't is weer tijd voor V erkeersongelukken door nonchalance 1.15 OPRUIMING P. Stal dir.-generaal van Volksgezondheid „Geen beletsel meer om samen te werken" Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 4 augustus 1964 Tweede blad no. 31329 Voor de Leidse kantonrechter VPR mbaj „Mijn lading bestond uit melkbus- Liegen en die belemmerden mij het 12 ttchteruitzicht zodat ik die auto niet heb zien aankomen", voerde een 33- .yï jarige chauffeur uit Wilnesveld tot nadtrij" verdediging aan. De Wilnes- I4,veldse chauffeur stond voor de Leid- grajge kantonrechter terecht, omdat hij tomet zijn vrachtauto op Rijksweg 4a jeul©nder Alkemade ter inleiding van ^Y'j^een inhaalmanoeuvre een zwenking „rf^juaar links had gemaakt en wel op oor ,het moment, dat een achterop komende personenauto zich reeds ederi naast zijn wagen bevond. Lich Een botsing was niet meer te ver- mijden. Hat ,istlei Zowel de plv.-kantonrechter, mr. R. Goudsmit, als de officier, mr. uJ N. J. Out, wezen verdachtes beroep Spoop het feit, dat de lading zijn uit- kro zicht belemmerde, radicaal van de hand. Temeer nog, daar de bestuur- eniflden, dat hun auto zich naast de t. 8.i vrachtauto bevond toen verdachte Llch naar links uithaalde. „Noch onge- A acht het feit, dat de lading het uit- pjA zicht niet mag belemmeren, heeft u Klsu blijkbaar ook niet de moeite geno- Llcimen om eerst in de zijspiegel te kij- t.b, ken voor u de inhaalbaan opreed", rzan;kwam de plv. kantonrechter tot de fc- 1M conclusie. „Ik dacht, dat de weg vrij was", aldus verdachte. ?iihi „Vooral op een dergelijke drukke or verkeersweg kan de nonchalance mu waarmee u manoeuvreerde zeer em- -k. stige gevolgen hebben", wees de of ficier verdadhte nog eens op zijn enj fout. In verband hiermee eiste hij naast een geldboete van f 75 subs. .At' 15 dagen de voorwaardelijke ontzeg- Heil ging van verdachtes rijbevoegdheid gr ai voor de tijd van 3 maanden, proef- sslel tijd 2 jaar. De plv. kantonrechter vei zag geen reden tot enige clementie en vonniste derhalve conform. fsnll Beslagen ruiten 23C o* maj Over de wijze, waarop een 26-ja- 004 rige metselaar uit Katwijk met zijn auto reed waren de magistraten nog iMM) minder te spreken. Uit het onderzoek bleek, dat de ur) metselaar op een avond in maart in ach! de Ten Brittenstraat geen voorrang wlr' had verleend aan een van rechts ko- h, 01 mende auto. De botsing kwam der- mate hevig aan, dat de bestuurder Löch! een zware hersenschudding en zijn ohn echtgenote enkele verwondingen en vrachtauto vanaf de Zeeweg in Kat wijk de Kon. Julianalaan in en liet daarbij de doorgang voor een ach teropkomende auto niet vrij, hetgeen "i botsing opleverde. ,Ik heb eerst goed uitgekeken en ging pas naar links toen ik niets zag aan komen", verklaarde de tuin der. „Hij kwam toch niet uit de grond oprijzen", merkte de plv. kan tonrechter op. „Neen, maar hij reed kennelijk in een z.g. „dode hoek" waardoor ik hem niet zag", liet verdachte zich niet voor één gat vangen. „Ik reed niet in een dode hoek, doch vrijwel naast zijn vrachtauto toen hij links af ging en mij dus als het ware de vluchtheuvel opjoeg", verklaarde de getuige-automo'bilist min of meer verontwaardigd. „Als hij beter had opgelet en dus mijn richtingaanwij zer had zien branden, zou er niets zijn gebeurd", deed verdachte een nieuwe poging om zijn onschuld aan te tonen. „Ik heb geen richtingaan wijzer gezien en hij draaide pardoes linksaf, zodat er voor mij geen uit wijkmogelijkheid overbleef", zo ver zekerde de getuige hierna nog met nadruk. Nadat de plv.-kantonrechter een einde aan dit dispuut had ge maakt, gaf de officier te kennen, dat hij verdachtes schuld overduidelijk bewezen achtte en eiste daarom f35 boete subs 7 dagen. „Als ik die boete krijg, vind ik dat zeer onrechtvaar dig, want niet ik, doch hij heeft schuld", gaf de tuinder zich geens zins gewonnen. „Wees blij, dat de of ficier maar f 35 eist, want ik had een veel hogere boete in mijn ge dachten", diende de plv.-kan tonrechter hem van repliek. De tuinder zweeg toen maar en hoorde zonder morren aan, dat de plv.