Meike de Vlas bekroonde prachtige race met zilver Geweld brak los. Rondom de Bosbaan NEVILLE TRAINT ORANJEPLOEG Godin de vloog uit bocht op NURBURGRING CONDITIE-vakantie Olympische roeiploeg Opgericht 1 maart 1860 Maandag 3 augustus 1964 Derde blad no. 31328 Duitse ploeg heren in Amsterdam zal bestaan uit vier Westduitse en drie Oostduitse ploegen. Dit weekeinde werden in Berlijn op de Olympische baan van 1936 selectiewedstrijden gehouden, waarbij Oost-Duitsland zich verras send goed weerde. Het vorig jaar nog won West-Duitsland alle nummers. De uitslagen waren (de eerstaan- komende ploeg plaatste zich voor Am sterdam Skiff: 1. Achim Hill (O.-Dld) 8.00.90. Twee met stuurman: 1. Guenter Bergau/jjPeter Gorny met stuurman Danielowski (O.-Dld) 9.02.70. Twee zonder stuurman: 1. Hotten- rott/Schwan (W.-Dld) 7.32.69. Dubbel twee: 1. Schaerbitz/Fehling (O/Did) 6.59.56. Vier zonder stuurman: 1. RC Ger- mania (Dusseldorp) 6.59.09. 'Vier met stuurman: 1. Berliner Ru- derclub (W.-Dld) 7.01.70. Achten: 1. Ratzeburger RC (W- Dld) 6.18.36. Transfernieuws Go Ahead is bij het sluiten van de transfer-markt flink actief geworden. De Deventer club verkocht op het laatste moment de 24-jarige stopper- spil Gerrit Borghuis voor f 50.000, naar Heracles Almelo. Een jaar tevo ren was Borghuis voor eenzelfde be drag van GVAV naar Deventer geko men. Verder verkocht Go Ahead de 21- Jarige rechtsback Willi Krans (het vorig jaar overgenomen van Schalke '04) naar de Duitse regionale ligaclub Tennis Borussia Berlijn. Een nieuwe aanwinst voor de oostelijke eredivisie club is de 24-jarige voorhoedespeler Buhler, die werd aangekocht MVV. Willem 2 ging ook op het laatste moment nog tot een aantal trans acties over. De Tilburgse club kocht ex-international Coy Koopal der Heyenden. Verder bleef Senders door een handigheidje voor de Til burgse vereniging behouden. Senders, voor wie NAC belangstelling had, werd door Willem 2 verkocht aan de Stichting Willem 2. Deze leent Sen ders voor het komende seizoen uit aan Willem 2. Willem 2 verbeterde de financiële positie door Ad Smolders, Rob Uiter- merk en Theo van Doremale over te doen aan plaatsgenoot Longa. KANOPLOEG VOOR TOKIO Het bestuur van het Nederlandsch Olympisch Comité heeft de volgende kano-vaarders aangewezen voor Olympische Spelen in Tokio. K/1 1000 meter: Anton Geurt6 (Beatrix, Eindhoven). K/2 1000 meter: Anten Geurts en Paul Hoekstra (PWV, Hengelo). K/4 1000 meter: Chick Weyzen (Treeg, Maastricht), Paul Hoekstra, Jan Wittenberg en Theo van Halte- ren (beiden DKV-Deventer). Over de chef d'equipe en een re serve is nog geen besluit genomen. Europese roeistrijd dames op Bosbaan (Van onze sportredacteur) Blonde Meike de Vlas zette in feite haar eind sprint 750 meter voor de finish in Het werd een formidabele aanval van de 21- jarige, goed-lachse Groningse op het goud van Galina Konstantinova uit Moskou. Kansloos leek Meike de Vlas na 250 meter scullen in de eindstrijd van Europa's beste zes skiffeuses op het woelige water van de winderige Bosbaan. Drie- vier lengten lag de Hunze-skiffeuse toen al achter op het veld aan de spits waarvan Galina Konstantinova en de Tsjechische Alena Postlova om de hegemonie streden. Niemand had nog oog voor de blonde Groningse :A''? ife* t r vuile klap kwam de „Christina" bijna stil te liggen en kon Hongarije zon der moeite de greep naar het brons doen. Een ontgoochelde Willem 3- roeister verborg het hoofd in de han den en tranen en een nerveuze glim lach vochten om de voorrang toen zij