LEIDSCH DAGBLAD LUNS vier uur te gast !bij president Soekarno Vier doden bij relletjes van negers in Rochester „Droomreis" werd nachtmerrie door fiasco Fiesta-reisbureau Sfeer veel hartelijker dan werd verwacht Treinramp Portugal: 104 doden SANCTIES O.A.S. TEGEN CUBA Jpgericht T maart 1860 MAANDAG 27 JULI 1964 No. 31322 Directeur: E. A. E. van Dishoeck 1 poofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 110.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 99 GROTE VERZOENDAG" IN BOGOR J (Van onze speciale verslaggever) De sfeer bij de eerste ontmoeting tussen president Soekarno en minister Luns heeft de verwachtingen ver overtroffen. Tijdens het bijna vier uur durende bezoek in het presidentiële paleis in Boger werden geen zakelijke kwesties besproken. Maar bij het afscheid heerste een ongedwongen hartelijkheid, die het beste doet vermoeden voor het vervolg van Luns' verblijf in Indonesië. I Het menselijk contact bereikte een stadium, dat in de hele Nederlands- Indonesische verhouding nog nim- werd gehaald. Een tweede ont moeting deze week zit in de lucht. Dat zou een aanvulling van het pro gramma inhouden, waardoor de voortreffelijke sfeer nog eens wordt geïllustreerd. Aan het slot van het bezoek verklaarde president Soekar no mr. Luns nog eens te willen zien. Minister Luns reageerde niet nega tief. Een verlenging van het bezoek noemde hij onmogelijk in verband met een bezoek aan India volgende week en de komende zitting van het Nederlandse kabinet. Wellicht biedt het programma vrijdag nog ruimte. De president zei ook mr. Luns voor een tweede bezoek in Indonesië te willen zien. „Twee of drie weken moet u komen, dan zullen wij u het nieuwe Indonesië tonen". Het ijs, dat ook de persoonlijke verstandhouding tussen de beide staatslieden jarenlang heeft ver koeld, brak gistermiddag tijdens een rijsttafel in het presidentiële paleis. Joviaal nodigde Soekarno ook de Nederlandse journalisten uit. Hij toonde tijdens de smakelijke dis, wïndsman waardeert. Het gelach moet tot ver in de omtrek van de statige residentie te horen zijn ge weest. De echtgenote van de presi dent sloeg de gast van plezier op de rehouder. Met de mythe, dat mr. Luns in Indonesië niet goed valt, werd definitief afgerekend. De 26ste juli 1964 kan de geschiedenis ingaan els „de grote verzoendag" in Bogor. WEERBERICHT Koeler Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en plaat- «elijk enkele regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind, aanvanke lijk veranderlijk, later uit westelijke lichtingen. Koeler. (Opgemaakt om 11.15 uur) 28 JULI 1964 Zon op: 04.55 uur; onder: 20.37 uur. Maan op: 22.40 uur; onder: 08.49 uur. Hoogwater te Katwijk 5.29 uur en 17.53 uur, laagwater 1.23 uur en STRAND VERWACHTING Een meer westelijke luchtstroom duwt de warme lucht naar het oosten. Morgen een kleine buien kans en een wisselende bewolking. Matige wind tussen west en noord. Iets frisser. Overdag 19 a 20°, zee- Water 18°. Dit blad bestaat uit 10 pagina's. De aankomst van minister Luns in Djakarta, waar hij be groef werd door zijn Indonesi sche ambtgenoot Soebandrio. Goede indruk Politieke waarnemers toonden zich na afloop verrast en verheugd over het succes van de eerste ontmoeting. Nog nooit heeft een minister van Buitenlandse Zaken zo'n goede eerste indruk in Bogor gemaakt. De allereerste handdruk met Ne derlandse welkomstwoorden op trappen van het paleis, was van formele hartelijkheid. Het aftasten duurde tijdens de verversingen op de waranda met uitzicht op de beroem de plantentuin voort en ging ook door tijdens de aanbieding van Ne- landse geschenken, Leerdams glas werk voor de president en een Delfts blauw bord met molen voor zijn