Waar blijft moderne muziek NOORDWIJKER WINT BEKER VOOR MOOISTE GLADIOOL Mode in Parijs CARDIN WAAGT ZICH AAN BLOTE-BOEZEMMODE j Mannequins gevraagd Waspeenprijzen nog steeds teleurstellend DIEFSTALLEN UIT AUTO'S Geert cent wordt er voor ui LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 4 AUGUSTUS 1964 (Van onze mode-redactrice) PARIJS De bekende filmster Jeanne Moreau, on opgemaakt en met een hoge, bruine paardestaart, kwam op het nippertje bij de pre mière van Pierre Cardin. Zij kon het zich permitteren, haar gouden stoeltje stond al klaar. Want behalve een goede klant, is zij ook nog de harts-vriendin van de couturier. Voor de laatko mers onder de journalisten geen pardon: zij moesten zich tevreden stellen met een plaatsje op de trap. By Cardin was er nieuws: hy laat zyn mannequins weer kousen met naad dragen en hij doet mee aan de reacties op de blote boezem. Dat laatste is iets heel büzontiers, want Cardin heeft tot nu toe zelfs nooit een strapless japon laten zien. Sensatie verwekte dan ook een cock tailtoilet, waarvan het lijfje van de hals tot de taille toe was gespleten en waarin de buste half zichtbaar was. (Br werd geen b.h. onder gedra gen). Een andere vertaling van de blote-boezemlook was een toilet met diep V-décolleté waarbij over het midden van de buste een brede band liep. Voor overdag kivam Cardins collectie in grote lijnen overeen met wat zijn collega's deze winter gaan brengen. De brede raglan- mouwen, wijde rokken, die bij illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII H PARIJS. Een week voor de 1 H première stond er bij Pierre Car- n din nog een bordje in de etalage §i met „Mannequins gevraagd". Toch is daar in Frankrijk be- H paald geen gebrek aan. Er zijn ongeveer 300 geregistreerde mannequins. Bovendien zijn er fmeer die zichzelf komen aan- bieden, dan die werk afslaan. Wat dan wel de reden kan zijn? Het bekende weekblad „l'Ex- press" heeft een klein onderzoek s ingesteld. Luidde het commen- taar van de couturiers: Het is H ontzettend moeilijk om manne- quins te vinden die behalve een leuk gezichtje ook nog stijl en H klasse hebben. De mannequins a zelf gaven een andere reden. Het a vak wordt naar htm mening in verhouding tot wat ervoor a gepresteerd moet worden, niet M navenant betaald. Een manne- 1 quin gaat gemiddeld met 900 H franken per maand naar huis. H Daarvoor is ze dan ook van 's morgens tien tot 's avonds half zeven in touw. Ze showt in H de week van de premières drie M keer op een dag in snikhete sa il Ions en onder grote spanning. H Daarom geven er steeds meer kennelijk de voorkeur aan om H te poseren. Fotomodellen krijgen H namelyk 100 tot 200 franken j= H per uur! Misschien besluit n H „l'Express" zijn de manne- quins in de haute couture daar- p om wel zo schaars. r,|IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllffH hem gérend waren, en lange tail leur jasjes. De taille zakte bij Cardin tot op de heupen. Die lage lijn werd bij de tailleurs geaccen tueerd door ceintuurtjes die door lussen werden gehaald. Bij de jassen waren er veel redin gotes, uitgevoerd in grote wollen rui ten, met fluwelen kragen. Opmerke lijk bij de japonnen waren de gerim pelde halzen en geëncrusteerde cein tuurtjes. De hoge kegelvormige hoe den met platte randen deden aan de puntmutsen van heksen en sprook jes denken. Voor de avond ging Cardin te rug naar de vrolijke twintiger ja ren en de Charleston. Lange, zak- jurken van mousseline met stola's van wuivende struisveren die in dezelfde kleuren waren geverfd als de japon. Simonetta-Fabiani De lange broek of kniebroek gaat Parfjs de komende winter veroveren. Coco Chanel en Jacques Heim lieten ze al in hun collectie zien. Het Romeinse echtpaar Simo- netta en Fabiani bracht ons de nieuwe variant: de zogenaamde broeklaars. Dat is een hooggehakt laarsje van flanel waaraan