even later achter Rusland, Tsjecho Slowakije en Hongarije de ereronde mocht varen Quadruple Toen brak het geweld los „Ik dacht, ik roei alle duvels uit de hel", lachte na afloop Meike de Vlas. En zü deed het. Bü het passeren van de 500 meter-IUn lag de Nederlandse kampioene nog een voile vjjf seconden achter op Galina Konstantinova, maar was toen de Fran?aise Renée Camu en de Duitse Karen Ullrich-Wolf reeds gepasseerd. Driehonderd meter voor de finish moest ook de Britse Penny Chuter het hoofd buigen. Nog hoger ging het tempo van Meike de Vlas. In sneltreinvaart vloog zij langs de Tsjechische Alene Postlova, de oud-kampioene uit Praag en goed 100 meter voor de eindstreep lag zü boord-aan-boord met Konstantinova. Het was een formidabele verrassing. De laatste 500 meter had Meike de Vlas liefst vier seconden sneller geroeid dan de geschrokken Russin, die op de laatste meters in het heroïsche ge vecht met de Nederlandse haar laatste reserves moest aanspreken om haar skif een klein taf je eerder dan de „Lien" van Meike de Vlas langs de finish te wringen Goud en een nieuw absoluut baanrecord van Konstantinova, zilver en een verbetering van het nationale baanrecord dat tien jaar op naam stond van Agnes Reuter voor Meike de Vlas Elfde maal Rusland legde voor de elfde maal in successie beslag op de Hollandse Windmolen, de wisselprijs voor teams, maar toch was de supprematie van de Russische meisjes minder volledig dan vorig jaar toen zij bij de Euro pese kampioenschappen te Moskou Russische volkslied tweemaal plaats maken voor het „O, freude schönste Götterfunken" uit Beethovens Negen de Symphoni, de „nationale hymne" van de gezamenlijke Duitse ploeg, welke overigens op Karin Ullrich- Wolf na uit Oost-Duitsland afkom stig was. De blonde, robuuste Oost duitse meisjes triomfeerden in de dubbel vier en de acht en met de drie titels van de Russinnen werd daar- De plichteti van een buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur zijn veelomvattend. De heer I. Toegarinov, die deze post voor de Sowjet Unie in ons land bekleedt, vervulde zondagmiddag het wellicht niet onaange naamste deel van zijn taak. Bij de huldiging van de Russische vier met stuurvrouw daalde de heer Toegarinov af van de eretribune om zijn triomferende landgenotes te feliciteren. Hij omarmde elk der roeisters en kuste ze daarbij op beide wangen. Dat waren dus buitengewoon en gevolmachtigde'kussen" Dit weekeinde hebben de toeschouwers bij de Europese roeikampioen- schappen voor dames op de bosbaan een voorproefje gekregen van re clame in de televisie. Tijdens de directe uitzendingen van de NTS wer den gelijktijdig op het gesloten circuit op de Bosbaan reclameboodschap pen geprojecteerd, vaak op de ongelukkigste ogenblikken. Zo misten de toeschouwers de start van de dubbeltwee, omdat juist op dat belangrijke moment de „spot" van een genotmiddel op het scherm kwam. Ook de NTS zelf had enkele „missers". Toen de eerste finale, de vier met stuurvrouw, werd gestart toonde het scherm nog het Eurovisietest beeld en laterbij het vertrek van de dubbelvieren, liet de regisseur ons genieten van enkele verveeld op een hekje leunende bezoekers. „Willen de Nederlandse dames op het secretariaat hun kleding inle verenDit luid door de microfoons schallende verzoek aan de leden van de Oranje-equipe bij de Europese kampioenschappen ontlokte heel wat gegrinnik aan de toeschouwers, die nog over de finale en de ver rassende tweede plaats van Meike de Vlas zaten na te praten. Werd dit een door het