EUROPESE PRIJZEN VOOR BIJNA 200 JONGEREN Tekenen en schrijven voor „Europa één" A-mol-mysterie opgelost Dertienjarige wil 2 Kanaal overzwemmen Het A-mol-mysterie, waar over wü vorige week op deze pagina schreven, is opgelost door Iskar Aribo, dirigent van het Leids Toonkunstkoor. Het raadsel blijkt voor mensen, die in de muziekwereld goed thuis zijn, heel eenvoudig te z«n. De Engelsman, die beboet werd, omdat hij met zijn auto te snel (96 km per uur) reed, moet zich hebben ver gist, toen hij voor de rech ter zei, dat hij slechts 48 km per uur reed, omdat zijn uit laat een A-mol ten gehore bracht. Want bij 96 km per uur (2 x 48 km) „speelde" zijn uitlaat ook een A-mol, maar een octaaf hoger. Waarschijnlijk heeft de Engelsman dus bij het ge pruttel van de motor één oc taaf je over het hoofd gezien. Dat kostte hem honderd gulden. Zaterdag 1 augustus 1964 Jeugd uit 13 landen drie dagen in Nederland Mr. Cals zette heel wat handtekeningen in de foto boeken, die de gemeente Den Haag aan de prijswinnaars had geschonken ER IS HEEL WAT voor nodig om Europa één te ma ken. Vele staatslieden houden zich bezig met de ingewikkelde materie van intensieve samen werking tussen Europese lan den. Want, denken ze, eenheid maakt (economische en poli tieke) macht. En ze richten in gewikkelde organisaties op, zo als de Europese Economische Gemeenschap, de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, Euratom en nog wat in stellingen met lange wellui dende Franse namen: „Fonda- rtion Européenn>e de la Cul ture" en de „Organisation de Coopération et de Dévelop- pement Economiques". Het is allemaal verschrikkelijk belangrijk wat die organisaties doen, neem dat maar voetetoots aan, maar zéggen die namen je nu iets?. Ach, je weet er eigenlijk zo weinig van. Je ziet er wel eens wat van in de krant en Je leert er iets over op school, maar het is allemaal zo ingewikkeld en droog, dat het je maar matig interesseert. Jawel, maar het streven naar de eenwording van Europa is be langrijk. Denk eens in dat dit streven bekroond zou worden: de grenzen open, je kunt zonder paspoort naar bijv. Frankrijk; geen gehannes met invoerrech ten voor goederen; één munt stelsel in heel Europa en unifor me wetten. De Europese Bewe ging in Nederland formuleert haar doelstelling zo: „Een ver enigd en vrij Europa, waarin de Europeanen zich weer vrij kun nen bewegen en waarin de be lemmeringen zijn opgeheven, die thans het staatkundig, eco nomisch en geestelijk leven be letten zich ten volle te ontplooi en." D&ar moeten we naar toe. En daar moet de jeugd aan meewer ken. Het aloude tot op de draad versleten gezegde „wie de jeugd heeft, heeft de toekomst" geldt nog steeds. Oud-minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschap pen ,mr. J. M. L. Cals zegt het wat poëtischer. „Het vuur van de geest is licht ontvlambaar bij de jeugd". seriand en Nederland. Voor deze wedstrijd heeft men de schooljeugd in drie groepen verdeeld. De jeugd van 12 tot 14 jaar kreeg deze op dracht: „De landen van Europa worden door wegen, bruggen, spoor wegen, vliegtuigen en schepen met elkaar verbonden. Maak een teke ning waarin dit idee tot uitdruk king komt". De 14- tot 16-jarigen hebben een opstel gemaakt, waar in zij hun indrukken weergaven van een „vreemd" Europees land, zijn bevolking en zijn zeden. Waartoe de sport kan leiden, demonstreerde een Rotterdamse jongen. Hij was met Feijenoord en zijn aanhang naar de wed strijd