zoekt politieke soplossing in ZO-Azie Amstel bier: gebotteld plezier VrUdagprifzen zijn speciale prifzen Amstel moet het zijn Zowel Fransen als 2 Duitsers rekenen op voorzichtigheid 690 2 60 LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1964 ig, (Van onze Londense correspondent) In de kwestie-Noord'Vietnam, de eerste grote internationale Isis voor president Johnson, staat Engeland zonder voorbehoud hter de Verenigde Staten. Londens gedragslijn is duidelijk: alle agressie een halt toeroepen, maar tegelijkertijd thans klemmender dan ooit, met alle diplomatieke middelen, mogelijk met hulp van Chroesjtsjow, naar een politieke oplos- ig voor Indo'China zoeken. IGfeeeds voordat de Veiligheidsraad bijeenkwam, was het hier epJlidelijk dat er tussen Engeland en de Verenigde Staten volledige 'ereenstemming heerste. Washington had de Britse regering ortdurend op de hoogte gehouden van de ontwikkeling van ;t jongste conflict. het bombardement achter het front misschien te ver, maar het was het logisch uitvloeisel van de Vietname se agressiedaden. Ten slotte betrof beperkte actie, hoewel fel en 1 Actie achter de schermen gaande Londen was al eerder erkend, j de Verenigde Staten volgens ar- spel 51 van het Handvest der Ver- ■t'fcde Naties gebruik hadden ge- akt van het wettige recht tot zelf- dediging. Volgens sommigen ging dramatisch van karakter. De Britten zijn niet verbaasd, want de Verenigde Staten hebben al tijd gewaarschuwd dat zij hard zul len terugslaan indien zij in Indo- China zouden worden aangevallen. Dit is nu gebeurd. Londen beseft ook dat het Amerikaanse prestige sterk op het spel staat. Men hoopt hier verder dat Johnsons vastberaden op treden G-oldwater, die de Ameri kaanse regering slapheid in Zuid- Vietnam verweet, enigszins de wind uit de zeilen heeft genomen. Engeland is als mede-voorzitter van de gemengde commissie voor Laos wel bfj het conflict in Vietnam betrokken, maar voor de Britse re gering bestaat er geen aanleiding van haar speciale positie gebruik te maken, omdat de incidenten zich tenslotte op zee hebben afgespeeld en niet op het land. Londen is hier over eigenlijk een beetje opgelucht, hoewel het overigens de ernst van de situatie niet onderschat. De Britse regering, die in span nende situaties altijd het hoofd koel houdt en thans achter de schermen op voorzichtigheid aandringt, zal po gen na te gaan wat precies de be tekenis kan zijn van de door Noord- Vietnam veroorzaakte incidenten, welke de oorlog in Zuid-Vietnam dreigen uit te breiden en deze reeds dichter bij de grens van China heb ben gebracht. Teer plantje Deze Britse diplomatieke verken ning is in overeenstemming met 'de geest van de pas in Moskou geëin digde besprekingen tussen Chroesjt sjow en Butler, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, hoewel deze in feite niets concreets hebben opge leverd. De Engelsen, met hun tact en grote diplomatieke ervaring, zijn uitermate geschikt voor dit verken- ningswerk, dat in de huidige om standigheden zeker niet gemakkelijk zal zijn. Het standpunt van Moskou is dat de Russen, die dankzij China in Zuidoost-Azië buitenspel staan, daar niet onnodig hun prestige op het spel wensen te zetten. De com munisten in Zuidoost-Azië ontvan gen hun orders van Peking en niet van Moskou. Londen hoopt dat het tere plantje van een grotere toenadering tussen de Sowjiet-Unie en het Westen on beschadigd zal blijven door de nieu we wending van het conflict in In- do-China. Het gevaar, waarvan ook Londen is doordrongen, is, dat de oorlog in Vietnam intensiever dreigt te worden, met aan de ene kant de Verenigde