-kantonrechter conform de eis vonniste, omdat hij niet boven de eis uit wilde gaan. zo geurig Luister naar ,,'t Is weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band o.t.v. Peter Schilperoort via Radio Veronica-2a. 11.15, zo. 10.30, dï. 19.00, do. 18.45 U# >rke( kneuzingen opliep. Vooral de reden waarom verdach te geen voorrang verleende, vonden de rechter en officier zeer afkeurens waardig. De metselaar verklaar de namelijk: „Ik kon die auto niet zien aankomen, omdat mijn ruiten beslagen waren vanwege het slechte weer". Vooral omdat verdachte vol gens de getuigen met een vrij hoge snelheid had gereden repliceerde de plv. kantonrechter zeer scherp: „U waagde het er dus maar op en hield geen rekening met het feit, dat u anderen in levensgevaar kon bren- kort 1 gen'. f' Het requisitoir krachtig. Naast f90 subs. 18 dagen, eiste de officier bij wijze van ernstige waarschuwing de voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 6 i maanden, proeftijd 2 jaar. 1 „Ik heb zelf ook nogal wat scha- de opgelopen", lichtte verdachte zijn verzoek om clementie nader toe. De plv.-kantonrechter kwam hem ech- I ter niets tegemoet vonniste con- i form. „Dode hoek' Een 34-jarige tuinder uit Leid- schendam draaide op een avond in mei met een door hem bestuurde Tientallen werkelijke koopjes horloges, klokken, sieraden, cassettes JUWELIER - HORLOGER v. d. WATER Haarlemmerstraat 207. Haringworm steekt de kop weer op (Van onze correspondent) Zes maal is in de afgelopen weken bij mensen in Den Haag, Rotterdam, Vlaardingen en Maassluis de haring wormziekte vastgesteld. De keu ringsdienst voor waren vraagt zich daarom af, of de voorschriften voor het zouten van haring niet scherper moeten worden gesteld. Een over weging die overigens nog niet heeft geleid tot contact met het'Trodukt- schap, dat de „zoutgrens" bepaalt. De geconstateerde gevallen zijn alle ontstaan door het eten van haring, die aan de huidige voorschriften voldeed. Alle patiënten zijn hersteld. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Tot directeur-generaal van de Volksgezondheid is be noemd de heer P. L. Stal, thans plaatsvervangend directeur- generaal. De benoeming gaat in per 1 oktober. De heer Stal, die arts ts, volgt prof. dr. Muntendam op, die gewoon hoogleraar in de sociale genees kunde aan de Rijksuniversiteit in leraar. Hij besloot door deze benoe ming zijn functie bij het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezond heid neer te leggen. Minister Veld kamp heeft prof. Muntendam per 1 oktober benoemd tot adviseur bij zijn ministerie. Dokter Pieter Leonard Stal is sinds 1 juni 1959 plaatsvervangend directeur-generaal van de Volksge zondheid. Hij werd op 10 mei 1900 in Maassluis geboren. In 1934 vestigde dokter Stal zich als huisarts in Apeldoorn, waar hij van 1938 tot 1948 gemeente-arts was. Het terrein van de sociale gezond heidszorg en in het bijzonder de kraamzorg heeft zijn bijzondere be langstelling gekregen. In 1948 werd hij voorzitter van het Provinciaal Gelderse Groene Kruis en in 1950 van de Nederlandse Vereniging tot Reumabestrijding. Begin 1951 werd dokter Stal be noemd tot geneeskundig inspecteur in algemene dienst bij de genees kundige hoofdinspectie van d< Volksgezondheid. Nog in hetzelfde jaar werd hij plaatsvervangend hoofdinspecteur bij deze inspectie, welke functie hij gedurende bijna acht jaar hééft uitgeoefend. Sikkens Groep richt verkoopmaatschappij op De Sikkens Groep N.V. (deel uit makend van het concern Konink lijke Zout-Ketjen) heeft een nieuwe vennootschap opgericht, Sikkens Verkoop Nederland N.V., zo blijkt uit het bijvoegsel van de Staatscou rant. Het maatschappelijk kapitaal van deze verkoopmaatschappij be draagt f. 100.009, geheel geplaatst en in contanten volgestort. Tot dusver had ieder bedrijf van de Sikkens Groep haar eigen afzet- apparaat voor huisschilüerlakken. De verkoopafdelingen van drie be drijven heeft men thans gecombi neerd in de verkoopmaatschappij, die per 1 juli met haar activiteiten is begonnen. Sikkens Verkoop zal zich uitslui tend bezighouden met de afzet