Prachtig weekeinde voor Zoet: twee klinkende zegepralen Moeilijk van Amsterdam en t. Kloosterman tweede Tekenaar (23) blijft moord ontkennen Sportsplinters Gouden R.A.I. in februari „SONDE I" VER LANGS VENUS Dr. J. M. Vlijm naar Leiden GOLDWATER: DE GAULLE GROOT MAN LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 27 JULI 1964 WIELRENNEN fechepers tweede in Joego-Slavië I zondag1 begonnen 20ste Ronde Joego-Slavië, waarvoor 114 ren- i uit veertien Europese landen, 1 over negentien ploegen, aan kwamen, heeft voor de Ne- se ploeg, die uitsluitend uit jse amateurs bestaat, reeds t eerste etappe een succes opge- rd. 00 fillem Schepers eindigde met een nu wiel achterstand op de winnaar, Joegoslaaf Laslo Pavl, op de twee plaats in de rit, die ging van Di pje naar Titov Veles en terug :V! een afstand van 110 km. ja- 5 uitslag van de eerste etappe €r t: 1. Laslo Pavlik (Joeg.), 110 iel in 2 uur 44 min. 22 sec., 2. Wil- '5 Schepers'(Ned.) z. t. 3. Baunse tö lemarken) z.t. eg, le overige renners kwamen bin- en in dezelfde tijd. ;rd oegenklassement: 1. Oost-Duits- r^i 8.13.06, 31 punten. 2. Denemar- I z.t. 32 p. Alle overige ploegen ti< jen dezelfde tyd. de Swiftcombinatïe fiti t tegen horloge voor Engelsen j Ie Engelse renners, Mick Duffy, e en Jack Andersen zijn op het blik te gast by de Benthuizense renner Piet Breghman. De ren uit Oxford brengen in Neder- hun vakantie door en komen by uit in wielerwedstryden. coureurs uit Engeland kunnen het algemeen niet goed mee ko- in Nederland omdat het tempo, i door het bochtenwerk, te hoog Tijdrijden ligt hen beter. De se Swift-combinatie heeft ge ld hieraan tegemoet te komen en ude banden (van de sportuitwis- |4g LeidenOxford) wat steviger \>te halen door donderdagavond ftydrit te organiseren. Van zeven af wordt er bij de Driegatenburg jde Zijl gestart voor een race te- 3™het horloge van zeventien kilo- tr, waaraan naast de drie Engel- •ook door het merendeel van de p !t-renners zal worden deelgeno- kii. Bart Zoet en Gerben Karstens 1 spreken echter op het appèl omdat wjitkomen in het Nederlands baan- hipioenschap, dat die dag in Am- Mam (Olympisch Stadion) wordt e buden. Karstens verslagen in Badhoevedorp Tijmen Groen". De naam van de Neder landse nieuwelingen-kampioen was zaterdag middag voldoende om Bart Zoet en Gerben Karstens nog feller op de pedalen te doen stam pen. De Swift-renners hadden er schoon genoeg van. De gehele week was er al gezegd ,,weet je dat Tijmen Groen ook mee doet in Badhoeve- dorp Zoet en Karstens wisten het. Tij men Groen weet nu ook wie dit Swift-tweetal is en waartoe zij. in dien zij samenwerken, in staat zijn. Want wat de Friese kampioen, die deze Het werd de toeschouwers bij de veertiende ronde van Badhoevedorp al direct duidelijk. Tijmen Groen zou het in zijn eerste amateurwed strijd bijzonder moeilijk krijgen. Direct na de start sprongen vijf renners weg: Daan Holst, Dirk Bouquet, Rudie Copier, Jan de Jong en Piet Leunis. Dit vijftal nam 22 seconden op een fel jagend peloton, waaruit verschillende renners ont snapten. Ook Bart Zoet werkte zich naar voren. Van renner naar renner springend begon de Sassen- heimer aan een prachtige solo. Ger ben Karstens had het gevaar gezien en vocht honderd meter achter Zoet om zich ook naar voren te werken. Zoet kreeg even later aansluiting bij de vijf koplopers, van wie de Half- wegse renner Copier reeds was afge vallen. Het Sassenheimse Swift-lid nestelde zich onmiddellijk aan de kop. maar kon niet verhinderen dat Karstens de sprong alleen zou halen. Russische dichter Rylsky overleden Maxim Fadejewitsj Rylsky. de oudste dichter uit de Oekraine, is na een langdurig ziekbed overleden, zo meldt Tass uit Kiev. Rylsky, die de grondlegger van de