IN DE SCHADUW VAN SYRISCHE KANONNEN MAAK NS-VAKANTIEDAGTOCHTEN RENTE TOT 4% Menselijkheid beheerst Tsjechisch grensverkeer Leerl. of aank. monteur Asjmoera en Notera DE „REUZEN" VAN EUROPA Bij de IHiviESIS het goed sparen! Makariosinvoer van wapens noodzakelijk LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 28 JULI 1964 Asjamoera en Notera zijn geen we reldsteden. Het zün kleine Israëlische nederzettingen in de Choeleh-vlakte ten noorden van het Meer van Tibe- ias. Maar hun naam heeft in de we- eldpers geprijkt wegens de Syrische xanaten, die er weliswaar geen dood, naar wel letsel en venvoesting aan- Ichtten. Beide dorpen zijn vlak aan |e grens gelegen, een gemakkelijk loelwit voor Syrische kanonnen. Strategisch is hun positie weinig nlnder dan hachelijk. De Syrische tellingen liggen op een hoge heuvel- i bestrijken de Israëlische ne lerzettingen in de vruchtbare vlakte, lie eens moerasgebied was. De Syrische stellingen zijn gemak - ;elijk zichtbaar. Een deel van hen is, m zo te zeggen, wettig gesitueerd. Ze liggen onbetwist op Syrisch rondgebied. Maar in Jelabina heb- de ingegraven tanks en de ka- pnnen van Russisch of Tsjechisch lakelij juridisch geen enkel recht bestaan. Want Jelabina ligt in zone, die in het Israëlisch-Syrisch npenstilstandsverdrag als gedemili- ariseerd gebied werd aangemerkt. Het Syrische geschut werd er heen pbracht onder het oog van VN- raarnemers. Maar de VN begonnen Ich pas te roeren toen een groot deel an de oogst, die in Asjamoera en fotera te velde stond, door Syrische rojectielen in as was gelegd, zes ïensen waren gewond en verschei- ene huizen en gebouwen getroffen. iIncident De schade loopt in de honderddui- enden, maar in weerwil van de ern- lige gevolgen staat het gebeurde in fe VN-annalen als „een incident" te bek. Dergelijke voorvallen zijn hier rij normaal. Hun gang van zaken is Itjjd min of meer gelijk. Fase één: ariërs, Jordaniërs of Egyptenaren fctten een gewapende aanval op buw. Fase twee: het wapenstil- fandsapparaat van de VN in Jeru- klem bewerkt een wapenstilstand. (Fase drie: VN-waarnemers stellen n- plaatse een onderzoek in. Fase er: beide partijen dienen 'n klacht bij de gemengde wapenstilstands- [mmissie in kwestie en/of de Vei- rheidsraad. Fase vijf: het bestands- bparaat van de VN maakt een rap- brt op en zend het naar het hoofd bartier. Fase zes: als de buitenwe- ild de zaak al lang en breed ver eten is, wordt de schuld aan 't „in- fdent" bepaald, waarbij gewoonlijk bol en geit worden gespaard en bei- t partijen in gebreke gesteld. Want fhieten is ook ongeoorloofd als reac- e op aanvallen van de andere par- j. Fase zeven: men wacht op het flgend „incident" en begint dan van bren af aan. Dat is, in grote lijnen, de proccdu- t, ais de Syriërs, Jordaniërs of jyptenaren (aan de Libanese grens eerst al jaren rust) van mening zijn at er geschoteh moet worden. In het Ier besproken geval waren zij dat. »en een patrouiUe van de Israëlische tenspolitie in de grensstrook aan Is- fcëlische kant surveilleerde en trac- »ren van Israëlische nederzettingen innen Israëlisch territorium het ind bewerkten. Syrische stellingen openden een leek lang het vuur op de dorpen ings de grens. Het breidde zich ge ldelijk uit over een zone van zes lometer lengte. Tweemaal reageer- i de Israëli's, beide malen, naar verklaarden om getroffenen te innen evacueren. In totaal bescho- de Syrische stellingen negenen- rintig maal Israëlisch gebied bin- tijdsverloop van een week. geen doden zijn gevallen en hade is, zoals gezegd, groot. Oorzaken Waarom roepen de Arabische lei bij tyd en wijle dergelijke inci- tnten in het leven? Niet altijd ziet hier voor hun agressiviteit de- reden. Volgens Israëlische nemers moeten de jongste gc- eurtenissen aan meer dan één fac- worden toegeschreven. Het re- i-Bitar in Syrië, zo redeneert i hier in dit geval, ziet zich ge- oleerd in de Arabische wereld. Zijn laties