LEIDSCH DAGBLAD Amerikaanse luchtaanval op Noordvietnamese bases „Duizenden" opstandelingen vallen Stanleystad binnen Militaire actie en Tegenspraak vergadering van de Veiligheidsraad VN Chauffeur in mijn leeft nog ALLE EUROPEANEN GEVLUCHT Continentaal plat van Noordzee verdeeld Bestuur KLM-vliegers plotseling afgetreden Jpgertdht 1 maart 1860 WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1964 No. 31330 Directeur: E. a. E. van Dishoeck [oofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Vlag wit? INDAAG, 5 augustus 1964, volk zich verheugde over Ie geboorte van een tweede dochter n het Koninklijk Gezin. Haar Ouders gaven haar de voor iie tijd en onder die omstandig- leden, symbolische naam IRENE, tfj die de vrede brengt Deze symboliek is, helaas, een |llusie gebleken. De hooggestemde verwachting, Urelke aan deze naamgeving ten pondslag lag, werd wreed verstoord Joor de historische ontwikkeling, die n een overrompelend tempo leidde naar en wij mogen wel zeggen ontaardde in een tweede wereldoor log. SINDSDIEN is een kwarteeuw verlopen. Elk jaar, dat op Irene's geboortejaar volgde, hebben hon derdduizenden landgenoten de be hoefte gevoeld om hun aanhanke- jlpheid jegens ons Vorstenhuis te betonen door op haar verjaardag, Eoals voor alle leden van het Koninklijk Gezin, de nationale drie kleur uit te steken. Dit jaar is dat en wederom helaas voor het eerst sedert 25 jaar anders. Maar er is in dit afgelopen jaar dan ook het een en ander gebeurd, dat een grondige verandering heeft veroorzaakt in de verhouding tussen deze koningsdochter en ons volk. Ten eerste haar overgang tot het katholieke geloof en ten tweede -- en daarmede ten nauwste samen hangend haar huwelijk met een buitenlandse prins, die aanspraken maakt op een positie, welke zich bijzonder moeilijk laat verenigen met Nederlandse opvattingen om trent democratie. VOOROPSTELLENDE dat beide beslissingen van Prinses Irene geheel en al liggen in het particu liere domein van haar eigen per soonlijkheid en op welke beslissin gen niemand dan ook volgens demo- cratisch-liberale begrippen het recht heeft kritiek uit te oefenen, moet niettemin worden geconstateerd dat de Nederlandse regering door haar besluit om vandaag van alle open bare gebouwen de vlag te doen uit steken, verwarring heeft gesticht. Immers, Prinses Irene is door haar huwelijk met Prins Hugo in staats rechtelijke zin niet langer een Prin ses van Oranje. Zij heeft door haar huwelijk vrijwillig en welbewust af stand gedaan van haar aanspraken op de troon. Maar zij blijft mogen wij zeggen: ondanks alles? een kind uit het Huis van Oranje. Deze overweging, geworteld in onze na tionale verbondenheid met ons Vor stenhuis, heeft, naar onze mening, in belangrijke mate bijgedragen tot het hierboven genoemde regerings besluit. En misschien maar dat is niet meer dan een persoonlijke veron derstelling, die wij overigens vol komen terecht zouden achten heeft daarbij ook een rol gespeeld, dat een dergelijke geste een eerbe toon zou kunnen betekenen aan de waarlijk koninklijke houding, welke ons Koninklijk Paar in die voor hen uitzonderlijk moeilijke tijd heeft ingenomen. Nogmaals: staatsrechtelijk niet of nauwelijks verantwoord. Maar als vriendelijkheid psychologisch be grijpelijk en aanvaardbaar, zij het dit laatste ook uitsluitend bij wijze van compromis en als overgangs maatregel. Enkele gemeenten in ons land hebben gemeend het voorbeeld van de regering om vandaag de vlag uit te steken, niet te moeten navol gen. Leiden en de omliggende ge meenten