ZOEKLICHT INPMPUELE RQPIO- OPROEP HOE WERKT HET ZESDE DEEL van uitzonderlijke cyclus DE RODE MIEREN (I) gevaarlijke methode Met een semafoon Ran men iemand INDIVIDUEEL uit vele miljoenen (bij internationale toepassing honderden miljoe nen) een codebericht sturen. controle- schakelaar. doof toets De echtgenoten van vele plattelandsartsen beste den een Kwart van haar leven aan de telefoon om te trachten haar man te bereiken voor spoed- boodschappen. codelampen huis van registers, controle. toonoscillator (modulatie) zend-en herhaalregister antenne reizende abonnee eigenlijke I ontvanger codelampjes I code-omzetter (draaggolf) Een semafoonbureau bevat een omvangrijke elektronische apparatuur met geheugens, registers, code-omzetters enz. Om de abonnee te kiezen wordt de draaggolf van de zender (80 MHz) gemoduleerd meteen combinatie van 3 (uit 30) laagfrequentesignalen („tonen"). De ontvangers bezitten toon detectors, die alleen bij de ge zochte abonnee alle resoneren met de tonen van de zender. Dit opent de weg voor het ook als toonf requentie doorgegeven codegetal. De ontvangers zijn gemakkelijk mee te nemen, zodat bijv. leden van een wachtploeg niet aan huis I of post gebonden zijn. Bridgevraag dezer week Zuid speelt een contract in schoppen. In de achtste slag speelt hij een hartentje van tafel (zuid heeft geen harten meer), de tegenpartij gooit een hogere harten. Zuid trekt schoppen (troef) zesje uit zijn hand, houdt dit even vast, bedenkt zich en steekt de troef zes terug in zijn spel. Vervolgens neemt hij een ruitentje uitzijn hand en legt dat (by de harten) bij de slag. De volgende tegenstan der reclameert en zegt: „Ik heb schoppen zes gezien U moet die spelen". Is dit juist? Antwoord elders op deze pagina. Antwoord op bridgevraag: De eis der tegenpartij is niet juist. De leider mag (desge wenst) met open kaart spe len. Een kaart van hem, is eerst gespeeld als deze kaart de tafel aanraakt. Dit geldt n ie t voor de tegen standers: als een kaart door een tegenstander uit het spel wordt genomen en door de leider (of de partner) gezien kon worden, wordt deze kaart geacht te zijn gespeeld. Zaterdag 25 juli 1964 dag sterker wordend gevoel van isolatie moeilijk te vermijden. Be halve een paar Laotiaanse kranten is het enige nieuwsorgaan een ge stencild bulletin, Lao Presse, uitge geven door het ministerie van Voorlichting. Uit het buitenland komende kranten, een dag oud, worden al of niet pro forma voor zien van een rood stempel: „Ge censureerd". Telegrammen worden soms een dag of langer door de censor opge houden en kunnen alleen in het Engels of Frans worden verstuurd. Het telefoonboek van de stad telt zestien gestencilde schoolschrift blaadjes: hooguit 800 aansluitin gen. De uitzendingen van het re geringsstation Radio-Vientiane, het enige in Laos, zijn drie keer per dag te beluisteren. Maar het nieuws wordt door ambtenaren ver strekt en de muziek heeft iets van Chinees aangepaste Amerikaanse twist-deunen. De meeste straten hebben geen namen en zijn nau welijks begaanbaar voor het on waarschijnlijk grote aantal auto's in een omgeving die economisch aan een zijden draadje hangt. Het water komt ongefiltreerd uit de bruine Mekong-rivier en tot de inventaris van elke hotelkamer be horen dan ook twee flessen met gedistilleerd drinkwater wat er uit de kraan komt, is een soort sterk aangelengde modder die van een witte zakdoek na één keer was sen een gore lap maakt. Isolement China, is Laos verstoken van eigen havens en aangewezen op de altijd kwetsbare gunsten van de nabuurlanden. Spoorwegen zijn er niet (buitenlandse films waarin treinen voorkomen zijn daarom erg in trek) en de dichtstbijzijnde aan voerlijn komt uit Thailand en gaat niet verder dan Nong Khai aan de overkant van de Mekong-rivier, on geveer dertig kilometer zuidooste lijk van Vientiane. Alle