Saturne in Zandvoort Stanleystad is gevallen Interview met Luns te weinig positief LOON NAAR PRESTATIE HAAGSE AGENDA OLVAST SCHIETPARTIJ IN NICOSIA LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1964 „Fa it es vos jeuxklinkt in Badhotel (Van onze Haagse correspondent) De grijze man in smoking met zijn mooi doorwerkt croupiers- gezicht gooit er meteen een schepje op als hij ziet, dat Zandvoorts commissaris van politie des speelzaal binnenkomt. „Mesdames et messieurs, u mag niet vergeten, diet ies geen gokspelletje, diet ies een beëndigheidsspel Gelijk een goed croupier betaamt, blijft zijn gezicht zorgvuldig in de plooi als de rijen spelers kort losbarsten in een verkwikken de hilariteit. Behendigheid Het is waar, dat in deze speel zaal van het Badhotel in Zandvoort het balletje via een synchroon draaiende cilinder zeer zichtbaar naar de roulette wordt gevoerd. Maar wie zal dan nóg precies kunnen bepalen, op welke kleur en op welk cijfer het balletje terecht zal komen? Dat is dan het spel Saturne. „Berekenbaar", zegt de organi sator en licentiehouder Maup Caransa. Hij vermijdt angst vallig het woord „roulette" Hasard, heeft de commissaris van politie Maris zich gister ochtend laten ontvallen. Stillen" 9? „Ik ben belaagd door 374 journa listen", zei hij in de smoorhete zaal, waar onder de kroonluchters de Belgische croupiers veel te veel mensen aan veel te weinig tafels zo goed mogelijk bedienden. „Geen krachtige uitspraken meer; een be hoedzaam man. Hij heeft aldoor „stillen" in de speelzaal. Er zijn sceptische lieden in Neder lands enige en vermoedelijk hoogst tijdelijke speelzaal, die erkennen, dat by Saturne van een behendig heidsspel sprake is. De behendigheid nameljjk, die vereist is om (1) tot de speeltafel door te dringen, (2) fiches op de tafel te krijgen en (3) in geval van winst bjj al die drukte het vereiste aantal fiches binnen te halen. Fantastisch Maar de heer Caransa wil tot deze sceptici niet behoren. Goed, tijdens de drukte van de voorgaanse avon den wilde de zaak misschien wel eens even uit de hand lopen. Maar de opzet is goed, van een kansspel is geen sprake. „Ik heb het de auto riteiten van te voren allemaal pre cies laten zien. Ze zeiden allemaal: geen bezwaar. De burgemeester is al een paar keer bij me geweest. Hij vond 't fantastisch, man. Nee, als Caransa verlaagt de inzetten Het Casino in het Zandvoortse Badhotel verheugt zich nog steeds in een stijgende belang stelling. Het is na een paar da gen duidelijk geworden dat niet alleen het publiek dat een be hendig spelletje wil spelen, gro ter wordt, maar dat ook het aan tal echte gokkers drastisch is ver meerderd. Dat is aanleiding ge weest de inzetten te verlagen en nog enkele andere beperkende maatregelen in te voeren, zodat het voor de echte gokspelers minder aantrekkelijk wordt het Saturnespel te spelen. Na een paar dagen bleek dat, hoewel de maximale inzet f 5, bedroeg, bepaalde spelers vier of vijf fiches van vijf gulden op een stapeltje zetten, om zo de inzet tot f 20,— of f 25,— te verhogen. In overleg met de Zandvoortse politie heeft de heer Caransa de inzetten nu verlaagd tot een rijksdaalder. Verder bleek al spoedig dat het spelende publiek niet inzette wanneer de roulette en het op- zetinstrument draaiden, maar reeds wanneer deze nog stil stonden. Hierdoor zou het dus gewoon een gokspel worden. Ook dat hebben de exploitanten veranderd. Er kan nu nog slechts worden ingezet wanneer de rou lette draait, zodat de spelers min of meer gedwongen worden de behendigheidsmogelijkheden van van het Saturne-spe! uit te bui ten en niet op goed geluk te rokken. Het spreekt vanzelf dat door de lagere inzetten de omzet van het Saturne-spel drastisch wordt verminderd. