Militaire chauffeurs op weg niet slechter dan burgers BLOEMENCORSO r'SOCROSSj Landmacht heeft ieder jaar 12.000 chauffeurs nodig lm I v Geen accuut gevaar voor kampeerplaats Nieuw Amerikaans verkenningsvliegtuig Felle brand verwoest kantine in Nieuwkoop LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 25 JULI 1964 (Van een speciale verslaggever) ZIJN MILITAIRE WEGGEBRUIKERS werkelijk zulke slechte chau[[eurs als een veel verbreide mening ons wil doen geloven? Sedert een soldaat zich voor de krijgsraad had te verantwoor den, omdat hij op een bochtige weg in Frankrijk te hard reed en een dokter doodde, is er over deze vraag nogal wat te doen ge- weest. Vragen in de Kamereen geëmotioneerde klacht van de com mandant van één der landmachtrijscholen, een geruststellend ant woord van de minister: „De capaciteiten van de legerchauffeurs zijn ruim voldoende Desondanks toch nog brieven aan kranten van burgers die een ander inzicht hebben: „Toen en toen en daar en daar reed die chauffeur zo erg. Een gevaar op de weg, die jonge jongens met zo'n zware legerwagen" Maar in de staf van het leger kan men met de statistieken in de hand aantonen, dat het allemaal heus meevalt. De militaire chauffeurs zijn bepaald geen slechtere weggebruikers dan de burgers. Gemiddeld zijn zij zelfs beter, omdat zij een steviger op leiding hebben gehad. Luitenant-kolonel G .J. Bijlsma Van de inspectie der opleidingen is een man met lange ervaring in de infanterie. Deze ex-batalj onscom mandant draagt het Indië lintje met twee sterren. In de afgelopen jaren commandeerde hij drie keer een uit gestrekte autocolonne over de dui zendkilometer route van Nederland naar La Courtine. Heen en terug gebeurde er geen enkel ongeluk, zelfs niet het kleinste incident. De luite nant-kolonel vertelt: „Jaarlijks heeft het leger twaalfduizend nieuwe chauffeurs nodig. Die zijn allen be stemd voor de parate troepen. Voor het gemak praten we nu maar even niet over de duizenden andere rij ders, die er nog zijn in de Konink lijke Landmacht, zoals de bestuur ders van de personenauto's bij de staven en de chauffeurs bij de niet- parate onderdelen, omdat daar veel beroeps-, althans langer dienend per soneel bij is. Twaalfduizend knapen moeten vdus elk jaar worden opgeleid voor het militaire rijbewijs. Hun scholing is een van de heel weinige binnen de Koninklijke Landmacht, die wordt afgesloten met een zwaar examen. Toch kunnen we vrijwel volledig aan de behoeften van het eerste leger korps voldoen. Dat aantal halen we nagenoeg steeds. Hoe? Wel, u moet goed begrijpen, dat de dienstplich tige soldaat graag chauffeur wil wor den. Heeft hij het zo op het oog niet makkelijker dan zijn maat, die met een ransel op de nek over de hei moet sjouwen? Chauffeurs doen vaak ook heel lange diensten, maar het is voorschrift, dat zij minstens acht uren nachtrust moeten hebben en dat bespaart hen nogal eens een wacht- of corveedienst, dan een ander opdraait.' ijn moet doormaken, gaan zij naar ééi uotctno van de militate rijscholen in ons land, waarvan die in Venlo wel de „De indelingsraad selecteert uit de grootste is. Veertig procent van de- tweemaandelijkse op komstploegen tel ze knapen heeft al een burgerrij- kens tweeduizend kandidaten voor bewijs. De anderen zijn zonder uit- de rij-opleiding. Na de twee maan- zondering jongens met een uitgespro- den basistraining, die elke soldaat