EERSTE WERELDOORLOG BREEKT UIT OMYL !I IN HARLEM HANGT DE HAAT AANKLACHT TEGEN NAZI-BEULEN Vijftig jaar geleden: LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 28 JULI 1964 (Van een medewerker) In de middag van de 28ste juni 1914 begon op het vrijwel verlaten ministerie van Buiten landse Zaken in Wenen plotse ling de telefoon te rinkelen. De ambtenaar, die de haak van het toestel nam. luisterde ontzet naar het verhaal van de afschu welijke moordaanslag op de Oostenrijkse troonpretendent Frans Ferdinand en zijn echtge note Sophie. Toen de keizer het bericht hoor de uit de mond van zijn adju dant, schrok hij een ogenblik ge weldig, maar hervond hij spoedig zijn kalmte. Ook de eerste pers berichten schonken niet te veel aandacht aan de moord. Maar de Oostenrijkse opperbevelhebber Conrad van Hötzendorff, die in allerijl van een g ener aalsoefening naar Wenen terugkeerde, stamel de tegenover de minister van Buitenlandse Zaken voortdurend geagiteerd, dat deze moordaan slag een oorlog tot gevolg moest hebben. Minister Berchtold knik te enige malen goedkeurend, doch een bevel tot onmiddellijke op mars vond h\j voorlopig onver antwoordelijk. Om de publieke opinie in Europa op Oostenrijkse hand te krijgen, zag de minister meer heil in een ulti matum aan de Serven. Maar de oorlogszuchtige generaal wees de ex cellentie erop, dat Servië het ulti matum zeker zou aanvaarden. Daar mee was de zaak dan afgewikkeld. En wat schoot men er mee op? De Serven zouden beslist rustig door gaan met hun ondermijnende acti viteiten. Heel Europa zou lachen om het zwakke optreden van de Weense regering, die in 1909, 1912 en 1913 ook steeds Servië had ontzien. De maat was vol, vond de generaal. Nu moest Oostenrijk krachtig optreden. OVERWEGINGEN Tegenover de uitgesproken mening van de rechtlijnige houwdegen Von Hötzendorff stonden de overwegin gen van de in breder perspectief denkende diplomaat Berchtold. Wat zouden Rusland en Roemenië doen, als Oostenrijk de Servische grenzen overtrok? Zou met name de tsaar een wijziging van de huidige situa tie op de Balkan willen toelaten? Berchtold wist eerlijk gezegd het antwoord al: Rusland zou onmiddel lijk dreigend oprijzen als er in de Balkan iets gebeurde. En wanneer Rusland ingreep, zou het Oostenrijk se bondgenootschap met Duits land in werking treden. Hieruit volgde dan weer, dat ook Frankrijk zich zou gaan roeren wegens de vriendschap met Rusland en de sinds 1871 smeulende vijandschap met Duitsland, dat nog een wraak neming te goed had. Europa zou in vuur en vlam komen te staan! Berchtold zag zeer goed in, dat de kern van de Europese politieke zaak in Berlijn lag. Wanneer de Duitse regering met een duidelijke verkla ring voor de dag wou komen, dan zou misschien een eventuele uitbrei ding van de oorlog tussen Oostenrijk Wat Duitsland zou verklaren, was echter niet helemaal duidelijk. Maar gelukkig gaf de Duitse gezant de re gering in Wenen een dunne draad in handen. Men moest oppassen had hij gezegd voor een politiek die alleen door gevoelsargumenten was ingegeven. Maar, had hij eraan toegevoegd, Duitsland zou zeker ach ter zijn bondgenoot staan, als Oos tenrijkHongarije ervan overtuigd was, dat zijn levensbelang een be paalde daad noodzakelijk maakte. BERLIJN Ook in Berlijn had de moord de nodige opwinding teweeggebracht. Nadenkend over de consequenties van een Oostenrijks-Hongaarse aan val op Servië, meende de Duitse keizer, dat Rusland zich wel buiten dit conflict zou houden, nu het een gevolg was van „slechts" een vor stenmoord. Rusland kon toch niet