Kwellende verveling oorzaak van Engels nozemprobleem Indonesisch dagboek (5) Grandioos document Harlems negers Jeugd geeft ook bij Castillo de toon aan LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1964 (Van onze correspondent in Londen) HASTINGS Negen eeuwen nadat hier de legerscharen van Willem de Veroveraar en de Angelsaksische koning Harald tegenover elkaar stonden, beleefde de Engelse badplaats Hastings het afgelopen weekeinde opnieuw een veldslag. Nu echter waren, als typisch verschijnsel van onze tijd, de beruchte nozembenden de „Mods" en de „Rockers" de strijdende partijen, die er met Pinksteren in Clacton aan de Noordzee ook al flink op los hadden se samenleving, welke na de oorlog haar eigen moeilijke aanpassingspro bleem nog lang niet te boven is ge komen en daardoor vaak moreel de kluts kwijt is, weerspiegelt zich bij na onvermijdelijk in het barbaren dom van een klein ongevormd deel van de Engelse jeugd. Maar de so ciologen zijn met hun conclusies over het wrange tijdsverschijnsel van de „Mods" en de „Rockers" nog lang nietgereed „Helden" De zware straffen welke met Pink steren in Clacton en Margate wer den uitgedeeld, blijken niet afschrik wekkend genoeg geweest te zijn. Er waren ouders die hielpen de boete van 75 pond (750 gulden) betalen. Nozems die weer in vrijheid werden gesteld, werden vaak als helden ont vangen. Sommigen in Engeland bepleiten boetes van honderden ponden, waar voor de veroordeelden jaren nodig zouden hebben om ze af te betalen. Het geld zou dan misschien voor na tionaal jeugdwerk kunnen wor den gebruikt. Anderen bevelen ge vangenisstraffen aan, waarvoor de nozems bevreesd zijn, maar dan van korte duur en met een minimum aan publiciteit. Daartegenover staat de mening van hen die vinden dat het door en door zelfzuchtige gedrag van de nozems alleen kan worden ge corrigeerd door een collectieve dis ciplinaire opvoeding van minstens een jaar. Lord Russell van Liverpool, militair en advocaat, bekend om zijn documentaire studies over het nazi dom en niet te verwarren met de fi losoof en pacifist Sir Bertrand Rus sell, wil een anti-vandalenwet, met zeer hoge boetes, welke van het weekloon van de schuldigen zouden moeten worden afgehouden. Hij en. Ditmaal was de politie evenwel op de ongeregeldheden voorbereid. Er werd zelfs gebruik gemaakt van transportvliegtuigen van de RAF, waarmee een vrijwillige mobiele re serve, bestaande uit agenten van de Londense politie, naar de kust kon worden gedirigeerd. Het aantal ge welddaden van de nozems bleef dan ook geringer dan bij het vorige tref fen. Niettemin kwam van de rust die duizenden badgasten in Hastings dachten te vinden, weinig terecht. Het ziet er in ieder geval wel naar uit dat de „Mods" en de „Rockers" de nieuwe, weinig opwekkende tradi tie willen vestigen om het weekein de van velen aan zee, speciaal op of ficiële feestdagen zoals Bank Holi day (de eerste maandag van augus tus), grondig te bederven. Gisteren bood Hastings het mid deleeuwse schouwspel van gevange nen die twee aan twee geboeid naar het gerechtsgebouw werden gebracht. Maar velen in Engeland vragen zich af, of het opleggen van boetes of vrijheidsstraffen voldoende is om aan het knellende nozemprobleem een einde te kunnen maken. Leegheid Hoewel de jeugdvetes voor En geland betrekkelijk nieuw zyn merkwaardig genoeg hielden ze in Schotland al lang voor de oorlog op wordt er misschien te veel ophef van gemaakt. Het misdadige element onder de Engelse teenagers is geluk kig maar uiterst gering. De meelo pers, natuurlijk ook maar een min derheid van de Britse jeugd, trach ten de leegheid van hun jonge be staan met wangedrag op te vullen. Met succes zijn reeds hier en daar door jeugdleiders pogingen gedaan om de ongerichte energie, waarmee deze jongeren evenmin raad weten als met hun geld, in positieve banen te leiden door hen voor allerlei nut tige bezigheden in te schakelen. Eén van de hoofdoorzaken van het nozemprobleem is, dat er voor de massa-jeugd in de vaak naargeestige en haveloze krottenbuurten