een strakke, om het been spannende Dit hoge baretje met strik van Pierre Cardin is typerend voor zijn nieuwe wintercollectie maillot of broek van dezelfde stof is gestikt. Ze worden de hele dag door gedragen. Hetzij met grote capes in levendige kleuren als wit, hardrose en zachtgroen hetzij met zevenachtste jasjes die ook wel op een tuniek lijken. Het echtpaar bracht ook prachtige, lange gebreide gastvrouwrokken met jerseystruitjes voor winterse avondjes thuis. Het silhouet bij Simonetta en Fa biani is jong. De taille is hoogge plaatst en de lijn slank en wijd. De jassen en japonnen hebben dikwijls diepe zij plooien vanuit de taille of rokpanden met een overslag. Hun lievelingsstofwollen ruiten. Hun kleuren zijn echt Italiaans: tomaat- rood en sneeuwblank. Bij de tailleurs waren er twee modellen: korte jasjes met wijde rokken of heuplange jasjes met strakke rokken. De jassen zijn breed, op de rug soms doorgestikt met lengte- en dwarse naden en voorzien van raglan mouwen. Bij de avondtoiletten over heerst de strakke en eenvoudige lijn. De prachtige stoffen, geborduurd met goudlamé satijn en mousseline, ga ven er een weelderige rijkdom en al lure aan. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN C. Delsman i Kuiken en J. Cornet; Christina H. J„ dr van J. P. J. Thorn en H. P. Spaan; Johannes Wilhelmus Maria, zn van J. J. Ouwerkerk en A. M. Devllee; Helena Jacoba Antonla, dr van J. L. Bulln en A. J. C. BIJ; Wilhelmus Johanna Gerarda Maria, dr 1 bergen; Gerard Aloyslus, zn van F. J. ~i G. H. P. Bezuyen; Jacoba Hen- A. Ryfers; Antonle L. Llevense; Marlnus GETROUWD 1 E. Rooljakkers; J. W. C. van der MelJ; L. en J. M. M. Beckers; OVERLEDEN Vermeulen Ouwehand, 66 Jr, Rlgteren, 75 jr Groenteveiling Katwijk aan den Rijn Door de ongunstige ontwikkeling in de laatste tijd waren de aanvoer ders in de afgelopen week terughou dend met het aanbieden van was- peen aan de Katwykse groentevei ling. Er werd dan ook slechts 206.000 kg aangevoerd, tegen 231.000 kg in de voorafgaande week. Deze beper king was echter helaas van weinig invloed op de prijzen, die zich nog steeds op een teleurstellend niveau handhaafden. Alleen voor de B-sortering was er in het midden van de week een klei ne opleving te bespeuren, die echter later weer grotendeels teniet ging. Er was toch nog wel enige export, voornamelijk naar Duitsland en in veel mindere mate naar Engeland. Ook de industrie, aangelokt door de lage noteringen, nam nog wat par tijen af. Per kist van 20 kg waren de prijzen voor de verschillende soorten en kwaliteiten als volgt: Al f 2.40 tot f5.90 (f2.40 tot f7.80), A2 f2.40 tot f5.70 (f2.40 tot f7.10) B f2.40 tot f7.90 (f4 tot f8.80) en B-grof f2.20 tot f2.90 (f3.90 tot f4.60). Wellicht is er voor deze week een toename van de aanvoer te verwachten. Bos- peen bleef, bij gering aanbod, vrij aardig genoteerd met f 14 tot f 48 f 19 tot f48) per 100 bos. Het aan bod van bloemkool was bijzonder groot en bedroeg 193.000 stuks, tegen 159.000 stuks in de vorige periode. Vooral vrijdag was de hoeveelheid zeer omvangrijk. Daar ook aan an dere veilingen veel bloemkool wordt aangevoerd, kon het niet anders of de prijzen moesten een veer laten. Over het algemeen waren deze matig tot slecht. In de kwaliteit A2 vond zelfs enige doordraai plaats. De in- makerijen toonden slechts een gerin ge belangstelling omdat deze over het algemeen nog met onverkochte restanten van het vorige jaar zitten. De export was beperkt, uitsluitend naar de D B 100 stuks v A-extra f 24 tot f 48, A f 14 tot f 47 (f 12 tot f44) en A2 f 12 tot f26 (f 12 tot f29). Wanneer het koele weer zou aanhouden, is er voor deze week een mogelijkheid tot prijsver betering aanwezig, alhoewel nog een omvangrijke aanvoer wordt ver wacht. Vcor sla, waarvan op dit ogenblik de hoeveelheden niet zo groot zijn. bleef de belangstelling goed. Er