ingrijpen ten gunste van moorde- Zo kwam het, dat de Oostenrijkse gezant, die in Berlijn het officiële Duitse standpunt kwam vernemen, naar Wenen terugkeerde met het be richt, dat Duitsland bereid was de nieuwe Oostenrijkse Balkan-politiek te steunen. Dit antwoord werd in Wenen met genoegen ontvangen. Men kon nu definitief aan het werk. In de mi nisterraad werd langdurig beraad slaagd over de te nemen stappen. Men was het er over eens, dat alles moest worden gedaan om een oorlog tegen Servië te forceren. Daartoe diende een uitermate scherp ultima tum. GEEN UITWEG De 23ste juli 1914 kreeg de Servi sche regering dat ultimatum onder ogen, met het verzoek daarop bin- dat de betrekking tussen beide lan den thans waren verbroken. De ge zant stapte vervolgens in de Oriënt- Express en vertrok naar Wenen. Daar bleef het enkele dagen stil. Europa herademde. Zou de vre de alsnog gered kunnen worden? De hoop op een overeenkomst via een vredesconferentie verdween echter snel, toen op 28 juli Oos tenrijkHongarije de oorlog aan Servië verklaarde. Het merkwaardige was, dat zowel de Duitse keizer als zijn Russische collega van mening was, dat de oor logsdreiging verdwenen was toen Oostenrijk niet meteen reageerde op werd de situatie snel ernstiger. De Russen voelden zich verplicht ook in hun land de mobilisatie af te kon digen. Daardoor zouden zij ook in oorlog geraken. Maar de tsaar had daarin helemaal geen zin. Daarom stuurde hij een telegram aan keizer Wilhelm II, waarin hij een drin gend beroep op Duitsland deed om, ter voorkoming van een Europese ramp, alles te doen om bondgenoot Oostenrijk ervan te weerhouden te ver te gaan. De tsaar kon echter niet op tegen de aandrang van zijn regering en tekende tenslotte het al gemene mobilisatiebevel. De militai ren hadden hun zin gekregen: Euro pa was op weg naar een grote oor log. Dit bleek wel, toen een dag na de Russische mobilisatie ook Oosten rijkHongarije met een algemene mobilisatie voor de dag kwam. OORLOGSZUCHTIG voelde zich zeer verontrust en tele grafeerde daarom de Russische rege ring, dat Duitsland zich wel verplicht voelde ook te mobiliseren, tenzij Rus land binnen twaalf uur elke oorlogs maatregel tegen Duitsland en Oos- tenrijk-Hongarüe zou staken en daar over een bindende en duidelijke ver klaring zou afleggen. Toen de Russische minister van Buitenlandse Zaken hierop niet wilde ingaan, kondigde ook Duitsland de algemene mobilisatie af, en verklaar de zich in staat van oorlog met Rus land. Tezelfdertijd liet de regering in Berlijn aan Frankrijk vragen, of dit land neutraal zou willen blijven in een Russisch-Duits conflict. Bin nen achttien uur moest Berlijn daar op het antwoord weten. De oorlogszuchtige houding van Duitsland bleek echter zonneklaar uit een geheime opdracht aan de Duitse gezant in Parjjs. Wanneer zo luidde deze de Franse rege ring neutraal wil blijven, dan moet u als onderpand voor deze belofte de vestingen Toul en Verdun opeisen, de De Duitse gezant kreeg op zijn vragen echter weinig duidelijke ant- woprden. De Franse regering zou dat gene doen wat zijn belang noodzake lijk maakte. Later werd hem meege deeld, dat ook Frankrijk een alge mene mobilisatie had verordonneerd. Maar de Franse troepen zouden over al tien kilometer van de Duitse grens verwijderd blijven. Intussen had de Duitse gezant uit Berlijn bericht ontvangen, dat, wanneer het Franse antwoord onbevredigend uitviel, hij meteen een oorlogsverklaring moest overhandigen. De Duitse gezant Von Schön kweet zich van deze opdracht op 3 augustusom één uur 's mid- AL