Brittens Curlew River in de Westerkerk SOMBERE ZONDAG IN CHAMPAGNOLE Maanfoto's tonen nog onbekend soort kraters en een mysterie «»ss:r':,;rt(ïï„nï,dlngen op h« Speedboot sloeg om LEÏDSCH DAGBLAD MAANDAG 5 AUGUSTUS 1964 L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. Frans amusementhoogtepunt Het weekeind-programma van onze T.V.-omroepen heeft ge druist van luchtig amusement en slechts in de staart school wat ernstig venijn. Die ernst bestond uit de muzikale parabel „Curlew River" van William Plomer en Benjamin Britten, gisteravond uitgezonden door de NCRV. In feite was het een volgens middel eeuws patroon opgebouwd mysteriespel, ook wat zijn simpele intrige en moraal betrof. Zelfs de immer als symbool gebruikte veerman ontbrak niet op het appèl. Zoals elk mysteriespel miste ook dat van gisteravond elke handeling, wat de taak van de televisieregisseur Jan Duiveman er niet gemakkelijker op maakte. Met wendende camera's en close- ups wist hij wat beweging in het sta tische stuk te brengen, dat in de Amsterdamse Westerkerk werd op gevoerd. Peter Pears speelde en zong een schitterende party als de waan- znnige vrouw. De rest van het weekeind stond, zoals reeds gemeld, in het teken van de vrolijkheid. Twee katten hielden ons bezig elke avond één. Zater dag een getekende brutale, zondag avond een voorgedragen sluwe. Die voordracht was van Nel Oosthout, in een door haar vertaald en bewerkt verhaal van Rudyard Kipling. Ze deed dit bijzonder vaardig en onder houdend, daarbij gesteund door een uitstekende cameraregie van Peter Holland. Het belangrijkste amusementspro gramma verscheen zaterdag op het scherm in een uitzending van de Avro. Het was een geheel Frans pro gramma, In een produktie van Inter tel. Niemand minder dan Roland Petit had voor de regie getekend. Bovendien namen hij en zijn vrouw Zizi Jeanmaire twee van de vier hoofdrollen voor hun rekening in deze speelse, Franse potpourri van zang, dans en pantomime. De en tourage speelde een doorslaggevende rol voor het succes van de uitzending en de geraffineerde combinatie van gefilmde achtergrond en toneel-voor- grond was verbazingwekkend. Hoog tepunt was naar ons gevoel het mime-nummer van Marcel Marceau en Zizi Jeanmaire: een fantastisch goed uitgekiend samenspel van ge luid, beeld en gebaar. Maurice Chevalier kwam met zijn ruim 70 jaren laten zien, dat hij nóg best een stukje „twist" kan weg geven,- maar veel essentieels droeg hij niet aan de uitzending bij. broeders Van Hooff mogen van ons best nog verschillende keren terug komen met him praatjes en bewe gende plaatjes over dieren. Avro's Televizier bracht een hele serie reportages zoveel, dat het programma niet minder dan 13 minuten uitliep, dat is bijna 50% meer dan in de bedoeling lag. Dat v/as vooral de schuld van een ellen lange reportage over het toenemend verkeer en de noodzaak van ver snelde wegenbouw de hoeveelste reportage is dat al over dit onder werp bij onze televisie-actualiteiten rubrieken? en er waren zelfs lange verklaringen in opgenomen, die wa ren afgelegd op het beroepsgoederen- vervoercongres dat bijna twee maan den geleden is gehouden. Werkelijk actueel waren slechts twee van de vijf reportages: één over het Fiesta-schandaal (hoewel ook al behandeld door een collega- omroep) en één over de landing van de Ranger op de maan (met goed commentaar van Gerton van Wage- nlngen). 