van de industriecentra zeker op zondag wei nig of niets te doen is. In deze kale doodse wijken, waarvan de sanering nog tientallen jaren zal duren, is dan vrijwel alles gesloten. De jongeren komen in opstand tegen de kwellende verveling. In deze neerdrukkende atmosfeer heb ben zü niet geleerd iets creatiefs te ondernemen. Zij zoeken een primi tieve uitweg voor hun dadendrang. Een extra factor bij dit jeugd probleem vormt in Engeland de afschaffing van de militaire dienstplicht, welke vroeger een deel van deze jongeren opving. Uniform De keurige kleren van de „Mods" betekenen in elk geval een element van eigenwaarde. Deze nozems bren gen op hun wijze levendigheid en stijl tegenover de sombere en een tonige achtergrond van hun bestaan. In het „uniform" van de „Mods" en „Rockers" doet zich ook de mense lijke neiging gelden om zich als in dividu en groep te identificeren. De ruwere, maar ook vaak open hartiger „Rockers" op hun knallen de motoren worden in hun verzet tegen de „Mods" nog extra geprik keld door de vaak decadente ver wijfdheid van de laatsten. Sommige „Mods" die zich thans met het nieu we etiket „Stylists" tooien, zijn met him lange wapperende lokken, hun hoge hakken en hun rnake-up, moei lijk van meisjes te onderscheiden. Een zekere wancultuur in de Brit- Flessentrekkerij Een Utrechtse banketbakker kok, heeft minstens veertien Utrechtse slijters flessen jenever afhandig gemaakt zonder ervoor te betalen. Hij stapte de winkel binnen, vertelde dat hij vader was geworden en bestelde ter gelegen heid van de blijde gebeurtenis een grote hoeveelheid drank, meestal zo ter waarde van een gulden of tachtig. Als hij dan vroeg of hij vast een fles jenever mee kon nemen, werd hem dat nooit geweigerd. Soms kwam hij dezelfde of de volgende dag nog eens terug om zijn order aan te vullen, en dan nam hij en passant maar weer een fles mee naar huis. Hij gaf altijd adressen op in de buurt van de wijnhandel, maar als de drankvoorraad daar werd afgeleverd, bleek men niets van de bestelling af te weten. De banketbakker liep tegen de lamp toen één van de slijters arg waan kreeg, eens een kijkje ging nemen op het opgegeven adres en merkte dat de zaak niet knopte. Hij belde al zijn collega's in Utrecht op om hen te waarschu wen, maar daarbij werd duidelijk dat hij lang niet het enige slacht offer van de oplichter was, Eén van de wijnhandelaren besloot zelf op onderzoek uit te gaan. Toen hij bij een collega de naam noemde die de bakker hem had opgegeven, bleek dat de banket bakker in die zaak een tijd lang een rekening had gehad op zijn ware naam. De dorstige bakker is gisteren aangehouden. vindt het niet helemaal onjuist wan neer de ouders de boete mee betalen, omdat ze tenslotte verzuimd hebben hun kinderen een goede opvoeding te geven. .Opwindend Een in Hastings gearresteerde zes tienjarige jongen, die ruim veertig gulden per week verdient, zei: „Ik ben niet bang voor een hoge boete. Zolang ik een boete van 600 gulden beetje bij beetje kan afbetalen, vind ik het niet de moeite waard. Ik ben wel bang voor de bajes. Als ik de boete ineens zou moeten betalen en, omdat ik dit niet kan, zou moeten zitten, zou ik me nog wel een keertje bedenkenMaar de oudere leiders kan gevangenisstraf niets schelen. Eén van hen verklaarde: „Boetes zullen ons nooit tegenhou den. Een paar zijn bang om de kast in te gaan. Maar Bank Holiday is voor ons de opwindenste tijd van het jaar Inbreker had pech (Van onze Bossche correspondent) Toen een Eindhovense moeder gis termorgen om kwart over drie een beetje angstig naar de voordeur liep, om te kijken wie er midden in de nacht aan belde, ontwaarde zij een man in pyama die haar een hand tas met f400,— overhandigde. Tas, met inhoud, had een uur tevoren nog op tafel gelegen in de kamer van de Eindhovense. Toen ze naar bed ging liet zij de achterdeur open voor haar zoon, die nog thuis moest komen. Een onbe kende nam deze gemakkelijke gele genheid graag te baat om het huis binnen te wandelen. Hy had echter buiten de waard gerekend, want een