Sowjetlitera- tuur in de Oekraine genoemd wordt, kreeg in 1960 een Leninprijs voor zijn bundels „Rozen en druiven" en „Verre horizonnen". kunst week naar de amateurs is overgegaan, ook pro beerde. hij kon het door Karstens, Zoet en de Amsterdammer Daan Holst geslagen gat niet meer goed maken. Toen Tijmen Groen het on doenlijke van zijn poging inzag, stapte hij af en liet zijn band leeglopen. Met een verontschul digend gebaar kwam hij even later bij de jury: pech! Bart Zoet had dit keer eindelijk eens geen pech en won de enerverende eindsprint van Gerben Karstens. TENNIS e" Finalisten voor Galeabeker i ^•fengarije is winnaar geworden van ^■in Luxemburg gehouden kwalifi- e%toernooi voor de Galeabeker en zich hiermee geplaatst voor de 70 le, die van 30 juli tot en met >^gustus plaats heeft te Vichy. Jje Hongaren, die zaterdag reeds voorsprong van 21 tegen ikrijk namen, zegevierden gis te- In de twee resterende enkelspe- cfcrdoor de eindstand 41 werd. 1 jë versloeg Luxemburg met 50. hli >halve Hongarije komen in de A le uit West-Duitsland, Tsjecho- fakije en Rusland. overnemend, liep dit trio met Dirk Bouquet in hun kielzog (de Amster dammer kon met veel moeite meeko men en deed geen meter kop) van Groen weg. Na dertig kilometer was het ver schil vijfentwintig seconden. Het peloton was reeds geslagen. Lang zaam wonnen de koplopers terrein. Na 40 kilometer hadden de vluchters een gat van dertig seconden en het werd nu wel duidelijk dat de sterke Fries het alleen tegen de samenge bundelde krachten van de kopgroep niet meer zou redden. Met nog veer tig kilometer voor de boeg kwam de inzinking. In één ronde (ongeveer 1200 meter) verspeelde Tijmen Groen bijna tien seconden. Gedubbeld Met nog 35 ronden te rijden had het peloton een lap te pakken en de elf moedigen, die hun lot hadden Na drie rustige rondjes waarin de achterin gestarte Bart Zoet het al lemaal eens op zijn gemak bekeek, barstte het geweld in de vierde ronde los. Bart Zoet had zich bij een tien man sterk kopgroepje met o.a. Hen- ny Schouten. Jan van Veen, Wim Breeuwer, Nol Kloosterman en Har ry van Pierre weten te wegen, maar was hiermee niet tevreden. Steeds hoger zwiepte Zoet het tempo op. Achter elkaar moesten de afhaken. Zoet bleef alleen over. In een fraaie solo dubbelde Bart Zoet 't peloton en een tiental kilometer la- men ook Nol Kloostermar by echter rustig onder. 1 Van Veen bewaak- Zoet angstvallig, stond. Zoet bleef Kloosterman ten het wiel maar konden niet verhinderen, dat de Sassenheimer tien kilometer voor het einde van deze 100 kilometer lan ge wedstrijd opnieuw de benen nam. Niemand kon Zoet, in topvorm, bij Kloosterman kon het in de sprint voor de tweede plaats niet redden en moest met gering verschil zijn meer dere erkennen in Jan van Veen Uitslag: 1. Bart Zoet (Sassenheim) 2. op 42 sec Jan van Veen (Wer kendam); 3. Nol Kloosterman «Lei den) 4. op 2.05 Hans de Hartog 'Utrecht); 5. op 1 ronde Harry van Pierre (Uithoorn)6. Gijs Liebregts «Vlijmen); 7. Gep Minneboo (Heen- vliet) Cricket uitslagen lste klasse B: Hermes DVS—RW II: draw (HDVS 219, RW 159 voor 8. tijd); SpartaExcelsior: gew. door Sparta met 90 runs (Sparta 156, Ex- Nederland slaat Denemarken zijn poging gezien en stapte in de Rijstvogelstraat van zijn fiets. De beslissing was gevallen en in betrekkelijke rust spoedde de groep zich naar het einde. De vier vluch ters lieten zich langzaam terugzak ken en elkaar beloerend begonnen zij aan de laatste ronde. Daan Holst, de minst rappe van de drie Dirk Bouquet had de kracht niet meer mee te spurten sprong op het laatste stuk naar de finish weg, maar Bart Zoet en Ger ben Karstens gingen in de laatste flauwe bocht over de Amsterdammer heen. Bart Zoet zat op kop en stond deze