I ken belangstelling en aanleg voor -j ~v< >1 EERSTE ZATERDAG IN AUGUSTUS r 1 I r 'j. f f IB j m 1 - jr 1 flB w boerenzoons, die soms al jaren heb ben omgegaan met landbouwwerk tuigen. Om een tractor te besturen heb je geen rijbewijs nodig, zoals u weet. Een selectieteam bekijkt de nieuwe kandidaten vervolgens nog wat nauwkeuriger. Natuurlijk moet ieder van hen goed gezond zijn, goede ogen hebben, geestelijk stabiel zijn blijk geven van 'n behoorlijke actiesnelheid, maar daarnaast spelen nog andere eigenschappen een rol. Op basis van die eigenschappen bepaalt het selectie team, wie zal worden op geleid voor het besturen van lichte voertuigen, onze jeeps bijvoorbeeld, meer geschikt is voor het zw dere type auto, zoals de drietonners en tenslotte welke groep rechtstreeks wordt gestuwd in de richting de heel moeilijk te hanteren rupsvoer tuigen, de tanks en de A.M.X.-en militaire chauffeur wordt dus meet af aan al opgeleid voor voertuig, dat hij bij de parate troep te beheren zal krijgen." Opleiding „Twee maanden duurt de oplei ding aan de rijschool. Een kwart daarvan wordt besteed aan algeme ne militaire onderwerpen, het ver vullen van wachtdiensten, schiet oefeningen en dergelijke. Eén dag per week is uitgetrokken voor tehorie en praktijk van de verkeersregels en van het technische onderhoud van het voertuig. Kunt u me volgen als ik zeg, dat er per soldaat dus glo baal 32 uur per week overblijft voor echte rijles? Op iedere vier leerlin gen hebben wij één instructeur en daaruit volgt dus, dat ieder van hen acht lesuren per week over een pe riode van zes weken verdeeld zelf T. J. Kruyt overleden Op de leeftijd 1 uyt, directeur van de N.V. Gebr. Kruyt, hier ter stede. In het persoonlijke en zakelijke leven genoot de heer Kuyt aller waar dering om zijn rechtschapen en gaaf karakter. Hfj bekleedde een vooraan staande plaats in de bedrijfstak, waaraan hij zich met bekwaamheid stipte plichtsbetrachting heeft ge geven. Hfj was meer dan 25 jaren hoofdbestuurslid van de Ned. Ver eniging van IJzerhandelaren, mede oprichter van de N.V. Necomi) (Ned. vereniging van ijzerhandelaren, lid de Contactcommissie van de N.V. Lips Slotenfabriek en bestuurslid m de Schadecommissie Rijnland. Bij zijn zilveren jubileum in de Ver. van IJzerhandelaren viel hem hartelijke huldiging ten deel als blijk van de algemene erkentelijk heid, die hij in ruime kring onder- heer R. J. G. Pomme te Leiden. achter het stuur zit. Achtenveertig rij-uren gemiddeld. Hoeveel burgers komen aan dat aantal voor zij him rijbewijs halen? Men moet niet zeggen, dat onze chauffeurs onervaren op de weg ver schijnen, want in de praktijk ligt de zaak nog gunstiger dan die 48 uren aangeven. Een kwart van de kandi daten valt in de eerste weken van de opleiding namelijk al af gevolg van onze rigoreus gehandhaafde standaardeisen zodat de instruc teur meer tijd overhoudt voor zijn overige leerlingen. Een deel daarvan weer heeft geen 48 lesuren nodig, zeker niet degenen, die al een bur gerrijbewijs hebben. Gevolg weder om: meer tijd voor de zwakkere broeders. Meer tijd ook voor geza menlijk oefenen, bijvoorbeeld in het colonnerijden, waarmee onze parate- troepchauffeurs meestal gauw te ma ken krijgen. Vergeet u echter niet, dat zo'n militaire colonne stevig be geleid wordt, meestal over afgezette kruispunten rijdt en altijd in een matig tempo. Nee, gaat u de vijf ja ren