Sterke eindsprint geeft Karstens titel op 50 km Mooie wandeldag, maar niet voor ongetrainden NEDERLANDSE BAANKAMPIOENSCHAPPEN Bart Zoet derde Slechts vijf ploegen bereiken finale niet Competitie-indeling voor korfbalteams KRANTENBEZORGERS reken mee. I GEZÏNSFLES I elke 6e fles voor 16ct teken mee tekenwedstrijd f.6000:aan prijzen Vierdaagse van Nijmegen Negen dravers in Derby Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 31 juli 1964 Derde blad no. 31326 Spoedcursus Russisch Het grotendeels uit studen ten bestaande -personeel van de Casa Academica heelt er onder invloed van de vrien delijkheid van de Russen gisteren arriveerden ook al de Russische herenploeg, die pas eind volgende week om de Europese titels gaat strijden een nieuwe hobby bijge- kregen. Sommigen hebben Russische woordenboeken ge kocht en zitten zich nu, voor zover de dienst het toelaat, te bekwamen in deze moei lijke taal. Trots als pauwen schieten zij elke Rus of Rus sin aan om de nieuwe woor denschat te spuien, hetgeen door de Sow jet burgers bij zonder op prijs gesteld wordt. Waarom de studenten zich zoveel bemoeien met juist de Russen? „Ze zijn zo opvallend fors tussen al die anderen", luidt de verklaring. Slechts één keer dreigde de goede verstandhouding tussen beide partijen verstoord te worden toen een breed geschouderde Rus, die kennelijk iets te veel van meegebrachte wodka had genoten, met woeste gebaren de souvenirwinkel binnen stapte en er luidkeels zijn af keuring over uitsprak, dat Nederland niet is aangesloten bij de Comecon, de Oosteuro- pese handelsassociatie. Maar ook dit incidentje werd snel uit de wereld geholpen, al bleef de Rus nog wel lang na mokken. De Leidenaar Gerben Kars tens heeft gisteravond in het Olympisch Stadion beslag ge legd op het Nederlands kam pioenschap 50 km op de baan. Na een zeer felle sprint met de Amsterdammer Comelisse op het laatste rechte eind kon hij zich door KNWU-praeses dr. P. van Dijk in het zo fel be geerde rood-wit-blauwe tricot laten hijsen. Het was trouwens een dub bele feestdag voor de Leidse wielervereniging Swift-Combi- natie, want Bart Zoet viel met Europese roeikampioenschappen Drie dagen of liever een avond tegenstanders van de Amsterdamse en twee middagen zullen de Euro- equipe en bezitten teveel klasse om pese roeikampioenschappen voor zich door een outsider te laten klop- dames op de Amsterdamse Bosbaan pen. duren. Niet omdat het aantal inge- Geen gunstige perspectieven voor schreven ploegen zo bijzonder hoog Nederland dus, doch dat stond ge- doch louter omdat de bepalingen van de Internationale Roeifederatie dat nu eenmaal eisen. Twee dagen zullen de deelnemers in series en herkansingen strijden om dertig finaleplaatsen. Als zaterdagmiddag de finishvlag voor de laatste maal valt, zullen slechts vijf van de 35 ploegen zijn uitgeschakeld voor de eindstrijden. De dubbel vieren en de achten hebben het al heel gemakkelijk. Voor beide nummers meldden zich slechts zes ploegen aan, die alle di rect in de finale kunnen uitkomen. De acht gestuurde vieren en de acht dubbel tweeën zullen er na de series en herkansingen van vandaag en morgen slechts twee zijn geëlimi neerd. Van de zeven skiffeuses zal dat lot zelfs maar één enkele roeister treffen. Dat Meike de Vlas, de