LEIDSCH DAGBLAD PLEZIERBOOT DOOR TANKER AANGEVAREN Turkse jagers vlogen boven eiland Cyprus Tragische breuk in vakantievreugde Zestien jongelui sloegen overboord „IDA" TEISTERT PHILIPPIJNEN Militaire mutaties Verschil Ter waarschuwing verklaart Ankara - Griekenland paraat Amerikaanse stap BUSONGELUK: DERTIG DODEN DE OPSTAND IN KONGO China zou financiële steun verlenen België huldigt politiek van niet-inmenging Steun van Congres voor pres. Johnson Veiligheidsraad nodigde de beide Vietnamese staten uit (§ücf ë)/tbuws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1964 No. 31333 Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 (Van onze speciale verslaggever) MET DREUNEND GEWELD is gistermiddag om vijf minu- en voor vier een Nederlandse plezierboot, de Ahoy, op de Rijn jij Düsseldorf in aanvaring gekomen met een Duitse riviertanker, lc Rheintank 11. Door de kracht van de botsing sloegen 16 van le 64 jeugdige Nederlandse vakantiegangers van de Ahoy over- loord. Velen kwamen tussen beide schepen in het water terecht. Veertien van hen konden door andere scheepjes op deze druk jevaren route aan boord worden genomen. Twee passagiers jvorden nog vermist. Twee verdronken Kikvorsmannen begaven zich on- niddellijk na het scheepsdrama te frater om naar de twee vermisten te foeken. De speurtocht strekte zich lit over een lengte van 15 km. Maar |nig resultaat bleef uit. Gisteravond frerd het zoeken gestaakt. De slacht offers die als verdronken moeten [porden beschouwd, zijn de 22-jarige trie den Hollander uit Gouda en de iO-jarige N. van den Dool uit Ca- pelle aan de IJssel. De veertien geredden zijn naar twee ziekenhuizen in het stads-cen- krum van Düsseldorf overgebracht, maar de meeste konden later met jichte verwondingen daaruit worden ontslagen. Twee jonge meisjes be vinden zich nog in het ziekenhuis. Zij schijnen aan een shock te lijden. BIZARRE STOET Een groepje volkomen verslagen Nederlanders liep gistermiddag dooi de drukke straten van Düsseldorf, op weg naar het Touringhotel. Toen iet Rheintank 11 zijn neus in de lank van het kleine passagiersschip Ihoy boorde, zaten de jeugdige leden 'an de gereformeerde reisvereniging (it Kampen, die uit alle delen van let land kwamen op het zonnedek. Bijna allen blootsvoets, velen in corte broek, een paar meisjes in >adpak. Zo werden zij midden op de [nel stromende Rijn door het onge- ük overvallen. Zo liepen ze later K>k, de drenkelingen kletsnat, over ie Corneliusstrasse. Het was een bi- sarre stoet, die veel opzien baai-de, maar geen hilariteit, want de Dij ster ing over deze breuk in pakantieplezier was duidelijk vai gezichten te lezen. De Ahoy, met schipper Paddin het roer, lag gistermiddag kwart voor vier in het oude stadsdeel voor de kade. Het schip viel niet op, want altijd liggen daar vakantie- boten uit Holland. Maar tien ten later stond de Oberkasseler- brücke zwart van de mensen. Toen lagen 16 Nederlandse vakantie gangers in het water. Vele drenke lingen waren tussen de botsende schepen terecht gekomen, anderen werden door de stroom meegesleurd onder de brug dooi een grootscheepse reddingsactie op gang. Bemanningsleden van passe rende schepen trokken de drenke lingen links en rechts uit het water. Maar op de lijst van reisgenoten kon reisleider A. van Kampen ach ter de namen van twee jongeman nen geen kruisje zetten. Nog lang hoopte men dat ze kilometers verder wellicht aan wal waren geklommen. men die SCHULDVRAAG Het noordelijk deel van Luzon (Philippijnen) is gisteren geteisterd loor de tyfoon „Ida". Zes mensen kwamen om het leven, 28 vissers Worden vermist en honderden men- len zouden dakloos zijn geworden. De schade wordt geschat op rond l miljoen gulden. Brigade-generaal P. G. A. Coop- ■rians is met ingang van 1 augustus servol ontheven van zijn functie van territoriaal bevelhebber.zuid. Hij wordt opgevolgd door generaal-ma- joor W. C. H. van Reede, de voorma lige gouverneur van de K.M.A. Kolonel van de Generale Staf A. E. ?an Dishoeck wordt met ingang van i oktober eervol ontheven van zijn functie van landmacht-attaché bij 3e ambassade in Washington. Als