JAREN De oorlog was een feit. Nu moest de opmars beginnen, die de militai ren al jaren in geheime dossiers kant en klaar hadden liggen. Zo kreeg de Duitse gezant in Brussel te horen, dat hij op 2 augustus om 8 uur 's avonds aan de Belgische re gering een nota moest overhandigen, waarin gezegd werd, dat Frankrijk overwoog een inval te doen in het Belgische Maas-gebied. Aangezien dit een ernstige bedreiging vormde voor Duitsland, moest hiertegen opgetre den worden. Daarom hoopte de Duit se regering, dat België een intocht van Duitse troepen niet als een vij andelijke daad zou zien. Indien de Belgen echter deze intocht niet wil den toestaan, dan zou Duitsland zich tot zijn spijt als vijand van België moeten beschouwen. Een antwoord hierop verwachtte de Duitse rege ring binnen twaalf uur. Het Belgische antwoord ontkende de Franse aanvalsplannen en deelde de Duitsers mee, dat het land zich tegen 'n „vriendschappelijke intocht" met alle kracht zou verzetten. Zij wees daarom de Duitse voorstellen met klem van de hand. Op 3 au gustus was ook België in oorlog met Duitsland. SCHRIKBEELD Engeland dat zich nog afzijdig had gehouden, kwam tot leven, toen het Duitse ultimatum aan België werd Parijs juicht de naar het front vertrekkende troepen toe. Oostenrijkse opperbevelhebber Von Hötzendorff gesteld. Pruisische troepen in België was een waar schrikbeeld voor de Britten, die al sinds eeuwen wisten, dat Antwerpen het pistool was op de borst van Engeland. Daarom kwam nu ook de Engelse gezant in Berlijn met een ultimatum voor de dag, waarin werd geëist, dat de neutrali teit van België zou worden geëerbie digd. Maar de Duitse troepen waren de Belgische grenzen al overgetrok ken en de regering in Berlijn dacht er niet aan deze nu terug te roepen. Toen de Duitsers op het Engelse ultimatum geen antwoord gaven, ver klaarde Engeland Duitsland de oor log en koos het de zijde van België en Frankrijk. Advertentie Muggen, motten, vliegen? Loop der bevolldng van Leiden In de week van 15—22 juli 1964 GEVESTIGD J. R. Gramsma en fam., chem. ana list, Moddermanstr. 47; G. Zoutendijk en fam., hoogleraar, v. Vollenhoven- kade 5; A. J. Fluit-Van Buuren en fam.. Nonnensteeg 20; W. A. Top en fam., chauffeur, Brahmslaan 97; T. P. Janssen-Schrlever en fam., Corellistr. 52; C. Holler en fam., bestellers PTT, Konlngstr. 40; P. Vis en fam., leraar tekenen, Rijnsburgerweg 7; E. N. Klink en fam., rijksambtenaar, Koningstraat 50; H. C. Jacobs en fam., onderwijzer, Corn. Schuytlaan 158; J. A. A. Moerel en fam., kand. notaris, Kagerstr. 18; C. L. R. Versluljr - *- Kwantes en fam., comm. medewerker, v. Riebeeckhof 45; A. H. Brants-Van Wijnbergen, lerares Frans, Bakkersteeg 22; A. C. van Eljnsbergen, Zoeterwoud- seweg 130; M. I. Kooien, Stadhouders laan 29; C. Wes-Patolr, Herengracht 25; A. Lens-Ouwehand. Beatrlxstr. 33; I. H. M. Verhaar, 11. verpleegster, Hooi gracht 15; A. J. M. Verhaar. 11. ver pleegster. Hooigracht 15; C. G. van den Akker, autospuiter, Calandstraat 41; D. J. Buis, laborant. De Goejestr 40; H. J. de Vreede, Zaanstr. 23; I. A. de Vos. T. Siegenbeekstraat 13; I. N. A. Meijer. Franchlmontlaan 14; E. M. UIJtendaal-Schreuder, Nwe Rijn 46; A. C. Lanser-Kasteleln, kleuterleidster, - Lle-Han, Le de Looi), Zoeter- 1 21; H. A. G. Hooijmans, tkbarhouder, Marnlxstr. 