DAGBLAD simca 1300b -Alarm in Nicosia: opnieuw Turkse luchtaanvallen Amerika tijdelijk niet in de Golf van Tonkin "bloedige uitbarsting van Cyprische crisis: 300 doden en gewonden Man doodt zijn vrouw en twee dochtertjes Enorme voorraad gas (olie) in Egmond (§t t d m —■Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 10 AUGUSTUS 1964 No. 31334 Directeur: E. A. E. van Dishoeck pofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21607 Witte Singel 1, Leiden - Giro na 57055 Ier vlieqtuiqen hebben vanochtend de aanvallen op 9P1 kom enst) Turkse vliegtuigen hebben vanochtend de aanvallen op Grieks-Cyprische dorpen en stellingen in het noordwesten van het eiland hervat, aldus een Cyprische „alarm'-bekendmaking van hedenmorgen, El, Cyprus zal de resolutie van de Veiligheidsraad, waarin om I een staken van het vuren wordt gevraagd, nauwlettend na- I leven, zo heeft Makarios vanmorgen verklaard. I Turkije heeft „tijdelijk" enkele van zijn bij de NAVO ge plaatste luchtmachteenheden teruggetrokken om deze te ge- j bruiken in de Cyprische crisis, I Vanmiddag zou zowel de permanente NAVO-raad in Parijs als opnieuw de Veiligheidsraad in New York bijeenkomen. De chef van de Turkse generale staf, Sunay, is vanochtend naar Parijs vertrokken. Dit zijn de nieuwste ontwik- plingen in de Cyprische crisis. [elke na in de loop van de lj>rige week al sterk te zijn ver- ■gerd dit weekeinde toe een loedige uitbarsting kwam. Iriehonderd doden en gewon- zouden zijn gevallen door bombardementen die Turkse ^straalvliegtuigen vrijdag, zater- en zondag uitvoerden. Een Grieks-Cyprisch offensief :gen de Turkse gemeenschap In het gebied van Mansoera was ^voor Turkije aanleiding om zo „opte treden, a Gisteravond laat gingen ook ge- ichtm over een Turkse landing op >ïoiprus. Cyprus trok eohter zijn i .ek om een derde spoedbij eenkomst p de Veiligheidsraad in, toen de «wasievloot bleek te bestaan uit □liëjen klein schip van onbekende na- 83j»naliteit" in de baai van Mansoe- i. Volgens waarnemers gaat het Ben kleine versterking Turks-Cyprioten die in Kokina id houden. Waarschijnlijk hebben da de radio om hulp verzocht A om evacuatie van hun gewonden, onjie weigeren zich met VN-ambu- ~pce te laten vervoeren uit vrees in '<E%nden van de Grieks-Cyprioten te allen. I Volgens In Nicosia ontvangen be- ichten zouden vanochtend om acht Advertentie Vraag proefrit bij een van de 170 Simca dealers. WEERBERICHT "'ZONNIGE PERIODEN Het KNMI verwacht van heden- ot morgenavond: nu en dan opkla- fngen en slechts op enkele plaatsen en bui. Dezelfde of iets hogere mid- egbemperaturen. Overwegend zwak. 6 wind uit westelijke richtingen. .11.15 uur). aj 11 AUGUSTUS Zon op: 5.17 uur; onder: 20.12 uur. 'flaan op: 9.34 uur; onder: 22.09 uur. f.|°ogwater te Katwijk te 5.34 en 18.01 j pr, laagwater te 1.31 en 13.49 uur. STRAND VERWACHTING ïn het gehele Noordzeegebied blijft luchtdruk langzaam stijgen. Hier- met morgen droog c„ zonnig strandweer. Zwakke meer Joordelijke wind. Overdag omstreeks graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Vrij zonnig en ge- iets warmer. fplt nummer bestaat nit 12 pagina's uur twee Turkse straaljagers Griek se dorpen in het noordwesten van Cyprus met bommen en raketten hebben bestookt. Dit bericht was tegen het middaguur echter nog niet bevestigd door de VN-woordvoerder op Cyprus. De Griekse minister van Buitenlandse Zaken heeft onmid dellijk de Turkse ambassadeur by zich ontboden. De belangrijkste gebeurtenis sen in de Cyprische crisis dit weekeinde vielen op zondag: het Turkse bombardement waaraan 64 vliegtuigen deelnamen, de resolutie van de Veiligheidsraad waarin Turkije en Cyprus wordt gevraagd alle militaire hande lingen stop te zetten en het be sluit van Griekenland om vlieg tuigen over Cyprus te laten vliegen. neergeschoten, de Amerikaanse Zesde VUooit het vliiegdekschip Roosevelt, de met raketten uitge ruste kruiser Boston en de torpedo- bootjagers Lawrence, Sellers, Wilson en McDonough zijn zondagavond uit Napels vertrokken, met