Bliksem geen belager van autopassagiers TIP TRIO kunst kaleiöoscoQp TOPPEN BIJ ZWAAR ONWEER Wonderkind met gevoelig zitvlak LONDON TONIC Kasteel Middachten maand opengesteld Hoeveel luistergeld voor uw autoradio —gericht 1 maart 1860 Donderdag 6 augustus 1964 Vierde blad no. 31331 wielen en wat - er - zo - Mi - naar b zoek Filig plekje n de kant ;je zijn er weer, die plotselin- Varmte-onweders. Dikwijls |et minder prettige gezel- i slagregens en zelfs jfhozen. Tezamen een on- •io, dat niet alleen onze eplannen grondig in de ikan sturen, maar ook aller- nheilen kan aanrichten. oneer auto's en de inzittenden ran de dupe worden, geschiedt leestal door toedoen van de twee uiten van het ontweer. De zwa- tgenval kan oorzaak zijn van te verkeersongelukken en de hoos met zjjn turbulente werve- 0 kan de auto tot een draaitol in, of er een ontwortelde boom eersmUten. Maar zelden is het iksem zelf, die als rechtstreekse er van de autopassagiers op- r een tijd, dat de autodichtheid waar geringer was dan thans preken over de jaren 1930 tot heeft men statistisch vastge- 1 dat er in deze periode van en jaar slechts vijf auto's door liksem werden getroffen. Eén in rie jaar. Een van deze vijf voer- >n vloog in brand, omdat de vu- straal de benzinetank tot doel- had gekozen, wé weten niet, of recentere statis- in, zo zy er al zijn, ongunstiger spreken over de veiligheid van k mobielen bij blikseminslag, maar ■l staat, dat het stalen voertuig 'inzittenden tijdens onweer een mate van bescherming biedt, (ij danken deze wetenschap in jte instantie aan de Engelse dszoon Michaël Faraday, die aan- nde, dat men in een metalen kooi fcs te duchten heeft van elektri- e stroom. In feite fungeert het 1 *P toetswerk van een auto net d<s de kooi van Faraday. Zou de [ék»m uw auto als prooi besprin- s<jJom zijn opgekropte energie te jjden, dan zou u misschien 1 schrikken, maar de massa lere van duizenden volten zou u te«deren, omdat Faraday hun eens jjjpor altijd de toegang tot het in- .vur heeft ontzegd. Grond in jestal blazen ze dan ook met lemse snelheid weer de aftocht, tinken van schaamte over zo'n lendelij ke ontvangst langs de inatte banden in de grond. |n de banden droog dan willen log wel eens gevaarlijk blijven okken op de buitenkant van de össerie, want droge rubber is voor een moeilijk begaanbaar pad, slechts schoorvoetend kunnen verdwijnen. Ze wachten dan liever op een ge makkelijker overstapje naar de be gane grond, bijvoorbeeld via een uit stappende passagier, want een men selijk corpus met zijn vele waterbe standdelen is een uitstekende gelei der. Daar eei door uw vorderlijk dergelijke voltvlucht lichaam allerminst be is voor uw gezondheid. ;n zitten. U kunt, als u jong van lijf en le den bent, met een kwiek sprongetje het met spanning geladen voertuig verlaten, waarbij u dus een mo mentje zweeft en geen contact meer met het koetswerk heeft als u op de grond neerkomt. Maar zo'n kwiek- de acrobatiek. Doorrijden Het beste kunt u na het onweer aar zonder uitstappen uw koers vervolgen. Wellicht komt u op uw verdere tocht wel een paar flinke plassen tegen waar u doorheen kunt rijden om uw banden tot wat betere geleiders te maken. Als de spanning zowel bij u als bij uw voertuig wat geluwd is, kunt u, wanneer u nog argwanend bent ten opzichte van de geladenheid van de auto, uw toe vlucht tot de (droge!) rubbermat Roestende deuren Het spook van de corrosie belaagt overal uw voertuig en hoe U deze kwel geest ook te lyf gaat door uw wagen met allerlei beschermingsmiddelen te vertroetelen, toch kan het gebeuren, dat aan de onderkant der deurpanelen de eerste symptomen van roestvorming zich voordoen. Tien tegen een isdat het gevolg van regenwater, maar ook schoon- maakwater, dat zich in het portier heeft verzameld en daar geen uitweg meer vindt. Dat komt door het ontbreken van afvoergaatjes aan de onderkant van de deuren of, als ze wel aanwezig zjjn, door verstopping van de gaatjes. In het laatste geval moet men het opgehoopte vuil verwijderen en in het andere geval moeten er gaatjes van ruim een halve cen timeter aan