1 Vervolg van pag. 1 Somber was zondag de stemming in buurt te komen van de 2 mijnwerkers Champagnole, de negen mijn werkers tachtig meter onder de grond hun zevende dag doorbrachten. Bene den trachtte ploegbaas Martinet er bü zijn acht mannen de moed in te hou den. Bij sommigen vertoonden zich andermaal tekenen van zenuwover spanning. Op de vloer stond tien centimeter water, dat binnen gesijpeld was door regens of door verschui vingen binnen de rots. Boven verviel men van de :ne teleurstelling in de andere. De grote boor van Orleans, die de machine van Merlebach heeft ver vangen, was zaterdagavond op een diepte van dertig meter, maar liet het toen afweten. De boor, die aan vankelijk opschoot met een snelheid van 2 m. per uur, door harde rots grond, draaide na die diepte plotse ling door een zachte, weke potten- bakkersaarde en pakte niet meer. Zondagmorgen om drie uur moest 't boren worden gestaakt. Tot overmaat van ramp gebeurde zaterdag bij deze boor, die op het terrein van de redding bekend staat als P-4, een ongeluk, dat het leven heeft gekost aan een arbeider van een der reddingsploegen. Hij kreeg een stuk staal tegen het lichaam en overleed kort daarop in het zieken huis. Ten teken van rouw werd het werk op P-4 gedurende drie minuten Behalve bij P-4 werd er ook nog op twee andere plaatsen verticaal ge boord, maar evenmin met succes. Een der boormachines probeerde in zaterdag klopsignalen werden gehoord, maar moest na 37 meter diepte het werk staken. De andere boormachine zocht naar de chauffeur, die in z'n vrachtwagen bekneld moet zijn, maar ook die werkzaamheden moest men staken, omdat men vrees de op dynamietpatronen te stuiten. Grieks meisje Miss Universe Brenda Blackler werd tweede Miss Israël derde. De titel werd ln de finale betwist door vijftien scho- Zaterdag heerste er een over stelpende drukte bij het ver keersplein Oudenrijn bij Utrecht. Er kwamen files voor van meer dan vijftien kilometer. De drukte ertrof die van het pinkster- weekeinde. Kleuter valt van vensterbank De anderhalf jarige Marianne Hous- sard uit Zaandam is gisteren van zes meter hoogte uit de ouderlijke woning op straat gevallen. Het meisje was in een onbewaakt ogenblik op de ven sterbank geklommen waar zij haar evenwicht verloor. Met ernstige ver wondingen aan het hoofd werd het kind naar het St - J aruszieken hu is ver voerd, waar het in de loop van de middag overleed. eenduizend dollar, een jaa tract van tienduizend dollar, een minkmantel van 3500 dollar, een minkstola en andere dure kleding stukken, benevens juwelen. Nadat de jury, waarin o.a. de ex- wereldkampioen boksen zwaarge wicht Ingemar Johansson zitting hand, de Griekse deelneemster tot winnares had uitgeroepen, ontving deze als Miss Universe-1965 de kroon uit handen van de vorige ti- telhoudster, de Braziliaanse Leda Maria Vargas. In de Engelse badplaats Has tings is het weer tot een treffen gekomen tussen de jeugdbenden Mods en Rockers. Een troep Mods op de vlucht voor de Rockers. De winnares krijgt prijs Broer en zuster verdronken In het Noordlimburgse plaatsje Wansum kwamen zaterdagmiddag een jongen en zyn zuster door Moordpartijen in Noord-Nigeria In het gebied van Tiv, in Noord- Nigeria, is sinds de verkiezingen van 1960, waarbij het in die regering ver tegenwoordigde „Noordelijke Volks congres" de meerderheid wist te ver krijgen. bij tussenpozen hevig gevoch ten. Het „United Middle Belt Oon- (UMBC) heeft namelijk in Tïv eer sterke aanhang en telkens vinden er heftige botsingen plaats tussen aanhangers van het Noordelijke Volkscongres en UMBC. Er hebben zich in die afgelopen drie jaar talrijke schermutselingen gedaan, waarbij honderden personen zijn aangevallen, terwijl talrijke hut- werden verbrand. Vooral in het der bevonden zich ook