tegen Benfica in Portugal gaan kijken. Hij had over de Portugezen geschreven en hij behaalde de eerste prijs van de Nederlandse deelnemers. De beste Fransman had Nederland als onderwerp gekozen. De oudste categorie (16-19 jaar) kreeg een heel moeilijke opdracht: „Ben je van mening dat de landen van Europa een gemeenschappe lijke verantwoording dragen jegens andere landen, en, zo ja, op welke gebieden? Schrijf hierover een op stel". En er kwamen opstellen, soms van zulke omvang, dat ze de allure van een wetenschappelijke verhan deling Prijzen Wedstrijd Er wordt van alles gedaan om de jeugd in vuur en vlam te zetten voor de Europese gedachte. Eén groot evenement is de jaarlijkse Europese tekeningen- en opstellenwedstrijd. Hieraan hebben dit jaar anderhalf miljoen scholieren meegedaan uit België. Denemarken, Duitsland, Frankrijk, Gxoot-Brlttannië, Ier land, Italië, Luxemburg, Noor wegen, Oostenrijk, Zweden, Zwit- Het internationale comité van de wedstrijd honoreerde de beste te keningen en opstellen met fraaie prijzen. In de jongste groep kregen de prijswinnaars boekenbonnen va riërend van tien tot dertig gulden. In de middengroep variëren de boekenbonnen van tien tot vijftig gulden en de oudste categorie zijn reisprijzen beschikbaar gesteld. Daarnaast hebben ook vele ge meenten nog boekenbonnen uitge reikt. In de oudste categorie vielen aan 196 stilisten reisprijzen ten deel. In het verschijningsgébied van het Leidsch Dagblad kreeg alleen Wessel Post uit Leimui- den, leerling van de Ichthus- school voor. ulo in Alphen aan den Rijn, zo'n gratis vakantie. Hij is afgelopen donderdag voor zeven dagen naar het Franse Bretagne vertrokken. Daarnaast ontving hij van de gemeente Al phen aan den Rijn nog een boe- kenbon ter waarde van veertig gulden. Ook zestien andere Ne derlandse reisprijswinnaars zijn donderdag over de verschillende Europese landen uitgezwermd. Clemens Dirks, leerling van het St.-Bonaventuralyceum in Lelden, kreeg geen prijs van het interna tionale comité maar wel van de gemeente Leiden: een boekenbon van f25,-» Tekst PIET GOOSEN Foto's W. DIJKMAN koptelefoon aan de stoelen beaes- tigd, die vanwege de kiesschijven telefoontoestellen leken, maar die hoogst vernuftige „vertaalkastjes" bleken te zijn. De jongeren konden als ware congressisten naar verkie zing het gesprokene in het Engels, Frans, Duits en Italiaans beluiste ren, waarvoor vier tolken zich in nauwe kabines inspanden. Merkwaardig genoeg moesten de Nederlanders zich maar met een vreemde taal behelpen. En wie ver staat nu. al héb je einddiploma hbs op zak, zeer snel en zeer vloei end gesproken Frans? Voor en na de schone woorden over het „hoe" en „waarom" van de Europese eenwording oogstte Henk Briër met het „Jeugdkamer- orkest Leiden" veel bewondering en applaus met composities van Han del en Andriessen. De charmante en jeugdige pianiste Mariëtte van Wük doorbrak voorts de officiële sfeer van altijd toch droge woorden met muziek van Liszt en een wer velende étude van Chopin, 's Middags was de Ridderzaal weer in bezit van de jeugd, die met de voormalige minister van Maat schappelijk Werk, mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé, de directeur van de FAO, mr. Mekki Abbas en het Noorse parlementslid mr. Finn Moe hevig hebben gedebatteerd over de gemeenschappelijke verantwoorde lijkheid van Europa tegenover de andere landen van de wereld. Een zwaar onderwerp, toegegeven, maar niettemin voor