met Cairo zijn gespannen, aar Damascus wil bewijzen dat het nog niet minder nationalis- sch gezind is dan de overige Ara- sche staten. Integendeel, Syrië is treid Israël metterdaad aan te val- En dus ontploffen Syrische gra den boven Israëlische dorpen en kers en vernietigen er de vrucht oeizaam werk. andere reden meent men Ier te kunnen vaststellen. Niet al len Damascus' verhouding tot de rabische buitenwereld is gespannen, ok in het binnenland is het niet Pro-nasseristische elementen achten hun kans af om Syrië op- ieuw Egypte in handen te spelen. Dlitieke onrust is daarvan het. ge lig. De regering in Damascus kent tór zwakheid maar al te goed. Af- iding van de aandacht is noodza- In onze grafiek geven wij een overzicht van de tien „reuzen" van Europa. Het zijn de grootste onder nemingen die Europa kent en hun omzet loopt in de miljarden. In onze grafiek ls de omzet berekend naar de bruto-omzet over 1962. Alleen het cij fer voor de National Coal Board is de netto-omzet. Totaal kent Europa zes tien ondernemingen met een verkoop van meer dan 1 miljard doUar. Van de Europese autofabrieken zijn Volkswagen en Fiat de grootste. De derde autofabriek van Europa, Bri tish Motor Corp, komt met zijn bru- to-omzet op ca. 870 miljoen dollar. Van de grootste tien Europese be drijven heeft Nederland er in drie belangen. Jaarlijkse brulo-omzetuilgedrukl- in dollars Kon .Shell (Ned-Engel.d) 8,4 miljard (Ned.-Engel.d miljard i Petroleum HHHi 2.9miliard i (Engeland) 1 D 1 (italic) MH 2.bminora i HHH 2.4 miliard (Engeland) Imperial Chem.lnd (Engeland) Hl 1,6 miljard Volks wagen (Duitsland) H 1,6 miljard Philips (Nederl) 1,5 miljard Siemens (Duitslapd) Hl 1,3 miljard 4 Ral- (Italië) 1,2 miljard NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! President Makarios heeft secretaris-generaal Oe Thant de Verenigde Naties getelegra feerd. dat de Cyprische regering nim mer van plan is geweest de bewe gingsvrijheid van de VN op Cyprus te beperken en dit ook nooit gedaan heeft. Maar deze bewegingsvrijheid sloot toegang tot haven-terreinen of andere regeringsterreinen of -gebou wen niet in. Daarvoor zouden de VN-militairen de toestemming behoe ven van de Cyprische regering. Het telegram van Makarios is een antwoord op Oe Thants telegram van 22 juli aan de Cyprische regering.- waarin de secretaris-generaal en zijn „toenemende bezorgdheid" over uit spreekt. dat aan VN-militairen de I toegang tot 't havengebied van Li- Cyprus massol geweigerd wordt. President Makarios zegt verder, dat de invoer van wapens door zijn regering noodzakelijk is voor de ver dediging van het land tegen de drei ging van een Turkse invasie. „Het posteren van VN-waarnemers in Cy prische havens zou begrijpelijk zijn dus Makarios. De Cyprische president zegt het diep te betreuren, dat VN-voertuigen en colonnes onderzocht moeten wor den. maar dit vindt hij nodig, omdat gebleken is. dat de VN-voertuigen Hopeloos De Israëlische regering breekt zich het hoofd over de vraag wat te on dernemen om eens en voor al een einde te maken aan een toestand, waarbij de Israëlische nederzettingen in de buurt van het Meer van Ti berias in feite zijn overgeleverd aan de barmhartigheid van een staat die zich erop beroemt vooraan te gaan in de Arabische strijd tegen Israël. Toen een paar jaar geleden de Sy rische aanvaUen wat al to bar waren geworden, voerden Israëlische leger eenheden represaille-acties uit, in weerwil van de grote terreinmoeilijk - heden. Israël werd prompt door de VN als agressor aangemerkt. Telkens als de Syriërs het vuur openden, werd een klacht ingediend bij de Israëlisch-Syrische gemengde wapenstilstandscommissie en soms ook ook bij de Veiligheidsraad. In vele gevallen deed Damascus het zelfde, ofschoon het VN-officials her haaldelijk duidelijk was dat het hier om een afleidingsmanoeuvre ging. Kortgeleden heeft de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, mevrouw