van huisschilderlakken. De verkoop van verfsoorten voor andere toepassin gen blijven de produktiebedrijven afzonderlijk behandelen. De directie verwacht door de concentratie van verkoopactiviteiten een intensievere bewerking van de markt te kunnen De 63-jarige banketbezorger G. van den Bogaard heeft zoals wij gisteren al meldden de ere medaille in bronsverbonden aan de Orde van Oranje Nas sau ontvangen. De heer Van den Bogaard kreeg deze koninklijke onderscheiding, om dat hij veertig jaar in dienst is bij de Fa. Kluit aan de Bree- straat. De foto laat zien hoe mevrouw Van den Bogaard het ere-metaal, dat door de burge meester op de revers van haar mans colbert werd gespeld, be wondert. (Foto L.D./Holvast) GEREF. KERKEN Beroepen te Woubrugge J. Dethmers, CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Rozenburg J. Plantinga, kand. te Hoogeveen, die be dankte voor Dokkum, Heerenveen. Nieuwe Pekela en Vllsslngen. Bedankt voor Rozenburg (evang. pred. in Euro poort-Botlek) S. Wijnsma te Rotter- Zierikzee M. Vllet- dam-Zuld te IJmulden. GEREF. GEMEENTEN BAPTISTENGEMEENTEN dankte voor Nieuwe Pekela. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Benoemd tot leraar aan de rijks kweekschool te Groningen ds. G. de Groot te Haren-Roden, die deze be noeming heeft aangenomen. Nieuwe wending tussen Rome en Presbyteriaanse kerken Doch geen terugkeer tot Rome De secretaris-generaal van het Presbyteriaanse Wereld verbond dr. Pradervand, heeft gisteren bij de opening van de algemene vergadering van het verbond in de Westduitse stad Frankfort met voldoening gewag gemaakt van nauwere betrekkingen met de R.-K. Kerk. Anderzijds oefende hij echter kritiek op enige r.-k. landen waar zijns inziens een gebrek aan vrijheid heerst. In zijn jaarverslag zei dr. Prader- het eerst twee waarnemers van de vand, dat de verhouding tussen de R.-K. Kerk het congres van de pres- Presbyteriaanse kerken en Rome byterianen bijwonen, zag hij een „be- „een nieuwe wending heeft genomen wijs van de nieuwe geest in de be- sinds genoemde kerken in 1962 de trekkinggen tussen christenen", uitnodiging om drie waarnemers te Dr. Pradervand deelde mee, dat sturen naar het Vaticaans concilie het wereidverbond ook betere betrek- hadden aanvaard". Het Presbyte- kingen onderhoudt met andere we- riaanse Wereidverbond wenste ech- reldkerken, zoals de congregations- ter in geen enkel opzicht een terug- listen en de Lutheranen. Hij zei dat keer naar Rome. In het feit, dat voor de presbyterianen er voor ijveren, dat in alle landen godsdienstvrijheid heerst. Een dergelijke vrijheid ont brak echter in enkele r.-k. landen, terwijl in enige niet-christelijke lan den beperkingen zijn opgelegd aan het werk van missie en zending. TUSSEN TWEE AARDBEVINGEN Dc algemene secretaris van de We reldraad van Kerken, de Nederlander dr. W. A. Visser 't Hooft, gaf als z(jn mening te kennen, dat de christen heid zich thans „midden tussen twee aardbevingen bevindt". Het centrum van de eerste beving lag in de wereld zelf en veroorzaakte een ineenstorting van oude en sterke posities van de kerken. De andere aardbeving voltrok zich z.i. in de kerken, waar men „alle tradities instellingen aan een kritisch onder zoek onderwerpt". Dit had tot gevolg dat in vele delen van de wereld de kerken thans „tot hun oorspronkelijk naakte bestaan worden teruggesto- ten", aldus dr. Visser 't Hooft. The Indonesian Herald: Een blijk van Nederlands goede Wil jegens Indonesië, ziét het Engelstalige Indonesische blad „The Inodonesian Herald" in de verklaring van minister Luns over da kredietgaranties Ontheffing van verbod prijsafspraken (Van onze Haagse correspondent) Opnieuw heeft de staatssecretaris van Economische Zaken in de staatscourant een aantal onthef- fingsaanvragen gepubliceerd van branche-groeperingen en bedrijven die zich verzetten tegen de op 15 juni van kracht geworden onver- bindend-verklaring van de collec tieve verticale prijsbinding. De ondernemingen die volgens deze publikatie hun onderlinge af spraken over levering, vastgestelde prijzen en prijscontrole