CONTROLECOMMISSIE HOORT ZIET STEEDS MINDER Kom er ACHT-er 1 Gevonden TURKSE TORTEÜ was koppig klein kind DE RODE MIEREN (III) Helikopters staan doelloos te wachten Zaterdag 8 augustus 1964 Pagina 4 (Van onze reisredacteur H. L. Leffelaar) VIENTIANE Op het kleine vliegveld van Vientiane staan drie witgeschilderde helikopters. Ze zijn voorzien van de letters CIC het kenteken van de internationale controlecom missie. Het is niet vaak dat ze de lucht in schroeven en op een bepaalde manier is hun doelloze aanwezigheid symbolisch voor de bijna onoverkomelijke hindernissen die de commissie ontmoet in het uitoefenen van de haar opgelegde taak. De drie helikopters van de CIC staan dag en nacht ge- reed op de toen met veel moeite gesmede labiele wapenstilstand tussen de Pathet Lao en de regeringstroepen. De commissie kan echter geen na leving van het akkoord afdwingen, zij is bedoeld als een soort geweten dat komplotterende agressors ervan zou moeten weerhouden hun plan nen uit te voeren. Theorie De internationale controlecom missie werd gecreëerd door de Ge neefse conferentie van 1954, toen het voormalige Frans Indo-China na het bittere débacie van Dien Bien Phoe uiteen viel in de staten Noord- en Zuid-Vietnam, Laos en Cambodja. Om toe te zien op de na leving van het bereikte akkoord werd in elk van de drie landen een commissie geïnstalleerd, bestaande uit afgevaardigden van Canada en Polen onder voorzitterschap van In dia. Leider van de CIC in Laos is Bhadkamkar, een 42-jarige diplo maat uit Nieuw-Delhi, die nog niet zo lang geleden deel uitmaakte van de delegatie van India bij de Ver enigde Naties in New York. Ambas sadeur Bhadkamkar, tevens alge meensecretaris van de commissie, spreekt met de beroepsmatige voor zichtigheid van iemand die gewend -is verkeerd geciteerd te worden. Hij ontving my in zijn kamer op de tweede verdieping van het Lane Xan hotel, waar hU al enkele maan den met een geblesseerde knie het bed heeft moeten houden. Naast zijn bed sta at een pa rkiet groen e telefoon, op een nachtkastje aan de andere kant ligt een kist sigaren en aan het voeteneind staan de kruk ken waar hij zich moeizaam op voortbeweegt. In een aangrenzende kamer is op een ezel een luchtfoto van een vierkante meter te zien vermoedelijk van een punt in het door de communistische Pathet Lao bezette gebied. Ambassadeur Bhadkamkar legt uit dat de internationale controle commissie in 1958, vier jaar na de eerste Geneefse conferentie, op ver zoek van de Laotiaanse regering op non-actief werd gesteld. Het zag er toen naar uit dat een politieke sta biliteit was bereikt die het werk van de commissie overbodig maakte. Maar toen in mei 1961 de Pathet Lao opnieuw begon te ageren, werd zy weer geactiveerd. Op de Geneefse conferentie van 1962, waar over de moeilijkheden in Laos werd gediscussieerd, werd de CIC vooral belast met het toezicht Unaniem Kunt U de acht afwijkingen in de beide bovenstaande tekeningen vinden? De juiste oplossing vindt U elders in dit Bijvoegsel. ..Wij zijn van mening", zegt Do nald W. Munro, hoofd van de Ca nadese delegatie, „dat de Polen zich niet houden aan het voor de commissie opgestelde reglement, dat in 1962 in Genève werd on dertekend. Natuurlijk, zij kunnen met de overige leden van de com missie van mening verschillen, maar zij mogen zich protocollair niet onttrekken aan hun opdracht. Wanneer de commissie tot een of ficiële conclusie komt, dan moet die unaniem