sijn opvolger is aangewezen de per 15 september '64 tijdelijk benoemde kolonel der infanterie, J. J. Eisma, adjudant in buitengewone dienst van de Koningin. WEERBERICHT WISSELVALLIG i",boven Engeland ligt. Randstoringen |ervan brachten plaatselijk veel regen |en zij kunnen ook de komende 30 uur ipgen of enkele buien brengen. Het «weer wordt koel en wisselvallig. STRANDVERWACHTING I Lagedrukgebied boven Engeland en 'de Noordzee veroorzaakt een onsta- 'biel strandweekeindeZonnige perio. den, maar ook kans op regen- of on weersbuien. Frisse zuid-westenwind. Overdag 19 20 graden, zeewater 18 ^graden. Vooruitzichten: Wisselvallig en iets frisser door zeewind. 9 AUGUSTUS Zon op: 5.14 uur; onder: 20.16 uur. Maan op: 6.57 uur; onder: 21.32 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.05 en 16.35 uur, laagwater te 12.22 uur. i De Londense „Times" be- vatte gisteren een ingezonden stuk, ondertekend door acht parlementariërs uit verschillen - f de landen, waarin gewezen f wordt op de tegenstelling russen het verlenen van zelfbeschik- kinsrecht aan Afrikaanse en Aziatische volkeren en de wei gering der Sowjet-Unie dit be ginsel toe te passen voor de Midden- en Oosteuropese lan den. De Sowjet-Unie heeft van deze landen toch niets te vrezen en zou door verlening van recht van zelfbeschikking de weg openen voor een permanente vrede, aldus de ondertekenaren, onder wie het Nederlandse Tweede-Kamerlid F. J. Goed hart en Maurice Schumann, voorzitter der commissie voor Buitenlandse Zaken van de Franse Nationale Vergadering. kapitein van de Duitse tanker heeft alvast verklaard, zich onschuldig te achten. Hij koerste met zijn schip rechtuit varend de Rijn op. De 61- jarige schipper Padding had kort daarvoor de trossen van de Ahoy los gegooid. Hij lag volgens voor schrift met de boeg tegen de strbom in. Hij moest voor de terugkeer naar de eindhaven Arnhem dus op de rivier draaien. Maar de waterstand in de Rijn was laag. De rivier had ter plaatse nog maar een derde van van de normale breedte en misschien heeft dat de schipper parten ge speeld. De Ahoy werd dwars op de stroom liggend weggedrukt in de richting van de naderende Rhein tank 11. Een aanvaring was toen niet meer te vermijden. De ijzeren reling van de Ahoy die op de houten bovenbouw was ge monteerd, knapte als lucifershout af. Zestien mensen, van wie een aantal nite kon zwemmen, kwamen in het water. Het is nog verbazingwekkend dat slechts twee jonge mensen dit ongeluk met de dood moesten be kopen. Gerrit Doornhos uit Schildwolde kwam onder de Duitse tanker terecht, telkens als hij probeerde boven te komen stootte hij tegen de kiel van het schip. Hij had haast geen adem meer. HU bleef zeker een minuut onder water. Toen wist hij in een laatste krachtsinspanning de oppervlakte te bereiken. Daar zag hij dat zijn vriend, die niet kon i balk had gevonden. Minister Luns begroet bij zijn terugkeer op Schiphol na zijn bezoek aan Indonesië de echt genote van de perschef van de Indonesische ambassade mevr. Wij art o. Griekse lucht', zee- en land strijdkrachten zijn gisteravond in staat van paraatheid ge bracht nadat Turkse straalja gers waarschuwingsvluchten boven Cyprus hadden gemaakt. Het Turkse kabinet kwam van ochtend bijeen. Een lid van de regering verklaarde: „De toe stand is nu zo, dat een Turkse landing elk ogenblik mogelijk is". In Ankara werd vernomen dat Turkije alle bevriende lan den van tevoren van de waar schuwingsvluchten op de hoog te heeft gesteld. bracht. Na het bericht dat drie Turks- Cyprische dorpen in handen van Grieks-Cyprioten waren gevallen, het- Cyprioten ware i Nicosia werd 1 geen in zou de Turkse regering president Ma- karios een waarschuwing hebben ge stuurd. Zij zou gedreigd hebben met luchtaanvallen als het Grieks-Cypri sche offensief in het gebied van Man soera niet wordt beëindigd. Het Turkse kabinet was ook gis teravond reeds in spoedzitting byeen in aanwezigheid van de militaire be velhebbers en de Turkse afgevaar digde bU de bemiddelingsbesprekingen in Genève. De Griekse minister van Buiten landse Zaken, Kostopoelos, heeft ver klaard te hopen, dat het optreden van de Turkse vliegtuigen niet het begin betekent van „de krankzinnige daad alles is voorbereid. De Amerikaanse ambassadeur in Ankara, had gisteravond tweemaal een gesprek met de Turkse minister van Buitenlandse Zaken, Erkin.Deze zei, dat het optreden van de vier vlieg tuigen als waarschuwing was bedoeld. Alle militaire verloven in Turkije zijn ingetrokken. De bevelhebber van de V.N.