SAMSON CHAOS IN KURHAUS Instelling wegenfonds 1 De koning van de shag SCHOKKEND DOCUMENT OVER VOORSPEL ATOOMBOM MET EEN ENKEL WOORD Brand in café maakt 13 personen dakloos LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 10 AUGUSTUS 1961 L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. Neger probleem iveer in de actualiteit De particuliere maatschappij van David Wolper, die zich in Amerika specialiseert in het vervaardigen van grote documen taires, heeft met ,,Tien wereldschokkende seconden" opnieuw een bewijs van groot vakmanschap geleverd. Deze inderdaad schokkende documentaire was de derde van de 34-jarige Ameri kaan, die de Nederlandse televisie in korte tijd uitzond. Onlangs zag men van hem „The making of a president", en nog geen twee weken geleden „Hollywood, the great stars". Vooral in zijn werk over de presi dentsverkiezingen had Wolper bewe zen, een groot documentalist te zijn, niet alleen werkend met grote histo rische zorgvuldigheid en opmerkelij ke speurzin, maar ook begiftigd met zoveel gevoel voor drama, dat zijn werk spannend werd als een roman. Precies diezelfde kwaliteiten kwa men naarvoren in de zaterdagavond door de N.C.R.V. vertoonde docu mentaire over het voorspel tot de atoombom, die nu 20 jaar geleden werd afgeworpen boven Hirosjima. Wolper greep in zijn documentaire terug naar de allereerste ontwikke lingen in het vooroorlogse Duits land, om via een aantal curieuze archiefopnamen te komen tot de fa tale tien seconden, waarin Hirosji ma werd verwoest. Hij liet tenslot te het beeld zien van de verwoeste stad. Waar hij echter met een zo lange voorgeschiedenis was begonnen, zou het in deze documentaire hebben ge past, als hij aan het slot was inge gaan op de grote psychische con flicten die vooral bij geleerden als Einstein en Oppenheimer ontstonden na de bom op Hirosjima. Vlak voor deze documentaire za gen wij een aflevering van George Noordhofs serie „Hoe bestaat het een aflevering die aan de „wereld der vogels" was gewijd, maar die wat tegenviel. Een zoveel omvattend onderwerp dn een half uur haalde Noordhof er alles bij, van de bouw van vlieg tuigen tot de vogeltrek toe) is niet binnen zo korte tijd helder te be handelen. Vandaar dat er maar wei nig uit de verf kwam, temeer om dat Noordhof zich ditmaal nogal on duidelijk formuleerde. De Lucille Ballshow en een kort Memo completeerden deze avond, waarop de documentaire van Wol per met kop en schouders boven alles uitstak. Het was immers de tweede keer deze week, dat de kijker een kijkje in Harlem te zien kreeg. Naar ons idee luidt het antwoord op die misschien van retorisch aandoende vraag, dat men Amerika wil door dringen van de heilloze situatie die Dit zyn allemaal kruitvaten, die niet eens een lont maar een klein vonkje behoeven om te exploderen. Europa moet weten, dat men daar poogt de mensen ervan te doordrin gen, dat de nieuwe Johnson-wet ter bestrijding van de armoede een hoogst urgente aangelegenheid is. En verder heeft ieder te beseffen, dat alleen een beleid met een voor uitstrevende fantasie uitgerust in staat zal zijn het tij te keren. Ten slotte kan alles, wat naar reactie zweemt, een ramp in de hand wer ken. We weten het, dit was geen documentaire, maar een geschreven speL De kracht ervan lag echter in het waarheidsgehalte, dat zo zuiver was, dat de kjjker vergat dat er rollen gespeeld werden. De in tekst en beeld omgezette tragiek was dan ook sterk verwant aan de werke lijkheid. Daarover kon men nu des PIERPRIJS NOG NIET VERLAAGD EMS Continental