doen dat wel. Wij achten dat onder de gegeven omstandighe den Juist; per slot van rekening is 25 Jaar ook neg een soort kroonjaar. Maar dan niet gezien als nationale manifestatie. Prinses Irene blijve ons dierbaar als dochter van ons Koninklijk Paar. Onze hartelijke gelukwensen gaan op deze dag uit naar haar en haar echtgenoot, maar wij dienen ons daarbij bewust te zijn van het feit, dat zy niet langer deel uitmaakt van ons Koninklijk Huis. Op grond van dat bewustzijn spreken wij dan ook de hoop uit, dat de Nederlandse regering haar stand punt in volgende jaren zal herzien. Er is nu genoeg gezegd en geschre ven omtrent de „kwestie Irene". Laten wij het nu maar over aan de tyd, die alle wonden heet te helen (Van onze correspondent in Washington) Communistisch Noord-Vietnam heeft zich schuldig gemaakt aan een nieuwe aanval op schepen van de Amerikaanse Zevende Vloot in de Golf van Tonkin: de Amerikaanse torpedobootjagers „Maddox" en „Turner Joy" zijn in de nacht van maandag op dinsdag tijdens een normale patrouilletocht in de internationale wateren op ongeveer 105 kilometer van de kust door een aantal Noordvietnamese patrouilleboten aangevallen. De Amerikaanse schepen liepen geen schade op en onder de bemanningen vielen geen gewonden. Twee van de aanvallende schepen zijn door kanonvuur van de Amerikaanse jagers en vliegtuigen tot zinken gebracht. Amerika heeft geantwoord met het uitvoeren van 64 luchtaanvallen op Noordvietnamese bases van motortorpedoboten, waarbij twee toestellen verloren gingen door afweergeschut. Een vierde van de boten in de aangevallen bases is vernietigd. De aanvallen duurden 4 a 5 uur. ncta liet weten, dat een nieuwe aan val op Amerikaanse strijdkrachten „ernstige gevolgen" zou hebben). In een toespraak voor de t.v. deelde de president gisteravond mee, dat Washington deze kwestie van de Noordvietnamese aanvallen op Ame rikaanse schepen aan de Veiligheids raad zal voorleggen. De Raad zou reeds hedenmiddag om half vier Ned. tijd in New York bijeenkomen. In tussen zit Amerika ook militair niet stil: na beraad met de leden van zijn kabinet en de Congresleiders heeft de president besloten tot een Grote versterking naar Z.O. Azië De Amerikaanse president John son heeft snel gereageerd op dit tweede incident (zoals bekend sloeg de „Maddox" zondag in de Golf van Tonkin een aanval van drie Noord vietnamese torpedoboten af, waarna Washington Noord-Vietnam in een De Amerikaanse Nationale Veiligheidsraad (wel te onder scheiden van de Veiligheidsraad der Ver. Naties in New York) kwam in Washington bijeen n.a.v. een nieuwe aanval op een Amerikaanse torpedobootjager. Op de foto van links naar rechts George Ball, de onderminister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, minister van Buitenlandse Zaken, president Lyndon John son en Robert McNamara, mi nister van Defensie. Amerikaanse actie tegen de aanval Iers en bepaalde militaire installaties van waaruit de aanvallen zijn ge voerd. Vanochtend zijn eskaders President Johnson zei in zijn t.v.