zijn. Kunnen we het niet eens worden, dan kan iedere delegatie een afzonderlijk rapport indienen Maar ook dat willen de Polen niet. Hun argument is dat de commissie dan pas kan oDtre- den, wanneer alle in de Laotiaan se regering vertegenwoordigde par tijen het willen De gedelegeerde van India en ik zyn echter van mening dat er maar één regering is, en dat premier Soevanna Phoe- ma daar de woordvoerder van is". Maar zelfs wanneer zowel Prins Soevanna Phoema als zyn half broer Prins Soevanavong een ge meenschappelijk verzoek tot de CIC richt, kan het voorkomen dat de commissie om andere redenen er geen gevolg aan kan geven. Dat was onlangs het geval toen beide Laotiaanse prinsen de CIC vroe gen als intermediair op te treden bij de evacuatie vanuit Vientiane van de twee Pathet Lao-ministers en hun lijfwacht van honderd sol- De ministers hebben sinds de mislukte staatsgreep van 19 april onderdak gezocht in de Poolse am bassade, hoewel Prins Soevanna Phoema hen herhaaldelijk heeft verzekerd dat zij niets te vrezen hebben. De reden dat de commissie niet betrokken wil raken bij hun trans port terug naar het Pathet Lao- hoofdkwartier in Khangkhai, moet waarschijnlijk gezocht worden in het feit dat het vertrek van de mi nisters geïnterpreteerd zou kunnen worden als een eerste stap in de richting van de feitelijke erken ning van de dan volledige breuk tussen de Pathet Lao en de coali tie-regering van Prins Soevanna Phoema. Tot nu toe is de Pathet Lao officieel nog steeds een van de in de Laotiaanse regering opge nomen partijen. Om eventuele incidenten te voor komen bevindt zich sinds septem ber 1963 een CIC-team in ieder van de twee vuil-gele villa's waar de honderd Pathet Lao-soldaten zijn ingekwartierd. Bij de ingang van de huizen staat dag en nacht een met een karabijn of stengun bewapende soldaat. Soms gaat er een in burger het ijzeren hek uit om in de stad te passagieren, maar meestal is er behalve de wacht niemand te zien. Onder vuur Kom er ACHT-er 1. huis achtergrond zonder TV- antenne. 2. man in wak draagt trui. 3. ogen doodskop anders. 4. brok ijs rechts groter. 5. staart koe. 6. man meer op ijs. 7. schaatser met bord draagt wan- ligheid van de commissie, is er in werkelijkheid van doeltreffende be scherming geen sprake. Niet lang geleden werd een van de CIC-he- likopters bij landing op een met de Pathet Lao overeengekomen plaats, met machinegeweren onder vuur genomen. Twee gedelegeerden raakten daarbij gewond. In mei werd het bivak van de commissie in de Vlakte der Kruiken door de Pathet Lao met artilleriebuur be stookt en men besloot de observa tiepost op te geven en naar Vien tiane terug te keren. Ook op andere manieren wordt het werk van de commissie gesa boteerd. Commissioner Donald W. Munro vertelt dat hij bij een van de besprekingen in door Pathet Lao-troepen bezet gebied, aankon digde even van het gebouwtje waar vergaderd wer-d naar een meertje te willen lopen, honderd meter ver derop. Een soldaat versperde hem de weg met de mededeling dat het buiten niet veilig was, omdat „een geïnfiltreerde scherpschutter van <de rechtse) generaal Phoemi No- savan' 'hem op de korrel zou kun nen nemen. Dat generaal Nosavan in Vientiane zetelt en de dichtst bijzijnde linie van de regeringst.ro- pen enkele tientallen kilometers verwijderd was, maakte niets uit. De CIC is het oog en het oor van de Geneefse conferentie, maar ondanks een jaarlyks budget van U>IU>- twaalf miljoen