onbe kende bestemming. De Springfield met admiraal Ellis zou vandaag vol gen, aldus meldt het Italiaanse pers bureau Ansa. Overzicht Hieronder geven wij een chronologisch overzicht van de gebeurtenissen op en rond Cyprus gedurende de laatste drie dagen. De erin aangegeven tijdstippen zijn alle plaatselijke tijd. Vrijdag 's Avonds tegen half acht beschie ten enkele Turkse vliegtuigen de de havenplaats Polis in het noord westen van Cyprus. Het gehele wes telijke deel van het eiland is sedert verscheidene dagen het toneel van hevige gevechten van Grieks-Cypri sche strijdkrachten tegen dorpen van de Turkse gemeenschap in het ge bied van Mansoera. In Ankara wordt een speciale ka- binetsvergadeiing gehouden. De Griekse regering wordt op de hoogte gesteld van het besluit van de Turk se regering om de Turkse „landge noten" op Cyprus niet te laten af slachten. Athene spreekt de hoop uit, dat de Turkse luchtaanval de situatie niet zal verergeren, maar brengt het Griekse leger in staat van alarm en richt op zijn beurt een waarschuwing tot Turkije. 's Nachts om drie urn- doet Turkije als eerste een beroep op de Veilig heidsraad. raad komt niet tot een besluit. De Turkse gedelegeerde deelt op de bij een komst mee, dat zijn land geen invasie op Cyprus beoogt, zoals de Cyprische afgevaardigde w beweerd. Zondag Zaterdag Tegen het einde van de middag is op Cyprus het gehele gebied van Mansoera in handen van de Grieks- Cyprioten, uitgezonderd de plaats Kokina aan de kust, waar de Turks-Cyprioten tegenstand blijven bieden. Dan doen Turkse vliegtuigen opnieuw aanvallen op Grieks-Cypri sche stellingen. In enkele communiqué's zegt An kara: „wij zijn geen overweldigers" en „wij komen onze verplichtingen na als een der drie mogendheden die zich voor Cyprus garant hebben Bid". Vier Turkse aanvallen ver oorzaken tot aan de avond vijf do en enkele tientallen gewonden. Avonds om zeven uur doet ook de Cyprische regering een beroep op de Veiligheidsraad. De Griekse premier, Papandreoe, vraagt aan Makarios alle militaire handelingen te staken. Later op de avond herhaalt de Griekse regering, na een kabinets raad met de militaire commandan ten, in een communiqué haar vrede lievende bedoelingen, maar zij zegt, dat Griekenland tussenbeide zal ko men als de Turkse aanvallen voort duren. In Athene en Ankara hebben de regeringen de gehele nacht beraad slaagd over de situatie. In de loop van de ochtend herhaalt Grieken land, dat het niet met vijandelijk heden zal beginnen. 's Middags voeren 64 Turkse straal vliegtuigen opnieuw bombardemen ten uit op noordwest-Cyprus. Ta van militaire objecten moeten het ontgelden. Het Grieks-Cyprische dorp Pomos, waar zich een uitvals basis bevindt van de regeringstroe pen, gaat volledig in vlammen op. Tot de luchtaanvallen de grootste tot dan is besloten „omdat Maka rios niet van een bestand wil ten". Het offensief tegen Kokina duurt namelijk nog steeds voort. Tegen het eind van 's nachts de hulp heeft ingeroepen van Rusland, Egypte en Syrië dat als de aanvallen niet ophouden, de Grieks-Cyprioten een algemene aanval zullen inzetten tegen alle Turken op het eiland. Hij verzoekt ook om een tweede spoedbyeenkomst van de Veiligheidsraad. In Athene zegt premier Papandreoe, dat Grie kenland niet afzijdig blijven voortdurende Turkse aanvallen. In New York komt om vier uu regeringsleiders van Turkije, Grie kenland en Cyprus om de vijande lijkheden te staken. De voorzitter van de Veiligheidsraad richt zich met eenzelfde verzoek tot Turkij Cyprus. Chroesjtsjow doet een roep op Turkije de militaire opera ties tegen Cyprus te staken. De Rus sische premier schrijft voorts Oe Thant, dat de VN alles moeten doen om het bloedvergieten op Cyprus te doen ophouden. Om vijf uur richt Athene een timatum aan Ankara, waarin wordt gezegd dat Griekenland zijn strijd krachten om acht uur tussenbeide zal laten komen als dan de Turkse aanvallen niet zyn geëindigd. In An kara wordt tegen de avond de Ame rikaanse ambassadeur ontvanj door premier Ismet Inönü. In