-troe- pen op Cyprus, generaal Thimayya en de Amerikaanse ambassadeur brachten vrijdagavond wacht bezoek aan president Maka- rios. Tevoren had Thimayya onderhoud met de Turkse vice-presi dent Kütchük. In kringen van de Verenigde Na ties verwacht men spoedig een bij eenkomst van de Veiligheidsraad over de gebeurtenissen op Cyprus. Aanhoudende strijd In hetzelfde gebied woedde ook don derdag een zware strijd tussen Griek se en Turkse bewoners van het eiland. Uit Pakhyammos trokken Grieks-Cy prische pantserwagens op. Ten zuid westen van het dorp Mosphileri werd van beide kanten met mortieren i vuurd. De spanning is gestegen doordat Turks-Cyprioten twee Grieken en een Griekse Cyprioot gevangen hebben genomen die in het gebied van hun tegenstanders waren aangehouden. De VN-bevelhebber in dit gebied pro beert hen vrij te krijgen. De gevechten duurden gisteravond voort. Ook in Nicosia werd geschoten. Een woordvoerder van de VN-strijd- macht op het eiland verklaarde ern stig bezorgd te zijn over de toestand langs de „groene zone", die Griekse Turkse Cyprioten van elkaar scheidt. Een 50-tal militairen van het Turkse contingent zou zich in de Turks-Cyprische sector van Nicosia in de buurt van de groene zone be vinden. In het gebied van Mansoera, waar de gehele dag verwoed is geschoten, bracht. Het schieten was tegen nacht minder geworden. In Nicosia heerste aan het eind van de avond rust. Openbare gelegenheden zijn ge sloten en de straten liggen verlaten. ZOMERPRIJZEN In India zün veertien dronken, toen by Nagpoer een auto bus met omstreeks 45 inzittenden by het passeren van een brug over de gezwollen rivier de Amb door het water werd meegesleurd. Zestien in- Een brancard wordt aange dragen voor een van de gewon den bij de scheepsbotsing op de Rijn, waarvan Nederlandse vakantiegangers het slachtoffer werden. zittenden worden nog vermist, het reddingswerk verloor nog man het leven. BU De opstand en de poging tot machtsoverneming in Kor go onder leiding van Gaston Sou- mialot worden door communis- tisch-China financieel gesteund, zo hebben vrijdag in Pretoria kringen, die in nauw contact Johnson en Butler buiten hoofdsteden Zowel het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden als de Se naat hebben gisteren hun goed keuring gehecht aan een resolu tie, waarin president Johnson werd gemachtigd tot het nemen van alle maatregelen, die hij noodzakelijk acht om het hoofd te kunnen bieden aan de ont wikkeling van de toestand in Zuidoost-Azië. Het Huis nam zijn besluit met 414 tegen 0 stemmen. De Senaat keurde de resolutie goed met 88 tegen 2 stemmen. Een van de twee tegenstemmers was de demo craat (vroeger Republikein) Wayne Morse. De verminderde spanning blUkt uit het feit, dat president Johnson zijn weekeinde doorbrengt op zUn boer derij in Texas. HU zou waarschUnlUk zondagavond in Washington terug keren. Ook de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Butler, is ge durende het weekeinde buiten Lon den, ml. in Schotland. HU zou echter contact onderhouden met de onder minister van Buitenlandse Zaken Lord Carrington. beurtenissen deel te nemen of te vol staan met het zenden van inlichtin genHet werd onwaarschijnlijk ge acht, dat een Noordvietnamees naar Amerika zal komen, maar het werd tot oordelen bevoegde kringen waarschijnlijk geacht, dat Zuid-Viet- nam de uitnodiging wèl zal aanvaar den. Stevenson, de Amerikaanse gedele geerde, ontkende nadrukkelijk, dat Amerikaanse schepen op 30 juli en 2 augustus Noordvietnamese eilanden hebben beschoten, zoals de Tsjechi sche afgevaardigde Hajek had be weerd. Hij herhaalde dat Noordviet- namese terpedobootjagers op 4 augus tus Amerikaanse marinevaartuigen hadden