„Geldzorgen Boskoop altijd te wijten aan slappe grond" Nog geen licht in moordzaak RUSSEN ZUIGEN VIS WEG VN-troepen op Cyprus worden gehinderd Meer dan 30 jaar eerste burger van boomkwekersdorp „Minister Luns had moeten aftreden HET LEIDSCH DAGBLAD gaat mee op vakantie \urgemeester mr. dr. E. P. Verkerk bij afscheid: LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 24 JULI 1964 (Van één onzer redacteuren) Wanneer Boskoop geld tekort komt, dan is dit bijna altijd te jjten aan de tonnenverslindende, slappe bodem". Aldus burge- eester mr. dr. E. P. Verkerk, die morgen 65 jaar wordt én over n week, op 31 juli, met pensioen gaat. Hij is sinds 1933 burge- eester van Boskoop geweest en was daarnaast lid van de A.R.- jctie in de Tweede Kamer. Burgemeester mr. E. P. Ver kerk in zijn comfortabele kamer in het Boskoopse raadhuis. (Foto Leidsch Dagblad) Plannen Onder het burgemeesterschap van de heer Verkerk is er in Boskoop heel wat tot stand gekomen. Wü denken aan de sportvelden, het zwembad, de woonwijk om de Goud se Rjjweg, het Julianakwartier, de Snjjdelwijk, het bejaardentehuis „Irene" en de beurshal „Florida". Bovendien zijn er plannen voor 1200 huizen in het tweede gedeelte van de Snijdelwijk, een politiebureau, postkantoor, aardgasvoorziening en de Rijkstuinbouwschool, die op Rijksgoedkeuring wacht. „De Biezenwegverbeterlng is zeer belangrijk voor Boskoop", zegt bur gemeester Verkerk, bedachtzaam aan De heylige Eendraght is het Sout, Huys en Stadt in Wesen houd", it er boven de deur van de raads- j. Voor deze eendracht heeft mr. Verkerk voortdurend, met inzet zijn gehele persoon, zorg gedra- De tijd schrijdt echter onver- lellijk voort. Voor burgemeester kerk is nu het moment van af- eid gekomen. Volgende week vrij- 3 uur zal hij zijn laatste dsvergadering leiden en om 4.30 sn afscheidsreceptie gehou- heer Verkerk gaat met zijn eerst in Reijerskoop in de rderij van de familie Bulk wonen, afwachting van de voltooiing van flat in Gouda. >e heer Verkerk is op 25 juli 1899 Culemborg geboren. Hij bezocht eerst de mulo, daarna het gym- im en studeerde vervolgens chten aan de Rijksuniversiteit in recht. Zijn meesterstitel verwierf in 1924. Hij ging toen werken volontair bij de gemeentesecreta- van Everdingen en Hagestein. ït jaar daarop werd hij benoemd burgemeester van Hedel en Kerk- Amerikaanse visserijdeskundigen tllen een onderzoek in naar be- iten, volgens welke een grote ssische vissersvloot ter hoogte van up Cod van krachtige pompen ge lik maakt om de vis in de ruimen migen. 'ohn Skerry van het Amerikaanse reau van visserij heeft tot ver§lag- fers gezegd dat de Russen vorig it in Europese wateren proeven men met zuigpompen voor het «gen van vissen ter grootte van «lines. „Wij moeten aannemen, i ze nu in onze buurt de proeven deze nieuwe uitrusting voortzet- i". James Ackert, de voorzitter van Amerikaanse vakbond van vissers de Atlantische Oceaan, heeft ver- mrd, dat de geleerden ervan over- Id zijn, dat de vangsten in het wdwestelijk gedeelte van de At- jüsche Oceaan het toelaatbare bjjna overschrijden. Volgens m zouden de Verenigde Staten visserij grenzen tot 320 kilome- uit de kust moeten verleggen. Prijs van 9 ton niet afgehaald De eerste prijs in de Italiaanse Wwjaarsloterij van dit jaar, ter We van 150 miljoen lire (onge- 900.000 gulden) is niet binnen vastgestelde termijn afgehaald, [gezien het winnende lot, dat in- dld verkocht is op het hoofdsta nd van Rome, niet vóór woensdag middernacht is ingeleverd, vervalt geld aan de staat die het aan Wadigheid zal besteden. Gemengd zwemmen Wij herinneren ons, dat de raad van Boskoop indertijd onder voorzitterschap van burgemeester mr. dr. E. P. Verkerk heeft gestemd over een voorstel tot het Invoeren van gemengd zwemmen in de gemeente. Een lid van een i van de confessionele partijen behoorde tot de vóór-stem- i mers. Het voorstel werd aan- i