werden dan ook, voor zover de kwaliteit goed was, bevredigende prijzen betaald. Al naar gelang van kwaliteit varieerden deze van f 4 tot f21 (f4 tot f24) per 100 krop. Er was een toegenomen aanvoer van prinsessen- en snijbonen te consta teren. Omdat ook op veilingen elders veel bonen worden aangevoerd on- Op klaarlichte dag vonden Noordwijk enkele diefstallen uit j to's plaats. Een tandarts, die zijn wagen op de Oranje Nassaustraat had geparkeerd, miste 's avonds een fototoestel en een filmcamera. Ten nadele van een Duitse gast, die zijn auto by het Golfbad had neer- j gezet, werd een draagbaar radiotoe- e stel gestolen. Toen hij na een paar uur terugkwam, bleek hem, dat de dieven de linnen kap van zijn volks- f wagen hadden stuk gesneden. f0 dergingen de noteringen een verdere daling. Voor prinsessenbonen werd f39 tot f67 (f43 tot f85) en voor f snijbonen f 30 tot f 82 (f 18 tot f 120) per 100 kg betaald. Andijvie werd verkocht voor f 9 tot f 17 (f8 tot s f 18» per 100 kg. Tomaten waren te laag geprijsd om de produktiekosten te kunnen goedmaken: f 1.50 tot f2.30 (f0.90 tot f3.78) per bakje' van 6 kg. Uien daalden iets in prijs, doch bleven met f 3 tot f 4.90 (f 3.80 tot f5.80) per kist van 20 kg vrij lonend. Kroten werden verkocht voor K f 1.10 tot f3.30 (f2.20 tot f4.20) per r kist van 20 kg, hetgeen beslist aan a de lage kant is. De verschillende sluit-koolsoorten waren als volgt ge prijsd: groene kool f9 tot f 15 (f8 tot f 12 (f7 tot f20) per 100 kg. J De dagprijzen van de keukengroen- ten waren sterk aan schommelingen onderhevigselderie f 2 tot f6 f 2 tot f7), peterselie (f2 tot f8 (f 3 tot f8) en krulpeterselie f2 tot f 12 p (f8 tot f 11) per 100 bosjes. Muziekfestival Aix en Provence (I) ir~i (Van onze Parijse correspondent) ET had een haar gescheeld, of Aix en Provence zou dit jaar met zijn zeventiende, tevens zijn laatste internationale muziekfesti val hebben beleefd. Het heeft, zo leek het tenminste in Parijserom gespannen, maar thans is de toekomst, althans materieel, zeker ge steld. Toch is er dit jaar wel het een en ander veranderd in de goede oude stad van Roy Rene, het Casino van Vendome en onder de platanen van de Cours Mirabeau. Keuring in Krelagehuis in Haarlem A wekers omringen met grote zorg wedstrijdbloemen (Van een bijzondere medewerker) Een verbijsterende hoeveel heid prachtige gladiolen stond maandagmiddag in de keurings zaal van het Krelagehuis te Haarlem. De vorige week had den we al door een chaotische wirwar van nieuwigheden lopen dwalen, zoekend naar een rust punt. Een ongelooflijke menge ling van kleuren. Deze week was er tekening in ge bracht. Alles stond kleur by kleur, want deskundige juryleden gingen de mooiste gladiolen uitzoeken. Het is een jaarRjks terugkerende strijd tussen de gladiolenkwekers, die zich toeleggen op het winnen van nieu wigheden. H. J. Salmen en Zn. uit Noordwyk kreeg dit jaar weer de wisselbeker voor de mooiste gladiool van de keuring. De oranje Pres. Kennedy bleek de best gevormde bloem te zijn. De Nederlandse Gladiolus Vereni- ging organiseert ieder jaar in sa menwerking met de Koninklijke Al- gemeene Vereeniging voor Bloembol lencultuur dit evenement. De eisen worden steeds strenger. Sinds enkele jaren zijn dezelfde rassen eerst op een proeftuin gekeurd, waar ze net als alle andere aan weer en wind zijn blootgesteld. Zitten er te veel zieke knollen in dan doet het ras helemaal niet mee in de strijd om de beker. Men is niet gebaat by de prachtigste gladiolen, die verder zo ziek zijn, dat ze niet eens de han del bereiken. Er zijn voorbeelden te „Raspaarden' Men mag overigens wel dat deze kwekers hun wedstrijdbloe men met de grootste zorg omringen. Ze zetten er een groot aantal van op, die als raspaarden worden ver troeteld. Daaruit worden dan weer de fraaiste gekozen. De bloemen moeten namelyk zuiver