T ennis praktisch en Entre-deux: Was ik BEZOEDELDE KOOPJES IN HAUTE COUTURE een sobere garnering Eet eens moussdka Zaterdag 25 juli 1964 De tenniskampioenschappen in Wimbledon hebben behalve een sportieve, ook een mode kant. Je gaat er naar toe voor de broekjes en de rokjes zoals je naar de paarderennen in Ascot gaat voor de hoeden van de dames. In Wimbledon heeft de mode zo'n vijftien jaar geleden vaste voet gekregen toen Susie Moran's tennisbroekje niet al leen op de sportpagina's, maar ook elders in de kranten met nadruk werd vermeld. der een witte Engelse tennisjurk. Twee jaar later was het een on derbroekje van achttien karaats goud dat alle hoofden op hol bracht En in 1962 was het gedaan met de pret: het Wimbledon co mité decreteerde dat er tijdens de wedstrijden geen bontgoed op de banen meer geoorloofd was. Het traditionele tenniskostuum was wit en Wimbledon zou zich aan de traditie houden. Dat was een slag voor de mode-ontwerpers die de Wimbledon-sterren kleedden. Geen kleuren meer? Wat een beperking! En Teddy Tinling die voor heel wat kleur in tennistenues aansprakelijk was geweest, was te leurgesteld. Hij verloor een game. maar niet de match: zijn witte tenniscostuums zijn dit jaar rijke lijk verlucht met broderie, Terwijl iedereen zich geweldig opwindt over toploze badpakken werd in Spanje een show gehouden van badkostuums uit de "belle époque", die niet alleen waren voorzien van een zeer dege lijk bovenstuk, maar waarbij bovendien strooien hoeden, badmut sen met ruches en parasols werden gedragen (W)ETENS WAARD De mode. althans één facet van die mode is vol kantjes en volants en andere romantische en onzakelijke frutsels. Maar U behoort misschien juist niet tot die romantische onprak tische mensen en houdt veel meer van een simpele rustige lijn. Voor U is hier dan een mo degarnering van kant. die zeker met uw smaak zal har moniëren en die net zo prak tisch is als het huishoudgoed in uw linnenkast. Dat kant is namelijk entre-deux, vrij grove entre-deux zelfs, van het genre dat vroeger werd gebruikt in minder fijne kleedjes in het huishouden. onderrok) aan. Het shiftmodel is van wit linnen en heeft een on gevoerd middenrif van enkele ran den witte entre-deux, die tussenge- niet opgenaaid zijn. Deze Wanneer U deze zomer uw vakantie in Griekenland kunt doorbrengen zult U ongetwij feld merken dat de Griekse keuken haar groots verleden niet verloochent. Een overvloed van qroenten, vruchten, vlees, vis en kaas maakt strand-, boulevard- of zonnejapon ie vrxtra.1 PftKT.Viifcr, voor nie slanke veel variatie mogelijk. verschillende modellen verwerkt, die alle vier de geest van deze tijd en de huidige mode ademen. Het eerste model, een charmante Tot de grootste heerlijkheden be horen dolmades (in olijfolie gebak ken druivebladeren, gevuld met gehakt lamsvlees), souvlakia (ge roosterd lamsvlees aan een saté- stokje) en mouss&ka. Terug in ons land kunt u deze gerechten ook zelf klaar maken en vooral moussóka (een beetje verhollandst) zal door iedereen op prijs worden gesteld. Moussaka 400 gram macaroni, 400 gram rundergehakt, 1 grote ui, 250 gram tomaiten, kopje droge witte wijn, zout, peper, 2 eiwitten, boter. Voor de saus: 40 gram bloem, 40 gram boter, 4 dl melk, 6 lepels geraspte kaas, zout, noot, 2 eidooiers. Kook de macaroni gaar in ruim water met zout. Spoel ze onder de koude kraan, meng de beide eiwitten er door met de helft van de geraspte kaas. Vet een diepe, vuurvaste schaal goed in en bestrooid deze met paneermeel. Breng de voeg het gehakt toe. Snijd de tomaten in partjes en laat het ge heel met de wijn, kruiden (laurier blad, thijm en knoflook) in plm. 30 min. koken. Maak intussen de witte saus van bloem, boter, melk en de rest van de geraspte kaas. Afmaken met de eidooiers. Even tueel op smaak maken met kruiden. Roer tot slot door het gehakt een paar lepels paneermeel en breng dit mengsel over in de vuurvaste scho tel op de macaroni. Hierover komt tenslotte de kaassaus. Strooi er wat geraspte kaas over met paneermeel, giet er wat gesmolten boter over en geef de schotel in een warme oven in plm. 45 minuten een goudbruine korst. Serveer deze moussaka iets