Laga-vier en Triton-twee zorgen voor verrassingen Morgen in Hilversum: finale Smith-Bueno Leeuwarden, Be Quick, Sclieveilingen amateur Sportsplinters Peter Post, de Nederlandse pro fessional-kampioen op de weg, heeft jisteren in België zijn rentree in een officiële wedstrijd gemaakt. Post. die ;n val in het Belgische Hech- roor de Ronde van Frankrijk werd uitgeschakeld en bovendien tij dens zijn eerstvolgende training opnieuw ten val kwam, draaide de 152 ülometer gemakkelyk mee en eindig de tenslotte als veertiende. De zevende en laatste race de strijd om de Finn Gold Cup heeft [isteren een overwinning opgeleverd oor de Brit Richard Greagh-Osborne iet Finesse. Onze landgenoot Van leider werd met Victoria Finn vierde. )e Oostenrijker Raudaschl, die don- al zeker was van de eindzege, tartte in de laatste race niet. LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 25 JULI 1964 Baanrecords op eerste dag roeikampioenschappen Uitslagen IBM-toernooi Amsterdam is gisteren het IBM- chaaktoernooi voortgezet met de artijen uit de vierde ronde. De uitslagen in de grootmeester- roep luiden: Donner (Ned.)Van Scheltinga */4M', Enevoldsen (Noorw.)- (Hong.) 10; Pirc (Z.-Sl.) (Ned.)Dückstein (Oost) 0-1 De stand luidt nu: 1. Larsen 314 punt; 2. Lehmann 3; Pirc 214; 4. Van Scheltinga 2; 5 lckstein 114 en 1 afgebr. 7. Donner 4; 8. Kuijpers en Enevoldsen bei- punt en 1 afgebr.; 10. Van eest 14. »tené v. tl. Water in ""Nederlandse ploeg De Leidse Holland-atleet René Water is opgenomen in de Neder- af ndse jeugd-atletiekploeg, die op 9 igustus in Luik tegen België zal ■yden. De dames atletiek interland tussen «Ierland en Polen, die oorspronke- dl t op 9 augustus in Geleen zou w to n gehouden, zal nu definitief ul eda plaats vinden. Gebleken is dat dl Geldzorgen bij VVV opgelost Het bestuur van de Venlose eerste risieclub V.V.V. kreeg gister- ond een bedrag van ruim f91.000 ergedragen uit de burgerij. Dit was t resultaat van een actie, die en- Ie weken geleden startte, üit de burgerij moest namely k een idrag van f75.000 worden opge- acht), wilde V.V.V. eenzelfde bedrag n de gemeentelijke overheid te leen 'I feen. De oud-voorzitter van V.V.V. honk bovendien nog eens f50.000, j dat de Venlose club voorlopig uit geldzorgen is. Geutjes mag voor Enschede spelen i )hris Geutjes mag in het nieuwe or Sportclub Enschede De arbitrage-commissie i de KNVB heeft meegedeeld, dat i Ahead het bewijs van een over- nst van de Deventer ere-divi- met de 23-jarige voorhoede van ElinkwlJk niet heeft kun- leveren. )it is de reden, waarom de arbi- ge-commissie het verzoek ran Go rad (om Geutjes te verbieden voor i andere club uit te komen) niet li overnemen. Op de uitspraak van arbitrage-commissie is geen he lp mogelijk. Al op de eersie *ui ue Nederlandse roeikampioenschappen, die op de Bosbaan in Amsterdam worden gehouden, zijn er enkele stevige verrassingen tevoorschijn gekomen. In de vier met stuur- man ging de titel niet naar Njord of Triton, maar naar Laga en bij de gestuurde twee versloegen de Triton-roeiers Rouwe—-Hart suiker de Nereiden Castelein—Wartena en de Njord-twee Koch- Bergsma. In de twee zonder stuurman toonden Blaisse en Veenemans weer hun grote klasse. Zij wonnen met ruim verschil van Boelen- Enters. In het nummer ongestuurde twee kwam ook Rob Groen uit als skiffeur, daar hij in zijn specialiteit geen tegenstanders heeft Men wilde hem kennelijk een „eenzame tocht" besparen Geen revanche Triton en Njord, dat stond toch wel vast, zouden gaan uitmaken waar de nationale roeititel van de gestuurde >n terecht zou komen. Zou Njord, dat twee weken geleden