15; C. J. M. Rijn 92a; H. te Veldhuis, v. Hogen- dorpstr. ambtenaar. Maredijk 8 hulp ln de hulsh.. Hooigracht 11-29, D. P. Hofstee, Rljnsburgerweg 84; E. A. C. Belje-Meljnen. Hooigracht 59; C. van -Cornellsse, Kagerstr. kestljn, verpleegster, Hou G. Mojet, gemeente ambt becke8tr. M. Yzendoorn-Di Europa had nu eindelijk waarop het eerlijk gezegd met volle Ten Katestr. kennis en vrije wil had aangestuurd een oorlog waaraan half Europa deel nam. Deze oorlog, die door sommige optimisten als een „frische en fröh- liche Krieg" was voorgeschilderd en die maar „enkele weken" zou duren, groeide uit tot een slag, die meer dan vier jaren lang bloed, zweet en tra nen kostte, die geen enkele verhou ding zuiverde, niemand veel voordeel tlaan 55; H. ibtenaar, Thor- •Dam, kantoor- W. Diepeveen, Rijns- Adèr, a b Roombur- Bosman. typiste, Haarl.str. het bedrijven van gruwelen zelfs door sommigen tot principe werd verheven. Twintig jaar na de mislukte aan slag op Hitier heeft Robert W. Kempner, een advocaat uit Frank fort, een aanklacht bij de Westber- lijnse rechterlijke autoriteiten inge diend tegen de mannen, die de ver zetsstrijders in het Duitsland van Hitier berecht en terechtgesteld heb ben. Kempner, die substituut officier van Justitie in het Neurenbergse proces is geweest, verklaarde giste ren dat liij de aanklacht had inge diend opdat de zogenaamde verja ringstermijn voor moord, die het volgend jaar afloopt, twintig jaar verlengd zal worden. Uit officiële documenten, zo zei hij, was duidelijk gebleken welke rol de rechters en andere officiële ver tegenwoordigers van het nazi-be wind hebben gespeeld die destijds zitting hadden in Roland Freislers „volksrechtbank". Voor deze -recht bank hebben duizenden verzetsstrij ders terechtgestaan na de aanslag van 20 juli 1944. Van deze groep rechters en vertegenwoordigers van het nazi-bewind maakten ook de SS-ers deel uit die de verzetsstrij ders en hun naaste bloedverwanten terechtgesteld hebben. Ondanks de onwettige vonnissen en terechtstel lingen waren de leden van deze groep nog steeds ongestraft gebleven. Een woordvoerder van het mi nisterie van Justitie in Bonn zei niet te weten of deze terechtstellingen door de Westduitse rechtbanken als moord zullen worden beschouwd. Fruitoogst dreigt debacle te worden Alle voorspellingen van een rijke fruitoogst in Zuid-Limburg ten spijt, dreigt de oogst voor de Zuidlim burgse telers een financieel deblacle te worden. In de afgelopen 14 dagen kwam iets meer dan de helft van de aangevoerde appels en peren op de mestvaalt terecht, omdat ze de mi nimumprijs van 6 cent per kilo niet haalden. Op de fruitveilingen in Sit- tard, Bunde, Beek en Geulle hebben de telers zelfs het advies gekregen de kleinere maten niet meer aan te voe- Niet alleen de Zuidlimburgse fruitbomen zijn zwaar beladen, ook elders in Europa is de oogst overwel digend. Men houdt daarom nu al re kening met bijzonder ongunstige ex port-mogelijkheden. Van de aange voerde appels werd alles met doorsnee van minder dan 5 Zuid-Vietnam Amerikaanse tegenspraak Van militaire zijde ln Washington is officieel tegengesproken, als zou den de Verenigde Staten voornemens zijn nog zesduizend militairen naar Zuid-Vietnam te sturen. Volgens deze kringen is van het zenden van een massale troepen macht naar Zuid-Vietnam geen spra ke, tenzij de militaire situatie In ernstige mate zou verergeren. Wel ligt het ongetwijfeld In het voornemen het aantal adviseurs en technici aldaar uit te breiden, zoals reeds eerder in deze maand werd bekend gemaakt, namelijk met 600 man, van wie 300 adviseurs en 300 manschappen van de „speciale troe pen" die zijn opgeleid voor de strijd in het oerwoud, sabotage bij de vijand e.d. George Ball, de Amerikaanse derminister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren in een