afgekoeld in vierkante stukken en geef er een tomaten- of komkom mersla bij. Gegratineerde postelein Kook VA kg postelein met wat zout, laat ze uitlekken en breng ze over in een vuurvaste schotel. Be dek ze met 4 dl kaassaus, bestrooi het geheel met wat paneermeel en geraspte kaas en geef de schotel in de oven een bruin korstje. IJs Verras uw kinderen eens met zelfgemaakt ijs. Als u over een koelkast beschikt is dat maar een kleine moeite. De smake lijkste resultaten krijgt u door een ijsvla te maken van melk, gecombineerd met room. Vanille roomijs Klop 3 eieren schuimig met 100 g suiker. Trek een vanillestokje af in 1/4 liter melk en giet de melk al roerende bij de eieren. Laat de massa onder goed roeren op een klein pitje langzaam binden. Los 2 blaadjes geweekte gelatine hierin op en laat de vanille vla afkoelen. Schep er daarna voorzichtig een vierde liter stijf- geslagen room door, en doe de mas sa in het ijslaatje. Zet de koelkast op de koudste stand. Na het be- Pêche melba Vul een coupeglas half om half net vanille ijs en aardbeien ijs. Garneer dit met een gehalveerde perzik, die met marasquin sprenkeld en met Grove witte entre-deux is ook de garnering van het tweede tenue, een pantalon met kort, bolero-ach- tig lijfje van pastelkleurige stof (linnen of stevige katoen). Het witte kant vormt de zoom van het korte lijfje. Ook dit model is voor slanke figuurtjes. Wie slank is maar geen tienerfiguurtje heeft, kan, met goed resultaat, het lijfje langer maken (tot bijna aan de taille) en de doorzichtige kantzoom zo breed mogelijk maken. Model 3 is een stadsjapon, ge garneerd met soortgelijke witte entre-deux. De japon, van ma rineblauw linnen, is recht, sim- del, en zonder taillelijn; zijn zevenachtste overhemdmouwen zijn, op een witte linnen man chetbord na, geheel van witte entre-deux gemaakt. Een be paald flatteuze japon, die het ook in bruin goed doet. Tot slot een zomer japon die voorzien is van het moderne, ultra- diepe V-décolleté dat bij nader in- of kantbloemen, terwijl hij langs zoom en halslijn meer dan eens goud- of zilverdraad heeft verwerkt. Recht op de koppen in de krant (en een plaatsje in het radionieuws) had echter het tenue van een Italiaanse speelster, omdat het rokje van haar tennisjurk uit driehonderd zwaneveren bestond. Een paar weken geleden hebt u een foto van haar jurkje op deze pagina kunnen zien. Van Italiaanse herkomst ook was de zevenachtste „pyama- broék" met driekwart, mouw loze tuniek, geheel in wit en kant, waarvan de pantalon al bij het eerste optreden spleet. Heel sportief lachte de draag ster het incident weg met een: „veel gemakkelijker zo, vooral als je moet rennen" Al wilt u, tennisspeelster, mis schien ook niet zo op zijn zondags voor de dag komen als Wimble don's pseudo kampioenen in acht tien karaat goud of bledon inspireren, want behalve de excessen en de tennisfeestjurkjes van kant zijn er ook eenvoudiger modellen, die praktischer van lijn en grondstof zijn. Hier zijn drie voorbeelden die voor zichzelf spreken en niet meer dan een tennisspeel ster als verataander nodig heb ben: geen mouwen (die scheu ren of in de weg zitten), geen blouse die uit rok of shorts een zwierige serve te nauw schuift, geen taillelijn die bij is, maar inplaats daarvan een mouwloze, shift-lijn in 1 shorts en blouse, 2) tuniek en 3) jurk vorm. Het zijn drie modellen, van witte katoenen stof, die meer dan enig model van voorbije modes, comfort en bewegingsvrijheid geven. blauwe linnen jurk trekt de rand brede, witte entre-deux een diepe, diepe V-hals; op de rug reikt de entre-deux V-hals tot tussen de schouderbladen. Op het voorpand maar niet op de rug is het kant gevoerd met zachtbruine of vleeskleurige mousseline, terwijl de V-hals op het voorpand tot de hals- kuil is opgevuld met zachtbruin linnen. Op de ru^ is het décolleté een echt décolleté. Het effect van dit model is, op een zonverbrande huid, precies wat het bedoeld is te zijn: misleidend, maar flatteus, modern en modieus. J.V. Een vrouw die voor haar toilet tafel zit en haar gezicht opmaakt is een doodgewoon dagelijks ver schijnsel, maar een vrouw die make up voor haar oren gebruikt is