bestuur van de roeïbond afgedwongen striptease? De Neder landse meisjes lieten lang op zich wachten maar kwamen uiteindelijk de enkele nieuwsgierigen, die verbaasd weliswaar maar overigens niet afkerig van een extraatje waren blijven staan, teleurstellen, want de striptease ging niet door. De oproep gold namelijk de oranje baadjes en de trainingspakken, die de roeïbond in reserve wil hebben voor de heren die nu bezit hebben genomen van de Bosbaan. Tijdens een vergadering van de gedelegeerden der deelnemende lan den werd zaterdagavond geklaagd dat de roeisters op de zesde en laatste baan nauwelijks de starter kunnen horen, omdat de motor van de rij dende tribune" en die van de TV-wagen diens stemgeluid soms over stemmen. Thomas Keiler, de president van de internationale roeifedera- tie, zei daarop dat hij onmiddellijk maatregelen zou laten nemen en hij stelde voor de motoren van de wagens pas te laten starten als de sters al vertrokken zijn. Voor de TV-wagen bleek dat op technische bezwaren te stuiten. „Dan maar verder van de start opstellen"stelde een resolute Keiler heel nuchter vast. Tenslotte zijn de roeïkampioenschappen op de eerste plaats toch voor de roeiers". door de hegemonie van het Oosteuro- pese blok bij het dames-roeien weer voor een jaar geprolongeerd. De Nederlandse successen waren .an bescheidener omvang. Naast de zilveren plak van Meike de Vlas, die de vruchten plukte van de technische adviezen van Rob Groen, veroverde de dubbel vier van Nereus brons, het geen een tweetal Amsterdamse stu denten verleidde tot een nogal moei zame zwempartü. Drama Vol vreugde werpt de Oost duitse acht de schoentjes in de lucht na de verovering van het Europees kampioenschap. en Ineke Brans, die zich zaterdag een formidabel goed geroeide herkan sing, waarin zij met de geweldige tijd van 3.28.05 een nieuw internationaal baanrecord vestigden (de Russinnen hadden het op de openingsdag op 3.32.50 gebracht) plotseling tot reëele kanshebsters voor het goud hadden ontpopt. Maar de glanzende vorm van zaterdag was er zondag niet. Honderden meters voor de finish kreeg het Nederlandse optimisme al een knauw toen het duidelijk werd dat Elsbeth en Ineke in de eerste fase van de strijd toen zij met Rusland en Tsjecho-Slowakije het veld aan voerden, teveel van hun krachten hadden gevergd. Het werd zelfs een drama Op honderd meter voor de finish lijn, in een boord-aan-boord-gevecht met de Hongaarse meisjes om de derdde prijs, maakte Elsbeth Spran gers de fout van haar leven. Door een De Nereus-quadruple, ge- coached door oud-skifkampioene Ma rien Luderus, lag halverwege de race in vierde positie. Bijna een volle leng te voorsprong hadden de Hongaren. Met een tempo dat in de eindfase de 40 zelfs overschreed, werd dat ver schil toch nog overbrugd zodat op nieuw Nederlandse vertegenwoordig sters aan het eerevlot mochten me- Dat de vier van Willem S, Neder lands minst-sterke ploeg, bij de vier met stuurvrouw slechts in de achter hoede van het veld kon eindigen, stond eigenlijk al bij voorbaat vast. De zesde en laatste plaats van de Amsterdamse equipe in de matige tijd van 3.56.83 was echter een teleurstel ling. Voor de Ar go-acht was er in het sterke veld een alleszins aanvaard bare vierde plaats. Tsjecho-Slowakije en Engeland liet de equipe uit Wage- ningen nog ruimschoots achter zich. Uitslagen Duitsland 3.39.91; 3. Roemenië 3.40.20 4. Hongarije 3.41.58; 5. Tsjecho-Slo wakije 3.46.00 6. Nederland (Willem 3 3.56.83. Skif: 1. en kampioene van Europa Galina