HOSPITAALKERKSCHIP „DE HOOP" IN ACTIE Temidden van de vissersschepen m, Kerkdiensten worden zeer druk beluisterd De toekomst: leven op pillen? Zaterdag 25 juli 1964 r—T~~ I taaikerkschip bestaat niet aUeen uit het voorgaan in de kerkdiensten. HU bezoekt ook de zieken in het hospitaal. Vaak een internationaal gezelschap, want „De Hoop" werkt nauw samen met de Duitse hulp schepen „Frithjof" en „Meer- katze": op de Duitse vloot varen nameiyk veel Spanjaarden, Portu gezen en Grieken. Soms komen er ook wel Polen en Russen, die even eens in het Noordzeegebied vissen, ter behandeling op „De Hoop". Ook brengt de predikant, als de weersomstandigheden het toelaten, bezoeken aan boord van de vissers schepen op zee of in de Engelse havens. Hij vaart dan met de sloep naar deze vaartuigen en heeft daar gesprekken met de opvarenden. Dit wordt echter hoe langer hoe min der. Ds. W. van Boeyen uit Amster dam. die vorig jaar een reis als geestelijk verzorger meemaakte, zegt daarover in zijn verslag: „Wat mü opvalt is dat de gelegenheid i vissersschip over te stappen. In de havens worden door de predikanten vaak ook prettige ge sprekken gevoerd met bemannings leden van loggers, treilers en kust vaarders. de: ..In de haven van Hartle pool heb ik met kapitein Rog een bezoek gebracht aan een Neder landse coaster. Met de kapitein hiervan een prettig gesprek ge had en hem gevraagd de kerk dienst van 's avonds aan de be manning bekend te maken. Hij zegt toe. dat hij ook zelf de dienst hoopt bij te wonen. Sa men met twee bemanningsleden, waarvan ik een nog persoonlijk had kunnen spreken en uitnodi gen was hy 's avonds aanwezig. Hy was in jaren niet in de kerk geweest, hoewel hij niet afwij zend tegenover het evangelie stond. Hopelijk heeft „De Hoop" door deze ontmoeting wat good will gekweekt, ook bij de koop vaardij". Op velerlei andere wijzen is het hospitaalkerkschip de vissers op zee behulpzaam. Men moet maar eens een poosje in de radiohut van een treiler of logger gaan zitten en luisteren naar al die oproepen: verzoeken om medische hulp of ad viezen voer zieken en gewonden, vragen over reparaties aan moto ren en navigatie-aooaraten ert h»t geven van weerberichten, kortom te veel i op i Het nieuwe hospitaalkerkschip „De Hoop" verlaat de haven var visgronden. IJmuiden voor een drieweekse reis naar de (III en slot) (Van onze visserijredacteur) TT et is zondagmorgen. Om acht uur hebben we een „bakje gedaan" een kop koffie gedronken en om half negen nodigde schipper Kees Dubbelaar van de KW 121 „Brittenburg" zijn bemanningsleden en mij uit om te ontbijten. Een zwaar ontbijt voor iemand, die gewend is op de wal te leven: door de kok eigen gebakken wittebrood, eieren, kaas, ham, haring en natuurlijk voor de zoetbekjes) bruine suiker en jam. Haast was er niet bij. En na dit ontbijt gingen we eerst onze kooien nog wat op ruimen. Om kwart over tien werd weer een „bakje gedaan" en daarna kwamen we met z'n allen bijeen in de salon (radio- kamer) van de schipper om te luisteren naar de kerkdienst, die uitgezonden zou worden door het hospitaalkerkschip „De Hoop". ningin Juliana geschonken Eml- nent-pedaalorgel over het bekende gezang „Ruwe stormen mogen woe den, alles om mij heen zij nacht. God, mijn God zal mij behoeden. God houdt voor mijn heil de wacht". Daarna betrad (de voor ons on zichtbare) ds. Diepersloot de kan sel van de kerkzaal met daarach ter het lichte kruis. Hy verzocht patiënten) te zingen Psalm 119 en 3 „Welzalig zyn d'oprechten van gemoed" en „Och, schonkt Gy my de hulp van Uwen Geest". Die zang klonk gedragen. Geen hele en halve noten, zoals men in de mees te kerken aan de wal gewend is. Op de KW 121 „Brittenburg" heerste een immense zondagse rust. Het schip lag te steken, de motor draaide langzaam en alleen de roerganger hield op de brug een oogje in het zeiL Enkele muien van ons lag het fraaie nieuwe hos pitaalkerkschip „De Hoop". Graag hadden we de dienst in de kerkzaal van dit schip meegemaakt, maar door de zeer woelige zee en de steeds aanwakkerende wind was het niet mogelijk een sloep uit te zetten. Maar geen nood! De dienst werd ook uitgezonden via de scheepsradiozender op de 129 me terband. Kerkdienst Precies half elf kondigde de mar conist van „De Hoop", de heer H. L. J. Distel, aan dat de uit zending van de kerkdienst zou be ginnen: „Goedemorgen, goede morgen, hier het hospi taalkerkschip „De Hoop". WU verbinden u door met de kerk zaal, waar een