LEIDSCH DAGBLAD CONTACT MET NEGEN MAN IN KALKMIJN Chroesjtsjow naar Bonn Ranger-7 met camera's op weg naar de maan Nog vier kompels in andere galerij Spanning om Cyprus eerste verkoopster Qtmuvt Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 29 JULI 1964 No. 31324 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f10.05 per kwartaal, f3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Redding in Champagnole in volle gang (Van onze correspondent in Parijs) Van de veertien ingesloten mijnwerkers in Champagnole in oost-Frankrijk zijn er in elk geval negen nog in leven. Gisteravond om half elf werd er voor het eerst contact met hen gemaakt via een stalen buis van 66 meter lengte en met een doorsnee van negen centimeter. Nadat de redders op de buis hadden horen kloppen, liet men er een microfoon door zakken. Het was de opzicher André Martinet die beneden de microfoon opnam en meteen op Ifluistertoon waarschuwde: Spreek zachtjes. We zitten maar op twee meter van een ingestort gedeelte. We zijn bang voor nieuwe instortingen als er teveel lawaai wordt gemaakt". Daarna ontstond de volgende menspraak, die niet bijzonder duide lijk, maar toch wel te verstaan Met hoeveel zijn jullie': Met negen man. Wat zijn jullie namen? Na de ingenieur die deze vragen had gesteld, kwam een dokter poor de spreekbuis: 1 Hoe staat het met jullie ge wondheid? Gewonden hébhen we niet. 1Ach, met ons gaat het wel. Oud-minister In 't Veld in Raad van State Mr. J. in 't Veld is bij Koninklijk Besluit met ingang van 1 oktober 1964 benoemd tot lid van de Raad van State. Mr. In 't Veld. lid va: Jïerste Kamer en van 1948 tot 1952 (minister van Wederopbouw en Volks huisvesting, vervult hiermede de va- Icature, ontstaan door de pensione ring van de heer M. A. Reinalda. "I Twee N.S.-zegels uitgegeven De president-directeur van de Ne derlandse Spoorwegen, ir. J. Loh- mann, heeft gisteren op het tweede perron van het station in Amersfoort de eerste Ingelijste exemplaren ont- Ivangen van de twee postzegels die de r.T.T. heeft uitgegeven ter gelegen- ïeid van het 125-jarig bestaan van Jde Nederlandse Spoorwegen. De twee bijzondere postzegels (15 "at met een afbeelding van de mo- stationsbeveiliging en 40 cent en afbeelding van een rijdend elektrisch treinstel type 1964) zijn tot ,en met 22 augustus op alle postkan - i toren verkrijgbaar. Daarna kan men "e nog tijdens de jubileumweek ko en uitsluitend op de postkantoren in Utrecht en bij de afdeling filatelie 'van het Haagse postkantoor. „WEERBERICHT ZWAKKE WIND De Bilt verwacht van heden- tot :enavond: Vrij veel bewolking, ook enkele zonnige perioden, de meeste plaatsen droog weer. 'erwegend zwakke wind. Iets ho- re temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur) 30 JULI 1964 Zon op: 04.58: onder 20.34 uur. Maan op: 23.15; onder: 11.20 uur. Hoogwater in Katwijk: 6.46 en 19.10 tour; laagwater: 2.37 en 14.53 uur. I STRANDVERWACHTING Kleine storing bij Zuid-Engeland ton morgen tijdelijk iets meer be wolking brengen. Overwegend droog 'eer met een zwakke zuidwestelijke TWnd. Iets warmer, in de middag temperaturen van 20 tot 22 graden. Zeewater 1P graden. Vooruitzichten: De laatste julida gen zullen goed strandweer brengen. Hit nummer bestaat alt 12 pagina's De anderen Andermaal de ingenieur: We gaan nu een gang gra ven met een doorsnee van tachtig centimeter. Houdt moed! Het is een karwei dat nog wel 24 uur oj langer kan duren. Weten jullie iets van de anderen? Vier zitten in een andere in gestorte galerij, maar we kunnen niet bij hen komen. Hebben jullie ergens drin gend behoefte aan? We zouden wel graag wat willen eten. Hebben jullie licht? Nee, wij zitten in het stik donker. Wij zouden wel graag een paar elektrische zaklantaarns willen hebben. We zullen jullie ook nog pro beren te helpen via de luchtkoker. Dat kunnen jullie wel laten, want alles is ingestort. Daarmee was het eerste en meest dringende gesprek afgelopen. Van de ploeg van tien mankeert er dus een op het appèl. Hij is hoogstwaar schijnlijk om het leven gekomen. Want de ploeg bestond uit tien ar beiders op het ogenblik van de in storting. In totaal waren maandag morgen veertien man in de kalkmijn aan het werk. Vanzelfsprekend zal alles in het werk worden