via deze route aangevoerde goederen moe ten in boten worden overgeladen om het brede water over te steken naar Laos. Het nationale wegennet bestrijkt in totale lengte niet meer dan 2.000 kilometer, waarvan het groot ste gedeelte gedurende de regentijd (mei tot november) zo goed als onbegaanbaar is. De enige uitbrei ding van recente datum is een 80 km lange weg van de Chinees- Laotiaanse grens naar het stadje Phong Saly een niet geheel be langeloze gift van de Chinese re gering in Peking aan de commu nistische Pathet Lao. (Met Ameri kaanse hulp zijn nu ook wegen ten zuiden van Vientiane langs de Me kong in aanbouw). Machteloos Onder deze omstandigheden is Laos het prototype van een onder ontwikkeld gebied dat, zelfs wan neer er geen burgeroorlog was die alle ondernemingen van niet-mili- taire aard stagneert, niet in staat is op eigen benen te staan. Het is een factor die een mate van na tionale machteloosheid in de hand werkt, de traditioneel geringe on dernemingszin van de Laotiaan verder consolideert, en lange-ter- mijn plannen minder realistisch maakt dan korte-termijn oplossin gen voor de meest dringende pro blemen. Het wachtwoord in Vientiane is daarom: wachten. Premier Soevan- na Phoema wacht op ontwikkelin gen die niet in de eerste plaats van hem en zijn regering afhan- Pathet Lao soldaten de lijf wacht van de twee communistische ministers, Tiao Soek Vongsack en Khamfeuane Toenarom, die zelf sinds de staatsgreep van 19 april bescherming hebben gezocht in de Poolse ambassade. Laos wacht op een bestem ming die het niet kent. Het enige zekere is de regen die elke dag tegen de middag begint te vallen. En de modder. Men draait daartoe 1° het nummer van de semafoon dienst; 2° dat van de op- geroepene, 3° het gewenste codegetal. EEN iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiin OP DE BOEKENMARKT Helma Wolf-Catz. „Aard vuur". Contact. Amster dam. Het wordt langzamerhand moei lijk te schrijven over een roman van Helma Wolf-Catz. Moeilijk, niet omdat er niet voldoende over dit werk te zeggen zou zijn, maar omdat een bespreker van boeken bij dit zesde deel van haar cyclus zijn woorden van lof vrijwel opge bruikt heeft. Want datgene dat men prijzen wil, dat waarover men in de vijf vorige romans reeds ver steld heeft gestaan, manifesteert zich in even grote mate in dit „Aardvuur". Het is steeds weer die combinatie van realiteit en buiten tijdelijkheid, steeds weer dat sa mengaan van zweven en toch ge worteld zijn, altijd weer de onont koombaarheid van het bijna on aanvaardbare. Zo te kunnen schrijven op de rand van psycholo gie en verbeelding, op de rand van historie en poëzie, zo trefzeker ba lancerend, dat is iets dat in Neder land alleen deze schrijfster kan. Naar aanleiding van „Duizend - brand" heb ik gezegd, dat het beeld, dat deze schrijfster op roept van het leven en de vervol ging van de Wederdopers, aangrij pender is dan en even onvergete lijk als menige historische roman, waarin getracht wordt op realisti sche wijze in den brede een verle den op te roepen. Ditzelfde kan ik zeggen van „Aardvuur". Want deze roman speelt zich, op een klei ne inleiding en een kort slot na, af in de tijd van de Franse revolutie en van de Napoleontische. Zoals wij in „Duizendbrmd" de her komst hebben leren kennen van Gia, de vrouw van Alec, zo geeft „Aardvuur" de afstamming van Sidonia. Donia, zoals zij genoemd wordt, is de naamloze studente uit het eerste deel van de cyclus, „Diepzee". Zij is het meisje, dat haar gewezen minnaar Fernant doodschiet. Deze Donia, die in „Diepzee" nog niet anders was dan een meisje, dat levenslang krijgt, is in de vijfde roman „Zeewier", uitgegroeid tot de Donia, die dank zij de onvermoeibare hulp van haar advocaat Bertrand, vrijgelaten wordt. Onevenwichtiger dan te voren komt zij uit de gevangenis. Haar noodlot