Nederlandse skiffkampioene, de herkansingen van morgen zal missen kan nauwelijks worden aangenomen. Wel is Galine Konstantionova, de sterke Russische titelhoudster in een andere serie ingedeeld, dan de Gro ningse. Tegen de Britse kampioen Penny Shuter en de Tsjechische Alena Postlova, in 1962 Europees kampioene doch een jaar later Weinig kans Ineke Brans en Elspeth Spranger zullen het voorts in de tweede serie van de dubbel tweeën tegen de Rus sische roeimachine Maja Kaufmane- Daine Mellenbergs uit Riga moeten opnemen. Ook hier zal Nederland zijn hoop moeten vestigen op de her kansingen. Dat geldt in sterkere mate nog eveneens voor de gestuurde vier van Willem 3. één van de zwakste ploegen van de Nederlandse forma tie. Roemenië en Tsjecho-Slowakije, winnaars van het zilver en het brons bij de Europese kampioen schappen 1963 worden de Oosteuropese overheersing het damesroeien al vast voordat het eerste lot was getrokken. Zuidhollandse atletiektitels De atleten uit het district Zuid- Holland doen zaterdag een massale aanval op de jaarlijkse kampioen schappen. een strijd welke evenals vorig jaar, zal plaatsvinden op de sintelbaan van het Sportpark Leidse Hout. In totaal nemen 340 dames en heren deel aan deze titelstrijd. Om 12 uur reeds komt Cees Koch in actie in de discusring, om 1 uur vangen de loopnummers aan met de 400 meter horden, waarop o.a. star ten Marius Bos (V L) en Houthuis (Minerva), terwijl om kwart i de zijn derde plaats eveneens prijzen. Halverwege de wedstrijd leidde achtervolgingskampioen Jaap Oud- kerk de beslissende ontsnapping in. waaraan dertien renners deelnamen. Na 40 km voegden zich Coen Visser en Schouten daar nog bij. In de laatste fase gooide Oudkerk al zijn krachten in de strijd om van de scherpe sprinters in dit gezelschap los te komen, maar dat gelukte hem met. Hoe het in die laatste ronden precies liep, vertelde Karstens ons na afloop: „Het kon niet mooier. Jaap Oudkerk sprong weg en Zoet ging er achteraan. Natuurlijk kon ik dat tweetal in die laatste ronde niet la ten lopen. Samen met Cornelisse ging ik aan het wiel van Zoet mee naar voren. Zoet kreeg Oudkerk te pakken en ging hem vc thontribune direct voorb en ik volgden hem op ging vreselijk hard in die laatste ronde. Van de kopgroep van 15, die een rondje voor lag, waren toen eigenlijk nog maar drie kanshebbers over: Zoet, Cornelisse en ik. Toen in die laatste bocht kwam het. Corne lisse sprong over mij en Zoet heen en dat had hij natuurlijk nooit gen doen. Ik had hen nu vlak me en ik zou er wel gemakkelijk overheen kunnen komen. Tenminste dat dacht ik, maar zo eenvoudig was het nu ook weer niet. Comelisse be gon op het laatste stuk stevig met zijn ellebogen te werken. Het gevolg was, dat ik maar net langs hem kon komen. Maar eindelijk, eindelijk ik dan toch zo'n kampioenstrui dus de 23-jarige Karstens, die met tintelende ogen zijn rood-wit-blauwe trui bekeek. Om even over half twaalf gister avond reed de zeer gelukkige Leide naar met een enorme bloemenkrans zijn ereronde. De uitslag luidt: 1. en Nederlands kampioen Gerben Karstens (Leiden 1.05.24; 2. Comelisse (Amsterdam) strijd tussen de sterke Rotterdammer Dirk de Bruin en de laatste weken prachtig in vorm gekomen Piet tiekprogramma, waarbij in de finales de bekende