praktijk in Frankrijk maar na. Als er op die miljoenen verreden kilometers al een ongeluk voorkomt, dan is dat gebeurd, terwijl de chauf feur alléén op pad was. Losgelaten op de Franse wegen komt een enke ling in de verleiding ook te gaan „scheuren" zoals de Fransen dat doen. Dat zijn de momenten, dat gevaar ontstaat". Waarborgen MARKTBERICHTEN 12-16, wit 13-20, Orchid (auty 18-25. Tangerine 15-21 per uk. Rozen: Roselandia 10-13, arel n Aalsmeer 8-11, Geh. Duisberg 15- Sensatlon 16-27, Super Star 20-36, Garnette 10-12, Nymph 25-40, Carla 30-50 per stuk. BOSKOOP, 24 Juli. Bloemenveiling-. Butterfly 80-110, gebend 57, White Butterfly 440, VI Fire King 270-180, Rococo 170-85. Aria 55-30. Rud'beckla 57-50, Phlox rood 27-29, Gladiolen geel 60, rood 70, As- clepla's 53-60, Llatrls 36-26. Blauwe distel 95-70, Gegonla wit 28, Gouds bloemen 14-15, Zinnia 40-36, Ohlgi- magla 7-8, Achillea 23, Aconleten 39. AI 240-480, All 260-570, B-grof 390, Bospeen (per 100 bos) bloemkool (per 100 st.) In Noordwijk wordt vanmid dag een autocross gehouden. Grote borden in de omgeving van de bloemenbadplaats vesti gen daar de aandacht op. Wat deze paarden bewogen heeft om het reclamebord, dat bij het Groene Kerkje in Oegstgeest in de wei staat, zo te vernielen, zal altijd wel een raadsel blijven. Hebben de paarden een hekel aan evenementen als deze of alleen maar honger? (Foto LD/Holvast) Hazerswouders verongelukt in Duitsland B\j een verkeersongeval in de om geving van Aken in Duitsland, zijn twee ingezetenen van Hazerswoude ernstig en twee licht gewond. Door dat de auto, waarin het viertal zat, uit moest wijken voor een fietser, verloor de bestuurder de macht over het stuur en reed de wagen tegen een huis op. De heer J. Vonk liep hierbij een zwar ehersenschudding op. Zijn verloofde, de 23-jarige mejuffrouw M. van Luyk, kreeg een schedelbasis fractuur. Beiden werden naar eei ziekenhuis overgebracht. De twee andere inzittenden van de totaal pielde auto liepen licshte Bezoek van Kativijks burgemeester Maatregelen tot beperking Voor de negende achtereenvolgen de maal bracht burgemeester H. Duiker in gezelschap van zijn vrouw en wethouder H. Haasnoot een be zoek aan het kampeerterrein in de Zuidduinen. Bij de ingang van het kamp bood het dochtertje van de heer H. Pijnakker uit Leiden me vrouw Duiker bloemen aan. De muziekvereniging „Wilhelmina" uit Rijnsburg luisterde deze hartelijke ontvangst op met vrolijke marsmu ziek. Na ontvangst in het kampge bouw waar ook de heer T. Meijvogel namens openbare werken aanwezig was, richtte de heer H. R. Lan, voor zitter van de Katwijkse Kampeer vereniging, zich tot het gezelschap. Met enige verontrusting had de heer Lan vernomen dat het voortbestaan van de kampeerplaats in gevaar is gekomen door maatregelen, die de Leidse Duinwaterleiding noodge dwongen zal moeten nemen. Hij be treurde het dat slechts overleg was gepleegd tussen B. en W. van Kat- wjik en de L.D.M. Hij vermeldde de vele klachten die waren ingekomen bij het bestuur, over niet meer te plaatsen kampeerders. H< t is van groot belang om deze recreatie en kampeergelegenheid te behouden voor de vele jaarlijkse bezoekers uit ons land en daar buiten. Burgemeester Duiker, die de toe spraak van de heer Lan beantwoord de, wees er op, dat er geen accuut gevaar bestaat voor opheffing van het kamp, maar dat volstaan werd met enkele maatregelen tot