Maria Bueno schittert wereldmerk Jaap Oudkerk heer en meester i>'j stayers KRANTENBEZORGERS Eerste polostrijd in De Vliet: LZC zegeviert over Sabadell Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 24 juli 1964 Derde blad no. 31320 Soeters en Bakker prolongeren titel De 17-jarlge Peter Soeters en de 16-jarige Ada Bakker, jeugd tennis kampioenen van Nederland 1963, hebben in Goes hun titel geprolon geerd. Peter Soeters versloeg in de finale Richard Kasten met 12-14, 6-2, 6-4, Ada Bakker zegevierde met 6-2 7-5 over Annemieke Blom. De uitsla gen van de finales van de troostron- den waren: Meisjes: Els Borgerding verslaat Gaby v. d. Lande 6-3, 6-1. Jongens: Henk Kateling verslaat Peter Hehrlich 6-4. 6-3. WANDELEN Vierdaagse Nijmegen r de 9 Margaret Smith zeer nerveus c, Hewitt tussen het publiek (Van onze tennismedewerker, mr. F. Bonte) Groots! Dat is de kwalifikatie, die men dient te gebruiken voor het tennis dat de Wimbledon-kampioene, Maria Esther Bueno» gistermiddag liet zien op het centre-court van „Hilversum'Als een veertje zweefde de ranke Braziliaanse over de baan in de kwartfinale van het damesenkelspel tegen haar dubbelspelpartner op Wimbledon, de Australische Robyn Ebbern. In de eerste set kon de toch bepaald niet zwakke Robyn Ebbern er nog wel eens een racket tussen krijgen, maar in de tweede werd zij eenvoudig overspoeld door een vloedgolf van onbespeelbare slagen, waar tegen zij zelfs geen enkele maal haar service kon handhaven: 6-3, 6-0. Het was flonkerend tennis van hoge, zeer hoge klasse. Op toeren In de eerste set lukte het nog niet zo best. Maria opende haar eerste service-game met twee dubbele fou ten, maar bij 32 kwam zij op toe ren. Robyn Ebbern voelde het aanko men. De Australische legde nog meer vaart in haar toch al sterke service. Resultaat had dat niet. Maria Bueno moesten schuldig blijven. Tenslotte de prognose voor de en kelspelen van de Australische nr. 2, Lesley Turner: „Maria wint weer van Margareth Smith, tenminste als Mar garet in de halve finale van mij wint. Margaret is veel te gespannen, zjj slaapt slecht en zij is veel aan het theoretiseren over de manier, waarop zij Maria Bueno kan en moet dirigeerde dc returns met de fore- verslaan. Het helpt niet of hand en de backhand laag en diep in i gen haar zegt gewoon de baan op te het achterveld. De volley of de prach- gaan en te spelen. By de heren denk tige smash gaven dam doorgaans het ik dat Drysdale weer kampioen punt. Herhaaldelijk was het zo, dat wordt. De andere finalist hier zal Robyn Ebbern meters van de bal ver- Koch wel zijn", wijderd bleef. Met 63 won Maria de eerste set. Tot op dat moment was haar spel sterk geweest, zeer sterk, maar het bood de dapper volhouden de Australische kansen op tenminste enige tegenstand. In de tweede set Uitslagen blonde tegenstandster eenvoudig on bereikbaar was. Haarscherp suisden de back- en forehands tegen de lij nen. De volleys en smashes, herhaal delijk fraai gemaskeerd, brachten de bal meters van Robyn Ebbern. Bij de stand 30 voor Bueno stortte de laatste tegenstand van de Australi sche ineen en met groot machtsver- 48ste Vierdaagse van de Koninklijke toon finishte de Wimbledonkam- Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding, die van dinsdag 28 tot en met vrijdag 31 juli wordt gehouden. Veertien dagen voor het begin wa ren de inleggelden ontvangen van 11.779 wandelaars, 653 meer dan vorig jaar. Het aantal deelnemende mili tairen bedraagt 5204, van wie onge veer 