echtgenote. Tijdens een korte rit door de plantentuin met een bezoek aan de beroemde orchideeënkassen juichten zondagsbezoekers het gezel schap nu en dan vriendelijk toe. De president verzamelde tijdens de pauze schoolkinderen om zich heen, die voor de gasten „Van Sabang tot Merauke" zongen. Soekarno dirigeer de zelf door de maat te staan op de motorkap van een militaire jeep. Charmant Tijdens de rondgang door het im posante paleis toonde mr. Luns zich geïnteresseerd in vele schilderijen van de Indonesische president. Ove rigens had men toen al het mop- penstadium bereikt. Soekarno liet weten een lang bed voor zijn gast te hebben. Daarna vielen er heel wat grollen over de snelle groei der her tenkudde in de presidentiële tuin. Tij - dens de rijsttafel bleven de grapjes doorgaan en de stemming werd zo goed, dat niemand nog verrast was toen Soekarno mr. Luns een char mante man noemde, die hij graag nog wat langer als zijn gast zou wil len hebben. Hij bood zelfs aan tele- grafisch voor uitstel van Luns be zoek aan India te willen zorgen. Mr. Luns zei dit bijzonder op prijs te stellen en later voor een volgend be- zoek graag te willen terugkomen. Hij voegde er aan toe het prettig te vinden, dat beide volken altijd zulke warme gevoelsbanden hebben kun nen handhaven. Die banden aldus mr. Luns hebben de grote moeilyk- heden tussen onze beide landen en tussen ons beiden persoonlijk over- Volmacht Over een eventueel bezoek van Soekarno aan Nederland is gisteren geen woord gevallen. De positie van de Nederlandse delegatie in deze zaak is niet helemaal duidelijk. Waarschijnlijk heeft minister Luns min of meer open volmacht en ver wacht wordt, dat gebruikmaking van deze volmacht zal afhangen van het gesprek over andere zaken. De In- isische positie tegenover de schulden aan Nederland zal wellicht m belangrijk element zijn. Dr. Soebandrio noemde gisteren in een gesprek met de pers Indonesië een arm land, dat Rusland om uit stel van betaling van zijn schulden heeft moeten vragen. Het volk zal terugbetaling nü aan Nederland niet begrijpen zei hij. Voorts wees hij op de ontwikkeling van zijn land en de normalisatie van de betrekkingen met Nederland. „Ik heb, toen ik Nederland was veel gehoord over West Irian, Soe- mokil en schulden. We kunnen nor- malisate alleen bereiken door te bouwen op wat gemeenschappelijk is. Hoe kunnen we nu meteen al onze schulden betalen als alles nog in ontwikkeling is?" Zaterdagavond zette mr. Luns pre cies op de vastgesteld tijd 22.15 voet op vliegveld Kemajoran. Dr. Soebandrio en zijn echtgenote heetten hem en mevrouw Luns wel kom, waarna de Nederlandse gast in een korte verklaring zijn verwach tingen over het bezoek onder woor den bracht. een treinramp op vijf kilometer van Oporto. Volgens niet-officiële berichten zijn er circa 130 doden en 120 gewonden. Het ongeluk trof de autorail van Povoa de Varzim naar Oporto. De oorzaak is, naar men aanneemt, een breuk in de koppeling, waar door de tweede wagen ontspoorde. De gevolgen van deze ontsporing wa ren verschrikkelijk. Wagens scho ven op en over elkaar. Vele inzit tenden werden op slag gedood. Tientallen anderen kwamen be klemd te zitten en voor velen van hen kwam hulp te laat. De ziekenhuizen van Oporto en Ma- tosinhos, waarheen de gewonden zijn vervoerd, hebben via de radio artsen opgeroepen en om bloed- plasma verzocht. Vier jongens plegen brutale roofoverval op pompstation Vier jeugdige Amsterdammers heb ben gisteravond omstreeks zes uu: een roofoverval gepleegd op een pompstation aan de rijksweg Alk maarAmsterdam bij de kruising CastricumLimmen. De jeugdige overvallers, variërend in leeftijd van zestien tot achttien jaar, sloegen de eigenaar, de heer