N.V. heeft de toegangsprijs voor de pier in Sche- veningen vanmorgen nog niet terug gebracht tot een bedrag, aanzienlek lager dan één gulden. Hiermee heeft de heer R. Zwols- man dus nog niet voldaan aan het verlangen van de minister van Economische Zaken, die vorige week de verdubbeling van de prijs onge rechtvaardigd achtte. De EMS deelde mee, dat wordt verwacht dat vandaag een beslissing door de heer Zwolsman wordt genomen. Blijft de nieuwe prijs gehand haafd, dan volgt vandaag afkondi ging van een individuele prijsmaat regel tegen EMS-Continental, die morgen moet ingaan. Het ministerie staat op het standpunt, dat de pier- prijs niet tot een gulden mag worden verhoogd. Dit houdt echter niet in, dat de EMS de prijs voor pierbezoek weer op vijftig cent moet stellen. President Segni thans iets beter In een gisteravond uitgegeven bul letin over de toestand van de Ita liaanse president. Antonio Segni, is meegedeeld dat de zieke nog steeds koorts had. Zijn algemene toestand en ademhaling waren echter verbe terd. Na het bulletin van zondag ochtend, waarin van verergering van de toestand was gesproken, werd aangenomen dat zich na de beroerte waardoor Segni vrijdag getroffen was, een infectueuze complicatie, mogelijk aan de longen, had voorge daan. Overstromingen in INDIA In de Indiase staat Bihar zijn on geveer anderhalf miljoen mensen ge troffen door overstromingen van elf rivieren. De regering wil met spoed levensmiddelen overbrengen naar de vijf districten die het zwaarst zijn getroffen. In sommige gebieden is de oogst geheel vernield. Ook Noord- Bengalen en Assam hebben van overstromingen te lijden. te beter oordelen, na het voortref felijke C.B.S.-produkt over de rel letjes van enige dagen geleden. Het jazzconcours was aan tijd ge bonden. Er had zoveel goede smaak moeten zijn om East Side, West Side te zetten vóór de gebrekkige uit beelding van het leven van een groot kunstnaar en geleerde, overgenomen en eerder uitgezonden door de Vlaamse televisie. Er moet ons van Da Vinci's leven en werken een in drukwekkender beeld te geven zijn. Nu kwam de reportage uit Loos- drecht als een pijnlijk vacuum na- hetgeen ons aan ellende te zien en te denken was gegeven. geen Nog een Engelse piratenzender (Van onze Londense correspondent) Volgende maand krijgt Engeland er de zoveelste piratenzender bij, na melijk radio „Albatross", die is opge richt door een 29-jarige zakenman uit Lincolnshire. Hij gaat achttien uur per dag uitzenden van een vroegere, 240 ton metende mijnenveger, die in de baai van Wash voor anker zal gaan. De uitzendingen zijn bestemd voor de oostkust van Engeland en speciaal voor de stad Peterborough. al die uitslovers krampachtige vorm van overi gens serieus musiceren, die bevon den nog aanleiding schijnt te geven tot een kettingreactie van min of meer spastisch beweeg in een soort trance. Wij waren er niet erg ge lukkig mee, maar de billijkheid ge biedt, dat we vooral de vaardigheid de muzikaliteit van het geïmpro viseerde orkest, dat voor de „jam- samengesteld, in hoge niet. Het I mate hebben gewaardeerd. Vervolg van pag. 1 VERWILDERDE TIENERS LATEN SPOOR VAN VERNIELING ACHTER NA MISLUKT OPTREDEN VAN DE ROLLING STONES (Van onze Haagse correspondent) De klok wijst half elf. Het is zaterdagavond. In de Scheve- ningse Kurzaal heerst een vreemde rust, die slechts wordt onder broken door geblaf van politiehonden, zenuwachtig gemompel van fotografen en politiemensen op het toneel. In hoeken wegge kropen, angstig tegen de muur gedrukt staan hier en daar