LEIDSCH DAGBLAD VAN VERMISTEN ZIJN NOG TWEE IN LEVEN f 9950.- Groot succes: Ranger voert opdracht uit S^Ü DRIE KOMPELS OVERSPANNEN LANCIA KLASSE AUTO MAREL RUSSISCHE KUNSTMAAN Route Rijnsburgs BLOEMENCORSO Koud begin van zomerse juli Johnson haalt een streep door Robert Kennedy's kansen op het viee-presidentschap IEM GRAS OVER GROEIEN! alles ra Vlieland 1 JpgericKt 1 maart 1860 VRIJDAG 31 JULI 1964 No. 31320 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: 3. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 35041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Pas vanochtend durfde men in Champagnole te zeggen: Behalve de negen mijnwerkers met wie men reeds sinds dins dag contact heeft, blijken nog twee man in de rampmijn van Champagnole in leven te zijn. Nadat men de gehele nacht getracht had via klopsignalen contact met de nog vijf vermiste mijnwerkers te krijgen, kwamen vanochtend duidelijke reacties, waaruit bleek dat men met twee van hen te doen had. Men neemt nu aan, dat de drie mannen van wie men nog niets heeft gehoord, door val lend gesteente om het leven zijn gekomen. De redders gingen vanochtend met een speciale boor die gisteren uit Orleans was gekomen een schacht van 20 cm boren, waardoor men spoedig contact met de twee mannen hoopt te krijgen. Men vreesde, dat zij gewond of uiterst verzwakt zijn. Champagnole heeft de hele nacht tussen hoop en vrees geleefd. In het begin van de nacht werden namelijk zwakke klopsignalen gehoord, ko mende van zestig meter onder de grond en dertig meter van de plaats waar de groep van negen zich be vindt. Later in de nacht en tegen het aanbreken van de dag heeft men deze signalen met behulp van zeer gevoelige microfoons opnieuw ge niet uit te sluiten. Pas in de ochtend kreeg mei wat meer zekerheid, toen de klopsignalen bleven voortduren en men dank ztf diezelfde microfoon heel zwak stemmen meende te horen. Er wordt dus op het ogenblik op twee fronten gewerkt aan de redding Van elf mijnwerkers. Zenuivinstorting Wat de groep van negen betreft: drie van hen hebben in de afgelopen nacht een zenuwinstorting gekregen. Het zijn Michel Martinet, de broer van de ploegbaas en vader van vier kinderen, die nog maar pas kort in de mijn werkte, Joseph Catteno, gehuwd, die al sedert het begin de ramp ernstige angina had. Pierre Conus, 25 jaar en even ongehuwd, de jongste van de negen. Het drietal heeft de spanning va de afgelopen dagen niet langer kun nen verdragen. Zij meenden dat de redding nabij was, maar zij zitten al vier dagen en vier nachten onder de Advertentie reeds vanaf Bel voor proefrit WASSENAAR grond en het is niet uitgesloten dat er daar nog twee, drie, misschien wel vier etmalen bij komen. De negen hebben weliswaar con tact met de buitenwereld en zij kunnen lezen en kaarten, maar in de mijn, tachtig meter onder de grond, is het koud en vochtig. De dekens en het warme ondergoed dat zij van bo ven uitgeplozen hebben gekregen en dat zij zelf gemakkelijk in elkaar hebben kunnen zetten, beschermt hen niet voldoende tegen de kou. Het is beneden niet warmer dan tien tot twaalf graden. Heldenrol De ploegbaas André Martinet, broer van Michel, doet alle mogelijke moeite zijn mannen in bedwang te houden. Hij vervult beneden een re heldenrol. Hij laat de ingesloten mijnwerkers geregeld gymnastische oefeningen doen. Hij bepaalt de urei van eten en drinken en van ontspan ning, lezen en kaarten. Het is zijn be doeling dat de mannen precies het zelfde leven volgen alsof ze thuis Overdag moet er worden gewerkt en alleen 's nachts mag worden ge slapen. De drie die aan zenuwoverspan ning lijden, hebben van de artsen boven de grond, kalmerende medica menten gekregen. De Russen hebben gisteren een onbemande kunstmaan ge lanceerd, de 36ste in hun Kos- mos-serie. De Kosmos-36 heeft een om looptijd van 91.9 