Meir, in een interview ver klaard, dat haar regering met be zorgdheid vaststelt, dat de eenheid het Arabische kamp ver te zoeken Dat klinkt paradoxaal. Zou Israël zich niet moeten verheugen over de veten en geschillen die de Arabische wereld verscheuren dezelfde we reld, die dagelijks opnieuw de dood aan de Joodse staat verklaart? Toch voelt men hier over deze stand van zaken geen voldoening. De ervaring heeft namelijk ge leerd dat een Arabische staat die het bij Nasser heeft verbruid, er al tijd weer opnieuw op uit is acte de présence te geven en buiten twijfel te stellen dat welke geschillen en verschillen er ook mogen bestaan, het gezamenlijke ideaal van vernie tiging van Israël niet uit het oog wordt verloren. De gebeurtenissen in de zestien jaren Israëls bestaan hebben Israëlische boeren bewerken hun land in de Choelehvlakte. Op de achtergrond de heuvel rug van waaruit de Syriërs het vuur openden. steeds overtuigender kracht ver leend aan een wet die hierop neer komt dat naarmate een Arabisch land met meer moeilijkheden heeft, te kampen, het er sterker naar streeft zijn trouw en onafhankelijk- brengen. De jongste gebeurtenissen in het Israëlisch-Syrische grensge bied hebben deze wetmatigheid in een scherp licht gesteld. Speldeprikken Israël kan tegen dit alles niets ondernemen zonder het odium van agressie op zich te laden. De af schrikwekkende kracht van zijn leger is waarschijnlijk voldoende om zijn (Van onze correspondent in Wenen) Israël van de kaart te vagen, zoals een Arabische cliché-term luidt. Maar het zal zich ook in de naaste toekomst telkens weer speldeprik ken moeten laten In Asjmoera en Notera i overige nederzettingen hoe de de oost grens ook mogen heten, vonden aUes zijn gewone gang gaan. Waar schade aan huizen en getimmerten was aangericht, was men druk bezig met het uitvoeren van herstelwerk zaamheden. Normale gang van zaken hier: er wordt geschoten, schade aangericht, gerepareerd. Men leeft verder. Men werkt verder. Totdat het geschut op de grijs-bruine heu velrug opnieuw verwoesting zaait. In de nederzettingen in de Choeleh haalt men over deze gang van zaken de schouders op. Men glimlacht maar wat over de stedeling en de buitenlandse toerist, die van zijn be wondering voor deze actieve berus ting laat blijken. Zo was het altijd hier, zeggen de mensen in de dorpen. En het ziet er niet naar uit. dat het binnen af zienbare tijd anders zal worden In het noordoosten van Oos tenrijk ligt de voornaamste grensovergang naar Tsjecho- Slowakije niet bij. maar midden in het stadje Gmünd. Het ijzeren gordijn loopt hier midden door het stadje, dat na de eerste we reldoorlog in twee stukken werd verdeeld. De oude stadskern in het zuiden bleef Oostenrijks, het noordelijke gedeelte kwam bij Tsjecho-Slowakije en kreeg toen ook een eigen Tsjechische naam: Ceske Velenice. Ook op dit grenspunt is het toeristenverkeer vanuit Oosten rijk vergemakkelijkt. Vooral zondags maken de inwoners van Gmünd en omgeving uitstapjes naar de overkant, waar ze zelfs veel familie ontmoeten. Natuur lijk moeten zij een visum hebben, maar dit wordt hier gemakkelijk verstrekt. Uitkijktoren en prikkeldraad midden door Gmünd. Tsjechische staatsburgers van de overkant echter moeten achter het ijzeren gordijn blijven. Daarvoor dient nog altijd de ijzeren uitkijkto ren, waar Tsjechische soldaten met geladen geweer op eventuele vluch telingen loeren Toch zijn de Tsjechische autoritei ten op dit grenspunt toeschietelijker geworden. Ceske Velenice heeft geen goed geoutiUeerd ziekenhuis, het Oostenrijkse Gmünd echter wel. Wan neer zich nu in het Tsjechische ge deelte een ernstig ziektegeval voor- FUSIE NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ, N.V. DE TWENTSCHE BANK N.V. Onder verwijzing naar het Bericht d.d. 22 Juni 1964, alsmede naar de advertentie d.d. 13 Juli 1964 delen ondergetekenden mede, dat de buitenge wone algemene