radio-interview verklaard, dat de Verenigde Staten van oordeel zijn, dat de oorlog in Zuid-Vietnam in Zuid-Vietnam zelf dient te worden gewonnen en dat zij er niet op uit zijn het strijdtoneel uit te breiden. „Er bestaat in Noord-Vietnam krachtige ondergrondse beweging die klaar staat om op grote schaal sabo tage tegen de communistische rege ring te plegen". Dit heeft de Zuid- vietnamese minister van Defensie, generaal-majoor Tran Thien Khiem, verklaard bij aankomst in Koeala Loempoer voor een officieel bezoek aan Maleisië. Andere maten en kwalitei ten leverden 17 en 19 cent per kilo op. Wil de teler echter al zijn kosten ge dekt zien, dan moeten de appels min- door-stens 36 cent opbrengen. arbeider. Marnlxstr. 18; Bunt, Boerhaavelaan 42; D. R. F. van Weerden, Drie Octoberstr. 29a; J. Bak ker. Jeugdleidster, Korte Mare 27; A. Hlndrlks, polltle-agent, Dulvenbodestr. Rossum, Parkstr. 34a; J. C. I. de Pree. VERTROKKEN i fam., Wasstr. 25 nr Rotterdam, Lan- dljck 58; M. A. Barel, Breestraat 15a r Dordrecht, Meelbesstr. 1; C. Ketterij, Noordeinde 2a l Dlnter-Zeegers, ten. Dorpsstr. 91; J. P. de Wolf. Lom boks tr. 8 nr Emmen, Zijtak 4 WZ; M. Oegstgeest. Laan van Oud Poelgeest 44; A. M. de Niet, Van Oldenbarneveltstraat 14 nr Renkum, Keljenbergseweg 71; J. H. Broekhulzen, Rijnsburger weg 152 nr Dordrecht, Ban- kastr. 51; J. Oudshoorn-Marljnlssen, J. en Schiekade 116d nr Rotterdam. Van Beethovenlaan 29; P. S. Warnaar-Knij- nenburg, Llndestr. 19a nr Oegstgeest. Konlngtnnelaan 7b; M. H. van Bent( Oude dame in haar slaap overvallen De Delftse politie heeft nu pas laten weten, dat vrijdagavond laat aan de Bonairestraat in Delft een 73-jarige vrouw in haar slaap over vallen en ernstig mishandeld is. Een man heeft getracht haar te wurgen, doch na een hevige worsteling wist ze aan zijn greep te ontkomen. Met bloeduitstortingen aan het hoofd en een gebroken neusbeentje is ze in een ziekenhuis opgenomen. Het is niet bekend, hoe de dader is binnengekomen. Sporen van braak of diefstal zijn niet gevonden. De 35-jarige zoon, die bij zijn moeder in woont, kwam 's nachts om kwart over één thuis, De vrouw die bewus teloos was geweest, maar inmiddels was bijgekomen, vertelde hem wat er was gebeurd. De zoon waarschuw de echter pas zaterdagmorgen om half acht een huisarts en de politie. De dokter achtte overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk. Statenweg 140c; A. C. M.. ding. Hoge Rijndijk 242 nr Zwolle, Hor- tenslastr. 103; C. Ossevoort, Bllltonstr. 8 nr Nleuw-Zeeland; J. P. Terlouw, Winschoten, Kastanje- huysstr. 46; K. Nakada, Rljnsburger weg 37 nr Den Haag. Sadeestr. 30; G. Dulkersloot-Mollers, Haagweg 7 nr Am- Phlllppo, Utr. Jaagpad 87 der. Buitenhaven 5; P. J. H. Jong, So- phlastr. 74a nr Duitsland; J. A. van Klink, Warmonderstr. 2 nr Schiedam. Joh. Wagenaarstraat 6; J. Adell, Nwe Beestenmarkt 8 nr Spanje; A. W. nr Wapeningen, Ooststeeg 102; M A. A. Drlessen. Rljnsburgerweg 10 nr Oirschot. Nleuwstr. 2; J. Holtrop-Koo- Hoge Morsweg 47 nr Den Haag, 53 1 M. A 113 Texlaan 20; G. F. de Vries. Boerhaa: laan 214 nr Harmeien. Esdoornlaan 38; Q. R. M. Strooi), Boshulzerlaan 1 ni Rotterdam. Grieelaan 19: E. Snoep Van Maaren, Witte Slneel 92 nr Der Haag, Ieplaan Vier Belgen vermoord in Kongo Volgens radioberichten zijn in Kin- doe, de hoofdstad van de Kongolese provincie Maniema, vier Belgen, on der wie twee jongens en een missio naris, met bijlen door bandieten ver moord. Dit gebeurde nadat strijd krachten van de centrale regering vorige week de stad hadden ontruimd en kort voordat opstande