New York aanvaardt de A'ei- ligheidsraad een Brits-Amerikaanse resolutie, waarin op Turkye een roep wordt gedaan elke vorm militair geweld tegen Cyprus ogen blikkelijk te staken, terwijl er by de Cyprische regering op wordt aange drongen onverwijld haar strijdkrach ten te gelasten het vuren te staken. Voorts wordt van alle staten ge vraagd zich te onthouden van han delingen, welke tot verscherping vai de situatie of een uitbreiding van d< vijandelijkheden zouden kunnen lei den. Inmiddels heeft de Griekse minis ter van Buitenlandse Zaken, Costo- poelos, laten weten, dat een esca drille Griekse vliegtuigen boven Ni cosia en zuid-Cyprus heeft gevlogen. Dit was gebeurd als „machtsver toon", nadat de Turkse luchtmacht om zes uur 's avonds haar aanvallen op noordwest-Cyprus had gestaakt. Met het invallen van de duisternis komen ook de militaire acties op het eiland zelf tot staan, 's Nachts is het betrekkelijk rustig op Cyprus, maar de rust zal van korte duur blijken Kipkar sloeg achterover: twee doden Doordat een kipkar, beladen met graan, achterover sloeg zyn de 50- jarige timmerman H. J. Aldershof en hel zesjarige jongetje B. Bos uit Nieuw-Beerta gedood. Beiden waren gistermiddag op de kipkar gaan staan. De kar sloeg echter achter over en drukte de borstkas van de man in. Hij overleed ter plaatse. Het jongetje werd onder het graan be dolven en is gestikt. Prins Bernhard naar Tanganjika Prins Bernhard is vandaag uit Porto Ercole in Italië vertrokken voor een bezoek van enkele weken aan Tanganjika. De prins reist in gezelschap van zijn adjudant, kolo nel C. C. Geertsema. De Prins heeft het voornemen in de zuidelijke pro vincies van Tanganjika natuurbe schermingsproblemen te bestuderen, waarvoor hij als president van het World Wild Life Fund grote be langstelling heeft. Om de spanning verder te verminderen Tijdelijk opschorten van patrouil le-vaarten door Amerikaanse torpe- dobootjagers in de Golf van Tonkin zal in de komende dagen, zo hebben Amerikaanse functionarissen in Washington gisteren gezegd, de nog steeds ernstige situatie rond Viet nam wel wat doen afkoelen. Tot dus ver zyn er geen inlichtingen ont vangen over omvangrijke commu nistische troepen- bewegingen of ac tiviteit ter zee of in de lucht, die op toespitsing van de crisis zou wy- Het State Department (Buiten landse Zaken) heeft kennis genomen van Chroesjtsjows veroordeling van het „agressieve optreden van de Ver enigde Staten", maar Washington ke waarnemers merkten op dat de Russische premier geen bepaalde manier van optreden had aangekon digd en niet van het communistisch- Chinese regime had gewaagd. In Washington begint men steeds meer over te hellen naar de mening dat aanvallen van Noord Vietnamese torpedoboten op de Amerikaanse tor pedoboot jagers slechts berustten op onder de indruk van ogenblikkelijke omstandigheden genomen beslissin gen zonder dat de regering in Pe king er iets mee uitstaande had. De mededeling, dat het patrouil leren door Amerikaanse torpedoboot- jagera in de komende dagen tijdelijk zal worden stopgezet, werd zaterdag door Cyrus Vance, de Amerikaanse onder-minister van Defensie, ge daan. Een woordvoerder van het de partement van Defensie zei echter nadrukkelijk dat het tijdelijk terug trekken van de „Maddox" en de „Turner Joy" uit de Golf van Ton kin niet betekent dat zy door de Noordvietnamezen zijn verdreven. Er was reeds ruim anderhalf jaar lang aldus gepatrouilleerd. De tor pedoboot jagers voeren daarbij met ongeregelde tussenpozen de baai bin nen om daar gedurende een vastge stelde tijd te patrouilleren en dan weer weg te gaan. De Zuidvietnamese premier gene- raal-majoor Khanh zei zaterdag op een bijeenkomst in de noordelijke stad Hue, dat China vrijdag straal vliegtuigen naar Noord-Vietnam had overgebracht, aldus meldde het Vietnamese persbureau gisteren. Khanh voegde er aan toe, dat hij uit gesprekken met officieren van de Amerikaanse luchtvaartverdedi ging de overtuiging had gekregen, dat tenminste negentig procent van Drama in