maal buiten met de buit sloegen en kele honden in de buurt aan. Een buurman werd daar wakker van en ging eens kijken wat er aan de hand was. De onbekende dief schrok zo, dat hij de handtas weggooide en de benen nam. Aan de hand van papieren in de tas zag de attente buurman wie de eigenaresse van de tas met de f 400,- was en hij besloot de vondst meteen maar terug te brengen. DIEVEN ONDERNEMEN STROOPTOCHTEN IN BIJLMERMEER WEESPERKARSPEL De veel omstreden Bijlmermeer is op het ogenblik op geheel nieuwe wijze een zorgenkind geworden, met name voor de Rijkspolitie. Geregeld blijken die ven strooptochten in dit gebied te ondernemen, waarbij vooral leeg staande boerderijen, bestemd voor de sloop, door hen worden bezocht.. Uiteraard zijn deze boerderijen al ontruimd, maar men vindt er toch nog van alles wat van zijn gading is: closetpotten, kranen, ijzer, lood, pijpen, houtwerk. Na de bouwvakvakantie deed een woonwagenbewoner een bijzonder onaangename ontdekking. Toen hij met zijn vrouw van vakantie thuis kwam, bleek in de woonwagen te zijn ingebroken. Bijna alle aan wezige elektrische apparatuur bleek te zijn verdwenen: een wasmachine, een centrifuge, een koelkast, een radio-piek-upcombinatie, een tele visietoestel, een elektrische klok, een koffiemolen, een naaimachine en een scheerapparaat. Alleen de stofzuiger hadden de dieven laten staan. De schade wordt op ettelijke duizenden guldens geraamd, want het nog jonge echtpaar was niet verzekerd. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Emmen (wijkgem. An- gelslo) (6e pred.pl.) (toez.) Y. Strik- werda te Marssum en (7e pred.pl.) (toez.) dr. W. Bloemendaal te Win terswijk. Aangenomen naar Eefde (2e pred.pl.) L. Wlerlnga te Veere het beroep van de Gen. Synode tot zend.- pred. In Kameroen (docent aan de theol. school te Ndoyngué) dr. J. H. Stelma te Bloemendaal. Bedankt voor Kolder- en Dlnxterveen (toez.) B. W. Okma, kand. te Westerbroek voor Muiden (toez.) Chr. v. Dop te Amers foort. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Noordbergum H. J Ven hulzen, kand. te Harderwijk. ENCYCLIEK VAN PAUS PAULUS De eerste encycliek van Paus Pau- lus zal „Ecclesuam" heten en de da tum dragen van 6 augustus, de feest dag van de „Gedaante-verandering van Christus", maar pas in de loop van de volgende week gepuliceerd worden. Dit heeft de Paus zelf mee- degedeeld tijdens een algemene au diëntie vanmorgen in het zomerver blijf Gastelgandolfo. De encycliek zal handelen over „De wegen van de kerk" en bestaan uit drie hoofdstukken: geweten, her nieuwing, dialoog. RADIO EN TV VANAVOND Het populaire „Top of Flop" opent vanavond 't VARA-televisieprogram- ma om 19.30 uur. Deze keer zetelt de jury niet in de Brabantse Kem pen. De VARA brengt vanavond een stuk van Tenessee Williams op het scherm „Mooney 's jongen huilt niet". Deze eenacter, die om 21.55 uur be- L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. Mensonterende toestanden Vanzelfsprekend verdient het journaal vandaag extra vermel ding. Niet zo zeer wegens een bijzondere prestatie, het was een kwestie van transfer een technische aangelegenheid dus, maar als instelling die in staat stelt iets ..groots" - redding van men sen mee te beleven in woord en beeld. Brandpunt" opende direct daar na met een fikse misser. De K.R.O. moest zo nodig eigen duit in het ver- mogensaanwasdelingszakje doen. Dat puilt al uit, maar louter van woor den. Een school voor veelbelovende jonge voetballers in Italië was het andere nummer. En dat was dus nog meer gericht. Het doel leek in ieder geval wel om meer pit in de wedstrijd te brengen. Men kan niet zeggen dat de makers van het pro gramma „Zomerwedstrijd", dat daar- (Van onze speciale verslaggever). Middenin een nationale cam pagne tegen de import van buitenlandse films, is in Dja karta voor het eerst sinds ja ren weer een Nederlandse rol prent op het witte doek ver schenen. Al een paar dagen lang vermelden de uithangbor den van 4 Djakartaanse bio scopen in grote letters „Pen- jerboean" „The silent raid" en daaronder