namen naar voren zullen komen, zoals de sprinters Beker, Pop- ma en Noorderbos, de bekende mid- denafstandlopers Steylen, De Bode, Henny Smit en de tienkampers Van Heek. Thissen en De Noorlander. Bovendien zal René v. d. Water op de 110 m horden trachten een re cordtijd te lopen en zullen de dames Joke Bijleveld en Corrie Bakker, pro beren de Tokio-lemiet te halen bij twintigtal lopers van start zal het vèrspringen, n.l. 6.20 Voor het komende seizoen, dat op za terdag 5 en zondag 6 september zal beginnen, zijn de Leidse clubs als volgt Overgangsklasse B: Vic. Orientis, Die Haghe, HKV 2, De to. Groen Geel, PSV, Sportlust, Regenboog, Roda (Westzaan) en Swift (Amsterdam). Z.-Holland I: Fluks, Zuiderkwar tier, Deetos 2, DKC, HSV, Ons Eiber nest 2, OSCR, Quiok, Sperwers en Swift (Middelburg). Z.-Holland 2A: De Algemene, Achilles, Gymnasiasten, HKV 3, Eureka, Hoogvliet, ODO, Trekvogels en 't Zuiden 2. gevraagd. Leeftijd 1550 jaar. Aanmelden Bureau Leidseh Dagblad Witte Singel 1, Leiden. Z.-Holland 2B: Danaïden, Mei-wede, Olympiaan, Ons Huis, Ons Eibernest 3. Ready, Rozenburg, Tjoba en Zwer- Z.-HoUand 3A: KNS, Ahoy, Animo, DKV, Kwiek, Hou Stand, Houtsnip pers, Velox en Wion. Z.-Holland 3B: ALO. HPV, Noor derkwartier, BKC, Charlois, Pams, Schiebroek, Schiedam en TOV. Z.-Holland 3C: Crescendo, BI. Wit '51, Fortuna, Overkanters, Phoenix, TOGO, De Raven en Unicum. Res. Ie kl.: Fluks 2, Vic. Orientis 2, Zuiderkwartier 2, Die Haghe 2, Achil lea 2, Ready 2, Regenboog 2, Spangen 2, Rozenburg 2 en Sperwers 2. Res. 2e kl. A: Danaïden 2, Deetos 3, Die Haghe 3, HKV 4, HSV 2, Olym piaan 2, OSCR 2, Quick 2 en Sper wers 3. Res. 3e kl. A: Fluks 3, KNS 2, Achilles 3, Phoenix 3, Quick 3, Re genboog 3, Die Haghe 4, Trekvogels 3, Merwede 2 en Rozenburg 3. Res. 3e kL B: De Algemene 2, Vic. Orientis 3, ALO 2, Deetos 5, Ons Eibernest 5, Eureka 2, 't Zuiden 4, TOV 2 en Swift 2 (Middelburg). Er is nog een mogelijkheid open ge laten voor promotie bij keuze GERBEN KARSTENS na het behalen van de nationale titel op de 50 km. 3. Zoet (Sassenheim)4. Smit (Am sterdam); 5. Lute Cs-Graveland)6. Oudkerk (Amsterdam)7. Peters (Heemstede)8. Been (Eelderwolde) 9. Schuuring (Amsterdam)10. Rasch (Uitgeest): 11. Kroon (Den Haag); 12. Van der Lans (Den Haag). profs zijn gangmaker Koch was vorig jaar kampioen veroverd. Dat „veroverd" is eigenlijk te sterk uitgedrukt, want de van kop gestarte Marinus reed zonder enige tegen stand naar het kampioenschap. Slechts drie concurrenten, stadge noten Jan Legrand en Henk van Campen en veteraan Wim van Est, demonstreerden de bloedarmoede bij de prof-stayers. In deze slaapverwek kende vertoning bleef alleen Legrand binnen redelijke afstand van de win naar. Van Est werd zesmaal gelapt, de als amateur al zo vaak falende Van Campen, die zo nodig professio nal moest worden, werd zelfs op acht ronden gereden. Interessanter was de worsteling van de amateursprinters, die zich in één dag door een rijstebrijberg van series, herkansingen, achtste-, kwart en halve finales heen werkten. Fina listen werden tenslotte titelhouder Piet van der Touw, die in de halve finales nieuwkommer Bram Breur tweemaal met 11.9 seconde klopte, en bij het overrijden was de Rót ter dammer gedecideerd winnaar. In de halve finales liet De