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Hlllegonda Philippine Magdalena, dr. van A. J. Kret en C. van Rossum: In geborg Cornelia Christina, dr. van P. S. Geertsma en C. M. A. Mulder: Pe trus Gerardus, zn. van C. P. Schrama en E. G .S. Wesseling; Jacoba Corne lia Johanna, dr. van P. G. M. van Houten en J. C. J. Mourits; Elisabeth Pieternella, dr. van A. van Beelen en N. Schoneveld; Stefanus Martinus Adrianus Maria, dr. van D. F. Ver- plancke en E. J. M. Hakkaart; Arno, zn. van S. Zwarts en W. M. van der Linden. ONDERTROUWD. H. A. Robbers en M. P. van den Burg: P. J. Rosenberg en M. T. van der Linde; H. van Klaveren en I. J. M. Wolters; G. P. L. de Bock en W. G. Hensing; T. C. A. Overdljk en W. J. T M. Overdevest: A. A, Veerman en M J. Trouwee; C. J. Blesbroek en D. H van Gog: D. Brussee en L. Jeltema; M .van der Boon en C. van Leeuwen; P. F. E. de Kort en A. M. van Welzen; J van Leeuwen en I, H. A. van Leeu wen; J. Timmers en T. Boer; J. G. P. A. du Pau en J. J. J. van Bavel; P. C. Blonk en A. C. Ouwerkerk. GETROUWD. J. Veldhuljzen en M. J. N. Keijser. OVERLEDEN. M. de autoriteiten er wat tegen hebben moeten ze het nou maar meteen zeggen. Dan pak ik zelf de boel di- rekt in". De licentiehouder speelt in ieder geval het spel niet alleen zo behen dig, maar ook zo openlijk mogelijk. Gegadigden voor de speelzaal moe ten hun hele hebben en houden op een formulier invullen, voordat zy een „invitatiekaart" kunnen krij gen, één gulden entree en vijftig cent belasting. Die lijsten gaan elke ochtend naar het politiebureau, waar de beroepsgokkers er uit wor den gezeefd. „Toegang zonder ver dere toelichting voortaan ontzegd". Sfeer Hoe dan ook de sfeer in speelzaal-Badhotel is gelijk aan die van Knokke, Chaudfontaine en Aix- les-Bains. De „faites vos jeux" kreten en „rien ne va plus", hier soms vervangen door een zeer zui delijk „gedéan". En de fooien voor de employé's. Merci bien. De mooie vrouwen en de niet meer zo jonge dames in dit rijk der onzekerheid, de mannen met de bestudeerde non chalante blik. En het staren naar draaischijf, die hier geen rou lette heet, maar het overigens zeer duidelijk is. Sterk punt voor de politie, die het allemaal al dagen gadeslaat: slechts weinig mensen hebben aandacht voor het balletje, dat via de gesyn chroniseerde cylinder wordt aange voerd. Ze gokken eenvoudigweg. Niet doen, smeekt het reglement, in veelvoud aan alle muren aange plakt: „Men wordt verzocht niet op goed geluk in te zetten". Berekenbaarzegt Caransa maar de spelers lachen Een knappe man als hij zijn stelling kan handhaven, deze ondernemende heer Caransa. Optornend tegen het grote ge lijk, waar achter de politie zich nu al stevig lijkt te verschansen. Als nou die spelers zelf maar niet zo luid en spottend lachten als de Belgische croupier, bin nen hoorbereik van de commis saris en zijn onversierde stillen, luid verkondigt, dat het om de drommel geen gokspelletje i Maar een behendigheidsspel L.O. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. Lamentabele Tennessee Williams „Top en Flop" schepte gisteravond een luchtje en had het met het weer getroffen. Voor de verandering was het best leuk. Er was weer veel te horen en te zien. Vooral op het laatste komt het in deze serie aan. De actualiteitenrubriek ging uit logeren in India en was daar op bezoek bij minister Luns. Van Herman Wigbold zijn wij scherpe vragen gewend. Hij gaat graag in op de dingen die niet regelrecht worden beant woord. Hoe knap het gesprek van beide kanten ook werd ge voerd; wij betreuren het dat Wigbold zijn wederpartij liet glippen, juist toen er iets opmerkelijks uit de bus kwam gluren. Wij doelen op Luns reactie inzake door^ een wat geheimzinnig geformu- de