genomen. Toen dit raadslid I later in het zwembad ging kijken en daar leden van bei derlei kunne genoeglijk bij 1 elkaar in het water zag spar telen, verklaarde hij: „Ja, maar dat was de bedoeling niet." „Wat dan wel?", werd hem gevraagd. „Hou," zei het raadslid, „ik dacht dat het om gemengd zwemmen tus- sen hervormden en gerefor- 1 meerden ging Kanaal In 1937 ontwierp burgemeester Verkerk in verband met de werk loosheid een plan voor een kanaal van de Reeuwijkse plassen naar de Gouwe. Het werk is nooit uitgevoerd, maar nu zijn er plannen om dit ka naal inderdaad te graven. De heer Verkerk is getrouwd en heeft twee kinderen. Zijn zoon (26) is ongehuwd en werkt bij de KLM. Zijn dochter (25) is getrouwd met een Boskoopse boomkweker. Het gemeentepersoneel betreurt het weggaan van de burgemeester zeer. Hij had altijd een open oor zo wel voor persoonlijke moeilijkheden als voor problemen in verband met de dienst. Hij was onvermoeibaar en werkte zich steeds buitengewoon snel in de voorkomende vraagstukken in. De Boskopers waren niet altijd even blij met het Kamerlidmaatschap van hun burgemeester, maar zij zijn er toch wel van overtuigd, dat hij daar nuttig werk heeft verricht. Als burgemeester Verkerk op 31 juli zijn afscheidsrede heeft gehou den, zal Boskoop een integere, prin cipiële burgemeester, die een groot deel van zijn leven aan het wel en wee van zijn gemeente heeft gewijd, armer zijn geworden. 55 in 1933 werd hij De heer Verkerk, die Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw is, promoveerde in 1939 aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. De titel van zfjn proefschrift luidde: „Toe latingseisen voor het lidmaatschap van de Volkenbond". Politiek Burgemeester Verkerk, lid van de Gereformeerde Bond in de Hervorm de Kerk, is steeds sterk geïnteres seerd geweest in de politiek. „Ik kwam op 1 december 1933, midden in de crisistijd, naar Bos koop. Gemeentesecretaris was toen mr. F. A. Helmstrjjd. Op 2 dec. moest ik mijn eerste gemeenteraadsverga- I dering leiden. Ik weet nog goed, dat er 25 mille moest worden bezui nigd. Ook is er lang gesproken over de 463 werklozen, die er toen in Bos koop waren. De gemeente kreeg naar aanleiding van de crisis in de boom kwekerij regeringssteun. Hiervan heeft Boskoop maar liefst 84 procent terugbetaald." De oorlog kwam met alle nadelen van dien. De burgemeester dook van september 1944 tot de bevrijding als predikant onder in de omgeving van Haarlem. Toen hij terugkwam, kon hij constateren, dat in het boom kwekersdorp geen oorlogsschade was aangericht en dat er weinig verraad was geweest. Dat sterkte hem in het verlangen, zo spoedig mogelijk aan de wederopbouw te beginnen. De wo ningbouw stond stil en Boskoop had vooral te kampen met de slechte verbindingswegen. Strafbaar De Franse minister van ■joenlandse Zaken. Roger Frey. heeft ■ken in een brief aan alle prefec- laten weten, dat het ln het open- f dragen van een toploos badpak in Jd is met de bepalingen van het '^boek van Strafrecht en bijgevolg ls. zijn pijp trekkend. „Het is een voor loper van het structuurplan ontslui ting boomkwekerij, dat ertoe zal leiden dat de produkten niet meer per boot, maar per auto zullen wor den vervoerd. De uitvoering van het plan Biezenweg kost anderhalf mil joen gulden. Het is nu in Den Haag in behandeling. Van 1946 tot 1963 is de heer Ver kerk lid geweest van de Tweede Ka mer. Het verlies van Ned. Indië heeft hem altijd erg hoog gezeten. Het optreden van minister Luns na de kwestie Nieuw-Guinea heeft hij met stijgende verwondering gevolgd. „Minister Luns had moeten aftre den", aldus burgemeester Verkerk. Geen onenigheid staat, financiële verhoudingen Rijk- gemeente en grenswijzigingen. In de praktijk is gebleken, dat het boomkwekersdorp een ter zake des kundig eerste burger heeft gehad, want Boskoop is een van de weinige gemeenten geweest, waar