positie niet meer af. Uitslag: 1. Bart Zoet (Sassenheim) 100 km in 2.28.29; 2. Gerben Karstens (Leiden)3. Daan Holst (A'dam) Dirk Bouquet (Amsterdam); 5 op 3/4 ronde Henk Koopmans (Halfweg) 6. Cor Fontijn (Wormer): 7. Henk Ottenbros (Alkmaar)8. Theo Ouds hoorn (Vinkeveen)9. Joop Wuur- man (Amsterdam); 10. Co Zomer (Halfweg): 11. Cor Stroombergen (Hillegom)20. Jan Aarts (HUlegom) BART ZOET 1 klopt Karstens in Badhoevedorp Er waren nauwelijks vijftien van de honderd kilometer gereden en reeds nu was het rennersveld dat bij de start nog negentig man sterk was, onder het zware geweld totaal ontredderd. Bij bosjes gaven de ren ners op. Eén wilde het echter nog proberen: Tijmen Groen. Gezelschap De Fries kreeg gezelschap van een zevental renners. Als of zijn mede vluchters niet bestonden liep Tijmen Groen van hen weg. Op 20 seconden achter de koplopers joeg de sterke Fries alleen. Voorin zaten Bart Zoet en Gerben Karstens echter ook niet stil. De Swift-renners hadden elkaar gevonden. Zij waren het nu roe- Bart Zoet ln vorm Is niet te hou den. Dat is het grote aantal toe schouwers, dat gistermiddag de stra ten van Heeswyk bevolkte duideiyk geworden. „Ik had gewoon zin in een solo en ach, het ging goed Bart Zoet kon weer lachen. Hy heeft zyn draai egvonden. Voor de tweede achtereenvolgende maal als eerste geëindigd, nu met een grotere en overtuigender voorsprong dan in Badhoevedorp. Eindsprint net iets te kort d: lol Kloosterman is nog steeds w l erg gelukkig in de eindsprint, g ir er zit verbetering in. De ienaar, die verleden Jaar steevast laatste van de vluchters tp ging, komt steeds K w. Een overwinning is er dit jaar niet uitgekomen. t zaterdagmiddag in Putters- l niet, waar Kloosterman de Ter van alle onrusten was. Nadat er alleen van door was gegaan eg Kloosterman gezelschap andere renners (Verhoeven, tejligel, Barendrecht en Van Haren) j!C i de eindsprint moest hij de zege iaan aan Adrie van Breugel. Nol Kterman werd met gering 1 tweede. vijf vluchters wisten het goed elkaar te vinden en bouwden volle ronde voorsprong op. Het Ion, dat door het hoge tempo en warmte reeds tot de helft ast und, zwoegde onder het geweld de kopgroep. Het was echter te- leefs. de slotfase van de strijd kwam 2. Rotterdammer Bas Verhoeven te ,wat hem en Kloosterman du- P? rde. Want de Leidenaar, die bij löj Ingaan van het laatste rechte aan het wiel van Verhoeven *st even afremmen, wat h: ;V'(, winning gekost kan hebben "telag: 1. Adrie van Breugel Ündrecht), 2. Nol Kloosterman Vjjien), 3. Anton van Haren Gravendeel). 4. Piet Barendrechi A Masserdam), 5. Bas Verhoeven Gravendeel), 6 op 1 ronde Rinus Klooster (Rotterdam). Gemist Jan van Amsterdam heeft zater dagmiddag de zege in de zeventien de ronde van Poeldyk op een haar gemist. De Leiderdorpse Swlft-i ner, dubbelde met anderen onder wie ook Cock van der Hulst en Cees van Amsterdam het peloton. Utrechter Wim Breeuwer was snelste van de negen vluchters. Jan van Amsterdam legde beslag op de tweede plaats. Er werd direct hard gereden in Poeldijk. De Hagenaars Dick der Helm, Theo ten Dam, Wim Paul, Ab Kettenis en Edward Kroon wa ren er met Jan en Cees van Amster dam, Cock van der Hulst en Wim Breeuwer vandoor gegaan en halver wege de koers hadden deze vluchters het restant van het peloton, waarin zich ook nog Henny van Gent be vond, gedubbeld. In de slotfase van de strijd bleek Wim Breeuwer de snelste vóór Jan van Amsterdam en Edward Kroon. Cock van der Hulst werd vijfde, ter wijl Cees van Amsterdam op de achtste plaats beslag wist te leggen. Henny van Gent kwam in de groep als tweede, elfde in totaal, ove streep. Uitslag: Amateurs: 1. W. Breeuwer (Utrecht) 100 km ln 2.28.14, 2. J. sterdam (Leiderdorp), 3. E. Kroon (Den Haag). 