tijdens de Rotsee Regatta 0,01 na Triton finish te, zijn revanche krijgen?» Dat was de vraag die de toeschouwers gisteravond op de eerste dag van de nationale kampioenschappen op de Amster damse Bosbaan stelden. Utrecht noch Leiden zou echter de nationale kam pioen van de vier met stuurman huisvesten. Volkomen bij verrassing a mogelijk ook wel geholpen door beruchte boeien-verschil eiste i de titel voor zich op. Al snel en de Delftenaren een voorsprong op Njord en Triton, welke laatste ploeg een bijzonder matte indruk maakte. Laga ging door. Als eerste eerde de ploeg de 1.000 meter lijn. Nóg was er hoop bij de Triton en Njord-supporters. Laga liet zich niet meer verrassen. Een tussensprint van Njord scheen even voor een wijziging van het wed strijdbeeld te gaan zorgen. De Delfte- n sloegen de aanval echter reso luut af en waren 100 meter voor de streep eigenlijk al zeker van de titel. t zou onjuist zijn de zege van Laga aan falen van de tegenstanders te wijten. Dat bleek overduidelijk, toen even later de speaker de tijd de winnaar bekend maakte 3( een nieuw nationaal baan record, terwijl het internationale re cord tot op twee seconden werd be naderd. Sensatie Het zou niet de enige sensatie van deze dag zijn. Ook de gestuurde twee, gevormd door Rouwe en Hartsuiker, spotte met reputaties. Amper drie weken geleden golden de Nereiden Castelein—Wartena en de Njord twee Koch en Bergsma, als Olympische kanshebbers. Koch en Bergsma brachten immers rond half juni in de eerste wedstrijd op de verbrede Bos baan het internationale baanrecord van 7.28.- op maar liefst 7.18.8 en de Nereus twee bleek toen maar 0.8 sec. langzamer. Een kleine 1.000 meter mocht Nereus op een Olympische toekomst blijven hopen. Daarna toonden de Utrechters dat hun overwinning op de Essener Baldeneysee op wereldkampioenen NeussJordan geen toeval is geweest. De twee met stuurman van Triton (Rouwe en Hartsuiker) won op overtuigende wijze de nationale titel. Het tempo van de Triton-twee ging omhoog en op de 1.000 meter lijn la gen de Utrechters al in leidende posi tie. Het zou zelfs een blamerende ne derlaag voor de grote favorieten worden. Ruim twee lengten liep Tri ton nog weg om In 7.27.8 te finishen. In recordtijd onmogelijk. Van «tart tot finish leid den Blaisse en Veenemans om In re cordtijd te finishen. De ploeg die na 1962 uiteen viel en pas dit seizoen op de banen terugkeerde, bleek goed voor 6.51.4, wat 0.9 sec. beneden het internationale baanrecord is, dat se dert 1962 al op naam van het Am sterdamse tweetal staat. Aegir-skiffeur Rob Groen, die oor spronkelijk in een row over zou moe ten uitkomen bij gebrek aan tegen standers, roeide met de ongestuurde tweëen mee. De 7.04.6 waarvoor Groen zorgde, toonde aan dat de Groninger nog steeds bijzonder in vorm is. Naar de vierde klas Werd men vorig jaar bij de bekend making van de competitie-indeling van het betaalde voetbal door de fusie van VSV en Stormvogels reeds met de geheel nieuwe naam Telstar ge confronteerd, ook dit jaar zijn, on danks het feit dat verschillende fusie pogingen strandden wijzigingen niet uitgebleven. Een luchtfoto van het Franse vrachtschip „Marquette"dat brandend ten noorden van de Azoren op de Atlantische Oceaan ronddrijft. Links onder een reddingsboot met eendeel van de bemanning. De meest recente is de splitsing, Scheveningen Holland Sport, door de Haagse ploeg in de toekomst onder de naam Hollandsport in de eerste divisie zal uitkomen, terwijl de amateurs als Scheveningen uitkomen in de vierde klasse. Niet in het westen van ons land, maar Juist in een ge bied waar het betaald voetbal