van kleur zijn, ze moeten mooi verdeeld over de aar staan en allemaal, soms wel acht tegelijk de toeschouwer „aan kijken". De bloemen zelf moeten ook weer regelmatig Van vorm zijn en om al les niet al te eenvoudig te maken moet de „staart", dat is het gedeelte, dat nog niet bloeit, mooi rechtop- id zijn. Enkele jaren geleden durfden we nog wel voorspellingen te doen over de uitspraak van de jury, maar nu niet meer. Er zijn te veel perfecte bloemen en bovendien kennen we de cijfers van de proef tuin niet. Het enige wat de kenners kunnen doen is achteraf het oordeel van de jury bekritiseren. En dat is dan ook druk gedaan. Men behoeft het hele maal niet met hen eens te zijn, de juryleden hebben hun taak gedaan. Wij vonden in donkerrood bijvoor beeld Jamaica mooier dan de be kroonde Little Rock. Deze heeft een iets donkerder rand, een verschijn sel, dat we trouwens ook bij andere nieuwigheden hebben gezien. De bloemen krijgen daardoor een wat verlept uiterlijk. Met de kleuren gooien we het trouwens allemaal op een akkoordje, want de bekroonde Blue Conqueror lijkt niet helemaal op blauw. Heel eigenaardig is overigens wel, dat dit jaar op een of andere manier veel dames deze mannenveste waren binnengedrongen. Om vier uur, als de beurs is afgelopen, worden nogal wat bloemen uitgedeeld. De dames mochten ze uitzoeken in de verschil lende inzendingen. Weinig van de bekroonde bloemen hadden hun in teresse. Pasteltige niet grote bloe men hadden, dachten wij zo te zien, de voorkeur! Wit werd niet aangekeken. Gabriël Dussurget (2e rechts heeft de artistieke touw tjes alleen in handen. Van het oorspronkelijke drieman schap dat onmiddellijk na de laatste oorlog de stoot gaf tot het Festival dat met de strak-blauwe sterren hemel der Provence Mozart als ope racomponist een soort Frans onder dak wilde geven, is nu alleen Gabriël Dussurget als artistiek directeur nog maar aanwezig en in functie. Zowel Roger Bigonnet als administrateur en patroon achter de schermen als Marc Pincherle in zijn kwaliteit van perschef en secretaris-generaal is, niet zonder enig geruis, afgetreden en dus niet meer van de muzikale partij. De vroegere Algerijnse zwart - voet. para-generaal Clement heeft de plaats van monsieur Bigonnet in genomen. Paleisrevolutie Het naadje van de kous van deze paleisrevolutie komt ge, zelfs in deze praatgrage stad, maar moeilijk te een „zaak van grove duiten", die de oorzaak zou zijn geweest van 's heren Bigonnet's verwijdering als patroon van het Casino waarop de welvaart van Aix voor 'n belangryk deel drijft en die deze Marseillaanse industrieel zo dus óók voor het Festival verloren deed gaan. Want het Festival is het natuur lijke kind van het Casino, zodat de roulette hier de rol van Mecenas der vorige eeuwse aristocraten heeft over genomen. De Franse regering die vroeger nog de symbolische „grijp- stuiver" van vijf miljoen armzalige oude franken op een budget van 200 miljoen bijdroeg heeft dit jaar, met een beroep op het stabilisatie- I plan, haar handen helemaal terug getrokken. Zo is Aix nu vermoedelijk de enige stad ter wereld die een mu ziekfeest van deze omvang en allure uit eigen, ofschoon wellicht wat troe bele bron en middelen, financiert. Mare Pincherle, eminent musico loog en zeer deskundig perschef moet tenslotte vertrokken zijn uit solidari teit met Roger Bigonnet, die wel de schepper van het Festival genoemd mag worden, èn vanwege de last van zijn 75 jaren, hoewel hij die met spor tieve elegantie droeg. De achtergron den van deze interne omwenteling zijn niettemin van minder belang dan de perspectieven die zich kun nen openen. Welke weg zal, artistiek gesproken, door Aix thans worden ingeslagen? Tweeërlei beleid Voor haar kunstbeleid heeft de di rectie tot dusver, globaal bekeken, altijd twee parallelle wegen gevolgd. De ene richting werd door Mozart gewezen van wie ieder jaar twee opera's een modeluitvoering genoten. Maar naast die activiteiten in de klassieke operasector waarin ook an dere erkende meesterwerken uit het verleden Monteverdi, Cimarosa, Haydn, Verdi werden uitgevoerd. 