vergadering van aandeelhouders De Twentsche Bank N.V. d.d. 23 Juli 1964 het aan die vergadering voorgelegde voorstel tot wijziging van de statuten heeft goedgekeurd, terwijl voorts de ministeriële verklaring van geen bezwaar op bedoelde statutenwijziging Is verkregen. In verband met het voorgaande Is thans het aanbod onvoorwaardelijk en zijn de ingeleverde aandelen en certificaten eigendom van de Nederlandsche Handel-Maatschappij, N.V. Met ingang van maandag 3 augustus 1964 zal tot de afgifte van receplssen worden overgegaan. Nog niet aangemelde en Ingeleverde aandelen en certificaten van aandelen De Twentsche Bank N.V. worden tot en met vrijdag 30 october 1964 ge accepteerd op de voorwaarden In bovengenoemd Bericht vermeld. NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ, N.V. Amsterdam, 28 Juli 1964. DE TWENTSCHE BANK N.V. gevraagd. SINGER MAATSCHAPPIJ N.V. BREESTRAAT 21 a) MONTEUR O •b) voor onderhoud en periodieke bediening van 2 dieselaggregaten, poldergemaal en kolen- transportinrichting. Sanitair monteur Salaris vanaf 26-jarige leeftijd I 536,15 bruto per maand, te verhogen met de huur com pensatie. Geen aftrek A.O.W.-premle. Vakantietoeslag 4rk. Reiskostenvergoeding ingevolge het Ver- plaatsingskostenbesluit. Schriftelijke sollicitaties te richten aan het Hoofd van de afdeling Personeelszaken van het Academisch Ziekenhuis te Leiden. doet of iemand bij voorbeeld na een r ongeluk dadelijk geopereerd moet worden, belt men vanuit Ceske Velenice eenvoudig het ziekenhuis Gmünd op en vraagt of de zie kenauto kan komen. Wanneer die dan bij het ijzeren gordijn verschijnt, de slagboom dadelijk omhoog en wordt er niet gevraagd naar paspoort of visum van do Oostenrijkse arts, de verpleegster en de chauffeur, geeft men dadelijk vrij baan. Na de operatie en het nodige herstel wordt de zieke op dezelfde ongecom pliceerde manier weer naar Ceske Velenice teruggebracht en de Tsje chische gemeenteraad betaalt z elfs in deviezen de kosten voor zieken huis, operatie en vervoer. Een paar jaar geleden bezocht ik dit stadje en kort geleden heb ik dit bezoek herhaald. Uiterlijk scheen er niet veel veranderd te zijn. Tussen de twee douane-kantoren bevindt zich de slagboom en links daarvan verheft zich nog altijd de ijzeren uit kijktoren. Dan komt het prikkel draad van het ijzeren gordijn, daar na een stuk niemandsland en iets verder ziet men de eerste huizen van het Tsjechische gedeelte, die alle dode" ramen hebben. Ze zijn onbe woond en doen een beetje aan de Muur van Berlijn denken Die blinde ramen van onbewoonde huizen schijnen het symbool te zijn van een vijandige wereld die zich afschermt. En toch is de werkelijkheid anders. Regelmatig gaan Oostenrijkers 's zondags hier op bezoek bij familie en wanneer er gevaar dreigt en er een zware operatie nodig is, doen de Tsjechen eenvoudig een beroep op de Oostenrijkers. Dan gaat de slag boom zonder formaliteit omhoog en de grenaoff icier behoeft hiervoor niet een toestemming te vragen in Praag, want menselijkheid beheerst hier het grensverkeer. JUBILEUMJAAR 1964 Zet Uzelf op het spoor van een gezellig dagje uit Het nieuwe boekje ligt voor U klaar. Reis wanneer bet U uitkomt. Het Volledige programma's voor alles- schikt NS altijd. 30 Mogelijkheden inbegrepen-prijzen. Dat betekent i voor een vakantie-in-dagformaat. één kaartje dat reis-en toegangsbil- Individueel reizen met een uitge- jet is voor het gehele programma, stippeld doel. 10 Voorbeelden van vakantie-in- dagformaat: AMSTERDAM. Rondrit. Havenrondvaart DELTAWERKEN' HELLEVOET- SLUIS OOSTENDE en BRUGGE ROTTERDAM, Euromast, Museum Beuningen, Haven- HARDERWIJK Oostelijk Flevoland LEIDEN. Rijksmuseum voor Vol kenkunde, boottocht Kager- en AMSTERDAM. Rljksmüseum. Rondvaart. Tramabonnement TOOTTOCHT ROTTERDAM- ANTWERPEN De overige 20 NS-dagtochten vindt U in het boekje rondvaart langs

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7