inkrim- p'ng. Deze maatregelen zijn ons door de Inspectie van de Volksgezond heid opgelegd, het gemeentebestuur heeft alles in het werk gesteld om zoveel mogelijk te behouden. De burgemeester gaf de heer Lan de raad een zo groot mogelijke or ganisatie op te bouwen, die zo nodig ook haar stem kan laten horen. Hij verzekerde de kampeerders, dat van de zijde van B. en W. alles wordt ge daan om dit ongerief zo mogelijk te beperken, mits van de zijde vai kampeervereniging streng de hand wordt gehouden aan de beperkende maatregelen. Meer kon burgemeester Duiker over deze zaak niet zegge" Nadat de kampvlag was gehi werd nog een kinderlampionoptocht gehouden die veel bijval oogstte. spitskool 1600, groene kool 1600 rode kool 1000, komkommers (per 100 st.) 1000-1800, uien (per kist) 440-530, uien (per 100 kg) 8000, prinsessen- bonen (per kg) 43-68, snijbonen (per kg): I 79-92, II 18-57, doperwten (per kg) 65. blauwschokkers (per kg 80- 90, radijs (per 100 bos) 1500, selderie (per 100 bos) 200-600, peterselie (per 100 bos) 3'00-700, krulpeterselie (per 100 bos) 800. Aanvoeren: waspeen 55.000 kg. bospeen 3.000 bos, bloem kool 33.000 st. 700-1200-1000. 540, Diverse Dahlia's 560. Omithoga- lum 300-340. Zinnia 280-300. Godelia (Pel) 350-400. Alstromerla 700 per lOf Statlce blauw 40, gemengd 90-110, Go del la 20-27, Asters gem. 40-49, Rld' despoor 65-75, Phlox 26-31, per bos. TER AAR. 24 Juli Groenteveiling. Snijbonen 59-90, G 37-55, stek 26-30 stamprlnsessenbonen 44-75, stokprln sessenbonen 61-74, witte pronkbonen 42-50, witte capucijners 40, blauw- ldem krlep 8-9, waspeen 12-18, gurken E 9-10, geel per kg. sla I 14-20, II 4-11, komkommers 11, bloemkool A 25-34, B 12-22, alles per stuk, bos uien 10, peterselie 6, selderij 7-8 alles per bosje. Appelen: Yellow Transpa rant 25-28, II 10 per kg. Bloemen: Chrysanthen 25 per bosje. Export Veiling: Komkommers 13-27 per stuk. President Johnson heeft gisteren de „RS-71' de ontwikkeling bekendgemaakt van „een belangrijk nieuw strategisch" vliegtuig voor verkenningsdoeleinden op grote afstand, dat een snelheid zal hebben van meer dan driemaal die het geluid. >n pers toestel WASSENAAR Aanrander bekent heeft tot dusver tot resultaat gehad dat hjj heeft bekend, dat hij begin juni in de duinen bij Wassenaar een meisje heeft aangerand. Het was een twintigjarig Haags meisje dat daar met een zeventienjarig vriendinne tje liep te wandelen. Toen de meis jes de bedoelingen van de man be grepen is de jongste hulp gaan ha len. Voordat die echter arriveerde vergreep de man zich aan het twin tigjarige meisje. In het huis van de man, die ge trouwd is en zes kinderen heeft, vond de politie een dolk. Hij had deze vaak bij zich, evenals een luchtdruk pistool. der eerbaarheid en vermoedt, dat februari van dit jaar een vijf tienjarig meisje uit het villadorp heeft mishandeld met de vermoede lijke bedoeling haar daarna aan te randen. De heer R. L. van Slooten uit Wassenaar is in Den Haag geslaagd lerlands M.O.