de onderzijde van elk portier worden geboord. Let er op dat deze gaatjes er zijn als U een nieuwe auto koopt .en zo niet, laat ze dan direct aanbrengen. I En zet bij het schoonmaken de waterstraal niet op de ramen. Er komt dan maar onnodig water in de portieren. Bijvoeding lege accu Velen kennen uit eigen ervaring het onplezierige gevoel, dat de accu geen kik meer geeft als men het contactsleuteltje heeft om- gedraaid.Dikwjjls gebeurt dat bij mistperioden als U 's ochtends, naar het behoort met groot licht hebt gereden, maar vergeten bent de lampen uit te doen en dan 's middags een op apegapen liggende accu aantreft. Soms kunt U met behulp van een paar flinke opduwers de motor wel weer aan de praat krijgen. Of mogelijk is er een behulpzame i en minder vergeetachtige collega die U met zijn wagen een duwtje f of een sleepje kan geven. Maar er is ook een andere methode om uit deze accu-misère te komen. 'l Voeg aan uw boordgereedschap twee circa drie meter lange start- kabels voorzien van accuklemmen toe. Ze zijn kant en klaar te m koop, maar U kunt ze met een beetje handigheid ook zelf maken. - Breng hiermee een verbinding tot stand tussen uw zieltogende accu en het tierige exemplaar van een bereidwillige andere auto- mobilist en de zaak komt voor elkaar zonder het gezwoeg van hijgende aanduwers en het risico van beschadigde bumpers of ge broken sleepkabels. Als 'n cilinder weigert Wanneer om de een of andere reden één cilinder van de motor er de brui aan geeft, kan men dan met de overblijvende werkzame cilinders verder rijden? J In het algemeen moet dit ten sterkste worden afgeraden, hoewel de motor er ook met één manke poot geen been in ziet om zijn taak te volvoeren. Alleen in noodgevallen zou men dus eventueel nog een klein stukje verder kunnen rijden met een weigerachtige cilinder, maar daarna moet het euvel wel ten spoedigste worden verholpen, want afgezien van de dan niet meer regelmatige loop van de motor, zal de „dode" cilinder door de onverbrande brandstof zijn oliefilm ver liezen en daar de zuiger door de werking van de krukas toch mee op en neer blijft sukkelen, krijgt men dan de zeer schadelijke wrij ving van metaal op metaal. nemen, die echter onvoldoende iso leert bij hoge spanningen. Matje uit werpen, er op gaan staan, carrosserie los laten en daarna staat de wereld weer voor u open. Een geopend schuifdak, een open of gesloten roldak, verhogen de tref kans der inzittenden niet, als men hoofd en armen tenminste binnen boord houdt. Door de stalen dakran den behoudt de auto ook in deze gevallen zijn kool-allures. Dit is ook het geval met koetswerken van kunststof, die voldoende baleinen die volledig uit kunststoffen bestaan; deze kan men beter van een bliksemafleider doordat ze boven de kooi uitsteken. De inzittenden lopen, als deze spriet wordt getroffen, weliswaar geen ge vaar, maar een paar kostbare onder deeltjes van het radio-apparaat zul len zo'n slag wel niet te boven ko- Ter voorkoming van reparatiekos ten dient de antenne daarom tijdig te worden ingetrokken en het over blijvend stompje te worden „geaard" met de carrosserie, bijvoorbeeld met een ketentje van een paar paper clips. Een ijzerdraadje of een veilig heidsspeld zijn meestal ook wel vol doende. Veilig plek in bezorgd behoeft te maken, toch zijn er een aantal factoren die het door rijden tijdens een zwaar onweer tot een onverantwoordelijke bezigheid kunnen maken. Het hemels vuurwerk aan een don ker zwerk kunnen uw aandacht voor de weg verslappen. De neerplensende regen belemmert u het uitzicht, te meer omdat de ruitenwissers tegen zo'n zondvloed niet zijn opgewassen. De ruiten beslaan meestal aan de binnenkant door de sterke afkoeling van het hemelvocht. Het verkeer is daardoor moeilijk te volgen, mede omdat lang niet iedereen overtuigd is van de noodzaak om in zulke om standigheden groot licht te ontste ken. 