gesteld om ook met de vier vermisten in contact te komen. Kleren In de loop van de nacht heeft men door de smalle buis niet alleen le vensmiddelen en wat lantaarns naar beneden gelaten, Vanmorgen is ter plaatse een zware graafmachine gearriveerd, maar het verbreden van het gat van negen tot In spanning wordt bij de in gang van de kalkmijn bij Cham pagnole gewacht op berichten tachtig centimeter is een werk dat 24, 36 en misschien wel 48 uur kan duren. Een niet gering gevaar wordt gevormd door de onophoudelijke re gens waardoor de berg voortdurend in beweging is. Onder de wachtenden aan de op pervlakte staat dag en nacht een oude boer, die in zijn jeugd zelf in de mijn heeft gewerkt. In de loop van de nacht heeft hij gehoord dat zijn twee zoons Michel en Jaques tot de overlevenden behoren. Door de over de veertien ingesloten mijn werkers en de vorderingen van de reddingspogingen. aardverschuiving zal hij zijn boerde rij moeten verlaten, waar hij zijn ge hele leven heeft gewoond en waar hij twaalf kinderen heeft grootgebracht. De burgemeester van Champagnole die een beroep op vrijwilligers heeft gedaan, laat vla luidsprekers op het gemeentehuis elk uur omroepen hoe de reddingswerkzaamheden vorderen. Van heinde en ver komen toeristen naar Champagnole in de hoop de vreugde te kunnen delen van de ge zinnen zodra de slachtoffers veilig en wel naar boven zijn gebracht. Vrijwel zeker in september of oktober (Van onze correspondent in Bonn) De premier van de Sowjet- Unie, Nikita Chroesjtsjow, zal hoogstwaarschijnlijk een bezoek aan Bonn brengen om met Bondskanselier Erhard bespre kingen te voeren over onderwer pen die in hun aard onbegrensd zullen zijn. Men rekent eind sep tember op de komst van de Rus sische premier in Bonn, maar waarschijnlijker is dat het be zoek begin oktober zal plaats hebben. Dit is het resultaat van de bespre kingen die eergisteren de Russische ambassadeur in de Bondsrepubliek, Smirnow, en gistermiddag Chroesj- rs schoonzoon Alexei Adzjoebei met Erhard in het Palais Schaum- burg hebben gevoerd. Het zwaarte punt van de besprekingen lag in het anderhalf uur durende onderhoud tussen Adzjoebei en Erhard. Daarbij n aanvankelijk ook de Duitse minister van Buitenlandse Zaken, Schroder, en Smirnow aanwezig. De ontmoeting werd echter op Adzjoe- bei's verzoek besloten met een onder houd onder vier ogen tussen hem en Erhard. Adzjoebei is hoofdredacteur van het regeringsdagblad Izwestia. Hij brengt op uitnodiging van een aantal Westduitse bladen een bezoek aan de Bondsrepubliek. Na afloop van de besprekingen verklaarde regeringswoordvoerder Von Hase: „De uiteenzettingen van de Russische ambassadeur maakten gedachtenuitwisseling tussen de regeringsleiders nuttig zou kunnen zijn. De Bondskanselier heeft in bei de gesprekken het Duitse standpunt uiteengezet en toegelicht, en de Duitse bereidheid tot een gesprek met de Russische premier in Bonn over een onbegrensde kring van on derwerpen bevestigd. De Russische gesprekspartners zullen in Moskou over hun gesprekken verslag uitbren gen en de verdere beslissing over een mogelijke ontmoeting ligt van nu af aan in Moskou". Het resultaat van de ontmoeting die Erhard gistermiddag, na voorbe reidende besprekingen met de Rus sische ambassadeur Smirnow. met Chroesjtsjows schoonzoon had. was een direct gevolg van de houding die Erhard op zijn persconferentie van 18 juni had uiteengezet. Op deze persconferentie, kort na zijn terugkeer uit de Verenigde Sta- Tractor slaat om: twee doden De 35-jarige landbouwer E. van Brenk uit Opheusden en zijn 12-ja rige neef Hendrik Heenk uit Arkel zijn gisteren om het leven gekomen door het omslaan van de landbouw- tractor, waarop zij naar het land van de heer Van Brenk reden. Beiden kwamen onder de tractor terecht en overleden ter plaatse. De jongen logeerde bij zijn oom. Zij gingen met de tractor en een aan hangwagen een vracht hooi van het land halen. Het ongeluk gebeurde op een dijk. Vermoedelijk is de heer Van Brenk iets teveel uitgeweken, ten, verklaarde Erhard: „Ik ben niet van plan naar Moskou te gaan". De kanselier voegde daar nog aan toe: „Er is geen reden voor een spectacu laire reis naar de Sowjet-Unie, want er zijn geen punten waarop beide partijen tot een