aftasting van het schadeloosstel- 11 J lingsprobleem. Hij vond, dat de le ning van f 100,- miljoen aan Indo nesië een indicatie vormde voor de richting, waarin de oplossing zou die- den te worden gezocht en gevonden. Op dat moment had de terrier zijn prooi moeten bespringen en zich niet De Kongolese opstandelingen in Oostprovincie hebben gister middag geheel Stanleystad, de derde stad van Kongo, bezet. De verkeerstoren van het vlieg veld gaf om half vier de vol gende boodschap door: „Alles wel hier. Wij werken van nu af onder toezicht van het volks leger". In hoeverre deze bood schap onder dwang werd ver zonden, was niet duidelijk. De opperbevelhebber van het Kon golese leger, generaal Moboetoe, heeft gistermiddag meegedeeld, dat de verbindingen tussen de generale staf in Leopoldstad en de militaire leiders in Stanleystad waren ver broken. Enkele minuten voordat de radio van de legerleiding daar stil viel, werd melding gemaakt van felle botsingen tussen militairen en rebel len. Ondanks de massale evacuatie van niet-Kongolezen uit Stanleystad be vinden zich nog ongeveer 450 blan ken in het gebied. De Belgische ministers van Bui tenlandse Zaken en Defensie, Paul- Henri Spaak en Seegers, hebben gis teren in Brussel beraadslaagd met de Belgische ambassadeur in Kongo, Chroesjtsjow: Premier Chroesjtsjow heeft bij een bezoek aan boerenbedrijven in nieuw ontgonnen gebied bij Sara- tow aangedrongen op verbetering van organisatie der landarbeid. Het hui dige systeem laat de persoonlijke verantwoordelijkheid in het vage en leidt tot onverantwoordelijkheid, al dus zei hij volgens een bericht van Tass. De landarbeiders moesten naar prestatie betaald worden. De grond moest aan „brigades" en gemecha niseerde groepen worden toegewezen en hoe groter de oogst des te groter moest het loon zijn. Aldus zou een hogere produktiviteit bereikt worden en de kosten verminderd. Het Russische Regeringsblad Iz- westia heeft kritiek geleverd op de salariëring van wetenschappelijke werkers en acteurs, die vaak goed betaald zouden worden, zonder dat er wordt gelet op wat zij presteren. Het blad noemt het geval van de filmstudio's van Leningrad waar de 65 stafleden een behoorlijk salaris ontvangen, hoewel slechts zes van hen in feite werken. OPSTAND IN KONGO die voor overleg naar de Belgische hoofdstad was ontboden. Gesproken is over „de Belgische militaire tech nische bijstand" aan Kongo, zo deelde het ministerie van Buitenlandse Zaken later mee. Ontkend werd, dat de regering-Tsjombe de hulp van Belgische militairen heeft ingeroe pen in de strijd tegen de opstande lingen in Kongo. leerd en dus diplomatiek antwoord van de wijs moeten laten brengen. Niet om een vriendelijke gastheer te verstoren, maar heel eenvoudig om zyn kijkers te informeren. Want dat is zijn vak, zijn werk, zijn plicht, en daarmee basta. De verantwoordelijkheden, die de taak van Dick Verkijk in Polen met zich meebracht, lagen geheel anders. Die had te maken met gesprekspart ners, die danig de kans liepen een communistische tik op de vingers te krijgen als zij zich uit de tent lie ten lokken. Want hoezeer er ook informaties gegeven werden, 't lijkt ons voor geen tegenspraak vatbaar, dat niet alleen voorzichtig en welwillend werd ge antwoord, maar een duidelijke on derstroom van weifeling te beluis teren viel, die soms zo manifest werd, diat men aan het waarheidsgehalte ging twijfelen. Als bijzonder verzachtende om standigheid willen wfj graag nog ac centueren, dat vertegenwoordigers van geestelijke en dus van staat kundige minderheden aan het woord kwamen. Vijftig jaar mobilisatieherdenking was tot een wat leutige aangelegen heid omgebogen en daarom niet naar onze smaak. „Happy", een schattige baby, kreeg