in kleinere let ters: „De overval" met Rob de Vries, Kees Brusse, Yoka Ber- retty en Hans D. Culeman. Vreemd gezicht Een vreemd gezicht, deze goed Hollandse namen boven 't verkeersgewoel van Djakar ta. We zijn de bloedhitte van bioscoop Caria ingetrokken om te kijken hoe het filmepos van de overval op de Leeuwar der strafgevangenis het hier, achttienduizend kilometer van huis deed. In de ongeventileer- de rokerige zaal met achttien honderd kijkers ivas de koelte van het Hollandse landschap met Yoka's wapperende haren en Robs dikke duffel de sterk ste impressie. Het verzetshel- dendom kwam eerlijk gezegd niet erg over naar dit broeie rige, rumoerige, revolutionaire Djakarta, dat zo verschrikke lijk met zich zelf bezig is en elke bezoeker overspoelt. Dat „De overval" de ware weergave is van en stuk Nederlandse on afhankelijkheidsstrijd scheen niet tot de kijkers door te dringen. Maar de kwaliteit was helaas ook niet zo erg best. De projectie was niet in zwart-wit, maar in een onbestemd licht en donkerbruin door een te ge ringe lichtsterkte van de pro jectoren. Het Nederlands kwam wat schor uit de luidsprekers en de ondertiteling in het In donesisch zakte af en toe tot beneden het beeldscherm. Maar misschien zijn dit soort tekortkomingen normaal in Djakartaanse bioscopen, zodat het publiek er niet meer over valt. Goed begin Dan is „De overval" wellicht een heel goed begin geweest voor de opening van een con tact op filmgebied. Indonesië maakt tegenwoordig heel wat eigen films waarvan er wel licht eens één naar Holland kan komen. We zullen hem zeker gaan zien en dan denken aan de smelthitte in Caria. De boycot van buitenlandse films past in het streven naar bevor dering van het nationale be wustzijn. De minister van on derwijs dr. Prijond is de grote man van dit beleid en onlangs heeft hij de woeste tienerkap sels en -kleding op de korrel genomen. Vooral van de Beat- le-stijl moet de minister niets hebben. Beatle-muziek en twisten is hier trouwens verbo den. Maar ook tegen bijnamen als Fransje, Mientje, Wimpie die hier blijkbaar nogal po pulair zijn richtte de be windsman zich. We vragen ons af waar de minister zich zor gen over maakt. Beatle-haren en Beatle-kleren overheersen het straatbeeld namelijk niet. We hebben op onze lange om zwervingen door de hoofdstad nog geen enkele Beatle-per- soon gezien. Misschien is het met de Wimpies en de Fransjes erger, maar erg gevaarlijk kunnen deze bijnamen toch moeilijk zijn. Gehate metropool Aan de andere kant van de Java-zee ligt de gehate metro pool Singapore in vele dingen lijkend op Djakarta, maar veel sterker met een Wésters sausje overgoten. En Westerse invloed cultureel, commercieel en politiek geldt hier als neo kolonialisme. Om de strijd te gen dit verderfelijk verschijn sel zo goed mogelijk te kunnen voeren, moet men de eigen zui verheid zo hoog mogelijk op voeren. Het zal ons benieuwen of Anneke Grönloh, de Blue Diamonds en de Jumping Je wels volgend jaar echt in Dja karta mogen optreden, zoals een ondernemende Nederland se zakenman hoopt: succes zullen onze tiener-sterren ze ker hebben maar dr. Prijond zal de wenkbrauwen wel fron sen. Oost-Duitsland weigert Geen al-Duitse verkiezingen De Oostduitse regering heeft gis teren in een voor vijfentachtig lan den bestemd memorandum ov:r het onlangs gesloten Oostduits-Russisch vriendschaps- en bijstandsverdrag gezamenlijke verkiezingen ter oplos sing van de kwestte-Duitsland van de hand gewezen. In de gisteravond door het Oost duitse persburlau ADN verspreide tekst van het memorandum wordt de Duitse Bondsrepubliek als „imperia listisch en revanchistisch" gebrand merkt, De Bondsrepubliek rekent erop, dat zij met haar grotere in wonertal zal winnen, maar de Duitse kwestie „kan niet door verkiezingen geregeld worden", zo wordt ver klaard. Een regeling is alleen mo gelijk, wanneer „in West-Duitsland de vredelievende krachten tegenover de wapenfabrikanten en militaristen tot hun recht komen". Oost-Duitsland vestigt in het bij zonder de aandacht op de in het