vruchtbaar gesprek zouden kunnen komen". Maar voor het geval de Russische premier van mening mocht zijn dat er wel derge lijke punten bestonden, werd hij door Erhard vriendelijk uitgenodigd naar Bonn te komen. Dit was door Erhard ferm gezegd, maar niemand kon toen nog goed de consequenties overzien voor het geval Chroesjtsjow deze wat uitdagend gestelde uitnodiging wer kelijk zou aannemen. Slot pag. 2 TWEE ECHO'S ZICHTBAAR Hedenavond kunnen wij in ons land getuigen zijn van een zeldzame ge beurtenis de beide kunstmanen Echo I en Echo II zullen tegelijk aan de hemel zichtbaar zijn. Om 21.30 uur verschijnt laag in het zuiden de nog geen jaar oude satelliet Echo II; deze gaat om 21.36 vrijwel door he zenith (het punt aan de hemel recht boven ons) en verdwijnt tegen 21.42 uur in noordelijke richting. Terwijl de Echo II zojuist zichtbaar is geworden, verschijnt eveneens laag in het zuiden de vier jaar oude Echo I om 21.32 uur. Deze beweegt oostelijke richting, gaat om 21.38 op een hoogte van 25 graden verdwijnt tegen 21.45 in het oosten, dicht bü de door het zuidoosten horizon. Griekse troepen zijn naar Thracië, dat aan Turkije grenst, gezonden en de Griekse vloot heeft opdracht ge kregen te patrouilleren tussen de eilanden in de Aegeïsche Zee, aldus is officieel bekendgemaakt. De Griekse minister van Defensie, Petros Garoephalias, heeft meege deeld dat dit verdedigingsmaatre gelen zijn,- waarover men niet al te ongerust hoeft te zijn. Eerder was bekendgemaakt, dat militaire maatregelen „ter bescher ming" waren genomen naar aanlei ding van berichten over grote activi teit van Turkse strijdkrachten, aan de kust van Anatolië, tegenover het eiland Sam os. President Makarios van Cyprus heeft na een onderhoud van drie uur met de Griekse minister van Buiten landse Zaken, Kostopoelos, gezegd niet optimistisch te zijn over een re geling van de kwestie-Cyprus. Hij was van gevoelen, dat een besluit van de Cyprische regering, zich tot de Verenigde Naties te wenden, on vermijdelijk zou zijn. Minister Kostopoelos zei. dat een beroep op de Algemene Vergadering pas gedaan zal worden als de VN- bemiddelaar alles gedaan heeft wat hij kan doen om een oplossing te vinden. Het Atheense persbureau meldde, dat een beslissing over het beroep op de Algemene Vergadering van daag zou worden genomen op de slotbijeenkomst van president Maka rios met premier Papandreoe van Griekenland. Grenzeloze bewondering Het op één plaats na volbezette Britse Lagerhuis heeft gisteren met algemene stemmen een door premier Douglas-Home ingediende motie aangenomen, waarin het zijn ..gren zeloze bewondering en dankbaarheid" uitspreekt voor de diensten, die Sir Winston Churchill, aan het Britse parlement, Engeland en de wereld heeft bewezen. Churchill, die zich bij dc komende algemene verkiezingen Bergingsponton „Tak 7" weer thuis Het is de Amerikaanse temmer van buiten controle geraakte gasbo ringen, Red Adair, niet gelukt de borrelende gasbel in de Noordzee bij Borkum onder controle te krijgen. De Amerikaanse installatie, die hij daartoe bij de Rotterdamsche Droog dok Maatschappij aan boord had laten installeren van het bergings ponton „Tak 7" van Van der Tak is weer in Rotterdam. Getrokken door de sleepboot „Tyne" van L. Smit en Co is de „Tak 7" gisteravond de Nieuwe Waterweg op gevaren. Het is de bedoeling, dat de installatie voor het dichten van het boorgat bij de RDM van boord van de „Tak 7" wordt gehaald en in Rot terdam wordt opgeslagen. Uit Duitse bron vernemen wij, dat deskundigen op het ogenblik bestu deren, welke mogelijkheden er zijn om de spuiter bij Borkum op andere wijze te bedwingen. niet herkiesbaar heeft gesteld, nam maandag voor de laatste maal zijn zetel in het Lagerhuis in. Gisteren, bij het aannemen der motie, was zijn zetel de enige die leeg bleef. Vrijdag duizenden close-ups De Amerikanen hebben gistermiddag om 16.30 uur Neder landse tijd van Cape Kennedy de Ranger VII gelanceerd, een ruimtevoertuig met aan boord zes televisiecamera s, waarmee men close-ups van de maan hoopt te kunnen maken. De lancering ver liep perfect. De Atlas-Agena-raket werd eerst in een „parkeer- baan" om de aarde gebracht op ongeveer 183 kilometer hoogte. Uit deze baan werd de 363 kilogram