iets nieuws. Een Amerikaanse fabrikant van cosmetica is van plan een oor- crème op de markt te brengen. Deze nieuwe make-up „Dear Anderhalf etmaal na een ze- ventigurige werkweek lijkt niet veel om uit te rusten, en als je dan bovendien niet thuis blijft luierenmaar er met tent en kinderen en hond op uittrekt om een stukje Nederland te verkennen, zouden de rugspie ren volgens alle regelen der kunst moeten protesteren. Het geen ze niet doen. wat weer be wijs levert dat kamperen een gezonde bezigheid is. Alsof we dat niet sedert jaar en dag wis ten, is het te Haarlem door de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid nog eens na drukkelijk vastgesteld: kampe ren is niet schadelijk voor de volksgezondheid. Hoe verzinnen ze het! Wanneer we echter na zo'n week eind, bruingebrand en flink stoffig op de basis zijn teruggekeerd, ko men de nadelen van kamperen aan het licht. Want niemand heeft zin om weer te gaan werken. Vader klautert 's morgens moeizaam uit bed. fronst tegen het uitbundige zonlicht en de vogels, die in de boomgaard hun dronken vrijheid vieren en zucht: ..Nog vier weken tot de vakantie De kinderen stommelen slaperig de trap af, vertroetelen pleisters en blauwe plekken en zien op tegen vijf dagen intensief schoolgaan, compleet met repetities en straf werk en maar half klaargestoomde taken. En allemaal kijken ze afgun stig naar mij: de geluksvogel die lekker thuis kan blijven en fijn in het zonnetje mag zitten, in een wild bloeiende tuin Op zo'n ochtend is er in hun ogen geen begerenswaardiger status te be denken dan die van huisvrouw. Weten zij veel In de haast om een andere kooplustige vrouw voor te zijn rukte het meisje een zwarte cocktailjapon van het rek, waarbij de corsage van het kle dingstuk bijna losraakte. Het geheel deed denken aan een warenhuis tijdens de uit verkoop, maar in werkelijkheid stond het meisje in de salon van het wereldberoemde modehuis van Christian Dior. Tot verbazing van vele bui tenlandse toeristen houden de dure en exclusieve modekonin gen in Parijs ook uitverkoop. Het is tlan de grote kans voor de huismoeder of de typiste zich met bescheiden middelen in het bezit te stellen van een echte Dior of een Givenchy tegen minder dan een- tiende van de prijs, die de rijke clientèle der haute couturiers door gaans moet betalen. De kleren, die aan de rekken hingen waren de modollen, die op de voorjaarsmode- showa van Dior aan de cliënten werden getoond. Hyperslanke man nequins schreden er mee door de salon langs de rijke dames, die voor op maat gemaakte copieën daarvan, hun cheques uitschreven. Tegen het einde van elk seizoen, tweemaal per jaar dus, gaan de modellen tegen een tiende van de prijs van de hand. Maar gegadigden moeten wel een slank figuur hebben en bereid zijn om wat zij kopen, te reinigen en te herstellen. Het mooie japonnetje van witte organdie, dat Mare Bohan voor zijn zomercollectie ontwierp en op 7.500 nieuwe franken geprijsd stond, hing gkreubd en vuil aan het overvolle rek. Prijs 500 nieuwe franken. Een ander japonnetje'van witte organ die was geborduurd met kleine kunstbloemen die er verkreukt en verlept bijhingen. Bijna elk kledingstuk had een grondige reiniging nodig en herstel van kapotte ritssluitingen en ver beven haakjes. Bij het nader bekijken van deze creaties wordt een tipje van de sluier der haute couture opgelicht. Enkele hadden inge zette voorgevormde cups. Andere weer ingenaaide corsetten met als doel de vormen van de mannequin te maskeren. Een label aan elke creatie onthulde zowel de naam van de mannequin als die van de jurk. Welgestelde dames hadden deze japon voor 9000 nieuwe franken gesteld, hij ging nu echter in verkreukelde staat voor 300 nieuwe franken naar een jong Frans meisje. Zij moest het kledingstuk ten aanschou- we van de andere klanten pas sen. Gedurende dergelijke verko pingen stelt Dior geen paskamer ter beschikking. Afgekeurde kledingstukken wor den in stoelen of zelfs op de grond geworpen. Het gedistingeerde huis Balen- ciaga houdt eens per jaar uitver koop. Chanel, die haar eigen regels op stelt is wars van elke vorm van uit verkoop. De kostuums van Chanel zijn zo in