4. A. Kettenis (Den Haag), 5. C. v. d. Hulst (Zoeter - woude). 6. W. Paul (Den Haag) Th. ten Dam (Den Haag, 8. C. Amsterdam (Leiderdorp) 3. E. Kroon Helm (Den Haag. 10. op 1 ronde A. v. d. Knaap (Poeldijk). 11. H. v, Gent (Lelden). 18. J. v. Dijk (Lisse), Leidersprys: Th. ten Dam. tweedaagse wedstryd heeft i" ~v~r I net iveaerlandse Karstens tot eerste intcrland Aalborg de Denen met negen de orde geroepen, Ttfmen Groen had het onmogelijke ^verelagen in ziin nncintr aezipn pn Ktanto In e Heeswijk Waterpolotoernooi DKD sterlc bezet In het Leiderdorpse zwembad De Does begint zaterdagmiddag om vijf uur een sterk bezet eerste klasse- waterpolotoernooi. DKD heeft ge meend om ter propagandering beter waterpolo in Leiderdorp te brengen. De deelnemende zeventallen zijn: Rotterdam, ZIAN (Den Haag), HPC (Heemstede) en het pas gepro moveerde LZC. Tussen de voorwed strijden en de finales zal het eerste team van DKD een wedstrijd spelen tegen een nog nader te bepalen te- Leidse damtitel De verrassing van de in de afge lopen dagen gehouden ronde het Leids damkampioenschap i getwijfeld de nederlaag van de lei der van de eerste klasse, Dubbelde- man tegen Van Duivenbode. Dub- beldcman, die na drie wedstrijdron den de Rjst ongeslagen aanvoerde, is zijn leiderspositie nu kwytgeraakt aan de jeugdige Albert Huisman, die van de misstap van Dubbeldeman profiteerde. Hulsman won zelf van Mazurel, wat zijn puntentotaal op zes (uit drie) bracht. Ook Dubbeldeman Van Duivenbode hebben zes punten verzameld. Beiden hebben er echter één partij meer voor nodig gehad. In de hoofdklasse won Wim Heems kerk ook zijn tweede partij. Hij ver sloeg de nieuwe LDV'er Hart gede cideerd. Kammeraat en Passchier deelden de punten, terwijl Van der Hoeven de eerste punten binnen haalde. Ton von Hove, die in zyn afge broken party tegen van der Hoeven op winst stond, zal het opnieuw moeten proberen, omdat hy vergeten was een zet onder couvert af te ge- UITSLAGEN EN STANDEN Hoofdklasse: A. Kammeraat-J. Pas schier 1-1; W. Heemskerk-T. Hart 2-0; I. Teleng-C. v. d. Hoeven 0- Stand: 1. W. Heemskerk 2-4, 2 Vooral in de eerste innings van deze „testmatch van het continent" be heerste de bowlers de wedstrijd. Hoe wel de Denen, die het eerst naar de wickets kwamen, voor slechts 86 runs all out waren, liep Nederland in de eerste innings toch nog een achter stand van 10 punten op. Zaterdag avond, toen de stumps werden ge trokken, zag het er voor de nationale ploeg neg hoopvol uit. Het score-bord gaf toen 64 l"~*' lies van ma; Zondagmo-0 val echter by zonder gevaarlyk. Vóór de lunch was de Nederlandse innings al beëindigd. De resterende zeven wickets hadden maar 12 runs opge leverd. zodat het Nederlandse totaal 76 bedroeg. De gastheren zorgden daarna voor 100 all out in de tweede innings. Ne derland moest om te winnen in een kleine drie uur 111 runs scoren. De batslieden, die zaterdag hadden ge faald, bleken daartoe zondag gemak- kelyk in staat: in amper twee uur scoorden zyn 112 runs voor het ver lies van slechts één wicket. Aanvoerder Peter van Arkel van HCC en de VOC-er Bakker toonden geen enkel respect voor de Deense bowlers. Van Arkel bleef met 61 not out, Bakker voegde Ajax I verloor met innings Een door vakantie sterk verzwakt Ajax <6 invallers) verloor de wed stryd tegen de leiders, ACC met in nings. Het snelle bowlen van E. D. Omh was velen te machtig. In de eerste Ajaxinnings bood alleen C. Bouman goede tegenstand (32), in de 2e innings waren het C. Bou man en de N. de Bree die tot een redeiyk totaal kwamen (17 en 27). Ajax heeft moedig gevochten om de inningsnederlaag te ontkomen, maar 9 minuten voor het einde was het pleit beslecht. Ajax 55 en 69; ACC 181 voor 7. By A.C.C. onderscheid den