vele Jongeren toch interessant. De Europese jeugd be staat niet alleen uit rockers en modds, kikkers en bullen, nozems en brozems. DONDERDAG ZWERMDEN de reisprijswinnaars over de verschil lende Westeuropese landen uit. Ze hebben het verdiend. Met hun op stellen, en niet het minst na hun druk en zeer officieel programma in de eerste drie dagen van deze week. Boodschap Prins Bemhard had hun uit zijn Italiaans vakantieverblijf Porto Ercole nog een boodschap gezon den: „Ik verheug mij erover me tot Europese jongeren te kunnen rich ten, die getoond hebben een juist inzicht in de verantwoordelijke taak van Europa ten aanzien van andere landen te bezitten. Je mag met recht verheugd zijn op het resul taat, maar je moet bovenal besef fen, dat je werk nu pas begint. Van jullie en jullie leeftijdgenoten zal het immers afhangen, of onze idea len in Europa en in de gehele we reld verwezenlijkt zullen worden. Bij de strijd daarvoor beschouw ik de laureaten van de Europese tekenin gen- en opstelwedstrijd als 'n keur korps", zo schreef Prins Bernhard. De bijna 200 jonge Europea nen zijn op dit ogenblik in een voor hen vreemd land. Ze heb ben tijdens hun driedaags ver blijf in Nederland al vrienden en vriendinnen gemaakt. En in het buitenland maken ze die ook. Ze leren tevens de ge woonten, de aardigheden en eigenaardigheden van de be volking kennen. Dat is allemaal van belang voor de Europese eenwording. De Europese jeugd voerde niet altijd ingewikkelde gesprekken over de Europese politiek. Een Engels meisje had wel trek in de appel van Wessel Post. Wessel Post: WE HADDEN NIET GEDACHT DAT HET ZO ZOE WORDEN' - I v „Och. ik was niet tegen en niet voor de Europese eenwor ding. Ik weet het eigenlijk niet zo goed meer. Ik heb de conclusie geloof ik, aan de lezer overgelaten". Dat zegt Wessel Post, 17 jaar, uit Lei- muiden ons over zijn opstel in de hal van hotel Centraal in Den Haag, waar hij juist overvloedig heeft geluncht met de overige prijswinnaars van de Europese tekeningen en opstellenwedstrijd. Maar zijn opstel was dan toch wel zó verhelderend, dat hU er een gratis vakantie van tien dagen in Bretagne mee won. HU had dat niet verwacht. Nog nooit heeft hij aan één of andere opstelwed strijd meegedaan, maar wel had hij op de Ichthusschool voor ulo in Alphen aan den Rijn gewoon lijk negens voor taal op zijn rap port. Nu heeft hU drie turbulente dagen in Amsterdam en Den Haag mee gemaakt en hij heeft een vriend gevonden: Eric Ouwejan uit Den Haag, met wie hij in het studen tenhotel Casa in Amsterdam de kamer deelde. Daarnaast heeft hij onder de bijna 200 jongeren ook kameraden gemaakt, met wie hij zinnetjes Engels, Frans en Duits uitwisselt. Wessel vertelt van de buitenlan ders: „Ze vinden alles prachtig; Nederland is zo mooi, zeggen ze. Ze krijgen de ene verrassing na de andere. Vooral de rondvaart In Amsterdam vonden ze enorm. Trouwens, wij ook. Deze hele trip is-subliem. We hadden nooit ge dacht dat het zo zou worden". Hij kan goed praten met de vreem delingen. Waarover? Overal over en vaak over politiek. De Franse van Henk Brier musiceert in de Ridderzaal. groep vindt hij het leukst. Die jongens en meisjes zijn heel Jo- vlaai. Wessel gaat in september naar d« 1 radioschool, want hij wil marco nist worden. Hij voelt er niets voor, zijn hele leven in Nederland te slijten. „Nee.., ik wil wat van! de wereld zien". En ergens in zijn f achterhoofd sluimert ook nog de wil om in de