LEIDSCH DAGBLAD DUIZENDEN SUBLIEME FOTO'S VAN DE MAAN Negen mijnwerkers morgen gered? In laatste van de 4316 opnamen objecten van 1 meter zichtbaar Butler moet met lege handen naar huis Nu relaties sneller en beter opbouwen (§ticf ëffie Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1964 No. 31327 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Ongeëvenaard succes van Ranger VII De Amerikaanse ruimtevaart-technici hebben gisteren een ongeëvenaard succes geboekt: de dindsdag gelanceerde Ranger VII heeft tijdens de laatste zeventien minuten van zijn ruim 67 uren durende reis naar de maan 4316 televisie opnamen van uitstekende kwaliteit gemaakt en naar het centrale waarnemingsstation van Gold- stone in de Mojave-woestijn doorgezonden. Daarmee was het experiment met de Ranger volledig geslaagd en hebben de Amerikanen een Slechts 15 Idlometer van doelj De Ranger sloeg na volbrachte taak te pletter op het maanoppervlak, slechts vijftien kilometer van het doel, een punt in de noordwestelijke hoek van de „Mare Nubium", dicht bij de krater Parry. Dat is een unieke presta tie op een afstand van ruim 366.000 De Russen hebben bij vernemen va niet geaarzeld te verklaren, dat dit eei onderzoek van de kosmische ruimte". Ruim zestien primeur geboekt, die van groot belang is voor de ontwikkeling van de wetenschap en de bemande ruimtevaart. De laatst genomen foto's van het tot dusver vrij onbekende maanoppervlak tonen voorwer pen tot een middellijn van ongeveer een meter, terwijl tot dusver met aardse telescopen slechts objecten tot minimaal 400 meter doorsnee duide lijk konden worden waargenomen. kilometer, n het grandioze Amerikaanse succes i „waardevolle bijdrage vormt tot het minuten De eerste televisie-opnamen van de Ranger VII werden gistermiddag 14.08 uur Nederlandse tijd naar de aarde doorgezonden. De laatste ogenblikken voor de ontvangst van die opnamen heerste er in de waar nemingsstations onbeschrijfelijke spanning. De vlucht van de Ranger verliep perfect, maar men moest nog maar afwachten, of de televisie camera's in werking zouden treden en goed zouden functioneren. Bij het vorige Ranger-experiment in fe bruari j.l. weigerden de cameras hun werk te doen. Ditmaal bleek het beter te gaan en de kwaliteit van de opnamen was van het begin tot het einde, zestien minuten en veertig seconden later, uitstekend. Om 14.25 uur Ned. tijd sloeg de Ran ger te pletter, hetgeen door een spe ciaal radiosignaal was waar te ne men, terwijl men ook meent, telesco- pisch de gevolgen van de inslag waargenomen te hebben. De snel heid van de Ranger ten opzichte de maan bedroeg toen onge- ._jr 9000 kilometer per uur. De af stand aarde-maan was afgelegd in 67 uur en 35 minuten. Meer dan gedacht De Ranger heeft iets meer opna men gemaakt, dan was voorzien, doordat de foto-apparatuur op 2100 km. in plaats van 1800 km. afstand van het maanoppervlak in werking trad. Deze eerste foto's werden ge maakt door de groothoek-camera's, die een gezichtsveld van 290.000 vier kante kilometer hadden. Even later tzaden de klelnhoekcamera's in tie, die op de laatste ogenblikken van de vlucht opnamen van kleine gedeelten van de maan maak ten, waarop voorwerpen tot 1 m< ter doorsnee te zien bleken te zijn. WEERBERICHT KOEL EN WINDERIG Tijdens het weekeinde zullen naast opklaringen ook lokale buien voor komen. Het weer blijft koel en win derig. Dit vindt zijn oorzaak in de krachtige noordwestlij ke winden die koele polaire lucht over de Britse eilanden en de Noordzee naar het zuidoosten voeren. Aldus blijkt het weeroverzicht van het K.N.M.I. van 10 uur. STRAND VERWACHTING Het eerste augustusweekeinde brengt geen zomers strandweer. Krachtige, tijdelijk harde westlijke wind. Enkele lichte buitjes worden afgwisseld door opklaringen. Te koel. Overdag 17 18 graden, temperatuur zeewater 18 graden. Vooruitzichten: een sterke west circulatie houdt de komende dagen te wisselvallig en te fris. 2 AUGUSTUS 1964. Zon op: 05.03 onder: 20.29. Maan op: onder: 15.20. Hoogwater in Katwijk: 9.22 en 21.53, laagwater: 4.54 en 17.19. 