willen hand haven, zijn de N.V. Centraal Ver koopkantoor voor de Kalkzandsteen- indiLsürie, Hunter Douglas (Luxa flex), Beckers Haardenfabriek N.V., de Nederlandsche Siemens Maat schappij N.V., Schoolinktfabrikan- ten, fabrikanten van carbonpapier, en de Nederlandsche Fabrieken van Homoeopatische Geneesmiddelen ,,dr. Willmar Schwabe" N.V. Reeds eerder zijn bezwaren gepu bliceerd van de Federatie van Tex tiel Grossiers Bonden, het Neder lands Trouwringen Syndicaat, Van den Bergh en Jurgens N.V., „De Betuwe" N.V. (jams, enz.), Levers Zeep Maatschappij N.V., de Vereni ging Centraal Bureau voor de Rijwielhandel, en Douwe Egberts. van 100 miljoen gulden, voor de levering van kapitaalsgoederen en diensten. „Wij geloven dat wjj geen beletsel of bezorgdheid meer hebben om sa- te werken met vertegenwoordi van de oude gevestigde krach ten, omdat wij ons ervan bewust zijn dat Nederland de Indonesiërs wil nemen, zoals zij zijn. De krin gen in Nederland die tegen samen werking zijn, vormen een zeer kleine minderheid", aldus het blad. Het trekt een politiek interessante conclusie uit de aanbieding van het cadeautje van mr. Luns bjj zijn ver trek uit Indonesië": „Belangrijker nog is het feit, dat de Nederlandse regering een volkomen vertrouwen heeft in de kracht en de kundigheid van de Indonesische regering, on der leiding van president Soekarno, bij de opbouw van de economie en andere ontwikkelingsplannen". Ook de reacties van de overige bla den in Indonesië zijn over het al gemeen gunstig. Van Nederlandse zijde is men eveneens optimistisch gestemd. De heer H. J. de Koster, voorzitter van het Verbond van Ne derlandse Werkgevers heeft ver klaard, dat het voor het Nederland se bedrijfsleven van groot belang is dat de betrekkingen tussen beide landen weer normaal worden. Al vóór de reis van mr. Luns wi voorlopige contacten gelegd door missies uit het bedrijfsleven. Daar bij was gebleken dat de sfeer van de betrekkingen eigenlijk weinig had den geleden. Teleurgesteld is echter de voorzit ter van de Ondernemersraad voor Indonesië, de heer K. F. Zeeman. H(j mist in het Nederlands-Indone sisch communiqué een uitspraak over de schadeloosstelling van de gevor derde Nederlandse bedrijven. STEEDS MEER SLACHTOFFERS INRHODESIË Gisteren werden met vliegtui gen troepen overgebracht naar Rhodesië, waar fanatieke volge lingen van de neger-„profetes" Alice Lensjina in een nieuwe golf van razernij ten minste 150 mensen hebben vermoord, van wie enkelen levend verbrand werden. Dit brengt het doden cijfer van de door de „Loempa- sekte" veroorzaakte onlusten in de afgelopen tien dagen op meer dan 270 Premier Kenneth Kaunda ver klaarde op een massabijeenkomst in Loesaka, dat men Lensjina dood of levend in handen moet krijgen. De sekte noemt zich christelijk, maar Lensjina heeft gezondigd tegen de leer van Christus door haar volge lingen opdracht te geven tot doden. „Een dergelijke leer kan ik niet dul den in dit land", aldus Kaunda, die de sekte huiten de wet heeft gesteld. In het district Loendazi overvielen de „Loempa's" gisteren dorpen met speren, bijlen en pijl en boog. Vol gens de officiële berichten zijn tien dorpen verwoest. „Paspoort voor het paradijs", zo staat op het „bewijs van lidmaat schap" van de Loempa-sekte, die on geveer tienduizend leden telt. De sekte is in 1955 opgericht door de negerin Alice Lensjina, die zegt daar toe op een dag in 1953 van Christus opdracht te hebben ontvangen. De leden van de sekte zijn verplicht, zich te onthouden van tovenarij en het bedrijven van politiek. DS. J. LALLEMAN NEEMT BEROEP AAN De J. Lalleman, hervormd predi kant te Maasdam en Cillaarshoek, heeft het op hem door de kerkeraad van de hervormde gemeente te Oude en Nieuwe Wetering uitgebrachte be roep aangenomen. Het Libanese vrachtschip I Noordzee-eiland Amrum. Oe\ zondag is het in tweeën gebro- „Pella". geladen met ijzer, kracht van het water bleek ster- ken. Het moet als volkomen strandde bij het Westduitse ker dan het staal van het scAip;| verloren worden beschouwd.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3