- toespraak, dat het Amerikaanse ver weer voor het ogenblik een beperkt karakter zal hebben en dat de Ver enigde Staten niet uit zijn op een grotere oorlog. Aan de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Rusk, is gevraagd de Amerikaan se positie uiteen te zetten „aan onze vrienden, onze tegenstanders en aan iedereen". Radio-Hanoi (Noord-Vietnam) heeft ontkend, dat Noordvietna mese oorlogsschepen gisteren op nieuw de Amerikaanse torpedo bootjagers „Maddox" en .Turner Joy" hebben aangevallen. Het nieuws wordt zonder meer als „een verzinsel van de Verenigde Staten" gediskwalificeerd. „Het maakt deel van het nieuwe plan tot provocaties van de Ameri kaanse imperialisten en heeft ten doel hun eigen onwettige duidelijke schendingen van de veiligheid van Noord-Vietnam te verdoezelen en de situatie in Zuidoost-Azië te verergeren". Wat deze tegenspraak waard is heeft Noord-Vietnam in de af gelopen maanden bewezen door de voortdurende infiltratie in Laos en Zuid-Vietnam, waar het zich eveneens voortdurend pro vocerend heeft gedragen. Over het eerste incident (van zondag) beweerde Radio-Hanoi, dat de „Maddox" zich in de territoriale wateren van Noord-Vietnam be vond. „Onze boten kwamen in actie om onze territoriale wate ren en ons volk te beschermen en het vijandelijke schip te ver- President Johnson zal voorts het Amerikaanse Congres verzoeken een resolutie goed te keuren, waarin dui delijk gezegd wordt, dat de regering der Verenigde Staten eensgezind is en alle maatregelen zal nemen die nodig zijn om de vrijheid en de vrede in Zuidoost-Azië te verdedi gen. Van de Congresleiders heeft de president reeds de verzekering ge kregen, dat een dergelijke resolutie snel en met een overweldigende meerderheid zal worden goedgekeurd. De Republikeinse kandidaat voor het presidentschap, Barry Goldwater, heeft de president laten weten, dat hij bij voorbaat de maatregelen die Johnson zal nemen, goedkeurt. Op een persconferentie zei de Amerikaanse minister van Defensie, Mc.Namara, dat het Amerikaanse verweer tegen de aanvallen van Noordvietnamese torpedoboten op zondag en dinsdag geleid heeft tot de vernietiging van minstens drie en wellicht nog een vierde Noordviet- namees oorlogsschip. De Ameri kaanse vergelding, die nog voort gang vindt, richt zich tegen de ba ses van de Noordvietnamese aanval lers, die zich niet in de buurt van de hoofdstad Hanoi bevinden. Slot pag. 2 De reddingsploegen in Cham- pagnole hebben vanmorgen met heel gevoelige luisterapparaten formeel vastgesteld, dat de chauffeur Marius Thienard, een van de vijf vermiste mijnwer kers, nog leeft en in de cabine van zijn vrachtwagen zit opge sloten. Vanmorgen werd een communiqué uitgegeven, waar in werd gezegd dat „men met alle middelen bezig is om met hem in contact te komen". De opstandelingen in Kongo hebben hun grootste overwinning tot dusver geboekt: in Leopoldstad nam men vanochtend ten minste aan, dat Stanleystad dat politiek, economisch en stra tegisch van enorme betekenis is in handen van de rebellen is gevallen. Men schijnt er wel in geslaagd te zijn alle Europese inwoners, zevenhonderd- in getal, tijdig met vliegtuigen te eva cueren. WEERBERICHT Hogere temperaturen Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: Opklaringen en droog weer. Over wegend zwakke veranderlijke wind, maar aan de kust later zwakke tot matige wind tussen zuid en west. Hogere temperaturen overdag. (Opgemaakt om 11.15 uur). 6 AUGUSTUS Zon op: 5.09 uur; onder: 20.22 u. Maan op: 2.56 uur; onder: 19.59 u. Hoogwater te Katwijk te 1.31 en 14.07 uur. Laagwater te 9.42 en 22.12 uur. STRANDVERWACHTING Hardnekkige wolkenvelden van de Noordzee lossen morgen lang zaam op door een zwakke meer zuidelijke wind. Overdag 19 tot 20 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Storingsfront bo ven Engeland neemt in betekenis af. Hogedrukgebied nadert boven het midden van de oceaan, waardoor voorlopig rustig strandweer. Dit nommex bestaat oiv 12 pagina's (Van onze Groningse correspondent) Na vijf maanden van onderhandelen is