groep jes jongelui. Zo nu en dan klinkt van buiten gejoel en het geluid van brekend glas. De sirenes van ziekenwagens en politiejeeps loeien door elkaar. Wit weggetrokken garderobe-juffrouwen kijken verwezen voor zich uit. Achter hen, rijen kleding, leren jasjes die niet zijn afgehaald. De chaos in de anders zo se rene zaal is ongelofelijk. Lange rijen stoelen liggen tegen de grond, zittingen en leuningen her en der verspreid. Van de losse stoelen, die aan de kanten werden bijgezet, is wat armzalig sprokkelhout over. Achter in de ruimte ligt glas van naar bene den getrokken en gegooide kro nen en luchters. Gordijnen zijn gescheurd. Microfoonkabels zijn doorgesneden. Bloed ligt op het toneel. Bloed vóór de Bühne in de zaal. In de hal liggen planten over de vloer. Ruiten in de deu ren zijn gesneuveld. Flessen tus sen opgerolde vloerkleden. De Rolling Stones zijn opgetreden. Terwijl het publiek, dat voor een deel zonder kaart was binnengedron gen, onder meer door het forceren van ramen en deuren, reeds aan het begin van de avond gillend en krij send de zaal regeert, komen de voor programma-artiesten aan de beurt: Trix and the Paramounts, André van Duyn, de Ricochets met Ritchie Clark en de Telstars. Om 9 uur traden als laatste „attractie" voor de pauze de Fouryo's op. Een door het publiek als zeer belegen beschouwd tiener viertal, dat dan ook, tóch nog glim lachend, volkomen ten onder gaat in een storm van lawaai. Het merendeel van de aanwezigen heeft zich al richting Kurhaus - foyer bewogen. Achterblijvenden smijten met krant- jes en rotte appelen naar het fraai- geklede doorzingende kwartet. Twist In de pauze zjjn grote kamerplan ten omgevallen, ruiten gebroken. Er is gejonast en men heeft de twist nog even doorgenomen met negen man sterk op een vleugel. Rechts voor in de zaal vallen de eerste klap pen. Wanneer de basgitarist van het Londense Beat-kwintet achter de coulissen een snaar aanraakt, stroomt als aangezogen door een reusachtige magneet driekwart van de tieners naar het podium, gilt, joelt en fluit roept om „hun" Stones. Mensen, En dan staan ze daar ineens: vfjf doodnuchtere knapen, met haar net iets langer dan dat van de Beatles, met gezichten veel ongunstiger dan die van de Beatles. Er gaat een schok door de kluwen tieners, onder wie gespuis van het allerlaagste allooi. Nog voor de Stones zijn begonnen, springen de eersten al op het toneel. Zij worden op niet mis te verstane wüze in de krijsende menigte terug geworpen. Kleine jongens woiden verdrukt door steeds harder opdrin gende vechtsrbazen, sommigen ge wapend met boksbeugels. Zil die aan de rand van het toneel staan, krijgen het hard te De gehele knokploeg van impressario Paul Acket op het toneel treft geen halve maatregelen: men trapten slaat waar het mogeluk is. Middenin hysterische meisjesgezichten, die hun hoofd, schreeuwend - *nt nouiu Miuwunv»»huilend, tot bloedens^ toe op de planken be"1"5"- Middenin magen en tegen scbene" van de doorzetters, wie het steeds weer lukt over het voetlicht heen te klimmen. Tien man Seünif°™*?rjLe politie komt de gelederen versterken. Het werkt als een rode lap op een stier. Hel barst los De kokende kluwen is tot waanzin gebracht. De hel barst los. Een stoel zitting zweeft door de lucht. Nog eens vijftien man politie wordt in gezet. Links en rechts van het strijd toneel fotograferen pers- en film mensen, zich dekkend tegen bier-, cola- en cognacflessen, sommige nog half vol, stoelleuningen, stoelpoten en hele stoelen. Het gordijn is inmiddels