Schevenings tehuis (Van onze Haagse correspondent) Een 48-jarige Hagenaar heeft gistermiddag in het tehuis Stella Maris aan de Scheveningse weg in Den Haag zijn vrouw en zijn beide jonge dochtertjes met een bijl gedood. De man sprong ver volgens uit een raam en overleed kort daarna in het ziekenhuis Zuidwal. Een toevallig aanwezig 3-jarig kind liep een shock op. Het is hoogstwaarschijnlijk ooggetuige geweest van de moord op de 23-jarige moeder en haar anderhalf jaar oude dochtertje Hed- wich. Een religieuze en een bezoekster, die aanwezig waren toen het drama zich over de tien weken oude baby Lucia voltrok, werden door bijlslagen gewond. Dader sterft na sprong uit raam Dit gebeurde zeer snel, gistel-mid dag om kwart over twee tijdens het bezoekuur in het tehuis voor onge huwde moeders en kinderen van on gehuwde moeders. De 23-jarige vrouw had er in januari van dit jaar onder dak gevonden, nadat zij van haar echtgenoot was weggelopen. Een echtscheidingsprocedure was aan hangig gemaakt. Nadat het huwelijk was gestrand, spraken man en vrouw niet meer met elkaar. Tweemaal per week bracht de Hagenaar een bezoek aan zijn kinderen. Toen hij gistermiddag binnen liep in de babyzaal met twintig kinderen in wiegjes, de religieuze groette, en zich over zyn dochterje boog, welkte dat geen argwaan. Het bedje van Lucia stond nog geen meter van de ister De s die i zat te praten, draaide zich om toen ze een doffe klap hoorde. De man liep weg, de baby was stervende. De zus ter werd licht gewond door een bijl slag, die haar aan de linker schouder raakte. De bezoekster, die met haar baby op schoot zat, kreeg ook een slag met de bijl. Met een gapende wond en een gebroken sleutelbeen werd zij, geheel overstuur, in het tegenover het tehuis gelegen Nebo-ziekenhuis opgenomen. Ook baby Lucia werd naar het Nebo- ziekenhuis gebracht, waar zij bij aan komst overleed. De man moet snel, maar zonder te hollen naar boven zijn gelopen. Op de eerste etage ging hij de zit-slaap- kamer van zijn vrouw binnen. Twee bezoekers hoorden even later hulpge roep en daarna geschreeuw. Toen zij een kabinetje binnen liepen, zagen zij door de glazen scheidingswand hoe de vrouw in de kamer achterover in haar stoel lag. De man had zijn doch tertje Hedwich voorover op de grond geworpen en doodde haar. Eén van de ooggetuigen ging de politie waar schuwen, de andere ging naar de ka merdeur en hield die dicht om ont snappen van de man te voorkomen. Beide bezoekers kregen hulp van twee agenten, die zagen hoe de 48- jarige Hagenaar een ruit had inge slagen en hoe hij, met de bijl nog in de hand, in de vensterbank zat. Eén bezoeker ging met een stoel in de hand de kamer binnen. De 48-jarige Hagenaar in de vensterbank maakte een gooiende beweging met de bijl, die echter in de gordijnen bleef haken. De bezoeker gooide de stoel. Het meu bel miste zjjn doel, want de Hagenaar De 48-jarige Hagenaar is in Solo op Java geboren. De psychiater, verbon den aan het kindertehuis „Stella Ma- ris", had de man toestemming ver leend zijn kinderen te bezoeken. Van agressie was namelijk nooit iets ge bleken. „Nieuwe schending" Volgens Noord-Vietnam hebben Amerikaanse vliegtuigen zondag op nieuw zijn luchtgebied geschonden. Twee Amerikaanse verkenningsvlieg tuigen waren op 10 km hoogte over gebieden ten noordwesten, zuiden en zuidoosten van de hoofdstad Hanoi gevlogen. Volgens een bericht van het Noordvietnamese persbureau is een nieuw protest ingediend bij de internationale controlecommissie. De Veiligheidsraad is niet bevoegd om de gebeurtenissen in de Golf van Tonkin te onderzoeken. Dit werd gis teren van officiële zijde in de Noord vietnamese hoofdstad bekendge- Zuidvietnam uit de nodigen schrifte lijke of mondelinge inlichtingen te verschaffen over de gebeurtenissen in de Golf van Tonkin. De Noord vietnamese regering verwerpt volle dig de klacht van de Verenigde Sta ten, die gebaseerd is op „laster en geintrigeer", aldus de bekendmaking, waarin voorts werd gezegd dat uit sluitend de deelnemers aan de