teksten in de vooralsnog tandloze mond gelegd, die er niet om logen. Echt Amerikaans, daarop zullen wij het maar houden. Jan Blokker omraamde met zijn Filmvenster de regisseur Polansky als kunstenaar en deed zulks met een wat te zwaar accent op de sen satie, die weliswaar in de besproken produkten voorkomt, doch dan waar schijnlijk meer aangelengd en dus minder straf. Tenessee William's eenakter, met de hartverscheurend schreiende ba by, was een nogal overtrokken aan gelegenheid. Niet alleen veroorzaakt door de hier en daar tamelijk la mentabele intrigue, maar bovendien nog aangezet door het geforceerde spel van Croiset, die flink zijn vet kreeg toebedeeld door Sonja Brill. Kettingbotsingen bij Tilburg Op de Rijksweg Tilburg-'s-Herto- fenbosch in de gemeente Berkel- nschot bU Tilburg, hebben zich de afgelopen nacht tijdens zeer dichte mist twee kettingbotsingen voorge daan, waarbij tenminste tien auto's ernstig en een aantal andere licht werden beschadigd. Drie personen werden licht gewond. Beide botsin gen ontstonden, toen een automobi list stopte en anderen op de stil staande wagens inreden. De politie is de gehele nacht bezig geweest orde in de chaos te brengen. Prins Bernhard en prinses Beatrix naar 01. Spelen Een aantal koninklijke gasten zal de Olympische Spelen in Tokio bij wonen, of Japan bezoéken op het moment dat de Spelen aan de gang zyn. Dit is woensdag door een woordvoerder van het Japanse kei zerlijke hof meegedeeld. Op de lijst staan onder meer ge noemd Prins Bernhard, die de Spe len zal bijwonen uit hoofde van diens functie van voorzitter van de internationale hippische bond en Prins Harald van Zweden, die als zeiler aan de Olympische wedstrij den zal deelnemen. Voorts komen op de lijst voor Prinses Beatrix, Mohamed Reza Pahlevi, Sjah van Perzië en diens zuster Prinses Shams Pahlevi, Prins Jan van Luxemburg, Prins Frans- Josef van Liechtenstein, Prins Albert Alexandre van Monaco en Prins Al- bert van België. Koning Constantijn van Grieken land en Prinses Anne-Marie van De nemarken zullen na hun huwelijk dat in de loop van de maand sep tember wordt gesloten in Japan hun wittebroodsweken doorbrengen. Het is nog niet bekend of leden van de Britse koninklijke familie de Spelen zullen bijwonen. Dr. M. Pradervand weer secretaris Wereldbond De wereldvergadering van refor matorische kerken, die in de West- duitse stad Frankfurt bijeen is, heeft gisteren op voorstel van het dage lijks bestuur de 58-jarige Zwitserse secretaris-generaal, dr Marcel Pra dervand uit Genève voor vijf jaar herkozen. De wereldbond van refor matorische kerken omvat thans 96 kerken met in totaal ongeveer vijf tig miljoen gelovigen. Toen dr. Pradervand in 1949 voor het eerst werd gekozen telde de organisatie nog geen vijftig ker ken. Sindsdien zyn vooral jonge kerken in Azië, Afrika en Latijns- Amerika toegetreden. Dr. Pradervand is negen jaar pre dikant van de Zwitserse kerk in Londen geweest. RADIO EN TV VANAVOND Deel twee van de KRO-zomerwed- sbrijd begint vanavond om 20.40 uur. Een filmpje laat opnamen zien van een denkbeeldig vliegveld, In werke lijkheid werden dieze gemaakt op vier verschillende vliegvelden. Het is aan de kijker om uit te maken welke vliegvelden dit zijn. Daarna volgt een documentaire over klederdrachten, zoals ze nu nog gedragen worden. De ze film, „Niet op zijtn burgers", be gint om 20.50 uur. Het wekelijkse to neelstuk draagt vanavond de titel „Als het je t(jd is", de Nederlandse vertaling van een spel dat Paul Os- born schreef naar de roman „On bor rowed time" van Lawrence E. Wit- kin. De opname van „Als het je tijd is" kwam tot stand in samenwerking met de Toneelgroep Theater uit Arn hem. Het stuk wordt geregisseerd door Luc van