wegende Ranger in de be oogde baan naar de maan gebracht. Wanneer alles goed verloopt, zal de Ranger 68 uur na vertrek uit de ..parkeerbaan". dat is ongeveer kwart voor twee Nederlandse tijd vrijdagmiddag, op de maan te pletter slaan na in het laatste kwartier 4000 close-ups van het maanoppervlak te hebben gemaakt van 1800 kilometer tot 600 meter afstand. De Range kilometer hebben afgelegd. Minder „hard" behandeld De Ranger VII was het dertiende Amerikaanse maanschot. De eerste zes maancapsules waren van het type Pionier, daarna werd het Ran- ger-programma ter hand genomen. Eerst in de laatste Rangers waren camera's ingebouwd voor detail-op namen van het maanoppervlak. De Ranger VI, die het begin van dit jaar werd gelanceerd, maakte een zal dan een afstand van 366.852 perfecte vlucht, ma moment bleken de werking te treden. Men heeft vermoed, dat de rigou reuze ontsmettings-methoden, die op de Rangers werden toegepast ten einde buitenaardse hemellichamen voor besmetting met aardse bacteriën te vrijwaren, mede oorzaak zjjn ge worden van de mislukkingen. In het bijzonder gold dit de ontsmetting door een langdurig verblijf in een ruimte met een temperatuur van enige honderden graden, waardoor eventueel mankementen zouden kun nen optreden in de uiterst fjjngevoe- De Atlas-Agena-raket met de Ranger VII. die thans op weg is naar de maan. start van Cape Kennedy. Het is de bedoeling, dat de Ranger vrijdag tijdens het laatste kwartier van zijn vlucht duizenden detailopnamen van het maanoppervlak maakt en naar de aarde seint. lige apparatuur. Ditmaal heeft de Ranger dan ook iets minder krachtig „ontsmet", maar toch wel met een redelijke graad van vei ligheid. In de uren na de lancering is de snelheid van de Ranger geleidelijk afgenomen onder invloed van de aan trekkingskracht van de aarde. Deze vertraging duurt voort, tot de aan trekkingskracht van de maan die van de aarde gaat overtreffen, waar na de snelheid weer toeneemt. Baan-correcties De Ranger ligt ndet volmaakt in de juiste koers, maar dit werd ook niet verwacht. De koers was aanvankelijk wel zo nauwkeurig, dat de Ranger op de maan zou vallen, maar op de donkere van ons afge keerde zijde na de maan op korte afstand te hebben gepasseerd. In de eerste plaats kunnen van de donkere zijde geen televisieopnamen worden gemaakt, en in de tweede plaats zou den deze niet naar de aarde kunnen worden uitgezonden omdat de maan dan „in de weg zou zitten. Het is daarom noodzakelijk, dat de naar de aarde toegekeerde vol verlichte zijde van de maan wordt bereikt. Voor koerscorrecties Is een kleine raketmotor in de Ranger in gebouwd. die vermoedelijk in de loop van vandaag korte tijd in werking zal worden gesteld om de juiste koers te bereiken. Dergelijke baancorrec- ties kunnen enkele malen worden uitgevoerd. Het juiste ogenblik waar op dit moet gebeuren en de juiste sterkte van de raketsboot worden be rekend door het „zenuwcentrum" van de operatie, gevestigd in het ruimte vaartlaboratorium te Pasadena in Calif ornië. Vol vertrouwen Men was daar vol vertrouwen in het verloop en het resultaat van het experiment, hoewel men zich zeer wel bewust is van het feit, dat er toch op het laatste moment nog dui zend en een dingen mis kunnen gaan. Detailopnamen van het maanop pervlak zijn van belang voor het vergroten van de kennis omtrent de aard en gesteldheid van dit opper vlak. Voordat daarover talloze nieu we gegevens bekend zijn, is het niet verantwoord mensen op de maan te laten landen. Advertentie Voor goed auto-onderhoud RAUMANN en TEPPEMA Exclusieve dames-modes. Per 1 september een gevraagd, die in staat is om onze damesafdeling geheel zelfstandig te behartigen. Zonder ervaring in onze branche onnodig te reflecteren. Sollicitaties 's avonds na 7 uur Maarsmansst. 26, Leiden, tel. 21673 v Uit het Leidsch Dagblad van f 29 Julij 1864: (Advertentie) Alhier te bekomen aan de Westland- sche markt. Roode bessen, te gen 10 cent het Ned. pond te bevragen bij de schipper Jan Nederijzéld, Dingsdagmorgen en Vrijdagmorgen van iedere fi week. Z.M. heeft goedgekeurd de statuten van de vereeniging De Bijzondere Bewaarschool te Oegstgeest, en de vereen. als rechtspersoon erkend.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1