er een voorlopige over eenstemming bereikt over de verdeling van het continentale plat van de Noordzee tussen Nederland en Duitsland in verband met de vermoede olie en aardgas-rijkdommen. Bij het trekken van een scheidingslijn is men uitgegaan van de compromislijn in het gemeenschappelijke grensgebied van Neder land en Duitsland, de Eems en Dollar. Deze compromislijn is in noordelijke richting doorgetrokken tot aan de 54ste breedtegraad. De ontwerpovereenkomst behoeft nog de goedkeuring van de Neder landse- en Duitse regering, en ten slotte zullen de parlementen zich hierover nog moeten uitspreken. Dat de compromislijn als uitgangspunt is gekozen, betekent een overwinning voor de Nederlandse delegatie. In het eerste stadium van de on derhandelingen werd gezegd dat de Duitsers een stuk zeebodem boven de Waddeneilanden opeisten, dat hun krachtens het verdrag van Ge- nève zou toekomen. De compromis lijn in het Eems-Dollar gebied werd eerder vastgesteld en houdt het mid den tussen de door Nederland en de door Duitsland geclaimde landsgren zen in dit gebied. De grens, die Duitsland claimt valt samen met de laagwaterlyn die vlak langs de kust loopt bij Delfzijl. Volgens vluchtelingen hadden gis teren „enkele duizenden opstande lingen" de stad omsingeld, terwiil het garnizoen slechts zeshonderd telde. Het laatste bericht dat uit Stanleystad werd ontvangen, kwam van de verkeerstoren op het vliegveld. Daarin werd gezegd, dat het schieten steeds dichterbij klonk en dat het personeel van de toren zich gereedmaakte om het vliegveld te sluiten. Het offensief tegen Stanleystad werd maandagavond ingezet. Het eerst werd een basis van het Kongo lese leger op een tiental kilometers van de stad bezet, naar het schijnt met steun van een deel van de plaatselijke bevolking. Gisteren ver schenen de eerste opstandelingen in de stad zelf. Generaal Moboetoe ver klaarde gisteravond, dat zijn mili tairen hun basis in paniek verlieten. Volgens de Amerikaanse consul in Stanleystad werd echter voor het consulaat en elders in de stad hevig gevochten. Moboetoe deelde voorts nee, dat militaire versterkingen iaar Stanleystad onderweg zijn. De solidair hebben verklaard met de krijgers van opstandelingenleider Soemialot. Ook in de stad zelf waar Tsjombe ruim een week gele den nog zo'n hartelijk welkom ten deel viel schijnt een groot deel van de bevolking de rebellen te steunen. Voor de eerste maal sinds Kongo onafhankelijk werd is daar een stad van enorm belang geheel door Euro peanen verlaten. In Stanleystad met zjjn 80.000 inwoners, de op twee na (Leopoldstad en Elisabethstad) grootste stad van Kongo, zijn zelfs tjjdens de hoogtepunten van de di verse crises die zich hebben voor gedaan, nog wel Europeanen geble ven. Gisteren vertrokken per vlieg tuig alle Belgen en VN-functiona- rissen met hun gezinnen naar veili ger oorden. Stanleystad, de hoofdplaats van de oostelijke provincie, neemt in Kongo een centrale plaats in. Het vormt een knooppunt van verbin- dingeh, zowel over land, over water als door de lucht, bezit een uiterst modern vliegveld waarop de zwaar ste straalvliegtuigen kunnen landen en is tevens een landbouwcentrum. Vandaar dat de bezorgdheid in Leo poldstad over de ontwikkeling van de toestand in dat gebied bijzonder groot is. Uit Noord-Katanga komen gun stiger berichten voor de centrale re gering. Daar hebben regeringsgezin de militairen Boudewijnstad om singeld en wachten zij blijkens een mededeling van de provinciale mi- de stad te heroveren. De eerste van de negen ge redden uit