Gent. De hele familie Tiemeijer speelt er in mee. nl. Hans Tiemeijer als Opa. Tine de Vries als Maroia en Hans Tiemeijer Jr. als Pud. De AVRO brengt in haar radiopro gramma over Hilversum I het tweede gedeelte van de door haar gemaakte opnamien ten gehore van een com cert, dat in het kader van het Hol land Festival op donderdag 9 juli plaats had in het gebouw voor Kun sten en Wetenschappen in Utrecht met medewerking van het Russische echtpaar Galina Vishnewskaja en Mstislaw Rostropowich. Dit program ma begint om 20.05 uur. Om 21.00 uur concerteert het Omroeporkest onder leiding van Henk Spruit. Op het programma staan o.m. werken van Diamond, Ralph Vaughan Wil liams en Rinski Korsakow. De operette „Ruddigore" van Gil bert-Sullivan wordt om 20.10 uur in het NCRV-programma over Hilver sum 2 ten gehore gebracht door het Glyndebourne Festival koor en het Pro Arte orkest onder leiding van Sir Malcolm Sargent. Om 22.00 uur be speelt Willem Oranje het orgel van de grote kerk in Maassluis. Op het programma staan onder meer werken van Bach en van Cornelia Wolf. Advertentie Geef uw lievelingsvogel het hes te: roiui$ verpakte vogelvoeders! Morgen tv-gesprek met Soekarno Morgen zal de AVRO in haar ac tualiteitenrubriek een gefilmd vraag gesprek uitzenden met de Indonesi sche president Soekarno. Interviewer is Joop van Tijn. Tevens zal die avond om ca. 21.40 uur, het film verslag van het bezoek van minister Luns aan Indonesië op het scherm worden gebracht. „Geen vlaggen voor fascistenheulers" (Van onze Groningse correspondent) Een jongeman posteerde zich gis teren voor het met twee grote vlag gen met oranje wimpel versierde pa leis van Justitie op het Zaailand in Leeuwarden. Hy torste een bord aan een stok met het opschrift „Geen vlaggen voor facistenheulers". Maar de politie maakte snel een einde aan deze demonstratie. Toen de politie de jongeman wilde verwijderen, ging hjj plat op de straat liggen. Dit verhin der de niet, dat hij in de politiewagen werd gehesen en werd afgevoerd naar het politiebureau. Daar vertel de hjj in Leiden te studeren. „Ik kan het niet met mjjn gewe ten in overeenstemming brengen, dat men vlagt voor iemand die be trokken is bij het Spaanse facisme", verklaarde hij. (Van dond. 6 aug. t/m woe. .12 aug.) DONDERDAG 6 AUGUSTUS Strand. 22.30 uur. Vuurwerk. VRIJDAG 7 AUGUSTUS Kurzaal. 20.15 uur. Residentie-orkest. Openluchttheater Zuiderpark. 20 uur. Var lé té-programma ZATERDAG 8 AUGUSTUS Kurzaal. 20.15 uur. The Rolling ZONDAG 9 AUGUSTUS Kurzaal. 11.30 uur. Theo Olof (viool) en Maria Stroo (piano). MAANDAG 10 AUGUSTUS Kurzaal. 20.15 uur. Residentie-orkest. MET EEN ENKEL WOORD foto GESPECIALISEERD IN HUWELIJKSREPORTAGES Apothekersdijk 27, Leiden, tel. 20308 BINNENLAND Verdronken In de Oude Maas bij Nlftrik (gem. WIJchen) ls gisteren de 29-Jarlge gehuwde M. Smits uit Berll- cum verdronken. De Rijkspolitie zoekt nog naar het lichaam van de man. Door stroom gedood In een hoog spanningshuisje aan de Juygenslaan in Zevenaar ls gistermiddag de 36-jarige monteur T. B. Schrijver uit Arnhem dood aangetroffen. Waarschijnlijk ls hij in aanraking geweest met de stroom. De heer Schrijver was gehuwd en had drie kinderen. BUITENLAND Erfenis Lord Beaver brook, de in Canada geboren Britse krantenkoning, die dit jaar op 85-jarlge leeftijd stierf, heeft twaalfeneenhalfmlljoen dollar nagelaten. Het grootste gedeelte van de erfenis gaat naar Beaverbrook Cana dian Foundation, een liefdadige In stelling. Poolse president ziek Het Poolse ministerie van Volksgezondheid heeft gisteren bekendgemaakt, dat de toe stand van president Aleksander Za- wadski. die ln april een operatie aan het spijsverteringskanaal onderging, achteruitgaat. De president is 65 Jaar en