brengt haar via Al giers naar de Verenigde Staten in een misdadige omgeving. Het is de figuur Dédé uit „Koraalrif", die haar als het ware verlost uit de bron van het kwade. Met deze situatie vangt „Aard vuur" aan; Donia en Dédé. De stap terug van de tegenwoordige tijd naar het achttiende eeuwse Frank rijk doen wij als Dédé zijn aan staande vrouw voorstelt van hun huwelijk een soort maskerade te maken in de kleding van die eeuw. Met die ene stap gaan wij in het leven van Donia's betovergrootmoe der (als ik wel geteld heb). Jeanne Christine, in elk geval de dochter van lady Spurdon, al of niet de dochter van de Ierse herbergier O'Dockey. Deze laatste verhuist van Cork naar Calais en het kind met hem. Jeanne Christine be weegt zich afwisselend in het mi lieu van de herberg en in dat van de adel. „In die tijd was zij lieflijk om te zien in de knisterende zijde van een exorbitante omvang, een hoedje als een vogelnestje en een neusje als een gepoederd snaveltje, dat tipte boven haar rozerode mond. Hoe ze heette of genoemd werd in verband met haar afkomst, had haar nooit beschaamd ge maakt, evenmin als haar minnaars haar dat gedaan hadden". Ziedaar het beeld van de frivole en avon tuurlijke Jeanne Christine. Een minnares van staatslieden en volksleiders, een medewerkster van Mirabeau en van Danton, getrouwd met een ambtenaar, die haar de naam De Clermont geeft. Als later haar dochter Julie geboren wordt, zal zij niet weten of dit kind haar echtgenoot of Mirabeau tot vader heeft. Met de evocatieve kracht haar eigen, heeft de schrijfster dit uitermate woelige stuk internatio naal leven op papier gezet. Ik heb zelfs de indruk, dat zij met het leven van deze Jeanne Christine een van haar grootste prestaties geleverd heeft. Daardoor komt het wellicht dat ik door de sneltrein- behandeling van Jeanne's nage slacht wat teleurgesteld ben. Maar ik neem aan dat het alleen de be doeling van de schrijfster is ge weest om de lijn aan te geven, die loopt van Jeanne naar de heden daagse Donia. Toch vind ik dat jammer. Maar dit bezwaar is nau welijks van belang ten opzich te van de belangstelling, waarmee ik naar het zevende en laatste deel uitzie. CLARA EGGINK Onze bridgerubriek De laatste vraag is. of het ver standig is psychics te gebruiken. Technisch kan men daar zeker „neen" op antwoorden de kans op ongelukken in eigen kamp wordt er veel te groot door. Dat de fat soensnormen echter overschreden zouden worden door dergelijke bie dingen, is bepaald niet waar. Iedere tegenstander moet zich kunnen wapenen tegen elke methode die tegen hem gebruikt wordt. Toch neemt dit niet weg, dat de gebrui kers van zulke biedingen zich in zwakker milieu op weinig popula riteit kunnen verheugen. Sommige tegenstanders voelen de misleiding als iets onrechtvaardigs aan. Men mag dan wel kunnen aanvoeren, dat deze tegenstanders in het wed- stdfjdbridge nog niet volgroeid zijn, maar daarmee is de kous niet af. Bridge spelen doet men niet al leen voor het eigen genoegen maar ook voor dat van de clubge noten en/of de tegenstanders. Bridge biedt al zóvele moeilijke en mooie problemen, dat het niet di rect nodig is de zaken door vreemde manoeuvres nog extra te compli ceren. Ik acht het bepaald onge wenst, dat sterke spelers zich (in bijv. parenwedstrijden) bedienen van psychologische biedingen. Evenmin lijkt het mij prettig, als men in een milieu van bescheiden wedstrijdspelers wordt aangezien voor iemand, die het niet met de gewone (toch al zo moeilijke) brid- gemiddeien af kan. Hoewel dus het psychologisch bieden bepaald niet verboden is of kan worden, luidt mijn advies aan de gemiddelde bridgespelen blijf met uw handen van de psychics af. Komt men veel hoger op de bridgeladder, dan kan men dat wa pen wel weer uit het arsenaal ha len: men zal snel genoeg ontdek ken, dat het met de psychologie