aangevallen, hetgeen volgens hem de Amerikaanse „beperkte" te genaanval rechtvaardigde. Gisteren zijn gevechtsvliegtuigen sident Johnson aangekondigde maat regelen om het hoofd te bieden aan de crisis in Zuidoost-Azië. Men meent dat de meeste ge vechtsvliegtuigen F-100 en F-105-ja- hun basis hebben""te Sha Jff' Zuid- Carolina en C-130-troepenvervoers- vliegtuigen zijn eveneens naar bases in de Stille Oceaan vertrokken. Voorts is een aantal KC-135-tank- vliegtuigen ingeschakeld, die de an dere toestellen in sbaat moeten stel len gedurende hun vlucht naar die Grote Oceaan nieuwe brandstof in te nemen. Hinderlijk De regering der Sowjet-Unie heeft gisteren in een nota aan de Ameri kaanse regering, via de Amerikaanse ambassade in Moskou, geprotesteerd tegen „gevaarUjke en uitdagende gedragingen van de Amerikaanse luchtmacht". Volgens de nota hebben Amerikaanse vliegtuigen hinderlijk dicht in de buurt van Russische pas sagiers- en vrachtschepen gevlogen, die zich in de internationale wateren op verschillende plaatsen in de we reld bevonden. De Russische regering verwacht, dat de Amerikaanse regering de no dige maatregelen zal nemen om een einde te maken aan de gewraakte acties, die een inbreuk zijn op de vrijheid van scheepvaart in de inter nationale wateren en ernstige gevol gen kunnen hebben". staan met de Zuidafrikaanse inlichtingendienst meegedeeld. Dit zou de Chinese diplomaat Toen Tsji Ping van de ambassade van Pe king in Boeroendi, die van de Ver enigde Staten asiel heeft gekregen, hebben onthuld. De Kongolese rebel len zouden in Boeroendi zUn opge leid. Peking, zo wordt gezegd, be schouwt het voormalig Belgisch Kon go als een „ideaal proefterrein" voor het versterken van de Chinese in vloed in Afrika. Intussen werd in Elisabethstad ver nomen, dat keurtroepen van generaal Moboetoe de plaats Kabongo in Noord-Katanga hebben veroverd, Voorts zouden in BoudewUnstad ge vechten gaande zyn. Politie-eenhe- den en müitairen zouden een groot scheepse aanval hebben ingezet om de opstandelingen uit de stad te ver drijven. In Brussel kwam vrijdag de Ame rikaanse onderminister voor Politieke Zaken, Averell Harriman, aan, die onmiddellijk besprekingen over de toestand in Kongo begon met de Bel gische minister van Buitenlandse Za ken, Paul-Henri Spaak. Aan het over leg namen ook deel ambassaderaad Robert Blake van de Amerikaanse ambassade in Leopoldstad, de Ameri kaanse ambassadeur in Brussel, Dou glas Mac-Arthur en de Belgische am bassadeur in Kongo, graaf Charles van Kerckhove van Denterghem, alsmede vier Amerikaanse deskundi gen, onder wie een op militair gebied. Verwacht wordt, dat graaf Charles van Kerckhove van Denterghem reeds vandaag naar Leopoldstad zal terugkeren met een pcrsoonüjke bood schap van minister Spaak aan pre mier Tsjombe. Belgische regerings kringen herhaalden vrUdag, dat de regering een politiek van niet-in menging in de binnenlandse politieke aangelegenheden van Kongo huldigt. De Belgische militairen, die zich momenteel in Kongo bevinden, tre den daar op als „niet-strijdende tech nische adviseurs". „België is bereid, de regering-Tsjombe in alles te steu nen, behalve in schieten", zo werd ge zegd. De stad Manono, die door rege ringstroepen was verlaten by de na dering van opstandelingen, blijkt niet door de rebellen bezet te zyn. De plaatselyke bewoners zijn by afwe zigheid van ordetroepen winkels en woningen van Europeanen, die de stad verlaten hebben, gaan plunde- BoudewUnstad is volgens onbeves tigde berichten door regeringsgezinde troepen heroverd. De opstandelingen van Gaston Soumialot zouden na hevige strUd met prauwen over het nabUgelegen meer zUn gevlucht. Uit het Leidsch Dagblad van 9 Aug. 1864: t Het 50-jarige bëstaan van het Nederlandsche Bijbelge- J nootschap zal a.s. Donderdag f godsdienstig worden gevierd f in de Nieuwe Kerk te Am sterdam. met een feestrede van Prof. F. J. Domela Nieu- wenhuis. De Deventer-koek hand haaft haar van ouds gunstig bekenden naam. In 1863 voerden de bakkers ongeveer 1 200.000 Ned. ponden, ook naar Oost-Indië uit.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1