heel veel zelfs. Tegenwoordig kan een kaart van f 1,40 wel in de prullenmand1 den gegooid, want het is nu anders dan overstappen en nog overstappen. En hoeveel (bijna lege bussen ziet men niet voorbij gaan? Wonen er tegenwoordig geen mensen meer in de Pasteurstraat? Er is ook geen halte meer op de hoek Mare- singel- Pasteurstraat. Wat moeten deze mensen nu doen? Een halte teruglopen of naar de Maredijk! Vroeger kon ik op de heek Mare- singel instappen en in de bus blij ven zitten naar de Vijf Meilaan. Nu niet meer, nu moet men maar overstappen. En hoe komen de men sen van de Boshuizerkader naar het eind van de Herenstraat? Stap maar in de bus tot de Koninginnelaan en ga de rest maar lopen. Voorheen was dat niet het geval. Daarom hoop ik, velen met mij, dat wij de oude routes weer terug krijgen. W.F. van Tongeren Meerhof 1, Leiden. TERUG VAN KAMP De christelijke jongensclub „Een dracht" is terug uit Lochem, waar met ruim vijftig man het achtste kamp werd gehouden. De jongens hebben in de afgelopen week naar hartelust gezwommen en speurtoch ten ondernomen en er was ook een kampvuur. Vrijdagavond werd de jongens een diner aangeboden met na afloop een feest waar vele on derscheidingen werden uitgereikt. Symbolisch stond het kamp in het teken van de te houden Olympische Spelen. De jongens keerden zater dagavond in Leiden terug, waar zij op de binnenplaats van de Don Bosco-school van elkaar afscheid en. Het kamp stond onder lei ding van de heer C. Vermeer met als kampcommandant H. van Win kel. De maaltijden werden verzorgd door Vermeer. Wie op een zomeravond door Leiden dwaalt ontdekt al gauw, iat vele bezienswaardigheden zijn verlicht. Ook de Hooglandse Lerk, voor een groot deel ontdaan van haar steigers, baadt in de Kieijri le avondlijke uren in een zee van licht. Felle schijnwerpers zijn ;ers, 45 jr, man; r r. w. j. d« Jong. I deze zomer voor het eerst gericht op het noordertransept, betreuren. Niettemin zou het een ern stige fout zijn om Turkije toe te staan te pogen door gewelddadig vertoon de bondgenoten te dwingen uit angst ir- realistische aanspraken te steunen. Turkije helpen zijn gezicht te redden is iets andere dan het aan te moedi gen zijn vuist te ballen, aldus de Sun day Telegraph. (Van onze correspondent in Washington) De Cyprische crisis verdrong gedu rende dit weekeinde Vietnam. De re gering in Washington is uiterst be zorgd over de ontwikkelingen in het Middellandsezeegebied en men heeft gisteren op hoog niveau geconfereerd. President Johnson is teruggekeerd naar de hoofdstad om permanent op de hoogte te zijn van de gebeurtenis sen rond Cyprus. Het Amerikaanse beleid is vooral gericht op krachtige aandrang via de Veiligheidsraad om de vijandelijkhe den op het eiland te staken, maar eventueel lijkt Washington bereid om nieuwe bemiddelingspogingen te on dernemen. Dergelijke pogingen mis lukten enige tijd geleden. De moei lijkheid voor Johnson is evenwel de partijen te overtuigen van de nood zakelijkheid van een vreedzame op lossing aangezien de V.S. zelf vorige week, tijdens de Vietnamese crisis, de gewelddadige weg kozen om hun te genstanders duidelijk te maken hoe vastberaden Amerika is. De Turken treden met hun lucht aanvallen in de Amerikaanse voetspo ren, terwijl de Grieks-Cyprioten, die Moskous steun wensen, Washingtons neutrale positie in het conflict be dreigen. In commentaar op de Turkse lucht aanvallen op Cyprus veroordeelt het Russische persbureau Tass in scherpe bewoordingen Turkije en trekt het een vergelijking met de Amerikaanse aanval op Noordvietnamese bases. „De ene agressie lokt de andere uit". De Amerikaanse pers, aldus Tass, gewaagt nu wel van de bezorgd heid van de Verenigde Staten over de vergroting van een conflict dat tot een oorlog tussen Griekenland en Turkije zou kunnen leiden, „maar men kan zich met recht afvragen, of het niet die Verenigde Staten zijn waarbij de Turkse soldatenbende mo rele rechtvaardiging voor haar ge vaarlijke acties zoekt. Want welke matigende raad kunnen de Verenigde Staten aan hun Turkse bondgenoten geven, waar zij zelf tot agressie tegen Vietnam zijn overgegaan?, aldus Tass. De Prawda, het orgaan der Russi sche communistische party, beschul digde zondag Turkije van openlijke agressie en eiste dat daaraan onmid dellijk een einde komt. Onder voor wendsel van bescherming der belan gen van Cyprioten, worden „gewa pende provocaties" tegen het eiland ondernomen, aldus het blad, dat ver volgens de vraag stelt of het niet duidelijk is, dat dergelijke ontoelaat bare handelingen de spanning rond om Cyprus alleen maar doen toene men en de vijanden van dit land, die zijn soevereiniteit willen beperken, in de kaart spelen. Diefstal van