trek, dat zelfs de bezoedelde creaties tegen bijna dezelfde prijs Met een haast, die men gewoon lijk ziet tijdens het spitsuur van de ondergrondse baanden deze ware afstammelingen van Eva zich afge lopen maand een weg door de in gangen van de salons, van Given chy. 250 verdwe- Een toeriste uit Los Angeles vertelde, dat zij een avondjapon van 10.000 nieuwe franken, een mantelkostuum van 500 nieuwe franken en een cocktailjurk van 3500 nieuwe franken, slechts voor 2.500 nieuwe franken op de kop had weten te tikken. In het modehuis van de ont werper Guy Laroche waren vele uitverkoopjaponnen nog slechts half gereed. Zij werden eens be steld door klanten, die later weer van gedachten veranderden. men slechts gespeld had. Bij Pierre Balmin bemerkten enige kooplustige dames een aantal crea ties van enige seizoenen terug, blijkbaar japonnen, die bij afgelo pen verkopingen niet van de hand Want nauwelijks zijn de slacht offers van de weekeindkater ver trokken of ik kan een schort voor knopen en aanvallen op een on voorstelbare hoeveelheid werk. Het is verbluffend wat je met één ge zin in een kort weekeinde aan vuil goed kunt produceren. Lange en korte broeken, bloesjes .truitjes, sokken, trainingspakken, handdoe ken, theedoeken, pyjama's, was handjes alles is smerig. Bos grond geeft af, hars is een kleve rige substantie, het kookstelletje heeft weer flink geroet, Adriaan is met broek en trui in een bos- meertje gevallen, het hondje is zesr tigmaal met zijn stoffige poten tegen ons opgesprongen, Marian heeft een vochtige handdoek door het zand gesleept (bij ongeluk) en met de hond over het bospad lig gen rollen (moedwillig). Toch moet al dat textiel binnen enkele dagen schoon, gesteven, gestreken in de kast liggen, in afwachting van het volgende kampeerweekeinde. De slaapzakken moeten bovendien worden gelucht, de pannen en het plastic servies dienen grondig ge reinigd te worden van alle vettige restjes, want op een kampeerter rein is wel voldoende water aan wezig, maar zelden warm water. Terwijl ik borstel, was en klop, ligt het hondje lui uitgestrekt in het grasveld. Hij wel! Niemand is afgunstig op hém, op het feit dat hij twee dagen lang naar hartelust heeft kunnen ravotten en nu vijf dagen tijd krijgt om nieuwe energie te verzamelen. Met geen andere zorg aan zijn kop dan: hoe krijg ik die lastige vlieg te pakken, ligt hij fijn uit te rusten van de recreatie. Na een poosje en omdat de trai ningsbroeken precies daar han gen te lekken, waar hij wilde liggen staat hij op voor een wandelingetje. Kalmpjes sjokt hij het pad af, hij hoeft nooit een portemonnee mee te nemen, bekommert zich om geen bordje 461 W.v.S. en in de bongerd aan de overkant zijn de bomen tal rijk. Ik boen het grondzeil schoon, klop de slaapzakken uit, peuter met weemoed een verdwaalde den- ne-appel uit het theeketeltje hoe komt zo'n ding daar! en wens intussen een hond te zijn. Geen muggebeten, geen wasproblemen, geen geldzorgen! Als een gelukza lige analfabeet door het leven dar telen en het aan anderen overla ten de uitstapjes te organiseren, het voedsel te bereiden, de kleren te wassen en de broeken te persen. Lekker onverantwoordelijk geluk kig zijn Ach ja, de honden is het gege ven, de mensen moeten er hard voor werken. THEA BECKMAN Ear" wordt op de oorlel aange-^ bracht. De fabriek organiseert menteel een opinie-onderzoek me! betrekking tot haar nieuwe produklj\ dat „gedragen" wordt zonder r— bellen, in twee tinten: roze-pardD en iriserend zilver. Als uit hei marktonderzoek blijkt dat het af n trek zal vinden, zal het kleuren gamma worden uitgebreid. De fa n brikant verwacht dat speciaal v wen die het haar verven en zij di er „anders" uit willen zien i zullen overgaan het nieuwe produkf^ te gebruiken. Hij meent ook teenagers het aanlokkelijk zullei vinden. Indien het marktonderzoel gunstig uitvalt zal „Dear Ear" ii plastic tubes voor ongeveer f7- tot f 11.— verkrijgbaar zijn. Frambozekleuvige katoen met marineblauwe noppen gt' bruikte Jacques Heim voot deze japon. De shantoenQ kraag en handschoenen zijn marineblauw, evenals de Mt' xicaanse strohoed

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 10