gulden, een sta 200, en een directe telefoon! binding met Nieuw-Delhi, ziel oog en hoort het oor steeds der. Ambassadeur Bhadk gewend aan de frustraties wai plomaten by schijnen te floi steekt een sigaar op en lacht 1 neer ik hem vraag of hjj nief ver in New York zit. „Ik vonL erg prettig by de Verenigde! ties", zei hy, „maar ik heb nê* eigen auto met een chauffeui had ik daar niet". Hy denktl ruim twee jaar in Laos te bi- voordat hy weer overgepr wordt. Men hoopt dat er gedi- de die tijd meer compensaties voor de leden van de internati le controlecommissie dan I Mercedes met een witte 11 standaard en een eigen chauljJ Soevanoevong bij zijn ho kwartier met de leden ten. KIJKJES IN DE NATUUR In theorie heeft de CIC de be voegdheid, in overleg met de Lao tiaanse regering, elk gebied in het land te bezoeken. Maar in praktijk kan zy byna nergens ligen. Prins Soevanoevong van de Pathet Lao geeft geen toestemming zijn stellin gen te laten inspecteren en de re gering van prins Soevanna Phoema beschikt niet over de middelen de commissie algehele bewegingsvrij heid te garanderen. Deze sinds mei 1961 steeds groter wordende beper kingen geven de werkzaamheden van de CIC een kunstmatig en 11- lusior karakter. Veel van de inlichtingen waarmee de commissie werkt, worden door het ministerie van Defensie in Vien tiane verstrekt, en onder ideale om standigheden onderzoekt een in spectie-team dan die feiten ter plaatse. waarbij dorpshoofden, vluchtelingen en soldaten worden ondervraagd. Maar wanneer het de Pathet Lao ongelegen komt, wordt het de commissie bijvoorbeeld ver boden zich buiten een straal van honderd meter rondom de net ge lande helikopters te begeven, ter- wel de enige „getuigen" die gehoord kunnen worden, door de Pathet Lao zijn uitgezocht. De CIC rapporteert haar bevin dingen aan de twee voorzitters van de Geneefse conferentie, Engeland en de Sowjet-Unie. Het rapport wordt dan rondgestuurd aan de overige landen die aan de confe rentie deelnamen en op zijn best kan het indirect van invloed zijn op latere door de conferentie te nemen politieke beslissingen. Intussen heeft de steed definitie ver wordende breuk tussen de rege ring in Vientiane en de Pathet Lao van Prins Soevanoevong ook tot een splitsing in de commissie zelf geled. In 1962 onttrok de Poolse delegatie, die onder leiding staat van de voor journalisten ongrijpbare Jerzy Dud- zinski, zich aan de haar opgedra gen werkzaamheden. De Polen ne men zelfs geen deel meer aan de dagelijkse besprekingen, die meestal in d« hotelkamer van ambassadeur Bhadkamkar worden gehouden. De hongerdood bedreigde de vogel Geweekte beschuit bracht redding H, I ET was maar een erg armzalig hoopje veren, dat me werd gebracht met het gebruikelijke commentaar: Gevonden meneer, 't lag zo maar op straat. En nou dacht ik ToevaUig was 't een heel goeie kennis van me, een jongeman met veel belangstelling voor de natuur om hem heen en werkelyk geen onverschillige knaap. Dus kon ik even doorvragen, maar eerst hield ik me van de domme en ik vroeg: „Nou enne dan ga je zeker dat beestje verder verzorgen?". Gunst nee dat kan hjj hele maal niet, dat had hjj nog nooit by de hand gehad. „Ik weet niet eens wat zo'n dier moet eten en bovendien (en hier kwam de aap uit de mouw) ik heb daar helemaal geen tyd voor. Neemt U hem maar!". Dit is gewoonlijk, behoudens een enkele variant, het praatje aan mijn deur, als er weer eens een dier, meestal een vogel, op