Journalistiek ta gaan. Marconist of Journalist» twee beroepen waar actie in zit. Donderdag vertrok hij met zijn groep van ruim tien Jongeren me* do trein naar Frankrijk. Adres: Foyer de jeunes travailleur* in Brest. „We gaan een eiland ont dekken, 20 km uit de kust, we be zoeken een vuurtoren in volle I zee en een festival van doedelzak- I bespelers. We worden ook nog of ficieel in het stadhuis ontvangen» en natuurlijk zijn er de culturele bezienswaardigheden en de sport wedstrijden. Het zal best leuk worden". Dat alles voor een goed opstel. Op 10 augustus komt hij terug. Met 1 de verhalen over een land, dat, j wie weet, eens onder één noemer t gebracht zal worden met Neder- land en andere Europese landen. Amerikaanse studenten: |S Johnson blijft r; president i Tijdens hun reis naar Nederland n°' hebben bijna 300 Amerikaanse stu- f". denten, meisjes en Jongens in de leeftijd variërend van 20 tot 25 Jaar, zich aan boord van de „Grote H< Beer" bezig gehouden met de ko- J mende presidentsverkiezingen in hun land. Na langdurige debatten uitgebreide verklezingscampag- s door de heren Johnson, Scran- ton en Goldwater, verdwenen 276 studenten naar de stemhokjes. Na| de telling bleek dat Johnson, de huidige president van de V.S., met 173 stemmen zijn opponenten Scranton (70 stemmen) en Gold-Dj water (33) stemmen) een verplette- ^0I rende nederlaag had toegebracht, irti h he Een dertienjarig Amerikaans i meisje zal volgende maand probe- g1 ren het Jongste meisje te worden. on dat erin is geslaagt het Kanaal1 1 over te zwemmen. Indien Leonora Modell uit Sa-iai cramento, Califomië, hierin zou^ slagen, zou zij Marilyn Bell uit pa: Toronto onttronen, die in 1955 op^ zeventienjarige leeftijd dit kunst-1 v stuk volbracht en daarmee noglde steeds de jongste is. Leonora wordt op het ogenblik id< getraind door Paul Herron, die het™ Kanaal in beide richtingen is over-lei gezwommen, - i r bp jjET GING ER WOENSDAG INTERNATIONAAL aan toe in de Ridderzaal aan het Haagse Binnenhof. Er werd voornamelijk "Frans en Engels gespro ken, met af en toe een mondje Duits, Italiaans, Nederlands en Skandinavisch. Marcello, Guiseppe, Hans, Per Narve, Fiona, Mairéad, Svanhild, Wolfgang, Jean- Pierre, ze waren er allemaal. In de met veel vlaggen en planten versierde Ridder zaal zaten op de rood-pluchen stoelen bijna tweehonderd jongens en meisjes uit dertien Europese landen zich in te spannen om wat te begrijpen van het vaak zeer rad gesproken Frans. Tevens waren daar familieleden van de jeugdigen en talrijke functionarissen van het Corps Diplomatique. Zij luisterden en keken de gehele warme ochtend naar enkele heren en een dame, achter een grote tafel waar op tientallen microfoons het gesprokene een belangrijke toets gaven. Vakantie Maar belangrijker wellicht dan deze getuigschriften, zijn de reis prijzen die de laureaten kregen. Donderdag gingen ze voor 6 tot 10 Het „Jeugdkamerorkest Leidenonder leiding Die tafel stond tegenover de troon, waarop bij zeer speciale gebeurtenissen onze vorstin pleegt te zitten. Nu liepen daar nonchalant wat, fotografen en filmmensen, die oogverblin dende lichtbundels op de ge achte sprekers richtten. Het ging om de Jongeren, 196 in totaal, die allen voortreffelijke op stellen hebben gemaakt over de verantwoordelijkheid van de Euro pese landen ten aanzien van de ont wikkelingslanden, en die hiervoor werden beloond met een fraai di ploma, met Latijnse tekst en met de handtekeningen