3400 buitenlanders. Want de bur gers betreft is het aantal deelnemers vergeleken bij vorig jaar met onge veer 1300 gestegen. Vooral van bui tenlandse zijde wordt de belangstel ling steeds groter. Ditmaal zijn vijf tien landen vertegenwoordigd en men hoopt, dat dit aantal in de toekomst nog zal stijgen. By ideaal wandelweer hebben de wandelaars in de Apeldoornse vier daagse, veelal nog kampend met de naweeën van de bijzonder zware tweede dag, hun parcours over Vaas- sen en Epe, met voor de 40-ers en 50-eis een omweg over Gortel, afge legd. Er gingen 's morgens 1301 wan delaars van start, want zeven lieten verstek gaan. WIELRENNEN Post verdedigt wegtitel niet Peter. Post zal zijn nationale weg titel, het vorige jaar op het circuit van Zandvoort behaald, zondag 26 juli op het Adsteeg-circuit in Beek niet verdedigen. De Amstelvener wordt de laatste tjjd wel door pech achtervolgd. Nadat hij vrijwel hersteld was van de ernstige val in het Belgische Hechtelen. die hem noopte te bedan ken voor de Tour de France, is Peter Post in het begin van deze week tij dens de training door een bromfiet ser omver gereden. Post heeft daarbij zjjn linkerpols gekwetst en is genood zaakt nu ook af te zien van de strijd om de nationale wegtitel. Post, die hoopt toch uitverkoren te worden voor de wereldkampioen schappen op de weg, gaat nu weei met kleine criteriums in België be ginnen. „Ze hebben me gevraagd voor de Ronde van Portugal in de tweede helft van augustus.. Daar voel ik veel voor, want dat zijn allemaal ritten van rond de 200 km. Als ik dan in het wereldkampioenschap kan starten, rijd ik meteen van Portugal door naar Sallanches", aldus Post. „De Bollenstreek" eervolle tweede De eerste Nederlandse titel in de ploegachtervolging voor clubs is ver overd door Olympia uit Amsterdam, die in de finale het kwartet van „De Bollenstreek" uit Lisse versloeg. De uitslagen van dit in het Olym pisch stadion gehouden kampioen schap zijn: halve finales. Eerste rit: 1. De Bollenstreek 4.59.4 2. Sparta (Den Haag) 5.055; tweede rit: 1. Olympia 4.57.4; 2. Ulysses (Amsterdam) 5.05.6; om de derde plaats: 1. Ulysses 457.7; 2. Sparta 5.04.5. Finale: 1. Olympia (Cornelisse, Nikkesen, Van de Ruit en Kerkwijk) 4.55.8; 2. Bollenstreek (Oele^Van der Berg, Ströombergen 1-"x pioene: 60 Margaret Smith, de favoriete pupil in Frank Sedgman, deed het tegen de Amerikaanse Donna Fales'Floyd bijzonder goed: 62, 61, En dan mag deze laatste niet tot de Amerikaanse top behoren, zjj is er toch niet ver vanaf. De grote wapens in Margaret waren, het is bekend, service en de volley. De halve finales, die morgen wor den gespeeld, gaan tussen Marg. Smith en Lesley Turner enerzijds en tussen Maria Bueno en Norma Bay- lon anderzijds. Verwacht mag wor den dat de eindstrijd tussen de aarts- vijandinnen, Maria Bueno en Mar garet Smith, zal gaan. Dat daarin dan gevochten zal worden tot het uiterste kan mem nu al garanderen! Brazilianen Het heeft er wel wat van weg, dat deze kampioenschappen in het teken van Brazilië gaan staan. Ook bij de heren staan de Braziliaanse kansen goed, want naast titelhouder Drys dale (Z.A.) en de Australiër Hewitt hebben ook de Brazilianen Koch en Barnes zich in de halve finale ge plaatst. Men zou niet verbaast hoeven zijn als bijv. Koch de plaats van He witt in de finale overneemt. De part ner van Wimbledon-finalist Stolle, wat jammer toch dat we hem hier niet hebben, deed het niet erg over tuigend in zijn kwartfinale tegen Ryan (Z.A.). Zijn