de laatste grenswijziging zonder onenigheid is verlopen. Burgemeester Verkerk is zeer te vreden over de ontwikkeling van het vreemdelingenverkeer in zijn ge meente. „De nieuwe weg naar Al phen en Leiden is een groot suc ces", zegt hij. „Er is nu een gemid delde van 2500 auto's per dag. Het record is totnutoe 3800 auto's op één dag geweest". „Ik vind het jammer dat er in Boskoop nog steeds geen VVV be staat. Juist voor een dergelijke in stantie liggen er unieke mogelijkhe den voor samenwerking tussen Bos koop, Reeuwijk en Gouda". ..De Biezen", deel uitmakend van het ingrijpende structuur plan ontsluiting boomkwekerij. Deze plaat is te zien in de ge brandschilderde ramen in het Boskoopse gemeentehuis. (Foto Leidsch Dagblad) Tegenregering Albertstad in In Albertstad in Kongo ls de vor ming van een voorlopige regering van het „nationale bevrijdingscomi té" voor het oostelijk deel van het door deze beweging beheerste gebied bekend gemaakt. President, tevens belast met nationale verdediging, is Gaston Soemialot, die de instelling der nieuwe regering tijdens een pers conferentie bekendmaakte. Vice pre sident is Laurent Kabila, die tege lijk de portefeuilles van buitenlandse betrekkingen en handel behartigt, ter wijl Joseph Sebastien Ramazani be last is met binnenlandse Zaken en overheidsdiensten. Voor het westelijk deel der „be vrijde gebieden" is, naar Soemialot verder mededeelde, een soortgelijke regering gevormd, onder leiding van Pierre Moelele. Een buitenlandse consulaire verte genwoordiger te Elisabethstad ver klaarde, dat politiemannen, die woensdag het door rebellen bezette Boudewijnstad binnen gezichtsaf stand waren genaderd, radiografisch aan Elisabethstad hebben gemeld dat Boudewijnstad in brand staat. Bou dewijnstad is in het afgelopen week einde door linkse opstandelingen uit Noord-Katanga veroverd. „De toe stand is er nu ernstiger geworden", aldus deze consulaire vertegenwoor diger. Ongeveer honderd man politietroe- pen waren woensdag op weg naar Boudewijnstad om de rebellen aan to vallen. Zij zagen echter van hun voornemen af, toen vernomen werd dat de opstandelingen versterkingen uit het noorden hadden ontvangen, die in vijf vrachtauto's waren aan gevoerd. ,HAV LEVENSVERZEKERINGEN - SCHIEDAM - TELEFOON (010) 693 04 - HAV LEVENSVERZEKERINGEN Veertien rechercheurs zoeken Bloembollen naar liet buitenland om kwart voor zeven belde de vader van het slachtoffer de Rotterdamse recherche op, om toen te dat het inderdaad zijn dochter die zo rampzalig om het leven gekomen. Slagen Bij de sectie, die gisterochtend werd verricht, is komen vast te staan, dat de dood vrijwel onmiddellijk is ingetreden nadat de vrouw met haar terdamse moordzaak verloopt minder vlot dan de recherche aanvankelijk had gehoopt. Er is gebleken, dat de kennissenkring van de gisteroch tend in Kralingen vermoorde vrouw groter is dan kort na het ontdekken van het misdrijf door de politie werd aangenomen. Veertien rechercheurs zjjn thans bezig met het inwinnen van informaties onder de relaties van de vrouw. Haar echtgenoot, van wie zij gescheiden leefde, is verhoord. Ook een andere man is door de j ^igen tormes""to~dè'"hals recherche ondervraagd. stoken. Voordien evenwel heeft zij Voorts is komen vast te staan, dat Hp vroilw Hp Hfitr voor Hp moorH mpf KvllaU. tot ZyH OOK sporen Van WUf- twee mannen^in haar auto heeft gereden. De indentiteit van deze pas5'ionel» Een overeenkomst niet de dubbele moord aan het Brekelsveld 'een roofmoord) ziet zij om die re den niet. Enkele aanwijzingen duiden erop, dat de vrouw betrekkelijk kort voor de moord in haar kamer nog een ontmoeting met een man heeft gehad, die vermoedelijk niet de da- de recherche gister avond bekend. Zij zouden worden verhoord. Naam Het is moeilijk gebleken de familie van de vermoorde vrouw op te spor- ren. Om die reden kon de Rotterdam se politie pas gisteravond om