zes politie mannen, die naar dot roerige gebied waren gezonden. zy werden door py- len gedood. Er zUn nu in Tiv elf personen we gens moord in staat van beschuldi- ging gesteld. Vast staat dat de ge vechten aan zeker tachtig person» het leven hebben gekost. Van officiële zyde is in het Noord- nigeriaanse Gboko verklaard dat zich in het oerwoud mogelijk nog honder den nog niet gevonden lijken bevin den. Icaac Kpoem, de plaatsvervan gende leider van de in de oppositie zijnde UMBC, heeft verklaard dat X zijn 27-jarige zuster E. Francken, een ongehuwde verloskundige. Het tweetal was op de Maas het zeilen. Mej. Francken kon zwemmen, haar broer wel. Ven delijk door een rukwind is de zeilboot omgeslagen. Vanaf de oever zag men dat de student zijn zuster te hulp schoot. Hevig worstelend verdwei de twee in de diepte. Voordat hulp ter plaatse was, moeten beidon reeds zün zijnde UMBC. heeft verklaard" dat by verdronken. Mej. Francken was de de gevechten, die sinds begin juli j.l. oudste van de 15 kinderen, die het ge- vrijwel onafgebroken hebben gewoed, RADIO EN TV VANAVOND De filmavond van de NTS begint vanavond met „Tea for two" (20.20). Deze film is een bewerking van het toneelstuk „No, no, Nanette" van Frank Mandel. Nan schatrijke hoofdrolspeelster wil met alle ge weld aan het toneel. Talloze verwik kelingen zyn hiervan het gevolg. Tenslotte worden uiteraardalle moeilykheden opgelost en Nan krygt de hoofdrol plus de man van haar dromen. Om 21.55 uur volgt een pro gramma met de titel „Hollywood, the great stars". Slechte enkelen van de miljoenen, die zich by de filmstudio's komen aanmelden biyken uitverko- ti te zyn die er in slagen de gunst van het publiek te verwerven. Wie dit zyn geweest en wie dit nog zyn toont deze film, gepresenteerd door Henry Fonda. In het kader van het Holland Fes tival speelt om 20.05 uur het Neder land Kamerorkest o.l.v. Benjamin Britten werken van de dirigent en Joseph Haydn. De opnamen deze uitzending werden gemaakt tydens een concert in het Concert- ;bouw te Amsterdam. Muziek van eorge Gershwin kan men om 23.30 ir horen in het VARA-programma /er Hilversum I. De NCRV brengt over Hilversum 2 n 19.50 uur „Meteoren", muzikale hoogtepunten uit de Steravond-pro- una's van het afgelopen seizoen. gramma speelt om 21.20 Promenade-orkest o.l.v. Richard Mül- ler-Lampertz „Grüsse aus Berlin" zy, die klanken van eigen boden: prefereren, kunnen om 22.15 uur te recht by een grammofoonplatenpro- gramma met medewerking van o.a de Marinierskapel, Sweet Sixteen er het orkest van Malando. VOOR DINSDAG 4 AUGUSTUS Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym 7.20 Lichte gram. VPRO: 7.50 Dagope- nlng. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Licht# gram. 9.00 Ochtendgym. 9 teman. 9.15 r terstanden. 0v Boekbespr. 10.00 Lichte gram. 10.5 STAD IN KONGO HEROVERD Generaal Moboetoe, de bevelheb- er van het Kongolese nationale le ger. heeft zondag meegedeeld, dat de stad Mushie, 300 km ten noorden van Leopolds tad gelegen, zondagmor gen door regeringstroepen op de op standelingen is heroverd. Ruim zes tig opstandelingen werden gedood. aldus generaal Moboetoe. De Kongolese premier, Moise Tsjombe, heeft geprotesteerd tegen steunverlening aan de opstandelin- een samenkomst met president iviassemba-debat voorstelt. Zaterdag had Tsjombe op een persconferentie het Algerynse staatshoofd Ben Bella ervan beschul digd, de opstandelingen in Kongo van wapens te voorzien. Communis- tisch-China zou de opstand finan cieren. Jongetje uit Alphen verdronken Het 4^-jarig zoontje van het echtpaar Van Dam uit Alphen aan den Ryn is zaterdagmiddag by het schip „Willemyntje" van zUn ouders in de Lek gevallen en verdronken. Toen het ongeluk gebeurde bracht de moeder een bezoek aan haar man, die in het ziekenhuis ligt. De twee kinderen van het echtpaar waren zolang aan de zorgen van de grootouders toevertrouwd, maar waren naar het eigen schip gelopen. Uitz. M Meded. t.b.v. land- en thlnbouw. 