straat is gevonden. De mensen lopen over van medelijden, ze menen het oprecht goed met zo'n stumper, maar ze staan er net zo hulpbehoevend bjj als het diertje erbij ligt- En ze zijn zielsblij, als iemand het pakje van ze overneemt. Ik geloof dat ze dan nog voldaan en tevreden over hun „liefdadigheid naar vermogen", naar huis gaan. Hoe vaak heb ik niet geprobeerd, de brenger van een vogel er toe te krijgen, zelf eens aan het werk te gaan, om zo'n dier te verzorgen en zo ver te krygen, dat het zyn vrije leven in de na tuur weer kan hervatten, maar meestal hebben de mensen bezwaren die. naar ik geloof, voornamelijk berusten op een onbestemde vrees voor het onbekende. Maarals men nu eens een mooi succes heeft, dan is een winstpunt van belang behaald dat wel niet in cijfers is uit te drukken of in geld te berekenen, o nee, het zijn de kleine vreugden over d© voldoening en het over winnen van moeilijkheden, het is het 'zekere weten, dat je zo'n ar metierig hoopje dierenleven er toch maar hebt doorgesleept, dat is het wat een mens een beetje geluk kan geven. En wie er kinderen by kan betrekken en ze deelgenoot kan ma ken in die kleine vreugde, die heeft aan de jeugd een goed werk gedaan. Ik keer terug naar m'n aangebo den vondeling, een zeer jonge Turk se tortelduif. Kennelijk uit het nest getuimeld en met een smak op het asfalt beland, waar z'n levenslamp- je nog net 'n beetje bleef gloeien tot die bamhartige jongeling hem oppikte. Er is een Duitse bioloog geweest (Heinroth heette hij en hij was di recteur van de beroemde Beriijnse Zoo) die vrijwel alle Europese vo gels heeft grootgebracht, zodra ze uit het ei kwamen. Zijn toegewijde vrouw heeft hem ettelijke jaren bij gestaan en zo hebben zij samen de wetenschap verrijkt met een schat van praktische kennis over het le ven van ontelbare jonge dieren. door Sjouke van der Zee Duive melk Alleenmet jonge duiven had den zij geen succes, omdat een jon ge duif, vanaf het breken uit de ei schaal eerst een tijdje wordt ge voed met de z.g. duivemelk, een kaasachtige stof, die in de krop van de verzorgende duiven wordt ge maakt. Ik weet niet, hoe het thans er mee is gesteld, maar Heinroth kende de samenstelling van dat eer ste natuurlijke voedsel niet. Gelukkig, mijn pleegkind was die periode al te boven. Hij zat al aar dig in z'n veren, al zaten die hem ontzettend slordig om z'n schar - minkelig lijf en hy had ook al iets van een staartje. Zo'n jonge duif is niet bepaald een schoonheid, ik zou hem het liefst willen vergelij ken met het bekende lelyke jonge eendje van Andersen. Met z'n bol hoedje van hoge kopveertjes, zijn veel te grote snavel, waaronder al lerlei restanten van nestharen bengelden en zyn grote verwonder de ogen had hy veel van een clown. Een clown intussen, die ieder voer, dat hem wordt opgedist, met een grappige verbazing bekeek, maar die pertinent weigerde, ook maar het geringste stukje aan te nemen. Laat ik maar eerlijk bekennen, het dier heeft me tot wanhoop gebracht! Met het uur zag ik hem minder worden, suffer worden, zyn temperatuur liep terug en ten slotte zat hij als een hoopje ellende boven zijn voerbakje. Maar je geeft zo iets niet dadelijk op! Er komt een koppigheid bij je boven, je gaat je verzetten tegen het onafwend bare, dat iedereen kan zien komen, je probeert en verzint en prakkd- zeert. Want je voelt, dat er haast bij is. Het wordt een wedloop met de tijd. Een vogel die geen eten krijgt, gaat