service werkte niet en dat leidde tot'verlies van de eer ste set: 63 voor Ryan. Van de weer omstuit begon toen ook de Zuidafri kaan te knoeien met de opslag. Tot twee keer toe verloor ieder zijn ser vice in de tweede set. Op 54 ten slotte ging Hewitt er weer eens wat aan doen en dat gaf hem de gelijk maker: 64. In de derde was Hewitt de iets vastere speler en met op nieuw 64 kwam hij in de halve eindstrijd. Kwade jongen Ook in het herendubbelspel deed deze .kwade jongen' van de Australi sche temnisgarde van zich spreken, In een van volleygeweld knallende partij tussen Hewitt-Tobin en Hajer - Schneider haalde hij een stuntje uit door na een foutieve beslissing Aarts) 4.58.6 Door een zege de zesde en voorlaatste race heeft de 21-jarige Oostenrijkse botenbouwer Hubert Raudaschl zich gisteren verzekerd van de eerste plaats in het eind klassement van de strijd om de Finn Gold Cup, die bij Torquay wordt ge houden. De uitslagen luiden: Heren enkelspel kwartfmales: Koch (Braz.)Guzman (EQU) 6-0 6-3; Hewitt (Austr.)Ryan (ZA) 3-6 6-4 6-4; Drysdale (ZA)Pimentel (Ven.) 6-2 6-1; Barnes (Braz.) Werksman (VS) 6-4 6-1. Dames enkelspel, kwartfinales: Maria Bueno (Braz.)Robyn Eb bern (Austr.) 6-3 6-0; Norma Baylon Arg.)Judy Tegart (Austr.) 6-2 6-3 Margareth Smith (Austr.)Donna Fales (VS) 6-2 6-1; Lesley Turner Austr.)Annette van Zijl (ZA) 6-2 7-5. Heren dubbelspel kwartfinales: Hewitt/Tobin (Austr.)Hajer/ Schneider (N.) 6-3 6-3; Diepraam/ Drysdale (ZA)Saul/Silvester (ZA) 7-5 6-3; Barnes/Koch (Braz.)Lark- man/Prymrose (Austr.) 7-5 6-1; Maud/Summers (ZA)Phillips/ Ryan (ZA) 6-3 1-6 7-5. Dames dubbelspel halve finales: Smith/Turner (Austr.)Fales/ Gunderson (VS/Zwe.) 6-2 6-4; Nor- Baylon/Annette van Zijl (Arg./ ZA)Robyn Ebbern/Judy Tegart (Austr.) 6-3 10-12 6-3. Gemengd dubbelspel kwartfinales: Norma Baylon/Werksman (Arg./ VS)—Donna Fales/Neely (VS) 6-2 5-7 6-4; Margaret Smith/Tobin (Austr.)Annette van Zijl/Hajer (ZA/N) 6-4 6-3; Maria Bueno/Koch (Braz.)-Judy Tegart/Brebnor (Austr. /ZA) w.o. Leidse Hout In het toernooi van De Leidse Hout viel gisteren een kapitale surprise het heren enkelspel B. Peter Tiele van Roomburg schakelde De Groot van de Katwijkse Ltv. uit en nog wel in twee sets, 6-4, 6-3. In de eerste set kon De Groot de strijd nog open houden, maar in de tweede set waren Advertentie MARIA BUENO sterk spel de topspin-forehands van de Rooin burger hem teveel. Een tweede, min stens zo grote verrassing leek in de maak toen Ed Oost (De Leidse Hout) tegen de voor dit treffen sterk favo riete Kees Koole op 6-3, 4-2 kwam. Koole werd langzaam maar zeker mee getrokken in 't spelletje van Oost met slimme dropshotj es en telkens weer bekeken passeerslagen of lobs. Dap per vocht hij zich eerst naar 4-4 en daarna zelfs naar 5-4, toen Oost even De Katwijkse voetbalvereniging een inzinking doormaakte. De laatste Quick Boys speelt morgenmiddag is evenwel teveel vechter om de set1 m u XT' QUICK BOYS SPEELT TEGEN FORTUNA '54 te laten lopen. Via 5-5 werd het 9-9! Kees Koole stopte toen van wege de duisternis en wilde de party gewonnen geven, maar Oost accep teerde een dergeiyke winst niet, zo dat de party nog zal worden uitge speeld. Vermeldenswaard is voorts de knappe zege die Blommendaal boekte op Pasma 6-4, 6-2. Gangmaker Pelser geloofde het wel De Amsterdammer Jaap Oudkerk, die de laatste maanden grote triom fen viert op de Europese wielerba nen by de amateurstayers, heeft gis teravond de tweede serie voor het Nederlandse kampioenschap