de ingestorte mijn te Champagnole, Michel Jacques (in het midden met donkere bril) wordt voorzichtig de trap van het boor plat eau afgeholpen. Twee jongens verongelukt Twee jongens uit Vlaardingen, do 18-jarige P. Molenaar en de 17- jarige A. Moerman, zijn gister avond in Gulpen in Limburg ver ongelukt. De auto, waarin de jon gens meereden, is door nog onbe kende oorzaak vermoedelijk was de snelheid te groot van de weg geraakt en tegen een boom gereden. De jongens waren op slag dood. De bestuurder, een Duitser uit Stolberg jongens logeerden, werd is nog steeds be- bü Onenigheid over ontslagvoorwaarden Onder de KLM-vliegers heeft ernstige onenigheid over ont slagvoorwaarden in de afgelopen nacht onverwacht geleid tot het en bloc aftreden van het uit zes leden bestaande bestuur van de Vereniging van KLM-vliegers. Dit geschiedde in het vereni gingsgebouw in Amstelveen aan het eind van een in minder pret tige sfeer verlopen vergadering van het bestuur met de ledenraad. Het bestuur, dat over de verdere ontslagprocedure van vliegers als mede over de ontslagvoorwaarden in principe met de directie van de KLM volledige overeenstemming had bereikt, moest volgens de statuten van de vereniging alvorens het ver gelijk definitief met de directie af te sluiten, eerst de goedkeuring daartoe verkrijgen van de ledenraad. De le denraad sprak over het voorstel ech ter zijn afkeuring uit, hetgeen het bestuur aanleiding gaf op staande voet af te treden. In 1962 sloot het toenmalige be stuur een contract met de directie, volgens hetwelk de KLM slechts vliegers mocht ontslaan, wanneer dezen ongeacht welke andere in komsten ook een ronde som van 3% jaar salaris meekregen, plus voor ieder dienstjaar nog eens 2 maanden salaris en de pensioenbijdrage. De nieuwe KLM-directie deelde het be stuur vorig jaar mee, dat zij de re geling niet wenste te handhaven en dat ze deze zou opzeggen. Het be stuur van de vliegers stelde zich echter op het standpunt, dat niet eenzijdig kon worden opgezegd. Zo wel de directie als het bestuur ging tenslotte akkoord met een voorstel de zaak door arbitrage te laten be- De nieuwe voorwaarden hielden evenals de oude in, dat bij gedwon gen ontslag de overbruggingstoelage overeen zou komen met 3% jaar salaris, nu echter met aftrek van eventuele andere inkomsten uit een nieuwe betrekking. Daarnaast toon de de KLM zich bereid alle studie kosten te vergoeden, eventueel nodig voor overschakeling van een vlieger naar een geheel ander beroep. De ledenraad verklaarde zich gis teren wel akkoord met het voorstel voor arbitrage, doch wees de nieuwe ontslagregeling van de hand. Deze zou dan immers allereerst worden toegepast op de 45 jonge vliegers, aan wie de directie kort ge leden het voorlopig ontslag per 1 no vember heeft aangezegd. Deze vlie gers zouden uiteraard met de rege ling van 1962 meer gebaat zijn, want in dat geval zouden zij zonder meer 3% jaar salaris krijgen, plus 3 maanden inkomen voor ieder dienst jaar, ook al zouden zij reeds de vol gende dag in een andere betrekking stappen. Uit het Leidsch Dagblad van i 5 Aug. 1864: f Men zal zich eerst een f goed denkbeeld kunnen ma- f ken van het drukke bezoek J verleden Zondag te Scheve- f ningen als men weet, dat aan f de buffetten de som van 1400 gulden dien dag is ontvan gen. (Advertentie) Warmonder Hek, bij A. P. Papót Sr. op 1 Zondag 7 Aug. ten 5V2 uur 's 1 namiddags, muziek en comie- 1 ke zang. Opstijging van een prachtvollen luchtballon. En- 1 trée vrij.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1