Een vakantiefoto van het ko ninklijke gezin, gemaakt op het terras van de villa in Porto Er- cole in Italië. Krom uit Limmen neer en namen de vlucht met een klein bedrag aan geld. Tezamen met twee van hun kornui ten, die voor het pompstation op hun bromfietsen steeds rondjes hadden gereden, om voor onraad te waarschuwen, vluchtten zij in de richting Beverwijk. Zover kwamen zij echter niet: op de Beverwijker Straatweg werden zij door de rijks politie klem gereden en gearres teerd. Zij zijn voor verhoor naar Heiloo overgebracht. Politiehelikopter vloog tegen huis (Van onze correspondent in Washington) Vier doden, negentig gewonden en honderd mensen in de ge vangenis. Zo luidt de balans van de rassenonlusten die de afge lopen dagen in de ruim 300.000 inwoners tellende stad Rochester, aan de noordgrens van de staat New York, hebben gewoed. Een hefschroefvliegtuig van de politie dat zondag boven de neger- wijk van Rochester patrouilleerde, botste tegen een huis, viel vervol gens op een auto en vloog in brand. Twee bewoners van het huis en de helikopterpiloot kwamen om het leven. Een 27-jarige neger bevrijdde drie overlevenden uit het toestel. De vierde dode was een blanke, die bij een aanrijding om het leven kwam nadat hij door een klap op zijn hoofd versuft op de rijbaan was terechtgekomen. De ongeregeldheden die vrijdag avond begonnen na de arrestatie van een dronken negerjongen op een! straatdansfeest, werden zaterdag avond en zondag vervolgd ondanks een uitgaansverbod voor de gehele bevolking. Wel vierduizend negers namen aan de relletjes deel: zij plunderden winkels en bekogelden de politie met allerlei projectielen. Met traangas wisten de agenten, die terzijde werden gestaan door ruim tweehonderd gardisten van de staat New York, tenslotte de rust te herstellen. De achtergrond van deze onlusten blijkt enigszins te verschillen van die van de recente opstootjes in de Newyorkse negerwijken Harlem en Bedford-Stuyvesant. Terwijl daar bittere armoede en werkloosheid heerst, is Rochesters negerbevolking betrekkelijk welgesteld. De rond 30.000 negers van de stad hebben bijna allemaal werk in een van de achthonderd fabrieken in de streek, waaronder het wereldberoemde Eastman-Kodakconcern. Niet zozeer economische achter- uitstelling heeft dan ook een ex plosieve atmosfeer in Rochester doen ontstaan, als wel de sociale discri minatie en het gebrek aan goede contacten en samenwerking tussen (Van onze correspondent in Washington) De Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) veroordeelde zaterdag communistisch Cuba, dat twee jaar geleden uit de organi satie werd gestoten, wegens agressie tegen Venezuela. Bovendien werd besloten, dat alle leden hun handel met Cuba moeten stop zetten (behalve in voedsel en medicamenten), dat ze niet geacht worden diplomatieke betrekkingen met Castro te onderhouden en dat ze een einde moeten maken aan transportverbindinqen over zee met het eiland. Tenslotte sprak de OAS de waar schuwing uit aan het adres van pre mier Castro, dat nieuwe daden van agressie tegen zijn buren de totale militaire macht van de organisatie tegen hem in het geweer zal brengen. De besluiten werden genomen met vjjftien stemmen voor en vier tegen, namelijk die van Mexico, Chili, Bo livia en Uruguay, de vier landen die nog diplomatieke contacten met Cu ba onderhouden. Hoewel de maatregelen tegen Cuba nogal krachtig blijken, zijn ze toch nog gematigd vergeleken bij de voor stellen van Venezuela en Costa Rica. Deze landen wilden namelijk ook elk luchtverkeer met Cuba verbieden en bepalen dat het voor de veiligheid van het Westelijk halfrond nodig is het zwarte en blank deel van de be volking. De negers wonen weliswaar