een stuk m HET TEVEN PANDA EN DE PETTENJACHT VREEMDE EI LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 4 AUGUSTUS 1964 Dagelijks vervolgverhaal Oorspronkelijke Nederlandse roman door KLAAS VAN DER GEEST HOOFDSTUK 1 Toen ze wat ouder werd, sprak Janne nogal eens over haar moeder. )at deed ze dan op een bewogen f. en ze vertelde allerlei kleine >nderheden, die ze onmogelijk hebben geweten, want ze was geen half jaar toen moeder stierf. 5e kon niet veel over haar gehoord lebben ook. Alles, wat ze van haar rertelde moet verbeelding zijn ge- Veest, ingegeven door verborgen wen en en verlangens. Zelfs van haar der herinnerde ze zich heel weinig, it kleine, tengere mannetje met bedeesd voorkomen, zijn korte, gestalte, zijn mager en le- maar onrustig gezicht en de blik in zijn ogen, had al iens aan de grens van haar geleefd. En daar leefde ook werk mocht zijn! had hij met een rafelig eind touw itgebonden aan de poot van een ijzeren ledikant, dat tegen schuine wand van hun rommelig, mpt zolderkamertje stond. Er la- altijd een paar blokjes hout om heen, waarmee ze kon spelen, kwam de gebochelde jongen, in een met zakken afgeschut ïoekje van de zolder huisde even aai haar kijken,of haar een stuk ook wel eens een gebarsten, moezelige witte stenen kom met arnemelk brengen. Toen haar va ler met die vrouw thuis kwam, sliep lanne. Ze schrok wakker doordat deur krakend open ging. Met ïaar grote, bruine ogen keek ze ver- lijsterd naar de vrouw, die echter ;een acht op haar sloeg. Ze zag hoe ïaar vader een hulpeloos, veront- ichuldigend gebaar maakte. Verlegen >f hij ten einde raad was, zei hij: Nou, daar zijn we dan, Marie. vel de beide kinderen, die Marie zelf meebracht en eentje, dat ze er nog )ij kreeg in het jaar toen ze met Hanne's vader samenwoonde, haar allemaal moeder noemde. Van de kinderen, die Marie mee gebracht had, was de oudste een ongen, het andere een meisje. Het dnd. dat ze erbü kreeg, ook een neisje, stierf al heel gauw. Niet lang daarna bleef zijzelf op een avond weg. Ze was des morgens wat vroe ger dan gewoonlijk naar de katoen- inerij gegaan, waar ze werkte kwam niet terug. Hanne heeft nooit geweten, waarom ze wegbleef. Hoe is het ontstaan? Dit woord: HEDEN Naast heden, het wat deftige woord voor vandaag, komen de vormen hiden (in Limburg) en huiden voor. Het laatste heeft het bijvoeglijk naamwoord hui dig opgeleverd, maar daarna is huiden geheel door heden ver drongen. Heden had evenwel hedig naast zich gekregen dat op zijn beurt verdrongen is door huidig. Het resultaat is dat wij nu heden en huidig gebruiken, maar huiden en hedig niet meer kennen. Het is onmogelijk te zeggen hoe het komt dat deze twee het gewonnen en de an dere twee het verloren hebben. In het Duits zijn de vormen ge lijk van klank: heute en heutig. Hij meende, dat hU ze toch niet alle drie aan een poot van het le dikant kon vastbinden. Niet lang daarna kwam er een andere vrouw. Deze kwam niet tegelijk met haar vader maar de gebochelde jongen bracht haar op een late, regenach tige namiddag. En zij had ook weer twee kinderen bij zich, die zich ach ter haar verscholen tot hun moeder hen voor zich uit duwde, de kamer in. Ze waren allemaal doornat en verkleumd alsof ze geen uren maar al dagenlang op straat gezworven en in portieken geslapen hadden. De vrouw had haar eigen kinderen al bij ne en 't jongentje en 't meisje de strozak gelegd en toegedekt, toen Hanne's vader thuis kwam. Ze lagen stijf tegen elkaar aan. Een paar sliepen, een paar waren nog wakker maar hielden zich stil. Hanne zat achteraan, rechtovereind tegen de schuine wand. Ze staarde naar vrouw, die met de rug naar haar toe aan tafel zat. Tegenover de ingevallen wangen, scherp uitsteken de jukbeenderen en