lingen binnenkwamen. Deze laatsten executeerden later de bandieten. OE THANT NAAR WITTE HUIS VN-secretaris-generaal Oe Thant zal op 6 en 7 augustus op uitnodiging Johnson een bezoek aan Washing ton brengen. Volgens een woordvoerder van het Witte Huis zal hij zich met de pre sident, minister Rusk en hoge ambt- tenaren van het ministerie van Bui tenlandse Zaken onderhouden. Het bezoek volgt kort op zijn terugkeer uit Europa. Met windbuks op zwemmers geschoten Een 28-jarige schipper heeft in de monding van het Amsterdam-Rijn kanaal een achttal zwemmers als schietschijf voor zijn windbuks gebruikt Vier zwemmers, die hier door verwondingen opliepen, zijn naar het Binnengasthuis vervoerd. Bij een van hen moest een kogeltje operatief uit het zitvlak worden ver wijderd. Het binnenvaartschip „De Hoop" waarop de schipper voer, was op weg naar de Oranjesluis, toen de passerende zwemmers aan boord klommen. De schipper was het daar niet mee eens en schoot vanuit de stuurhut met zijn windbuks, die hij steeds opnieuw laadde, op de licha men van de zwemmers. Hoewel het verboden is aan boord van passeren de vaartuigen te klimmen, vond de Rijkspolitie te water deze „afstraf fing" toch iets te gortig. Zij maakte proces-verbaal op we gens mishandeling. gen inderdaad geen andere oplossing dan de kwestie uit te vechten. Die zelfde avond nog ging er een Ser visch verzoek naar de Russische re gering om hulp in het nade rend conflict. Maar men werkte intussen aan een antwoord op het ultimatum. In zijn geheel ademde het antwoord een grote toegevendheid jegens Oos tenrijk, hoewel er enige voorbehou den werden gemaakt en men verder over enkele punten nadere informa tie vroeg. Toen de Oostenrijkse gezant het stuk kwam halen en het even doorkeek, zag hij dus dat niet helemaal aan alle eisen van zijn re gering was voldaan. Hij deelde daar- (Van onze correspondent in Washington) Donkerrode en grauwe huizen van drie of vier verdiepingen in smalle straten. Portieken en voorportaal tjes krioelen van zwarte haveloze kinderen, stoepen waarop armoe dige negers zitten, een sigaret ro kend, wachtend tot dat zij hun ogen bUnd hebben gekeken op de uitzichtloze armoede om hen heen. Dat is Harlem 1964, de wijk van New York waar een kleine helft van de ruim één mUjoen negers in de stad wonen. Dat is Harlem, waar vijftig procent van de bevolking minder verdient dan het in New York noodzakelijke minimum van vier duizend doUar per jaar, en waar het werkeloosheidspercentage twee maal zo hoog is als bij de blanken en waar meer dan 45 op de 1000 kinderen niet lang genoeg in leven blyven om volwassen te worden. zelf vooruitstrevend noemende I menleving, die deze hel heeft ge schapen en haar laat voortbestaan, gloeit in de ogen van de werklozen die him kinderen zien opgroeien tussen afvalbakken, slecht gevoed en met miserabel onderwijs, voor bestemd tot steuntrekken zoals hun ouders doen en hun groot ouders deden. De haat brandt in de gezichten van de tientallen mannen, die samen drongen bij de 125ste straat in de hoop te worden uitgepikt voor een incidenteel baantje door mensen, die weten dat zij in deze buurt handen voor het vuilste werk kun nen vinden. Het is niet verwonderlijk, dat er de afgelopen dagen weinig behoefde te gebeuren om de negers van Har lem te brengen tot het kort en klein slaan van winkels, die ook daar meestal eigendom zijn van blanken. Ook is het niet vreemd dat politieagenten bekogeld worden met flessen, stenen en andere pro jectielen. In Harlem hangt een sfeer van haat tegen alles wat blank is, maar in