3 AUGUSTUS 1964. Zon op: 05.04 ondër: 20.27. Maan op: 00.25 onder: 16.42. Hoogwater in Katwijk: 10.32 en 23.07, laagwater: 6.00 en 18.34. Dunne stoflaag Het op het oog vlakke gebied van de Mare Nubium, waarop men te gen 1970 de eerste Amerikanen hoopt te kunnen laten landen, vertoonde honderden kleine kratertjes. Daaruit meent men thans te mo gen opmaken, dat de stoflaag, die een groot deel van de maan bedekt, niet dik is, zoals sommige theorieën verkondigden. Een te dikke laag van uiterst fijn stof zou een landing on mogelijk maken, omdat deze als een soort drijfzand zou fungeren waarin ieder voorwerp onherroepelijk weg zakt en verloren gaat. Verdere experimenten Overigens moeten de foto's nog nauwkeurig worden bestudeerd voor dat men definitieve conclusies kan trekken. Bovendien hoopt men dit jaar nog minstens één nieuwe Ran- gervlucht te maken, om de fotogra fische gegevens van gisteren te kun nen aanvullen. Daarna volgt de lan cering van een foto-kunstmaan, die geruime tijd op korte afstand om de maan zou moeten cirkelen om de tailopnamen van vele maangebie- de „Surveyor" op het programma, die bodemmonsters zou moeten ne men en ontleden. Dat alles moet voorafgaan aan een bemande mi vlucht, in 1970 of eerder. Eerste dose-ups den gemaakt door de Russische Loe- nik III in 1959. Deze fotografeerde de van de aarde afgewende nooit aan schouwde zijde zeer matig, en geleerden hebben de „kaart" van de achterzijde van de maan, die de Russen aan de hand van deze opnamen maakten, zeer in twijfel getrokken. De Rangerfoto's De Ranger VII is het vierde ruim tevaartuig, dat op de maan te plet ter is geslagen. Het eerste was de Russische Loenik II, de volgende waren de Amerikaanse Rangers IV eu VI. President Johnson noemde het Ranger-experiment een „prachtig succes", dat echter eerst na vele mislukkingen geboekt kon worden. De Russen hebben evenwel, hoewel zij daarvan geen melding maakten, ook vele mislukkingen geboekt in hun onderzoek van maan en plane- Vele varkens maken vleesprijs niet laag (Van onze Haagse correspondent) Nederland verwacht binnen afzien bare tijd een flinke aanwas van de varkensstapel en dus een fors aan bod van varkensvlees. Maar de huis vrouw mag niet rekenen op uitge sproken lage prjjzen, die de vlees- duurte van de laatste maanden com penseren. De aanhoudende schaarste aan rundvlees en de daaruit voortvloeien- den behoefte van de wederverkopers om tot een betere winst te komen, zullen volgens insiders een sterke da ling van de prijzen van varkensvlees tegenhouden. In de varkensfokkerij, waar de veestapel door de nieuwe omvangrijke geboortegolf, na eerdere grote slach tingen sterk wordt uitgebreid, ver wacht men dat dit najaar het groei ende aanbod op de markt voelbaar zal worden. Met het runderaanbod is het de consument heel wat somberder ge steld. Na enige slechte zomers met duur voer en lage opbrengsten hebben de veehouders sinds 1960 alleen al aan volwassen runderen jaarlijks achtereenvolgens 681.000, 670.000, 775.000 en 960.000 stuks vee voo slacht verkocht, tot en met de eerste helft van 1963 waren de verkoop prijzen volgens het Produktschap voor Vee en Vlees, voor de boeren zo laag dat zij toen evenmin als in 1962 hun kosten dekten. Dat de Neder landse veehouders en hun collega's in andere Westeuropese landen met de extreem grote slachtingen (met voornaamste oorzaak van de schaar ste van deze tijd. Daarbij komt, dat met de stijgende welvaart de vraag naar grotere hoeveelheden en betere kwaliteiten zijn toegenomen. De redders in Champagnole hebben goede hoop, dat de negen MIJNRAMP CHAMPAGNOLE ingesloten mijnwerkers morgen uit hun onderaardse gevangenis zullen worden bevrijd. Er is plotseling schot gekomen in de.red-" dingsacties. Gisteravond omstreeks half negen is de grote boor die men uit Orleans heeft laten komen en die wordt aangedreven door samengeperste lucht, in werking gesteld. Aanvankelijk vorderde de boor vrij langzaam, maar vanochtend kon de snelheid belangrijk worden opgevoerd. Als zich geen moeilijkheden voordoen, kan morgen door de schacht de „reddingsbom" naar beneden worden gelaten. Vannacht vorderde de boor soms nauwelijks een meter per uur. Nadat een diepte was bereikt van 7*4 me ter, bleek het echter nog steeds niet nodig de 80 cm brede schacht met stalen pijpen te versterken, hetgeen en tijdsbesparing van kostbare