zich R. Dukker (49) en A. de Haan (47) met het bat, terwyl zoals eerder vermeld E.D. Ohm met 16-17 in de eerste en 15-18 in de tweede innings de grote boosdoener was. Ajax (L.) II uit de running Na een verloren toss werd Ajax (L.) naar de wickets gezonden. Te gen het zeer goede bowlen van H. Rietdyk 5—19, W. O. von Oven 2—7 en B. Taminiaux 234 had Ajax geen verweer. Wederom was het P A. R. O. von Oven, die uit het to taal van 66 runs, dat Ajax scoorde met 45 topscorer werd. De jeugdige Jan Hoes (12 jr.) leverde een g~"<- prestatie om ruim 20 minuten aa wickets te vertoeven. F. Tattersall 2—33 (15 overs) T. Eldering 1—10 en P von Oven 023 konden niet ver hinderen dat H.C.C. het Leidse to taal voor slechts 3 wickets passeerde. STADSNIEUWS Middenstands examen >r het Middenstands examen: J. de Vroomen, Sassenheim. J. de Vrij, Oegstgeest. A. Wassenaar, Voorschoten. M. Waasenaar, Lisse. Arie Wassenaar, Leiden. A. van Wa- veren, Lisse. N. Weesjes, Voorscho ten. A. van Werven, Wassenaar. H. Westerman, Zoetermeer. I. Erardus, Leiden. C. Westgeest, Voorschoten. L. Westmaas-Schoenmaker, Voor hout. J. Wetselaar-Verhaar, Leiden. H. Wiggers, Leiden. H. Wissink, Voorschoten. E. Witte, Abbenes. J. de Wit. Koudekerk aan den Rijn, R. Alphen a. d. Ryn. A. Groen in 't Wout, Aarlanderveen. Th. Wurzer, Leiden. M. Wynia, Leiden. J. Zand bergen, Leiden. A. Zirkzee. Leiden. H. Zonneveld, Voorschoten. N. Zwartjes, Hazerswoude. P. v. d. Zwet, Noorden. C. Zwetsloot, Woubrugge. Tot besluit van hun opleiding ver enigden de cursisten van Handels- opleiding Akkerman zich met hun docenten aan een maaltijd in „Avi fauna". Er was alle reden voor een feestelyke stemming want voor het schrifteiyk deel slaagde ruim 86% en voor het mondelinge ruim 93%. Studentenpastoor geïnstalleerd Gisteren heeft deken W. Haring de nieuwe studentenpastoor J. v. Well o.s.c. geïnstalleerd, die dr. L. van Noort o.s.c. als zodanig opvolgde. Na dat hem de attributen voor de ere dienst waren overhandigd, droeg pastoor Van Well een Heilige Mis op, waarna de nieuwe pastoor be groet werd door ds. H. Bolderbeek namens de andere studentenpredi kanten. Van paard gevallen Gisteren omstreeks vyf uur is een 24-Jarige dame uit Amsterdam ty- dens een concours hippique in de Leidse Hout van haar paard geval len. De EHD vervoerde haar met een schouderfractuur naar het Aca demisch Ziekenhuis. Inbraak In de nacht 1 dag is ingebroken in een perceel aan het Rapenburg. De dader kwam bin nen door het opschuiven van een raam aan de straatzyde. Hij nam uit een vertrek op de eerste verdie ping een geldkistje mee, waarin zich polissen en soortgeiyke papieren be vonden. N.T.B. eist dwangsom: 140.000 Van de heer Mackenzie de bondsadvocaat, mr. J. H. Smeets ln Amsterdam, opgedragen van de voormalige penningmeester van de NTB, de heer Mackenzie, een dwang som van f 140.000 te vorderen wegens het niet nakomen van het vonnis van de rechtbank in Amsterdam. De president van de Amsterdamse rechtbank had nl. vorig jaar in een kort geding tussen het hoofdbestuur van de NTB en de voormalige pen ningmeester bepaald dat deze laatste binnen drie weken het geschil over de rechtmatigheid van de verkiezing van het huidige NTB-hoofdbestuur by de gewone rechter aanhangig moest maken, dat alle bondsgelden by de gerechteiyke bewaarder moes ten worden gedeponeerd en alle be scheiden die by het penningmeester schap behoren, onmiddellyk aan de NTB moesten worden overgedragen. Dit vonnis is op geen der drie pun ten door de heer Mackenzie uitge- Geen sleutel tot het Etruskisch Onlangs meldden wy. dat een groep Amerikaanse archeologen een aantal Etruskische graven had gevonden op 15 kilometer ten zuiden van de Ita liaanse stad Slenna. Deze ontdek king wees