gesloten. Nog klinkt het „Not fade away" door. Op het toneel trekt men zich terug. Tegen deze massa is geen gummiknuppel opgewassen. Onder in de kelder wordt het met een kapotte bierfles bewerkte gezicht van de roadmanager van The Stones, Stew, in noodverband gewikkeld. Gezichten van agenten tonen builen en schram men. De menigte in de zaal, alleen ge laten en zich de sterkste voelend, maar zich tevens realiserend een kaart van zeven gulden voor drie nummers van de Rolling Stones te hebben betaald, vat nu pas goed vlam. Tien rijen stoelen worden uit de vloer gewrikt, van elkaar gebo gen en naar het toneel gegooid. De gietijzeren geraamten van de leunin gen worden mee naar buiten geno men om daar als slagwapen dienst te doen. Ruiten van deuren worden in getrapt. Meisjes worden de kleren van het lijf gerukt. Van de balkons smijt men met voorzetglazen van schijnwerpers en muurlampen in de krioelende massa. Jongens staan op elkaar om met een stoel in de hand de kronen aan het plafond naar neden te halen. In de hal worden gordijnen kapot gescheurd, gaat glas werk tegen de grond en worden jon gens en meisjes in gevechten gewond. Charges een oneindig lang lijkende tijd de politie weer ver schijnt, maar nu met honden en niets en niemand ontziend, stroomt de plunderende horde heel langzaam de zaal uit, sporen van vernielingen achter zich latend. Buiten voert de bereden politie charges uit. Voor de ingang staan ziekenwagens klaar om gewonden weg te voeren. In de zaal kijken EMS-mensen fotografen met niet-begrijpende ogen naar het slagveld. De schade aan de Kurzaal wordt geschat op f 15.000. Wie verantwoor delijk is voor de schade zal een zaak van lang praten worden. Zowel pressario Acket als de EMS wijst de aansprakelijkheid af, wegens al dan niet vermeende fouten van de ander. Acket is niet, de EMS is wel tegen schade verzekerd. Het optreden van de Rolling Stones was echter een „uitkoop", zoals dat in vakkringen wordt genoemd. Dit houdt in dat tenzij anders is overeengekomen de zaaleigenaar voor eventuele schade aansprakelijk is. Vier studenten van de af deling bouwkunde van de techni sche hogeschool in Delft maken op het ogenblik een reis door het Afrikaanse koninkrijk Marokko, het land van de Berbers. De AVRO heeft verzocht in de ko mende maanden ongeveer tien gesproken brieven van hun reis uti te zenden. De eerste brief in deze serie gaat op donderdag 13 augustus van 17.55 tot 18.30 uur en voorts om de week de ether in. „It's all over now". Dat na Scheveningen is tenminste te hopen voor de Rolling Stones. In ieder geval, dit nummer staat hoog genoteerd op de Nederlandse hitparade en voor de mensen, die nu wel eens ivillen weten ivat de „Stones" nu eigenlijk presteren: dinsdag tussen half zes en zes uur treden ze op in het AVRO- programma „Tussen tien plus en tiointig min." Radio Noordzee wordt goed ontvangen. Dat slaat dan op het zendbereik. Het blijkt, dat zelfs in Antwerpen en Wesel (Duits land) het station duidelijk door komt. Achter het Nieuws-redac- teur Herman Wigbold, is, verge zeld door regisseur Huib de Ru en cameraman Frans Verheij, ver trokken voor een reis van enkele weken. Hoofddoel van deze trip is Ceylon. In verschillende delen van dat land wordt gewerkt aan een ontwikkelingsproject van de NOVIB (Nederlandse Organisatie voor Internationale Bijstand) en van deze arbeid willen de Achter het Nieuws-mensen trachten in een televisieprogramma verslag te doen. Op doorreis naar Ceylon zal het team ook een bezoek brengen aan India. RADIO EN TV VANAVOND