met grote overmacht gewonnen. Toen drie ronden voor het einde de motor van gangmaker Bertus de Graaf het begaf en Oudkerk op eigen kracht arbiter by 32 en 3015 op de i de resterende afstand moest afleg - service van Hewitt demonstratief tus- gen had de Amsterdammer zoveel ■li het publiek te gaan zitten. voorsprong op zyn naaste tegenstan- De Aussies Hajer en Schneider bleken van ning te zyn dat alles op Hewitts partner moest worden gespeeld. In de praktijk bleek dat veel ongezonder te zijn dan het spelen op de beruchte dubbelspecialist Hewitt, omdat deze duidelijk toonde dat naar zyn oor deel eenvoudig niet van deze Neder landse combinatie kon worden ver loren, en er dierhalve niet te veel aan deed. Even, in de laatste set, brand de Hewitt los met kogelende, uitste- IBM-toernooi De uitslagen van de partijen die gisteren zyn gespeeld voor de derde ronde van de grootmeestergroep in het IBM-toernooi luiden: Kuypers (Ned.)—Donner (Ned.) 1-0 Dückstein (Oost)—Larsen (Den.) 0-1 Van Geet (Ned.)—Pirc (Joeg.) 0-1; Lehmann W-Dld)—Enevoldsen (N.) i/2-y2; Barcza (Hong.)—Van Schel- tinga (Ned.) 1-0. J De stand na de derde ronde: 1/2. Larsen en Pirc, beiden 2% pnt; 3. Lehmann 2 pnt; 4 t/m 6. Barcza, Dückstein en Van Scheltinga, allen IV. pnt; 7 t/m 9. Donner, Kuypers en Enevoldsen, allen 1 pnt; 10. Van Geet punt. Oudkerk leidde nameiyk op dat ogenblik met vier ronden voorsprong op Schilling en Nikkesen (deze drie plaatsten zich voor de finale op 6 augustus). Vier ronden ook op Nees man, zeven op Guariento en acht op Huizinga. Dat Oudkerk, die de 50 km aflegde in 39 min. 14.2 sec. Ten slotte niet veel van zyn winst ver loor was aan een misverstand te danken. Want toen Oudkerk achter zijn motor vandaan ging meenden de andere stayers, dat de wedstryd gedaan was en verlieten rol. gevraagd. Leeftijd 1550 jaar. Aanmelden Bureau Leidsch Dagblad Witte Singel T Leiden. sigaretje ging zitten i Pelser gaf als reden pech op maar daarvan was geen sprake. Hy werd beboet met f50, een schrale troost Jan Broers, die nog wel 20 ron den op eigen kracht had afgelegd in de hoop dat Pelser zich mocht be- ":en. j de sprinteis zegevierde Piet der Touw in de finale over Nol- en legde Breur beslag op de der de plaats voor Jansen. De amateur- sprinters hadden er deze avond goe de zin in, want de tyden over de laatste 200 meter lagen in- elke rit dicht by de 12.0 sec. Deze serie had trouwens toch een >ms wat chaotisch verloop door al lerlei omstandigheden. Toen Reime- rink halverwege door kettingbreuk van de baan moest nam zyn gang maker Van Roey de Limburger Theo Nikkesen over. die even tevoren zyn motorrijder Stakenburg door pech had verloren. eredivisieclub Fortuna '54. Beide elf tallen komen met hun sterkste op stelling in het veld. uit de zuiverste tabakken Sportsplinters De stand in het Nederlands schaakkampioenschap voor dames luidt: 1. Heemskerk 4 pnt en 1 afg.; 2. Vreeken 3^2 pnt en 1 afg.; 3. Jan sen 3 prut en 1 afg.; 4 t/m 6. Brui nenberg, Timmer en De Klerck, allen 3 pnt en 1 afg.; 7. Roodzant 2Ms pnt en 1 afg.; 8. V. d. Veen 1% en 1 afg.; 9. Mesman 1 pnt en 1 afg.; 10. De Leau 1 pnt. Groot-Brittannië heeft de in Helsinki gehouden tweedaagse atle tiekwedstrijd tegen Finland met ruim verschil (129-83) gewonnen. Na de eerste dag hadden de Britten reeds met 67-39 de leiding. Eén van de beste prestaties leverde gisteren Rob bie Brightwell, die de 400 meter won in 46,6 sec. Cricketprogranmia Programma Internationaal: Aarhuus: Denemarken—Nederland 