op het bestaan van een Etruskische dodenstad. De deskun digen, die meenden, dat zy ,^5teen drie eerder op de plaats van de Etruskische tempel van Pyrgl, 90 km ten noorden van Rome, ontdekte gouden platen met in scripties in de Cathaagse en de Etruskische taal. zyn teleurgesteld. De geleerden hadden gehoopt, dat de gevonden gouden platen, via ver- geiyking van de daarop voorkomen de teksten in de verschillende talen, tot ontcyfering van het Etruskisch zouden kunnen leiden. De op de platen voorkomende Carthaagse en Etruskische teksten zijn echter niet Identiek, zodat het Carthaags hier niet tot het Etruskisch leidt. Zes concerten in het Prinsenhof In het a.s. winterseizoen zullen in het Museum Prinsenhof te Delft zes concerten gegeven worden. Caroline Kaart zingt op 20 novem ber de Byronliederen van Schubert en een aantal oud-Schotse, oud-Ita liaanse en oud-Nederlandse liede ren. Op die avond speelt ook de harpist Edward Witsenburg. Verder treden op de pianisten Parry De- rembey en George van Renesse. het Guarneri-trio (Herman Krebbers, viool, Jean Decroos, cello en Da- nièle Dechenne, piano), voorts Ma- rinus Flipse (piano). Peer Bik (fluit), Eddie van Leeuwen (wald hoorn) en Daniël Often (viool), Gustav Leonhardt (klavecimbel). Robert Gartside (tenor) en Veronika Hampe (viola da gamba). (Van R'damse correspondent) Venneboer heeft gisteren in de fina le van het internationaal jeugdtoer- nooi in West-Berlijn met 63, 6—1 verloren van de Zweedse combinatie Gunilla Edgren/Kristna Sandberg. De Zweedse Sandberg won ook het en kelspel door een 0—6, 61, 63 over winning op de Italiaanse Monica Giorgi. Hetty Baars verloor in de halve finales van het damesenkelspel met 62, 61 van de Italiaanse finaliste. Tydens de Noordduitse kam pioenschappen kwam de vrywel on bekende sprintster Renate Mayer Rose tot 11,4 over de 100 meter, het geen een evenaring van het Duitse record betekende. Hartmut Wilke kwam tot 10,2 sec., w. PI maar had een ietsje te veel wind in Slingerland i-2,Ta7 "d" Hoeven de ruS- vier hordenlopers bleven in 1-2, 4. 5, 6 en 7 J. Passchier, T. Hart, I. Teleng en A. Kammeraat allen 2-1. 8. A. van Hove Eerste klasse: H. Dubbeldeman-D. van Duivenbode 0-2, Alb. Huisman- J. Mazurel 2-0, A. v. d. Pulten-J. Mazurel afgebroken. Stand: 1. Alb. Huisman 3-6, 2 en 3. H. Dubbeldeman en D. van Dui venbode beiden 4-6. 4. J. de Vink 2-4 en 1 afgebr. party. 5. J. Wysman 2-1, 6. A. v. d. Putten 2-1 en 1 afgebr. party. 7. J. Mazurel 1-0 en 1 afgebr. partij. 8. B. P. M. Lammens 1-0 en 1 afgebr. party. 9. J. Riethoven 2-0, 10. H. Vredeveldt 3-0. onder de 51.8 s< De Westduitser Edgar Barth heeft gisteren ook ae vyiae weastrya tellenu voor de competitie om het Europese kampioenscnap berg klim gewonnen. De 47jange coureur uit Keulen heeft door aeze overwinning in ae bergklim van öestrieres (lt.) zyn Europese titel geprolongeerd. Hy vergaarde m de vyt races 45 pun ten. In Sestrieres verbeterde hy ook net wedstrydrecord, dat op 5 min. 36,2 sec. staat. Hy bracht het op 5.33,1 (gem. 112,39 km./u.). Kurt Gassmann, de gewezen se cretaris-generaal van de FIFA, is op 73-jarige leeftyd in Morcotte (Kan ton Tessino) overleden. Gassmann was in zyn jonge jaren een promi nente speler van de Zwitserse eerste klasser F. C. Bienne. In 1916 werd hij benoemd tot secretaris van de Zwitserse Voetbalbond. Tot 1950 be hield hy deze functie. Toen werd de Zwitser secretaris-generaal van de F.I.F.A. In 1961 volgde zyn land genoot Helmuth Kaser hem op. De Nederlandse handboogschut- tersploeg heeft gisteren in Boekei de jaarlykse interland tegen België verloren. Nederland behaalde 6003 punten in 50 pyien, België verzamel de 6069 punten in eveneens 50 py ien. De hoogste persoonlyke score kwam op naam