Het filmprogramma van de NTS begint vanavond om 19.30 uur me<t een nieuwe aflevering in de teken filmserie „Huckleberry Hound". Om 20.20 uur begint de film „Soldaten, kameraden op manoeuvre" een hu moristische Deense film over het leven van de soldaat als zijn rekru ten tijd eenmaal voorbij is. Daarna om 21.45 uur volgt een bijdrage van de Japanse televisie aan de serie „In ternational Hour" met de titel „Olympiade". Hierin kan men kennis maken met vooraanstaande Japanse vertegenwoordigers uit de wereld der hoorspel dat de AVRO vanavond in haar programma over Hilversum 1 uitzendt. Het is een vertaling van het gelijknamige toneelstuk van Ruth en Augustus Goetz. Om 23.00 uur kan men „Kamermuziek in romantische stijl uit. de 20ste eeuw" beluisteren. In een intermezzo draagt Emmy Lopez Dias een verhaal van Saki voor. Na een nieuwe aflevering van „De Wilkinsons" kan men om 21.00 uur het Metropole-orkest beluisteren over Hilversum 2. Daarna verzorgt de NCRV een uitzending van „Mein Herz schwimmt im Blut" van Johann Sebastiaan Bach. De avond wordt besloten met „Orkesten Gala", een programma, dat om 23.05 uur begint en waaraan o.a. meewerken de orkes ten van Alfred Scholz, Cedric Du- maont en Donald Binge. VOOR DINSDAG 11 AUGUSTUS Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7.20 Lichte gram. VPRO: 7.50 Dag opening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Lichte gram. 9.00 Ochtendgym. 9.10 De groen teman. 9.15 Klass. gram.. 9.35 Water standen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Lichte gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 tuinbouw. 12.33 Dans- Advertentie GROTE BELANGSTELLING VOOR PLAN VAN VERKEERSBONDEN (Van onze Haagse correspondent) De gezamenlijke verkeers- en vervoersbonden, die samenwer ken in het z.g. centraal overleg, hebben een plan opgesteld voor de instelling van een wegenfonds. Dit fonds moet tot 1980 be schikken over in totaal 17 miljard gulden. Dat bedrag zal moeten worden bestemd voor de aanleg van 2200 kilometer autosnelweg, voor de verdubbeling van 320 kilometer bestaande autosnelweg en voor de aanleg van zesbaansringwegen om een aantal steden, met een lengte van 25 kilometer. Het plan voorziet voorts in de bouw van een drietal tunnels en twintig bruggen. De minister van Verkeer en Wa terstaat, mr. J. van Aartsen, alsmede de onder hem ressorterende hoofd directie wegen van Rijkswaterstaat, hebben reeds grote belangstelling getoond voor het plan van de ver- keersbonden. Deze belangstelling geldt niet in de laatste plaats de BINNENLAND BoerderUbrand Even na tien uur .isterochtend is binnen h twartier tijd de boerderij brand van hooibroei I. Weidenaar in Metslawier verwoest. Tengevolge ontstond brand in de vernielde ook een groot een groot deel van het woongedeelte van de boerderij. De opbrengst van ongeveer 8 hectare ging geheel verloren, be- 500 pakken hooi van een i die in de schuur waren op- ingedeelte van de hts wat waarde papieren en wat kleding gered worden. De heer Weidenaar is verzekerd tegen brandschade. BUITENLAND Xamaak-muur Deze week wordt Rio de Janeiro lange namaak- „Berlijnse Muur" onthuld als aanklacht tegen de communistische terr hoge bouwsel zal zelfde uitzien als de Muur compleet er het- Berlijn, prikkeldraad, schljnwer- wachttorens. Bij de onthulling deze muur zullen o.a. aanwezig zijn president Castello Branco, leden van zijn kabinet, diplomaten, politici Aardgasleldlng door De i het Nederlandse aard is gisteren bij Angeren beweging in kwam. on 8 uur lag de hele leiding ïn