12.3! Metropole-ork. 13.00 Nws. 13.15 Me dedelingen, event act of gram 13 28 Beursber. 13.30 Dansork. en solisten ".00 V. d. kind. 15.00 Alt en plano: negrospirituals. 15.2(3 ,d kaviaar z" laatste deel - 16.00 Nws. 16.02 duo: klass. muz. 16.30 Selecties u., kende musicals. 16.55 Lichte muziek 17 26 New York calling, V. d. teenagers. Nieuws. 18.15 Event, —o»pel: amus.muz. 18.30 t-V.U 1. Suriname: Tussen Corantijn geologische, geografl- Marowljn., QB sche, klimatologische situering planten en dieren, contact met de bui tenwereld - een uitzending ln samen werking met de Stlcusa, door dr. J. H. E. Ferrler. 19.00 Pianorecital: klass muz. 19.30 Hello!- Here's Harris, licht progr. 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz in Europa. 20.45 Operafragmenten. 21.85 "?fn's..van ren toneelstuk, 15 Gitaarrecital. 22.80 Nws. 1 Toderne gram. 23.55- II, 298 m. 10 Morgengebed. iB-L.ïbt.^Ln<^SL0t!.tol:| d. vrouw, toeristische tips en progr. Llchtbaken, lezing (herh.). 10.15 Klass. gram., progr. v a. vrouw en lichte gram. 11.50 Volaan vooruit, lezing. 12.00 Angelus 12.Öi Lichte gram. (Om 12.30 Meded. t.b.v. land- en tulnb. 12.33-12 45 V d boe- Wa nieuws. 13.00" Nws. 24.00 Nws. Hllversu KRO: 7.00 Nws. 7.15 Lichte gram. 7.55 13.15 Lichte gram. U1CUC1S x,w a' ■ooPQ1.atteIandsvrouwen. 14.10 Siesta: wal landen/?1" 1 fi telerill 8nim' <T'5?r ^geringsunz.:7^ ?SceJn de Ned- Ant111^' I8 00 Lichte gram. 18.50 V. d. Nws. 19.10 Act. 19.25 Con- Ongekende rijkdom aan details MET EEN ENKEL WOORD ggen op Dene's verjaardag Zaandamse raadsleden de Partij kr In de Arbeid en 'hébben heUzaandamse gemeen tebestuur verzocht 6 augustus byeen te roepen, teneinde een standpunt ln te nemen over net vlaggen op 5 augustus, de verjaardag prinses D w vn»hh*n hebben hïêrop geantwoord dat Zaandam over eenkomstig de rijksregeling wel wil vlaggen op 5 augustus en dat bij net llege geen behoefte bestaat raad bijeen te roepen, heeft C r.._. antwoord _3 raadsleden niet bevredigd, zo dat tien raadsleden een extra raads vergadering hebben aangevraagd, welke vergadering waarschijnlijk dinsdag avond wordt gehouden. Trofee voor Xlnl Boesman - De Ne derlandse ballonvaarster, De trofee zal op 16 september tijdens eer bijeenkomst op het Witte Huls door president Johnson worden uit gereikt. Mevrouw Boesman wordt on derscheiden voor haar Alpenvlucht op 24 augustus 1962, toen zij als ballon commandante over de Eiger vloog, sleepreis van bet nlngen is nog steeds niet doorgegaan. Lichter gezonken Zaterdagmiddag Nederlandse schip „Deneb" (1100 t< bruto) van Van Nlevelt Goudrlaan i Co., gezonken De aanvaring waarvt de op de Nieuwe Maas. ter hoogte van de Wllhelminahaven in Schiedam. De lichter brak doormidden en zonk on middellijk. Persooniyke ongelukken hebben zich niet voorgedaan, want een ïpboot kon de beman- koppen snel ovenemen. BUITENLAND impresario Dean ongeluk met hu leven gekomen. ïl zijn by een gtulg om het /llegtuig werd De coalitieregering 120 tegen en één onthouding, isbranden Voor de bestryding 150 brandweerwagens uitgerukt. Enkele honderden hectaren waren toen al ver nield. Het vuur werd aangewakkerd personen gearresteerd onregelmatigheden ln de vleeswaren- industrie. „wy. het publiek, zyn Ja renlang systematisch bedrogen wan neer wy vleeskochten". zo schrijft het weekblad Polltlka. Volgens het blad zijn door het knoeien met gewichten terd. De oplichters Jaar in het openbaar wo: By het schandaal zouden ticullere slagers op in het na den berecht. 