van onze landgenoot Maessen (Boukoul) met 457 punten, voor de Belg Sophie met 455 pun ten. Het afgelopen weekeinde zyn in Kopenhagen sterk bezette interna tionale kano-wedstryden gehouden, waaraan ook Nederlanders hebben deelgenomen. Vooral in de 10.000 meter KI-klasse is bijzonder fel ge streden. De zege ging naar de Hon gaar Ferenc Cseh, die na 44 min. 28,5 sec. finishte. De Zweed Sahlen werd, met 1.3 seconde achterstand tweede. De Nederlander Cees La- grand eindigde in 44.40.8 op de derde plaats. neker gehouden twee km. zwemwed- stryd alle heren te vlug af. Puck Bes- seiing-Lugthart (Thialf, Enschede) won de dameswedstryd in 32 min. 41.0 sec. voor Adrie van der Meulen (L.Z.C., Leeuwarden) i sec. en Femmy Groen van L.Z.C. in 39 min. 01 sec. De snelste manne lijke deelnemer, J. ten Bokum van Tnialf, maakte een tyd van 32 min. 57,0 sec. L. de Boer van LZC werd tweede in 33 min. 22,8 sec. De Zweed Torsten Hallman heeft de gisteren gehouden motor cross in de 250 cc.-klasse om de grote prys van Polen, welke wedstryd mee telde voor het wereldkampioenschap, gewonnen. De overige ereplaatsen •erden ingenomen door 2. Drangs Een 23-Jarige Rotterdamse bouw kundig tekenaar heeft geen bevre digende antwoorden kunnen geven op de vele vragen, die de recherche hem sinds vrijdagavond stelt. De man, die zaterdagochtend in ver band met de moord op de lerares Eleanore Hagers in verzekering is gesteld, blyft voorlopig in het poli tiebureau aan de Boezemsingel in bewaring. De jongeman kende het slachtoffer sinds kort. Er is komen vast te staan, dat hy de dag voor de moord samen met een andere man met de vermoorde lerares een auto rit heeft gemaakt. Ook staat vast, dat hy de vrouw in de nacht van woensdag op donderdag (de nacht, waarin de moord werd gepleegd) in haar kamer aan de IJsclubdwars- straat heeft bezocht. Over bepaalde gebeurtenissen tydens dit nachtelij ke bezoek, geeft de tekenaar by zyn verhoor uiteenlopende verklaringen. De bezwaren, die de recherche tegen hem aanvoert, heeft hy niet vol doende kunnen ontzenuwen. Aan- vankelyk werd aangenomen, dat de moord om ongeveer drie uur 's nachts was gepleegd. De man zou de vrouw vóór dit tydstip hebben bezocht. De politie meent evenwel thans op grond van getuigenverkla ringen te mogen aannemen, dat de moord aanmerkelyk vroeger is ge pleegd. Uit dit alles mag worden ge concludeerd, dat de recherche tegen verdachte sterke verdenking koestert. Het bewys tegen de man is echter nog niet rond en hy van zyn kant blyft ontkennen de dader te zyn. De 50ste RAI tentoonstelling van personenauto's zal van 18 tot en met 28 februari 1965 in de nieuwe RAI in Amsterdam worden gehouden. In 1895 werd de eerste RAI-ten- toonstelling in de nu reeds lang ver dwenen Amsterdamse militiezaal ge houden. De laatste personenauto-RAI werd door 371.000 personen bezocht. Het Russische ruimtetoestel Sonde I is de afgelopen week de planeet Venus gepasseerd, zo deelden wetenschappelijke krin gen in Washington mee. Vol gens deze kringen wijst het feit, dat de Sowjet-Unie hier geen mededelingen over heeft gedaan erop dat de Russische geleerden er niet in geslaagd zijn gegevens te verkrijgen van hun toestel, dat zich al 112 dagen in de ruimte bevindt. De Sowjet-Unie beschreef de Son de -I als een klein ruimte-laborato rium, toen ze 2 april j.l. door een Russische kunstmaan vanuit een „parkeerbaan" rond de aarde werd gelanceerd. Amerikaanse controle stations en observatoria constateer den, dat de koers van het toestel ver scheidene malen met radiosignalen van de aarde gewyzigd werd tot hy in de richting van Venus leidde. Vol gens genoemde kringen passeerde de Sonde-I omstreeks woensdag jj. de planeet op grote afstand. Westelyke geleerden hadden eer der de mogelykheid geopperd, dat de Sonde-I was gelanceerd voor een landing op Venus of voor een vlucht langs de planeet op kortere afstand dan de Amerikaanse Marnier-II op 14 december 1962. Laatstgenoemd toestel passeerde Venus op een afstand van ongeveer 35.000 kilometer en zond belangrijke gegevens over de damp kring en temperaturen van die pla neet de aarde. 