Staten, die Zuid-Vietnam bevoorraden en militair uitrusten, en aan de andere zijde de Vietcong, welke door Noord-Vietnam en waar schijnlijk ook door China wordt ge steund. In Parijs geen opwinding (Van Parijse correspondent) In Parijs is geen spoor van op winding of paniek te bekennen. Maar wel houden de avondbladen ons voor dat de toestand ernstig is, erger dan tijdens de crisis met Cuba, Toen moést er nog gevochten wor den, terwijl de gevechten thans in volle gang zijn. De Parijse „Monde" begrijpt niet goed waarom Noord- Vietnam is begonnen, want de over macht van de Amerikanen is ver pletterend. Tussen de regels door keurt het blad de houding van pre sident Johnson goed, maar blijft ho pen op voorzichtigheid van de presi dent. Voor de gaullistische „Paris Pres- se" ligt de zaak eenvoudig: de Gaul le krijgt gelijk, dat geweld niets op levert. De Chinezen hebben volgens het blad voor de Amerikanen een strik gespannen, waar Johnson blin delings inloopt. Als niet snel maat regelen worden genomen bedoeld wordt de door De Gaulle bepleitte neutraliteit zal de toestand van dag tot dag erger worden. Het blad vreest dat voor Amerika onderhan delingen gelijk staan met capitula tie en dat kan Johnson zich in de verkiezingsstrijd niet veroorloven. Het Pentagon bereidt zich daarom, nog steeds volgens de „Paris Presse", voor op uitbreiding van de oorlog, eerst tot Noord-Vietnam en later tot China. De opvattingen van dit avondblad zijn in strijd met wat de Amerikaan se regering in Parijs heeft laten we ten. Bij afwezigheid van de Ameri kaanse ambassadeur heeft de zaak gelastigde op de Quai d'Orsay een nota laten overhandigen. De Gaulle is met vakantie in Colombey-les- deux-Eglises. De opvattingen van de generaal zijn overbekend, laatstelijk nog eens herhaald op zijn jongste persconferentie van 23 juli: geen mi litair geweld, maar onderhandelen over neutraliteit. Spiraalbeweging (Van onze correspondent in Bonn) De regering van de Bondsrepubliek heeft haar bezorgdheid geuit over de gebeurtenissen in Vietnam, maar voegde er meteen bij dat de houding van de Amerikaanse regering ge rechtvaardigd was. In regerings kringen heeft men de indruk dat er sprake is van een bewuste provoca tie door Noord-Vietnam. Men ge looft dat deze provocatie zonder Rood-China niet mogelijk zou zijn. Ook de woordvoerder van de so cialistische en van de vrije democra tische (liberale) partijen hebben be grip voor de handelwijze van presi dent Johnson. De Vrije Democraten leggen vooral de nadruk op de nood zaak tot handelen, die de president is opgedrongen door de consternatie op het terrein van de binnenlandse politiek. Als Johnson nu geen stand vastig standpunt had ingenomen, dan zouden de Goldwater-Republi- keinen een goede kans in de verkie zingen hebben gehad, menen zij. De woordvoerder van de SPD komt tot de conclusie, dat de Verenigde Sta ten besloten zijn nu metterdaad aan de strijd in Vietnam te gaan mee doen en hun rol niet langer te be perken tot het geven van „militaire adviezen". De socialisten waarschu wen ervoor, dat de nu op gang ge brachte ontwikkeling het gevaar in zich sluit van een oncontroleerbare spiraalbeweging, waarvan alle deel genoten dan de gevangenen zouden zijn. PLANNENVOOR HOGERESCHOOL JOURNALISTIEK De vereniging de Nederlandse Dag blad Pers en de Federatie van de Ne derlandse Journalisten zijn van plan een hogere school voor de journalis tiek in het leven te roepen. Zij hebben aan de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen voor het eerste Jaar een subsidie van 230 duizend gulden gevraagd. De op leiding zal twee jaar duren