's Avonds komt daar nog het ge vaar bij, dat men enige ogenblikken totaal verblind kan worden door de felle bliksemschichten. Rukwinden kunnen u uit de rechte koers drijven, een afbrekende tak kan uw auto be schadigen of een omvallende boom kan plotseling een weg versperren. om te stop- aan de kant. Zeker niet onder of in de nabijheid van een boom, die kan omwaaien of door de bliksem worden getroffen. En natuurlijk ook niet op de rij baan, zoals tijdens het jongste nood weer gebeurde, toen een automobi list doodgemoedereerd zijn auto on der een viaduct op de rijstrook van de autoweg ArnhemDen Haag nog wel stilzette, omdat zich op de vluchtstrook al een rij parkeer ders had gevormd! Zo'n middel is erger dan de kwaal. Dedijer terug in Joego-Slavië Dr. Wladimir Dedijer, gewezen partijleider en biograaf van pre sident Tito, is volgens Belgradose persberichten in de Joege-Slavische hoofdstad teruggekeerd om de functie te aanvaarden van weten schappelijk adviseur van het Histo risch instituut. Hij werd in 1954 uit het partijbestuur gestoten en kreeg een maand later een half jaar ge vangenisstraf voorwaardelijk nadat hij samen met de gewezen vice-pre sident Milowan Djilas had terecht gestaan op beschuldiging van het maken van vijandige propaganda. Dedijer week uit naar Amerika, waar hij professor werd aan de Harvard- universiteit. Dit magere scharminkel met zijn skeletvormig pos tuur is Manikin,, een wonder kind van Ford in Dagenham, die met zijn technische va ders wel op zijn stakige knie- en mag danken, dat ze nooit boos op hem worden. Een pak voor zijn broek is namelijk wel het ergste, dat hem kan overkomen, want deze robotfiguur heeft een fijner „besnaard" zitvlak dan welk wezen van vlees en bloed ook. Manikin is namelijk de ze- telbeproever van de Engelse Fordfabrieken. Vandaar zijn uiterst gevoelig achterwerk, een conglomeraat van ze nuwcellen, die nauwkeurig elke pijnlijke indruk van het bewuste lichaamsdeel regis treert. Deze gevoeligste Ford-em ployé zit de hele dag maar te zitten op autostoelen van al lerlei formaat en vorm en niet als een kip zonder kop, al lijkt Manikin dan ogen schijnlijk veel op een veroor deelde, op wie de guillotine- beul met succes zijn werk heeft verricht. Nee, deze robot heeft een knap „koppetje", een elektro nisch brem, dat via de bui- tenlichamelijke slagaders, die men rijkelijk rond zijn iel corpus ziet afgebeeld, pijnlijk (in de letterlijke betekenis) nauwkeurig, registreert ivat Manikin aan den lijve, of liever, aan het ondereind van zijn rug, ondervindt zowel op korte als urenlang durende ritten. De zitervaringen van deze zetelbeproevende robot wor den door de computer geana lyseerd en met behulp van deze gegevens hoopt de En gelse Ford tot de ideale auto zetel te komen. Manikin doet in ieder ge val zijn uiterste best, want hij is als de dood voor een pak slaag Toneelstuk in Griekenland verboden uit vrees voor wanordelijkheden als gevolg van een mogelijke anti-roya listische uitleg van het drama. Het verbod is persoonlijk uitge vaardigd door premier George i-a- pandreoe, die drie dagen geleden voor een persoonlijk onderzoek een af schrift gevraagd had van de tekst van „Wanneer de Atreides" van de jonge toneelschrijver Evangelos Katsanis. Het bureau van de minister-presi dent heeft in een communiqué be kendgemaakt: „Na betrouwbare in lichtingen van de politie ontvangen te hebben, dat gedurende de pre mière van het toneelstuk „Wanneer de Atreides" op vrijdagavond poli tieke demonstraties gehouden zou den worden en omdat de regering wenst dat het Festival van Athene zijn zuiver artistieke karakter be houdt is besloten de uitvoering van vrijdag af te gelasten". Het stuk zou uitgevoerd worden in het kader van het door de staat gesubsidieerd Festival van Athene in het 2000 jaar oude theater van Herodes Atticus aan de voet van de Acropolis. „Wanneer de Atreides" is een tra gedie, gebaseerd op de mythologi sche koninklijke Atreides-dynastie van Mycene. De 30 jaar oude Kat sanis had het volgende commentaar op het besluit van de regering: „De annulering van de opvoering is de slechtst mogelijke dienst van diege nen, die voor de kroon kruipen. Het is volkomen onrechtvaardig". Regisseur Pelos Katselis zei: „Er zouden tijdens de opvoering geen anti-royalistische slagzinnen gezegd zijin. Het is een dramatische samen vatting van alle tragedies van alle oude Griekse koningen". Wanneer het stuk zjjn climax be reikt breekt een menigte, die walgt van zijn koninklijke familie na getuige te zjjn geweest van de moordaanslag van Orestes op een koning en koningin het paleis binnen achter een oude aide-de- camp van koning Agamemnon aan en werpt de monarchie omver. Nü ontvangt U bij elkeparty-bottle niet 3/4 maar een héle liter!) I een waardebon., Tegen inlevering van 6 van die bonnen j kunt Ueen doos met 6 prachtige Jf longdrinkglazen kopen voor j slechtsf. 