verdrag met Rusland opgenomen be paling, volgens welke West-Berlijn door de Sow jet-Unie en de DDR als „zelfstandige politieke eenheid" wordt beschouwd. „West-Berlljn is geen gebied van de Westduitse Bondsrepubliek en zal dat ook niet worden", aldus het memorandum. MET EEN ENKEL WOORD BINNENLAND Nieuwe Turkse ambassadeur De heer Resat Erhan zal worden benoemd tot ambassadeur van Turkije ln Den Haag. Hij Is ambassadeur ln Teheran geweest. De heer Erhan zal de heer Fuat Kepenek opvolgen, die sinds 15 Juli 1961 Turkije ln Nederland ver tegenwoordigt. Verdronken Het 3-Jarige dochter tje Nlenke van de familie K. Humalda uit Beetsterzwaag ls gistermiddag ln Staveren verdronken. Het kind was met haar ouders op vakantie in Staveren en terwijl het op het strand speelde, liep het ln een onbewaakt ogenblik het water ln. Jongen verdronken Gisteravond ls de 11-Jarige Johan Kaas bij het spelen ln de Entrepothaven by de Zee burgerkade in Amsterdam gevallen en verdronken. In zwembad verdronken De 9-Ja- rige zoon van de familie H. A. Gunne- wick in Lichtenvoorde ls gisteren ln het plaatseiyke zwembad verdronken. BUITENLAND Door brand verwoest Het „Bati- ment Electoral" ln Genéve, waar ln de loop der laatste Jaren tal van belang rijke internationale conferenties wer den gehouden, ls gistermorgen door brand verwoest. De schade wordt ge raamd tussen vUf- en zesmiljoen Zwit serse franken. Het gebouw kwam aan het einde der vorige eeuw tot stand en was bestemd al6 hoofdkwartier voor de kantonverkiezingen ln Zwitserland. La ter diende het als tydeiyke conferen- tlegelegenheld voor de Volkenbond Ook de conferentie over Laos werd er ln 1961 gehouden, terwyi er dit Jaar nog de openingszitting van de „Ken- nedy-ronde" plaatshad. Voorbeeld Negenentwintig Ban- toehoofden uit Zuld-Rhodeslë bestu deren het leven van de Bantoes in Zuld-Afrlka. zy waren zeer getroffen door de ethnlsche groepering, welke in Zuid-Afrika wordt toegepast (geschei den land en woonbuurten voor de stammen). Chief Kaisa merkte op: „Als ik het voor het zeggen had, dan zou by ons alles zo uitgewerkt worden als in de Bantoestans. Het is niet goed de stammen te vermengen: dat ver oorzaakt alleen maar moeliykheden". Nieuwe staking „Alitalia" De vlie gers van de Italiaanse luchtvaartmaat schappij „Alitalia", die in de nacht van maandag op dinsdag te midder nacht een staking van 78 uur beëin digen, zullen vrijdag, te beginnen om 10 uur s' ochtends opnieuw een staking va.i 48 uur houden. In de afgelopen twee maanden hebben zij reeds ver scheidene malen gestaakt om een nieuwe arbeidsovereenkomst met ho gere salarissen e.d. te krygen. StedenprRs voor Innsbruck De Europese stedenprijs van de Raad van Europa is dit jaar toegekend aan Inns bruck in Oostenrijk. Voorts gaan Euro pese vlaggen, als erkenning van ver diensten voor de Europese eenwording, naar Tielt (België), Complégne, Mon- tolivet en Orleans (Frankrijk), Udlne (Italië), Bad Homburg, Wetzlar en Möhringen (Duitsland), en Hayes en Harlington Groot-Brittannië Gerucht over Ulbrlcht Het West duitse weekblad „Der Spiegel" meent te weten dat de Oostduitse leider Wal ter Ulbrlcht aan een ongeneesiyke ziekte ïydt. De hoofdredacteur van het Sowjetrussische blad „Izwestia" zou dit tegenover „Der Spiegel" hebben ver klaard waarbij hij had opgemerkt dat op volgde van dit streven bezeten waren. We volstaan met deze korte karakteristiek, omdat we menen dat zij aan duidelijkheid niets te wensen doet overlaten. Nog iets zomers was er te verwer ken, want ln schone wedkamp pro beerden de beide belgische t.v.