en ge vestigd worden in het centrum van het land. Men wil in september 1965 beginnen. Met deze oplossing zijn de plannen om een katholieke en een niet-katho- lieke school te stichten van de baan. Wel wil men bepaalde vakken aan de katholieke, de protestantse en de an dere leerlingen afzonderlijk geven. De plaats van vestiging is nog niet vast gesteld. Mogelijk zijn onder meer Den Haag en Utrecht. De leerlingen moeten in het bezit zijn van een diploma gymnasium, h.b.s., m.ms. of kweekschool, tweede leerkring. Dispensatie is mogelijk. Bij de aanvraag voor de subsidie is ook rekening gehouden met studiebeur zen. Het schoolgeld zal 200 gulden be dragen. Twee jaar geëist voor man die op zijn zoon inreed De procureur-generaal btf het Ge rechtshof in Leeuwarden, mr. B. J. Besier, eiste gisteren in hoger beroep twee jaar gevangenisstraf met af trek van drie maanden voorarrest tegen een 44-jarige lasser uit Nieuw- Dordrecht, die op 8 mei door de rechtbank in Assen was veroordeeld tot een jaar en drie maanden ge vangenisstraf. Hij zou op 10 november 1963 in Klazinaveen zijn zoon, die per brom fiets bij een cafetaria vandaan kwam, opzettelijk hebben aangere den met zijn personenauto: De jon- Nederlandse fiets „niet in vorm" De Nederlandse Jietsenindustrie blijft achter bij de vormgeving. De laatste tientallen jaren is er vrijwel niets veranderd in de vor men van de Nederlandse fiets. Dit is de mening van de keuzecom missie van de Raad voor Industri ële Vormgeving, dis de tentoon stelling „Op wielenin de Beurs in Amsterdam heeft samenge steld. Bij de voorselectie bleven maar vijf Nederlandse fietsen over, maar ook deze fietsen werden door de keuzecommissie qua vorm niet geschikt geacht om een plaats te krijgen op de tentoon stelling, waar nu een Franse fiets staat. Volgens de jury zijn de Ne derlandse fabrikanten in vele ja ren niet verder gekomen, dan het versieren van de fiets als een kerstbooin, zonder aan het model werkelijke wijzigingen aan te brengen. Men besteedt meer aan dacht aan status- en nozempro blemen in de jietsenindustrie"al dus het oordeel van de commis sie. „Op Wielen" duurt tot eind ok tober en is vrij toegankelijk. gen kon ontwijken en liep geen let sel op. Alleen de brommer werd be schadigd. Op de zitting ontkende verdachte zijn zoon zelfs gezien te hebben en van een aanrijding wist hij helemaal niets. De procureur- generaal meende, dat niet met de door de rechtbank opgelegde straf kon worden volstaan, vandaar zijn hogere eis. De toegevoegde raadsman mr. J. van der Schraaf zei, dat er genoeg twijfelpunten waren om tot vrij spraak te concluderen. Verdachte zelf vroeg om onmiddellijk invrijheidstel ling. Dit verzoek werd door het hof na overleg in raadkamer, van de hand gewezen. Uitspraak over 14 dagen. Regenpak Compleet met. jas capu chon en pantalon in plas tic op textielbasis. Voor hengelaars, fiets- en bromfietsberijders. Wa- te-ren winddicht. In da maten S M.l.el. Kl.st. Sportshop 90 Sneakers een linnen vacantie- schoen voor dames. Elastieken sluiting en soepel rubber onder werk. Rood, geel, blauw of zwart Maten 36-40 Raamwitier met uitschuifbare steel, 2 meter lang, met ver wisselbare spons. Com pleet met rubber droog- 3.s Nylon velours meisjes- sweater met dubbele boorden en rits in de hals.ln wasechte kleurer o.a. geel, rood, koren en wit. 2-14 jaar. 2 Jaar 5; Weekandhemden Moderne streepdesslns en unt kleuren. Open of gesloten te dragen. Nylon damMfupon afgezet met brede strook fijne Franse kant. Verkrijgbaar in 7 mo dieuze kleuren, ook wit en zwart Maten S.M.L 95 1e etage 11 Jaar O 45 ige ©e 14 Jaar 1e etage 6 jaar 4: 95 61 0 ALLEEN GELDIG vrijdag 7 aug. A.s. Bezoekt de unieke Camping-show te ZoeterwoudeRijndijk. Geopend-t/m 8 Aug. Reistas Model van waterdicht linnen. Keuze uit 3 modellen. Meerdere ruitdesslns. Versterkte randen en hoeken. Grote maat Kleinere maat *|1 50 Parterro I Ie Nylon regenmantel met mouwen en rug pand uit één stuk, dus geheel water-en wind dicht. Kies uit 4 kleu ren w.o. marine. Alle damësmaten. 