de rivier. Op deze leiding, Pas gisteravond tanks (zinkers) bevestigd,"die moesten voor komen, dat het geheel tijdens het leg gen ln de rivierbodem zou verzinken. Stroom uitgevallen In de centrale Lage Weide van het Provinciale en Gemeentelijke Utrechtse Stroomleve- ringsbearijf is gistermiddag deel kwam in Utrecht vielen de ver keerslichten uit en ln de ziekenhuizen schakelde men over op de noodaggre- gaten. Ook het radiostation Lopik bleef van stroom verstoken. De beide zenders Hilversum verdwenen twee minuten uit de ether, voordat de re servezender kon worden ingeschakeld. De stroomvoorziening kon voor een dee worden overgenomen door de cen trale Nicolaas Beetsstraat van de P.E.G.U.S., zodat er na twintig minu ten weer spannnlng was op het stads- Radakrisjnan naar Moskou Presi dent Sarvapalli Radjakrisjnan van In dia heeft een uitnodiging voor een be zoek aan de Sowjet-Unie aanvaard. Hij zal volgens Tass ln de eerste helft van september in de SowJet-Unle aanko- Vloedgolf Meer dan 200.000 ku bieke meter rots is zaterdagavond in het Vierwoudstedenmeer terechtgeko men. waardoor een vloedgolf van twee meter ontstond, die veel schade aan boten en steigers veroorzaakte. Er de den zich geen persoonlijke ongevallen voor. De rots was losgeraakt tengevolge van het gebruik van dynamiet ln een steengroeve op de Bürgenstock, een berg aan de zuidkant van het meer. >rbrengt op een Jacht aan Zij bezichtigde enige pa leteen. kloosters en een museum ln deze stad. Hoover 90 Jaar De Amerikaanse oud-president Herbert Hoover Is van daag negentig Jaar geworden. Hoover, die het presidentschap van 1929 tot Jaar niet verlaten. Asiel gevraagd Volgens het Zweed se blad Dagens Nyheter hebben elf personen het Oostdultse vakantieschip Volkerfreundschaft dit weekeinde ln Stockholm verlaten. Vijf personen vroegen politiek asiel. De meesten zijn functionarissen uit Tsjecho-Slowakije, Polen en de SowJet-Unle. Vier Travemünde Duitsland wt slagen. Ter dood zjjn zaterdag stamhoofden het land door een militair tribunaal ter dood veroordeeld wegens gewapende opstand. Vijf personen kre- 1962, kostte achtenzestig militairen het Drama aan rivier In de buurt van de Italiaanse stad Pavla zijn dezer dagen de vijf kinderen van een land arbeider verdronken. De kinderen, vier jongens en een meisje, waren 's avonds ln een rivier gaan zwemmen. De vader trof later op de oever hun kleren aan. Busongeluk In noord-Ecuador zijn zaterdag bij een busongeluk achttien personen om het leven gekomen en veertien gewond. wetsontwerp voor de instelling van een wegenfonds, die door deze organisaties is opgesteld Miljard De huidige regeringsplannen voor zien tot 1975 in de aanleg van 1200 kilometer autosnelweg. Op de be groting van Verkeer en Waterstaat voor dit jaar was f400 miljoen uit getrokken voor de aanleg van wegen. Het plan van het centraal overleg voorziet echter in een gemiddeld uitvoering ervan in 1965 worden be gonnen, dan zou, aldus de opstel lers, in 1970 ruim een miljard gul den moeten worden besteed. In 1975 anderhalf en in 1980 ruim twee mil jard gulden. Het totaalbedrag moet aldus het plan zo worden verdeeld, dat voor rijkswegen f9,5 miljard, voor provin cie- en gemeentewegen f 5,5 miljard en voor overige wegen, die niet in de overheidsplannen voorkomen, f 2 mil jard beschikbaar komt. De prognose gaat ervan uit, dat in 1980 ongeveer drie en een half miljoen auto's op de Nederlandse wegen zullen rijden, één op elke vier Nederlanders. De plannen zijn volgens de opstellers o.m. A.N.W.B.