1 par- Ontsnapt Uit een gevangenis by haald, aldus meldt 1 mist. Voorts zyn zestien schat. De collectie firma Gibbons, die haar van de erf genamen van een onbekende Ameri kaanse verzamelaar heeft gekocht. De twee geleerden die de leiding hebben gehad over het pro ject Ranger VII, hebben verslag uitgebracht aan president Johnson en gezegd dat volgens de maanfoto's de „Zee van Wol ken" een ideale plaats voor de landing van een bemand ruimte schip zou zijn. De beide geleerden zijn dr. William Pickering, directeur van het laboratorium voor straalaandrijving van het instituut van technologie van Californië in Pasadena, en Homer E. Newell, assistent-directeur van de afdeling toepassing van ruimteweten schap van het bureau voor lucht- en ruimtevaart. Pickering en Newell achten de gevaren van de kraters in een klein gedeelte van de Zee van Wolken voor een bemand ruimte schip klein. Uitzoiulerlijkste opnamen, die ooit werden gemaakt De foto's die door de Ranger-VII van het maanoppervlak zyn gemaakt en die door geleerden zyn beschre ven als de „uitzonderiykste" die zy ooit hebben gezien, onthullen het be staan van een nieuw type krater en van een fotografisch mysterie. Geleerden zeggen dat zy by het bekijken van 400 van de 4.316 foto's die zijn genomen, vreemde „secun daire" kraters hebben ontdekt, met veeleer ronde dan scherpe randen, zy vermoeden dat deze „secundaire" kraters zyn gevormd door bombar dementen vanuit grotere „primaire" kraters. Sommige van de grotere nieuw ontdekte kraters meten 20 by 35 meter en de kleinste zyn maar een meter in doorsnee en maar een hal ve voet diep. „Er zyn tal van opeenhopingen van deze kleine kraters die in het verleden absoluut niet waren waar te nemen", zegt de uit Nederland stam mende dr. Gerard P. Kuiper, van het lunaire en planetaire laboratorium van de Universiteit van Arizona, een lid van de hanger-ploeg". Dr. Kuiper zei dat deze kleine kra ters waarschyniyk werden gevormd toen de krater Copernicus (de groot ste van „onze zyde" van de maan) grote fragmenten spuwde. Ze hebben gevaariyke ronde randen waarvan een ruimteschip af kan glyden. „Er is zelfs een compleet nest hiervan een byzonder geteisterde streek wel en landingsvaartuig als gif zoi moeten myden", aldus dr. Kuiper. Een ander lid van de „Ranger- ploeg", dr. Eugene Shoemaker, ze: dat de foto's ook een mysterie boden. „Naarmate de camera's dichter bi' de maan kwamen, nam het aanta kraters snel toe op de foto's. Maar toen gebeurde er iets vreemds. Om de een of andere reden, gaven de fo to's plotseling weer een glad beeld. Dit is zeer opmerkeiyk, en we weten de betekenis nog niet". Duizend maal beter dan voorheen feto's heeft gezien wat de kwaliteit betreft. Hy zegt dat de eerste foto': die zyn genomen, geiyk zyn aan dit verkregen door machtige telescopen op aarde die de waarnemer op onge veer 800 kilometer van de maan „zet ten". Ranger VII kreeg zyn laatste complete foto's echter op slechts 800 meter van de maan. De laatste foto, nog dichtby genomen, was maar een halve. Geleerden zeggen dat objecten van de grootte van een meter duide- lyk waarneembaar zyn. „Dit is duizendmaal beter dan wat we ooit eerder hebben gehad. De hoeveelheid gegevens die we hebben verkregen is werkelyk opmerkeiyk". Elke foto had 1.150 