3,6}- vergelifkbare J winkelwaarde ongeveer f. 6,50 m Schroef dop: ook in Uw aangesproken partf-hottle blijft London Tonic bruisend-levend l Bottled bj Rooi, Koog old Zaan, ut. 02980-83258 Na weken hard werken is kasteel Middachten te De Steeg gereed geko men om zijn zomergasten te ontvan gen en uiteraard tegen betaling van entree een blik te gunnen Salzburg behoudt Von Kara jan De leiding van de Salzburger Festspiele heeft gisteren meege deeld dat de beroemde dirigent Herbert von Karajan erin heeft toegestemd aan te blijven als eer ste dirigent. Von Karajan, die on langs is afgetreden als artistiek directeur van de Weense Staats- opera na onenigheid met mede directeur Egon Hilbert, wilde aan vankelijk ook van deelneming aan de Salzburger Festspiele af zien. De directeur van het Wiener Burgtheater heeft erin toege stemd een groter aandeel aan het Festival van Salzburg te nemen. Italiaans marmer voor Grote Kerk in Rotterdam In de werkplaatsen van de Ita liaanse steenhouwer Carlo Telara is men druk bezig met het bewerken van het marmer dat deel uitmaakt van het orgeloxaal van de Grote of Sint-Laurenskerk te Rotterdam, al dus de N.R.Crt. Het omvangrijke on derdeel vormt het blok waarop het orgel komt te rusten en dat 6,25 x 212 0.30 m zal moeten worden. Het heeft een gewicht van ongeveer vijf tien ton. Dit stuk is ongeveer die helft van in blok van 36.000 kg dat uit de rot- n bij Lavagnina is gehouwen en waaruit twee platen zijn gezaagd. Ita liaanse arbeiders hebben over dit werk anderhalf jaar gedaan. Naar en zegt is een dergelijke klomp armer zeer zeldzaam. Het voor het orgeloxaal benodigde armer van de soort blanc éclair wordt geheel in Italië gereed ge maakt. Aan de hand van een recon structie van het orgeloxaal dat voor de gedeeltelijke verwoesting van de St.-Laurens aanwezig was, heeft men iu vereiste hoeveelheid materiaal kunnen vaststellen. Met de aflevering van de Italiaanse order zal geruime tijd heengaan. Voor welke autoradio's moet men nu het volle pond aan luister geld betalen (nieuw tarief f 18,- per jaar) en voor welke kan faien volstaan met een bijkaart van f 1,- per jaar? Het volle bedrag moet altijd wor den betaald voor ingebouwde auto radio's apparaten dus die een vast plaatsje in of onder het instrumen tenbord hebben en daar niet zonder schroevendraaierij van verwijderd kunnen worden. Dit kan geen punt van twijfel opleveren. Ook over losse draagbare radio toestellen, die zomaar in de auto wor den meegenomen, zonder dat voor zieningen in de auto zijn aange bracht voor bevestiging, voor aan sluiting op de elektrische installatie of op de autoantenne, behoeven we niet te redetwisten. Voor dergelijke z.g. „portables" i$ alleen een bijkaart van F1,- nodig, die op alle post- inrichtingen verkrijgbaar zijn als u de man achter het loket een radio- kaart. voor uw huisradio kimt tonen of een abonnement op de draadom- r°Maar wat daar tussen ligt valt alle maal onder het tarief van f 18,-. Als er in uw auto maar de moge lijkheid bestaat om een radio op de antenne, of op de elektrische installa tie aan te sluiten, of hem te bevesti gen, al is het maar door een zg. „sle de", dan geldt automatisch het hoge re tarief als er een draagbaar toe stel in de auto wordt aangetroffen. Ook al zou het apparaat op de ach terbank liggen en nog nooit op deze voorzieningen aangesloten zijn ge weest. De P.T.T. neemt dan klakkeloos aan, dat het toestel toch kennelijk Wereldexpositie der fotografie Ter gelegenheid van de 