minuten om de aarde. De afstand van de baan ten opzichte van de aarde va rieert tussen 259 en 503 kilome ter. De hoek van de baan met de equator is 49 graden. Morgen zal het Rjjnsburgse Bloemencorso weer door Rijnsburg, Oegstgeest en Leiden rijden. De vijftien praalwagens, negentien mu ziekkorpsen en vele personenwagens vertrekken om half twee uit Rijnsburg. Vanavond van 6 tot 11 uur en morgenochtend van 10 tot 12 uur kunnen de praalwagens in de veilinghallen van Flora in Rijnsburg worden bezichtigd. De route, die het corso zal volgen, is als volgt: RIJNSBURG 1.30 uur nam.: Vertrek van terrein Veiling „Flora", Oegstgeesterweg, Brouwerstraat. Noordeinde, Petronella van Saksenstraat, Evert- senstraat, Trompstraat, De Ruyterstraat, Kanaalstraat, Kat- wijkerweg, Langevaart, Sandtlaan, Herenweg, Kerkstraat, Vliet N.Z., Koestraatbrug, Vliet Z.Z., Smidstraat, Oegstgeesterweg. Van Rijnsburg naar Oegstgeest via Rijnsburgerweg en Rijn- zichtweg. OEGSTGEEST 2.30 uur nam: Rjjnzichtweg, Van Assendelftstraat, Rhijngeester- straatweg, Endegeeesterlaan, Geversstraat en via Leidsestraat- weg en Rijnsburgerweg naar Leiden. LEIDEN 3.10 uur nam.: Stationsplein, Stationsweg, Steenstraat. Blauw- poortsbrug, Haarlemmerstraat, Pelikaanstraat, Hooigracht. Ho- gewoerd, Breestraat (ongeveer te 3.45 uur namiddag), Noord einde. Rembrandtstraat. PAUZE IN DE DOELENKAZERNE. 5.15 uur nam.: Noordeinde, Witte Singel. Zoeterwoudse Singel, Lam- menschansweg. Tomatenstraat, Zoeterwoudse weg. Vijf-Meilaan, Boshuizerkade, Ter Haarkade, Haagweg, Rijnzichtbrug, Mors- weg, Morssingel, Stationsplein en via de Rijnsburgerweg naar Oegstgeest, Leidsestraatweg, Geversstraat, Leidse Buurt, Rijn- zichtweg, Rijnsburgerweg naar Rijnsburg. Avondroute door Rijnsburg zoals 's middags. Dag en nacht gaat het red dingswerk in Champagnole voort. Er moet zeer voorzichtig worden gewerkt om nieuwe in stortingen te voorkomen. Pech Wat het reddingswerk zelf betreft, kan nog worden meegedeeld dat de zware machine van Merlebach waar iedereen zijn hoop op heeft gevestigd, de afgelopen nacht tweemaal in het ongerede is geraakt. Men heeft on derdelen moeten laten komen om ter plaatse te repareren. Met deze machine, acht meter hoog tachtig ton zwaar, is het grote na deel dat hij is ingericht om van be neden naar boven te graven, zodat weggegraven aarde automatisch in transportbakken valt en gemakkelijk kan worden weggereden. In Champagnole moet de machine in boven naar beneden graven. Vanmorgen om zes uur was het ge vaarte weer tijdelijk in werking, ter wijl men eveneens nog de beschik king heeft over twee andere boorma chines, een uit Orleans en een uit het departement van Indres. deze operaties beletten niet. dat eveneens in horizontale richting blijft graven om bij de groep van ne gen te komen. Dit laatste graafwerk stuit herhaaldelijk op de moeilijkheid dat men voor ingestort puin komt te staan, dat slechts uiterst langzaam kan worden verwijderd, zodat men telkens opnieuw moet zoeken naar een weg om dat puin heen. Dat hier door kostbare tijd verloren gaat, is duidelijk. WEERBERICHT VERANDERLIJKE BEWOLKING I Het KNMI verwacht van heden- tot ^morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaat- m Kljjk enige regen. Matige tot krach tige wind tussen zuidwest en west. Dezelfde of iets lagere temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur) 1 AUGUSTUS 1964 Zon op: 5.00 uur; onder: 20.30 uur. Maan op: 23.57; onder: 13.58 uur. oogwater te Katwijk: 8.21 uur en 1.49 uur; laagwater: 4.00 en 16.19 u. STRANDVERWACHTING Zwak koufront van een aktieve de- "essie bij IJsland passeert ons in de >mende 24 uur. Veel bewolking, mor gen later op de dag weer opklarin gen. Heel weinig of geen regen 9j Krachtige, later matige wind tussen tuidwest en west. Temperatuur onge veer 20 graden. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Bij de nadering van 'en rug van hoge luchtdruk, zondag meer zonnige perioden, bij frisse 2j| "ceaanlucht. (Dit nummer bestaat uit 14 pagina's), Een koude start is niet alleen nadelig voor een auto maar ook voor een zomermaand, zoals juli heelt ondervonden. De eerste twaalf dagen van deze maand hieven overdag gemiddeld vijf graden kouder dan normaal De zomerse tweede helft van de maand, met in De Bilt één en in Zuid-Limburg vijf tropische da gen boven 30 graden, heeft daar na de gem. max. temperatuur van juli in De Bilt niet verder dan juist tot het normaal cijfer van 22 graden kunnen optrekken. Het aantal uren zonneschijn zal in De Bilt iets beneden het normale aantal uren blijven, dat voor juli 198 bedraagt. In bijna het gehele land is juli een droge maand ge bleven, behalve in Zuid-Holland, op een deel van Terschelling en in noord-oost-Groningen, waar onweersbuien, enkele met meer dan 50 mm regen, juli tot 30 mm natter dan normaal maakten In De Bilt was het de droogste juli sinds 1949. Er ligt nu nog een zo mers weekeinde in het vooruit zicht. De bouwvakvakantiegan gers zullen maandag dus met grote tevredenheid weer in de bouw kunnen duiken. (Van onze correspondent in Washington) Robert Kennedy's kansen op het vice-presidentschap zijn ver keken, nu president Johnson onverwacht heeft aangekondigd, dat hij geen lid van de regering zal uitkiezen voor die kandidatuur, evenmin als een geregeld met het kabinet samenkomend politicus. Behalve wat Kennedy betreft, werd daarmee een streep gehaald door de kansen van de minister van Defensie, McManara, van huisuit overigens Republikein, de vredes- corpsleider en zwager van de Ken nedy's, sergeant Shriver en de VN- gedelegeerde Stevenson, die allemaal sinds maanden genoemd werden voor vice-presidentschap. Daarentegen zijn de kansen van de senatoren Hu- bert Humphrey en Eugene McCarthy, beiden uit Minnesota en een bijzon der hoog aanzien genietend bij John son, enorm gestegen. Humphrey is de rijpere politicus, maar wordt zozeer geïdentificeerd met de strijd om de gelijkstelling van de negers, dat zijn populariteit in de zuidelijke staten met hun miljoenen racistische conservatieve kiezers uiterst gering is. En dat is een be langrijk punt, aangezien Johnsons Sylvie Vartan, van wie nog Itijd niet duidelijk is of ze wel of niet met het Franse tiener idool Johnny Halliday is ver- loofd, was het stralende middel punt van het jaarlijkse BataiUe des Fleurs" in Nice. eigen populariteit in het zuiden eveneens is getaand, zodat voor de Democraten tegenover dc conserva tief Goldwater de beste oplossing voor de zuiderlingen een redelijke aantrekkelijke vice-presidentiële kan didaat zou zijn. Wellicht zijn daarom McCarthy's kansen groot. Hoewel progressief wordt McCarthy niet geïdentificeerd met de strijd om de negerrechten. Daarnaast is hij rooms-katholiek, hetgeen nuttig is voor het aantrek ken van roomskatholieke stemmen en tenslotte is hij een fanatiek mede stander van Johnson. Tijdens de con ventie van 1960 poogde McCarthy tot het laatst toe Johnsons presidentiële kandidatuur door te zetten tegen die van John F. Kennedy. Waarom Johnson overigens zijn re geringsleden buiten de vice-presiden tiële kandidatuur sloot, is onbekend. Waarschijnlijk is het slechts een voorwendsel om die kandidaten te lo zen die de president in elk geval niet wilde De kanslozen kregen inmiddels officieel bericht uit het Witte Huis over het besluit van Johnson. Het is zonder twijfel slecht ge vallen by de steeds talrijkere sup porters van Robert Kennedy's kandidatuur, onder wie vooral veel jonge Democraten zijn. Johnson toonde door de uitschakeling van Bobby Kennedy aan, dat hij vast besloten is de Democratische par ty zelf te beheersen en zich niet te storen aan de wensen van de honderden Kennedy-aanhangers