Rjnen per inch (ongeveer 2.5 centimeter). Dr. Kui per zegt dat de ïynen zo dicht naast elkaar liggen dat ze op de foto's niet zyn te zien. Shoemaker zegt dat biykens de fo to's het maanoppervlak in hoofdzaak stevig is, minstens tot een voet diepte en dat in sommige delen van de ge- Nog twee Rangers .Er komen nog twee Rangerproe- n (waarvan zeker één dit jaar) en zouden heel graag andere maan- streken bekyken, zoals het centrum an de reusachtige krater Copernicus, 'elke een doorsnee van 160 km heeft n heel wat anders is dat wat de Ranger VII heeft gefotografeerd". Dr. Kuiper meent dat de foto's de theorie steunen dat het oppervlak van de maan uit gestolde lava be staat. Zyn conclusie is gebaseerd op de vorm der kraters. Dr. Kuiper heeft niet de indruk dat er een dik ke zachte stoflaag op de maan ligt zoals vrywel algemeen werd vermoed. Het Ranger-programma heeft tot dusver ongeveer een miljard gulden kind. 19.0. gres Kerk ln Nood, té Köniestéïn^be- schouwlng 19.30 Dansmuz. 20.00 Pro menade ork.: opera-selectie. 20.25 Pis met boventonen, hoorsnel (herh van Jes. 23.10 Lichte gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA jSySafBSrsüsa is-jg flToe^Sd' NTS: 22.30 Muuyke: UeTeurSI mS' 22.55-23.00 Journaal. «ra: 20.40 Vliegtuigen werken voor rtA vit Pje ,?v?r vI1egtuigen. 20.50 Als de kat van huls la, speelfilm. Drie gewonden Tydens het stormachtige weer van zaterdagmiddag was de heer J. Hoff man uit Rotterdam met zyn speed boot aan het spelevaren. Vooral in het gebied van de Brassemermeer in de buurt van het dorp Rynsater- woude, dat de „lage wal" wordt ge- -> het nogal i oppervlak te houden. Door i tieve manoeuvre kwam de speedboot op de golven te liggen met het gevolg dat de boot omsloeg en in de diepte verdween. Dit gebeurde op ongeveer honderd meter van de wal. De zeven personen, die in de speedboot zaten, kwamen in het woe lige water terecht, maar ook de twee skiërs verdwenen in de onstuimige golven. Met sloepen van de jachtha- Dragt, waagden enkele bewoner* Rijnsaterwoude zich op de stormachtige Brasem, die op de plaats van het ongeval een diepte van dertig meter heeft, Zy speelden het klaar om alle drenkelingen te redden, ofschoon enkele van de ge redde personen zelfs de zwemkunst niet meester waren. Drie personen het speedboot-gezelschap hadden nogal ernstige verwondingen opgelo- Twee doden bij mijnongeluk in België By het mynongeluk in Zolder (Belgisch Limburg) zyn t\ - men sen om het leven gekomen. Pogin gen om de twee mynwerkers die nog werden vermist, te redden, bleven zonder succes: men vond zaterdag by het reddingswerk de stoffeiyke overschotten van de mannen, een 23-jarige mynwerker uit Zolder en een 43-jarige collega uit Hasselt. Men heeft sinds vrijdag naar hen gezocht. Vry dagmorgen stortte in een steenkolenmyn in Zolder een myn- gang op 800 meter diep over een lengte van tien meter in. Vier myn werkers werden ingesloten. Een 29- jarige arbeider uit Heusden wist zich op eigen kracht te bevryden en alarm te slaan. De man nam zelf aan de eerste reddingswerkzaamhe den deel. Een 25-jarige mynwerker uit Koersel kon in de loop van de middag, weliswaar ernstig gewond, be vry d worden en in het ziekenhuis worden opgenomen. De man verkeert niet in levensgevaar. WÈERRAPPORTEN (Van hedenmorgen t uur) Ypenburg geh. Stockholm half bew. Aberdeen licht bew. Brussel zwaar bew. Luxemburg zwaar bew Parys ;eh bew Grenoble licht bew. Berlijn Frankfort Munchen Zurich Genéve Locrano Wenen Inn Madrid Mallorca Lissabon zwaar bew half bew. half bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 2