1e etage 14* Dames overhemdblouse van no-iron poplin, lange mouwen met dubbele manchetten. Open of gesloten te dragen. Kleu ren: wit groen, rood marine en zwart. Maten 36-46 v» 10-18 uur. Dictaatinterieurs voor ringband. 10 stuks a 50 vel zwaar hout vrij papier voor Vendex- en Multoringbanden. Maarsmansst 2. 95 Nylons zonder naad, de grote model Zowel in 20 als 30 denier. 1 e keus, zeer elastisch en perfec te pasvorm. In de nieuwste modetinten. Maten 8'/j t/m 11, per 2 paar 1 75 Parterre I» Zijden lopertje met Japanse motieven. Veel kleurig en in diverse leuke to AANGEBODEN Koelkasten: Bauknecht, Bosch, Ignus, Frlventa vanaf Van Zijp, Haarlem- 279, Lelden. 500 merkfietsen In vele uitvoeringen voor radig. Prijzen v.a. f 132.50 com pleet. Van Zijp, "'aarlemmer- straat 295, Korevaarstraat 6, Leiden. Gebruikte bromfietsen voor radig. Door Inruil verkregen. Door vakmensen nagezien. Van Zijp, Haarlemmerstraat 295. Lelden. B Gasfornuizen reeds v.a. f260 Etna, Atag, Ktlppersbusch, Dor drecht. Van Zijp, Haarlemmer- p-hlts. Keuze Leiden. H Attentie. Naaimachine. Vanaf heden een Elner zig-zt gratis les. Dit biedt U Van Jn, Nieuwe Rijn 46b. Tel. 9. 10 koelkasten cadeau, kaïis. Haal muller. Keuze uit 40 model len vanaf f268. Koelkas tenshow. Garant Service. Fa. Teeke, Doezastraat 5, Lelden. Service. Teske. Doezastraat 5. gers. Waarschuwing Sinds 1875. Schelpenkade 23, overtrekken vullen. In 1 dag als nieuw terug! 1-pers. vanaf f 19.50, 2- pers. vanaf f26.50. De Kleine wrijvers, 3 borstels f 195. Firma Dusoswa, Turfmarkt 2-13, Lelden. Tel. 24409. Krediet tot f4000 vooraan koop meubelen en wonlngtex- fornuis (Etna). Radio (Graetz) Reiswleg. Tevens stofzuiger en strijkijzer, 127 Volt. W. de Zwijgerlaan 269, Leiden By chefkok Sam eet en drinkt u naar hartelust en dat voor een zeer lage prijs. Dinsdags gesloten. Aangeboden een z.g.a.n. kinderwagen, merk „Van Delft" ■r,-,.-., nbaar, me^ ma_ Verweystraat 11, Zee. Tel. 01719 naaimachines ln koffer, z.g.a.n. Ver beneden kostprijs f 175. Moderne handnaai machines Slnger, Pfaff enz. z.g.a.n. f125 (y2 nieuwprijs). 3 Jaar garantie. Herenstraat 23 Leiden. Tel. 32027. Ter overname 2-pers. tentje ruim model, met bagagepuntje. Geheel compleet met grondzeil f30.-. Tel. 23473. Verhuur kano's 1- en 2-pers. Jachthaven De Trekvaart. H. Geljsman, Maredljk 149 a, Lelden. Tel. 21144. Hekwerken. Haarden. Laat aiij uw hekwerk of haard ver zorgen. W. Verhoeff, smederij, Druckerstraat 34. Tel. 24137. Wegens omstandigheden zoeken wij goed tehuis voor onze hond „Lexi", leuk hondje, voor goede baas, bie den wij hem gratis aan. Lage Rijndijk 30. Te koop aangeboden Ztln- dapp-brommer 1962. Na 6 uur. Jaagpad 13. Hazerswoude-Dorp Aangeboden kinderwagen, t.e.a.b. Tomatenstraat 72. Uw poes tijdens nw vakan tie? Breng hem ln Vlieland's Poezenpenslon. Hij heeft het er best! Nieuwe Rijn 50. Tel. vakantie gaat. Vlieland Nieuwe Rijn 50, tel. 20824. P Te koop een meisjesflets, 8 a 12 Jaar. Tevens een Haller gasstel. Van Speykstraat 33, Lelden, Zijlsingel Te koop aangeboden nieuw centrale verwarmingsketel, 24000 cal. Nieuwe radiatoren, leden en paneelradiatoren. Ook nog 2e hands radiatoren en 2e hands c.v.'