tegen sterke tegenstanders als regel kwaad kersen eten is. Prins Soevanoevong, leider van de "W*"^ 11 1 1 "I Pathet Lao, wacht in Khang Khai |-J li H I A f|*l ll lil Dfl D11 op mogelijkheden van het wachten i O VlIl/lU2ili3^11 J/lv lllyll van zijn halfbroer Soevanna Phoe- CD hei eindpunt van de wereld Van onze reisredacteur, H. L. Leffelaar) VIENTIANE Elke morgen omstreeks half negen draait een glanzend zwarte Amerikaanse auto de modderige Rue Samenthai in. Voetgangers, fietsers en taxi's worden aan de kant van de weg gemaand door een colonne witgehelmde politie- agenten, die met oorverdovend lawaai op hun schrille fluiten blazen. Het is het escorte van de Laotiaanse premier, prins Soe vanna Phoema, op weg naar zijn kantoor in het ministerie van Defensie. De dagelijkse stoet is een van de weinige manifestaties van georganiseerde ordelijkheid in een stad die. schrijlings op de breuklijn van Aziatische en geïmporteerde Europese cultuur, gekarakteriseerd wordt door isolement en ordeloosheid. Vientiane, met e bevolking van 100.000 (een volks telling werd in Laos nooit gehou denis de administratieve hoofd stad van hot ,,land van een mil joen olifanten". Maar in de stad is geen enkele olifant te bekennen, wel loslopende kleine berg paar d- jes, veel jeeps, soldaten met rode baretten, wachtposten, in verval geraakte huizen en gebouwen, vervuilde straten zonder riolering, orange gewaden, Japanse motor fietsen, en een bevolking die zich nergens druk over maakt. „Vientiane", zei een bezoeker na een dag in de stad te hebben rond gelopen, „is het eindpunt van de wereld". Inderdaad is een met de Ook elders wordt gewacht. Een groep journalisten uit alle hoeken van de wereld zit in de lauwe adem van twee ventilatoren in de lobby van hotel Constellation en wacht op een politieke omwenteling die sommigen voorspellen en anderen geen schijn van kans geven. Er wordt weinig gesproken, men leest „The Bangkok World" van giste- Buiten op de stoffige, slecht ge asfalteerde weg stopt een zwarte Mercedes met de witte standaard van de internationale controlecom missie die sinds de Geneefse con ferentie van 1954 werd belast met het toezicht op de naleving van het bereikte akkoord. Twee leden van de Indiase delegatie stappen uit, lopen langzaam een winkel binnen, kopen iets en rijden langzaam weer weg. De Mercedes passeert een bar waar een van de Canadezen, toe gevoegd aan de commissie, alleen een biertje drinkt. Ook de com missie wacht op toestemming van de Pathet Lao om bepaalde strategische punten binnen het door hen bezette gebied te inspec teren. De bevolking wacht De Chine zen en Indiërs in hun winkels; de jongens van de samlods, fietstaxi's, die in zwermen voor een paar ho tels in Vientiane staan; de straat venters met hun vruchten en koekjes; het handjevol Europeanen en Amerikanen dat zich hier ge vestigd heeft. En in twee zwaar bewaakte villa's wachten honderd Loslopende bergpaardjes en een samlod, fietstaxi, zijn in Vientiane veel te zien. De meeste fietstaxi's worden door Chinezen verhuurd aan jon gens uit Thailand de Lao tiaan heeft een traditionele af keer voor het verrichten van dienstarbeid en bepaalt zich voornamelijk tot het verbou wen van rijst. In een gesprek dat ik on langs met enkele enthousiaste bridgers uit de noordelijke pro vincies mocht hebben, werd mij de vraag voorgelegd in hoe verre psychologisch bieden" in wedstrijd club-bridge mocht of moest worden toege staan. Om een eerste bron van verwarring te verhelderen merk ik op, dat men een duide lijk onderscheid dient te maken tussen psychologische biedin gen (veelal aangeduid met het Amerikaanse bridge-woord: psychics) en taktische biedin gen. Een „psychic" is het doen van een bod „op iets dat je niet hebt": bijvoorbeeld een één Sansopening op een volmaakt poploos spel, of het vroegtijdig bieden van een kleur waarin slechts één enkele kaart (of geen kaart) aanwezig is. Voorwaar de voor de „psychic" is verder, dat zowel partner als tegenpartij veron derstellen dat men die klem- (of het Sansbod) wél zou kunnen heb ben. Als noord opent met één har ten, oost doubleert (informatief) en zuid biedt nu één schoppen op: Sch. 3; Ha. B, 7, 5. 