125ste ver jaardag van de uitvinding van d< fotografie, zal in 42 musea en kunst galerijen van 12 landen een wereld tentoonstelling der fotografie" wor den gehouden. In Nederland zal deze tentoonstel ling worden gehouden van 3 oktober t/m. 8 november a.s. in het Stedelilk Museum te Amsterdam onder de titel: „Mensen op weg". Op deze tentoonstelling zullen 555 foto's van 266 fotografen uit 29 lan den worden getoond. Naast Russische fotografen zullen die uit Formosa tentoonstellen. Naast Polen exposeren Italianen, naast Tsjechen Japanners, naast Amerikanen Hongaren, enz. Het thema van de Wereldtentoonstel ling der Fotografie zal zijn: De n op weg. Reeds in 1955 was „de m. aanleiding tot een gedenkwaardige tentoonstelling, nl. „The Family of Man". De wereldtentoonstelling der fotografie zal deze echter verre in omvang overtreffen. De tentoonstel ling zal zich niet beperken tot de in tieme sfeer, integendeel, zij zal scherp de contrasten belichten die het be staan van de mensheid kenmerken. De wereldtentoonstelling der foto grafie zal 3 oktoebr van dit jaar met dezelfde foto's, gelijktijdig in Amster dam, Zürich, Frankfurt., DüsseJdorf, Essen, Recklinghausen en Bochum, worden geopend. Shakespeare-expositie in Heidelbergerslot wordt deze zomer in het Heidelber gerslot met de tentoonstelling .Shake speare en het Duitse theater" gehou den. Deze expositie, die tot 11 oktober te zien is, documenteert devolle objecten, o.a. manuscripten van de dichter, rollen- regie- en souf. fleurboeken. De drama's van Shakespeare staan Moedige redder gehuldigd (Van onze Bossche correspondent) Huub Kastelijn, een Schijndelse jongen, die ruim twee maanden gele den de militaire dienst verliet, is nog eens op aangename wijze geconfron teerd met zfjn diensttijd. Toen hij op 15 februari van dit Jaar in een kazer ne in Dordrecht een wachtdienst moest opknappen, kwam een 10-jarig jongetje op hem afstormen met de mededeling, dat zijn 11-jarig vriendje, Rudi van den Broek, bij het spelen in de Merwede was gevallen. Soldaat Kastelijn bedacht zich geen ogenblik, trok zijn schoenen uit, sprong gekleed te water em haalde de Inmiddels al bewusteloze Rudi op het droge. Namens het Carnegie Heldenfonds kreeg Huub Kastelijn een polshorloge met inscriptie als dank voor zijn moe dige daad. De plechtigheid ten huize van de ex-soldaat werd gisteren ook bijgewoond door de jeugdige geredde, die sinds 15 februari de beste maatjes is met die familie Kastelijn. u dan toch de zware aderlating ondergaan. Er is dus maar één geval, waarin u met het betalen van een gulden tje kunt volstaan en dat is al u een draagbaar toestel hebt zonder een enkele voorziening voor welke aan- meestal geen behoorlijke ontvangst in de wagen hebt, komt het er in de praktijk dus op neer, dat u altijd aan het hoogste tarief vastzit als u tenminste prijs stelt op redely ke mu- gebruik in de auto is bestemd ziek. de vertrekken en de uitgestrekte tui nen. Het kasteel met zijn kostbaar in terieur, dat sedert 1200 in dezelfde familie is gebleven, is grondig opge knapt, het archief is geordend, het zilver gepoetst. De tuinen zijn onder leiding van mejuffrouw C. M. Cre- mers uit Wassenaar, archivaris en binnenhuLsarchitecte, geheel geres taureerd. Als attractie voor de bezoe kers is in het trappenhuis een ten toonstelling ingericht van oude pren ten. Vorig Jaar werd het kasteel by wijze van proef een maand voor het pu bliek opengesteld. De belangstelling was groot en dit jaar besloot men Middachten wederom tot in de punt jes voor te bereiden op een bezichti ging. Middachten heeft onder andere een buitengewoon belangrijk archief, maar interessant zijn behalve de tui nen de fraai ingerichte salons, de rook- en eetkamer, de bibliotheek en speciaal het trappenhuis met het zeldzame stucwerk in de koepel. Daar herinnert alles aan Godard van Reede, die aan het eind van de ze ventiende eeuw het kasteel liet ver bouwen tot zyn huidige vorm. (Advertentie) voor koud vier dubbeltjes per echteliter(en nog elke dag thuisbezorgd ook)

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 11