Konstantinova (Rusland) 3.44.70, nieuw internationaal baan record, oude record 1964 Karen Ull rich-Wolf (W-Dld) in 3.47.2; 2. Meike de Vlas (Nederland) 3.45.17, nieuw nationaal baanrecord, oude record 1954 Agnes Reuter van Nauti- 3.49.48; 5. Karen Ullrich-Wolf (Did) 3.53.30; 6. Renée Camu (Fr) 353.74. Dubbel vier: 1. en kampioen van Europa: Duitsland 3.22.11 (nieuw in- 3.23.61; 3. Nederland (Nereus) 3.28.54 (nieuw nationaal baanrecord, oude record 3.29.1, De Vliet in 1958); 4. Hongarije 3.29.45; 5. Roemenië 3.37.07; 6. Frankrijk 3.44.91. Dubbel twee: 1. en kampioen van Eurpoa: Rusland 3.32.43 2. Tsjecho- Slowakije 3.34.70: 3. Hongarije 3.38.23; 4. Nederland (Elsbeth Sprangiers Ineke Brans) 3.39.61; 5. Bulgarije Duitsland 3.10.63 (nieuw internatio naal record, oude record: 3.14.5, Rus land in 1954); )a Rusland 3.13.77; 3. Roemenië 3.19.96; 4. Nederland (Ar- go) 3.23.47; 5. Tsjecho-Slowakije 3.26.39; 6. Groot-Rriittannie 3.31.21. Zilveren Molen: 1. Rusland 38% pt; Pt; Vreugde in het Nederlandse kamp dus over de successen van Meike de Vlas en de Nereus-formatie, teleur- Geschrokken kijkt Galina Kon stantinova voorgrondnaar Meike de Vlas, die boord-aan- boord met haar is gekomen. Nog geen opvolger voor Elek Schwartz Het bestuur voorlopig man Dennis Neville, die de KNVB heeft n trainer-coach door de Engels- Be Quick in tweede klasse De KNVB heeft de Groningse club Be Quick, die vrijwillig is te ruggegaan naar het amateurvoetbal, het komende seizoen ingedeeld in de tweede klasse noord. WIELRENNEN In Castricum werd gespeeld met rondjes Cock van der Hulst is gistermid dag met twee ronden achterstand toch nog als vijfde(l) over de streep gegaan. Er werd gewoon gespeeld met rondjes. Het tweetal dat hier voor verantwoordelijk was, Harry van Pierre en Gerrit Bruin, raasde rond over het Castricumse parcours. Alleen de sterke Badhoevendorper Henny Schouten kon het enigszins bijhouden en werd op „slechts" één ronde geredenDe wedstrijd i honderd kilometer lang. Harry van Pierre uit Uithoorn Gerrie Bruin uit Andijk (o.a. w naar van de avondzesdaagse) lapten de overige renners tweemaal. Cock van der Hulst uit Zoeterwoude ging als tweede van de groep over streep en veroverde hiermee fraaie vijfde plaats. Harry Pierre klopte (volgens de verwach tingen) temporijder Gerrie Bruin. Bij de adspiranten viel Benny van der "Hust eveneens in de prijzen. Hij eindigde in de 25 kilometerstrijd als zesde. Winnaar werd hier de rappe Amsterdammer Janbroers. dienst is van de eerste dlvisiever- eniging Holland Sport, te belasten met de training en het coachen van het Nederlands elftal, dat in de komende maanden tegen België (3 october), Albanië (26 oktober) en Engeland (9 december), in het veld komt. Van de zijde van het bestuur van Holland Sport is in deze de volle medewerking verkregen. Nevil le zal het elftal in overleg met de T.C. en enkele door hem aan te wyzen adviseurs samenstellen. Hoe in deze training na december zal worden voorzien is momenteel nog niet bekend. Wel hebben zich enkele sollici tanten gemeld, die in 1965 beschik baar zyn. MEIKE DE VLAS de heldin van de Bosbaan. Bü de zaterdag op de Nürburgrlng i gehouden laatste training voor de 26ste Grote Prijs van Duitsland heeft een ernstig ongeluk plaats j gevonden, waarbü onze landgenoot ov»ïêdenL Carel Godin de Beaufort zwaar werd Keu'en overleden, gewond. De Beaufort raakte in de Adenauer bocht de macht over het stuur van zijn Porsche kwijt en vloog van de weg. De Nederlander, die al een jaar of tien aan