niet in een ghetto, zoals Harlem, maar zij zijn wel bijna allemaal te vinden in een wijk die niet meer dan twee vierkante mijl groot is. Hun verhou ding met de stedelijke overheid is al tijden slecht, hun invloed op het stadsbestuur gering en hun relatie tot de politie ronduit beneden peil. Al sinds jaren doen verhalen de ronde onder Rochesters negerbevol king over bruut optreden van poli- tie-agenten. Als meest krasse voor beeld wordt steeds aangehaald de arrestatie en behandeling van een vijftiental leden van de anti-blanke negerorganisatie „Black Moslims", die, net als in Harlem, in Rochester populair is. Slot pag. 2 ondanks zijn principiële instemming met de Venezolaanse voorstellen, om dat hij wilde vermijden dat een be slissing werd genomen waardoor de eenheid van de OAS ernstig In ge- Z°u word®n gebracht. Om die reden zijn in de besluiten dan ook geen straffen opgenomen voor leden, die zich met storen aan de boycot maatregelen. Of bovengenoemde vier landen zich in de besluiten zullen storen, is evenwel de vraag. Chili, Uruguay en Mexico drijven nog steeds handel met Hf_a\en zjJ ljJken weinig geneigd die zettfn-°f ZÜ de diplomatieke relaties met Havanna zullen verbre ken weet ook niemand, maar het lijkt evenmin waarschijnlijk. De kiem voor een splitsing ta de «AS is daarom met de besluiten van zaterdag gelegd en de enige reden dat de organisatie nog niet uiteen is fevaHen, IS zonder twijfel de afhan kelijkheid van Zuid-Amerika van fi nanciële steun en kapitaal uit do V.s. De OAS-maatregelen van zater dag zijn ondenkbaar zonder de over heersende positie van Washington op deze conferentie. De tegenstemmers Mexico, Chili, rucniav Bolivia hadden overigens hun oppositie. Zij Honderden vakantiegangers zijn ernstig gedupeerd door het ern stig falen van het Rotterdamse reisbureau „Fiesta". Dit bureau, dat met chartervliegtuigen toe risten naar Palma en de dosta Brava vervoerde voor een „droom reis, waar u jaren aan zult terug denken" is in zo grote financiële moeilijkheden komen te verkeren, dat de vakantie voor zeer vele landgenoten in plaats van een droomreis tot een nachtmerrie is geworden of nog zal worden. Dertien deelnemers zijn vannacht na een volslagen mislukte vakantie in Spanje per vliegtuig van Martin's Air Charter op Schiphol terugge keerd. Tegenover een grote groep van journalisten legden zij verbit terde verklaringen af. Over hotelre keningen in Barcelona en Palma, die door Fiesta niet waren voldaan, hoe wel de deelnemers een reissom van f 500 of meer al geruime tijd van te voren hadden voldaan. Over de moeilijkheden om onderdak te vin den en de hoteliers die soms nog nooit van Fiesta hadden gehoord, tot krediet te bewegen. Luchtoorlog Die dertien maakten deel uit van een groep van ruim 200 vakantie gangers, die allen geleidelijk door de moeilijkheden getroffen werden en, veelal onvindbaar, zich over de Cos ta Brava en Majorca hebben ver spreid. Vanmiddag zou een tweede groep van gedupeerde Fiesta-toeris ten op Schiphol aankomen. Ditmaal, wonderlijk genoeg, niet met een toe stel van Martin's, hoewel deze char termaatschappij de Span je-vluchten voor Fiesta verzorgde, maar met een Fokker Friendship van Martin's gro- het reisbureau Fiesta dat met on- overkomenlijke financiële tekorten kampte, voegde zich een ander pro bleem: een plotseling in alle hevig heid oplaaiende luchtoorlog tussen deze twee elkaar fel tegenstrevende Nederlandse chartermaatschap pijen". Ik heb me er in gemengd om te voorkomen, dat de reputatie van het luchttoerisme wordt aange tast", zegt Bob Schreiner. „Dit in grijpen gaat de normale concurren tie ver te boven", verklaart op ver ontwaardigde toon Martin Schro der, directeur van