-A. Het patroon van de Nederlandse militaire rij-opleiding komt overeen met dat van België, Duitsland en Engeland. De Amerikaanse strijd krachten kunnen het iets gemakke lijker nemen, omdat de Amerikaanse jeugd veel meer van auto's afweet, dan de Europese. Het onderricht de dienstplichtigen wordt gegeven door korporaals-instructeur, die elk stuk voor stuk hebben bewezen tot de beste chauffeurs te behoren en bo- >m6. vendien didactische kwaliteiten te regels, dieper inzicht in de bezitten. Niet allen zijn beroepsmi- techniek, grotere handigheid in het litair. Tekorten worden aangevuld gewone onderhoud van zjjn wagen met dienstplichtigen, maar de prak- dan zijn civiele evenknie. Het feit, tijk heeft geleerd, dat onder hen ook dat het bezit van het militaire rjj bekwame leermeesters schuilen, bewijs zonder meer recht geeft op de Heeft de soldaat getoond de stuur- roze burger-pendant onderstreept dit kunst meester te zijn, ók in het nog. rum van de stad, óók op de spitsuur-drukke autosnelweg en heeft hij het dikke boek vol theorie aandachtig doorgewerkt, dan gaat hfj op voor het examen. Zonder uit zondering zijn de rij-examinatoren doorkneed in hun vak. Het zijn overwegend oudere onder-officieren, die op hun beurt weer onder contro le staan van de commandant rij en tractiescholen. Op deze wijze heeft ons leger de opleiding van zijn chauffeurs met waarborgen omgeven. Natuurlijk kan er, als bij alle mensenwerk, soms een steekj© vallen. Zelfs de meest ervaren rally-rijder mag niet zeggen, dat hij voor honderd pro cent „ongeluks-vrij" is. Maar de jonge militaire bestuur der heeft gemiddeld méér rij-erva- ring, betere kennis van de verkeers- De kampwinkel en de kantine van het kampeerterrein in Nieuwkoop zijn gistermiddag in vlammen opgegaan. Toen de brandweer ter plaatse kwam, brandde het houten gebouw als een fakkel De spuitgasten konden weinig meer uitrichten. Zowel het gebouw als de voorraad, ter waarde van enige duizenden guldens, ging verloren. De exploitant van de kantine en de kampwinkel, de heer P. Lok uit Aar- landerveen, is door de brand gedupeerd. Weliswaar zijn de gebouwen ver zekerd, maar de voorraad slechts ten dele. De gemeente zal zo spoedig mogelijk naar een noodoplossing zoeken. De brand is ontstaan doordat de vlam in een pan was geslagen. De heer G. Lok, een broer van de eigenaar, kreeg lichte brandwonden in het gezicht. door de strategische luchtmacht zal worden gebruikt voor militaire verkenningsdoeleinden over de gehele wereld. Het ontwikkelings programma voor de RS-71 had een miljard dollar gekost. Het toestel zal op een hoogte van meer dan 24 kilo meter kunnen vliegen. Begin wigend jaar zulllen de eerste proefvluchten met de RS-71 worden gemaakt, zo zei de Amerikaaanse president. LEIDERDORP BURGERLIJKE STAND Geboren Josephus H, A. a. v. H. J, Verhoef en H. A. van Dufjnhoven. Jo annes H. L., z. v. N. J. A. Schouten en R. J. M. Koot. Overleden: G. Bogaards, 65 Jaar, zonder beroep, wonende te Hazers woude. WARMOND Uitvoeringen St. Matthias eind oktober Onder voorzitterschap van de heer h. R. de Vroomen hield de R.-K. Harmonie- Zang- en Toneelvereni ging „St.-Matthias" haar jaarverga dering. De tien bestuursleden moes ten het deze keer doen met zes be- belangstellenden De voorzitter betreurde in zijn ope. ningswoord het gebrek aan belang stelling. Hij hoopte dat het voort spruit uit een groot vertrouwen in het huidige bestuur. Uit het jaarverslag van de secre taris, de heer J. L. Weyers, bleek dat het afgelopen jaar weer niet zonder successen is geweest. Bovendien kon hij een grote lijst van activiteiten opsommen, waaruit blijkt dat de ver eniging nog een grote waarde heeft voor de Warmondse gemeenschap. Jammer vond hij het, dat zowel het donateurs- als het begunstigersaan tal is teruggelopen. Dit is