dienst zal worden gehouden. Voorganger is ds. W. Diepersloot, geref. predikant in IJmuiden en het orgel zal wor den bespeeld door kapitein W. F. Rog". Direct daarna klonken orgelto nen door de microfoon van de ra ti io-ontvanginstaUatie. Kapitein Rog improviseerde op het door Ko- derd. Het maakte diepe indruk. Een byzondere dienst is altyd een bele venis. Vooral een dienst op zee. Men voelt zich verbonden met al die andere mannen op de schepen, honderden myien van huis op de woelige baren. Predikatie Na in gebed te zUn voorgegaan, las ds. Diepersloot de tekst van de predikatie voor. Hy zou spreken over Lucas 15 17 „Toen kwam hy (de verloren zoon) tot zichzelf en zeide: Hoeveel dagloners van myn zal opstaan en tot myn vader gaan. In zyn korte predikatie vertelde ds. Diepersloot het verhaal van de zoon, die het erfdeel van zyn va der opeiste, reisde naar een ver land, het geld verkwistte en toen, door de hongersnood in dat land, in zulke grote moeihjkheden kwam. dat hy schoorvoetend weer naar zyn vader ging. Zo is het, zei de predikant, ook met hen, die de Hemelse Vader verlaten hebben en niet vinden, wat zy zoeken. Wanneer zy echter weer naar de Vader terugkeren, dan ontvangt Hy hen met open armen, omdat een verlorene is teruggekeerd. De dienst werd beëindigd met het mooie gezang „Beveel gerust uw wegen, al wat u 't harte deert" en tenslotte werd nog op verzoek van kapitein Rog gezongen Lied 569 uit de bundel van Johannes de Heer „Heer, wees myn Gids op heel myn levenspad, Wees Gij myn Gids". Dat deze kerkdienst, die ruim een half uur duurde, met grote aan dacht was beluisterd, bleek even later uit de taUoze oproepen naar „De Hoop". Schippers uit Kat- wyk, Scheveningen, Vlaardin- gen, IJmuiden en Den Helder meldden via de scheepsradio, dat zy een goede ontvangst hadden gehad en dat zy en hun beman ningsleden met aandacht had den geluisterd. Andere taken De taak van de geestelyk ver zorger aan boord van het hospi- De familie van de bemanning maakt kennis met het nieuwe schip. js; sr~#> Op de brug van het nieuwe hospitaalkerkschip „De Hoop". In de geneeskunde is de oor sprong van de pil niet na te gaan, zo oud is deze vorm van medicament. De antieke vyzels en gapers als uithang bord tonen aan dat in voorbye eeuwen van onze jaartelling de pil algemeen gebruikt werd. In de winkel van Sinkel waren tussen de hoeden en petten en de dropjes om te snoepen ook pillen te koop Wanneer tegenwoordig over „de pil" gediscussieerd wordt betreft heb de pil als voorbe hoedmiddel en tot geboorterege ling. De courant, welke verleden week schreef over de verwarring met name in r.-k.-kring door die pil, gaf evenwel als voorpagina nieuws het bericht, dat ook in Nederland yverig gezocht werd naar pillen of tabletten, die een WOORD VAN BEZINNING moeten afgewend worden. Maar volgende generaties maken een maatschappy van pillen mee! Bittere pillen, vergulde pillen, en wat niet meer, gaan gecon sumeerd worden door mensen, die misschien) dan zelf wel „ze- nuwpillen" zyn. Het is niet in te denken, dat het leven en levenspatroon zo revolutionair veranderd wordt. Hebben vele soorten levensmid delen en winkels in die branche nog zin? Advertenties in dag- tie, romantiek, mensehjke ge zelligheid, dat in ander opzicht, verhevigd tot in het extreme toe. terugkeert? Verschynselen tot in het ex treme toe zien we om ons heen: Beabtles-muziek, toploze- ja ponnen, lenzen als inzet voor de Amerikaanse predidentsverkie- ztag. Luidruchtig of aarzelend of overrompelend schrijdt 't ex tremisme voort. Het zwakke punt is steeds de levensstyi van de mens. Op de toekomst en het leven op pillen moeten we ons nü voorbereiden. Ik werd dezer da gen herinnerd aan het lied dat Kathleen Ferrier zong: „Bist Du bel mir". En Paulus schrijft dat hy alle dingen vermag in Chris tus. die hem kracht geeft. Zo wordt een mens niet door de omstandigheden, waarin hy ver- volledige maaltijd in uiterst ge concentreerde vorm moeten be vatten en dat het onderzoek op hoog wetenschappelyk niveau, met Trappistenpaters als proef personen. ver gevorderd was. De pil, van oeroude tyden reeds in gebruik, in het heden een punt van kerkelyke discus sie. lykt in de toekomst eerst recht „de gouden eeuw" tege moet te gaan! Vindt u het toekomstmuziek daargelaten, feest- of treur muziek de moeite nog niet waard er aandacht aan te ge ven? Het geeft toch te denken, dat vele fantastische indeeën uit de wereld van Jules Verne byvoorbeeld