races deelneemt werd onmiddellük naar een zieken huis te Koblenz overgebracht. Zijn wagen werd totaal vernield. werden bü het ongeval geen toe schouwers gewond. Overleden De behandelende artsen deelden zondagmiddag mede, dat Carel Godin de Beaufort een schedelkneu zing heeft, terwül zijn rechterdü- been is gebroken. Tevens is er een borstwf rvel gebroken, waardoor de Hjk i CAREL GODIN DE BEAUFORT Tien dagen naar Oostenrijk Amerikaanse record-jacht De Amerikaanse zwemkam pioenschappen, die momenteel in Los Altos worden gehouden, hebben in de eerste drie dagen een vloed van topprestaties op geleverd. Twee teenagers uit Californië, de 18-jarige Don Schollander en de 17-jarige Marilyn Ramenofsky brachten zaterdag het aantal gebroken wereldrecords op zeven. Don Schollander, die vrüdag een wereldrecord had gezwommen op de j 400 meter vrije slag, voegde daar zaterdag een record-prestatie op de i 200 meter vrye slag aan toe. De altyd breed lachende pupil van Georges Haines bracht het door een enorme krachtsexplosie op de tweede honderd meter tot een tijd van 1 min 57.6 seconden. Het tste we reldrecord op de meter-afstanden werd daarmee aan Europese handen ontfutseld. De verliezende party was West-Duitsland, dat na het aan Dick Roth verloren wereldrecord van Gerhard Hetz, nu ook de naam van Hans Joachim Klein zag afge voerd van de wereldrecordlijst. De Westduitse juristenzoon had het re cord op de 200 meter gehouden met een tijd van 1 min. 58,2 seconden. Maryli Ramenofsky verbeterde, spelenderwüs naar het scheen, het sinds enkele weken op haar naam staande wereldrecord op de 400 me ter vrye slag. Ze finishte in 4.41.7 en was daarmee 0,3 sec sneller dan tijdens haar eerste recordprestatie. Volgens insiders is hetgeen by de Amerikaanse kampioenschappen werd verricht, slechts een voorproef van een ware hausse in records, die volgen moet. In Los Altos ontbraken beroemde zwemmers als Ed Townsend, Dick McDonough, Jed Graef, Tom Tretheway en Fred Schmidt. Tom Stock en Ted Stickles gaven vroeg tijdig op. Werkelijke ernst wordt het pas bij de Olympische kwalificatie wedstrijden van 29 augustus t/m 3 september in Astoria (New York). ATLETIEK De Nederlandse Olympische roeiploeg zal onmiddellük na de Europese Kampioenschappen met vakantie naar Oostenrijk vertrekken. De chef d'equipe van de roeiers, de Amsterdamse arts A. J. H. Dokkum, vertelde, dat het de bedoeling is de ploeg voor een tüdje het roeien te doen vergeten na dit inspannende seizoen. Maar die vakantie betekent niet, dat de Oran jehemden louter voor hun plezier naar Oostenrijk zullen gaan. Zü zullen onder leiding staan van Dick SchmuII, die ook de afgelopen winter de Ne derlandse roeiers heeft voorbereid op het Olympisch seizoen. Tweemaal per dag zal Dick Schmull de conditie van de roeiers op peil houden en voorts staan wandelingen in het hooggebergte op het programma. De Nederlandse Roeibond hoopt door deze tiendaagss vakantie du roeiers weer „gretig" te maken. Na de Oostenrijkse reis zal dan de ploeg op de Bosbaan weer normaal beterde zondagmiddag in Praag het met de roeitraining doorgaan, echter in vreemde boten want de eigen sche- 6455" meufr" 660 pen worden al op 13 augustus aan boord van het Nederlandse schip Ceres W<HetVoude record stond' op naam gebracht, dat ook de boten van een groot aantal andere landen naar Japan van de Amerikaan Al Oerter met zal vervoeren, 62.94 meter. Danek werpt discus naar 64.55 meter De Tsjech Ludwig Danek

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5