Martin's Air Charter, die geld verlangt voor hij nieuwe vluchten voor Fiesta uit voert. Toch weg Vanochtend vroeg zijn na een nacht vol verwarring toch 46 van de 71 deelnemers aan een „droomreis" met een Friendship van Schreiner van Schiphol naar Spanje vertrok ken. Het vliegtuig zou anders leeg zyn vertrokken om de gestrande Fiestatoeristen in Perpignan (zuid- Frankrijk) op te halen. Wat de van ochtend vertrokken passagiers te wachten staat, weten ze niet. Ze hebben vooruit betaald, maar dat hadden hun voorgangers ook. Fiesta-directeur Jan Schildkamp heeft vannacht half aangekleed nog enkele uren op bed gelegen in het Rotterdamse Hiltonhotel. Een enkel ogenblikje rust temidden van zijn verwoede pogingen om ergens de personen te vinden, die het plot seling ontstane gat in zijn onderne ming alsnog kunnen dichten. Hij is 31 jaar, maar zit al 11 jaar in 't vak. 2 jaar geleden begon hü met zijn droomreizen. Jaaromzetten van twee, drie miljoen. Maar drie weken geleden verkocht hij de Engelse tak van zijn bedrijf aan een bejaarde Brit, Henry Whitfield. Die ontdekte, dat er meer schulden in het bedrijf zaten dan werd verwacht en hij be taalde niet. Honderdveertigduizend gulden moeten nog uit Engeland ko men. Dat gemiste geld heeft de va kantiereizen van vele landgenoten in het water laten vallen. In drie weken zakte de onderneming als een schuimtaart in elkaar. Jan Schildkamp werd bij zijn aankomst in Spanje meteen gear resteerd en van de ene cel naar de andere gesleept zonder iets te kun nen redden. Iedereen eiste ineens geld. Elk vertrouwen was weg. Gedesillusioneerd kon hij vertrek ken. Schildkamp gelooft, dat hij aai het einde van het seizoen met eei sluitende rekening had kunnen ko men. Bovendien had zijn advocaat in Londen dan wellicht al het geld van Whitfield kunnen loskrijgen". Het ging maar om 140.000 gulden. Maar die luchtvaartmaatschappij valt me tegen. Die had toch wel even geduld kunnen hebben". Bjj de Rotterdamse politie zijn verschillende klachten binnengeko men over het reisbureau. Een aan gifte is er echter nog niet bij. De politie is druk doende te bezien in hoeverre dit een strafrechtelijke of een civielrechtelijke zaak betreft. Er wordt naar een oplossing gezocht om de gedupeerde vakantiegangers zoveel mogelijk tegemoet te komen en hun plannen zo goed mogelijk te laten doorgaan. verkenningsvluchten uit te voeren zowel boven de kuststrook van het Zuidamerikaanse vasteland als boven Cuba's kusten. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Rusk, drong echter Uruguay goede redenen i___ vonden dat het Rio de Janeiro drag van 1947 tot wederzijdse bijstand dan ook. En zij vroegen zich ook af of een organisatie van staten zo dras tisch een land uit zijn historische en geografische milieu mag bannen als nu met Cuba gebeurt. Dat deze vragen met neen beantwoord worden door de linkse politieke partijen in J~ landen, droeg uiteraard ook bij Uit het Leidsch Dagblad van 27 Julij 1864: Eenige ingezetenen van den hoogen en lagen Rijndijk hebben Maandag l.l. den hoofdonderwijzer der Open bare lagere School te Leider dorp, den heer C. P. I. Snoek, een zilveren inktkoker als hulde aangeboden. I ZJCJH, de Prins van Oran- je heeft Maandag de groots 1 manoeuvres, die door de troe- pen in de vlakte van Waals- dorp werden uitgevoerd, bij- gewoond. J (Advertentie) Woorden- V boek der Nederl. taal, onder redactie van Mde Vries en L. A. te Winkel. H.H. Boek- 1 handelaren worden herin- nert, dat reeds voor de le af- j levering van bovengenoemd woordenboek eene eerste naamlijst van inteekenaren zal worden geplaatst. De uitgevers, M. Nijhoff, S A. W.S\jthoff,D.A.Thio- t me.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1