werkeiykheid zyn geworden en dat thans science fiction en wetenschap eikaars randgebieden zyn. Ik ken verschillende mensen, die hoognodig van het gebruik van allerlei pillen en tabletten blad- en geïllustreerde pers kunnen grotendeels verdwynen. Voor damesbladen zyn recepten en afbeeldingen van overheer- lyke gerechten geen interessante „ingrediënten" meer. En wat zullen we aan tyd overhouden We zyn zo klaar met onze één- pil-maaltyd. Zouden we nog ge zellige etentjes kunnen hebben? Houdt het tafelgebed zyn plaats en zin? Het kan cultuurpessimisme zyn, maar ik kan niet zo naar deze toekomst verlangen. Daar naar wordt niet gevraagd. Op de atoomenergie moet keert, van zyn plaats geduwd: armoede of rijkdom, deze tyd of de toekomst, leven-op-onze-ma nier of volgens nieuwe styi, ja, niets kan ons scheiden van de liefde van God in Jezus Chris tus. Dit is beslist niet bedoeld als een ander soort pil, een tran quillizer. die dom maakt, slape rig of een roes verwekt. Het by- belse geloof heeft niets met opiumschuiven te maken. Maar gedragen door Gods liefde word ik door de omstandigheden niet van myn stuk gebracht, ik blyf mens, mens van God, op weg naar zijn toekomst, verbonden met anderen, die geen consu- •automaten zyn, doch be de b en de c volgen van de bio chemie. We moeten respect hebben voor de wetenschap en haar beoefenaren. Vooruitgang minden Gods op deze terreinen is verbiydend- Is het echter ook niet zo. dat DS. JOH. POORT, er uit het leven in de gestroom lijnde en vertechniseerde vorm van aJerlei verdwynt aan varia- Hervormd predikant te Leiden. Hulpverlening In het modern ingerichte hospi taal zwaait scheepsarts A. van Wil- legen de scepter. Patiënten met al lerlei ongemakken, byvoorbeeld een hevige niersteenkoliek, welke aan doening onder de vissers heel veel voorkomt, longontsteking, hart spieraandoening, splinters in het oog en verwondingen aan handen, armen en benen en natunrlyk tandheelkundige hulp. Het gebeurt heel vaak, dat de pa tiënten zonder opneming kunnen worden behandeld, maar ook moe ten zy vaak in het scheepshospitaal worden opgenomen. Wanneer het ernstige gevallen betreft, wordt snel koers gezet naar de dichtstbyzyn- de haven om de zieke naar een ziekenhuis te kunnen overbrengen. Hoe omvangryk de medische hulp is, blykt duidelyk uit het vol gende overzicht uit 1963: 389 pa tiënten, 91 opnemingen met 396 verpleegdagen. 229 afgegeven re cepten, 337 radio-telefonische me dische adviezen en 32 aan de wal gebrachte zieken. De radio-technische dienst met de heren H. L. J. Distel als tele grafist en P. Ouwendijk als mon teur vervult ook een zeer belang rijke taak voor de vissery op „De Hoop". Zo werden in 1963 115 reparaties uitgevoerd34 aan zenders. 26 aan ontvangers, 23 aan echolo den, 2 aan richtingzoekers. 21 aan decca-navigatie-apparaten, 4 aan radar-apparaten en 5 aan laadinrich tingen. Voorts werden 458 weerberichten heruitgezon- en 1334 aan boord opgemaakte weer pporten naar het KNMI verz. Jen. Ook werden er 300 radiotechnische adviezen gege- Op technisch gebied neemt de hulpverlening eveneens een grote omvang aan. Eerste machinist N. de Vreugd geeft de volgende op somming van de aan boord van „De Hoop" en op de schepen in 1963 verrichte reparaties: 4 maal laswerk aan visgerei, 19 maal aan leidingen en 12 maal voor overige onderdelen, 5 reparaties aan ma chine-onderdelen, 2 elektrische re paraties en 3 diverse werkzaamhe den. Zeven keer werd drinkwater verstrekt met in totaal 16 ton. 1 maal gasolie (1720 liter» en 1 keer olie voor de stuurmachineleiding, dus totaal 54 maal. Grote behoefte Uit dit summiere overzicht blykt wel, dat het hospitaalkerkschip „De Hoop" op alle fronten paraat is en de vissers bystaat onder de moei- Ujke omstandigheden. Het nieuwe, dit jaar in de vaart gekomen schip, voorziet dan ook in grote behoefte en kan door het sterkere motorvermogen zelfs de verst afgelegen visgronden, waar de treilers vertoeven, bereiken. Dat was met de oude „De Hoop" niet mogelyk. Waardering moet men daar* om hebben voor allen, die steeds klaar staan om dit mooie en belangrijke werk te doent kapitein W. F. Rog en zijn bemanningsleden, de scheeps arts en de predikanten, die ge durende drie weken hun pasto rie en gezin verlaten om zich in dienst te stellen van onze vis sers op zee! Een nieuw schip maar het werk blijft hetzelfde: een patiënt wordt ontscheept in IJmuiden.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7