n.l. steeds sneller ach teruit. En dat is te bemerken, om dat het dier koud wordt. Een eerste vereiste is daarom: zorgen voor warmte, vooral 's nachts. Vroeger gebruikte ik hiervoor een warm kruikje, sinds enige jaren bezit ik een verwarmingsplaat met een thermostaat. Ik zet de doos met de vogel op dit apparaat, dat zelf zorgt voor een constante temperatuur. Bij toeval Dan het voedsel! Een duif wordt dus gevoerd door zijn ouders, tot hy zelf wat gaat meepik ken en hij bij toeval iets in z'n sna vel krijgt. Dat toeval nu, daar heb ik op zitten studeren en ik kan zeg gen... we hebben het gewonnen! „We", dat wil zeggen, dat mijn vrouw de in water voorgeweekte duivenboontjes in de snavel mikte, die ik met veel moeite openhield. Zo'n snavel is erg teer en je moet er heel voorzichtig mee omgaan. Dat in warm water voorweken is noodzakelijk, omdat die zaden an ders te lang hard blijven in 'de dui- vekrop. Hoe het nu gekomen is, weet ik niet meer, maar, terwijl de Turk voor me op tafel zat, op z'n krant je, probeerde ik 'r eens met wat beschuit, in melk gedrukt. Heéée dat was wat nieuws! Er vielen wat vochtige kruimels vlak voor zijn snavel, hij keek er eens naar en begon toen eerst in 't wilde weg, maar ten slotte meer bewust ge richt, op de kruimels te pikken. Na een uur kreeg hij de graankorrels in 't oog en toenwel, toen was als by toverslag dè situatie gezond en precies, zoals ze moest zyn. Het jonge tortelt je at zelf en alle ge martel was meteen geëindigd. Net andersom Aardige bijzonderheden krjjg je te zien, als je zo'n diertje zo van naby moet behandelen. Zo^ zie je, dat een vogeloog zich sluit van beneden naar boven, het onderste ooglid beweegt dus, net andersom als by ons. En het drin ken van een duif is helemaal een wonder, want je hoort geen geluid, het water verdwijnt geluidloos, alsof het in een gaatje in de bodem ver dwijnt. Het wordt door de snavel opgezogen, waarby de neusgaten zich openen en sluiten. En verder? Verder zijn we vol goede moed, dat we dit karweitje nu eens tot een goed einde zullen brengen. Onze Turk zit nu in een ruime buitenkooi, waar hij vleugels kan proberen en naar hj lieven van z'n koud buffet kan gl nieten. Maar voorlopig komt t 's nachts nog binnenshuis! n Niet bij de staar Veel mensen b.v. zyn bang ets vogel aan te pakken, ze vi» den dat griezelig en als ze il zich al toe verstouten, dan spring* ze ontzettend onhandig achter zot vluchtend beestje aan. Wanneer l tenslotte een vertwijfelde slotgtt£ doen, dan is het vaak naar t' staart en dat is juist het ongeluT kigste, wat ze kunnen doen. ZO: staart, ruw aangepakt, Iaat gemal: kelyk los en dan zyn we nog verdr van huis. ;j Een vluchtende vogel kan wis gemakkelijk in z'n vaart stuitte door er een hoed overheen te stw pen, waaronder men dan met a hand het dier kan vastgrijpen. Eöi vogel moet stevig worden vastgi houden en tegelijk ook losjes, zodw hij niet wordt bekneld. Dan allen eerst in een niet te ruime doos. Zii zo en nu kunnen we rustig nader ken over wat er moet worden g< daan inzake het logies en het voec, sel. Twee kardinale punten, waf de meeste mensen geen raad mf weten, maar waarover ze toer1 kunnen worden ingelicht! Schrijver dezes b.v. is altijd bere£ raad te geven en hy vindt het bi: zonder prettig later te vernemC of zijn advies succes heeft opgei?' verd. Het grootbrengen van een w. P"Pl IR na.mAliilr lonrr r,int

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 10