sinds 1952 staatshoofd. Brug In Liibeck is dinsdag de grootste klap brug van Europa geopend. De totale lengte van deze brug, die op 25 meter hoogte over de Trave voert, is 550 meter. De kosten bedroegen 18 miljoen mark. Staking afgelast De piloten van de Italiaanse luchtvaartmaatschappij Alitalia hebben hun 48-uursstaklng, die morgen zou plaatsvinden, afgelast. Men gaat eerst nog eens praten. De piloten hebben de afgelopen maanden verscheldenen malen gestaakt om kracht bij te zetten aan hun eisen voor een nieuw arbeidscontract. Goldwater Anthony Hyde, de Amerikaanse directeur van een reclame bureau in Londen, ls benoemd tot leider van „Americans Abroad", een beweging van Amerikanen ln Europa die tijdens de presidentsverkiezingen een campagne zal voeren tegen senator Goldwater, de Republikeinse kandi daat. Hyde noemde de beweging „een campagne om het internationale ver trouwen ln de Verenigde Staten te her stellen". Rassenstryd De bond van kappers in de staat New Jersey (VS) heeft be kendgemaakt, dat van kappers die blij ven weigeren negers te knippen of te scheren, de vergunning zal worden in getrokken. „Weigering om een nlet- blanke klant te helpen en hem als reden op te geven, dat men niet weet hoe hem te knippen of te scheren, zou onbillijk zijn", aldus een verklaring van de bond, waarvan het bestuur bijeenkwam n.a.v. klachten van de zijde van de „raad voor de burger rechten" ln New Jersey. Ontploffing In een steenkolen mijn bij Pees ln het zuiden van Hon garije zijn dinsdag bij een ontploffing een dode i~"1 gevallen. DINSDAG II AUGUSTUS WOENSDAG 12 AUGUSTUS Kurzaal. 20.15 uur. Residentie-orkest. DAGELIJKS Kurhaus-pavlljoen. 20.30 (do. 20.00, ma. geen voorst.) Wlm Sonneveld. Circusgebouw. 20.00 (wo, za, en zo. ook 14.00) Rudl Carell. Dillgentia. 20.00 (ma. geen voorst.) Wlm Kan, BIOSCOPEN Apollo. Wlnnetou, het grote opper hoofd. 14 jr. Asta. De val van Rome. 14 jr. Bijou. Mannequins voor Scotland Yard. 14 jaar. Camera. Jungle Cat. A.l. Capitol. De witte zuster. 14 jr. Zond. 13,30, wo. 14.00 De donderrulters. A.l. Ma. 10.00 Gullivers reizen. A.l. Cineac. Actualiteiten uit binnen- en buitenland en tekenfilm. City, Te rijk om los te lopen. A.l. Corso. Some like It hot. 18 jr. Du Midi. Alleman. A.l. Zond. 12.00 Alda. A.l. Euro-Cinema. Johnny, waar kom Ie vandaan? A.l. Za., wo. 14,00, zo. 13.30 SJors van de rebellenclub. A.l. Flora. De schat ln het Zilvermeer. 14 jr. Do. De zedenpolitie grijpt in. 18 Jr. Za, 24.00 Schwarze Nylons, helsse N&chte. 18 Jr. Hollywood. De nylon strop. 18 Jr. Zo. 12.00 Het grote circus. A.l. Wo. Lok vogels der nacht. 18 Jr. Kriterion. Een mes ln het water. 18 Jaar. Metropole. Irma la Douce, 18 Jr, Odeon. Een tegen allen. A.l. Olympla. Ivanhoe. 14 jr. Passage. Tom Jones. 18 Jr. Rembrandt. De lnsnecteur-generaal. A.l. Zond. 13.30. De zigeunerjongen. Rex, Stad op stellen A.l. Zo. 11.30 Nepal. A.l. Roxy. Goliath en de gemaskerde ridder. 14 Jr. Zo. 12.00 Planeet der verdoem den. 14 Jr. Seinpost, 's Middags Charley Chaplin Festival. A.l. 's Avonds De weg tot elkander. 18 Jr. Studio. De dood 6peelt mee. 18 Jaar. Zond, 11.30 Hito Hlto. A.l. Thalia. De rode kaperkapitein. 14 Jr. Zond. 13.00 De boksende kangoeroe. A.l. Wo. Overval ln de Pacific, 14 1r De TTitkHk Wo. alleen 13.45 MouHer Madrid. 