6. Lesmuskoski (Finland). Als studentenpredikant Dr. J. M. Viym, gereformeerd pre dikant te Voorburg, heeft het beroep aangenomen naar de Geref. Kerk te Leiden als studentenpredikant in de vacature, ontstaan door de benoeming tot hoogleraar van ds. Rothuizen. Dr. Viym, die in augustus 1917 te Utrecht werd geboren, studeerde en promoveerde aan de Vrije Universi teit te Amsterdam. Op 18 juli 1942 werd hy predikant te Ameide. In 1943 werd hy beroepen als missionalr-pre- dikant door de Geref. Kerk te Utrecht en ln 1945 vertrok hy naar Djakarta, sedert enige jaren staat hy thans te Voorburg. Dr. Vlijm is een van „de achttien", namely k de 9 hervormde en de 9 ge ref. predikanten, die streven naar eenwording van beide kerken. Verduistering De Leidse politie heeft zaterdag een 29-jarige metselaar uit Leiden aangehouden op verdenking van ver duistering. Het kwam de politie ter ore dat de man by verschillende winkeliers aan de Herenstraat ge tracht had een bankbiljet van dui zend gulden te wisselen, waarin hij tenslotte was geslaagd. By aanhou ding van de man sloeg deze op de vlucht, doch hy kon gegrepen wor den in een brandgang achter de Hugo de Grootstraat. Het bleek dat dat man in Rijnsburg een auto in huurkoop had gekocht en kort daarna weer te gelde had gemaakt. Het wis- het duizendguldenbiljet Brommers op de bon By controle op de gedragingen van bromfietsers in het afgelopen week einde, werden 35 processen-verbaal opgemaakt, grotendeels wegens te snel ryden op de uitvalswegen. „Generaal De Gaulle is een groot man en hy heerst over een groot land. Daarom kan ik zeer goed be grijpen dat hy de rol wil spelen die hem in de internationale politiek toekomt", zo heeft Barry Goldwater, de Republikeinse kandidaat by de komende Amerikaanse presidentsver kiezingen, in een vraaggesprek met het Westduitse weekblad Revue ver klaard. „Wy kunnen ons zeker met hem- verstaan, als wy toenadering zoeken tot zyn denkbeelden ten aan- zien van NAVO-kwesties", aldus de senator. Hij vond dat „De Gaulle zeker de Britten niet zou hebben belemmerd tot de EEG toe te treden, als Enge land hem goed had begrepen en goed had behandeld. Ik heb eerbied voor deze man. Het is zyn recht om een Franse politiek te voeren. Bovendien zal hy binnenkort een voldoende kernmacht tot zyn beschikking heb ben. Het is waar dat men die thans by na in zyn eigen keuken in elkaar kan knutselen", aldus Goldwater. Tornado hoven ZW-Frankrijk (Van onze correspondent in Parijs) Zondagavond heeft boven Zuid west-Frankrijk een tornado gewoed, speciaal in de departementen van Gers, Tarn en Garonne. Het nood weer kwam uit de richting van de Pyreneeën. Binnen een half uur wer den de mals-, tabaks- en wynvelden door hagelstenen, zo groot als duive- eieren, volkomen vernield. Op de weg die de tornado is ge gaan, ziet men afgerukte daken, weg gespoelde kerkhoven en ontwortelde bomen, die het verkeer belemmeren. Gedurende twee volle uren was het telefoonverkeer ontwricht. Van de groentenkassen is geen ruit meer heel. Na het noodweer keerde de on- draagiyke hitte terug. Toulouse waar het in geen twee maanden heeft geregend, beleef gespaard. Er viel geen druppel water. De bevol king is wat betreft het drinkwater op rantsoen gesteld. De heer J. Redel alhier slaagde te Amsterdam voor het examen En gels M.O.-A.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7