-directeur A. Boost voldoende om deze verkeerstoene- rning op te vangen. De financiering van de plannen, die tot nu toe een groot knelpunt is geweest, moet dus worden geregeld door de instelling van een wegen fonds. Dit fonds moet volgens het centraal overleg worden gevuld met 1 de volledige opbrengst van de motorrijtuigenbelasting, 2. een deel van de opbrengst van de accijns op benzine, 3. een jaarlijkse vaste bij drage uit de begroting van Verkeer en Waterstaat en 4. een lening uit de staatskas. OPZET NIET UITGESLOTEN (Van onze Rotterdamse correspondent) De buurt rondom café „Met vlag en wimpel" op het Noorder eiland in Rotterdam staat voor een raadsel. De brand, die de af gelopen nacht in een ommezien het café en drie bovengelegen woonhuizen verwoestte, gi*eep zo snel om zich heen en was zo fel, dat men de grootste argwaan koestert over de oorzaak. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Gevolg van de brand is, dat drie gezinnen, met dertien personen dakloos zijn. Behalve de kleren die zij droegen hebben zij vrijwel niets kunnen redden. Hun woningen zijn tot op de muren kaal uitgebrand. De brand werd rond half drie ont dekt. Een man zag het ene ogenblik rook uit het café komen, het volgen de moment zag hij een laaiende gloed uit „Met vlag en wimpel" ko men. De boven het café wonende ge zinnen waren al naar bed. Navertel len hoe hij en zijn gezin wakker wa ren geworden, kon de heer J. H. Coe- lers (52), die op de eerste etage woonde, niet. Met zijn vrouw en vier kinderen, 11 tot 17 jaar oud, ging hij meteen de straat op. Zelf ging hij terug om zijn 75-jarige moeder, die met twee mindervalide kinderen op de tweede verdieping woont, wakker te schreeuwen. Rook vulde gang en kamers. Onder hen loeide de vlam men meters ver naar buiten. Flessen drank ontploften. Intussen waren ook buren wakker geworden. Haven arbeiders uit de De Ruyterstraat, kwamen te hulp om de slapende be woners te wekken en hen naar bui ten te helpen. Onbegrijpelijk lijk, dat het vuur in zo'n korte tijd zyn alles vernielende kracht li krijgen. Hitte en vlammen waren intens, dat het een krachtige aanloop gehad moet hebben. Met tal van stralen heeft de brand- verdere uitbreiding GESCHORST De vier personen, die dezer dagen in Athene (Georgia) zijn gearre steerd in verband met de moord op de neger-kolonel Lemuel Penn achter het stuur van zijn auto, zijn als leden van de Ku Klux Klan geschorst. De „grote draak" van Georgia, di edit zaterdag meedeelde, voegde hieraan toe dat deze maat regel automatisch werd toegepast op elk lid van de organisatie, dat bij een ernstige strafzaak betrokken was. In geval van veroordeling i den zulke leden geroyeerd. ork. met zangsollsten. 13.00 Nw» Meded.. event, act. of gram.1 Beursber. 13.30 Licht ork. 14.00| (herh. "van 29 december 1963 Nws. 16.02 Viool en piano. 16.30 1 gram. 17.25 New York calling. 1" d. jeugd. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Event 18.20 Planoduo: lichte muziek. R.V.U.: 2. SurinameVan stamvt tot nationale eenheid, historisch; zicht, met name ook verhoudlr Nederland werking me J. L. G. Felhoen Kraal. 19.00 parle. gesproken brief uit i Lichte muziek-kaleidoscooDi Nws. 20.05 Operafragmenten. Adelbrieven van de sport, progr. de sport ln het oude Hellas. 21.3o' i Stlcusa, door me 19.05 1 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het lei Woord. 7.15 Lichte gram 7.55 weging. 8.00 Nws. 8.15 Lichte t praatje v. d. vrouw, toeristische en progr. v. d. kind. 10.10 Lichtb lezing (herh.). 