Graaf zich na drie starts in de eerste rit ver rassen door Gerard Koel, maar won vervolgens de tweede rit. In de belle trachtte Koel weer voor een verras sing te zorgen, door onmiddellijk na de start te demarreren, maar nu haalde De Graaf hem nog bijtijds in. WIELRENNEN Van der Vleuten op zesde plaats De zesde etappe van de Ronde van Canada is geëindigd in een massa sprint, die weinig wijzigingen in het klassement heeft veroorzaakt. Win naar werd de Joegoslaviër Rados, die de 192 km van Drummondville naar Sanite Hyacinthe aflegde in 5.06.45. De beste Nederlander was wederom Jo van der Vleuten, de Brabantse renner legde ditmaal be slag op de zesde plaats. De uitslag was: 1. Rados (Joego slavië) 5.05.45. 2. Gazda (Polen) 3. De Locht (Belg.) 5.06.45 6. Van der Vleuten (Ned.) z.t. 23. Van Ke- menade (Ned.) z.t. 24. Boog (Ned.) z.t. 46. Beugels (Ned.) z.t. Het algemeen klassement na de zesde ronde luidt: 1. Palka (Polen) 26.17.05. 2. De Locht (Belg.) 26.17.27. 3. Dhaene (Belg) 26.17.37. 10. Van der Vleuten (Ned.t 26.31.15. 47. Boog (Ned.) 27.37.29. Jef Drummen beste Nederlander De Oostduitser Bernard Eckstein heeft gisteren de vjjfde etappe van de Ronde van Zuid-Slavië gewonnen. Eckstein legde de 122 kilometer van Novi Sad naar Loznica af in 2 uur en 59 minuten. Van de Nederlanders eindigde Jef Drummen als dertigste. In het algemeen klassement is de Zuidslaviër Valencic nog steeds lei der. Uitslag vijfde etappe: 1. Eckstein (O.-Dld.) 2.59.00; 2. Baunse (Den.); 3. Pichl (Tsj.-Slowakije)30. Drum men (Ned.) allen z.t.; 31 Evers (Ned.) 3.07.45; 37. Tummers (Ned.) z.t.; 41. Doek (Ned.i z.t.; 63. Van Seggelen (Ned.) 3.22.51; 77. Scheepers (Ned.) 3.23.44. Het algemeen klassement: 1. Valen cic (Z.-Sl.) 17.01.24; 2. Ilyev (Buig.) 17.02.10; 3. Skerlj (Z.-Sl.) 17.02.33; 18. Doek 17.15.20; 22. Tummers 17.20.04; 27. Evers 17.24.40; 28. Drummen 17.26.51; 51. Scheepers 17.46.15; 63. Van Seggelen 17.52.42. Advertentie Drink nü Fanta Orange, spaar de zegeltjes in de kroonkurk en verdien 45 ct op élke 0 e Gezinsfles. Doe mee aan de teken- en kleurwedstrijd. Haal bij Uw winkelier de gratis spaar- en wedstrijdkaart. TYMEN GROEN De Fries Tymen Groen en Jaap Oudkerk zullen volgende week don derdag uitmaken wie kampioen van Nederland bij de amateur achtervol gers wordt. Gezien de fantastische tijden die Tymen Groen op de eerste dag de kampioenschappen liet afdrukken is hij sterk favoriet. Nadat hij in de ochtenduren eerst met 4.56.3 de beste tijd ooit door Nederlander gereden had laten af drukken en daarna in de kwartfina les met 5.02.7 tevreden was geweest, bleef Groen gisteravond in de halve finale weer beneden de vijf minuten- grens. Hij legde de 4 km af in 4.57.9 en bleef ruim 12 seconden voor op Co Oele. De uitslagen halve finales luiden: Eerste rit: 1. Groen 4.57.9; 2. Oele 5.10.1; 2e rit: 1. Oudkerk 5.05.8; 2. Schuuring 5.14.3. Oudkerk 5.07.9. Mariuus Zoetemelk klopt Hulst en Bregman De Swift-nieuweling Joop Zoete melk heeft gisteravond de tijdrit ge wonnen, die de Leidse Swift-combi- natie ter gelegenheid van het Engelse bezoek organiseerde. Zoetemelk was zonder derailleur sneller dan de ama teurs Cock van der Hulst en Piet Bregman, die op het 17 Vi kilometer lange parcours Driegatenbrug Fransebrug (v.v.) respectievelijk 