14 Jr. Communistische negerleider Epton aangeklaagd De 32-jarige communistische ne gerleider William Epton, die op 25 juli werd gearresteerd toen hy een mars door de Newyorkse negerwyk Harlem trachtte te leiden ondanks een verbod van de politie daartoe, is gisteren officieel in staat van be- beschuldiging gesteld wegens het be pleiten van de omverwerping van het bestuur van de staat New York met geweld en het aanzetten tot moord op politiemannen en rechters. Epton is leider van Harlems pro gressieve Arbeidersbeweging en heeft zelf in het openbaar verklaard, com munist te zijn. Hij kan op genoem de beschuldigingen veroordeeld wor den tot twintig jaar gevangenisstraf en tienduizend dollar boete. De arbeidersbeweging die Epton leidt, is pro-communistische en staat aan de zijde van Peking in het ideo logische geschil tussen Russen en Chinezen. De tenlastelegging is gebaseerd op een rede die Epton op 15 juli heeft gehouden. VOOR VRIJDAG 7 AUGUSTl Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Ochtend 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Lichte t 8.00 Nws. en soc. strijdlied. 8.18 L gram. 8.40 V. d. kind. 8.50 Och1 gym. v. d. vrouw. 9.00 Te land water: een informatief progr. voor en waterweggebruikers. 9.35 Wal VPRO: 9.40 Morgenwijding. Vi 10.00 Trombone-kwartet: klas». 10.15 klass. en moderne kamernui 10.45 V. d. kleuters. 11.00 Nws. Zij die ven de zon leven, vakantie boek (herh. van 11 juli jj.), Lichte gram. 12.00 Licht ens* Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. Licht lnstr. septet, met zangsoi 12.55 Rep. van de Europese roe 11 pioenschappen voor heren, te A'< AVRO: 13.00 Nws. 13.15 Meded. ei actueel of gram. 13.25 Beursberict 13.30 Dansorkest met zangsolü 14.00 Fluit en klavecimbel: oud« moderne muz. 14.20 Voordr, 14.50 Uw orders, gevar. progr. v. d. mill ren (herh. van 1 maart 1964). VP 16.00 Nws. en: Plezierig pensioen, zinc (III). 16.15 Moderne gram. I V. d. jeugd. 17..00 Muziekkaler 17.30 Oude muz. en sportprogr. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Amusi 18.30 Sportspiegel. 18.40 Jazz-roi 19.00 Kiosk. 19.10 Literaire verkem gen in Noord en Zuid. 19.30 Modi kamermuz. 19.55 Eerste kolom: D| gelijkse dingen vrij zinnig bekéi 20.00 Nws. 20.05 Radiophllharm. c klass. muz. 20.55 Boekbespr. VA 21.00 Metropole ork. 21.30 De Ol; plsche Spelen, documentair progr. 2 Balletmuz. 22.30 Nws. 22.40 Elek nisch orgelspel: lichte muz. 23.00 lans: act. kron., met reportage var Europese roeikamploenschappen i heren te Amsterdam. 23.15 Lichte 23.45 Soc. nws. in Esperanto. 23 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV7.00 Nws. 7.10 Dagopen1 7.20 Lichte gram. 7.45 Radiokrant, i Nws. 8.15 Lichte gram. 8.30 Koorzt 9.00 V. d. zieken. 9.35 Moderne gii 10.30 Morgendienst. 11.00 Klass. i mermuz. 11.15 In 't zilver, progr. x oudere luisteraars. 12.00 Oud 21.33 Licht ens. 12.53 Gram., evi act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte gram. Transistor, licht progr. 14.25 Llc gram. 15.15 V. d. vrouw. 15.45 Kli gram. met toelichting. 16.15 Dulzei schoonZomerbloeiende heesters, zing. 16.30 Bariton, sopraan en pla klass. liederen. 17.00 Voordracht, l'i Vocaal ens. 17.40 Licht lnstr. kwi NCRV: 18.00 Fanfare-ork. 18.20 V Jeugd. 18.50 Regeringsultz.Besck mlng Bevolking. 19.00 Nws. en wf praatje. 19.10 Van horen zeggen i zingen. 19.15 Licht lnstr. trio. 18 Radiokrant. 19.50 Strijkkwartet: kli muz. 20.10 Ik dacht zo... onder Vlspoort..,, klankb. over Harden?! 21.00 Geestelijke liederen. 21.30 Lie! gram. 22.00 Klass. gram. 22.30 Nws.| herh. SOS-ber. 22.40 Wijd als de ij reld: internationale oriëntatie ln kei zending en oekumene. 23.00 Planor» tal: moderne muz. 23.30 Koorza:, 23.40 Lichte gram. 23.55-24.00 Nm GRAMMOFOONPLATENPROGRAMJ DRAADOMROEP (Over de 4e HJn van 18-20 uur) Wolfgang Amadeus Mozart. I. uit Th am os, Könlg in A gyp te KV 345. Tussenspelen: Maestoso legro, Andante, Allegro - Allegreti Allegro vivace assal. Londens Sympi nle Orkest o.l.v. Peter Maag. n. uit „Die Hochzelt des Figaro" 1 i2. 