10.20 Klass. en gram. en praatje v. d. vrouw Lichte gram. 11.50 Volaan... vo lezing. 12.00 Angelus. 12.04 l gram. 12.30 Meded. t.b.v. Ianö tuinbouw. 12.33 V. d. boeren. Lichte gram. 12.55 Kath. nws. Nws. 13.15 Lichte gram. 14.00 zangsolisten. 16.00 V. d. 2 U hebt voorrang, godsd. kind. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Vi muz. 20.00 Radlokamerork. en klass. muz. 20.40 Un caprice, bl (herh. van 8 nov. 1963). 21.30 Ho Festival 1964: Mezzo-sopraan en p moderne liederen. 22.10 Gram Act. of gram. 22.25 Boekbespr'. Nws. 22.40 Lichte gram. 23.10 ij gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA AVRO: 19.30 In Laren woont schilder, cabaretprogramma NTS-i Journaal. AVRO: 20.20 In AVRO1- levizier. NTS: 20.40 Licht vocaal, 20.55 Monty Landls. TV-film J Combo met zangsoliste. AVRO: Sac, documentaire AANGENOMEN Het Amerikaanse Huis van A vaardigden heeft zaterdag preslc Johnsons wetsontwerp voor ,,s' tegen de armoede" met 226 't$ 184 stemmen aangenomen. De naat had dit reeds op 23 julli daan. Volgens deze wet zou 1 som van 947.500.000 dollar bescl baar gesteld moeten worden als b aan werkloze jongeren en gezint met lage inkomens. Tsjombe kan h« zelf klaren Moise Tsjombe, de Kongolese mier, verklaarde gisteren, dat Kc geen buitenlandse troepen t heeft om de opstandelingen in land eronder te krijgen. „Ilr heb buitenlandse interventie nodig om orde te herstellen", zei h|j op 1 persconferentie. „Ik kan zeggen I wM binnen enkele dagen de toest geheel in de hand zullen hebben Kongo heeft wel meer mater nodig, zei Tsjombe. Manschap; van de oude Katangese gendarm zjjn nu in het nationale leger op nomen en hjj heeft vjjftienduizi man op wie hjj kan rekenen. Verder zei Tsjombe nog, dat eri wijzen zijn dat communistisch-0 ui nese diplomatieke missies in Bi zaville (voormalig Frans-Kongo) 1 Boejoemboera. de hoofdstad 1 ke Boeroendi .actieve hulp aan de standelingen verlenen. Anders dam Brazzaville gemeld was, wordt eri vi gevochten in de straten van Loelo iP burg in centraal-Kongo. In Boekavoe, de hoofdstad van H provincie Kivoe, zou de toestand 1 V( steeds kalm zijn ofschoon opsta» lingentroepen zich binnen veel km. afstand van de stad zouden I vinden. De Verenigde Staten en België 1 overeengekomen de Kongolese re ring van premier Tsjombe niet m tair te steunen in haar strijd te| 61 dat de „bescherming" van Belgen gebied dat door de opstandelinger bezet, zal worden gestaakt, als 1 blijken, dat Belgen zich in de i lederen van de regeringstroepen i 5 vinden (het aantal in Kongo wow de Belgen bedraagt 40.000). De tri pen van Soemialot beheersen thi naar schatting de helft van I Kongolese gebied. Afgelopen vrydag heeft tigtal inwoners van het dorp Pi boeko in Noord-Rhodesië, met ge' ren gewapend, een nederzetting de Loempasekte overvallen en volgelingen van de „profetes" Al Lensjina om het leven gebracht, dus heeft een regeringswoordvoeit gisteren meegedeeld. Slechts Loempa's konden ontkomen aan eerste wraakoefening op grote sck van eigen dorpsgenoten tegen sekte. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen t uur) II Ss< Amsterdam onbewolkt Den Helder half bew. Ypenburg licht bew. Vlisslngen half bew. Eelde licht bew. De Bilt mist Twenthe half bew. Eindhoven onbewolkt Suld-Llmb half bew. Helsinki geh. bew. Stockholm ;eh bew. Londen zwaar bew. Brussel onbewolkt Luxemburg mist Parijs half bew. Bordeaux zwaar bew Grenoble zwaar bew Nice onbewolkt Berlijn regen Frankfort zwaar bew Munchen zwraar bew. Locarno half bew.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 2