betekende. Bovendien kon men de snelheid van het boren na een diepte van negen meter opvoeren. In communiqué werd gezegd, dat de werkzaamheden „naar tevredenheid verlopen". wonderen verwacht graafmachine van Merlebach echter niet aan de verwachtingen heeft beantwoord. De machine graaft namelijk wel horizontaal maar niet verticaal, bovendien is het gevaarte diverse keren defect geraakt. Pas gistermorgen besloot n gevaarte te demonteren en vangen door een lichtere boorma chine uit Orleans, die dus gister avond in werking is gesteld. Door dit oponthoud zijn kostbare dagen verleren gegaan. Het horizontale graafwerk wordt intussen voortgezet, niet alleen ploeg van negen te bereiken, r en vooral om dichter bjj de vijf m te komen die nog worden mist en van wie enkele malen ach tereen duidelijke levenstekenen zijn geregistreerd. Vier hamerslagen boven werden door vier slagen bene beantwoord en dat werd nog met drie slagen over en weer herhaald. FRANKRIJK \CHAMPAGNOLE\ Jj ZWITS. Ook in België In een steenkolenmijn te Zolder in Belgisch Limburg is gistermorgen om half elf op de 800-meterverdie- ping een mijn gang over een lengte van tien meter ingestort. Vier mijn werkers dit aan het werk waren op deze verdieping, werden ingesloten. Een 29-jarige arbeider uit Heusden wist zich op eigen kracht te bevrij den en alarm te slaan. De man nam zelf laan de eerste reddingswerk zaamheden deel. Een 25-jarige mijn werker uit Koersel kon in de loop van de middag, weliswaar eernstig gewond, bevrijd worden en in het ziekenhuis worden opgenomen. De man verkeert niet in levensgevaar. De twee overigen, namelijk een 23- jarige mijnwerker uit Zolder en een 43-jarige arbeider uit Hasselt zijn nog niet bevrijd en over hun lot ver keerd men nog in onzekerheid. Gis teravond om negen uur had men over hen nog niets naders vernomen. De reddingswerkzaamheden worden voortgezet. Russische houding onwrikbaar Dit is een van de eerste foto's, die de Ranger maakte van het maanoppervlak. Hij brengt ongeveer 290.000 vierkante kilometer maanlandschap in beeld. De scherpte is bijzonder groot. Men moet bij het beoordelen van deze reproduktie in aanmerking nemen, dat de foto hedenochtend vroeg voor de tweede maal is „overgeseind" en wel van Amerika naar Amsterdam. Hierdoor heeft de kwaliteit vanzelfsprekend iets geleden. Met aardse telescopen is het nauwelijks mogelijk, een dergelijk scherp beeld te krijgen. De foto stelt de krater Guericke voor in het noorden van de Mara Nubium dicht bij de plaats waar de Ranger te pletter sloeg. Latere foto's geven veel meer details van het maan oppervlak, maar desondanks zullen ook de eerste opnamen, zoals de hierbij gepubliceerde, bij nauwkeurige studie details onthullen, die zonder de Ranger nimmer waargenomen zouden kunnen worden. De Sowjet-Unie heeft de door En geland gestelde voorwaarden voor het beleggen van een nieuwe veer- in Moskou Engelands minister van Buitenlandse Zaken, Butler gezegd, dat het al of niet doorgaan van deze conferentie, die Rusland in augustus wil houden, niet afhankelijk mag worden gesteld van bepaalde voor waarden. Zoals bekend meent Engeland dat de conferentie alleen gehouden kan worden als de politieke eenheid in Laos onder leiding van de neutralis- tische premier Soevanna Phoema hersteld is een bestand in Laos wordt gesloten dat doeltreffen< en de linkse strijdkrachten var. Pathet Lao zich terugtrekken uit de gebieden, die zij sinds februari heb ben veroverd. i Gromiko had ook Butlers voorstel OPVOLGER VAN MR. STIKKER Manlio Brosio in functie bij NAVO Manlio Brosio, de nieuwe secretaris generaal van de Navo heeft vandaag als opvolger van de aftredende mr. D. U. Stikker zijn functie aanvaard. Brosio was tot dusver Italiaans am bassadeur in Parijs. De 67-jarige Manlio Brosio werd in Turijn geboren en is, evenals zijn voorganger, meester in de rechten. Hij was actief lid van de Italiaanse liberale partij, maar toen na de eer ste wereldoorlog de fascistische partij in Italië aan het bewind kwam, moest hij op last van de politie zijn politieke activiteiten staken. Gedu rende de tweede wereldoorlog nam hij Het Rijnsburgse Bloemencorso trekt vandaag onder het motto „Kleurenpalet" van Rijnsburg via