ln het party-apparaat, die daar- tgekomi i 1960. Destijds was weliswaar- John F. Kennedy de presidentiële kandidaat, maar zijn oampagneleider was Bobby, hetgeen inhield dat hij de teugels van het partij-apparaat vast in handen hield. Gedeeltelijk is de situatie on gewijzigd, waardoor Johnson tijdens de Democratische conventie in At lantic City eind van augustus gecon fronteerd zal worden met honderden gedelegeerden die nog treuren over het verlies van John F. Kennedy en die zijn broer Robert dolgraag de tweede plaats willen zien innemen om Kennedy'3 idealen voort te zet ten. De aankondiging van Johnson ver werpt een dergelijke plaats voor Bob by en kan slechts betekenen dat de Democratische party na de conventie een „Johnson-party" wordt, evenals de nieuwe Democratische regering na een eventuele verkiezingsoverwinning een „Johnsonregering". Voor de Kennedy-styi, de Intellec tuele aanpak, de ideologische visie en het internationaal leiderschap Ujkt voorlopig geen nieuwe mogeiykheid in Washington te komen. Duizenden close-ups van het geheimzinnige maanoppervlak Het lijkt er op. of de Ranger VII, het dinsdag door de Ameri kanen gelanceerde maanvoertuig, zijn taak uitstekend heeft uitge voerd. Het was vanochtend reeds bekend, dat de Ranger een per fecte koers volgde naar de maanvlakte ,,Mare Nubium". Het kri tieke moment van de reis van 68 uur was ongeveer tien over twee hedenmiddag Nederlandse tijd. Toen moesten de televisie-camera's automatisch in werking treden. Even na dit moment deelde het Amerikaanse bureau voor lucht en ruimtevaart Nasa officieel mede, dat de foto-apparatuur inder daad in werking was getreden op het moment, dat de Ranger zich 1800 km van het maanoppervlak bevond. De kwaliteit van de eer ste televisieopnamen, die op aarde werden ontvangen, leek uitste kend. In de laatste dertien minuten en 45 seconden voordat de Ranger op het maanoppervlak te pletter sloeg, werden ongeveer 4000 televisiebeelden naar de waarnemingsstations in Amerika ge zonden, de laatste opnamen van een afstand van 600 meter van het maanoppervlak. De indruk was, dat de kwaliteit van de opnamen uitstekend bleef. Indien het Ranger-experiment volledig geslaagd blijkt te zijn, heeft Amerika een ruimteprimeur geboekt van zeer grote betekenis, zowel voor de ontwikkeling van de wetenschap als voor de verdere ontwikkeling van de bemande ruimtevaart. Advertentie llllilliililillllliliilllllliM VOLAUTOMATISCHE Ulllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll LAAT ER GEEN met een licht lopende grasmachine is het een peuleschilletje Topprodukten uit de Engelse en Duitse metaalindustrie. „BUNSE" speciaal weet heeft Nieuwe Rijn 5», tel. 2 08 24 (01710) Advertentie Neem geen risico...verf met De verf met flexabiliteif "extra speling voor de doe-het-zelver Morgen pnblikatie van foto's Zowel de camera's met groothoek lens, die het eerst begonnen te wer ken en op de betrokken hoogte een oppervlakte van ongeveer 290.000 vierkante kilometer in beeld konden brengen, als die met kleinhoeklens, die foto's van vierhonderd vierkante meter maanoppervlak konden ma ken, hebben goed gefunctioneerd, al dus de NASA. Later maakte de ca mera's op veel geringere hoogte ge detailleerde opnamen. De zes camera's aangebracht in de neus van het 366 kilogram wegende ruimtevoertuig, begonnen volgens plan te werken. De eerste foto's wer den dertien minuten en veertig seconden voor het te pletter slaan van de Ranger op de maan genomen. Toen de Ranger met een snelheid van byna achtduizend kilometer per uur te pletter sloeg, werd op de aarde door de NASA-toestellen een krachtig en duideiyk elektronisch signaal ontvangen. De foto's van de oppervlakte van de maan zullen zaterdag na 05.00 uur Ned. tyd door de NASA worden gepubliceerd.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1