ogen, waarmee hij alles gretig op nam, alsof hij „Je zult het hier goed hebben. Ook daarbij knikte de gebochelde jongen, terwijl hij met zijn magere en lenige vingers op het tafelblad trommelde. Achter knaagden de ratten, beesten, die zelfs holen kwamen om len. Het olielampje Op straat krijsten een paar ten. Misschien had die vrouw het wer kelijk wel goed bij hen. Zo goed ze het maar ergens ter wereld kon krij gen. Toch bleef ze niet lang niet zo lang dat ze er ook nog weer een kind bij kreeg. En zelfs niet zo lang, dat Hanne en de beide kinderen van Ma rie een beetje vertrouwd met haar werden. Ze hebben niet eens gewe ten, hoe ze heette. Toen ook zij weer wegging om niet terug te komen, liet ze de twee kinderen van zichzelf eveneens ach ter. Met de drie andere sliepen die op de strozak, vochten ze en zwierven ze door de straten en stegen in de buurt. Soms nam Hanne hen mee naar de singels, waar ze oud brood en kliekjes warm eten bedelden. Het allerkleinste, een meisje van nauwe lijks twee jaar, zette ze dan in een karretje, dat de gebochelde jongen voor hen had gemaakt. Een jonge tje, dat 1 jaar ouder was, nam ze bij de hand. De beide anderen, die niet veel jonger waren dan zijzelf, kwa men achter hen aan. Het waren een jongen, sluw, achterdochtig en ge niepig; het meisje brutaal, opvlie gend maar openhartig en opgeruimd. Alle vier hadden ze ontzag voor Han ne, de grootsten zowel als de klein sten. Zfj beschermde hen tegen el kaar en tegen de kinderen uit de buurt. Zelf was ze klein voor haar leeftijd, had ze even levendige maar veel rustiger trekken dan haar va der, op wie ze leek; ze miste het be deesde in haar voorkomen, dat va der had. En daarna kwam er nog eens een vrouw, die veel jonger moest zijn dan haar vader. Zij is de enige vrouw geweest, die Hanne. voor zover ze zich herinnerde, ooit vrolijk hoorde lachen of opgewekt hoorde zingen. De vrouwen in de sloppen en stegen lachten wel maar dat klonk dan ha telijk, schamper of spottend en als ze zongen waren het liedjes van wilde verlangens en onvervulde begeerten. (Wordt vervolgd) jonge, belegen, oude, Edammer of Goudse 215'-'80. Na een kortdoch grondig onderzoek gaf professor Kalker de pet aan generaal Tuffy terug. „Jammer", zei hij„mijn uitvinding zat er niet in". Verwezen nam de krijgsman het hoofddeksel aandat door het onderzoek nogal geleden had. Maar toen hij zag dat zijn hele voorraad petten eenzelfde behandeling had ondergaanliep hem de gal over en ontstak hij in woede. „Ja. ja. de boel is een beetje stuk", gaf professor Kalker toe. „Maar het was de enige manier om naar het luister-apparaatje te zoeken, begrijpt u?" Vreemd genoeg kalmeerde de generaal onmiddellijk. Hij scheen de uitleg van de geleerde inderdaad te begrijpen en zelfs te waarderen! "Yeah yeah yeah", sprak hij.dat is waar ook. Jullie zoeken de luisterapparaatjes, die Blofsk, de bloeming glimpieper, in mijn kamer heeft verborgen. Sorry, boys, het drong niet tot me door dat jullie van de contraspionage waren". Contraspionageherhaalde Panda verbaasd. Ook professor Kalker kon deze gedachtengang niet volgen. Maar voor zij iets vragen konden .duwde Joris hen de deur uit. Gaan jullie maar naar je kamer, boys", zei hij. „Ik moet nog even een gesprekje hebben met generaal Tuffy. So long!" Vervolgverhaal voor de kleintjes 58^59. Maar na een maand kon Tippie toch heus niet meer in de schuur. Hij was nu zo groot geworden, dat Quim- bo naar een andere verblijfplaats voor het dier moest omzien. Nou, dat gebeurde dan ook, Quimbo zocht, vlak bij het huisje, een plek op waar een stuk of wat bomen in een kring bij elkaar groeiden. Hij maakte van planken een muurtje, dat tegen de onderkanten van de stammen een ronde plek afsloot. Ziezo, Tippie, zei