f 700 opgehelderd De diefstal van zevenhonderd gul den bij een groothandel in behang selpapier aan de Herengracht is op gelost. De Haagse politie heeft na melijk in het afgelopen weekeinde een vijftienjarige jongen aangehou den, die heeft bekend zich aan deze diefstal schuldig te hebben gemaakt. De jongen was op 2 augustus weg gelopen uit de Rekkense inrichtin gen. Met arm in hehpen Een 66-jarige inwoonster van Lei den gleed zaterdagmiddag omstreeks twaalf uur voor haar huis aan de Zijlsingel uit, waarbij zy met haar linkerarm op een ijzeren pen van het tuinhek viel. De vrouw kreeg een slagaderlijke bloeding en moest met spoed naar het Academisch Zieken huis worden vervoerd. Kleuter gewond bij autobotsing Op de wegkruising De Sitterlaan- v. d. Waalsstoaat had zaterdagmid dag omstreeks kwart over twaalf een hevige botsing plaats tussen twee personenauto's. De bestuurder van de wagen, die op de De Sitterlaan reed in de richting van de Lammen- schansweg zou geen voorrang hebben verleend aan een uit de v. d. Waals- straat komende auto. Een vierjarige Duitse kleuter, die in de aanrijdende auto zat, kreeg een wond aan zijn hoofd. Het jongetje is door de E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. De twee auto's werden ernstig beschadigd. (Van onze correspondent in Londen) Twee belangrijke gebeurtenissen in verband met Cyprus waren zondag avond het besluit van premier Sir Alec Douglas-Home om zijn pas be gonnen vakantie in Schotland, die maand zou duren, te onderbreken met de nachttrein naar Londen terug te keren en een bevestiging door de hoge commissaris van Cyprus Londen, dat de regering van Cyprus om Russische en Egyptische hulp heeft verzocht. De stemming in officiële kringen ras somber, omdat nr al die maan den nog niemand een oplossing voor het steeds explosievere probleem heeft kunnen vinden. Engeland is hierbij ten nauwste betrokken omdat Cyprus lid is van het Gemenebest, omdat de Britten er één van de be langrijkste militaire bases bezitten en omdat de Britse troepen het grootste bestanddeel vormen van het VN- contingent. Sir Alec was gedurende het gehele weekeinde op zijn Schotse buitenver blijf Berwick in contact met Londen door een rechtstreekse telexlijn. Zijn plaatsvervanger, Lord Carrington, ontbood zondag de ambassadeurs van de Verenigde Staten, Turkije en Grie kenland bij zich op het Foreign Of fice. Bezorgheid werkte vooral de felle uitbarsting van de hoge commissaris Is de ambassadeurs in Londen een Gemenebestland heten) van Cyprus, die zei dat de regering van Cyprus geen concessie zou doen, zelfs wanneer dit een derdie wereld oorlog zou betekenen! Hij zei dat Cyprus van iedereen, hetzij Oost of West, hulp aanvaardt ter verdediging van zijn onafhanke lijkheid. In een televisiegesprek werd hem gevraagd of dit niet overbodig is, ';n de Verenigde Naties ter plaatse aanwezig zijn om hulp en bij stand te bieden. Hij antwoordde, dat de Verenigde Naties niet in staat zijn om een Turkse invasie te beletten. De Sunday Telegraph merkte n; aanleiding van de zaterdag gedane Turkse luchtaanvallen op dat, indien Turkfje werkelijk van plan zou zyi om Cyprus binnen te vallen, het on waarschijnlijk is dat het dit zou ad verteren door deze militair waarde loze luchtaanvallen. Het doel ervan i: meer diplomatiek dan militair, na melijk om Turkije's bondgenoten te dwingen tot actie over teg aan. Ge zien het Turkse verzoek tot byeenroe- ping van de veiligheidsraad, zfjn deze luchtaanvallen waarschijnlijk be stemd als rechtvaardiging van een spoedzitting van de raad. Van Turks stadpunt is het, gezien de massale Griekse versterkingen welke een Turkse militaire actie hoogst twijfelachtig maken, van het hoogste belang de situatie niet langer op haar beloop te laten omdat Turkije bezig is zijn troefkaart te verliezen. De Turken willen, dat hun bondgeno ten en de Verenigde Naties druk uit oefenen op Griekenland, omdat An kara zelf daartoe niet meer in een po sitie is. Washington en Londen zou den hierop sympathiek moeten rea geren. Griekenlands weigering om te onderhandelen valt in hoge mate te Dorstige inbrekers In het afgelopen weekeinde is in gebroken in de opslagruimte van een drankhandel aan de Oude Vest. De buit bestond uit 72 flesjes bier en 16 flessen limonade. De dorstige inbre kers hebben zich toegang tot de op slagruimte weten te verschaffen door in de Mirakelsteeg een schuifdeur uit de rails te lichten. dat na de restauratie weer een fraaie aanblik biedt. Deze grote, gotische kerk dateert althans in haar huidige vorm, uit het jaar 1377. Onze fotograaf maakte dit plaatje vanaf de Hooglandse Kerkgracht. (Foto L.D./Holvast)

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3