25 en 26 juli). Eerste klasse B: Hermes/DVS Rood en Wit 2; SpartaExcelsior. T*eede Iclasse B: AJax L 1ACC 2. Derde klasse E: HCC 5Ajax 2. Voor een verrassing zorgde gis teren tydens het internationale ju nioren tennistoernooi in West-Berhjn onze landgenote Hetty Baars, die de als tweede geplaatste Oostenrijkse Gerti Vyplasil met 9-7, 4-6, 6-0 uit schakelde. Hetty Baars plaatste zich door deze zege voor de kwartfinales, evenals de andere Nederlandse ver tegenwoordigster Lidy Jansen-Ven- neboer. Deze versloeg de Duitse Her- ker met 3-6, 6-4. 6-1. Spaanse ploeg viel wat tegen AUTOMOBILISME Honda vertrokken naar Stuttgart enkele dagen op het circuit Zandvoort heeft proefgedraaid is gisteren naar Stuttgart vervoerd, naar Monza en vervolgens naar de Nürburgring, waar het grand prix debuut is gepland. Gistermorgen heeft de Honda nog vyf ronden op het circuit van Zand voort gereden, ging in 1 min komt op een gemiddelde snelheid van ruim 151 km/u voor de rest werd er zeer veel gesleuteld. PAARDENSPORT Olympisch paard zonder ruiter De 24-jarige Brit David Broo me, Europees kampioen springen, mag het paard „Merely-a-Mo narch", dat als een van de beste springpaarden bekend staat, niet berijden op het internationale concours hippique in het White City Stadion, dat op het ogenblik in Londen wordt gehouden. Aldus luidde de uitspraak van een Lon- dense rechter in een proces, dat door de 27-jarige amazone Anneli Drummond-Hay tegen Broome was aangespannen. Anneli Drummond-Hay had het paard twee jaar geleden aan de industrieel Robert Hansen voor 7.000 pond sterling (ca. f 70.000) verkochtechter onder de uit drukkelijke voorwaarde, dat tot na de Olympische Spelen 1964 niemand buiten haarzelf „Merely- a-Monarch" mocht berijden. Enkele weken geleden had de keuzecommissie van de Britse Hippische Bond uitgemaakt, dat David Broome als berijder van ,fMerely-a-Monarch" op de Olym pische Spelen in Tokio zou uitko men. Men was namelijk tot de conclusie gekomen, dat dit betere resultaten zou opleveren dan wanneer het paard bereden zou worden door Anneli Drukbal Nog maar nauwelijks heeft het zwembad De Vliet de poorten ge opend of de eerste internationale waterpolowedstrijd is er reeds ge houden. Het Spaanse Sabadell viel de eer te beurt als eerste „vreem de" ploeg in het helder blauwe water te duiken, terwijl LZC de eerste Leidse ploeg is, die in De Vliet een wedstrijd heeft gespeeld en gewonnen. Want al speelden de Leidenaars geen grootse partij wa terpolo, het spel van de eerste klassers was juist genoeg om het ma tig voor de dag komende Spaanse team, dat met Barcelona de top van het Spaanse waterpolo uitmaakt, met 2-1 te verslaan. Een over winning, waarin Simon Ouwerkerk met beide doelpunten een groot aandeel had. Niet groots Het spel dat de zeventallen het talryke publiek na het officiële ge deelte compleet met volksliederen voorschotelden was niet van de allerhoogste klasse. Verre van dat zelfs. LZC was over het geheel ge nomen wel de betere ploeg, maar had bijzonder veel moeite met de Saba- dell-defensie waarin de doelman van het nationale zevental, Antonio Re- nom, de grote figuur was. In de Spaanse aanvalslinie was Sapès, eveneens International, de gevaar- lykste speler. De eerste twee speelgedeelten gin gen doelpuntloos voorby. Wel scoorde LZC een doelpunt (Cees Schoof) dat scheidsrechter Hartel terecht afkeur de (Dick Timmermans was in hel twee-meter gebied büjven liggen) en had Sabadell enige kansen onbenut gelaten; zo