hij tevreden. Hier heb je meer plaats om te slapen. Tippie vond het allang best. Die ging rustig liggen in zijn nieuwe hok. Europese socialisten niet eensgezind De socialistische leiders uit de Scandinavische landen, Engeland en West-Duitsland zijn het tijdens hun tweedaagse conferentie in de Zweed- stad Harpsund niet eens geworden 5r het vraagstuk van de multilate rale NAVO-kernmacht. Dit verklaar de Labour-leider Wilson toen hfj gis teren in Londen terugkeerde. „Ik ge loof dat de meeste landen tegen dergelijke strijdmacht zijn, met uit zondering van de Westduitse sociaal democraten die zich er grote voor standers van tonen", zei Wilson. De Britse socialist had van zijn geestverwanten veel bijval ondervon den inzake zijn plan de handel in gebruikte wapens onder internatio naal toezicht te plaatsen. Verscheping van de grootste grijper ter wereld De Nederlandse kustvaarder „Stel la Prima" zal donderdag of vrijdag uit de Rotterdamse haven vertrek ken voor een reis naar Italië, met aan boord (als deklast) de grootste tremgrijper ter wereld. Deze grijper, die bestemd ls voor de nieuwe hoogoven- en staalfabriek van het staatsbedrijf „Italsider" in Taranto in Zuid-Italië, is vervaar digd bij de Nemag N.V. in Rotter dam. De grijper heeft een eigen ge wicht, van 20.000 kg en een nuttige zal gebruikt worden voor het lossen kolen uit zgn. bulkcarriers. 5 laadbrug, waarvan deze grij- een onderdeel vormt, is naar Amerikaans ontwerp in Italië zelf geconstrueerd. De order voor de grijper werd geplaatst bij de Nemag, omdat deze fabriek die dit jaar veertig jaar bestaat is gespeciali- i in het vervaardigen van grij pers en transportinstallaties. In de loop van dit jaar zullen nog drie van dergelijke grijpers de reis van Rotterdam naar Italië maken. ,eidóe cfencla Hoge woerd 175: Dienstvergaderlng Stadhuis (wachtkamer trouwzaal) Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. 7-8 uur nm. WOENSDAG Den Burcht: Haarden- en kachel- show C. A. van Dorp en Zn. 10 uur Pelikaanstr:. Openluchtsamenkomst. Zomerzorg: Volle Evangelie-zending. Spr. P. Imbert. DONDERDAG (Advertentie) Ned. Chr. Reis Ver. Dagtocht tengem. „Ecclesia". Dr. Van Voorthuysenschool (aula) Pinkstergemeente. 3 uur n.m. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jehovah's Getuigen. 3.45 en 6.30 uur BIOSCOPEN Studio: „De fantast". 14 jr. Dag. 2.30, zondag „Pietje Bell". I.uxor: Aan de Rivlèra. A.l. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido: „Rio Bravo". 14 jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en zondagmiddag agen ln Peking. 14 Jaar. Elke middag 2.30 uur en ag ook om 4.45 uur .De Lassie". Trianon t „Irma la Douce". 18 Jr. Dag. 2 en 8 uur; zond. 2, 5 en 8 uur. Rex: ,Dove In Las Vegas". 14 Jr. Dag. 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Wassenaar - Astra-theater: „En dat toffe Jongens zijn", klucht, op vrH en va,,Dle lustige Wltaro'» operettefilm op dl.a „Toto en de stropers" op TENTOONSTELLINGEN (zondag 1-4 uur). Rijksmuseum ïntoonstelllng gezicht". Werkd. 10-5 Uur; 's zondags 1-5 uur (tot 10 oktober). Rijksmuseum voor Vo (Steenstraat 1): Dag. 10-17 r lljks 10-5 uur; zond. 1-5 1 Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen: Dag. 10-4 uur: zond. 1-4 uur. Taveerne Tastevln (Beestenmarkt 14)Tentoonstelling tekeningen Bert Eretentoonstelling J. C. W. Cossaar. m. '(t/m Avond- en nachtdienst der apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: Apotheek D. C. Kok, Rapenburg 9, tel. 24807. Apotheek R. van Breest Smal- lenburg te Leiderdorp en Apotheek Voorschoten zijn geopend. B(J geen gehoor van uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op doaterstelefoon 22222.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 11