-secties en de K.R.O. elkaar de loef af te ste ken door de produktie van een drie tal zomercarrousels, elk een. De pre sentatie van de Walen gisteravond piepte en kraakte nogal. Naast wat oude kost, en langgerekte nummers was er weinig wat iets te maken had mei internationaal peil, waarbij wij als frisse noot graag uitdrukelijk Helen Shapiro uitzonderen. Daar zat gang in, daar kwam muzikaal ritme uit. Volgens programma zou dit Knok- ke-produkt afgelost worden door een uur Hitchkock. De 50 minuten thril lerspanning vervielen echter om plaats te maken voor een heel wat authentieker beklemming, die ten minste zin had om op de kijker te worden overgebracht. We doelen op de grandioze C.B.S. -documentaire over Harlem-New York. Heet van de naald werd een gaaf, afgerond en schril beeld geschetst van de mensonterende toestanden, die er heersen. Het geheel maakte een ob jectieve indruk. Er werd scherp gevraagd, maar toch niet zo dat we het als „harde journalistieke stijl" zouden willen betitelen. De antwoorden der insiders waren echter voor het merendeel keihard, wrang, verbitterd, uitzicht loos en toch genuanceerd. Iedereen bleek vol van politionele misstanden, maar de politiechef kwam verklaren dat hy graag mededelingen daarover tegemoet ziet. Ook burgemeester Wagner sprak welwillend en liet niet merken hoezeer hy zyn onderbro ken Majorca-vakantie betreurde. Hy concludeerde onverdroten dat de po litie het goed deed in de door hem bestuurde metropole. Zelfs in Harlem, maar een antwoord op de vraag waar de mensen heen konden om de diepe tristesse te ontvluchten, gaf ook hy niet. Naar nergens, meenden ze zelf. Naar de toekomst, vond de burger vader zyn enige pluspunt was dat hy het nog eeriyk leek te menen' ook. Vervolg van pag. 1 VL00TINCIDENT Johnson toonde zich by de sprekken met regerings- en Congres leiders persoonlyk verontwaardigd over het gedrag van de Noordviet- namezen. Nog gisteren dacht men algemeen, dat de aanval op de al leen varende „Maddox" een „vergis sing" was geweest. Thans moet men wel inzien dat het Hanoi's opzet was een directe confrontatie met de Ame rikanen te forceren. Niemand blykt echter te weten waarom de commu nisten dit willen. Tenslotte moeten zy toch ook beseffen, dat de Zeven de vloot met zijn dertig torpedoja gers en verschillende vliegtuigmoe derschepen niet voor de poes is, zo dat er geen militair succes voor hen Eerder lykt het er daarom op, dat Hanoi de Amerikanen wil provoce ren, wellicht met het doel een cri sis te forceren die het communisti sche blok als één man achter de Noordvietnamese leider Ho tsji-minh zal brengen. Het blyft echter gissen. Vast staat echter dat Washington er de nadruk op blyft leggen dat het tegen uitbreiding van de oorlog is. i de Amerikaanse hoofdstad werd gisteravond duidelyk gezegd, dat militaire acties van de Zevende Vloot bedoeld zyn als een beperkt antwoord op de Noordvietnamese aanvallen en meer niet. Minister Rusk heeft dat ook onmiddeliyk aan de bondgenoten meegedeeld. Wat zegt Moskou Het Amerikaanse besluit, een by- een komst van de Veiligheidsraad te vragen, die de Noordvietnamese agressie moet veroordelen, is een be- wys, aldus meent men in kringen van de Verenigde Naties, dat Wash ington zich bewust is van de grote bezorgdheid, die in de gehele wereld is gewekt door een vei-ergering zy het in beperkte mate, van de oorlog in Zuidoost-Azië. By deze verslech tering is Noordvietnamees gebied be trokken en Noord-Vietnam is geen lid van de Verenigde Naties, maar wordt wei erkend door de Sow jet- Unie, Peking-China en andere com munistische landen. Hoewel de gebeurtenissen in de Golf van Tonkin Peking het nauw ste raken, zal by de komende de batten in de Veiligheidsraad de aan dacht vooral uitgaan naar de hou ding van de Sowjet-Unie, te meer daar de onderhavige incidenten in sommige kringen van de Verenigde Naties worden beschouwd als aan wijzingen voor de bedoeling van Pe king de Verenigde Staten tot daden te brengen, die de door de Russische leider Chroesjtsjow gepropageerde co-existentie-politiek hoe langer hoe minder houdbaar zouden kunnen maken. De commentator van Radio-Mos kou op het gebied van de buiten landse politiek verklaarde gisteren, dat „het militaristische lawaai dat Washington in de Golf van Tonkin heeft gemaakt, duidelyk de mario netten in Saigon in de kaart speelt" en dat „de Zuidvietnamese dictator, generaal Khanh, nu zyn Amerikaan- meesters aanspoort op grote schaal de democratische republiek (Noord-) Vietnam te provoceren". gint