het bijzonder tegen de winkeliers die vaak joods zijn en tegen de po litie, die de onderdrukking symbo liseert en optreedt als de bescher mer van recht en orde, die voor de negers de aspecten van onrecht en sociale wanorde hebben aangeno men. Niet voor niets hebben in deze wijk de Black Moslims en de mohammedaanse groep van Mal colm X met hun anti-blanke, anti christelijke instelling de meeste aanhangers. Niet voor niets slaan hier de anti- Israëlische en anti-semitische idee ën van de Afrikaan en Arabisch georiënteerde mohammedaanse groepen maar al te goed in. "en neger in Harlem gelooft langza merhand niet meer in een volwaar dige integratie in de blanke sa menleving. Hij leeft al te veel ge neraties in het zwarte ghetto. De hen opgelegde rassenscheiding heeft vele negers gebracht tot ra cistische opinies over niet-negers. Zij zijn misselijk van de blanken met hun gemoraliseer en tijdelijk gediscrimineer, zij walgen van de zakenpraktijken van de blanken In hun wijk, en zij gooien stenen naar de blanke politieagenten die hen openlijk „nikkers" noemen en de gummiknuppels gretig en hard hanteren. Want dat is ook Harlem 1964: over hun hele lichaam bloeden de ne gers, die onder de gummiknuppels in elkaar zijn gezakt, bewusteloos, op het trottoir, die een schot in hun rug, in hun maag, of in hun zij hebben gekregen. In de 125ste straat, die het centrum is van Harlem, ontbreekt deze da gen de vitale stemming,, die zo ty perend is voor de straat en die on danks alles doet voelen dat Harlem een soort hoofdstad, een kern van een fictieve Amerikaanse neger natie is. De stemming is er nu gedrukt, ge spannen, bedorven door het te gro te aantal politieagenten. De thea ters, de café's zijn er natuurlijk en de prostituees en handelaars in marihuana en andere verdovende middelen. Maar de aandacht van de bevolking is ergens anders. Men denkt aan de bloksgewijze organi satie van knokploegen die de ne gers moeten gaan beschermen te gen de politie. Men denkt aan de onaanvaardbare uitzichtloosheid van het leven in de hel die Harlem heet. Men denkt ook aan de polltie-luite- nant Gllligan, die door de 15-jarige negerjongen James Powell zou zijn aangevallen met een mes en die zegt uit zelfverdiging drie dodelijke schoten op James te hebben moe ten afvuren. Het was deze gebeur tenis die de recente relletjes in Harlem ontketenden. Het is nu weer vrij rsutig in Harlem en de onregelmatigheden hebben zich verplaatst naar de Bedford- Stuyvesantwijk in Brooklyn, waar ook honderdduizenden negers wo nen. Maar de relletjes daar zijn als het ware een nawerking van de ex plosie in de „negerhoofdstad" Har lem. Hier heerst weer uiterlijke rust. Maar erom heen gloeit het haatvuur verder, steeds meer kan sen gevend aan radicale neger organisaties en ook aan de commu nisten. Een lokale ultra-linkse groep heeft al kans gezien veel populariteit in de wijk te oogsten door het aan plakken van biljetten, waarop een grote foto van luitenant Gilligan met de woorden „gezocht wegens moord" te zien was. Al even inven tief waren de vlugschriften uit de zelfde hoek, waarin instructies te lezen waren voor het samenstellen van Molotov-cocktails. Harlem gloeit zoals het altyd gedaan heeft. Maar het ventiel is losser, meer machten werken aan het ont koppelen van agressieve krachten en maar weinig haast blijkt ge maakt te worden met het opheffen van de schandvlek op de stad New York en de Amerikaanse natie, die in het bijzonder Harlem heet en ln het algemeen rassendiscriminatie.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 4