Ge- neefse conferentie bevoegd zijn de „gevaarlijke oorlogsdaad van de Ver enigde Staten" te onderzoeken. Rolling Stones ontketenen veldslag DE OVERVOLLE KURZAAL was zaterdagavond één heksenketel. Er heerste een ware veldslag onder het jeugdige publiek, dat was gekomen voor het optreden van de Rolling Stones, maar dat weinig van hun klanken heeft kunnen genieten. Stoe len werden gesloopt, zittingen en leuningen vlogen met veel glaswerk door de zaal, voornamelijk naar de kroonluchters en de suppoosten op het toneel. Van de anders zo luister rijke Kurzaal bleef van binnen wei nig meer heel. De schade wordt ge schat op f 15.000. Drie arrestanten sloten. De voorstelling van de Stones kreeg een voortijdig einde door een opdringende krijsende horde tieners, die niets en niemand ontzag en in gevecht raakte met potige ordebe waarders en de politie. De R.E.M., die een t.v.-reportage van het op treden van de Stones èn van de lieve jeugd over een paar weken zal uitzenden, schijnt uniek materiaal in handen te hebben gekregen. Toen de tweeduizend tieners naar buiten waren gedreven, moest de politie nog verscheidene charges uit voeren, gebruikmakend van wapen stokken, omdat de jeugdigen de ge parkeerde auto's vernielden. Na een tijdje kwamen veel jongens terug. Er ontstond bij het Kurhaus een geani meerde handel in stoelleuningen, planken, lampekappen, glasscher ven etc. Door slaap gedreven vlijden zich tientallen jeugdigen, die de thuishaven niet meer konden berei ken, op de galerijen van het Kur haus om zo de nacht door te bren gen. Menige tiener zal een buil of blauwe plek, een schaaf- of snijwond kunnen tonen, als bewijs dat hij in de Kurzaal is geweest. Bij het mis lukte optreden van vijf langharige jongens uit Londen, die bij hun aan komst op Schiphol al vele tieners van pure verrukking lieten gillen. Maar waarover twee nuchtere schoonmaaksters zeiden: „Wat een enge kerels". 9 Slot pag. 2 Een Grieks-Cypriotische toc- pedoboot ligt brandend in de haven van Xeros na een aanval van Turkse vliegtuigen, die stad en haven met raketten bestook- ten. De Nederlandse Aardolie Maatschappij heeft voor de pro vincie Noord-Holland een con cessie aangevraagd waarbij wordt gerekend op een hoeveel heid van tenminste drie miljard kubieke meter aardolie of -gas. Deze zeer grote voorraad is aangetoond bij de boring Wim- menumEgmond. De omvang van het bekken bij het plaatsje Middelie waar op het ogen blik al produktieproeven wor den genomen kan volgens de NAM nog niet nauwkeurig wor den opgegeven. Op grond van deze schaarse gegevens kan worden aangenomen dat de rijk dom van de Noordhollandse bodemschatten zeer groot is. De NAM heeft haar verzoek ge daan bij Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. De concessie is aan gevraagd voor het deel van die pro vincie ten noorden van het Noord zeekanaal tot de lijn Callantsoog- Medemblik. Ook de territoriale wateren en een groot deel van de toekomstige Mar kerwaard zijn in de aanvraag op genomen. In het verzoek aan G.S. herinnert de NAM in het bijzonder aan de positieve resultaten van Eg- mond-Wimmenum en Middelie. De aanvraag is gebaseerd op 1500 zwaartekrachtmetingen en bijna 4000 seismografische bepalingen, waarbij vrijwel de hele provincie Noord-Holland geologisch in kaart is gebracht. Samen met elf proef boringen hebben deze onderzoekin gen onomstotelijk aangetoond dat er „exploiteerbare hoeveelheden kool waterstoffen" kunnen worden ver kregen. Voor het Gooi en het gebied ten zuiden van het Noordzeekanaal is geen concessie aangevraagd. i De gemeente-secretaris J JhrMr. J. N. van Puttham- 1 mer viert heden Dingsdag 1 1 het feest van zijn 25-jarige 1 1 dienst in die betrekking. De 1 gemeenteraad heeft hem een J zilveren beeld, de Leidsche Stedemaagd voorstellende, aangeboden. Zaterdagavond is in de 1 i Oostelijke provinciën van ons i land een groote vuurbol ge- i zien, welke zich verdeelde in 1 verschillende bollen van een 1 l, schitterende kleur.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1