geeft een beeld van de men lyke eenzaamheid, een geliefko onderwerp van Tennessee Williai Mooney (Jules Croiset) verloren raakt in de massa van de werelds tracht zyn eenzaamheid te ontvlui ten in 'n huwelyk. Hij slaagt er er ter niet in tot wezenlyk contact r zyn vrouw (Sonja Brill) te kom „Mooney's jongen huilt niet" wo geregisseerd door Loet Steenberg Het VARA-radioprogramma via I versum 1 begint om 20.05 uur r muzikale vakantie-trips, lichte n ziek om in vakantie sfeer te kon Om 21.25 uur volgt een program) van operettemuziek. In het kaï van het Holland Festival 1964 wi den op 27 juni j.l. opnamen gemai in de Marekerk in Leiden van 1 Vègh Kwartet. Samen met opnan in het Concertgebouw in Amsterd; worden deze uitgezonden in een 1 mermuziek-programma, dat om 22 uur begint. Het Radio-kamerork speelt via Hilversum 2 om 2( uur o.a. werken van Mozart. 22.00 uur volgt een programma v gewyde muziek. De avond wordt 1 sloten met een uitvoering van 5de Symfonie van Schubert door 1 Phipharmonia Orchestra o.l.v. Oj Klemperer. VOOR DONDERDAG 6 AUG. Hilversum I 402 in AVRO: 7.00 Nws., 7.10 Ochtendgi 7.20 Lichte grmuz.. VPRO: 7.50 D, opening. AVRO: 8.00 Nws., 8.15 Llc: gr.muz., 9.00 Ochtendgym., 9.10 groenteman, 9.15 Klass. grmuz., t Waterstanden, 9.40 Morgenwyding 10.00 Lichte gT..muz. 10.50 Voor kleuters, 11.00 Nieuws, 11.02 Hulshc delijke zaken, lezing, 11.15 Radiopt harmonisch orkest: klass. muzl 12.00 Licht ensemble met zangsolh 12.30 Med. t.b.v. land- en tuinboi 12.33 Promenade-orkest: concertmi sen, 13.00 Nws., 13.15 Reportage v de Europese Roelkampioenschapp voor heren te Amsterdam. 13.20 Mi eventueel actueel of gr.muz., 13 Beursberichten, 13.30 Militair orkt 14.00 Klass. kamermuz., 14.45 En p: sant, cabaretprogr., 15.15 Lichte g muziek. 16.00 Nieuws, 16.02 Sopra en piano: moderne liederen, 16 Churchill als parlementslid, lezi 16.45 Licht Instrumentaal kwan 17.00 Voor de jeugd. AVRO: 18.00 Nieuws. 18.15 Rejx tage van de Europese Roeikamploe schappen voor heren te Amsterdam 18.20 Lichte gr.muz.. 18.30 Licht kest met zangsol., 19.00 Sportpara 19.30 Lichte muz., 20.00 Nws., 20 Stereof. uitz.: Sopraan en piano: kh sieke liederen, 20.50 Bondig Bullet: wekelykse kunstnotities. 21.00 O: roeporkest en solist: Mod. en kla muziek., 21.45 Licht ensemble n zangsollsten, 22.30 Nws., 22.40 Ach liteiten, 23.05 Pizzicato: nleuwsfli sen en actualiteiten uit de liet muziekwereld. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II 298 m KRO 7.00 Nws., 7.10 Morgengebi 7.15 Lichte gr.muz., 7.55 Overwegir 8.00 Nieuws, 8.15 Lichte gr.mu praatje voor de vrouw, toerlstiscl tips en programma voor de klndert 10.00 Klassieke grammofoonmuzlij operettefragmenten en praatje voj de vrouw, 11.00 Voor de zieken. VPI 11.45 Lichte gr.muz., 12.15 Leven het land, gesprek, 12.30 Med. t.b land- en tuimbouw, 12.33 Deze we« praatje en ber., 13.00 Nieuws, 13} Klassieke gr.muziek, 13.45 Voor vrouw. NORV14.15 Metropole orket 14.45 Geestehjke liederen, 16.00 A den volcke, klankbeeld, 16.45 Kis cellosonates, 17.00 Voor de JoUf 17.30 Lichte gr.muz. voor de teei agers. 18.15 Sportagenda. NCRV: 18.20 Promenade orkest i soliste. 19.00 Nieuws en weerpraat 19.10 Vocaal ens. met zangsollst. kla< muziek, 19.30 Radiokrant, 19.50 Plan spel: lichte muziek, 20.10 Lichte gi muziek, 21.40 Zet - Pé. licht pr gramma, 22.00 Kerkorgelconcert. 22.' Nieuws en herhaling SOS-berlchte' 22.40 Avondoverdenking, 22.55 Boel bespreking. 23.00 Platennleuws, 23.5' 24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S KRO: 15.00-15.45 Voor de vrou 16.00-16.15 Voor de kinderen. 19, De Flint-stones, tekenfilm (deel 31) NTS: 20.00 Journaal. KRO: 20. Brandpunt. 20.40 ZomerwedstrlJ NTS: 20.50 Niet op z'n burgers, g filmd programma over klederdrachte: KRO: 21.20 Als het Je tijd ls toneelstuk. 