een bescheiden plaats inneemt, de pro vincies Groningen en Friesland zijn de afgelopen maanden de meest op' vrijwillig terug te keren naar teurs, waarbij het waarschijnlijk in de vierde klasse ingedeeld zal worden, ook de voetbalvereniging Leeuwarden vond het verstandiger het noodlijden de bestaan in het betaalde voetbal af te sluiten en weer amateur te worden. Ondanks de bijna onvermijdelijke in deling in de vierde klasse stuitte dit besluit niet op grote tegenstand in de ledenvergadering. Dit wel in grote tegenstelling tot de reacties bij di- Spel Cambuur Het besluit werd evenwel vereen voudigd door het feit dat de Friese hoofdstad niet van betaald voetbal verstoken zou blijven. De reeds eer der gevormde stichting betaald voet bal in oprichting besloot namelijk eind mei de naam Sportclub Cambuur te kiezen, genoemd naar het terrein van voetbalvereniging Leeuwarden. Enkele weken tevoren had de Leeu warder gemeenteraad reeds een be trouwbare basis voor de nieuwe Friese semi-profclub gelegd door met ruime meerderheid toe te stemmen in een lening van f 200.000,tegen een rente van 5 procent, met dien ver stande dat de eerste vijf jaar geen aflossing plaats hoefde te hebben, waarna de lening in de volgende tien jaar afgelost zou moeten worden. Evenals S.c. Cambuur, waarmee verder geen enkele binding meer be staat, zal Leeuwarden op het sport park Cambuur spelen, waarvan de accommodatie binnenkort verbeterd zal worden. Samen met het prachtige clubhuis, dat door de leden van de voetbalvereniging Leeuwarden ge bouwd werd zal het een goed geheel vormen, waarop zowel de nu geschei den vereniging Sportclub Cambuur en Leeuwarden, waarvan het bestuur voorlopig gehandhaafd blijft, trots kunnen zijn. Vier met stuurman: 1. en kampioen van Nederland: Laga 6.25.8 <nw nat. baanrecord), oud record sedert 1962 op naam van Triton-Argo combinatie met 6.28.7)2. Njord 1 6.29.2; 3. Triton 4. Njord 2. Twee zonder stuurman: 1. en kam pioen van Nederland: Nereus (Blaisse en Veenemans) 6.51.4 (nw int. en nat. baanrecord, oud record sedert '62 met 6.52.3 op naam van dezelfde ploeg) 2. Willem III (Boelen-Enters) 6.57.7. In dit laatste nummer roeide Aegir- skiffeur Rob Groen, die oorspronke lijk in een row over zou uitkomen mee. De Groninger kwam tot 7.04.6 en werd daarmee nationaal skiffkam pioen. Twee met stuurman: 1 en kampioen van Nederland, Triton (Rouwe-Hart- suiker) 7.27.8; 2. Nereus (Castelein - Wartena) 7.33.6: 3. Njord (Koch- Bergsma) 7.34.6; 4. Cornelis Tromp g.t.; 5. Argo g.t. Met een défilé voor het gemeen tebestuur en het bestuur van de NWB en een daaropvolgende kleurrijke en geestelijke intocht is gisteren de elfde Vierdaagse van Apeldoorn besloten. In totaal hebben 1297 van de 1323 in geschreven wandelaars de Vierdaagse Franse slag.... Drieduizend flessen Bordeaux. 25.000 flessen mineraalwater, twee ton medicijnen en pharmaceutische produkten zijn onder andere donder dag aan boord genomen van de vrachtboot „Vietnam" met bestem ming het Olympische Dorp in Tokio. Deze vracht is slechts een gedeel te van 2400 pakken, die een plaats ruimte inneemt van 30 m3 en 80 ton weegt. Want naast de flessen en de medicijnen komen nog een 2-tal bo ten en vijf ton haver voor de paar den. Voor wie dit alles? Voor de Franse atleten en de paarden, die deelnemen aan de Olympische Spelen in Tokio en men kan niet zeggen dat de voor bereiding met de Franse slag ge beurt. Waterpolo- competitie Ook voor de waterpoloteams van de Leidse Zwemclub en De Sleutel stad behoort de zomercompetitie 1964 tot het verleden. sterdam op De Dolfijn. Simon Ou- hun rekening en ook Cees