42 seconden en anderhalve minuut op e nieuweling verloren. De drie Engelsen kwamen in deze rit niet tot zulke opvallende presta ties. Vic Rowe eindigde als vijfde op nog geen twee minuten van Zoete melk en Mike Duffy werd als zevende geklasseerd. De derde Engelse ren- ïr, Jack Anderson, werd zestiende. Uitslag: 1. J. Zoetemelk (Rijpwete- ring) 23.29; 2. C. v. d. Hulst (Zoeter - woude) 24.11; 3. P. Bregman (Bent huizen) 24.59; 4. L. van Velzen (Zoe- terwoude) 25.09; 5. Vic Rowe (Enge land) 25.12; 6. K. Dorrepaal (Rijp- wetering) 25.31; 7. M. Duffy (Enge land) 25.31; 8. D. Opdam (Leiden) 25.31; 9. P. Akerboom (R.A.-veen) 25.32; 10 A. Ravensbergen (Voorscho ts i) 25.36; 16. J. Andersen (Enge land) 26.37. NIJMEGEN De kilte van de ochtend was voor onwillige spieren allerminst heilzaam maar zij die de eventuele spierpijnen doorstonden werden bij de overgang van de koele morgen naar de warmte van de middag voldoende verkwikt om de afmeldings- bureaus te halen. De meeste wandelaars vonden het een allerple zierigste marsdag en alleen diegenen die achteraan sukkelend mis moedig de strijd opgaven, zullen reclameren dat het golvende ter rein rond Groesbeek en de stijgende temperatuur te zware e; stelden. Voorbereiding Deze mismoedigen hebben meestal aan zichzelf te wijten dat zij de strijd moesten opgeven. Ze hebben zich in de regel onvoldoende voor bereid. Natuurlijk zijn ook gevallen denkbaar van onvoorziene kwetsures of kortsluitingen in het gesteL Niets menselijks is ook de vierdaagse wan delaar vreemd. Maar recht overeind staat het feit dat de oude garde, zij die een veelvoud aan vierdaagsen hebben gelopen, rustig doorloopt tot een rustige finish. Een flonkerend voorbeeld is me vrouw Janssen de Waal uit Nijme gen, een blozende verschijning die kwiek haar kilometers aflegt. Tach tig jaar is zij volgens de burgerlijke stand maar sportief gesproken be hoort ze nog tot de beloften voor de toekomst, want zij hoopt aan haar 31 vierdaagsen nog een reeks toe te voegen. Zij schrijft haar uithou dingsvermogen toe aan een verstan dige voorbereiding (avondvierdaag sen, zelfs in West-Duitsland, waar ze een gevierde figuur is) en aan contact met de Jeugd, op en buiten het vierdaagse parcours. Al in 1917 Ook o'n jeugdige ondernemer van is de heer A. Göbel uit Echt, 75 jaar, 37 vierdaagsen, die als on derofficier al in 1917 met deelneming aan de Vierdaagse is begonnen. Tegenwoordig is het een makkelijk haalbaar geval, meent hij, maar vroeger waren er zwaardere eisen op veel slechter wegen. Het uniform was volgens tegen woordige begrippen verregaand on praktisch en zo ontdekten de onder officieren van het eerste uur pas toen zij op het punt stonden uit te vallen dat het dragen van beenkap pen de bloedsomloop ernstig belem merde. In de loop der jaren is een evo lutie merkbaar in de kledij van de vierdaagsegangers. Worden op het ogenblik nog dames in lange pan- zal de leiding inzien dat deze be schutting van damesbenen ook me disch verantwoord kan zijn, vooral in koele morgenuren. En de kritiek op losjes gedragen blouses en flat teuze rokjes is al enkele jaren ver- Markant nenborgh, die lange jaren gereed stond de pers te ontvangen. Vorige week is hij overleden, deze priester die in zijn huis vriendschap sloot met