half acht de naam van het slachtoffer prijsgeven. Het is de 26-jarige lera res bij het Nijverheidsonderwijs Ele- onora W. Hagers-Segov. Een knappe vrouw die op 24 mei 1938 in Indonesië is geboren. Tot voor kort woonde zij in Lekkerkerk. Toen zij en haai man eenmaal hadden besloten uit een te gaan, is zij ongeveer een maand geleden naar Rotterdam ver huisd. Haar ouders wonen in Den Haag. Gisteren waren zij evenwel niet thuis. Pas acht uur na het ont dekken van de moord kon de Rot terdamse politie een oom van de vermoorde vrouw inlichten. De ou ders van mevrouw Hagers kwamen pas laat in de middag thuis, 's Avonds Machtsvertoon in Cairo De twaalfde herdenking van de re volutie in Egypte, welke president Nasser aan het bewind bracht, werd gisteren gevierd met een indrukwek kende militaire parade in Cairo, in bijzijn van enkele staatshoofden die hadden deelgenomen aan de deze week in de Egyptische hoofdstad ge ëindigde topconferentie der Organi satie voor Afrikaanse Eenheid. Een belangrijk onderdeel van deze parade was het voorbijtrekken van de pantserafdelingen, in een omvang als tot dusver in Egypte nog nimmer was gezien. Meer dan honderd lichte en zware tanks, waarvan vele van Russische makelij, denderden voor bij, afgewisseld door in Egypte zelf, met behulp van Duitse deskundigen gebouwde raketten. Ook van de vliegtuigen, die aan de luchtparade deelnamen, waren er talloze in de Sowjet-Unie gebouwd, zowel waar het betrof transportvlieg tuigen, als gevechtstoestellen en bommenwerpers. Gemist werd echter het experi mentele gevechtsvliegtuig, dat op het ogenblik in Egypte wordt gebouwd. Aanvankelijk was aangekondigd, dat dit toestel, dat een snelheid van twee ëneenhalf maal die van het geluid moet kunnen bereiken, aan het machtsvertoon van gisteren zou deel nemen. Omtrent dit vliegtuig ver klaarde de opperbevelhebber der Egyptische strijdkrachten, veldmaar schalk Amer, dat het „een der sterk ste en modernste ter wereld" is. Oe Thant doet zijn beklag: der Het leven is gebracht, wordt uiteraard op vingerafdrukken onderzocht. Maar het feit, dat het slachtoffer de laat ste dagen contact heeft gehad met verscheidene mannelijke kennissen, maakt het speurwerk moeilijker .Een vreemde vingerafdruk op het mes hoeft immers nog niet van de dader te zijn. De verdenking heeft zich dan ook nog niet op een bepaalde persoon geconcentreerd. In bureau De echtgenoot van de vermoorde vrouw verblijft sinds gisteravond in het politiebureau aan de Boezemsin gel. Hij is niet gearresteerd, maar wordt door de politie langdurig ge hoord, omdat hij uiteraard over vele gegevens ten aanzien van het slacht offer beschikt. De heer Hagers is adjunct-directeur van een machine fabriek in Lekkerkerk. Zondagavond is hij teruggekeerd van een vakantie reis naar Frankrijk. Behalve hij, wor den thans nog tientallen andere per sonen zij het ook minder langdurig gehoord door de zestien recher cheurs, die bij deze zaak zijn ingezet. De recherche benadrukt, dat uit het feit dat de heer Hagers in het politie bureau verblijft niet mag worden afgeleid dat hij thans onder verden king staat. Van 1 september as. af mogen particulieren weer geschenkzendin gen bloembollen naar familie en vrienden in het buitenland sturen. De pakjes mogen niet zwaarder zijn dan drie kilo en moeten voor verzen ding ter inspectie worden aangebo den bij een districtskantoor van de plantenziektenkundige dienst. Er mag niet meer dan één pakje per ontvanger worden gestuurd. Voor de landen buiten Europa en de Noord- europese landen geldt de regeling tot 16 november, voor de overige landen tot 30 november. Van de regeling zijn de Verenigde Staten, Canada, Noor wegen, Oostenrijk en het zuidelijk halfrond uitgesloten. Bondsstranddag De bondsstranddag en de roeiwed- strijden in bondsreddingvlotten van de Kon. Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen zullen in plaats van op zaterdag 8 augustus op zater dag 15 augustus in Noord wijk worden gehouden. De uitwijkdatum is 22 augustus. Schietpartij Syrië-Israël Aan de Syrisch-Israëlische grens is het gisteren tot een schietpartij ge komen volgens een Israëlische mi litaire woordvoerder werd van Sy rische zijde met automatische wapens het vuur geopend op het Israëlische grensdorp Almagor, dat ligt bij het punt waar de Jordaan in het Meer van Galilea uitmondt. Israëlische militairen beantwoordden het vuur. De Israëlische woordvoerder zei dat er aan Israëlische zijde geen slacht offers zijn gevallen. Naar aanleiding van een Israëli sche klacht hebben militaire waar nemers van de VN een onderzoek ingesteld. De laatste tijd hebben zich herhaaldelijk grensincidenten voor gedaan. Volgens 'n Syrische milit. woordvoer der ontstond 't incident doordat Is raëliërs met machinegeweren en mor tieren het vuur openden. Later had den ook zes Israëlische pantserwa gens op Syrische posten en nabijge legen dorpen geschoten. Een Syrische militair en een klein meisje waren gewond. Syrische strijdkrachten die het vuur beantwoordden, hadden ge zien dat Israëliërs enige gewonden en doden op brancards wegdroegen, al dus de Syrische lezing. Ook Syrië heeft een klacht bij de Syrisch-Is raëlische gemengde bestandscommis sie ingediend. Het was het vierde in cident van deze maand in dit grens gebied. Advertentie ZONDER EXTRA KOSTEN, maar alleen, als U ome voorschriften goed opvolgt. U maakt gebruik v Volledig invullen Inzenden, of aan ons bureau bezorgen. U zorgt, dat Uw opdracht tenminste 7 dagen voor de eerste opzendings dag in ons bezit ls. Niet opbellen, want telefonische opdrachten worden niet ln behandeling genomen. Weekabonnees moeten niet vooruit betalenvoor de weken waarin zij met vakantie gaan. Na thuiskomst bieden wij voor die weken een kwitantie aan. i prettige vakantie, U moet i UW Ata brief te venenden: Het LEIDSCH DAGBLAD gaat met U mee - wanneer U deze bon ingevuld aan ons toezendt. HUISADRES: Haam: Woonplaats:-. Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft de Cyprische regering in een no ta, die gisteren werd gepubli ceerd, verzocht een einde te ma ken aan de bewegingsbeperking van de VN-troepen op het ei land. Oe Thant zegt dat het weigeren van toegang aan VN-militairen tot de haven van Limassol en de stij gende tendens om VN-patrouilles niet ln bijzonder gespannen gebieden toe te laten, een schending van de overeenkomst zijn. Oe Thant spreekt ln de nota zijn „toenemende bezorgdheid uit om trent bepaalde kwesties, die betrek king hebben op de status en het functioneren van de strijdmacht van de Verenigde Natirs". Als de VN- strijdmacht er niet in slaagt, haar mandaat te vervullen „zou dit slechts verslechtering van de reeds kritieke toestand tot gevolg hebben". De militairen van de Verenigde Naties worden, ondanks onderhan delingen tussen hun bevelhebber en de Cyprische regering, nog steeds niet toegelaten tot de haven van Li massol en „VN-waarnemers worden vooien de haven van Limassol laten, hetgeen de laatste weken steeds meer voorkomt", aldus Oe Thant. Het Cyprische parlement nam gis teren met algemene stemmen een motie aan waarin de terugtrekking der Britse troepen nit de VN-macht op Cyprus wordt geëist. Volgens de resolutie waren de Britse soldaten bevooroordeeld en hadden zij derhal ve niet bijgedragen tot het doel waarvoor zü bjj de VN-macht dien den. Het parlement stelde een debat over voorstellen tot opheffing van de twee Britse bases op Cyprus en uittreding van Cyprus uit het Britse Gemenebest uit tot vandaag. Er zou dan ook worden gesproken over zelf beschikking voor het eiland. Kwartaal abonnee Maand Week Post doorhalen wat niet tj toepassing VAKANTIEADRES: pa Straat: Eerste dag van toezending: Laatste dag van toezending: ALLE gegevens invullen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7