Schoof slaagde erin de Amsterdamse defensie te passeren. Jimmy Ri chards en Hans Uitenboogaard scoorden de twee Dolfijn-doelpun ten. DJK heeft De Sleutelstad eenvou dig weggeveegd. De Amsterdamse kampioensploeg won zoals het zelf wilde. De 18 uislag geeft maar een Juiste afspiegeling van het werkelijke krachtsverschil. Het enige tegen- punt werd door Wim van Rooijen ge scoord. Simpson slaat 265 runs Australië heeft zich op de tweede dag van de vierde cricket-testmatch tegen Engeland van een onaantast bare positie verzekerd. De Australiërs slaagden erin de score op te voeren van 254 voor 2 op de eerste dag tot 570 voor 4 op de tweede dag. Simpson zette zijn op 112 onderbroken score voort en aan het eind van de tweede dag was hy met 265 runs nog steeds ongeslagen. Grote lof komt toe aan de Engelsen, wier activiteit geen ogenblik ver flauwde. Cartwright nam twee wic kets voor 118 runs en Price maakt één slachtoffer. De Australiërs hebben in elk geval de Ashes behouden, want het is uit gesloten. dat Engeland deze test match nog kan winnen. Het resultaat van de vijfde test- match speelt geen rol meer. Voor het toernooi om het Euro pees honkbalkampioenschap, dat van 29 augustus tot en met 6 september in Milaan wordt gehouden, hebben zes landen ingeschreven. Het zijn Italië. Frankrijk, Zweden, West- Duitsland, Spanje en titelhouder Ne derland. Op zondag 2 augustus wordt in Gent een dubbele waterpolo-inter- land gespeeld, namelijk tussen de se nioren en juniorenploeg van België H. Hermsen (Robben), B. Kniest (Neptunus), W. v. Spingelen (HZPC) A. Leenarts (DZV), A. van Dorp (AZPC)W. Vriend en H. Vriend ('t Y), N. v. d. Voet (ZIAN). G. Wormgoor (USZC), H. Muller (AZPC) en F. v. d. Zwan (DZV). Internationale tenniskampioenschappen (Van tennismedewerker, mr. F. Bonte) ..Ik weet het, ik heb vandaag niet zo best gespeeld als gisteren tegen Robyn Ebbern. Zo is het nu eenmaal met tennis. De ene dag kun je alles, op de andere moet je moeizaam vechten voor een overwinning en soms verlies je zelfs. Vroeger ging ik dan wel eens wanhopig na, waarom ik ineens minder speelde, maar dat moet je laten varen". Dat zei Wimbledon-kampioene Maria Bueno ons gisteren na haar partij tegen de Argentijnse Norma Baylon, welke zij overigens won met de stevige cijfers 6-4, 6-2. Met haar bereikte Margareth Smith de eindstrijd door een zege op haar landgenote Lesley Turner met 6-3, 6-4. Al zo vaak Maria liet niet veel los op de vraag wat zU van de finale tegen Margaret Smith verwachtte. „Dat weet lk wer kelijk niet. We hebben al zo vaak te gen elkaar gespeeld, dat we eikaars slagen door en door kennen. Winst of verlies hangt in een partij tussen Margaret en m(j van een paar pas sings of volleys af. Dat ls ook op Wimbledon gebleken. Het is met ons zo gesteld, dat we in de ogen van de tenniswereld van niemand anders mógen of kunnen verliezen dan van elkaar. En juist van elkaar WIL LEN we niet verliezen", aldus Maria Bueno. Die finale van morgen be looft dus het grote duel van de kam pioenschappen ln Hilversum te wor den! Maria was er dus gisteren niet in topvorm tegen Norma Baylon, al moet daarbij worden gezegd dat de Argen tijnse geen inspirerende tegenpartij is. Margaret Smith daarentegen im poneerde meer dit keer. Zij had een goed op dreef zijnde Lesley Turner tegenover zich. die in hoog tempo met fore- en backhands trachtte voor surprise te zorgen. In de Jagende rallies toonde Marg. Smith een bij zondere controle over haar ground- strokes te hebben, zo zelfs dat zij herhaaldelijk in staat was door de spreiding en het tempo van Lesley Turner heen te breken en de net- aanval in te zetten. Met succes, want eenmaal aan het net gearriveerd, was zij nagenoeg niet te passeren. Cijfers: 6—3, 6—4. Weer triomf De Brazilianen Koch en Barnes blijven triomfen boeken. Beiden zit ten al in de halve finale van het herenenkelspel, Koch tegen Hewitt en Branes tegen Drysdale. Gisteren werkten zij zich ook in de halve fi nale herendubbel door een werkelijk sublieme party tegen het Zuidafri- kaanse duo Summers-Maud, 6—0, 61. 