'och doorgaans nemende, aanda latere tyd of Die noviteiten zijn natuurlijk niet altijd voltreffers geweest, al hebben Messiaen's Tarangalila-Symphonie of „Boulez'" Marteau of sans maitre" hun wereldpremière in Aix beleefd. Maar dit jaar treft men zowel onder de opera's als op de concertprogram ma's, niet één nieuwe titel aan en de vraag rijst dus of Aix zijn roeping als Festivalstad niet heel erg een zijdig opvat. Niemand zal de zeldzame verdien sten ontkennen die Gabriel Dussur get zich heeft verworven als de ont dekker van ettelijke jonge zangtalen ten Sciutti, Luigi Alva, Teresa Stich-Randall, Berganza die hy vaak direct van de conservatorium- banken naar het openluchtpodium van Aix dirigeerde, en die hun inter- Prijzen Winnaars in de twintig kleur- slagen waren Rotterdam van A. J. Preyde, Breezand in het rood. Little Rock, donkerrood van H. J. Salman, oranje rood zag Forest Fire van P. Visser Czn. het hoogstbekroand, zalm, Perosi van Salman, in abri- kooskleurig won Orange Fire van Preyde (zie het verschil in kleurbe- oordeling!.), oranje en tevens beste de keuring Pres. Kennedy van Salman, in geel won Smaragd van Preyde, roomkleurig was weer voor Salman met Muscadet, wit de oude Tequendama van P. v. d. Meer Czn. blauw Blue Conqueror van Salman, donker blauw K en M's Blue van Konijnenburg en Mark, purper le verde Robert Koch, al weer van Sal man als winnaar op, Domino van dezelfde inzender won het paars, Memorandum zegevierde in de lila klasse en de winnaar was, zie voren. Aangezien deze opsomming door steeds maar de naam Salman een tonig dreigt te worden, volgde in het zwart Black Giant van Jonkman- Hulsebosch. By de smokykleurige had Preyde weer zyn kans. In het gevlekte sortiment excelleerde Pola ris van W. Visser, My Love van Preyde won in het gestreepte genre en tenslotte de prachtig gerande Peace Boy van P. Visser Czn. Dat was meteen de tophit by de dames. nationale carrière voor een deel zo aan hèm te danken hebben. Nu Dus- r surget echter de leiding alleen in han den houdt, lijkt de vrees gewettigd dat het muzikale accent en het ge- - wicht van het Festival voor de volle 100% op die vocale aspecten zullen worden gelegd en de attractie van de noviteit nóg sterker wordt verwaar loosd. Roofbouw op bet verleden f 1 Een roofbouw op het verleden die een bepaald publiek een muzikaal comfort garandeert, doch die in wy- der en cultureel verband heel moei- j lyk te verdedigen valt en in elk geval j niet strookt met de oorspronkelijke j opzet, T e stelsematig wordt in het nor- j male muziekbedrijf de moderne muze als stiefkind behandeld. Reden te- j. meer voor een protest, wanneer in t een interantionaal Festival dat een byzonder hoog prestige te verdedigen t heeft, op een budget van 200 miljoen oude franken voor de post moderne muziek niet één cent meer kan den uitgetrokken MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 4 augustus. Veemarkt - Totale aanvoer 2436, weekaanvoer 4087 vette koeien en ossen 175, gebruiksvee 511, vette kalveren 710, graskalveren c 195, nuchtere kalveren 513, lopers 82. j paarden 33. veulens 21, schapen of lammeren 161. bokken of gelten 35. Prijzen: vette koeien le kwal. 400 435, 2e kwal. 375—395, 3e kwal. 355 375, vette kalveren per kg. 310—325. 290 310, 270 290, graskalveren koeien per stuk 3.45-3.65 p. kg.. gewoon, traag, prijshoudend; kalf- en melkkoeien ge woon, redelijk, ruim prijshoudend; vare koeien als vorige week, slepend, goed prijshoudend; vaarzen en pinken iets ruimer, lui, onveranderd. Concert onder de platanen van Aix

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 4