van Prins Bem hard, mr. J. Cals en mr. Th. H. Bot, minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen. Hij reikte deze di ploma's uit, waarvoor hij bijna 200 handen moest schudden. dagen met (gratis) vakantie, bereid door de internationale commissie van de Europese tekeningen- en op stellenwedstrijd. HET BEGON MAANDAG op het eerste perron van het Amsterdamse Centraal Station. Daar druppelden in de loop van de dag de prijswin naars in „vergaderzaal 1" binnen. De meisjes gingen vandaar naar het Euromotel E 9 en de jongens naar het internationale studentenhotel „Casa 400". Zü brachten die eerste dag zoek met voornamelijk acclima tiseren en wandelen in Amsterdam- bij-avond. Na deze droomreis waren de Jonge gasten in het Rijksmuseum te vin den, waar ze de gasten waren van staatssecretaris dr. J. H. Grosheide. Daarna volgde het diner. We weten allemaal wel hoe Chi nezen eten: met stokjes, al heb je tegenwoordig ook veel westers-eten- de Chinezen. Maar hoe eten de Fransen? Zo: een slaatje ligt op het bord; de Fransman houdt in de rechterhand een vork, en ln de lin kerhand een snee brood. Nu schuift hij met het brood een voor de con sumptie geschikte hoeveelheid van „Gefeliciteerd Wessel Post", zegt minister Bot. het slaatje op de vork en hij werkt dat vervolgens naar binnen. En na een paar happen, wordt ook een stukje brood verorberd. WOENSDAG RIDDERZAAL DEN HAAG. Minister Bot reikte na ver scheidene toespraken onder streng toezicht van filmcamera- en foto lenzen bijna tweehonderd diploma's uit. Hij zei vóór de vermoeiende bezigheid van het handenschudden, dat de wedstrijd voor de schooljeugd grote waarde heeft voor het Euro pese eenheidsstreven. „De Europese eenwording Is on derweg", zei hij. „Maar om te ver zekeren dat de Europese gemeen schap van do toekomst werkelijk democratisch zal zijn, moet het eenheidsproces worden gedragen door de wil en de actieve belang stelling van het Europese volk. En daarbij is de opgroeiende generatie vooral belangrijk. Want de jongeren van nu zullen binnen afzienbare tijd de definitieve vorm en het ka rakter van het nieuwe Europa moeten bepalen". Vertaalkastjes De PTT had speciaal voor deze bijzondere internationale gelegen heid langwerpige grijze kastjes met OM ZEVEN UUR de volgende morgen was het voor hen al dins dag. Een groepsfoto van de hele internationale club werd genomen vanaf hotel Casa. (Altijd goed illu stratiemateriaal bij de verhalen). Omstreeks negen uur heette de loco- burgemeester van Aalsmeer de jon geren hartelijk welkom, waarna hij hun iets vertelde over Aalsmeers faam als bloemencentrum nummer 1 van Nederland. Zij konden zich daarvan in de veilinghal zelf over tuigen. De enorme hal was één schat van kleurrijk flora. Het programma was heel omvang rijk. De bussen van Maarse en Kroon reden de jeudige gasten een urn- later door Haarlem en de Vel- sertunnel naar toeristiek altijd aan trekkelijke Volendam. Voort na een half uur, naar Broek ln Water land, waar een klompenmaker zijn oerhollands kunnen demonstreerde en waar een melkfabriek van bin nen werd bekeken. Na de lunch in het Hiltonhotel in Amsterdam, waar burgemeester Van Hall de prijs van de hoofdstad uitreikte aan Roger Charles, de beste Franse opstellenmaker, wer den met drie rondvaartboten de havens en grachten bekeken. Het was in één woord „splendid, magni- flque of marchenhaft", volgens de jongeren.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 8