63! Pas na 11 achtereenvol gende spellen voor de Brazilianen kon de beste Zuidafrikaan Maud zijn service erdoor drukken! Van de twee landgenoten van Maria Bueno imponeerde Koch het meest. Vooral diens service-returns waren van klasse! Wij kunnen ons best voorstel len, dat Fred Perry van hem heeft gezegd dat hy over twee. drie jaar de Wimbledon-kroon zal veroveren. In de andere halve finale van het herendubbel ging het andere Zuld- afrikaanse koppel uit de stryd, te weten de Davis-Cup dubbel Drysdale -Diepraam. Voor deze nederlaag zorg den de Aussies HewittTobln in een jammer genoeg door slechte arbitrage wat ontsierde party. Knoeien de twee Australiërs zou gaan. Terwyi Diepraam liet zien dat zijn nederlaag in het herenenkel als een grote ver gissing moet worden beschouwd en een matig begonnen Drysdale snel meetrok, stond Bob Hewitt, tot nau- weiyks verholen ergernis van Brian Tobin maar wat weg te knallen. Met 6—3 (Hewitt verloor tweemaal zyn service) namen Drysdale—Diepraam hem vertoonde niet door kon biyven gaan, nu partner Tobin (in zyn ma nier van spelen sterk herinneringen oproepend aan een andere veteraan, nl. Gardnar Mulloy) zo voluit op winst bleef spelen. De Wimbledon- dubbelkampioen zette zich schrap en in een knallende climax ging deze set naar de Aussies, 75. Met 60 volg de de derde set! De Zuidafrikanen waren weer aan de beurt. Op 20 volgde weer een dubieuze beslissing van de arbiter op een service van He witt, die er daarna geen stap meer voor deed: 62 voor de Springbok- kies. Het was Tobin weer die in de laatste set, by 3—1 voor Drysdale— Diepraam, Hewitt uit zyn apathie haalde door zyn service op love te winnen met een serie prachtige ser vices en vollies, 3—2. Bliksemend net werk van Hewitt beslechtte vervol gens het pleit, 63 voor Hewitt Tobin. Verdere uitslagen: gemengd dubbel spel: kwartfinale. RidderhofPimen- tel versl. EbbernHewitt 63, 63. Halve finales: SmithTobin (Aus.) versl. BaylonWerksman (Arg./VS) 75, 36, 8—6. BuenoKoch (Braz.) versl. RidderhofPimentel (Ned./ Venz.). Leidse Hout uitslagen gevallen. Het lag in de lyn der verwachtingen dat mevr. Van Berge-Henegouwen en mej. J. Over- dykink zich ten koste van resp. mej. E. Heymans en mej. G. Vos in de finale zouden plaatsen, maar dat me vrouw Van Berge-Henegouwen dat met 60, 61 zou doen had nie mand durven voorspellen. De Leidse Hout no. 2 was echter in een onbe speelbare bui en schoot de ballen van de achteriyn in de uiterste hoeken. Zo spelend zal zy het mej. Overdy- kink, wier grotere routine teveel ge wicht in de schaal legde voor mej. Vos, nog heel lastig kunnen maken. gisteren gespeelde party herenenkel B van tegenstander Ed Oost een ro yaal gebruik gemaakt. Van 36, 99 finishte Koole met 8 spellen in suc cessie. 911, 06! Ed Oost was in deze voortzetting geen schaduw van zichzelf in de eerste krachtmeting. In het GD. B boekte het Room burg-duo mej. OverdykinkKoole een moeiiyke winst op de clubgenoten mej. E. HeymansMulder, 75, 64! Een recente foto van Koningin daag in een uitstekende gezond- Elizabeth van België, die van- heid haar 88ste verjaardag viert.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 11