-ketels. Br. onder no. 16177 k of tel. 01710 - 30283. Aangeboden ln Prof. Wllk te Lelden, kleine vrije tember a.s. leeg te Br. bur. van dit blad onder 7977k. Zündapp Bella scooter, 200 cc. In z.g.st. (bedrljfson- derhoud). 40.000 km. Incl. vele accessoires (scherm). Pr. f750. Te bevr. na 7 uur 's avonds 53539bUrgerWeg 19' Lelden- tel- Wegens verhuizing te koop aangeboden Citroen 2 CV.- bestel met zijramen. Kleur olijfgroen. Bouwjr 1962. f 1650 Verkeert in uitstekende staat! Verhaar, Sumatrastraat 40 Oegstgeest. telef. 51568. Te koop Sparta Tour. In goede staat. Moet weg wegens overcompleet. Vraagprijs f 150. Te bevragen na 6 uur bij A. J. Heemskerk. Burg. Meyboomstr. 35a, Rijnsburg. Biedt zich aan een nette jonge werkster voor een dae in de week. f2.50 per uur met busgeld. Voor half september. ?6i92kr- Va0 blad °ndCr n0' gem. lneenlopende kamers uitv,ontbijt. Voor leraar/arts, b.b.h.h. f 145.- per maand. Br. 16194k. Leidse Lascentrale, De Gene- mingsinstallatles. Ook Hoen- son c.v.-installaties. Wij voeren ook constructiewerken uit. Vraag prijs offertes, redelijke prijzen. Financierine moeeliMc. Kijf- De Luxe 1960. In uitstekend# staat. met nieuwe motor (waarop nog 3 mnd garantie). Inclusief W.A.-verzekering en autohoes. f 2100. Kan gefinan cierd worden. Inl. Maurite- slngel 48, Leiderdorp, telefoon 20052. Vlieland's Poezenpenslon waar uw kat beter verzorgd wordt dan bij de liefste buur vrouw. Nieuwe Rijn 50. telef. 20824. Aangeboden trekhaak voor vw 1200. Passend tot en met type 1960. 1 week gebruikt. Nieuwprijs f 85. Thans f 50. Louis de Colignyln. 21, Oegst geest, tel. 50213. Te koop motor, merk FN Twin. In staat van nieuw. Te bevragen 2e Groenesteeg 35. Aangeboden bruidsjapon, 42. Lang wit satyn. Staal- wijkstraat 12. Lief tehuis gezocht voor Keeshondje. Gratis afhalen. Groenhazengracht 31a, Lelden, Wasmachine- en centrifure- verhuur. Tevens reparatie- Inrichting. Oude Singel 206, telef. 30372. Te koop kinderwagen. Z.g.a.n. Na 8 uur V. Zeist, gracht 15. Te koop een z.g.a.n. rotan wieg. Van f 100 voor f 50 B. W^Belt, Corelllstr. 35. Lelden Te koop kolenhaard. Voor zien van nieuwe blnnenpot en glas f 50. B. W. Belt. Corelllstr. 35, Lelden Z.W. Lewensteln biedt u aan: elektr. Lewensteln. 220 Volt, ln koffer f 150. Lada rlngspoel ln modern salonmeubel, van f 365 voor f 165. Lewensteln, Maarsmanssteeg 8, Lelden. Lewensteln biedt u aan: Pfaff elektr. naaimachine met verlichting ln koffer. Compleet f140. Slnger schuitmacnlne. hand met kap f 25. Lewensteln Maarsmanssteeg 8, Lelden. Aangeb. bl. mah. kaj.zell- Jacht, knlkspant, 6.75 x 2 x 0.90, met dektent en 5Ü p.k. Evinrude b.b. '63. f4500". T. Brandsmalaan 96, Lelden. Tel. 32472. Aangeboden Etna kolen haard. T.e.a.b. Corelllstraat 7, Lelden. Te koop Berlni bromfiets Jr. 2. 1 Jaar oud. zo goed als nieuw. Koopprijs f375. Koningstraat 23. Lelden. Wegens omstandigheden aangeboden Lambretta scooter. Te bevragen donderdagavond tussen 7 en 8 uur. Akelellaan 17, Oegstgeest. Part- biedt aan Cltroën 2 CV 1962, kleur donkerblauw, niet van nieuw te onderschel den, gegar. aanrijding vrij. Km.-stand 38.000. Van 't Hoff- straat 36 A. (Na 19 uur). V.W. aangeb., motorisch en mechanisch ln z. g. st.. met o.a, roldak, radio, goede' ban den en bel. Vraagprijs f650. Bevr. na 20 uur. Mariënpoel- straat 19 A, Lelden. Te koop eiken uitschuif- J^el. V. d. Brandelerkade 29. Lelden. Te koop of te ruil aangeb. voor postzegelverzamelln^ vic- ,--ie staat 18, Lelden. V.W. 1957. In fantastische staat, te koop van part. De Mey v. Streefkerkstraat 30, hMsrtiï AMSTE^ AMSTEl

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7