Oegstgeest naar Leiden en terug. Er bestaat ongetwijfeld grote belangstelling voor. De mooiste wagen van het corso was „Gemengd Zomerboeket" van de Veilingvereniging „Flo ra". Zij werd bekroond met een ere- en eerste prijs. De charman te figurante op deze creatie is Annie Leeuwenburg, dochter van de voorzitter van het Rijns burgse Corso-Comité, de heer C. Leeuwenburg. (Foto L-D./Holvaat) aan het verzet deel en na de oorlog werd hij secretaris-generaal van de liberale partij. Tweemaal is hij mi nister zonder portefeuille geweest, eens vice-premier en eenmaal minis ter van Defensie. Brosio is ook Ita liaans ambassadeur in Moskou, Lon den, Washington en Parijs geweest. Dr. Soebandrio: (Van onze speciale verslaggever) Aan de vooravond van de afsluiting van de Nederlands-Indone sische besprekingen heeft dr. Soebandrio minister Luns en de zij nen tijdens een diner oprecht dank gebracht voor de uitstekende sfeer waarin het bezoek is verlopen. Klemmend riep hij beide lan den op hun betrekkingen verder uit te bouwen. Een ontroerde Soe bandrio bracht daarna een toost uit op Koningin Juliana. afgeslagen voor samenwerking tus sen Engeland en Rusland om de el kaar bestrijdende groeperingen in Laos op korte termijn ergens in Europa rond de tafel te brengen teneinde zo tot regeling van hun ge schillen te komen. Butler heeft dus geen succes 0_ had in Moskou wat de kwestie-Laos betreft. Van welingelichte zijde werd ook nog meegedeeld dat Britse mi nister van zjjn Russische collega ook geen enkele concessie heeft weten los te krygen inzake de problematiek rond de ontwapening. De onwrikbare houding van de Russen, speciaal wat de conferentie over Laos betreft, heeft de Westerse waarnemers in Moskou verrast. Zij menen dat de Russen hun dreige ment om het voorzitterschap van de Geneefse conferentie neer te leggen, nu weieens ten uitvoer kunnen brn- gen. Hij memoreerde de tragische mo menten die de beide landen in hun betrekkingen hebben meegemaakt. Dat verleden heeft ook zijn nut, zei de Indonesische bewindsman. Men kan nu de relaties sneller en beter opbouwen. Hij vergeleek het verleden met een confrontatie tussen moeder en dochter die pijnlijk maar onver mijdelijk is. Onder indruk In zijn antwoord zei minister Luns dat hij diep onder de indruk was. „De sterke gevoelens tussen onze beide landen zijn door de gebeurte nissen van de laatste vijftien jaar niet gedood. Het is een genoegen te constateren dat er zo veel gevoelens van genegenheid voor ons in Indone sië zijn. De besprekingen hebben ruimschoots gebracht wat wij ervan hadden verwacht". Mr. Luns noemde het ook van groot politiek belang dat Indonesië nu nauwe relaties onderhoudt met een iland in West-Europa. „De terugkeer van de Nederlandse delegatie zal niet het einde van een fase betekenen maar het begin van een gelukkige ontwikkeling". Onze minister bracht tenslotte een toost uit op president Soekarno. Schulclenkwestie Volgens het Franse persbureau AFP hebben kringen die in nauw contact staan met het gezelschap Truman: Golclwater is een gek „Die gek die men in San Francisco heeft aangewezen, heeft de buiten landse politiek al betrokken by de verkiezingscampagne voor het pre sidentschap", zo heeft oud-president Harry Truman gisteren in Indepen dence verklaard. Het was volgens Truman normaal dat de kwestie van de burgerrechten een rol speelt in deze campagne. Maar de buitenlandse politiek van de VS moest men erbuiten laten. minister Luns verklaard, dat de schuldenkwestie op Bali is bespro ken maar dat beide partijen het er- eens waren dat op een regeling daarvan niet teveel de nadruk moet worden gelegd. Volgens genoemde kringen hoopt minister Luns, dat het nog tot een vergelijk zal komen voor zjjn vertrek uit Indonesië, zondag aanstaande. ZOMERPRIJZEN ieuivs Eeii scheepskapitein bragt voor eenige jaren een bijbel op Elba; hij leende den bijbel uit, en thans is op Elba een Prot. kerk gebouwd. De pries- ters hebben den bijbel in 't 1 openbaar doen verbranden In de St.-James-Hall te Londen hangt aan de zolde ring een menschenhoofd van was, hetwelk, opgewonden zijnde, met een menschen- stem zes aria's zingt, o.a. God save the king.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1