4, 3; Ru. 7, 5, 4, 3; Kla. 6, 5, 4, is dat een psycholo gisch bod. De bieder hoopt, de te genpartij te misleiden wat de schop- penkleur betreft; in dit geval heeft hy een uitweg als hij gedoubleerd zou worden hij kan naar har ten terugkeren. Redelijke kracht Taktische biedingen zyn, in te genstelling tot de psychics, altijd op enige redelijke kracht gebaseerd. Soms geven ze géén verkeerd beeld van de kleur waarin men zou wil len spelen. Wanneer noord en oost passen en zuid opent in de derde hand met één ruiten op Sch. 9, 5, 4; Ha. 6, 5; Ru. H. B, 10, 9, 4; Kla. 7, 5, dan is dat geen psychic, doch een taktisch bod: een lichte opening, in de hoop de tegenpartij enigszins af te schrikken en de partner een aan wijzing te geven in welke kleur hij eventueel moet uitkomen. Men zou het gegeven spel óók in de eerste of tweede hand met één ruiten kun nen openen: het is een schot op goedgeluk, maar misschien treft het een eendvogel. Zou men het gegeven spel openen met één harten, dan is het een psychic, want de bieder be schikt niet over een enigszins rede lijke hartenkleur. Een taktisch bod is ook het vol gende. Noord opent met één ruiten, oost past en zuid biedt twee klaver op: Sch. A, V, 3; Ha. H, 10, 9; Ru. A, B, 7, 5, 2; Kla. 5, 4. De bedoeling dezer taktiek is, later drie Sans te bieden en de tegenpartij het uitko men met klaver moeilijk te hebben gemaakt. Zinvol De volgende vraag die men zich kan stellen is, of de psychologische biedingen (en de taktische) „zin" hebben. Toen in het begin der der tiger jaren bridge populair begon te worden, werden de psychics nog al eens toegepast. Men ging daar door wel eens twee duizend punten down, maar men smaakte óók wel het genoegen de tegenpartij af te houden van een manche- of slem- bod. Bij het stijgen van het spelpeil bleken de psychics zich nauwelijks te kunnen handhaven. Het enkele succesje dat men ermee boekte, woog niet op tegen de narigheden die erdoor ontstonden. De voor naamste was wel, dat de partners van een paar dat psychologisch bood. nooit precies wisten waaraan zij toe waren. Het kwam dan wel voor, dat de één met één Sansa- tout. opende en de ander met een prachtig spel paste, denkende dat er weer van een psychic sprake was. Als dat niet het geval bleek, speelde men één Sans en maakte er zes of Taktische biedingen hebben wat meer zin en ze worden dan ook nog vrij regelmatig toegepast. Toch dra gen die biedingen ook een groot risico in zich. Als men, met sterke hartensteun, twee klaver gaat bie den op twee kleintjes, is het gevaar niet denkbeeldig, dat de partner naar een hoog bod in de klaver doorholt. Men kan dat dan wel weer afnemen met een hartenbod, maar misschien is het leed dan al ge schied en zit men in een te hoog contract. In zeer sterk internatio naal milieu, ziet men dan ook de psychics vrijwel niet en de taktische biedingen slechts zéér sporadisch gebruiken. Toegestaan De voorlaatste vraag Is, of psy chics e.d. zjjn „toegestaan". Volgens de reglementen van de Ned. Bridge Bond mag men alle biedingen toe passen die men maar wenst, mits deze niet op afspraken berusten, die de tegenstanders niet kunnen weten. Gebruikt men dus veelvuldig psy chics, dan zal men dat tevoren aan elke tegenpartij moeten meede- Rue Samenthai een van de drukste wegen in Vientiane. Het gevelbord Figaro verraadt de invloed van de Franse kolo niale tijd, toen Laos met Cambodja en Vietnam deel uit maakte van Frans Indo-China.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 8