gezien de grote schuld die is ontstaan door het nemen van 400 rentevrije obligaties t.b.v. het instrumentarium van de harmonie geen gunstig teken. Ook het verslag van de pening- meester de heer A. J. van Leeuwen gaf als resultaat dat de inkomsten de uitgaven tot een bedrag van f 534,37 niet dekten. Wel is er nog een saldo van ongeveer f6000 in de diverse afdelingskassen, doch hier tegenover staat de obligatielening van f 10.000. Vandaar dan ook dat een van de agendapunten was de evrhoging toeliohting xrs gelden, gaf een het jaar 1957 toen de oude tarieven werden vastgesteld. Hieruit bleek wel overduidelijk in welke mate de kos ten ?ijn gestegen en dat deze ver hoging alleszins redelijk genoemd kan worden. De aftredende bestuursleden, de heren J. L. Weyers en J. G, Zwet sloot, werden herkozen. Het was deze keer voor het eerst dat er 34 rente vrije obligaties moesten worden uit geloot. Alvorens tot de loting over te gaan kon de secretaris de verheugen de mededeling doen dat In het afge lopen jaar reeds zeven obligaties ter gelegenheid van jubilea e.d. gratis aan de vereniging waren terugge schonken. De eerstvolgende uitvoering zal plaats hebben op 30 en 31 oktober a.s. De data voor de twee overige uitvoeringen zijn wel in principe vastgesteld, doch hierin kan nog wel enige verandering komen. Tijdens de rondvraag vroeg mej. Schakenbos of het woord ..zang" niet uit de verenigingsnaam kon worden geschrapt dan wel of er weer eens pogingen ln het werk konden worden gesteld weer tot de oprichting van een afdeling zang te komen. Verder vroeg zij om een afgevaar digde te zenden naar een aanstaande bijeenkomst van het WKA. alwaar de mogelijkheid zal worden bespro ken tot het opvoeren door verenigingen. musicals Te r gelegenheid van de twaalfde verjaardag van de re volutie is in Cairo een militaire parade gehouden, waarin ook raketten en zware tanks mee reden. De parade werd afgeno men door president Nassers Na nog wat discussie welke hoofd zakelijk ging over de belangstelling voor de vereniging en de manier deze belangstelling weer wat aan te kwe ken, werd de vergadering gesloten. WASSENAAR Burgerlijke stand A. P. Bloot en A. F. Hen- kes; Anette C.. dr van G. J. Burger A. IJzerman; John R. M., zn van j. J. Amesz en W. J. van de Ruit. Ondertrouwd: A. G. Betting en A. J. Post; G. W. H. Morsslnk en G. C. M. Lourier; L. Smit en A. Veerman; J. C. Hooijmans en H. W. van Schie; A. van Orlé en A. L. Thierry; J. F. L. Schaeffer en M. A. Geenjaar; A. G. Noordover en W. C. Scheepens. Getrouwd: C. T. Duivenvoorden en P. C. Hakkeling; Ph. J. A. Heere brand en E. L. T. Eccles; W. B. Schippers en B. P. van de Leemkolk; M. Sommeling en O. Burgerjon; A. G. Kouwenhoven en G. H. Arissen; P. A. Rueck en H. M. Veloo; J. H. Hylkema en N. C. de Hoop; A. J. Ros en I. A. M. Ouwerschuur. Overleden: D. N. Oudshoom; J. v. Wijk; L. J. A. Onderwater, wed. S. Koning-Koster, J. H. A. A. Kalff, J. van Kuijen-van der Geest. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Anthony Adriaart, z. v. A. J. Huis- veld m A. T. Assendelft. Ivonne Wil helmina Helena, d. v. N. Paauw en I. SI008 en M. C. J. Smetserfc. MarceLhis Cornells J. M. Marijnen en A Marco, z. v. K. van P. Feenstra. Martlnus Jacob, M. Vorst, 75 jaar, wed. v. L. Ver even. O. van der Bijl, 75 Jaar echt- moto v, J, Kersbergen. T. J, KruijtL

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3