22 45 Epiloog. NTS: 22.5' 23.00 Journaal. Experimentele uitzendingen op In tweede net (kanaal 27) NORV: 20.40 Herrie om Harrle, t' spel. 21.20 Documentair programxr over het politle-apparaat, 21.45 Dr maal negen, tv-film, 22.10-22.35 Dl< renleven, documentaire film (II). Advertentie Pijn op reis? WITTE KRUIS w MAAKT U VLOT WEER FIT! \^V is (Van onze moderedactrice) De Parijse couturiers hebben de afgelopen week duidelijke taal gesproken. Deze winter geeft de jeugd de toon aan in hun collecties. Zelfs de meest be houdende ontwerpers zijn er voor door de knieën gegaan. Typische kledingstukken uit de jongemeisjesgarderobe als wijde rokken, lange broeken en sport kousen zijn door de haute-cou- ture gretig geadopteerd. De ivo- ren-toren-mentaliteit van de Pa rijse mode heeft daarmee ^afge daan. Weg met de excentriciteit, leve de draagbaarheid! Ook Antonio del Castillo, de ont werper voor de echte en de geld adel, heeft een verjongingskuur ondergaan. Schoolmeisjesjasjes en lange broeken drukken een jeugdig stempel op zyn collectie. Voor de pantalon maakte hij de beperking, dat ze niet op straat mag worden gedragen, maar voor het weekeinde, de jacht en voor het reizen beveelt hy ze warm aan. De pantalons val len wyd over de heupen tot op de voet, of reiken tot aan de kuit. In het laatste geval bedekken kuit- laarsjes de rest van het been. Sportlef zyn ook zyn robes-tail leurs met hun korte hooggesloten jasje, portefeuille-rokken, rokbroe- natuuij 4ijj v^6~.ken °f rokken met schorteffect. Ulbrlcht niet lang meer televen heeft. Castillo maakt ook pisachtige man tels, ze zyn smal op de buste, heb ben een opstaand boordje en een dubbele rij knopen. Veel Jassen heb ben ook vierkante stiksels op het voor- en rugpand. Voor het cocktail-uur maakte hij kleine creaties in zwart, strak op de buste sluitend en op de heupen heel wyd en bol uitstaan als een pompoen. Op het hoofd worden twee kleine dopjes gedragen, met twee lange zwarte veren tot op de rug. Onafscheideiyk attribuut bij zyn modellen was een zwart leren wandelstok met knop. Zelfs by zijn avondtoiletten ondei-steunden die de mannequins. Een van Castillo's be- kooriykste toiletjes, dat zo van een schildery van Degas af leek gestapt, was een wit, strapless avondjurkje van tule met een brede roze cein tuur op de taille. Al met al een collectie waai-op deze Spaanse Paryzenaar trots kan zyn. Saint Laurent De jonge ontwerper van Dior, Yves Saint Laurent, werd geïnspi reerd door de vrouwelykc vrouw, lang en slank, zyn collectie toont veel tailleurs met lange jasjes, die hoog gesloten worden, een klein, kraagje hebben, terwyi de rok wijd vallend ls. Net zoals veel collega-couturiers wil Saint Laurent, dat de vrouw zich deze winter gemakkelijk be weegt. De rokken by hem bedekken juist de knie. De show van Saint Laurent had geen echte vei-rassin- gen. Wel ontstond er wat verbazing, toen er mannequins verschenen met een bloem in het haar.... la Chanel. De cocktailjurkjes bode geen spectaculaire ontwikkelinj evenmin als de dinerjaponnetjes e de kleding die in de schouwbur, wordt gedragen. De lengte was ws opmerkelijk; die deed denken aa de „new-look", driekwart van ht been werd door de rok bedekt. D avondjaponnen waren vry klassiel eenvoudig, en daarom gedistingeer< De vrouw moet er door haar per soon de nodige fleur aan gevei De stoffen waxen fraai satyn e larné, veel bewerkt met Juweeltjes e borduursel. WEKRRAPPORTEN (Van hedennxorgeD t uur) Amsterdam geh. bew. Den Helder geh. bew. Ypenburg zwaar bew. Vlissingen zwaar bew. Eelde geh. bew. De Bilt geh. bew. Twenthe motregen Eindhoven geh. bew. Zuid-Llmb zwaar bew. Helsinki regen Stockholm half bew. Oslo onbewolkt Kopenhagen licht bew. Aberdeen zwaar bew. Londen Parys Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Munchen Zurich Genève Locrano Wenen zwaar bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt hall bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew licht bew. Athene Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon onbewolkt licht bew. half bew. onbewolkt zwaar bew. half bew. 22 14 0 21 15 0 20 14 0 23 13 0 25 13 0 22 10 0 25 17 0 28 14 0 26 13 0 26 12 0 26 12 0 22 13 0 27 20 0 30 16 0 29 19 0 37 19 0 34 20 0

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 2