journalisten van sterk afwijken den levensbeschouwingen. Zowel de man van „De Waarheid" als die van „Trouw" verlieten met gevoelens van waardering de Groesbeekse pastorie. De nieuwe pastoor spreekt het jar- gong der journalisten niet en zo is een waardevolle schakel in het men selijk contact rond de Vierdaagse uitgevallen. De Israëli zyn sterker vertegen woordigd dan ooit tevoren. Het blijft een apart genoegen de gemengde mi litaire groep waar te nemen; hun marcheren en hun zingen is bij uit stek verzorgd. Maar de show wordt gestolen door de meisjes uit de Jor- daan Vallei, van Hapoel. Zij ver schijnen in telkens andere flatteuze jurken op het parcours en Juist om dat zij volkomen nodeloze maar zo bij uitstek gracieuze danspasjes aan de wandelpas toevoegen, mogen zij aanspraak maken op de titel van wandelprinsessen. Het aantal uitvallers op de derde ig van de vierdaagse van Nijmegen bedraagt 174, waarmee het totaal aan uitvallers op 574 is gekomen. Voor de vierde en laatste dag zijn 10.328 wan delaars gestart. Dertienjarig zwemwonder Patty Caretto, een 13-jarig meisje uit Califomië brak in één race twee wereldrecords. Zij maakte op de 800 meter een tussentijd van 9 min 47.3 seconden en beëindigde de wed strijd in 18 minuten 30.5 seconden. Het zijn alle twee tijden, die ruim onder de respectieve wereldrecords liggen. Beide waren in handen van haar landgenote Carolyn House, de 800 meter sinds 26 augustus 1962 met 'e 'p* Smit). C. Alkestis 9 min. 51.6 en de 1500 meter sinds T?n E (J- van Leeuwen). Chantiago (J. van Dooyeweerd), Con Brio (W. Leeuwenkamp). Caracara S (J. Wa genaar jr.), Comte du Commerce (W. B. van Overeem), Carlos Pluto (A. Siderius) en Canard S (J. Wagenaar a.s. negen paarden aan de start schijnen. Zij zijn geselecteerd uit een veld van 130 bij hun geboorte inge- 1 augustus 1962 met 18 min 44.0 5 Quick Boys speelt tegen Holland Sport Quick Boys speelt morgenmiddag Armand Massard, president van het Franse Olympisch Comité, heeft gisteren aan het Internationale twaalftal uit de le klasse Olympische Comité een brief door van de LKB naar de reserve 3e klas- gezonden van de prefectuur van het yuicx Boys speelt morgenmiddag j Hoewel het veld van neeen Daar se. In dat geval wordt dit team in de departement Seine. In de brief wordt i om vier uur op haar terrein Nieuw- den in vergelijking tot voriee iaren reserve 3e kl. A ingedeeld en zal j de Franse hoofdstad kandidaat ge- Zuid een wedstrijd tegen de Haagse niet groot is zal het moeilijk ziin om Merwede 2 van res. 3A naar res. 3B j sfceld voor de_ Olympische zomer- eerste divisie vereniging Holland j de winnaar aan te wijzen. De onder- I linge krachtsverschillen zijn zejr worden geplaatst. spelen 1972. I Sport. C Alkestis van E. een der kanspaarden in de Derby, met J. van Leeuwen op de sulky. reeds goede prestaties geleverd. Chan tiago. die uit 14 starts 13 keer won. heeft enipe weken geleden bij de training een beenblessure opgelopen, zodat deze met enige reserve genoemd moet worden. Een voorspelling is uiterst lastig, doch wij geven, ondanks twee minder goede koersen, een lichte voorkeur aan Caracara S vóór Chantiago en Captain Double K en als een zeer mogelijke outsider C Alkestis van E.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5