1. Ilch welsz nicht, wo lch t is lch tue; 2. Sagt, holde Frauen, lhr sle kermt. Maria Stader, sopra Symphonle Orkest van de Beierse C roep o.l.v. Eugen Jochum. HI. „Don Giovanni" KV 527 (le t handeling: Sevllla in het mldé van de 17e eeuw. Uitvoerenden: Cesare Slepl, bas (D Giovanni); Kurt Boehme, bas (II Ca mendatore); Suzanne Danco, sopra (Donna Anna); Anton Dermota, ten (Don Ottavio); Lisa della Casa, i praan (Donna Elvira); Fernando C rena, bas (Leporello); Walter Berf bariton (Marsetto); Hilde Gueden, i praan (Zerllna); Koor van de Weei Staatsopera; Phllharmonlsch Orki ".n Wenen. Dirigent; Josef Krlps. TELEVISIEPROGRAMMA AVRO: W.I.M.: wedstrijd ln muziki kennis. NTS: 20.00 Journaal. AVE 20.20 In AVRO's Televizier. NTS: 20. Een (droom)reis om de wereld, muzikale liefdesgeschiedenis. AVE 21.55 Naked City, TV-fllm. NTS: 22.1 22.50 Journaal. Geef uw lleveltngsvogel het toste: UJi verpakte vogolvoedenjl Goodwillreis van mr. Herbert Jochems naar Indonesië Bizarre schilderijen van multimïljonai De Haagse kunstschilder mr. Herbert Jochems vertrekt vandaag nai Indonesië. In Djakarta zal hij zijn bizarre schilderijen exposeren. Daan zal hij doorreizen naar Djokjakarta, Bandoeng en Bali, waar hij schilderen en kunstbroeders zal ontmoeten. Mr. Jochems reis uit eigen middelen. Na het verbeteren van de betrek kingen tussen Indonesië en Nederland door gesprekken tussen minister Soe- bandrio en minister Luns en door het „honderdmiljoenkrediet" is nu de beurt aan de particulier om een bij drage te leveren, vindt mr. Jochems. Hij is in de gelegenheid op eigen terrein tot nauwer contact tussen beide volken bij te dragen, en doet dat met deze goodiwill-reis. Deze geste wordt door de Indonesische regering op zeer hoge prijs gesteld, wat al mag blijken uit de agenda van president Soekarno, waarin ruimte is openge laten voor een bezoek aan de expositie van de Hagenaar. Mr. Herbert Jochems is multi- mil jonair, Hij bezit landerijen en uitge strekte stukken grond, niet alleen op het eiland Rozenburg, op Texel, en in Gelderland, maar ook in Frankrijk en Oostenrijk. Hij is eigenaar van de renbaan Duindigt, van enkele fabrie ken en enkele vooraanstaande mode- salons. Behalve dit alles is mr. Jochems een man van uitersten. Voor de oorlog studeerde hij rechten. Na de oorlog ging hij wielrennen. HU verdiepte zich in de kunstge schiedenis en maakte wereldreizen, In Nicosia, de hoofdstad van Cy prus, heeft zich gisteravond een schietpartij voorgedaan die 40 mi nuten duurde en waarbij een burger werd gewond. Het vuren begon toen Turkse-Cyprioten een stelling na bij het niemandsland tussen hun wijk en die van de Grieks-Cyprio ten ontruimden. Deze stelling had den zij in de ochtend ingenomen, na dat Deense VN-militairen zich daar uit hadden teruggetrokken. waarop hij de grootsten der aarde hun werk ontmoette. Mr. Jochet haalde alle diploma's op Horec gebied die er maar te halen zijn, spreekt vloeiend Frans. Duits, Enge Spaans en Italiaans en leert nu M leis. Uit goud en juwelen construee hij zeer bizarre sieraden, die bijzo: der gewild zijn bij de Italiaanse mee ters der haute couture. Wt'ERRAPPORTEN (Van hedenmorgen i nnr) Amsterdam licht bew. Den Helderlicht bew. Ypenburg licht bew. Vli6singen licht bew. Eelde zwaar bew. De Bilt licht bew. Twenthe licht bew. Eindhoven licht bew. Zuid-Llmb onbewolkt Helsinki half bew. Stockholm zwaar bew Oslo zwaar bew. Kopenhagen motregen Aberdeen ?eh. bew. Londen zwaar bew. Brussel licht bew. Luxemburg onbewolkt Parijs onbewolkt Bordeaux mist Frankfort Munchen Zurich Genève Locrano Wenen licht bew. licht bew. geh. bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew. onbewolkt Innsbruck onbewolkt Athene onbewolkt Rome onbewolkt AJaccio onbewolkt Madrid onbewolkt Mallorca onbewolkt Lissabon onbewolkt

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 2