spatte een schot van Sa pès buiten bereik van doelman Jan Heek op de lat uiteen. Roland Koedoder nam in het derde gedeelte de plaats van Hans Slooter in. Het was in deze periode dat Si- Ouwerkerk, na een lange rush, waarin hij zyn tegenstander Grané had los gezwommen, met een prach tige drukbal doelman Renom het na kijken gaf. De Spaanse goalie was geheel verrast door de actie van de Leidenaar. Dick Timmermans beging hierna meerderheid uit te buiten. Sabadell had naar het oordeel van arbiter Hartel tyd gerekt en uit de vrye worp belandde de bal bij Moolhuizen, J'~ doorspeelde naar Ouwerkerk. Hard en hoog schoot Simon Ouwer kerk in. LZC had de erewedstrijd ter gelegenheid van de promotie naar de eerste klasse, die om. werd by ge woond door de Spaanse ambassadeur Quiroga en wethouder S. Sannes, met 2-1 gewonnen. De Spaanse ploeg komt morgen in Den Haag uit tegen HZ en PC (hoofdklasser) en zal zaterdag nog tegen het officieuze Nederlandse team, de Kikvorsen spelen. Sabadell had reeds gespeeld tegen een HZPC- combinatie (3-1 voor de Spaanse ploeg) en tegen een HZPC/ZIAN- combinatie. In de laatste wedstrijd trokken de Hagenaars met 2-1 aan het langste eind. Paardesport Overtuigende zege voor Britse ploeg De landenwedstryd van de "Royal International Horse Show" in het Londense White City Stadion heeft gisteren een overtuigende overwin ning voor de Britse ploeg opgeleverd Peter Robeson (Firecrest), Eliza beth Broome (Jacapo) en David Bar ker (North Riding)die elk tweemaal foutloos rondkwamen, zorgden ervoor dat de Britse ploeg zonder strafpun- ten bleef. Harvey Smith (O'Malley) completeerde de equipe. Italië en de Verenigde Staten, tydens de Olympische Spelen te Ro me winnaar van resp. de bronzen er de züveren medaille, werden tweede en derde met 15 en 16 strafpunten. Voor Italië kwamen om. uit de ge broeders Piero en Raymondo d'Inzeo. worp moest nemen. Scheidsrechter Hartel bestrafte dit onmiddeliyk met het uit het water sturen van de LZC'er. Sabadell had nu weinig moeite de stand recht te trekken door Sapès: 1-1. Meer moeite had de Leidse ploeg om de numerieke meerderheid uit te buiten, die werd verkregen nadat Ad Moolhuizen door Grané te fel werd aangevallen. Sabadell had zelfs de kans een voorsprong te nemen, maar opnieuw kwam het houtwerk doel man Heek te hulp by een schot van Sapès. In het laatste gedeelte slaagde Si- on Ouwerkerk erin de numerieke LUXAFLEX ■fr Decoratief Modern Voordelig. Gratis plaatsen. Vraagt prysopgaaf. Textielhandel en woning inrichting W. J. ZIRKZEE VAN 'T HOFFSTRAAT 7—7A LEIDEN - TEL. 24610 MIDZA Onderzoek naar de woningbehoefte Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek zal in de eerste helft van ok tober beginnen aan een onderzoek naar de woningbehoefte en naar de verschillen in behoeften, die bestaan by de verschillende bevolkingsgroe pen. Een kleine 20.000 woningen verdeeld over 155 gemeenten zullen by dit onderzoek worden betrokken. Het CBS zal gegevens verzamelen over de omvang van de woningbe hoefte in de totnutoe gebruikelyke zin, de verschillen in de druk van de woningnood op verschillende in komensgroepen, de wensen welke de verschillende bevolkingsgroepen heb ben ten aanzien van de huisvesting en het verband tussen huur en in komen. Daaraan zullen nog toegevoegd worden gegevens betreffende de doorstroming in het verleden en ge gevens die licht werpen op de door- stromingsmogelykheden in de toe komst.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5